MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Yurtdışında Üniversite Bul

Ülke Seçiniz

Bölge Seçiniz

Şehir Seçiniz


İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Romanya'da Lisans ve Önlisans Eğitimi Fırsatları!

Avrupa Birliği'ne girmesi ile Romanya lisans eğitiminde çevre ülkelere nazaran bir adım öne geçmektedir. Bununla beraber verilen eğitim kalitesinin yüksekliği tercih sebebini iyice artırmaktadır. Geçen sene 4.326 yabancı öğrencinin okumak için kayıt yaptırdığı Romanya bugün artık Türk öğrenciler tarafından da rağbet görmektedir.

Bu öğrencilerin birçoğu tıp ve eczacılık bölümlerini tercih etmiştir. Yabancı öğrenciler öncelikle ilk yıl Romence hazırlık okuduktan sonra eğer İngilizce düzeyleri yeterliyse verilecek bir sınav sonrasında rahatlıkla istedikleri bölümü İngilizce olarak imkânına kavuşabilmektedirler.


Neden Romanya'da Üniversite Eğitimi?

  • Ekonomik Olması: Avrupa'nın en ucuz eğitimi verilen Romanya'da, yaşam masrafları açısından da birçok ülkenin oldukça gerisindedir.

  • AB Denkliğinde Diploma İmkânı: Romanya'nın birliğe girmesi ile üniversitelerinden alınacak diplomalar YÖK denkliğinde olup tüm Avrupa ülkeleri tarafından tanınmaktadır. Böylece mezun olan öğrenci istediği Avrupa ülkesinde rahatça çalışma şansına sahip olur.

  • İki Dilde Eğitim: Öğrenciler hem Avrupa'da epey yaygın olarak kullanılan Romenceyi hem de İngilizceyi ana dili gibi öğrenip çift dil bilerek mezun olmaktadırlar.Romanya'da Eğitim Rehberi

Romanya'da Üniversite Eğitim Şartları

  • Öğrencinin sadece bir lise diplomasına sahip olması yeterlidir.
  • Lise diplomasının sayısal veya sözel olması istenen bölümde okumak için bir şart değildir.

YÖK Denkliği

Romanya Avrupa birliğine dâhil olduktan sonra artık neredeyse tüm okullarına denklik verilmektedir. Şuanda tüm AB ülkeleri Romanya'daki tüm üniversitelere denklik vermektedir. Türkiye ise Romanya AB'ye dâhil olduktan sonra çoğu okula denklik vermeye başlamıştır.


Romanya'da Üniversite

Romanya'da Üniversite Fiyatları

Romanya'da Üniversite Eğitimi

Romanya'da Lisans

Romanya'da Üniversite Fırsatı