MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

North Carolina   ABD / North Carolina

Kısa Bilgi


North Carolina (NC) (Kuzey Karolina) , ABD'nin doğusunda bulunan eyaletlerden biri olup Orta Atlantik Eyaleti olarak da bilinir. Amerika'daki ilk İngiliz kolonisinin kurulduğu eyalet olan North Carolina'da 'The Outer Banks' bölgesi ülkenin en güzel sahillerinden birine sahip olup başkenti Raleigh’dır.


İdealsas
Mehmet Hakan Tohma

Bütün Work&Travel şirketlerini gezdim. Ancak İdealsas, beni diğer şirketlerden daha fazla tatmin etti...

ŞehirlerEtnik Yapı

North Carolina eyaletinde nüfusun %70’ni beyaz Amerikalılar, %25,3’nü Afro-Amerikalılar, %1,2’sini yerlilier ve %6,5’ni Latinler oluşturmaktadır.

Tarihi

North Carolina, 1860 Amerikan İç Savaşı'nda köleliğin kalkmasına karşı çıkmış ve Güneyliler tarafında yer almıştır. Bu nedenle günümüzde de "Güney Eyaletleri" (Southern States) olarak adlandırılan ABD'nin güney doğusundaki gruba dâhil edilmektedir. North Carolina insanları genel olarak güneyli olarak anılsalar da Chapel Hill'de yaşayanlar Katran Ökçeliler (Tar Heels) olarak bilinirler. Akademik eğitimde ve spor müsabakalarında başarılı olan The University of North Carolina at Chapel Hill'in Katran Ökçeliler sözlerini slogan olarak kullanması, zaman zaman North Carolina insanlarının tümünün de Katran Ökçeliler olarak adlandırılmalarına neden olmaktadır. Eyalette yetişen ünlüler düşünüldüğünde, 1903 yılında North Carolina’nın Kitty Hawk kentinde ilk başarılı uçuşu yapan Wilbur ve Orville Wright kardeşler en başta akla gelen isimler olmaktadır. Eyalette yetişen diğer ünlüler arasında, Caleb Bradham (Pepsi Cola'nın mucidi), David Brinkley (televizyon gazetecisi), John Coltrane (Jazz müzikçisi), Roberta Flack (şarkıcı), Billy Graham (Ünlü Protestan din adamı), Andy Griffith (aktör), Andrew Johnson (ABD 17. Başkanı), Charles Kuralt (televizyon gazetecisi), "Seker Ray" Leonard (boksör), Dolley Madison (başkan James Madison’ un eşi), Edward R.Murrow (gazeteci), James K. Polk (Birleşik Devletler 11. Başkanı), William Sydney Porter (yazar, müstear ismi O.Henry idi), Earl Scruggs (Bluegrass müzisyeni) ve Thomas Clayton Wolfe (yazar)Jeff ve Matt Hardy (güreşçi) vardır.

Coğrafi Yapı

136,413 km2 bir alan kaplayan North Carolina büyüklük bakımından 50 eyalet arasında 28. sıradadır. Eyalet üç büyük bölgeye ayrılmıştır; Doğu Düzlükleri, Piedmont ve Dağlık bölge. Atlantik Sahil Ovası’nın bir parçası olan Doğu Düzlükleri eyaletin beşte ikisini kaplayan verimli bir alandır. Eyaletin merkezine doğru genişleyen Piedmont, çoğunlukla kırmızı killi topraktan oluşan hafif engebeli bir platodur. Dağlık bölge, geniş Apalaş Dağlarının bir parçasıdır. Burası Blue Ridge, Great Smoky ve diğer dağlık bölgeleri de kapsayan engebeli bir alandır. North Carolina’ın Atlas Okyanusu sahili 484 km uzunluğundadır. Kuzey Carolina’ nin bazı önemli nehirleri Cape Fear, Roanoke, Neuse, Tar-Pamlico, Catwba, Broad ve Little Tennessee’ dir. En büyük şehirleri, Charlotte, Raleigh (başkent), Greensboro, Winston-Salem, Durham ve Fayetteville’ dir. Kuzey Carolina’nın nüfusu 7,4 milyonun üzerindedir.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

139.509 km²

Nüfus

8.049.313

Bölge Hakkında

Güneyinde South Carolina, güneybatısında Georgia, batısında Tennessee, Kuzeyinde Virginia, doğusunda ise Atlas Okyanusu ile sınırlı North Carolina ismi İngiltere Kralı I. Charles tarafından verilmiştir. Tütüncülük ve tütün işleme sanayi, tekstil, kimyasal ürünler, elektrikli aletler ve makine sanayileri önemli yer tutar. Bunun yanı sıra patates tarımı, tavukçuluk ve hayvancılık da önemli iş kollarıdır. North Carolina’ da, 60’ in üzerinde community kolejin yanı sıra yaklaşık 40 kolej ve üniversite vardır. North Carolina’da, 60’ in üzerinde community kolejin yanı sıra yaklaşık 40 kolej ve üniversite vardır. Bluegrass, halk, ülke ve İncil müzikleri North Carolina’da popülerdir. Eyalette popüler müziğin de birçok dinleyicisi vardır; Raleigh, Greensboro, Winston-Salem ve Charlotte’ da Senfoni orkestraları vardır. Opera toplulukları, Raleigh, Greensboro ve Charlotte’ da gösteri düzenlerler. Birkaç tarihi oyun da her yaz eyaletin çeşitli yerlerinde sahnelenir. Eyaletin müzeleri arasında, Raleigh’deki Kuzey Karolina Sanat Müzesi ve Kuzey Karolina Tarih Müzesi, Charlotte’da bulunan Mint Sanat Müzesi ve Charlotte Doğa Müzesi, Beaufort’taki North Carolina Denizcilik Müzesi ve Greensboro’da yer alan Greensboro Tarih Müzesi vardır. North Carolina’da 60’dan fazla devlet parkı, orman ve tarihi alan vardır. Ulusal park alanları, Great Smoky Dağları Milli parkı, Cape Hatteras Ulusal Sahili, Cape Lookout Ulusal Sahilinden oluşmaktadır. Eyaletin 4 milli Ormani, Croatan, Uwharrie, Pigsah ve Nantahala’ dir. Gezilebilecek diğer bazı yerler, Asheville yakınlarındaki Biltmore yalısı, Chapel Hill' deki Kuzey Karolina Botanik Bahçesi, Asheboro yakınındaki North Carolina Hayvanat Bahçesidir. Popüler açık hava etkinlikleri balıkçılık, su sporları, avcılık, yürüyüş, golf ve tenistir. Golf için Amerika'da en çok tercih edilen yerlerden birisidir.

Kurulus Tarihi

21 Kasım 1789

İklim ve Bitki Örtüsü

North Carolina’nın ovaları, tepeleri ve dağları yani kısacası coğrafi şartları eyalete çeşitli iklim farklılıkları kazandırır. Bu nedenle eyalet içinde birbirinden farklı iklim koşulları hüküm sürer. Sahil ovasındaki Wilmington şehri Ocakta ortalama 8 °C, Temmuzda 21 °C’dir. Piedmont’ taki yer alan Charlotte kentinde, Ocakta ortalama 6 °C, Temmuzda 26 °C sıcaklık görülür. Dağlık bölgede bulunan Asheville’ de Ocak sıcaklığı 2 °C, Temmuz sıcaklığı 22 °C’dir. Ortalama yıllık yağış (hem kar hem yağmur olarak); Sahil ovasında 127 cm3, Piedmont’ ta 119 cm3 ve Dağlık Bölge’ de 152 cm3’ tür.

Önemli Şehri

Charlotte

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Mehmet Hakan Tohma

    Bütün Work&Travel şirketlerini gezdim. Ancak İdealsas, beni diğer şirketlerden daha fazla tatmin etti...

  2. İdealsas
    Gülsün Şendul

    WAT maceranız başladığında tüm soruları düşünmenin gereksiz olduğunu anlayacaksınız...


North Carolina Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı