MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

İngiltere Dil Okulları  İngiltere  Dil Okulları

Kısa Bilgi

İngiltere Kuzey Denizi ve Atlas Okyanusu arasında küçük bir ada ülkesidir. Ülkenin resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’dır. Büyük Britanya adası İngiltere, İskoçya ve Galler’i kapsamaktadır. Kuzey İrlanda, İrlanda’nın kuzey doğusunda bitişik bir adadır. İngiltere Avrupa Birliği’nin 25 üye ülkesinden biridir. Bir zamanlar soyluluğun simgesi olan İngiltere’de sanıldığının aksine oldukça farklı bir mozaik göze çarpar. Bu yüzden de İngiltere dil okulları olarak önemli bir ülkedir. İngiltere, toplamda 60 milyonluk nüfusunun 5 milyonu İskoçya’da, 3 milyonu Galler’de, 2 milyonu İrlanda’da ve 50 milyonu İngiltere’de yaşamaktadır. İngiltere’de yaşayanların yaklaşık üçte biri ekonomik açıdan daha zengin olan güney doğu bölümünde ve başkent Londra’da yaşamaktadır. İngiltere dil okulları ile İngilizce gramer bilgilerinizi geliştirirken, anadili İngilizce olan kişilerle konuşarak İngiliz aksanınızı mükemmelleştirme fırsatınız olacak. İngiltere dil okullarında İngilizce öğrenmek geleceğinize yapacağınız en önemli yatırımlardan biri olacak. İngiltere dil okulları için seçebileceğiniz birçok şehir, yaşayabileceğiniz çok fazla macera var. Mesela Londra'yı seçtiğinizde, İngiltere'de dil okulları seçenekleri arasında en kozmopolit şehirde eğitiminizi alırken müzikalleri, müzeleri ve bu koca şehrin size sunduğu yoğun hayatı yaşarsınız. Ya da daha rahat bir ortamda, kalabalıktan uzakta kalmak istiyorsanız Bournemouth, Eastbourne dil okullarımızı seçebilirsiniz. Oxford ve Cambridge'teki dil okullarımız size İngiltere'nin en iyi üniversitelerine daha da yakınlaşmanızı sağlıyor. İngiltere’de dil eğitimi çerçevesinde hangi okulumuzu seçerseniz seçin mutlaka dil becerilerinizdeki gelişmeyi açıkça göreceksiniz. İngiltere dil okullarında, seçtiğiniz herhangi bir şehirde, İngiliz bir ailenin yanında ya da dilerseniz öğrenci yurtlarımızda kalabilirsiniz. Yerel İngiliz ailelerle beraber yemek yerken İngiltere'de gündelik yaşam nasıl, kendiniz deneyimleyeceksiniz. Gündelik olarak İngilizceyi pratik edebilecek, bolca eğlenceli sohbetlerin içinde olacaksınız. Aile yanına alternatif olarak, öğrenci yurtlarımız, okullarımıza çok yakın olarak seçilmişlerdir. Tüm dünyadan gelen diğer öğrencilerle aynı yerde kalarak edineceğiniz harika arkadaşlıklar, İngiltere’de dil okulu deneyiminizi unutulmaz kılacaktır.


ŞehirlerFaydalı Linkler

İngiliz Konsolosluğu, Ankara                 http://www.ukinturkey.fco.gov.uk  
İngiliz Başkonsolosluğu, İstanbul           http://www.ukinturkey.fco.gov.uk
Vize Başvuru Merkezi                           https://www.visainfoservices.com
Home Office                                         http://www.homeoffice.gov.uk
British Council Türkiye                          http://www.britishcouncil.org/tr/turkey.htm

Güvenlik ve Acil Durumlar

İngiltere'de yalnız tek bir acil servis numarası vardır. Bu da "999" dur. 999'u çevirdiğinizde telefonun ucundaki ses size hangi servise bağlanmak istediğiniz sorar ve sizi o servise bağlar. Başlıca acil servisler: polis, ambulans, itfaiye, sahil güvenlik ve arama kurtarmadır. Servise bağlandığınızda; adınızı, bulunduğunuz yeri ve acil durumun ne olduğunu soracaklardır.

Olumsuz Yönler

İngiltere'nin olumsuz anlamda sayılabilecek çok fazla bir özelliği yoktur.

 • Türkiye’ye göre hayatın biraz daha pahalı olması
 • Türkiye’ye göre yaz mevsiminin beklenenden daha az sürmesidir.

Etnik Yapısı

İngiliz %81.5, İskoç %9.6, İrlandalı %2.4, Gal %1.9, Ulster %1.8, Hindu, Pakistan ve diğer %2.8

Vize Uzatma İşlemleri

Eğer ziyaretçi öğrenci vizesi ile ülkeye gelmişseniz, 180 günlük yani 6 aylık vizeniz bittiğinde Türkiye’ye dönmek zorundasınız, vizenizi İngiltere’de uzatamazsınız. Eğer Tier 4 Puana Dayalı Genel Öğrenci Vizesi ile İngiltere’ye geldiyseniz, Türkiye’ye dönmeden, Home Office bürolarına giderek vize uzatma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Olumlu Yönler

İngiltere'yi olumly kılan birçok şey vardır, bunları kısaca sıralamak gerekirse, şunlar söylenebilir.

 • Köklü ve dinamik bir eğitim sistemine sahip olması
 • İngiltere yıllardır her ırktan, dinden ve renkten insanları karşılamaya alışıktır.
 • İngiltere'deki üniversitelerden alınan diplomalar iş yaşamında başarının kapısını açan anahtarlardır.
 • İngiltere'deki üniversiteler, bireysel tercih ve ihtiyaçlarınıza mutlaka cevap verecek çok çeşitli programlar sunmaktadır.
 • İngiltere, Avrupa'ya açılan kapıdır. Gerek İngiltere içerisinde gerek Avrupa'ya seyahat çok kolaydır.
 • Altı aydan uzun süre İngiltere'de eğitim görecek öğrenciler akademik dönem içerisinde haftada 10 saat ve tatil dönemlerinde full-time çalışma iznine sahip olabilirler.
 • İngiltere'deki üniversite programları diğer ülkelere göre daha kısa sürelidir ve ücretleri kıyaslanabilir düzeydedir.
 • İngiltere'de yüksek öğrenim kurumlarındaki öğrenci dernekleri çok çeşitli faaliyetler düzenler.
 • İngiltere'deki okullar uluslararası öğrencilere eğitim süreleri boyunca her konuda destek olur.
 • Türkiye’ye sadece uçakla 4 saat uzakta olması

Gümrük ve Polis

İngiltere’ye ulaştıktan sonra, valizinizi de teslim alıp, çıkışa yöneliniz. Gümrüğe tabi eşyanız yoksa YEŞİL kapıdan (NOTHING TO DECLARE); gümrüğe tabi eşyanız varsa KIRMIZI kapıdan (GOODS TO DECLARE) çıkış yapın. Çıkış esnasında KIRMIZI kapıdan çıkan tüm yolcular ve yeşil kapıdan çıkan ortalama her 10 yolcudan biri gümrük kontrole alınmaktadır. Bu muayenede, kibar bir görevli sizin valizinizi arayacak, ülkeye kaçak mal sokup sokmadığınıza bakılacaktır:

İngiliz kanunlarına göre, yabancıların gümrükten geçerken yanlarında götürdükleri şu tüketim maddeleri gümrükten muaftır:
- En fazla 1 karton (10 paket veya 200 tane sigara) veya 250 gr tütün
- 70 cc'den fazla olmayan alkollü içki
- Değeri 90 Sterling'i aşmayan hediyelik eşya
- İngiltere'den çıkarken geri götürmeniz koşuluyla fotoğraf makinesi ve/veya video kamera ve diz üstü bilgisayar...
 
İngiltere'ye giriş yapan Avrupa Birliğine üye ülkeler dışındaki her ülke vatandaşı, eğer İngiltere'de 6 aydan daha uzun süre kalacak ise ve vizesinde (Register with the police within 7 days of arrival) polise kayıt olun yazısı var ise, Polise kayıt yaptırmak zorundadır.
 
Bu anlamda T.C. Vatandaşı her Türk, eğer pasaportunda "polise kayıt ol" uyarısı varsa, İngiltere'ye giriş yaptıkları günden itibaren ilk 7 günde Polise kayıt olmak zorundadır.

Türklere Bakışları

İngilizlerin genellikle Türklere bakışı gayet olumludur. Son yıllarda iltica eden Türklerin bazen kötü davranışları sebebiyle bazılarında önyargı oluşmuştur. Ancak, genellikle iyi ilişkiler vardır. İngiltere'ye 1970'lerden itibaren yoğun bir şekilde göç eden Türklerin, yaklaşık yüzde 75'i Londra'da yaşıyor. Çoğunluğu tekstil ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. İngiltere'de yaklaşık 150 bin dolayında Türk vatandaşı yaşadığı tahmin ediliyor Bu rakama İngiltere'de mülteci veya kaçak olarak bulunanlar da dahil. İngiltere'ye 1970'lerden itibaren yoğun bir şekilde göç eden Türklerin, yaklaşık yüzde 75'i Londra'da, yüzde 23 kadarı da başta Birmingham, Manchester, Liverpool ve Leeds olmak üzere Orta İngiltere'de, geriye kalan bölümü ise İskoçya ve Kuzey İrlanda'da yaşıyor.

Konaklama

İngiltere’de çok çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunlardan en popüleri aile yanı konaklamadır. Gideceğiniz okulda bir uzman tarafından gerçekleştirilen bir sistemdir. Diğer seşenekler ise şunlardır, Hostel(öğrenci yurdu), Çoğu uzun dönemli konaklamayı da kabul eden küçük oteller görünümünde yapılardır. Haftalık £80 ile £150 arasında değişmektedir fiyatları. Oda paylaşmak; Birinin odasını paylaşabilirsiniz bunun fiyatı ortalama £55 tir. Ev paylaşmak; Kirası yaklaşık size haftalık ortalama £60’a mal olacaktır. Şunu unutmayın evi muhtemelen birçok ırktan insanla paylaşmak durumunda kalacaksınız ve son olarak Stüdyo tip oda; Bedsit denilen mutfağı ve yatağı aynı yerde barındıran oda tipidir. Tuvaleti ortaktır çoğunuzla. Genel fiyat aralığı haftalık £100-£150 civarındadır.

Spor

İngiltere futbol'un merkezi olarak adlandırılır. İngiltere, dünya çapında ün yapan futbol ligi Premier Lig'in anavatanıdır. İngiltere'nin Avrupa kupalarında başarılı olmuş bazı takımları, Liverpool, Nottingham Forest, Manchester United, Aston Villa, Chelsea, Arsenal, Tottenham Hotspur, Everton, Newcastle United, Leeds United'tır. İngiltere, Dünya Kupası'nı kazanan (1966) ülkeler arasındadır. İngiltere'de her yıl Haziran ayında tenis sporunun en eski turnuvası olan Wimbledon Tenis Turnuvası düzenlenmektedir. Ülke ragbi ve kriket sporlarının da beşiği olarak bilinir.

Haberleşme

İngiltere ülke kodu +44 tür. Kendi ülkenizden Birleşik Krallığı aramak için once 00’a sonra 44’e basın ve arayacağınız telefon numarasını çevirin. Birleşik Krallık’tan kendi ülkenizi aramak içinse önce yine 00’a basın daha sona ülke kodunuzu ve arayacağınız numarayı çevirin. İngiltere’de iki tip cep telefonu tarifesi vardır- kontörlü ve faturalı. Kontörlü hatlar £25 strelinden başlar (SIM kard ücreti £10 sterlindir). Kontörlü hatlar gazete bayilerinden, postanelerden ve başka yerel dükkanlardan alınabilir. Faturalı hatlarla arama ücretleri daha ucuzdur ancak telefon şirketiyle en az 1 yıllık anlaşma yapılması zorunludur. Bunun için bir banka hesabına, kimlik kartına ve İngiltere’de ikametgah adresine gereksinim vardır. İngiltere’de, Beş televizyon kanalı vardır. (ayrıca uydu, kablolu veya dijital tv seçenekleri de vardır). Bu 5 kanal BBC1, BBC2, ITV1, Channel 4 ve Channel 5 dır.

2002 yılı istatistiklerine göre İngiltere'de 22 milyon cep telefonu kullanıcısı vardır. İngiltere Avrupa'nın en çok cep telefonu kullanılan ülkelerinden birisidir. İngiltere'de altı büyük GSM operatörü faaliyet göstermektedir. Bunlar: BT, 3, O2, Vodafone, T-Mobile ve Orange'dir. Bunlar içinde en iyisi 02'dir çünkü Türkiye'yi çok ucuza arama şansı vermektedir

Sosyal Hayat ve Kültür

İngiltere farkli ulkelerden gelen ogrencilere sosyal anlamda bir hazine sunmaktadir. Farkli bir ulkeye yeni gelen ogrencilerin sosyallesmeye ve yeni arkadasliklar kurmaya ihtiyaci vardir. Ingiltere’de derslerden sonra ogrencilerin yapabilecekleri genis bir aktivite yelpazesi bulunmaktadir. Arkadaşlarınızla veya kendi başınıza gidebileceğiniz konserler, gezinti mekanları, müzeler, sinemalar, modern spor tesisleri, galeriler, kafeler, şatolar, bahçeler, mağazalar ve sahiller vardır. Bu mekanlar ve aktiviteler ogrencilerin arkadaslariyla kaynasmasini ya da yeni arkadaslar bularak Ingilizce pratiklerini gelistirme imkanini da beraberinde getirir.

 

Ingiltere’de sanatin da kalbi olan sehirlerden birisidir. Her an bir tiyatro gosterisi vardir, Sahkespeare doneminden kalma Royal Theatre’da bir oyun izlemek gibi bir sansa sahip olabilir, yuzlerce yillik binalarda tarihin buyusunu hissedebilirsiniz. Ayni zamanda Ingiltere’nin en kucuk kasabasinda bile bir Sinema bulunmakatadir ve dunyanin dort yanindan filmler izlemek mumkundur ve zaman zaman duzenlenen film festivallerinde ozel filmler izleme sansini da elde edebilirsiniz. Ingiltere konser takvimi acisindan da cok dolu bir ulkedir, dunyanin en populer, en iyi sarkici veya gruplari burada sahnede mumkundur. Ayrica bu ulkede tarziniz ne olursa olsun alternatif, caz, blues, country, rock, metalika veya klasik gibi tum muzik turlerinde konserlere gitmeniz veya album bulmaniz mumkundur

 

Tarihiyle de ünlü bu ulkede her nerede olursaniz olun yakininizda her an gidilecek bir muze, sanat galerisi veya tarihi bir bina bulunabilir. Buralari ziyaret ederek ulkenin tarihi dokusuyla tanisabilirsiniz. Ayrica tarihi  gothik yapilari ulkenin en merkezi bolgelerinden en kiyida kalmis kesimlerine kadar her yerde gorebilirsiniz. Bu tur geziler icinse en buyuk avantajiniz Ingiltere’nin ulasimda en sorunsuz ulkelerden birisi olmasidir. Sehirler arasindaki kisa mesafeler ve de cok cesitli vasitalar geziler icin turistlere ya da ogrencilere buyuk kolaylik tanimaktadir.

 

Toplu Taşıma

Çok gelişmiş bir karayolu ağına sahip İngiltere’de araba kiralamanız mümkündür. Fakat tren yolculuğu da çevrenizi inceleyebilmeniz için size güzel fırsatlar verebilir. Paris-Londra arası hızlı tren hattı da şehrin ünlü bir diğer ulaşım aracıdır. Şehir içi ulaşımlarda metro kullanımı da size büyük kolaylık sağlayacaktır. Metro yolculuğunuzda günlük sınırsız kart kullanımı çok ekonomik bir seçenektir. Yolunuz üstünde olmasa da iki katlı meşhur kırmızı otobüslere binmeyi unutmayın.

Burs Veren Kuruluşlar

İngiltere’de genellikle üniversiteler çeşitli burslar vermektedir. Burs için başarı kriteri vardır. Her üniversite kendi içinde burs sistemini oturtmuştur. Bununla birlikte ülke genelinde burs çalışmaları yapan kurumlarda vardır. Kurumlar ve adresleri şöyle:

 Burs Veren Üniversiteler
 

Türk Kuruluşları

İngiltere'de faaliyet gösteren Türk Vakıf ve Dernekleri şu şekildedir.

 • İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu    ( http://www.turkishfederationuk.com )
 • Atatürkçü Düşünce Derneği                 
 • Anadolu Kültür Merkezi                         ( Anatolian Cultural Centre )
 • Britanya Türk Kadınları Derneği             ( The Association of Turkish Women in Britain)
 • İngiltere Türk Öğretmenler Derneği         (The Union of Turkish Teachers in the UK )
 • İngiltere Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • İngiltere Mustafa Kemal Derneği
 • İngiltere Türk Diyanet Vakfı                   ( www.diyanet.org.uk )
 • İngiltere Türk – İslam Kültür Merkez Vakfı (UK Turkish – Islamic Cultural Centre Trust)     
 • Müsiad İngiltere Şubesi            (Independent Industrialists and Businessmen’s Association -UK)          
 • Pekünlüler Derneği (Pekunluler Turkish Cultural Association UK)
 • Türk Yaşlılar Kulübü (Turkish Elder’s Club)        
 • Türk – İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (Turkish – British Chambers of Commerce and Industry)
 • Türk Bankacılar Derneği (Turkish Bankers Association UK)
 • Tekstil İşverenleri Derneği (Textile Industry Development Association)
 • Turkish Forum UK (Turkish Forum UK Trust)
 • Genç Türkler Kulübü (Young Turks Club)

Para Birimi

İngiliz Sterlini (Pound) Simgesi ise “£” dir.

Nüfus

İngiltere’nin nüfusu 60 milyon civarındadır.

Yüzölçümü

İngiltere'nin yüzölçümü 130.395 km²

Resmi Dil

Resmi dil İngilizce’dir. Konuşulan diğer resmi yerel diller ise Galce, İrlandaca, İskoç dili, İskoç İngilizcesi, Kernevekçe, Manksça’dır.

Başkent

İngiltere'nin başkenti Londra'dır

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

Ziyaret türünüze göre İngiltere Vize Başvuru Merkezinden Online olarak doldurulması gereken vize başvuru formu, formu bitirdikten sonra çıktısını alıp imzalamanız gerekiyor.

Geçerli Pasaport

1 adet arka fonu beyaz, kulaklarınızı da gösteren normal vesikalık fotoğraf (Biometrik olmak zorunda değil)

Ziyaretçi Öğrenci Vizesi için 165 TL, Puana Dayalı Genel Öğrenci Vizesi için 480 TL Vize ücreti. (Internet üzerinden de ödenebildiği gibi, başvuru esnasında elden nakit de ödenebilir.)

Birleşik Krallıktaki üniversite/okul/kolejden geçerli bir kabul mektubu: [aslı + 1 fotokopisi]

Maddi Durumu Gösterir Belgeler

a. Maaş bordroları veya gelirinizi gösterir belgeler [asılları + fotokopileri]
b. Eğer iş sahibi iseniz firmanızın belgelerini sağlayınız: Ticaret Odası kaydı, en son vergi levhanız, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi [fotokopileri] ilgili paragrafların İngilizce’ye tercüme edilmesi zorunludur
c. Banka cüzdanları veya Banka Yazıları (asılları + fotokopileri - Minimum son 2 aya ait hesap hareketleri - Özellikle bu amaç için bankanızdan antetli kağıda hesap dökümü istenebilir.] Banka yazısının İngilizce olması zorunludur
d. Ailenizin maddi durumunu gösterir belgeler örneğin onların maaş bordroları, banka cüzdanları, kira gelirleri, tapular vs. [asılları ve fotokopileri]
e. Malvarlığınız varsa bunu kanıtlayıcı belgeler [Noter tasdikli kopya önerilir]

Eğer uzun süreli üniversite öğrencisi olarak gidiyor iseniz : Birleşik Krallıktaki Üniversitenin koşulsuz kabul mektubu [aslı+ 1 fotokopisi]

Eğer Türkiye’de öğrenci iseniz: Öğrenci belgeniz, eğitim belgeleriniz [aslı +fotokopi]

İngilizce bilginizi gösterir sertifikalar, dokümanlar [fotokopileri]

(Eğer varsa) Birleşik Krallıktaki Sponsorunuzdan veya ev sahibinizden
a. Davet yazısı (Sponsorunuz tarafından imzalanmış. [aslı + fotokopi] İngilizce olması zorunludur, ve Birleşik Krallıktaki maddi durumunu gösteren kanıtlar [aslı + fotokopisi]
b. Birleşik Krallıkta uygun konaklama imkanlarını gösteren kanıtlar [aslı + fotokopi], örneğin sponsorunuzun adresini ve gönderildiği kişinin ismini gösteren banka dökümleri, elektrik, su faturaları vb.

18 yaşının altında anne-baba/veli ile seyahat etmeyen tüm çocuklar, yanlarında anne-baba/velileri tarafından seyahat etmelerine izin verdiklerini teyit eden noter tasdikli muvafakat name. [Aslı+fotokopi] İngilizce tercüme olması zorunludur

Erkek müracaatçılar askerlik durumlarını açıklayıcı belge getirmelidirler [fotokopi] İngilizce olması zorunludur

Çalışanlar için, kurumlarından izin aldıklarına ve dönüşte işe devam edeceklerine dair bir yazı. Bu belgeye ek olarak aşağıdaki belgeler de alınmalıdır. Sigortalı işe giriş bildirgesi, Maaş bordrosu, Firmanın kuruluş gazetesi, Firmanın Ticaret odası belgesi, Firmanın Vergi levhası, Firmanın İmza sirküleri

İngilizce olması zorunludur, uyarılı Tüm evrakların İngilizce Yeminli Tercüme edilmesi gerekir.

Vergiler

İngiltere'de 3 gelir vergisi dilimi bulunmaktadır. %10'luk dilim, yıllık geliri 1500 sterlinden az olanlar içindir. Yıllık geliri 1500-32.000 sterlin arasında değişenlerden %23 gelir vergisi kesilmektedir. Yıllık geliri 32.000 sterlinden yüksek olanlardan ise %40 oranında gelir vergisi kesilmektedir. İngiltere'de vergi kaçırmak yasalara aykırıdır ve yüklü para cezalarından hapis cezalarına kadar ciddi yaptırımları bulunmaktadır. Tüm bu yaptırımlara rağmen İngiltere'de her yıl 10 milyar sterlin vergi kaçırıldığı tahmin edilmektedir. Bu rakam devlete ciddi zararlar vermektedir ve vergi daireleri son yıllarda müfettişlerinin sayısını arttırmıştır.

Para ve Banka

İngiltere’nin Para birimi İngiliz Sterlini (GBP)’dir. Bir sterlin 100 peniden oluşur (İng: tekil penny, çoğul pence). Birleşik Krallık Avrupa Birliği'nin üyesi olsa da, kendi para birimini korumaktadır. Bankacılık oldukça gelişmiş olmasına rağmen, ülkede öne çıkan bir kaç banka vardır. Ülkeye girişinizin ardından, her hangibir İngiltere bankasına giderek, hesap açtırabilirsiniz. Türkiye’de bulunan bankaların bazıları İngiltere’de da faaliyet göstermektedir. Özellikle havale, EFT gibi gönderilerde Türkiye’de şubesi bulunan global bankaları tercih edebilirsiniz.

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

İngiltere’de kişi başına düşen milli gelir 38.000 ABD Doları civarındadır.

Din Dağılımı

Anglikan 27 milyon, Katolik 9 milyon, Müslüman 1 milyon, Metodist 760,000, Sih 400,000, Hindu 350,000, Musevi 300,000

Büyükelçilik ve Konsolosluk

Ankara’da büyükelçiliği, İstanbul’da konsolosluğu vardır. Ayrıca Türkiye genelinde Ankara ve İstanbul dahil 5 farklı ilde Vize Başvuru Merkezleri vardır.

 

İngiliz Konsolosluğu, Ankara

Şehit Ersan Caddesi 46/A Çankaya 06680 Ankara

İnternet sitesi: www.ukinturkey.fco.gov.uk  

 

İngiliz Başkonsolosluğu, İstanbul

Adresi: Meşrutiyet Caddesi No 34 Tepebaşı Beyoğlu 34435 İstanbul

İnternet sitesi: www.ukinturkey.fco.gov.uk

 

Vize Başvuru Merkezleri

Ankara Vize Başvuru Merkezi

İstanbul Vize Başvuru Merkezi

Gaziantep Vize Başvuru Merkezi

Bursa Vize Başvuru Merkezi

Izmir Vize Başvuru Merkezi

 

Telefon Kodu

İngiltere’nin telefon kodu +44’dür. . Kendi ülkenizden Birleşik Krallığı aramak için once 00’a sonra 44’e basın ve arayacağınız telefon numarasını çevirin. Birleşik Krallık’tan kendi ülkenizi aramak içinse önce yine 00’a basın daha sona ülke kodunuzu ve arayacağınız numarayı çevirin

İnternet Alan Adı Uzantısı

İngiltere’nin internet alan adı uzantısı “co.uk”’dır.

Saat Dilimi

Zaman dilimi Kışın (GMT (UTC+0 iken Yaz aylarında (BST (UTC+1)’dir. İngiltere ile Türkiye arasında 2 saat zaman farkı vardır. İngiltere, Türkiye’den 2 saat geridir.

Ekonomik Durum

Çalışan nüfusun %40'ını sanayi kollarındakiler oluşturur. İngiltere sanayi devrimini Avrupa'da ilk gerçekleştiren ülkedir. Sanayi 18. yüzyıl'ın ikinci yarısında zengin taş kömürü yataklarının işletilmesiyle başlamıştır. En eski endüstri kolu tekstildir. Ancak eski önemini yitirmiş durumdadır. Endüstrinin yanında tarım ikinci plandadır. Çalışan nüfusun ancak %5'i tarım alanındadır. Gerçekte doğal koşullar da tarıma pek elverişli değildir. İngiltere'nin önemli gelir kaynağı eskiden bu yana ticaretti. Sömürgelerden ve geri kalmış ülkelerden alınan hammaddeler işlenerek yine bu ülkelere satıldığından ekonomik zenginlik büyük boyutlara ulaşmıştı. Sömürgeler bağımsızlıklarını kazandıktan sonra bu durum değişmiştir. Bununla birlikte çok uluslu İngiliz şirketleri (British Petroleum, Imperial Chemical Ins. ve Shell gibi) ve büyük bir ticaret filosu ticaret dengesini ülke lehine destekleyici etmenlerdir. Ancak gene de ülke ekonomisi zaman zaman bunalıma düşmekte, bu da toplumsal sorunlara yol açmaktadır. Dolayısıyla İngiltere giderek eski ekonomik gücünü yitirmektedir.

Siyasi Sistemi

İngiltere'nin yönetim biçimi anayasal monarşidir. En üstte aynı zaman da devlet başkanı olan kral veya kraliçe bulunur. Şu an İngiltere'de devlet yönetiminin başında Kraliçe II. Elizabeth bulunmaktadır. Ancak bugünün İngiltere'sinde kraliyet ailesinin varlığı semboliktir. Ülkenin yazılı anayasası yoktur. İngiltere’nin sağ merkez partisi olan Muhafazakar Parti, İşçi Partisi ile birlikte İngiltere’nin en büyük iki partisinden biridir. Toplumdan güçlü bir destek gören siyasal partiler 90’lı yıllardan itibaren güven kaybetmeye başladı. Önceleri kendini bir partiyle ilişkilendiren seçmenin yerini giderek karasız ya da çekimser bir seçmen profili alıyor. 1964’de %48 olan bir partiye bağlılık oranı giderek azalmış ve 2001 seçiminde %14 e kadar düşmüştür.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

İngiltere'nin iklimi değişken bir yapıya sahiptir ve kışlar yumuşak yazlar serin geçer. Golf stream sıcak su akıntısı iklim üzerinde etkilidir. İngiltere'nin büyük kısmı alçak tepelerle kaplıdır. Ancak kuzeye doğru biraz daha dağlık bir görünüm alır, Pennine Dağları ülkeyi kuzeyden güneye doğru ikiye ayırır. Buna karşın dağlar fazla yükselmez. En yüksek nokta, 978 m. irtifadaki Scafell Pike zirvesidir. Tepelik bölgeyle dağlık bölge arasındaki sınırı Tees-Exe hattının oluşturduğu kabul edilir. Doğuda düz bir bataklık bölge olan the Fens yer alır. Bataklığın büyük kısmı tarım amacıyla kurutulmuştur.

 Hava genellikle serindir ve Türkiye’dekine benzer yaz ayı sıcaklığı yoktur. Genellikle en sıcak günleri Türkiye’nin ilkbahar iklimindeki gibidir ve ani sıcaklık değişiklikleri yoktur, bu nedenle havasına alışıldığında (bir kaç ay sürebilir) hava değişiminden dolayı pek hasta olunmaz. İngiltere’de her zaman bir hırka veya kazağa, bir paltoya ve şemsiyeye gereksinim vardır.

Türkiye İlişkileri

Aslında İngiltere-Türkiye ilişkilerinin tarihten bugüne taşıdığı önemi gösteren en çarpıcı örnek ‘Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası’ (The British Chamber of Commerce of Turkey) isimli kuruluş. Kısa adıyla BCCT, İngiltere dışında kurulan en eski ikinci İngiliz Ticaret Odası olma özelliğine sahip. İngilizlerin, tarihin en büyük sömürge imparatorluklarından birisini kurduğu, günümüzde ise dünyanın en çok uluslararası yatırım yapan ülkelerinden birisi olduğu gerçeği göz önüne alındığında Türkiye ile ekonomik ilişkilere verilen önem daha da net anlaşılıyor.

 Türkiye, İngiliz ihracatçılar ve yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor. Özellikle otomotiv, telekomünikasyon, sağlık, ilaç, enerji üretimi gereçleri, ofis makineleri ve diğer ulaşım araçları gibi alanlarda Türkiye büyük bir pazar olarak göze çarpıyor. Türk pazarında yer almak isteyen şirketlerde aranan özelliklerin başında ürünlerin kalitesi geliyor. Yatırım ve işbirliği açısından otomotiv, inşaat, sağlık, mühendislik, çevre ve telekomünikasyon alanları hedef sektörler arasında yer alıyor.

Sağlık Sistemi

Ingiltere sağlık sistemi olarak dünyadaki en iyi ülkelerden biridir. İngiltere’ye ayak basar basmaz sizde vatandaşları gibi bütün saglik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. İlk önce yapmanız gereken, kaldığınız yere en yakin bir sağlık ocağına -GP (General Practioner) kayıt yaptırmaktır. Her türlü rahatsızlığınızda (dis hariç) buradaki doktorunuza gitmeniz gerekir. Eğer doktorunuz gerek görür ise bir hastaneye ya da bir uzmana sizi sevk edecektir. Doktorunuzun yaptığı bütün muayeneler ücretsizdir ancak reçetede belirtilen hastalık başına düşen tüm ilaçların toplamına 4.75 pound (1995 itibariyle) eczaneye ödemeniz gerekir.

Eğer sürekli bir hastalığınız var ise (şeker hastalığı, kalp vb.) ya da hamile iseniz bütün ilaçları ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ayrıca hamileler için, hamilelik suresince ve doğumdan sonra bir yıl süreyle bütün sağlık hizmetleri ücretsizdir (diş ve göz dahil). Bunun dışında acil durumlarda hastanelerin acil servislerine gidebilirsiniz. Burada yapılan her türlü muayene, film vs ve alınan ilaçlar ücretsizdir. Diş için de buna benzer bir sağlık sistemi vardır, ancak visite ödemek zorundasınız. Gözleriniz için, her ne kadar milli sağlık sistemi kapsamında optik tavsiyeler alabilirseniz de -bir optikçi size az bir vizite ücreti karşılığı- daha efektif bir şekilde yardimci olur.

Öğrenci Yaşamı

İngiltere okulları, her zaman öğrencinin zamanını tam anlamıyla kaplamak üzerine kurulmuştur. Bu sadece ders olarak değil. Zaten genellikle dersler oldukça sınırlı olarak yapılmaktadır. Teorik dersten çok, pratiğe yönlendirilmiş bir öğrenci yaşamı vardır. Bu sayede, öğrenci hayatının içine okulunu tam anlamıyla entegre edebilmektedir. Ders çalışmalarının arasında, kendine zaman ayırarak çeşitli aktivitelere katılmaktadır. Özellikle üniversite yaşamında öğrenciler kendilerini tanımlayan kulüplere üye olarak, aktif çalışırlar. Böylece, hem yaşamdan kopmamış, hem de geleceğine yatırım yapmış olurlar. Üniversitelerin öğrenci kabulünde iş deneyimi bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Eğlence ve Kültür

İngiltere’de Türkiye’de alışık olmadığımız kadar monoton bir gece hayatı vardır. Genelde gece çıkmak isterseniz Londra dışındaki şehirlerde ‘pub’ların 23.00’de kapanıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Bu pub’larda, tanımadığınız insanlarla iş çıkışı 1–2 saatliğine sohbet edip değişik bir gece geçirebilirsiniz. Saat 02.00’a kadar açık olan disko tarzı yerler daha gürültülü ortamlardan hoşlanan ziyaretçilere tavsiye edebileceğimiz bir diğer eğlencedir. Kültürel aktiviteleri tercih edenler için yıllardır sahnelenen Sefiller ve Operadaki Hayalet gibi çeşitli müzikaller sizleri tiyatrolara çekebilir. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, sinema da önerebileceğimiz bir diğer seçenektir.

Çalışma Durumu

İngiltere 1989 senesinde Türkiye'ye vize uygulaması başlatmış ve full time gelen öğrencilere, 6 ay kaldıktan sonra, part-time çalışma izni vermiştir. Maaşlar saat ücretine göre haftalık alınmaktadır. Göçmen ofisinin çıkardığı son yasayla, 6 aydan fazla kalan Türk öğrencileri Britanya'ya vardıklarında haftada 10 saat part-time çalışma iznine sahip olabilmektedirler. Part time iş nerede bulabilirim diyorsanız bunun için en iyi yol, bulunduğunuz bölgedeki dükkân camlarını kontrol etmek, iş bulma kurumuna başvurmak, yerel gazeteleri takip etmek, bir de işçi acentelerine kaydolmaktır. Asgari ücret 22 ve üstü yaş grubu için saati £5.45, 22 yaş altı için saati £5.10’dur. Hatırlatmakta fayda var, İngiltere’ye gidecek olan öğrencilerin ana amacı çalışma değil eğitim olmalıdır. Part time çalışma, öğrenciler için eğitim halkasının bir parçasıdır

 

Günlük Hayat ve Yaşam

İngiltere’de yaşam açısından zengin bir ülkedir. Ülkede ulaşım genel olarak tren, otobüs ve metro ile sağlanır. Taksi ile ulaşım diğer ülkelere oranla pahalı olduğu unutulmamalıdır. Başta Londra olmak üzere İngiltere'nin pek çok şehri yabancıların istedikleri noktalara kolayca ulaşabilmelerine olanak sağlayan bir ulaşım altyapısına sahiptir. Duraklarda nereden nereye gidileceği yazılı olmakla birlikte, metro ve yerüstü ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla harita verilmektedir. Londra'da otobüsler, 17 bin farklı noktadaki otobüs duraklarıyla gecede dahil hizmet vermektedir. Gece, pek çok bölgeye ulaşımı sağlamak amacıyla “Gece Otobüsleri” mevcuttur.

Bununla birlikte Londra'da ulaşımın belkemiğini metro oluşturur. Kentte, dünyanın en eski ve en büyük metro ağı bulunmaktadır. Londra metrosu günde 20 saat hizmet verir. Altı ayrı 'hat'a ayrılmış güzergâhlardan kentte istenilen yere ulaşılabilir. Londra dünyanın kültür başkentlerinden biridir. Tiyatro, sinema ve müzikallere katılım yüksektir. Thames Nehri, Hyde Park, Trafalgar ve Leicester Square en çok gidilen mekânlardır.
 
Londra dışında, Manchester, Birmingham, Oxford, Cambridge, Brighton gibi büyük şehirlerde hayat oldukça hareketlidir. Kuzeyde iş hareketliliği, güneyde yerini deniz hareketliliğine bırakır.
 
İngiltere’de Balık ve patates kızartması geleneksel bir ingiliz yemeğidir. Piyasa üçgeninin alt kısmına burger zincirleri hakimdir (Mc Donalds, Burger King ve KFC gibi). Bunların yanında orta düzeyde fiyatlandırılan Hint, Çin, İtalyan, Tayland, İngiliz ve Türk restaurantları da bulunmaktadır. Genelde her kasaba ve kentte birkaç vejetaryan yemek sunan restaurantlar da vardır. Birçok restaurant ayrıca Halal yemeği de sunmaktadır.

Eğitim Sistemi

İngilizce eğitim için en çok tercih edilen İngiltere’de İngiliz İngilizcesi olarak adlandırılan aksan kullanılmaktadır. Bir zamanların soyluların eğitim yeri İngiltere’de, eğitim sistemi Türkiye'den farklıdır. Bu farklılık nedeniyle Türk öğrenciler 'hazırlık yılı' olarak adlandırılan bir eğitim sürecinden geçerler. Lisans eğitimi için bu eğitimin başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Genellikle 3 yıl olan lisans eğitimi, bazı programlarda staj süreleri eklenerek dört yıl olabilmektedir. Uzmanlık gerektiren tıp gibi dallarda ise eğitim 5-6 yıla kadar uzayabilmektedir. Lisansüstü programlar; Lisansüstü Diploması (Pg Dip), Ders Ağırlıklı Mastır Dereceleri (MA, MSc, MEng, LLM), Araştırmalı Mastır Derecesi (MPhil) ve Doktora–Araştırma Dereceleri’ni (PhD veya DPhil) kapsamaktadır. Master of Business Administration (MBA) programı için üniversiteler mastır dereceleri için istenen şartlarla birlikte, mezuniyet sonrası en az iki yıllık tam zamanlı iş tecrübesi ve GMAT sınavını şart koşmaktadır

Coğrafi Bilgiler

İngiltere, Büyük Britanya adasının merkezi ve güney üçte ikisini, ayrıca çevredeki adaları (en büyükleri Wight Adası) kaplar. Kuzeyde İskoçya, Batıda Galler ile komşudur. Britanya takımadalarında kıta Avrupası'na en yakın olan ülkedir: Fransa'dan sadece 52 km uzunluğundaki Manş Denizi ile ayrılır. Manş Tüneli, ülkeyi kıta Avrupası'na bağlar. Fransa-İngiltere sınırı, kanalın tam ortasından geçer.

 İngiltere'nin en büyük kentlerinin hangileri olduğu tartışmalı bir konudur. Sıralama "kent" kelimesinin farklı tanımlanmasıyla değişmektedir, oturdukları şehrin önemini yüksek göstermek isteyenler kendilerine uygun tanımı seçmektedir. Ancak hangi tanım esas alınırsa alınsın, Londra İngiltere'nin en büyük kenti olduğu gibi dünyanın da önemli kentleri arasındadır. Özellikle merkezi ve kuzey İngiltere'deki bazı kentler nüfus ve faaliyetler açısından önem taşır: Manchester, Birmingham, Leeds, Liverpool, Newcastle, Sheffield, Bristol, Coventry, Leicester, Nottingham ve Hull gibi. İngiltere'nin en büyük doğal limanı merkezi güney kıyıda yer alan Poole'dür. Bu limanın, Avusturalya'daki Sydney'den sonra, dünyanın en büyük ikinci doğal limanı olduğu iddia edilir 

Tarih

İngiltere (İngilizce: England), Birleşik Krallığı meydana getiren dört devletten en büyük ve merkezi olanı. Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur. İngiltere adı, 5. yüzyıl'da Saksonlar'la birlikte adayı istila eden Cermen halkı Anglus'lardan (İngilizce: kaynaklanır. Angleland (Anglus Diyarı) olarak kullanılan isim, zamanla England şekline dönüşmüştür. İngiltere adı günümüzde yaygın olarak uluslararası medyada ve zaman zaman da resmi düzeyde Birleşik Krallık yerine kullanılır. Romalılar, Batı Avrupayı istila ederken İngiltere'yi de fethedip (MS 1. yy) adaya "Britania" adını verdiler. Sekizinci yüzyılda Roma İmparatorluğu ve İrlanda’nın etkisiyle Hıristiyanlığı kabul ettiler. Anglosakson hanedanından Edward (1042-1066) İngiltere'nin bağımsızlığını sağladı. 18. yüzyıl sonu ve 19. yüzyılda İngiltere, sömürgelerden gelen hammadeleri işleme ve bunlara pazar bulma ihtiyacı sayesinde büyük bir sanayi devleti ve sömürge gücü haline gelen bir ülkeydi. 19. yüzyılın başlarında Avustralya, Kanada, Hindistan, Afrika’daki bazı gelişmemiş, güçsüz; fakat hammedesi bol devletlerle, Antil Adaları ve Hong Kong gibi dünyanın büyük bir kısmına yayılan dev bir sömürge imparatorluğu kurulmuştu. Kraliçe Victoria (1837-1901) zamanında İngiltere dünyanın en büyük gücü durumuna geldi. 1877'de Hindistan sömürgeleştirildi. 1882'de Mısır ele geçirildi.


Öğrenci İzlenimleri

İngiltere Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Language Studies International (LSI) Dil Okulları Dil Okulu Language Studies International (LSI) Dil Okulları LSI London-Central Dil Okulu
--- Londra
Language Studies International (LSI) Dil Okulları Dil Okulu Language Studies International (LSI) Dil Okulları LSI Londra-Hamstead Dil Okulu
--- Londra
Language Studies International (LSI) Dil Okulları Dil Okulu Language Studies International (LSI) Dil Okulları LSI Brighton Dil Okulu
--- Brighton
Language Studies International (LSI) Dil Okulları Dil Okulu Language Studies International (LSI) Dil Okulları LSI Cambridge Dil Okulu
--- Cambridge
Malvern House International Dil Okulları Dil Okulu Malvern House International Dil Okulları Malvern House Londra Dil Okulu
--- Londra
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Londra Dil Okulu
New South Wales Londra
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Londra Dil Okulu
--- Londra
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Covent Garden Dil Okulu
--- Londra
St Giles International Dil Okulları Dil Okulu St Giles International Dil Okulları St Giles Londra Central Dil Okulu
--- Londra
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres London Central Dil Okulu
--- Londra
UIC Languages Dil Okulları Dil Okulu UIC Languages Dil Okulları UIC Londra Dil Okulu
--- Londra
Oxford House College (OHC) Dil Okulları Dil Okulu Oxford House College (OHC) Dil Okulları Oxford House College Londra Dil Okulu
--- Londra
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Brighton Dil Okulu
New South Wales Brighton
The English Studio Language School Dil Okulları Dil Okulu The English Studio Language School Dil Okulları The English Studio Londra Dil Okulu
--- Londra
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Brighton Dil Okulu
--- Brighton
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Brighton Dil Okulu
--- Brighton
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Bournemouth Dil Okulu
--- Bournemouth
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Cambridge Dil Okulu
--- Cambridge
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Londra Lee Green Dil Okulu
--- Londra
St Giles International Dil Okulları Dil Okulu St Giles International Dil Okulları St Giles Brighton Dil Okulu
--- Brighton
St Giles International Dil Okulları Dil Okulu St Giles International Dil Okulları St Giles Londra Highgate Dil Okulu
--- Londra
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Cambridge Dil Okulu
New South Wales Cambridge
St Giles International Dil Okulları Dil Okulu St Giles International Dil Okulları St Giles Eastbourne Dil Okulu
--- Eastbourne
Lewis School of English Dil Okulları Dil Okulu Lewis School of English Dil Okulları Lewis School of Southampton Dil Okulu
--- Southampton
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Hastings Dil Okulu
New South Wales Hastings
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Oxford Dil Okulu
New South Wales Oxford
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Cambridge Dil Okulu
--- Cambridge
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Bournemouth Dil Okulu
--- Bournemouth
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Cambridge Dil Okulu
--- Cambridge
Shane Global Language Centres Dil Okulları Dil Okulu Shane Global Language Centres Dil Okulları Shane Global Londra Dil Okulu
--- Londra
Shane Global Language Centres Dil Okulları Dil Okulu Shane Global Language Centres Dil Okulları Shane Global Hastings Dil Okulu
--- Hastings
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Bath Dil Okulu
--- Bath
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Manchester Dil Okulu
--- Manchester
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Oxford Dil Okulu
--- Oxford
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Salisbury Dil Okulu
--- Salisbury
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Leicester Square Dil okulu
--- Londra
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Torquay Dil Okulu
--- Torquay
SNT International College Dil Okulları Dil Okulu SNT International College Dil Okulları SNT Bournemouth Dil Okulu
--- Bournemouth
Bournemouth Business School (BBSI) Dil Okulları Dil Okulu Bournemouth Business School (BBSI) Dil Okulları BBSI Bournemouth Dil Okulu
--- Bournemouth
Southbourne School of English Dil Okulu Southbourne School of English Southbourne School Bournemouth
--- Bournemouth
Stafford House School of English Dil Okulları Dil Okulu Stafford House School of English Dil Okulları Stafford House Canterbury Dil Okulu
--- Canterbury
London Study Centre (LSC) Stanton Dil Okulları Dil Okulu London Study Centre (LSC) Stanton Dil Okulları LSC Stanton Londra Dil Okulu
--- Londra
Centre of English Studies (CES) Dil Okulları Dil Okulu Centre of English Studies (CES) Dil Okulları CES Worthing Dil Okulu
--- Worthing
Centre of English Studies (CES) Dil Okulları Dil Okulu Centre of English Studies (CES) Dil Okulları CES Londra Dil Okulu
--- Londra
Anglo-Continental School of English Dil Okulları Dil Okulu Anglo-Continental School of English Dil Okulları Anglo-Continental Bournemouth Dil Okulu
--- Bournemouth
Experience English İngiltere Dil Okulları Dil Okulu Experience English İngiltere Dil Okulları Manchester Academy of English Dil Okulu
--- Manchester
Oxford House College (OHC) Dil Okulları Dil Okulu Oxford House College (OHC) Dil Okulları Oxford House College Oxford Dil Okulu
--- Oxford
Stafford House School of English Dil Okulları Dil Okulu Stafford House School of English Dil Okulları Stafford House Londra Dil Okulu
--- Londra
Oxford House College (OHC) Dil Okulları Dil Okulu Oxford House College (OHC) Dil Okulları Oxford House College Stratford-upon-Avon Dil Okulu
--- Warwickshire
British Study Centres (BSC) Dil Okulları Dil Okulu British Study Centres (BSC) Dil Okulları BSC Londra Dil Okulu
--- Londra
British Study Centres (BSC) Dil Okulları Dil Okulu British Study Centres (BSC) Dil Okulları BSC Oxford Dil Okulu
--- Oxford
British Study Centres (BSC) Dil Okulları Dil Okulu British Study Centres (BSC) Dil Okulları BSC Brighton Dil Okulu
--- Brighton
British Study Centres (BSC) Dil Okulları Dil Okulu British Study Centres (BSC) Dil Okulları BSC Bournemouth Dil Okulu
--- Bournemouth
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Bristol Dil Okulu
--- Bristol
Studio Cambridge Dil Okulları Dil Okulu Studio Cambridge Dil Okulları Studio Cambridge Cambridge Dil Okulu
--- Cambridge
Kings Education Dil Okulları Dil Okulu Kings Education Dil Okulları Kings Londra Dil Okulu
--- Londra
Kings Education Dil Okulları Dil Okulu Kings Education Dil Okulları Kings Oxford Dil Okulu
--- Oxford
Kings Education Dil Okulları Dil Okulu Kings Education Dil Okulları Kings Bournemouth Dil Okulu
--- Bournemouth
Stafford House School of English Dil Okulları Dil Okulu Stafford House School of English Dil Okulları Stafford House School of English Brighton Dil Okul
--- Brighton
United World School of English Dil Okulları Dil Okulu United World School of English Dil Okulları United World Bournemouth Dil Okulu
--- Bournemouth
ISIS Education Schools Dil Okulları Dil Okulu ISIS Education Schools Dil Okulları ISIS Londra Greenwich Dil Okulu
--- Londra
ISIS Education Schools Dil Okulları Dil Okulu ISIS Education Schools Dil Okulları ISIS Brighton Dil Okulu
--- Brighton
ISIS Education Schools Dil Okulları Dil Okulu ISIS Education Schools Dil Okulları ISIS Oxford Dil Okulu
--- Oxford
Castle School of English Dil Okulları Dil Okulu Castle School of English Dil Okulları Castle School Brighton Dil Okulu
--- Brighton
Brighton Language College (BLC) Dil Okulları Dil Okulu Brighton Language College (BLC) Dil Okulları BLC Brighton Dil Okulu
--- Brighton
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Brighton Yaz Okulu
--- Brighton
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Cambridge Yaz Okulu
--- Cambridge
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Londra Yaz Okulu
--- Londra
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Oxford Yaz Okulu
--- Oxford
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Oxford Dil Okulu
--- Oxford
The Language Gallery (TLC) Dil Okulları Dil Okulu The Language Gallery (TLC) Dil Okulları The Language Gallery Londra Dil Okulu
--- Londra
The Language Gallery (TLC) Dil Okulları Dil Okulu The Language Gallery (TLC) Dil Okulları The Language Gallery Manchester Dil Okulu
--- Manchester
The Language Gallery (TLC) Dil Okulları Dil Okulu The Language Gallery (TLC) Dil Okulları The Language Gallery Birmingham Dil Okulu
--- Birmingham
ETC International Collage Dil Okulu Dil Okulu ETC International Collage Dil Okulu ETC Bournemouth Dil Kursu
--- Bournemouth
Bloomsbury International Dil Okulları Dil Okulu Bloomsbury International Dil Okulları Bloomsbury International London Dil Kursu
--- Londra
Centre of English Studies (CES) Dil Okulları Dil Okulu Centre of English Studies (CES) Dil Okulları CES Harrogate Dil Okulu
--- Harrogate
Centre of English Studies (CES) Dil Okulları Dil Okulu Centre of English Studies (CES) Dil Okulları CES Leeds Dil Okulu
--- Leeds
Centre of English Studies (CES) Dil Okulları Dil Okulu Centre of English Studies (CES) Dil Okulları CES Oxford Dil Okulu
--- Oxford
Delfin English School Dil Okulları Dil Okulu Delfin English School Dil Okulları Delfin London Dil Okulu
--- Londra
English in York Dil Okulları Dil Okulu English in York Dil Okulları EIY York Dil Okulu
--- York
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Manchester Dil Okulu
--- Manchester
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy London Greenwich dil okulu
New South Wales Londra
BPP University College Üniversite BPP University College BPP University College London
--- Londra
London College of International Business Studies (LCIBS) Üniversite London College of International Business Studies (LCIBS) LCIBS LONDRA
--- Londra
Coventry Üniversitesi Üniversite Coventry Üniversitesi Coventry Üniversitesi Merkez Kampüs
--- Coventry
London South Bank University (LSBU) Üniversite London South Bank University (LSBU) LSBU - Southwark Kampüs
--- Londra
London School of Business And Finance (LSBF) Üniversite London School of Business And Finance (LSBF) LSBF İngiltere
--- Londra