MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Macaristan Dil Okulları  Macaristan  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Macaristan (Macarca: Magyarország) veya resmî olarak Macaristan Cumhuriyeti, (Macarca: Magyar Köztársaság) Orta Avrupa'da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan'dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkedeki resmî dil, Fin-Ugor dillerinden olan ve Avrupa Birliği'nin 23 resmî dilinden biri olan Macarcadır. Bu bağlamda Macarca, Avrupa Birliği'nde Fince, Estonca ve Maltaca ile beraber Hint-Avrupa dillerinden olmayan dört dilden biridir.


ŞehirlerTarih

Hüküm süren Kelt (MÖ 450 sonrası) ve Roma (MÖ 9 - 5. yüzyıl) dönemlerinden sonra Macaristan'ın kuruluşu 10. yüzyılda Roma tarafından 1000 yılında tahta oturtulan I. István'ın büyük büyükbabası Árpád önderliğinde Macarların Asya'dan bölgeye gelişiyle Macaristan tarihi başlar. Macar Krallığı çeşitli kesintilerle de olsa 946 yıl varlığını sürdürdü. Bu süreçte de batının kültürel merkezlerinden biri oldu. Zamanının süper güçlerinden olan Macaristan, ittifak devletleriyle girdiği I. Dünya Savaşı'nı kaybedince ülke topraklarının üçte ikisinden fazlasını 3.3 milyon etnik Macar halkıyla beraber kaybetti. Buna neden olan ve 1920 yılında imzalanan Trianon Antlaşması, Macar tarihinin en kötü olaylarından biri olarak kabul edildiği gibi, ağır şartlarıyla bilinmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ile birlik olan Macaristan, bunun ardından Sovyet Rusyası tarafından ele geçirildi ve 1947 ile 1989 yılları arasında komünist yönetimi benimsedi. Bu dönemde Macaristan, 1956 Macar Devrimi gibi olaylarla uluslararası bir tanınırlık elde etti. Macaristan 1989 yılındaki devrimle Doğu Bloğu'nun çökmesiyle sınırlarını Avusturya'ya açtı. Bu yıldan sonra da parlamenter cumhuriyet sıfatını elde etti. Bugün ülke geniş gelire sahip bir ekonomi barındırmaktadır. Ayrıca bölgesel bazı kaynakları da tekelinde bulundurmaktadır.

Coğrafi Bilgiler

Macaristan Yaylası (Felföld) 

Macaristan'ın kuzey kesimleri dağlık bir bölgedir. Doğu komşusu Romanya'nın kuzey sınırından içeri giren bu dağ zinciri batıya doğru uzanarak Avusturya Alpleri ile birleşir. Ama bu dağlar akarsulara sık sık geçit veren sayısız birtakım tepelere parçalanmıştır. Dağların en yüksek noktası Kekes Tepesidir (1014 m). Yer yer vadilerle yarılan dağların yamaçları sık ormanlarla kaplıdır. Tepelerden vadilere inildikçe "lös" adı verilen kil ve kum karışımı sarı renkli balçıkla kaplı araziler görülür. Bunlar çok verimli topraklardır. Bağlar, meyve bahçeleriyle dolu olan vadilerde sırtlarını yamaçlara dayamış kasabalara rastlanır. Tuna Nehri'nin batısında Bakony Ormanları bulunur.Macar Denizi diye anılan Balaton Gölü'ne kadar uzayan bu dağlık bölge çoğunlukla kireçtaşından oluşmuş bir yayladır. En yüksek tepesi Koröshegy Dağı'dır (713 m). Buralarda da tepeler ormanlarla kaplı olup vadiler tarıma ayrılmıştır. Vadilerde de yer yer lös toprağına rastlanır. Balaton Gölü'nden güneye doğru, Sırbistan sınırı yakınlarında Mecsek Dağları (En yüksek noktası 682 m) bulunur. "Felföld" diye anılan Macaristan Yaylası burada sona erer.
 
Macaristan Ovası (Alföld)
Batı Macaristan Ovası’nda ilk planda tepelerin çokluğu göze çarpar. Buralarda akarsular bulanık ve çamurludur. Bunlardan daha çok ormandan kesilen ağaç kütüklerini taşımak için faydalanılır. Tuna'ya dökülen Raba, Repce ve Marcal nehirleri arasında kalan topraklarda buğday ekimi yapılır. Tuna'yı geçip doğuya ilerlendikçe Büyük Alföld denilen karakteristik Macar Ovası ile karşılaşılır. Macar halkının yarısını barındıran baştanbaşa düz, engin bir çayırdır. Büyük Alföld'de büyük ısı farkları göze çarpar. Kuzeyde dağlarla çevrili olduğu için yazın şiddetli sıcaklar olur. Kışın ise dondurucu rüzgârlar ovayı kaplar. Karpatlar’dan inen Tisza Nehri ovayı enlemesine keserek güneyde Sırbistan’a girer (Voyvodina Özerk Bölgesi) ve orada Tuna'ya karışır. Büyük miktarda çamuru da birlikte sürükleyen bu ırmak, ilkbahar taşkınları sırasında oldukça geniş bir çevreyi sular altında bırakır. Yazın kızgın güneşle kuruyan bu çamurlar Tuna ile Tisza arasındaki bölgenin karakteristik manzarasıdır. Kuzeydoğuda Romanya sınırına yakın Debrecen dolaylarında buna benzer kumlu, balçıklı yerlere rastlanır. Tarıma çok elverişli löslü topraklar çoğunluğu meydana getirirler. Macaristan'ın tarım yönünden zenginliğinin belli başlı kaynağı bu bereketli ovalardır.

Eğitim Sistemi

Macaristan’da devlet, özel sektör ve kilise tarafından işletilen toplam 71 eğitim kurumu mevcut. Macaristan, 28 ülkenin imza attığı “Bologna Process”e 1999 yılında imza atarak, Avrupa Yüksek Öğrenim Bölgesine katılmıştır. Eğitim Dönemleri
Autumn Semester (Sonbahar Yarıyılı)
Eylül İlk iki Haftası  : Kayıt kabul ve ders seçimi
Eylül ortası – Aralık ortası : Dersler devam ediyor
Aralık Ortası – Şubat başı : Sınav periyodu
 
Spring Semester (Bahar Yarıyılı)
Şubat ortasına kadar  : Kayıt kabul ve ders seçimi
Şubat ortası – Mayıs Ortası : Dersler devam ediyor
Mayıs Ortası – Temmuz başı : Sınav periyodu
 
Tatiller

Sonbaharda Ekim Sonu, Kışın Aralık Sonunda, Baharda ise Paskalya haftası tatil vardır. 

Günlük Hayat ve Yaşam

Macaristan gezinizde Macar yemeklerinin tadına bakmadan dönmeyin. Macar yemekleri için söylenebilecek ilk şey; yemeklerine fazlasıyla baharat ve acı koydukları olacaktır. Aslında genel anlamda düşünüldüğünde, Türk yemeklerinden çok fazla bir farkı yok gibi dursa da, yemeklerinin içine kattıkları değişik baharatlarla masalarına faklı lezzetler katmayı başarmışlardır. Macaristan mutfağında domuz etinden yapılmış olan bir çok yemekle karışılabilirsiniz. Ve sofralarından eksik etmedikleri bir diğer yiyecek ise, salatadır. Gulaş (Kul aşı) adı verilen yemekleri Macaristan'ın en özel yemeklerinin arasında yer alır. Dana etinden yapılan bu yemeğin içine katılan kimyon, salça ve defne yaprağı ile değişik bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Macaristan'da yemek yemek için en iyi tercih; değişik tatlardan oluşan yemeklerin hepsinden ufak birer porsiyon sipariş edip, hepsinin tadına bakmak olacaktır. Macar yemekleri kadar Macaristan'da bulunan mekanlarda çok gözdedir. Özellikle eşsiz Tuna Nehri kıyısında, oturacağınız herhangi bir mekanda ne yediğinize değil de Tuna Nehri'nin manzarasına dikkat edeceğiniz kesin… Macaristan'da öğle yemeklerinde ya da akşam yemelerden sonra bir kahve içmek isterseniz; kesinlikle gitmeniz gereken yer; Vati Utka Caddesi olmalıdır. Bu cadde ilk oluşmaya zamanlarda, Tuna Nehri'ne yakınlığı ile çok gözde bir yerdi. Fakat zamanla açılan yeni yeni mekanları ve bu mekanlarda yapılan servisler ile son derece ün salmış bir cadde olmaya başlamıştır. Akşam yemeklerden sonra, bir kahve içmek isterseniz Vati Utka'ya gidin ayrıca kahvenin yanında enfes bir kek de ısmarlarsanız hiç pişman olmazsınız. Macaristan' da alışveriş için alabileceğiniz ürünlerin başında takılar ve süslü eşyalar geliyor. İncik boncuğa çok fazla düşkün olan Macarlar, kendi zevklerini ticarete de dökmüşlerdir. Özellikle Szentendre şehrinde kadınların kendi eleriyle yaptıkları takılar, objeler, dokumalar görmeye değer ürünler arasında yer alıyor. Macaristan'da alabileceğiniz bir diğer ürün ise; dünyaca ünlü Macar şarapları olacaktır. Macaristan için tarih ve kültür şehri dedik, bu özellikleri normal olarak alışveriş tarzlarına da yansıyor. Budapeşte'de bulunan “Ecseri” adı verilen alanda sayısız antika çeşitlerini bir arada bulabilirsiniz. 
 

Vati Utka Caddesi: Macaristan'ın alışveriş adına en ünlü caddesidir. Budapeşte'de bulunan bu cadde, trafiğe kapalı olan bir caddedir. Budapeşte'nin alışveriş cenneti olarak nitelendirilen Vati Utka Caddesi, son moda markalar, ışıltılı vitrinler ve yaz aylarında sokaklarda insanların nerdeyse iç içe yürüdükleri bir caddedir. 

Çalışma Durumu

Part-time iş bulma imkanları mevcuttur. İş imkanları daha çok öğrenci derneklerince organize edilmektedir. Ancak derslerde yoklamalar yapıldığından, çalışmaya karar verdiğinizde planınızı iyi yapmalısınız ki, devamla ilgili problem çıkmasın! 

Eğlence ve Kültür

Macaristan'da gece hayatı için, sade ve doğal bir eğlence hayatı olduğu söylenebilir. Daha çok Budapeşte de, bazı caddelerde barlar ve gece kulüplerini bulabilirsiniz. Ancak Macaristan'dan çok fazla hızlı bir gece hayatı beklemeyin. Eğlenmek için kendi kendinize güzel şeyler yaratabileceğiniz bir ülke... Tuna Nehri etrafında yapacağınız bir tekne turu, dünyaca ünlü kaplıcalarında sıcak suların içinde bir yandan ruhunuza bir yandan fiziğinize iyi gelen rahatlama yöntemleriyle de eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.  

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Genelde kuru bir iklime sahiptir. Kışları soğuk, yazları ise sıcaktır. Ortalama sıcaklıklar Ocak ayında -1 derece iken, Temmuz ayında ise 21 derece civarındadır. Ülkenin etrafını saran Alpler ve Karpatlar ülkenin ikliminin yumuşak olmasında önemli rol oynamaktadır.  

Siyasi Sistemi

Parlamento tarafından her dört yılda bir seçilen devlet başkanının rolü semboliktir, ancak görevleri arasında başbakanı atamak vardır. Başbakan ise hükümet üyelerini seçer ve görevden alır. Her bakan adayı, devlet başkanı tarafından bir formalite olarak onaylanmalıdır. Yasama organı 386 üyeli Parlamento'dur (Országgyulés). Bir siyasî parti parlamentoya girebilmek için oyların en az %5'ini almalıdır. Sonuncusu Nisan 2006'da yapılan milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılır. 15 üyeli Anayasa Mahkemesi, yasaların anayasaya uygunluğunu denetler. 

Ekonomik Durum

Tabiat şartları tarım için elverişli bir durum arz eder. Toprakların % 67’si işlenmeye elverişli, % 15,3’ü çayır ve otlaklardır. Toprağın % 97,6’lık bir kısmı devlet çiftliklerine ve kooperatiflere âit olup, devlet sektörünün elindedir. Esas tarım ürünleri buğday (2.742.000 ton) ve mısırdır (3.800.000 ton). Bunlar Kisalföld, Tuna ve Tisza arasındaki bölge ve Alföld’de yetiştirilir. Bununla berâber ekili tarlaların % 40’ını meydana getiren tahıllar, sanâyi bitkilerine göre önemini kaybetmektedir. Doğudaki kurak bölgelerde ve Tisza Vâdisinde sulanan topraklar artırılarak, pirinç üretimine ve meyve ağaçları yetiştirilmesine ve hatta pamuk üretimine imkân sağlanmıştır. Tokaj, Bakony Tepesi ve Eger’de bağcılıkla ilgili ürünler, Mecsek Tepelerinde meyve ağaçları özellik kazanır. Hayvancılık her zaman önemli bir rol oynar. 2.000.000’dan fazla sığır, 3.277.000 civârında koyun yetiştirilir.
 
Macaristan, hammaddeleri ve enerji kaynaklarının azlığı sebebiyle, sanâyileşmede zorluk çekmektedir. Miskole yakınlarındaki Kazineborcika’da, Budapeşte’nin güneyindeki Dunajvaras’ta, başkentin banliyösündeki Çsepel kombinalarında çelik ve dökme demir üretilir. Bununla berâber, hammaddelerin büyük kısmı ithal edildiğinden, taşkömürü zor ve pahalı şartlarda işletildiğinden demir sanâyii az kâr getirir. Boksitin bolluğu, bunu işletmek için enerji ithal etmesine rağmen, Macaristan’ı Doğu Avrupa ülkelerinin en fazla alüminyum üreten ülkesi yapmıştır. Bütün sanâyi merkezlerinde bilhassa Budapeşte’de bulunan makina âletleri, ulaşım malzemeleri îmâlâtı (traktör, motosiklet, otobüs, demiryolu malzemesi) sanâyiinin temel sektörünü teşkil eder. Kimyâ sanâyi Macaristan’ın sülfürik asit, kauçuk ihtiyaçlarını ve çok sayıda petrol cinslerini karşılar. Miskole, Tatabanya ve Budapeşte bölgesinde büyük kimyâ kombinaları kurulmuştur. Tekstil ve gıdâ sanâyii önceden beri önemini devâm ettirmektedir (un sanâyii, şeker sanâyii gibi). En önemli endüstri merkezi, fabrikaların üçte birinin bulunduğu Budapeşte’dir.
 

Dış ticâretin üçte ikisi Doğu Avrupa ülkeleriyle, özellikle Rusya ile (% 30’dan % 35’e kadar ithâlat ve ihrâcat) sonra Çekoslovakya iledir. Ticâretin geri kalanı Batı Avrupa, Arjantin ve Birleşik Arap Cumhûriyeti ile yapılır. Hammaddeleri ve yarı mâmul maddeleri (ithâlatın üçte ikisi) ithal eder. Makina endüstrisi (% 30 ilâ % 35), tüketim endüstrisi ve gıda endüstrisi ürünlerini ihraç eder. İthâlât ve ihrâcât dengelidir. 

Toplu Taşıma

Ülke içinde ulaşım pratik ve rahattır. Aylık öğrenci pasonuzla tüm toplu taşımacılık araçlarını kullanarak trafik sorunu yaşamadan hızlı hareket edersiniz. Budapeşte gibi trafiğin yoğun olduğu bölgelerde bile metro, otobüs, tramvay ve troleybüs bağlantılarının ortak noktalarda olmasından dolayı ulaşım çabuk sağlanır … Şehirler arası ulaşım için  tren yolu en isabetli seçim olacaktır. 

Sosyal Hayat ve Kültür

Gezilip görülecek yerleri şunlardır, Budapeşte Danube Bank Wiew, Eski Hollokö Köyü ve Çevresi, Aggtelek Ulusal Parkı, Arch Abbey, Hortobagy Ulusal Parkı, Early Christian Necropolis, Cultural Landscape of Lake Fertö, Tokaj-Hegyalja Wine Region. Macaristan, OECD, NATO ve Avrupa Birliği üyesidir. Aynı zamanda Schengen bölgesi ülkelerinden biridir. Macaristan, 19 idari bölgeden oluşmaktadır. Macaristan çok popüler 15 turistik bölgeye sahiptir. Küçük bir ülke olmasına rağmen, ülkede UNESCO tarafından koruma altına alınmış tarihi eser vardır. Biosphere Rezervleri, dünyadaki en büyük ikinci termal gölü olan Heviz Gölü (Lake Héviz) ve orta Avrupa’nın en büyük gölü olan Balaton Gölü (Lake Balaton) ve de Avrupa’nın en geniş doğal yeşil alanı (Hortobágy) Macaristan sınırları içindedir.  

Haberleşme

Kullanılan telefon hatları: 3.356 milyon (2005)
Telefon kodu: 36
Radyo yayın istasyonları: AM 17, FM 57, kısa dalga 3 (1998)
Radyolar: 7.01 milyon (1997)
Televizyon yayını yapan istasyonlar: 35 (1995)
Televizyonlar: 4.42 milyon (1997)
Internet kısaltması: .hu
Internet servis sağlayıcıları: 16 (2000)

Internet kullanıcıları: 3.05 milyon (2005) 

Konaklama

Macaristan’da öğrenim gören yabancı öğrenciler, kalacak yeri kendileri organize etmesi gerekmektedir. Bir dairenin kirası, 150 ile 500 Dolar arasında değişebilmektedir. Öğrenci evleri Macaristan’da üniversite öğrencileri için en uygun konaklama yöntemidir. Yurtta kalmak için öğrenci belgenizin olması gereklidir. Öğrenci evlerinin maliyeti 200–300 Euro civarındadır. Macaristan’da geçim giderleri 100 ile 200 Euro arası değişmektedir. Sağlık sigortası aylık olarak yaklaşık 35 Euro civarıdır. 

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

 TURİST VİZESİ EVRAKLARI

 Eksiksiz ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış vize başvuru formu.
 
Otel ve bilet Rezervasyonu.
 Şirketin orijinal antetli kağıdına konsolosluğa hitaben gidiş amacını belirten bir dilekçe yazısı.
 Şirketin yeni tarihli faaliyet belgesi ( son 6 ay )
 Şirketin imza sirküleri fotokopisi.
 Şirketin vergi levhası fotokopisi.
 Şirketin Sicil gazetesi fotokopisi.
 Son üç ayda çekilmiş arka fonu beyaz 2 adet vesikalık fotoğraf.
 
Çalışanlar için ssk işe giriş bildirgesi ve maaş bordrosu.
 
Seyahat edecek kişinin üzerine kayıtlı tapu,ruhsat,banka hesap cüzdan ve kredi kartı fotokopileri.
 
Seyahat sağlık sigortası.
 
Yeşil pasaport sahipleri vizeden muaftır.
 
Vize işlem süresi pasaportunuz konsolosluğa işleme girdikten sonra 4 iş günü sürmektedir.(Bu süre konsolosluk tarafından uzatılabilir)
 Acentamız sizinle ve konsolosluklarla aranızda  sadece aracı bir kurumdur.Vize verilmemesi yada reddi halinde acentamız sorumlu değildir.
 
Turlarımıza katılacak yolculularımızın her ülke için ayrı ayrı evraklar hazırlaması gerekmektedir.
 
TİCARİ VİZE EVRAKLARI             
 Eksiksiz ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış vize başvuru formu.
 
Davet eden firmadan davetiye mektubu.
 Şirketin orijinal antetli kağıdına konsolosluğa hitaben gidiş amacını belirten bir dilekçe yazısı.
 Şirketin yeni tarihli faaliyet belgesi ( son 6 ay )
 Şirketin imza sirküleri fotokopisi.
 Şirketin vergi levhası fotokopisi.
 Şirketin Sicil gazetesi fotokopisi.
 Son üç ayda çekilmiş arka fonu beyaz 2 adet vesikalık fotoğraf.
 
Otel ve bilet rezervasyonu.
 
Çalışanlar için ssk işe giriş bildirgesi ve maaş bordrosu.
 
Seyahat edecek kişinin üzerine kayıtlı tapu,ruhsat,banka hesap cüzdan ve kredi kartı fotokopileri.
 
Seyahat sağlık sigortası.
 
Yeşil Pasaport sahipleri vizeden muaftır.
 Vize işlem süresi pasaportunuz konsolosluğa işleme girdikten sonra 2 iş günü sürmektedir.(Bu süre konsolosluk tarafından uzatılabilir)
 
 

Etnik Yapısı

Macarların atalarının büyük bir çoğunluğu Fin-Ugor kavimleri'nden olan Ugor kavimleridir. Daha sonra bu Ugor kavimlerine Onogurlar ve Hunlardan bazı boylar karışmıştır. Karışan bu üç kavim, Hazarlar'ın egemenliğini kabul etmiştir (460). Daha sonra Hazar Kağanlığı'ndaki iktidar kavgalarında yenilen ve iktidarla ters düşen üç Hazar boyu Macarlara karışmıştır. Daha sonra Macarlar, bugün bulundukları yere göçmüşlerdir. Sonuç olarak Macarların üç kavmi Türktür, toplamda dört kavimden meydana gelmiştir. Türk olanlar: Onogurlar, Hunlar ve Kavar Hazarları. türk olmayanlar ise Ugorlar'dır. Ancak ilk dönemlerde nüfus bakımından en büyük grubun Ugorlar olduğu; yönetimde etkili grubun ise Kavar Hazarları olduğu görüşü yaygındır.

Başkent

Budapeşte 

Resmi Dil

Macarca 

Yüzölçümü

93.032 km2 

Nüfus

10.053.000

Saat Dilimi

GMT +1 

İnternet Alan Adı Uzantısı

.hu 

Telefon Kodu

36 

Ülke Hakkında

Macaristan özellikle Türklere benzeyen insanları ile, sıcak kanlı ve tarihi atmosferi ile her yıl bir çok turist ve öğrenciyi kendisine çekmektedir. Tuna nehrinin iki yakasında kurulu olan Macaristan`ın başkenti Budapeşte, tam anlamıyla bir kültür, sanat ve romantizm kentidir. Osmanlı`dan da izler taşıyan kent, görkemli yapıları, müzeleri, kaplıcaları ve kafeleri ile eşi bulunmaz bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. Nispeten küçük olmasına rağmen kültürel ve tarihsel zenginlikleri bakımından oldukça büyük olan kent, Tuna nehrinin iki yakasına kurulu olması ve sahip olduğu tarihi değerleri ile Avrupa`nın önemli başkentlerinden biri haline gelmiştir. Macaristan 'ın para birimi Florint. Resmi dili ise Macarca dır.

Büyükelçilik ve Konsolosluk

Macaristan’daki Türk Büyükelçiliği İletişim Bilgileri
Adres  : 1062 Budapest, Andrassy ut 123 
Telefon : +36 1 344 422 4120 

E-mail  : budapest@turkishembassy.hu  

Kurulus Tarihi

1989

Din Dağılımı

Roma Katolikleri %67.5, Calvinist %20, Lutherci %5, ateist ve diğer %7.5 


Öğrenci İzlenimleri

Macaristan Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
University of Debrecen Üniversite University of Debrecen Debrecen Üniversitesi
--- Debrecen