MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Yurtdışında Üniversite Bul

Ülke Seçiniz

Bölge Seçiniz

Şehir Seçiniz

POLONYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Polonya Avrupa Ülkeleri içinde öğrencilerin yaşayabileceği en ekonomik ülkelerden biridir. Ayrıca, Avrupa standartlarında eğitim alabileceğiniz bölüm seçenekleri bulunmaktadır. Sadece eğitim kalitesi ve olanaklarıyla değil aynı zamanda sosyal yaşam aktiviteleri açısından da Türk ve yabancı öğrenciler tarafından tercih edilen bir ülkedir.

Her ne kadar ön yargılar olsa da Polonya'nın köklü üniversitelerinin temeli orta çağlara kadar uzanmaktadır. Örneğin, Krakowdaki Jagiellonian Üniversitesi Avrupa da 14.yy’da açılmış ilk üniversitelerden biridir. Lodz şehrinde dünyadaki sayılı film okullarından ve Avrupa’daki en iyi sinema-televizyon okulu olan Polonya Ulusal Film Okulu bulunmaktadır. Dünyaca ünlü yönetmen Roman Polanski ve rahmetli Türk yönetmen Seyfi Teoman bu okulun mezunlarındandır.

Ayrıca, Polonya üniversitelerinden alınan diplomaların YÖK tarafından denkliği olduğu gibi tüm Avrupa birliği ülkelerinde ve Kanada, Amerika, Avusturalya, İngiltere gibi ülkelerde geçerliliği vardır. Yaklaşık 3 bin kadar Türk öğrencinin de bulunduğu Polonya’da öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler Krakow, Wroclaw, Varşova, Lublin, Lodz ve Poznan’dır.


NEDEN POLONYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ?

 • Avrupanın köklü üniversitelerinde eğitim,
 • İngilizce dilinde öğretim olanağı
 • LYS-YGS ‘de baraj puanını geçmek yeterli
 • Uygun öğrenci giderleri (konaklama, ulaşım, yemek vs...)
 • Kısa vize süreci
 • 3 - 3,5 yıllık lisans eğitim süresi
 • YÖK denkliği ve Dünyaca ünlü şirketlerde staj olanakları
 • AB ülkelerinde iş olanakları


 

Polonya’da birkaç okul haricinde okulların çoğunda üniversiteye giriş sınavı matematik fizik gibi derslere bakılıp bu sınava tabii tutuluyor. Ama her bölüm için farklı özel şartlar da bulunmaktadır. Mesela, tıp için yıllık çok daha fazla ücretin gözden çıkarılması gerekiyor ve matematik, fizik, kimya, biyoloji lise notları yüksek olması gerekiyor. Üstelik biraz da İngilizce bilinmesi şart.

Polonya’da Burslu Eğitim, Polonya Üniversiteleri, Polonya’da Lisans, Lisansüstü ve Dil Eğitimleri, Polonya’da Çalışma İmkanı, Polonya’da Yaşam Masrafı ve Polonya’da Öğrenci Olmak hakkında çok daha fazla bilgiyi aşağıdaki Polonya Üniversite Eğitim Rehberi’nde bulabilirsiniz.Polonya'da Üniversite Eğitim Rehberi

Polonya Eğitim Sistemi

POLONYA'DA LİSANS EĞİTİMİ

Hazırlık eğitimlerini Polonya'da alan veya dil yeterliliklerini (İngilizce için) belli sertifikalarla belgelendiren öğrenciler için farklı lisans eğitimi seçenekleri bulunmaktadır.  İngilizce eğitim veren alanlar içinde Tıp, Mühendislik bölümleri, Uluslararası ilişkiler, İşletme, Ekonomi Bölümler öne çıkmaktadır. Lehçe dilinde eğitim veren bölümlerin hemen hemen hepsi mevcuttur.

 

Lisans eğitimi için öğrencilerin lise mezunu olmaları, başvuru döneminde sınava girmiş 180 puanı geçmiş olmaları gerekmektedir.

 

 

POLONYA'DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Özellikle mühendislik alanlarının uzmanlıklarında farklı seçeneklerde bölümler bulunmaktadır. Bir çok üniversitede İngilizce eğitim veren lisans bölümlerine ağırlık verilmezken  İngilizce eğitim veren Yüksek lisans bölümleri mevcuttur. Yüksek lisans için belirli bir sınava girmiş şartı (ALES vb. gibi) yoktur. Okulların alım koşullarında diploma notunuza ve lisans transkriptinize önem verilmektedir.

 

DİKKAT!

Polonya'da sınavsız üniversite olanağı olmakla birlikte farklı danışmanlık sitelerinde veya internetteki farklı kaynaklarda belirtildiği gibi her alandan mezun öğrenci istediği alana başvuru yapamaz. Ülkemizde mevcut olan ortaöğretim sisteminde Lise 1’den (9.sınıf) sonra Sayısal, Sözel Eşit ağırlıklı ve yabancı dil alanlarına ayrılması belirleyici unsurdur. Orta öğretimde  temeli alınmamış dersleri yabancı bir dilde üstelik ileri düzeyde almak öğrencilerimizi bir hayli zorlamaktadır. Örneğin sözel alan bitirmiş bir öğrencimizin Kimya-Biyoloji derslerinin temelinde şekillenmiş Tıp, Eczacılık gibi bir bölümde okuması açıkçası zordur. İdealsas olarak öğrencilerimizin zaman ve maddi kayıp yaşamamaları adına lisede eğitimini aldıkları alanlara uygun hedefler belirlemelerini tavsiye etmekteyiz.

Polonya’da Eğitim İçin Verdiğimiz Hizmet Paketi

Polonya’da Eğitim İçin Verdiğimiz Hizmet Paketi

 

Polonya’daki üniversite eğitiminiz ve buradaki yaşamınızla ilgili ihtiyaç duyacağınız her şey kurumumuz çalışanlarınca en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, uzun yıllar içinde edindiğimiz deneyimler doğrultusunda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak aşağıdaki hizmet paketi çıkarılmıştır.

 • Eğitim almak istediğiniz alanda kişiliğinize ve okul durumunuza uygun bir şekilde bölüm ve üniversite bilgilerinin verilmesi
 • Üniversiteye başvuru aşamasında danışmanlık hizmetinin verilmesi
 • Gerekli evrakların temini konusunda danışmanlık
 • Okul kabulü için başvuru sürecinin izlenmesi
 • Konaklama yapılacak yerin ayarlanması (yurt /ev)
 • Vize evraklarının temini konusunda danışmanlık
 • Vize randevusunun alınması
 • Seyahat organizasyonu
 • Havaalanına karşılama ve konaklama yapılacak yere yerleştirilmesi
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Oturum kartının alınması ve resmi konularda danışmanlık.

 

Polonya’da Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler

Polonya’da Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler

 

Aşağıdaki Polonya üniversiteleri anlaşmalı olarak çalıştığımız eğitim kurumları olup her biri kaliteli olan bu okullarda ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

 • AGH Krakow Teknoloji Üniversitesi
 • Collegium Civitas
 • Jagiellonian Üniversitesi
 • Krakow Ekonomi Üniversitesi
 • Krakow Teknoloji Üniversitesi
 • Lodz Tıp Üniversitesi
 • Lodz Teknoloji Üniversitesi
 • Lublin Vincent Pol Üniversitesi
 • Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi
 • Poznan Ekonomi Üniversitesi
 • Varşova Ekonomi Üniversitesi
 • Varşova Üniversitesi
 • Wroclaw Ekonomi Üniversitesi
 • Wroclaw Teknoloji Üniversitesi
 • Wroclaw Üniversitesi

Polonya Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Polonya’da bulunan üniversitelerin başvuru tarihleri farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler yıl içinde de kayıt alırken bazı üniversitelerin başvuru tarihleri sınırlıdır.

Hazırlık sınıfları için her yıl Ağustos ayı sonuna kadar alınabilmektedir.

Okullar Ekim ayının ilk haftasında başlar. Sayısı az da olsa bazı üniversiteler özellikle mastır alanında 2.dönemde de kayıt alabilmektedir. 2.dönem kayıt tarihleri yine üniversitelere göre değişmekle birlikte Kasım ayı sonuna kadar alınabilir.

Detaylı bilgi edinmek için iletişime geçiniz.

Polonya’da Konaklama

Polonya’da dil hazırlık, lisans, yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler için okulların bünyesinde veya okulların anlaşmalı olduğu yurtlar/apart yurtlar bulunmaktadır.

İdealsas olarak öğrencilerimizin Polonya yaşam koşullarına alışması, farklı kültürlerden öğrencilerle bir arada olması, sosyal çevrelerini geliştirmeleri (buna bağlı olarak özellikle yabancı dillerini geliştirmeleri ) ve özellikle ekonomik olması açısından öncelikle yurtlara yerleştirmeyi öngörmekteyiz.

Yurt fiyatları üniversiteden üniversiteye şehirden şehre değişkenlik göstermekte olup standartlarına göre (kaç kişilik olduğu, odanın metrekaresi vb.) aylık 85-150 Euro civarında olmaktır. Yurtlarda 1,2,3,4 kişilik oda seçenekleri mevcuttur. Yerleştirmeler yurt yönetimince yapılmaktadır. Yurt koşullarında odalar öncelikle engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına göre ayarlanmaktadır.

Polonya Üniversite Hazırlık Kursları

Polonya'da İngilizce ve lehçe dillerinde eğitim mevcuttur. Öğrencilerimizin lisans bölümleri için gerekli dil yeterlilik sertifikaları yoksa üniversitelerin hazırlık sınıflarında İngilizce hazırlık alabilirler. Okul fiyatları şehirden şehre ve üniversiteden üniversiteye farklılık gösterdikleri için 2000-3250 Euro arasındadır. Öğrenciler herhangi bir üniversitede dil eğitimi alıp lisans veya yüksek lisans eğitimlerine bir diğer üniversitede devam edebilirler. Lehçe hazırlık sınıfları da mevcut olup 2000-2250 Euro arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Polonya Vize İşlemleri

Polonya Vize İşlemleri

Vize için gerekli evraklar; gerekli resmi onayları ve tercümeleri ile birlikte danışmanlarımız gözetiminde kontrol edildikten sonra randevu alınır.

Polonya vizesinde başvuru İdealsas aracılığı ile yapılır. Konsolosluk belli durumlarda ek evrak talep edebilir ve öğrenciyle görüşmek isteyebilir. Vize işlemleri başvuru tarihinden itibaren ortalama 3 ile 5 gün arasında tamamlanmaktadır. Belirli dönemlerde (yaz tatili, Noel tatili, Erasmus başvuruları vb.) vize süreçleri uzayabilmektedir.

Polonya'da Yaşam Masrafı

Polonya‘da Yaşam Masrafı

 

Konaklama                  :                     70 –  200 Euro  (aylık)

Sağlık Sigortası          :                       10 –  15 Euro ( aylık)

Ulaşım                        :                       8 – 15 Euro (aylık)

Diğer                            :                     150 – 250 Euro (aylık)

 

Aylık Toplam              :                     238 – 480 Euro (aylık)

 

 

GİDİŞ ESNASINDA YATMASI GEREKEN TEMİNATLAR

 

Vize Teminatı:

Vize başvurusundan önce gidecek öğrencinin adına bankada kalacağı her ay için 350 Euro bulunması gerekmektedir.  Yani 1 yıllık vize için ilk yıl teminat ücreti olarak 4200 Euro öğrencinin banka hesabında bulunması gerekmektedir. Şayet öğrencinin anne veya babasının aylık düzenli geliri var ise yatırılacak teminat ücreti düşük gösterilebilir. (Örneğin 2000 TL ailenin geliri kanıtlanır ise 2000TL=800 Euro civarı olarak 4200 Euro - 800 Euro = 3400 Euro teminat gösterilmesi yeterlidir.)   

 

Gidiş Masrafları:

Pasaport + Vize Masrafları   150-200 € (ortalama)            

Uçak Bileti                              100-250 € (ortalama)

Bu masraflar Pasaport çıkartma ve harç ücreti, uçak bileti masraflarıdır. (Değişiklik göstermektedir.) 

 

Lütfen güncel fiyatlar hakkında iletişime geçerek bilgi alınız!

 

 


Polonya'da Üniversite

Polonya'da Üniversite Fiyatları

Polonya'da Üniversite Eğitimi

Polonya'da Lisans

Polonya'da Üniversite Fırsatı