MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Yurtdışında Üniversite Bul

Ülke Seçiniz

Bölge Seçiniz

Şehir Seçiniz


İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Kanada'da Lisans ve Önlisans Eğitimi Fırsatları!

Hem İngilizcenin, hem de Fransızcanın resmi dil olduğu masmavi göller ve yemyeşil ormanlarla bezeli Kanada bir göçmen ülkesidir. Farklılığa dayanan çok kültürlülük üzerine teşvik edici politikalar uygulanır. Dünyanın hemen hemen bütün etnik grupları Kanada'da temsil edilir. Kanada, son yıllarda dil eğitimi için ideal tercihlerden biri olmaktadır. Bununla beraber Kanada'da dünya standartlarının çok üstünde bir lisans eğitimi sunulmaktadır. Özellikle sahip olduğu kozmopolit yapısıyla beraber Kanada'ya eğitim almak için gelen yabancı öğrencilerin akademik çevreye intibak etmelerine yardımcı olmak üzere düzenlenmiş özel hizmetler sunulmaktadır. Sınıflar yüksek teknolojiyle donatılmış ve eğitim sistemi en son geliştirilen tekniklere dayanan Kanada'da üniversiteler ve üniversite düzeyinde olan ancak eğitim süresi 2 yıl olan sanat-teknik okulları bulunmaktadır. Yüksekokul diyebileceğimiz bu okullar, teknoloji ve sanat üzerine eğitim vererek, eğitim süresinin sonunda öğrenciye sertifika imkânı vermektedirler. Bu okulları bitirdikten sonra 4 yıllık üniversitelere geçiş mümkün olabilmektedir. Genel olarak Kanada'da özel olsun devlete ait olsun tüm eğitim kurumlarında kalite aynıdır. Bunun dışında okurken bir yandan da çalışabilirsiniz. Okul tarafından öğrencilerle, kampus içerisinde çalışma yönünde bir anlaşma yapılabilmektedir. Bir diğer seçenek staj yapmanızdır. Ders saatleri dışında çeşitli işlerde, kampus dışarısında çalışarak staj yapabilirsiniz.

Artık Nerede Kalacağım Derdine Son !Kanada'da Üniversite Eğitim Rehberi

Kanada Üniversitelerine Giriş Şartları

 • Lise Mezunu olmak
 • Mezuniyet ortalamasının en az 2,75 ve yukarısı olması
 • TOEFL IBT puanının en az 80 olması

Community College Giriş Şartları

 • Lise Mezunu olmak
 • Mezuniyet ortalamasının en az 2,5 ve yukarısı olması
 • TOEFL IBT puanının en az 60 - 65 olması yeterlidir.

Üniversite Başvuruları İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Başvurulacak okulun başvuru formu
 • Notları gösteren belge (transkript)
 • Referans mektubu
 • Statement of Purpose (Eğitim amacını anlatan bir mektup)
 • Essay (kompozisyon)
 • Diplomanın aslı ve eğer İngilizce değil ise noter onaylı İngilizce çevirileri
 • Okulun istediği oranlarda dil yeterlilik sınav sonucu (TOEFL, IELTS)
 • Sponsorun (aile, iş yeri ya da arkadaş) eğitim ve yaşam bedelini karşılayacak miktarda banka mektubu

Kanada Üniversitelerin Başlangıç Tarihleri

Ağustos, Eylül, Ocak, Nisan aylarında eğitime başlanabilmektedir.

Kanada'daki Devlet Üniversiteleri

Kanada'da da üniversitelerin çoğunluğu devlet üniversitesi olmakla beraber neredeyse hemen hepsi ücretlidir.

Kanada'daki Özel Üniversiteler

Diğer ülkelerin aksine Kanada'da oldukça az sayıda özel üniversite vardır. Bunların ise devlet okullarına göre yıllık ücretleri epey yüksektir. Birçok program yerine genlikle belirli alanlarda uzmanlaşmaya yöneliktir. Fakat, özel üniversite sayısındaki azlık sebebiyle bu okullara kabul aşaması epey zorlu olmaktadır.

Kanada'daki 2 Yıllık Devlet Okulları (Community College)

Yurtdışında iki senelik okullar, yani yüksek okullardan mezun olan kişiler direk üniversite eğitimine transfer yapabilmektedirler. Bu okullarda öğrenci iki yıl boyunca hazırlık ve genel kültür dersleri alarak daha sonra uzmanlaşmak istedikleri 4 yıllık üniversiteye geçiş yaparlar. Community Kolejler öğrenciye, 4 yıllık bir üniversiteye geçişte kolaylık sağlaması, okul ücretlerin daha düşük olması, staj imkânları, üniversite kampuslarına göre daha ufak ve daha az kalabalık olmasından dolayı rahat uyum, bölümler arası geçişe kolaylıkla imkan tanıması gibi avantajlar sunmaktadır.

Kanada'daki 2 Yıllık Özel Kolejler

Diğer ülkelerin aksine Kanada'da oldukça az sayıda özel kolej vardır. Bu okullarda ön lisans (Associates Degree) diploması verilmektedir. Dileyen öğrenci gerekli dersleri alır ise iki yılın sonunda dört yıllık üniversitelere transfer yapılır. Böylece yine dört sene de üniversite eğitim zaman kayıp etmeden tamamlanmış olur. Ya da bazı programları bir sene de tamamlayabilir ve sadece Sertifika ya da Diploma'da kazanabilir ve hemen çalışmaya yönelik adımlar atabilirler. Bu okulların bazılarında da staj olanakları mümkündür.

Kanada'daki Akademi ve Enstitüler

Bir veya birkaç özel alanda eğitim veren okullardır. Bazıları üniversitelere bağlı oldukları gibi bazıları bağımsız kuruluşlarca ilgili alanlardaki ihtiyacı karşılamak amacıyla kurulmuştur. 2, 3 ve 4 yıllık eğitim verenler olduğu gibi kimisinde yüksek lisans eğitimi de verir.
Seçilebilecek Alanlar;

 • Moda ve tasarım
 • Sinema, Tv
 • Müzik, resim ve tiyatro sanatları
 • BT Teknolojileri
 • CG ve 3D Tasarımlar
 • Reklamcılık
 • Endüstriyel Tasarım
 • Güzel sanatlar
 • Turizm ve işletme gibi.

Kanada'daki Teknoloji Enstitüleri

Teknoloji enstitülerinde yoğun olarak BT, IT mühendislik ve uzmanlık eğitimleri verilmektedir. Ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimler kolaylıkla alınmaktadır.

Kanada'daki Lisans Tamamlama

Lisans tamamlama, üniversitelerin kabul koşullarına göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle önlisans tamamlama 2, 3 ve hatta sıfırdan başlamış gibi 4 yıl dahi olabilir. Lisans tamamlamak için gereken belgeler genel olarak şu şekildedir;

 • Ön Lisans diploması, İngilizce değilse yeminli tercüman ile çevirisi ve noter tasdiki
 • Daha önce alınmış olan derslerin görüldüğü iki senenin not dökümü (transkript). Eğer İngilizce değilse yeminli tercüman ile çevirisi
 • 2 adet akademik referans mektubu,
 • İngilizce yeterlilik seviyesini gösteren resmi IELTS ya da TOEFL sonucu

Türkiye'den Kanada Üniversitelerine Transfer İmkânları

Eğer öğrenci üniversite kabulünde gereken koşulları sağlayamıyorsa bir diğer seçenek olarak üniversite transferini düşünebilir. Kanada'daki üniversiteler de Türkiye'dekiler gibi 4 yıllık olmakla beraber farklı olarak ilk iki yılda seçilmiş bölümle ilgili sadece genel ve kültür dersler verilmektedir. Bu yüzden, eğer öğrencinin not ortalaması iyi olursa daha sonraki iki yıl için istediği bölüme geçme şansı vardır. Kanada'ya transfer olmak isteyen öğrenci, Türkiye'de almış olduğu derslerini bağımsız bir derecelendirme ajansına göndermesi ve aldığı derslerin kredilerinin değerlendirilmesi (credit evolution)" yapılması gerekmektedir. Transfer kararı bunlara göre verilmektedir.

Pre Sessional Kursları

Yurtdışındaki üniversiteler öğrenci kabulünde akademik şartlarının tümünü eksiksiz bir şekilde tamamlayan fakat IELTS, TOEFL gibi İngilizce yeterlilik sınavlarında istenen puanı alamayan öğrenciler için düzenlenmektedir. Öğrencinin durumuna göre 4, 8 ve 12 hafta süresince düzenlenen üniversitelerin pre-sessional kursları Haziran - Eylül arası düzenlenmektedir. Bir diğer anlamda bu kurslar, haftalık 20 saatlik dersler içeren yaz dil eğitim programları şeklindedir.

IB (International Baccalaureate) Diploma Programı?

2 yıllık IB Diploma programlarından başarılı sonuçlar alan öğrenciler dünyanın bir çok ülkesindeki en kaliteli üniversitelere kabul şansı elde edebilmektedirler. Şematik olarak altıgen bir şekilde gösterebileceğimiz Sadece kolej ve lise programlarının sunulduğu okullarda gerçekleştirilen IB Diploma Programlarında her biri farklı alt alanları kapsayan altı ders grubu vardır.


Kanada'da Üniversite

Kanada'da Üniversite Fiyatları

Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada'da Lisans

Kanada'da Üniversite Fırsatı