Work & Travel Rehberi

Work & Travel Nedir?

WORK & TRAVEL NEDİR?

Work & Travel programı, üniversite öğrencilerinin yaz tatili boyunca Amerika'da hem çalışıp hem gezmelerine, bu arada ülkenin kültürünü dışarıdan biri gibi değil de orada çalışan bir vatandaş gibi yakından izlemelerine imkan tanıyan kültürel bir değişim programıdır. Katılımcılar, yaz boyunca özel bilgi ve beceri gerektirmeyen sezonluk işlerde maksimum 4 ay süre boyunca çalışabilirler. Amerikan hükümeti tarafından desteklenen ve yetki verilmiş sponsorlar tarafından organize edilen programda, öğrenciler en az iki buçuk ay çalışıp ardından da ABD içerisinde kendilerine tanınan gezme ve seyahat etme hakkından yararlanabilirler. Bu program ayrıca dünya üzerindeki farklı kültürleri bir araya getirerek katılımcıların birbirlerinin kültürlerini, dillerini ve geleneklerini anlamalarına imkan sağlar.

İdeal Work & Travel Nedir?

İdeal Work & Travel Nedir?

 • 1998'den beri hizmet veren, Türkiye geneline yayılmış temsilcilik ağıyla sektörün en önde gelen güvenilir kurumlarından biriyiz.
 • WAT programını Türkiye'de ilk sunan birkaç tecrübeli firmadan biriyiz.
 • Hizmet kalitesi için güvenilir ve tecrübeli sponsorla ortaklık yapıyoruz.
 • Öğrencilerimize iş ve konaklama için kesin garanti veriyoruz.
 • Öğrencilerimizi riske etmeme adına hazır iş ve konaklama seçenekleri sunuyoruz.
Bugüne dek hiçbir öğrencimizi işsiz ve konaklamasız bırakmadık!

 • Hazır iş listemizdeki işler sayesinde öğrencilerimize CV ile iş arama süreci yaşatmıyoruz.
 • Yine "hazır iş" listemizdeki işler sayesinde öğrencilerimizi iş fuarlarıyla uğraştırmadan listemizden iş seçimi yapmalarına imkan sağlıyoruz. Unutmayın ki fuarlarda sınırlı iş verenle görüşeceğiniz gibi işverenlerin sizi seçeceği garantisi yoktur. Kısacası sunduğumuz hizmet sayesinde seçilmeyecek, seçeceksiniz.
 • Öğrencilerimize ekstra seyahat maliyeti getirmemek için oryantasyon hizmetini Türkiye'de veriyoruz.
 • Program hakkında öğrencilerimize doğru ve objektif bilgi verip, yapamayacağımız taahhütlerde asla bulunmuyoruz.
 • Yılların tecrübe ve bilgi birikimi ile vize başarı oranımız çok yüksektir.
Geçen yıl ki başvurularımızda %98'lik bir başarı elde ettik!

Rakamlarla Work & Travel

Rakamlarla Work & Travel

Work and Travel 2015 yılında, İlk 10 ülkenin gönderdikleri öğrenci sayısı ile sıralaması şu şekildedir;

Iranda (6.995), Cin (5.773), Bulgaristan (5.448 ), Romanya (5.369), Türkiye (4.873), Jamaika (4338), Ukrayna (4095), Tayland (3570), Sırbistan (3.111), Polonya ( 2.820 )

İdealsas olarak size tavsiyemiz; sadece üniversite öğrencisi iken size sunulan bu fırsatı kesinlikle kaçırmayın. Bu programda diğer programlarda elde edemeyeceğiniz çok değerli deneyimler kazanacaksınız. "Deneyim" derken sadece iş deneyiminden söz etmiyoruz. Work & Travel programı sayesinde hayat deneyimi de kazanacaksınız. Tek başınıza ülkenizden kilometrelerce uzakta bambaşka bir ortama gireceksiniz ve burada farklı kültürden insanlarla tanışacak, kendinize yeni bir sosyal çevre oluşturacaksınız.

Bir yandan dil bilgilerinizi geliştirirken diğer yandan iş deneyimi kazanacak ve bu yolculuktan sonra ayaklarınızı yere daha sıkı basacaksınız.

Kendinize güvenin ve İdeal Work & Travel'a katılarak yeni bir hayatın kapılarını aralayın diyoruz!

Programın Sunduğu Avantajlar

Programın Sunduğu Avantajlar

İdeal Work & Travel programının gelişiminize pek çok katkısı olacaktır. Özellikle Amerika'ya İdealsas'la adım atacaksınız!

İşte İdeal Work & Travel'ın size sunacağı avantajlar:

 • İdeal work & travel programıyla yaz tatilinizi değerlendirirsiniz.
 • Hem para kazanma hem de tatil yapma imkanı bulursunuz.
 • İngilizcenizi ilerletme ve pratik yaparak konuşma konusunda size özgüven sağlayacaktır.
 • İş tecrübesi edinmiş olacaksınız. Cv'nizde renkli bir tecrübe yer alacak.
 • Yeni arkadaşlar edineceksiniz. İdeal Work & Travel, sizin sosyalleşmenize ve kendi başınıza özgürce kararlar alabilmenize olanak sağlayarak kişiliğinizin oluşmasında büyük rol oynayacaktır.

Programa Kimler Katılabilir?

Programa Kimler Katılabilir?

 • Lisans ya da yüksek lisans öğrencisi olmak.
 • Okulunda en az bir dönem bitirmiş olmak.
 • Başvuru yapacağı sene bahar döneminde de öğrenciliğine devam ediyor olmak.
 • 18-28 yaşları arasında olmak.
 • En az orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmak.
 • En az 2.00 not ortalamasına sahip olmak.

ABD'de Ne Tür İşlerde Çalışılabilir?

ABD'de Ne Tür İşlerde Çalışılabilir?

İdeal Work and Travel kapsamındaki işler, fast food, eğlence parkları, kafeler, hediyelik eşya dükkânları, restoranlar, su parklarındaki pozisyonlardır. Öğrenciler fiziksel olarak ağır işlerde çalıştırılmazlar. İş pozisyonları genellikle düşük seviyededir. Yani hiçbir öğrenci Amerika'da herhangi bir firmada asistan ya da bir uzman yardımcısı olarak görev alamaz. Pozisyonlar daha çok, garsonluk, komilik, park görevlisi, reyon görevlisi, oda servisi, eğlence parkı çalışanı, resepsiyonist, bilet satıcılığı, cankurtaranlık, fast food veya restoranlarda yemek, temizlik bölümleri, kasiyerlik ile satış danışmanlıkları şeklindedir.

Ortalama Kaç Saat Çalışılıp Ne Kadar Kazanılabilir?

Ortalama Kaç Saat Çalışılıp Ne Kadar Kazanılabilir?

Öğrenciler haftada 5-6 gün ve ortalama 40 saat çalışırlar. ABD'de maaşlar saat üzerinden hesaplanır. Çalışma yasalarına göre haftada 40 saati geçen çalışanlar overtime ücreti alabilirler. Yani sizin saat başı ücretiniz 7 USD ise, 40 saatten fazla çalıştığınız her saat başına 10.50 USD alabilirsiniz. Bununla birlikte bazı işverenler bonus adı altında ekstra ödeme yapabilirler.

Çalışacağınız işlerde asgari ücret alt sınırı saat başına 7,25 USD'dır. Kafe, restoran gibi bazı bahşişle çalışılan yerlerde bu ücret alt sınırın da altında 2.00-3.0 USD civarındadır.

Ancak alınan bahşişler ile bu fark kapanır hatta bu rakamların üstüne çıkılır. Garsonluk, komilik gibi pozisyonlarda haftada 40 saat çalışan bir öğrenci ayda ortalama 1.000 – 3.000USD civarında gelir elde edebilir.

Genelde tatil şehirlerinde olan eğlence parklarında alacağınız saat başı ücret ortalama 7,25-8.00 USD arasındadır. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında çalışma süresi en üst seviyeye çıkar. Bu durumda işvereniniz sizden mesaiye kalmanızı isteyebilir. Daha önce yolladığımız öğrencilerimizden yüksek sezonda haftada 6 gün günde 13 saat çalışanlar oldu. Bu öğrencilerin aylık kazanımı mesailerle birlikte ortalama 2.500 - 2.700 USD civarına ulaştı. Ancak şunu da hatırlatalım; eğlence parklarında 15 Ağustos - 1 Eylül arasında sezon yavaşlar ve çalışma saatleri azalabilir. Eğlence parklarını tercih eden öğrencilerin program süresi Eylül ayına sarkacaksa bu durumu dikkate almalarında fayda vardır.

Çalıştığınız iş yerinde fazla mesai ihtiyacı yoksa ve kazandığınız gelir size yeterli gelmiyorsa kendinize ikinci hatta üçüncü bir işi bulabilirsiniz. Sosyal güvenlik numarasını çıkartmış bir öğrenci için bu tamamen yasaldır. Burada dikkat etmeniz gereken husus ikinci, üçüncü işinizin ilk işinizi aksatmamasıdır. İkinci bir işi bulmak tamamen öğrencinin sorumluluğundadır.

İdealsas & CHI İşbirliği

CHI NEDİR?

CHI, Dünyanın dört bir yanından farklı kültürden insanları bir araya getirerek birbirlerinin kültürlerini tanımaları için organizasyon düzenleyen sponsor bir kuruluştur.
CHI, ABD Devlet Bakanlığı tarafından "Summer Work & Travel" kategorisi altındaki kültür değişim programına iştirak eden katılımcılara sponsor olması için görevlendirilmiştir.
CHI, katılımcıların J-1 vizesine başvurmaları için gerekli olan DS-2019 formunu düzenleme yetkisine sahip ABD'nin en büyük ve eski sponsor firmalarından biridir. Bu organizasyon, insanların farklı kültürleri tanımalarının en iyi yolunun öğrenci değişimi yaparak onları bir araya getirmek olduğuna inanmaktadır.
Bir ülkenin vatandaşları ve kültürü hakkında yakından gözlem yaparak bilgi edinmenin, daha demokratik ve barışın hakim olduğu bir dünya sağlayacağını vurgulayan CHI, J-1 vizeyle size Amerika'da geçici ve yasal çalışma imkanı tanımaktadır. Ancak bu vizeyle bir memur ya da Amerikan vatandaşı gibi çalışabilme imkanı tanımayacaktır. 1980 yılından beri 200 binin üzerinde öğrenci CHI'nin dünya çapındaki programlarına katılmışlardır. Japonya ve Slovakya ile Amerika'dan Kanada'ya 28 ofisiyle yıl içinde 10 farklı ülkeden 4000 genç insana ulaşmaktadır.
Yaklaşık 35 yılı aşan süredir CHI, dünya çapında öğrenci değişim programları hazırlamaktadır. Organizasyondaki başarısı CHI'nin bu sektördeki ününü sağlamlaştırmıştır.
Alanında büyük bir aşama kaydedip saygın bir yer elde etmesine rağmen CHI, gençlere özgü idealizmini, enerjisini, şiddetli inanç ışığını ve insanlık için barışçıl bir gelecek umudunu yitirmemiştir.

İDEALSAS NEDİR?

1998 yılından beri yurtdışı eğitim danışmanlığı konusunda hizmet veren İdealsas, dokuz senedir müşterilerine saygın ve güvenilir bir tatil, iş ve eğitim fırsatı sunuyor.
Bir yandan dil öğrenme fırsatı sunarken diğer yandan ideal bir tatil imkanı sunan İdealsas, hiç bilmediğiniz bir ülkeye gitmenin size vereceği manevi ve maddi sorunlardan da kurtarmayı hedeflemektedir. İdealsas, hem Avrupa'ya gidiş hem de Avrupa'ya gittikten sonraki aşamaları sizler için kolaylaştırıyor.
Yurtdışındaki masraflarınızı karşılamanız amacıyla dil eğitiminin yanı sıra Avrupa'da size çalışma imkanı veren programları sponsorları aracılığıyla sizlerin hizmetine sunan İdealsas, iş seçiminde de size kolaylık sağlıyor.
CV ile iş arama sürecini unutun! Çünkü İdealsas'a gelen tüm öğrencilere hazır iş olanağı sunuyoruz. Tek yapmanız gereken listeden kendinize uygun işi seçmek!

ORTAK PROGRAM

Türkiye'nin yurtdışı eğitimde önde gelen kuruluşlarından biri olan İdealsas Yurtdışı Eğitim ile 26 yıllık deneyimiyle Cultural Homestay International (CHI) sizler için güçlerini birleştirdi!

İDEALSAS ve CHI BİRLİKTELİĞİNİN SİZE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

 • Yurtdışına çıkmadan önce karşılaşabileceğiniz problemlerle ilgili bir oryantasyon sistemi düzenleniyor. CHI'nin üst düzey yetkililerinin katıldığı bu oryantasyonda aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.
 • Yine bu ortaklık sayesinde Cv hazırlamadan hazır iş listesinden kendinize uygun işi seçebiliyorsunuz.
 • Seçtiğiniz işin hangi şehirde olduğunu, ne kadar kazanacağınızı, ne yapacağınızı ve konaklamanın şartlarını da ayrıntılı olarak görebiliyorsunuz.

İşiniz hazır, seçebilirsiniz!

İşiniz hazır, seçebilirsiniz!

CHI Türkiye WAT Yetkili Kayıt Merkezi İdealsas'ın CHI ile birlikte sunduğu ve benzerlerinden ayrılan çok önemli avantajı, CV ile iş arama yada iş fuarlarında sınırlı iş verenle görüşüp kabul edilmeme riskini yaşamak yerine, hazır iş listemizden işinizi seçmenize olanak tanıyarak yerleştirilmenizi yapmaktır.
Başvuru yaparken, iş yeri seçiminden alınacak ücrete, kaç saat çalışacağınızdan gideceğiniz şehre ve yapacağınız işe kadar tüm bilgileri görebilirsiniz.
CV ile iş arama sürecinde istediğiniz tarzda işi istediğiniz zaman dilimi içinde bulma garantiniz yoktur. Sürecin uzaması durumunda programa katılamama riskinizde yüksektir.
Düzenlenen iş fuarları ile kısıtlı sayıda işveren ile görüşebilirsiniz ve burada işverenlerin sizi seçeceği garantisi yoktur.

Hem niye seçmek dururken seçilmek isteyesiniz ki?

Nerede, Nasıl Konaklayacağım?

İDEAL WORK & TRAVEL İLE KENDİN PİŞİR KENDİN YE YOK!

İdeal Work & Travel programına katılan öğrencilere hazır iş seçeneklerinin yanında kalacak yer imkanı da sağlıyor. İşverenizle önceden yapılan görüşmeler ile sizin adınıza kalacak yer ayarlanıyor. Amerika'ya gitmeden önce kalacağınız yerin adresi tarafınıza iletiliyor.
Konaklayacak yeri kendiniz bulmak isterseniz İdealsas sizi yine yalnız bırakmıyor... Birkaç gün boyunca otelde konaklamanızı sağlayabiliriz. Aynı programa katılan diğer kişilerle bir oda da kiralayabilirsiniz.

Konaklama masrafınız haftalık 50 -150 USD arasında değişebilir.

İdeal Work & Travel Programı Seçenekleri

HAZIR İŞ SEÇENEKLİ İDEAL WORK & TRAVEL

İdealsas öğrencilerine paket program olarak hazır iş listesi sunarken iş seçimi konusunda da danışmanlık verir. Hazır iş listesinde öğrenci konaklama detaylarını da görebilir. Bu program seçeneğinde iş ile ilgili tüm evrak, doküman ve anlaşmaların düzenlenmesi ve takibinin yapılmasından İdealsas sorumludur.

Programa Dahil Olan Hizmetler

 • Garantili işe yerleştirme hizmeti
 • Garantili konaklamanızın ayarlanması
 • DS-2019 formunun çok kısa sürede getirtilmesi
 • Çalışma süresi boyunca geçerli olan sağlık sigortası
 • Program el kitapçığı
 • İstanbul'da oryantasyon imkanı
 • Vize ve seyahat danışmanlığı
 • 24 saat ulaşabileceğiniz yardım hattı
 • Ekonomik uçak bileti temini
 • Vergi iadenizin geri alınmasında danışmanlık


İŞİ KENDİN BUL İDEAL WORK & TRAVEL

Öğrenci Amerika'daki işini ve konaklamasını kendisi ayarlar. Work & Travel programına katılırken işverenden alınan yazılı iş teklifini sponsor firmanın başvuru formları ile birlikte İdealsas'a teslim eder.
İşini kendi ayarlayan öğrenci işverenle ilgili olan tüm ayarlamalardan, anlaşmalardan ve hatta çıkabilecek problemlerden kendisi sorumludur.

Erken Başvurmak Neden Önemli?

İdeal Work & Travel 2009 programına erken başvuran daha çok kazançlı çıkıyor!

Programa erken başvurmanın size kazandıracağı avantajlar aşağıdadır.

İstediğiniz İşi Seçebilirsin!

Hazır iş listemizdeki işverenlerden her birinin sınırlı sayıda personele ihtiyacı vardır ve bir işe işveren tarafından belirtilen sayıdan daha fazla öğrenci yerleştirilemez. Dolayısıyla geç kaydolan öğrenciler sadece elimizde kalan işlerin arasından bir seçim yapmak zorunda kalmakta.

Vize Sürecinde Sıkıntı Yaşamazsın!

Vize başvuruları 1 Mart itibariyle başlamaktadır. Bu aylarda öğrencilerin ve turist olara gezmeye gitmek isteyenlerin başvuruları çakışır. Konsolosluklar çok kalabalık ve yoğun olur. Amerikan vize başvuruları randevu alınarak yapıldığından bu tarihlerde yapılan başvurularda randevunuz yoğunluktan dolayı geç bir tarihe verilebilir ve bu seyahat planlarınızı aksatabilir.

Daha Etkin ve Kapsamlı Bir Hizmet Alırsın!

Sizlere sunduğumuz bu programın bir ayağının da Amerika'da olması ve CHI'nin dünya genelinde milyonlarca kişiye hizmet verdiği düşünülürse yoğunluğu tahmin edebilirsiniz sanırız! Dolayısıyla sponsor firmanın iş yoğunluğunu size yansıtmamamız için, belgelerinizi süratli getirmeniz ayrıca eğitiminiz hakkında ayrıntılı olarak konuşmamıza da zaman tanıyacaktır.

Uygun Fiyatlı Uçak Bileti alabilirsin!

Bir uçak bileti rezervasyonu uçuş tarihinden ne kadar önce yaptırılırsa fiyatı o kadar uygun olur. Bir uçağın koltuklarının çoğunluğu boş ise bu uçuş için satışa açık koltukların ücreti düşük olur. Rağbet çok ise az kalan boş koltuklar değerlenir ve yüksek fiyattan satışa sunulur. Size ekonomik uçak bileti bulabilmemiz için erken kayıt yaptırmış olmanız, işlemlerinizin erken bitmesi ve vizenizi erken almanız gerekir.

İndirimden Faydalanırsın!

Programa erken kayıt olan öğrenciler erken kayıt ücretlerinden faydalanabilirler.

Pasaport Harcı Ödemek Yok!

Pasaport Harcı Ödemek Yok!

Geçen sene olduğu gibi bu senede İdealsas aracılığı ile Work and Travel programına katılan öğrenciler pasaport harcı ödemeyecekler. Bu haktan yararlanabilmeniz için öncelikle İdealsas'a program kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Daha sonrada danışmanlarımız size resmi yazı ve dökümleri hazırlayarak gerekli bilgileri verip yönlendirmeyi yapacaklar. Bu sayede sizlerde en az bir yıllık 154,7 TL olan pasaport harç bedelini ödemekten kurtulmuş oluyorsunuz.


Pasaport Çıkartma Hakkında Önemli Açıklamalar

10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6663 sayılı yasaya göre artık 25 yaşını doldurmamış ve eğitimi devam eden öğrencilerden pasaport harç ücreti alınmayacaktır.

Pasaport başvurusunda bulunmak için öncelikle http://www.epasaport.gov.tr/ sitesinden randevunuzu almalı ve verilecek randevu tarihinde randevuyu almış olduğunuz emniyet müdürlüğüne aşağıdaki evraklarla birlikte gitmelisiniz:


Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar:

1. TC nüfus cüzdanı aslı (Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı)
2. İki adet biyometrik fotograf (Son 6 ayda çekilmiş, 5cmx6cm ebatlarında, fonu beyaz.)
3. Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı.
4. Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

NOT: Pasaport müracaatlarının şahsen yapılması gerekmektedir! Ayrıca her yılbaşı pasaport harç ve defter ücretlerine zam gelmektedir. Güncel ücretler için İstanbul Emniyet Müdürlüğünün sitesini ( http://www.epasaport.gov.tr/hakkinda/harclar.aspx) ziyaret edebilirsiniz.

Amerika’ya Ekonomik Uçak Bileti

Work and Travel öğrencilerinin en büyük amacı uçak biletini en ucuza getirmektir. İnsanlar aynı uçakta farklı ücretler ödeyerek uçarlar. Çünkü uçak bileti fiyatını etkileyen birçok neden vardır. Uçak bileti nedir, yolculuk çeşitleri, uçak bileti sınıfları, ucuza alma yöntemleri ve uçuş öncesi önerilerimizi öğrenmek için sayfamızı sonuna kadar okumanızı öneririz.
 

Uçak Bileti Nedir?

Uçak bileti, kişinin uluslararası seyahat etmek için yanında bulundurması gereken, üzerinde

 • Soyad / Ad / Ünvan
 • Rezervasyon kayıt numarası (PNR= Passenger Name Record)
 • Çıkış / varış noktaları (Seyahat parkuru)
 • Sefer sayıları
 • Uçuş / ücret sınıfları
 • Uçuş tarihleri
 • Kalkış saatleri
 • Rezervasyon statü kodları
 • Ücret kodu
 • Bilet geçerlilik süreleri
 • Serbest bagaj hakkı
 • Bilet kesim tarihi / ofis adı
 • Bilet ücreti ve vergileri
 • Ödeme şekilleri
 • Bilet seri numarasının

bulunduğu bir dokümandır.
 

Uçak Yolculuğu Çeşitleri

Uçak yolculuğu 3 çeşittir:

1.  Çift yönlü: Gidiş-Geliş yönlü bilettir. Dönüş tarihiniz kesinse bu tip biletler fiyat yönünden de daha uygundur.

2.  Tek yön: Tek bir yöne gidiş içindir. Dönüş tarihi belli olamayan yolcular içindir.

3.  Aktarma uçuşlar: Belli bir yere kadar gittikten sonra başka bir uçağa geçiş yapılır. Bazı durumlarda uygun fiyatlı olduğu için tercih edilebilir.


Uçak Bileti Sınıfları

1.  Ekonomi: Uygun fiyatlı uçuş sınıfıdır.

2.  Business: Uçak içerisinde farklı yemek seçeneklerinin sunulduğu ve özel hizmetin uygulandığı uçuş sınıfıdır.

3.  Birinci Sınıf: Koltuklar ve yiyecekler bakımından daha rahattır. Uçağa binmeden önce de özel muamele gören bir uçuş sınıfıdır.


Uçak Biletimi En Geç Ne Zaman Ayırtabilirim?

Uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar yararınızadır. Ancak en az 48 saat en fazla 90 gün öncesinden biletinizi alabilirsiniz. Tabii bu durum uçak şirketlerine göre değişebilmektedir.Uçak Biletlerinin Üzerinde Yer Alan ve Dikkat Etmeniz Gereken Kısıtlamalar

Non-Changeable: Bu ifade, aldığınız biletin değiştirilemeyeceğini anlatmaktadır.
Non-Refundable: Bu ifade biletinizin iade edilemeyeceğini anlatır.
Non-Endorsable: Bu ifade, bir havaalanından alınan biletin başka bir havaalanından değiştirilemeyeceğini gösterir.
Maksimum kalış süresi: Bu, gideceğiniz yerde en fazla ne kadar kalacağınızı gösterir.
Weekdays Only: Bu biletle ancak hafta içi seyahat edebilirsiniz.
Weekend Only: Bu biletle sadece hafta sonları seyahat edebilirsiniz.

Yurtdışına eğitime giden öğrenci, danışmanlığından yararlandığı firmanın kendisine uygun fiyatta uçak bileti ayarlamasını isteyebilir ya da kendisi ayarlayabilir. Uçak biletinizi kendiniz ayarlayacaksanız bazı sorumlulukları yükleneceksiniz demektir.
Bilet Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Ucuz Bilet Almanın Yolları?

 • Rezervasyonunuzu erken yapın! Rezervasyonunuzu erken yapmanız, yapılan promosyonlardan, indirimlerden faydalanmanızı sağlayacaktır.
 • Gidiş-Dönüş uçak bileti alın! (Work and Travel öğrencileri için zorunludur.) Dönüş tarihinizde belirliyse gidiş- dönüş uçak bileti almanız indirimden yararlanmanızı sağlar. Ayrı ayrı almak size daha pahalıya gelir.
 • Belirli günlerde konaklamayı gerektiren biletler alın! Bazı biletlerde, Sunday Rule (Pazar Kuralı): Cumartesiyi Pazar'a bağlayan geceyi geçirmek gibi kısıtlamalar vardır. Ancak diğerlerine göre çok daha uygun fiyatlıdırlar.
 • Biletinizi konfirme (onaylatmayı) ettirmeyi unutmayın! Biletinizi aldıktan sonra bir sonraki uçuş için konfirme ettirin.


Uçuştan Önce Yapılması Gerekenler

 • Uçuş saatinizden en az 2 saat önce havaalanında bulunun.
 • Yanınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerin; pasaportunuz, uçak biletiniz ve paranız olduğunu unutmayın.
 • Havalimanına geldiğinizde ilk işiniz check-in işlemlerini yaptırmak olmalıdır.
 • Bavulunuzun üzerine kaybolma ihtimaline karşı isim ve adres bilgilerinizi yazın.
 • Pasaport kontrolünden geçin.
 • Uçağın kalkacağı zamanı bildiren anonsları iyi dinleyin.

Ekonomik Uçak Bileti

Uygun Fiyata Uçak Bileti

Work and Travel öğrencilerinin en büyük amacı uçak biletini en ucuza getirmektir. İnsanlar aynı uçakta farklı ücretler ödeyerek uçarlar. Çünkü uçak bileti fiyatını etkileyen birçok neden vardır. Uçak bileti nedir, yolculuk çeşitleri, uçak bileti sınıfları, ucuza alma yöntemleri ve uçuş öncesi önerilerimizi öğrenmek için sayfamızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Uçak Bileti Nedir?

Uçak bileti, kişinin uluslararası seyahat etmek için yanında bulundurması gereken, üzerinde

 • Soyad / Ad / Ünvan
 • Rezervasyon kayıt numarası (PNR= Passenger Name Record)
 • Çıkış / varış noktaları (Seyahat parkuru)
 • Sefer sayıları
 • Uçuş / ücret sınıfları
 • Uçuş tarihleri
 • Kalkış saatleri
 • Rezervasyon statü kodları
 • Ücret kodu
 • Bilet geçerlilik süreleri
 • Serbest bagaj hakkı
 • Bilet kesim tarihi / ofis adı
 • Bilet ücreti ve vergileri
 • Ödeme şekilleri
 • Bilet seri numarasının
bulunduğu bir dökümandır.

Uçak Yolculuğu Çeşitleri

Uçak yolculuğu 3 çeşittir:

 1. Çift yönlü: Gidiş-Geliş yönlü bilettir. Dönüş tarihiniz kesinse bu tip biletler fiyat yönünden de daha uygundur.
 2. Tek yön: Tek bir yöne gidiş içindir. Dönüş tarihi belli olamayan yolcular içindir.
 3. Aktarma uçuşlar: Belli bir yere kadar gittikten sonra başka bir uçağa geçiş yapılır. Bazı durumlarda uygun fiyatlı olduğu için tercih edilebilir.

Uçak Bileti Sınıfları

 1. Ekonomi: Uygun fiyatlı uçuş sınıfıdır.
 2. Business: Uçak içerisinde farklı yemek seçeneklerinin sunulduğu ve özel hizmetin uygulandığı uçuş sınıfıdır.
 3. Birinci Sınıf: Koltuklar ve yiyecekler bakımından daha rahattır. Uçağa binmeden önce de özel muamele gören bir uçuş sınıfıdır.

Uçak Biletimi En Geç Ne Zaman Ayırtabilirim?

Uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar yararınızadır. Ancak en az 48 saat en fazla 90 gün öncesinden biletinizi alabilirsiniz. Tabii bu durum uçak şirketlerine göre değişebilmektedir.

Uçak Biletlerinin Üzerinde Yer Alan ve Dikkat Etmeniz Gereken Kısıtlamalar

Non-Changeable: Bu ifade, aldığınız biletin değiştirilemeyeceğini anlatmaktadır.
Non-Refundable: Bu ifade biletinizin iade edilemeyeceğini anlatır.
Non-Endorsable: Bu ifade, bir havaalanından alınan biletin başka bir havaalanından değiştirilemeyeceğini gösterir.
Maksimum kalış süresi: Bu, gideceğiniz yerde en fazla ne kadar kalacağınızı gösterir.
Weekdays Only: Bu biletle ancak hafta içi seyahat edebilirsiniz.
Weekend Only: Bu biletle sadece hafta sonları seyahat edebilirsiniz.

Yurtdışına eğitime giden öğrenci, danışmanlığından yararlandığı firmanın kendisine uygun fiyatta uçak bileti ayarlamasını isteyebilir ya da kendisi ayarlayabilir. Uçak biletinizi kendiniz ayarlayacaksanız bazı sorumlulukları yükleneceksiniz demektir.

Bilet Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Ucuz Bilet Almanın Yolları?

 • Rezervasyonunuzu erken yapın! Rezervasyonunuzu erken yapmanız, yapılan promosyonlardan, indirimlerden faydalanmanızı sağlayacaktır.
 • Gidiş-Dönüş uçak bileti alın! (Work and Travel öğrencileri için zorunludur.) Dönüş tarihinizde belirliyse gidiş- dönüş uçak bileti almanız indirimden yararlanmanızı sağlar. Ayrı ayrı almak size daha pahalıya gelir.
 • Belirli günlerde konaklamayı gerektiren biletler alın! Bazı biletlerde, Sunday Rule (Pazar Kuralı): Cumartesiyi Pazar'a bağlayan geceyi geçirmek gibi kısıtlamalar vardır. Ancak diğerlerine göre çok daha uygun fiyatlıdırlar.
 • Biletinizi konfirme (onaylatmayı) ettirmeyi unutmayın! Biletinizi aldıktan sonra bir sonraki uçuş için konfirme ettirin.

Uçuştan Önce Yapılması Gerekenler

 • Uçuş saatinizden en az 2 saat önce havaalanında bulunun.
 • Yanınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerin; pasaportunuz, uçak biletiniz ve paranız olduğunu unutmayın.
 • Havalimanına geldiğinizde ilk işiniz check-in işlemlerini yaptırmak olmalıdır.
 • Bavulunuzun üzerine kaybolma ihtimaline karşı isim ve adres bilgilerinizi yazın.
 • Pasaport kontrolünden geçin.
 • Uçağın kalkacağı zamanı bildiren anonsları iyi dinleyin.

İdealsas'tan Work & Travel Tavsiyeleri

İdealsas'tan Work & Travel Tavsiyeleri

 • WAT programı her şeyden önce turistik bir gezi veya eğitim odaklı bir program değildir. Çalışma içerikli olan bu program size Amerikalılar ile birlikte yaşayarak ve çalışarak birey olarak Amerika'yı keşfetme imkanı sağlar. Bu yüzden beklentilerinizin gerçekçi ve elde edilebilir olması önemlidir. Wat programında içinizde ki sorumluluk duygusuyla maceracı ruhunuzu birleştirirsiniz. Bu programda yeni bir kültür öğrenirken ve yeni insanlarla tanışırken ayni zamanda parada kazanırsınız.
 • Wat programında Çok seçici davranarak 'en iyi işi arıyorum' şeklinde yaklaşım göstermeyin. Nihayetinde bu işler hayatınız boyunca çalışacağınız işler değildir. Program kapsamında çalışacağınız işler başlangıç düzeyinde, sezonluk ve pozisyonu değişebilen işler olacaktır. Yani işyerindeki göreviniz yüksek teknik bilgi gerektirmeyen belirli bir alanla sınırlı olacaktır. Yüksek beklentiler sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
 • Yabancı bir kültürde bulunacak olmanın getireceği sıkıntılar nedeniyle Amerika'da kalacağınız süre içinde yaşamak ve çalışmak size zor gelebilir. Yeni bir kültüre alışmak için bazı aşamalardan geçmeniz son derece normaldir. Sizin mümkün olduğu kadar uyumlu, açık fikirli, hoşgörülü ve olumlu olmanız programı başarılı bir şekilde tamamlamanız açısından oldukça önemlidir.
 • İşvereniniz için yaz döneminde aynı işte çalışan Amerikalı bir üniversite öğrencisinden farkı olmayan, genel olarak aynı hak ve sorumluluklara sahip bir çalışan olacaksınız. İşe zamanında gitmeli, temiz ve düzenli görünüşünüze dikkat etmelisiniz. Çalışma süresi içinde yaptığınız işi ciddiye almalı ve işinizi en iyi şekilde tamamlamaya çalışmalısınız.
 • Amerikalı işverenler, takım arkadaşlarına yardım eden motivasyonu yüksek ve işi halletmek için ekstra çaba sarf eden azimli çalışanları tercih ederler. 'I can' (Yapabilirim) ifadesi sizin her zaman işteki isteğinizi, performansınızı etkileyecek ve sizin işte daha iyi olmanızı sağlayacaktır. Pozitif davranışlar katıldığınız programı verimli hale getirmek için iyi bir adımdır.
 • İş Arkadaşlarınızla ve supervizörünüzle mümkün olduğu kadar çok iletişim kurmaya çalışın. Eğer çalıştığınız işte gelişmek , ve sizden memnun kalmalarını istiyorsanız durumun ve zamanın gerektirdiği biçimde hareket edin.
 • İşverenler, çalışanlarının işe alındıkları tarihten işin biteceği tarihe kadar çalışacaklarına dair verdikleri söze güvenirler. Bu nedenle işten söz verdiğiniz tarihten erken ayrılmak yada işinize hiç başlamamak özelliklede işlerin yoğun olduğu bir dönemde işvereninizi sıkıntıya sokabilir. Eğer iş vereniniz ve Sponsor firmanızın haberi ve onayı olmaksızın sizin için bulunmuş olan işe gitmez yada sözleşmede beyan ettiğiniz tarihten önce işinizden ayrılırsanız vizeniz iptal edilebilir ve sınır dışı edilebilirsiniz.
 • Çoğu Amerikalı işverenler, çalışanlarının uyuşturucu testine girmesini isterler. Bu tamamen yasal ve işverenin hakkı olan bir istektir. Eğer böyle bir işverenin yanında çalışıyorsanız bu kurala uymak zorundasınız. Yapılan bir testte uyuşturucu kullanımı konusunda sonuç pozitif çıkarsa, işveren sizi eleyebilir ve işe almayabilir.
 • Şunu asla unutmayınız; Her work and travel öğrencisi gittiği ülkede kendi ülkesini, kültürünü ve değerlerini temsil eden bir elçi gibidir. Program süresince sergileyeceğiniz tutum ve davranışlar hem sizin hem de Türkiye'nin hanesini artı yada eksi puanlarla dolduracaktır. Artıların çok olması sizden sonraki senelerde Türk öğrencilerin işverenlerce daha fazla tercih edilmesini sağlayacağı gibi, eksilerin fazla olması da telafisi mümkün olmayan ön yargılara sebep verecektir. Kabul edersiniz ki kimsenin kendi ülkesini ve toplumunu zan altında bırakmaya hakkı yoktur.
 • Her şeye rağmen sorunlar çıkabilir; Bu programda da gerek iş vereninizle, iş arkadaşlarınızla gerekse konaklama yerinizde bir takım sorunlar çıkabilir. Bunlar son derece normal şeylerdir. Bu nevi sorunlarda gerek bizden gerekse ABD'deki sponsorunuzdan destek alabilirsiniz. Ancak esas olan insan ilişkileri boyutundaki sorunları sizin kendinizin çözmesidir. Bu sorunları çözerken de muhatabınızın ve kendinizin hak ve sorumluluklarını bilmeniz ve bunlara saygı göstermeniz gerekir. Soğuk kanlı ve medeni ölçülerde hareket ederek hakkınızı aramanız çoğunlukla size başarı kazandıracaktır.
 • Sonuç olarak; Work and travel programına katılacak adaylar, programın içeriğini çok iyi anlayarak, beklentilerine göre değerlendirerek, şartları bilerek ve isteyerek programa katılmalıdır.

Ofise Gelmeden Nasıl Kayıt Olabilirim?

Ofise Gelmeden Nasıl Kayıt Olabilirim?

Work&Travel'a katılmaya karar verdiniz ve şuan nasıl kayıt olacağınızı düşünüyorsunuz. Özellikle İstanbul dışından kayıt olmayı düşünenler için kısaca ofise gelmeden kayıt işlemlerinizi nasıl yapabilirsiniz, kısaca madde madde anlatalım.

İlk olarak yapılması gereken danışmanlarımızla iletişime geçip İngilizce mülakatı için görüşmenizdir. İngilizce mülakat aşamanız tamamlandıktan sonra ancak kayıt aşamasına geçebilirsiniz. Sonraki adım programın ön kayıt ücreti olan 250 $' ın yatırılmasıdır.

Havaleyi yapabilmeniz için bizden banka hesap bilgilerimizi isteyiniz. Banka havalesini yaptıktan sonra banka dekontunu bize göndermeniz gerekir. Ödemeyi aldıktan sonra sizi danışmanlarımız arayıp bilgilendirecektir.

İkinci adımda yapmanız gereken, Online Kayıt formumuzu doldurmanızdır. Bu form kişisel bilgileriniz ve programa katılım bilgilerinizi içerir. Böylece kayıt işlemleriniz başlamış olacaktır. Kayıt formunuz bize ulaştıktan sonra danışmanlarımız sizinle iletişime geçip daha sonraki süreçte neler yapılması gerektiği ile ilgili size bilgiler verecektir.

3 Adımda Kayıt Olun !

3 Adımda Kayıt Olun!

1) Değerlendirme: Katılım şartlarına uygun olup olmadığınız değerlendirilir. Vize kriterlerine uygunluğunuz ve İngilizce seviyeniz açısından bir değerlendirme yapılır.

2) Evrakların Hazırlanması ve Ücretin Yatırılması: İlgili başvuru formlarının doldurulması, vizeye başvurulması, uçak bileti işlemleri ve program ücretinin yatırılmasından sonra geriye tek bir adım kalmıştır.

3) Başvuru Onay ve Oryantasyon: Amerika'ya gidememeniz için hiçbir negatif özelliğiniz yoksa vizenizi aldıysanız ve program ücretini yatırdıysanız artık heyecanlı bir Amerika macerasına hazırsınız demektir. İdealsas olarak son görevimiz olan oryantasyon toplantısını da gerçekleştirdikten sonra artık hiçbir eksiğiniz kalmamış demektir. İyi yolculuklar!


KAYIT AŞAMALARI

Dediğimiz gibi öncelikle WAT ve vize kriterlerine göre değerlendirileceksiniz. İngilizce seviyeniz tarafımızca ölçülerek yeterliliğiniz konusuna kanaat getiririz.

İngilizce seviyeniz yeterli, not ortalamanız 2.00'nin üzerindeyse ve diğer tüm koşullar sağlanmışsa artık İdealsas WAT Başvuru Formunudoldurabilir ve ön kayıt ücreti olan 250 $'ı yatırabilirsiniz.

Sonra karşılıklı oturur ve sizin için hazırlamış olduğumuz 'hazır iş' seçeneklerini beraberce gözden geçirir, size en uygun olan işi seçme konusunda özenli davranırız. Tüm iş seçeneklerini ve iş tanımlarını, kazanacağınız ücretleri ve koşulları beraberce etraflıca konuşuruz.

Ve değerlendirme dediğimiz bu aşama bizim size CHI WAT Formlarını teslim etmemiz ve doldurmak üzere sizin yanımızdan ayrılmanız ile sona erer.

Katılım belgelerini hazırladıktan ve gerekli formları doldurduktan sonra tüm evrakları İdealsas'a teslim eder, programın geri kalan ücretinizi ödersiniz. Bu aşamada size İdealsas tarafında seçtiğiniz iş için bir sözleşme imzalatılır. Bu işinizin garanti olduğunu size temenni eder.

Sponsor firmamız olan CHI tarafından size verilecek olan DS-2019 formunu doldurduktan sonra vizeye başvurmak için hiçbir eksikliğiniz kalmamıştır. Ve İdealsas danışmanlığında vizeye başvurabilirsiniz.

Vize işlemleri sonrasında uçak biletiniz desteklerimiz sayesinde elinize ulaştırılır ve işte beklediğiniz an gelmiştir artık!

Derin bir nefes alın ve maceraya hazır olun!