MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Yurtdışında Üniversite Bul

Ülke Seçiniz

Bölge Seçiniz

Şehir Seçiniz


İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Avustralya'da Lisans ve ÖnLisans Eğitimi Fırsatları

Bumerang kadar şaşırtıcı, kanguru kadar tuhaf ve koala kadar sempatik olan bu harikalar diyarı dil eğitimi için kesinlikle ilk tercih olmalı. Avustralya, canlı, enerjik ve en önemlisi sıcakkanlı insanların yaşadığı bir k. Dünü renkli, yarını parlak, bugünü ise son derece hoş olan bir kıtadır. Kültürel ve coğrafi çeşitlilik diyarı, uçsuz bucaksız toprakları ve hareketli, zevkli, dünyanın en yaşanabilir şehirlerini bünyesinde barındırır. Dünya üzerinde hayat standardı en yüksek ülkelerden birisi olan Avustralya, Avrupalı göçmenler tarafından kurulmuştur. Kıtada oldukça farklı etnik kökenlerden gelen yaklaşık 19 milyon insan yaşamaktadır. Avustralya öğrencilere sağladığı, uluslararası diploma ve eğitim olanakları nedeniyle öğrenciler tarafından talep edilmekte ve her yıl eğitim sistemine bir yenilik daha eklemektedir. Teknolojiye paralel gelişen okulları, geleceğe yönelik yenilikçi yaklaşımı, öğrenciyi odak noktası yapan eğitim anlayışı Avustralya'yı eğitim-öğretim alanında en önemli ülkeler arasına yerleştirmiştir. Verilen eğitim, sadece öğrencinin bilgisini değil, ufkunu ve kişisel yeteneklerini de geliştirmeye yöneliktir. Ayrıca öğrenciler araştırma yapmaları yönünde teşvik edilmekte ve desteklenmektedir. Özel okullar da dahil olmak üzere bütün okullar Avustralya Hükümeti tarafından desteklenmektedir. Eğitim sistemi İngiltere'nin eğitim sistemine çok benzemektedir. Yükseköğrenim, üniversitelerde verilmektedir. Ancak TAFE adı verilen, kişinin belli bir meslek alanında gelişmesini sağlayan bir sistemde bulunmaktadır.

Artık Nerede Kalacağım Derdine Son !Avustralya'da Üniversite Eğitim Rehberi

Avustralya Üniversitelerine Giriş Şartları

 • Lise Mezunu olmak
 • Mezuniyet ortalamasının en az 2,75 ve yukarısı olması
 • TOEFL IBT puanının en az 80 olması

Foundation Giriş Şartları

 • Lise Mezunu
 • Mezuniyet ortalamasının en az 2,5 ve yukarısı olması
 • TOEFL IBT puanının en az 60 - 65 olması yeterlidir.

Avusturya Başvuruları İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Başvurulacak okulun başvuru formu
 • Notları gösteren belge (transkript)
 • Referans mektubu
 • Statement of Purpose (Eğitim amacını anlatan bir mektup)
 • Essay (kompozisyon)
 • Diplomanın aslı ve eğer İngilizce değil ise noter onaylı İngilizce çevirileri
 • Okulun istediği oranlarda dil yeterlilik sınav sonucu (TOEFL, IELTS)
 • Sponsorun (aile, iş yeri ya da arkadaş) eğitim ve yaşam bedelini karşılayacak miktarda banka mektubu

Avustralya Üniversitelerin Başlangıç Tarihleri

Avustralya üniversitelerine Şubat ayında eğitime başlanabilmektedir.

Avustralya'daki Devlet Üniversiteleri

Avustralya'da da tıpkı İngiltere'de olduğu gibi neredeyse bütün üniversiteler devlete bağlıdır. Ve yabancı öğrenciler için ücretlidir. Üniversiteler genellikle 3 yıl olup lise mezunları bir yıllık hazırlık eğitimi almak zorundadır.

Avustralya'daki Özel Üniversiteler ve Kolejler

İngiltere'nin aksine Avustralya'da az da olsa özel üniversite ve kolej bulunmaktadır. Fakat bunların ücretleri devlet okullarına nazaran epey yüksektir. Program çeşitliliği açısından çok zengin olmamasına rağmen belirli alanlarda uzmanlaşmaya giderler. Fakat bunların az olmasından dolayı kabul süreci oldukça meşakkatlidir.

2 Yıllık Devlet Okulları (TAFE)

Yurtdışında iki senelik okullar, yani yüksek okullardan mezun olan kişiler direk üniversite eğitimine transfer yapabilmektedirler. Böylece vakit kayıp etmeden dileyen öğrenci yüksek okulunu üniversite eğitimine de devam edebilir. Öğrenci TAFE ile aşağıdakileri kazanır;

 • Pratiğe yönelik dersler alınır ve kariyer gelişimine daha hızlı başlanır.
 • Sadece mesleki eğitim görülmez aynı zamanda İngilizce dil eğitimi alınır.
 • TAFE'den sonra koşullar yerine getirilirse üniversiteye geçiş yapılabilir ve 2. sınıftan eğitime devam edilebilir.
 • Üniversiteye geçildiğinde TAFE ve üniversite şeklinde iki tane diploma sahibi olunabilir.
 • TAFE mezunları hemen iş hayatına atılabilmektedirler.

Avustralya'da Foundation

Avustralya'da üniversite eğitimi görmek isteyenlere yönelik kurslardır. Lise eğitiminde görülen farklılıklar nedeniyle yabancılara bu tip bir eğitim verme ihtiyacı doğmuştur. Avustralya'da üniversite eğitimine başlamak için 13 yıllık bir eğitim görmek gerekmekte oysaki uluslararası öğrenciler üniversiteye gelinceye kadar toplam 12 yıllık bir eğitimden geçmiş olmaktadırlar. Foundation, bir yıl süreli bir eğitimdir. Üniversitede okumak istenilen bölüme göre, biyoloji, işletme, bilgisayar, İngilizce, matematik, psikoloji, sosyoloji derslerinden seçim yapılır. Fen bilimleri ve İş İdaresi olmak üzere 2 bölümde verilen eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler foundation programı ile bağlantılı lisans programına başlayabilirler. Foundation programları biri yılbaşında diğeri yıl ortasında olmak üzere yıl boyunca iki ayrı dönemde öğrenci başvurularını kabul etmektedirler. Foundation Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Lise diploması
 • Yüksek not ortalaması
 • Referans mektubu
 • TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
 • Şimdiye kadar alınan tüm sertifikalar
 • Transkript belgesi
 • Essay (kompozisyon)

Türkiye'den Avustralya Üniversitelerine Transfer İmkânları

Avustralya'da, Türkiye'den farklı olarak lise eğitimi uzun olduğu için üniversiteler 3 yıllıktır. Bundan dolayı Türkiye'de üniversite okumakta olan bir öğrenci direk Avustralya'daki herhangi bir üniversiteye transfer yapmaz. Öncelikle Foundation adı verilen Köprü Programına dâhil edilir.

Pre Sessional Kursları

Yurtdışındaki üniversiteler öğrenci kabulünde akademik şartlarının tümünü eksiksiz bir şekilde tamamlayan fakat IELTS, TOEFL gibi İngilizce yeterlilik sınavlarında istenen puanı alamayan öğrenciler için düzenlenmektedir. Öğrencinin durumuna göre 4, 8 ve 12 hafta süresince düzenlenen üniversitelerin pre-sessional kursları Haziran - Eylül arası düzenlenmektedir. Bir diğer anlamda bu kurslar, haftalık 20 saatlik dersler içeren yaz dil eğitim programları şeklindedir.

IB (International Baccalaureate) Diploma Programı

2 yıllık IB Diploma programlarından başarılı sonuçlar alan öğrenciler dünyanın bir çok ülkesindeki en kaliteli üniversitelere kabul şansı elde edebilmektedirler. Şematik olarak altıgen bir şekilde gösterebileceğimiz Sadece kolej ve lise programlarının sunulduğu okullarda gerçekleştirilen IB Diploma Programlarında her biri farklı alt alanları kapsayan altı ders grubu vardır.


Avustralya'da Üniversite

Avustralya'da Üniversite Fiyatları

Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Avustralya'da Lisans

Avustralya'da Üniversite Fırsatı