MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Kanada Dil Okulları  Kanada  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Kanada, dünyanın en renkli ve çok kültürlü ülkelerinin başında gelmektedir. Bununla birlikte, yaşam standardının yüksek olduğu halde dünyanın birçok ülkesinden daha uygun koşullara sahiptir. Ekstra güvenlikli bir ülke olan Kanada, ABD’nin hemen yanı başında olması nedeniyle çok tercih edilmektedir. Tüm eğitim sisteminde sunduğu maksimum esneklikle, minimum maliyetli bir eğitim için bulunmaz bir yerdir. Kilometre başına düşen insan sayısıyla hem ferah bir ortam sunan ülkenin yerel yerleşimleri, Türkiye ile oldukça benzer olduğu göze çarpıyor.


İdealsas
İrfan Kerem Boyar

Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla kışlık eşya aldım ama çok soğuk görmedim...

Bölgeler / Eyaletler

ŞehirlerTarih

En az 10000 yıllık yerli halkın yaşadığı Kanada topraklarına ilk Vikingler’in ziyaretleri ve geçici yerleşimleriyle başlayan tarihi 16’ncı yüzyılın sonrlarında Fransız yerleşimleriyle tamamen değişti. Yedi Yıl Savaşları’yla birlikte Yeni Fransa olarak adlandırılan Kanada topraklarının önemli bir bölümü İngilizlere kaldı. 1 Temmuz 1867’de Birleşik Krallık, Kuzey Amerika kolonisi için hala geçerli olan yerel yönetim hakkını verdi. 1880’de Kanada iki bölge dışında şu andaki sınırlarını çizdi. Fransızca konuşan Quebec eyaletinin bazı vatandaşları 1980 ve 1995’de ayrılmak için iki kez referandum yapsa da, başarılı olamadılar.

Coğrafi Bilgiler

Kanada şu anda, 10 eyalet ve 3 bölgeye ayrılmıştır. Ülke, ABD’nin kuzeyinden itibaren başlayıp kutuplarda biten dünyanın en geniş topraklarına sahip ülkesidir. Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu arasında yer alan Kanada’nın özellikle doğusunda doğal yükseltilerin az olması nedeniyle kutuplardan esen rüzgârların etkisiyle özellikle kış aylarında soğuk hissedilmektedir.

Eğitim Sistemi

Ülkenin çok büyük bölümünde İngilizce konuşulması nedeniyle Kanada İngilizce eğitimi için gelen öğrencilere çok çeşitli seçenekler sunmaktadır. Fakat Kanada’da eğitim alacak yabancı öğrencilerin katılabileceği programlar haftada minimum 20 ders ve üzerinde olmalıdır.

Kurs seçenekleri:
 • Genel / Yoğun İngilizce kursları,
 • Yönetici İngilizcesi,
 • Tatil kursları olmaktadır.
 • TOEFL ( Test of English as a Foreign Language ),
 • IELTS ( International English Language Testing System ) sınavları hazırlık kursları,
 • TOEIC ( Test of English for International Communication ),
 • Cambridge sınavları hazırlık kursları,
 • Özel amaçlı kurslar,
Yabancı öğrencilere yasal çalışma izni verilmemektedir. 6 ay ve daha kısa süreli programlar için dil eğitimi alacak yabancı öğrenciler turist vizesi alarak Kanada’da eğitim alabilirler ve bu vizeyi Kanada’da uzatamazlar. Daha uzun süreli programlar için öğrenci vizesine başvurmak gerekir ve eğitime devam edilmek istenildiğinde vize Kanada’da uzatılabilir. Vizenin alımında en önemli belgelerden biri olan niyet mektubunun yazımında da danışmanlık hizmeti alınması gerekmektedir.

Günlük Hayat ve Yaşam

Kanada’da yaşayanların önemli bir bölümünü göçmenler oluşturmaktadır. Yerli nüfus özellikle büyük kentlerde yok denecek kadar azdır. Kanada’nın en önemli özelliklerinden biri, güvenlikli ve çok kültürün yaşandığı geniş özgürlük alanıyla herkesin kendi ülkesinde yaşıyormuş hissini tatması düşünülmektedir. Alışveriş: Kanada’da alışveriş özellikle belli dönemlerde çok önem kazanır. Dönemsel olarak ürünleri bitirmek zorunda olan mağazalar, bu alışveriş ve hediye alma döneminin ardından stoklarını bitirmek için büyük indirimler yapmaktadır. Ayrıca, yeni sezon ürünleri dışında kalan ürünleri çok uygun koşullarla satın alabilirsiniz.

Çalışma Durumu

Kanada, çalışma alanındaki pek çok düşünceyi kıran iş hayatına sahiptir. Şirketin kârlılığı için çalışanın memnuniyeti öne çıkarılmıştır. Bu nedenle, soğuk havasına rağmen insanları sıcakkanlıdır. Özellikle, iş gidiş – gelişlerinde toplu taşıma, park, alışveriş merkezleri gibi toplu yaşam alanlarında oldukça içten davranırlar. Şirketler için, olmazsa olmazlardan biri iş disiplinidir. Ülkenin çok kültürlü yapısı çalışma kültürünü din, dil, ırk gibi kavramlar konusunda tolerans ve karşılıklı anlayış şeklinde oturtmuştur.

Eğlence ve Kültür

Kanada’da sosyal yaşam beklentilerinize göre değişiklik göstermektedir. En hareketli şehirlerde bile gece hayatı mevsimsel olarak gece yarısında bitmektedir. Büyük metropollerde eğlence daha uzun sürse de, ertesi güne daha zinde başlamak için belli zamanlarla sınırlamışlardır. Ülkenin en önemli özelliklerinden biri de, kültürel yaşama büyük önem vermesidir. Sinemalar yoğun ilgi görmektedir. Bununla birlikte, kültürel şehir aktiviteleri ile en küçük şehirde bile can sıkıntısı yaşamazsınız.

Öğrenci Yaşamı

Kanada okulları, her zaman öğrencinin zamanını tam anlamıyla kaplamak üzerine kurulmuştur. Bu sadece ders olarak değil. Zaten genellikle dersler oldukça sınırlı olarak yapılmaktadır. Teorik dersten çok, pratiğe yönlendirilmiş bir öğrenci yaşamı vardır. Bu sayede, öğrenci hayatının içine okulunu tam anlamıyla entegre edebilmektedir. Ders çalışmalarının arasında, kendine zaman ayırarak çeşitli aktivitelere katılmaktadır. Özellikle üniversite yaşamında öğrenciler kendilerini tanımlayan kulüplere üye olarak, aktif çalışırlar. Böylece, hem yaşamdan kopmamış, hem de geleceğine yatırım yapmış olurlar. Üniversitelerin öğrenci kabulünde iş deneyimi bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Sağlık Sistemi

Kanada’nın sağlık sistemi çok düzenlidir. Bu düzen o kadar oturmuştur ki, bazen acil durumlarda hastanede uzun süre bekleyebilirsiniz. Birçok gelişmiş ülke gibi Kanada’da sağlık sistemini yenileme çalışmalarına başlamıştır. Sağlık sigortası her vatandaşını kapsadığı için sağlık sisteminde büyük sorunlarla karşılaşılmamıştır. Ülkede sağlık sisteminden yararlanmak için, Türkiye’den çıkışınızdan girişinize kadar olan sürede sağlık sigortası yaptırmanızı öneririz.

Türkiye İlişkileri

Göçmen vatandaşlarımızın çok olmasına rağmen, ilişkiler aynı şekilde değildir. Son zamanlarda, ilişkilerde yumuşama sinyali görünse de bazen sıkıntı olabilmektedir. Ermeni lobisinin büyüklüğünden dolayı, ülkede sözde soykırım resmen kabul edilmiştir. Özellikle Türk Hava Yolları’nın Toronto’ya yıllardır beklenen direk uçuşu başlatması dikkat çekmektedir.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Kanada’da iklim gün içinde çok değişken olabilmektedir. Özellikle bahar aylarında dört mevsimi bir arada yaşayabilirsiniz. Ülkenin batısında yüksek dağların olmasından dolayı Vancouver gibi bazı şehirlerde yaz daha sıcak yaşanabilmektedir. Ancak, ülkenin doğu kesimi için aynı şeyi söylemek zordur. Yazları özellikle suya yakın olan yerlerde çok nemli geçmektedir. Ülkenin batısında yükseltilerin azlığından dolayı, kış aylarında özellikle kutuplardan gelen soğuklar büyük sıcaklık kaybına neden olmaktadır.

Siyasi Sistemi

Kanada parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen bir federasyondur. Devlet Başkanı ve hükümdarı “Kanada Kraliçesi” sıfatı ile Kraliçe II. Elizabeth'dir. Kraliçe'nin Kanada'daki temsilcisi Genel Vali'dir ve genellikle emekli olmuş eski politikacılar veya diğer seçkin Kanadalılar arasından Başbakan önerisiyle Kraliçe tarafından atanır. 10 eyalet ve 3 bölgeye ayrılmıştır. Her eyalet kendi içinde yönetilmekle birlikte başkent Ottowa’da bulunan merkezi hükümetle birlikte çalışırlar.

Ekonomik Durum

Varlıklı ve yüksek teknolojiye sahip endüstriyel bir toplum olarak Kanada bugün, serbest pazar merkezli ekonomik sistemi, üretim modelleriyle ve yüksek yaşam standartları ile ABD'ye çok benzer. II. Dünya Savaşı'ndan bu yana imalat, madencilik ve hizmet sektörlerindeki artış Kanada'yı kırsal ekonomiden endüstriyel ve şehirsel bir toplum haline getirdi. Transparency International, Kanada'yı ahlaki yozlaşmanın en az olduğu 12. ülke olarak sıralamaktadır.

Para ve Banka

Kanada’nın para birimi Kanada Doları’dır. Bankacılık oldukça gelişmiş olmasına rağmen, ülkede öne çıkan bir kaç banka vardır. Ülkeye girişinizin ardından, her hangibir Kanada bankasına giderek, hesap açtırabilirsiniz. Türkiye’de bulunan bankaların bazıları Kanada’da da faaliyet göstermektedir. Özellikle havale, EFT gibi gönderilerde Türkiye’de şubesi bulunan global bankaları tercih edebilirsiniz.

Vergiler

Çalışma yaşamına girenler için vergilendirme yapılmaktadır. Alışverişlerde ise, iki vergi ile karşılacaksınız. Bunlardan biri, GST adı verilen ülke genelinde uygulanan vergilerdir. Bir çok eyalette uygulanan ikinci bir vergi ise, eyalet vergisidir.

Toplu Taşıma

Kanada, tamamıyla ulaşım ağıyla birbirine bağlanmış şehirleri ve şehir merkezlerine sahiptir. Şehirler arasında daha çok uçak ve tren tercih edilmektedir. Şehir içinde ise, metro ve otobüs en çok tercih edilen iki araçtır.

Sosyal Hayat ve Kültür

Yüzleri güleç Kanadalılar ve rengarenk ten renkleriyle bir renk cümbüşünü andıran Kanada’da sosyal yaşam çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında haftasonları tüm arkadaşlar, komşular ya da akrabalar bir barbekü günü düzenlerler. Bununla birlikte, tüm yaşam alanlarında kültürel ve sosyal gelişim ön plandadır. Ülkenin her yerinde, insanlar daha çok şey öğrenmek için çabalamaktadırlar.

Haberleşme

Kanada’da telefon numaraları Türkiye’dekinden farklıdır. Yurtdışını aramak için 0 yerine 1 kullanmalısınız. Şehirlerarası kod için ise, Amerikan sistemi olan 3 rakamlı kodlama vardır. Sonrasında ise, 7 rakamlı telefon numarası gelir. Örneğin, 1.416.123-4567. Çok sayıda telekom şirketi size farklı alternatifler sunar. Ayrıca, ön ödemeli (prepaid) kartlar ile daha uygun fiyatla dünyanın her yeriyle konuşabilirsiniz.

Spor

Kanada’da spor denilince akla ilk gelen dallardan biri buz hokeyidir. Geleneksel olarak tüm bölgeler için çok önemli olan buz hokeyinin yanında basketbol, curling, Amerikan futbolu, beyzbol, golf, kış sporları en çok ilgi görenler arasındadır. Son zamanlarda, futbola da ilgi artmaktadır.

Konaklama

Kanada’da konaklama seçenekleri kiralama ve aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklama, gideceğiniz okulda bir uzman tarafından gerçekleştirilen bir sistemdir. Kiralama seçeneğinde ise, yerel gazeteler ve site ofisleriyle iletişime geçebilirsiniz. Kiralama ülkede, hem ev, hem de oda şeklinde olabilmektedir.

Burs Veren Kuruluşlar

Kanada’da genellikle üniversiteler çeşitli burslar vermektedir. Burs için başarı kriteri vardır. Her üniversite kendi içinde burs sistemini oturtmuştur. Bununla birlikte ülke genelinde burs çalışmaları yapan kurumlarda vardır. Kurumlar ve adresleri şöyle: 

Türk Kuruluşları

 

 • Kanada Türk Dernekleri Federasyonu
 • Vancouver Türk Kanada Derneği
 • Türk Kanada Kültür Derneği
 • Turkish Society of Canada
 • Kanada Türkiye İş Konseyi
 • Concordia Üniversitesi Türk Öğrenci Derneği
 • Toronto Üniversitesi Türk Öğrenci Derneği
 • UBC Türk Öğrenci Derneği
 • Canadian Turkish Film Society

 

Türklere Bakışları

Kanadalıların genellikle Türklere bakışı gayet olumludur. Son zamanlarda göç eden Türklerin bazen kötü davranışları sebebiyle bazılarında önyargı oluşmuştur. Ancak, genellikle iyi ilişkiler vardır.

Vize Uzatma İşlemleri

Kanada’da vize uzatmak için okulunuzdan alacağınız kabul belgesini eyaletinizdeki yetkili makama göndermelisiniz. Kabul edilip edilmediği posta ile adresinize bildirilecektir.

Etnik Yapısı

Son nüfus sayımına göre ülkede yaşayanların %21’i İngiliz, %15.8’i Fransız, %15.2’u İskoç, %13.9’u İrlandalı, %10.2’si Alman, %5’i İtalyan, %3.9’u Çinli, %36’sı Ukraynalı geçmişe sahip. Ancak, her üç kişiden biri kendini Kanadalı olarak tanımlıyor.

Başkent

Ottowa

Resmi Dil

İngilizce - Fransızca

Yüzölçümü

9.984.670 km²

Nüfus

33.426.600

Para Birimi

Kanada Doları

Saat Dilimi

Kışın (UTC-3.5 to -8). Yaz aylarında (UTC-2.5 to -7)

İnternet Alan Adı Uzantısı

.ca

Telefon Kodu

+1

Ülke Hakkında

Aslında, Kanada derken tek bir ülkeden bahsedemeyiz. Gerek iklimi ve coğrafi özellikleri gerekse dili ve farklı kültürleri ile Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada’da, bölge bölge büyük farklılıklar vardır. Dünyanın birçok ülkesinden göç etmiş insanlar ile çok zengin bir kültürel profile sahip olan ülkede 100’den fazla dil konuşulmaktadır. Bununla birlikte Kanada, ülkenin ticaret merkezi olan Ontario ve British Columbia eyaletlerinde resmi dil İngilizce iken içinde doğanın bin bir harikalarını barındıran Quebec eyaletinde resmi dil Fransızca olmasından dolayı dünyada tektir. 

İklimi ve doğa koşullarıyla da aynı farklı bir zenginliği yansıtan ülke, dağları ve muhteşem gölleriyle, bozulmamış doğası ve yağmur ormanları ile günümüze kadar tahrip edilmeden gelebilmiş ender ülkelerden biridir. Muazzam Niagara Şelaleleri, doğudaki ünlü Algonquin Park’ı, milli parkları, Whistler, batıdaki Banff ve Pasific Prim Park’ları gibi yöreleri ile bir çok turiste ev sahipliği yapan Kanada, ABD’nin hemen üstünde yer almasına ve aynı dili konuşuyor olmasına rağmen (Quebec eyaleti hariç) ABD’den oldukça farklı bir ülkedir. Kanada sistem ve kültür olarak Avrupa ile Amerika’nın iyi bir karışımı gibidir. Kanada hayat standartlarının yüksek olduğu barışçıl, liberal ve insana değer veren bir ülkedir. Her yıl yüz binlerce insan daha iyi bir yaşam için bu ülkeye göç etmektedir. Kanada’daki göçmenlerin %80’ine yakını Kanada’nın göçmenler için iyi bir ülke olduğunu düşünürken bu oran Amerika için %48, İngiltere için %38 ve Almanya için %34’te kalmıştır.   

Kanada'nın doğal güzelliği ve güvenliliğinin çekiciliğiyle beraber, güçlü akademik programlar yabancı öğrenciler arasında ilgi görmeye devam etmektedir. Bununla birlikte, Kanada’yı cazip hale getiren bir başka neden de Kanada’nın dünyada yaşanabilir en temiz kentlere sahip olması ve eğitim maliyetlerinin Amerika, İngiltere, Avustralya gibi İngilizce eğitim veren ülkelere göre kısmen daha ucuz olmasıdır. Kanada’daki dil okullarından fiziksel imkanları, eğitim düzeni, sosyal aktiviteleri, konaklama seçenekleri gibi her biri oldukça önemli konuların tamamında belirli bir kalite standardını yakalamış olanlar CAPLS (Canadian Association of Private Language Schools) tarafından belirleniyor. Ayrıca dil okulları ve diğer eğitim kurumları devlet tarafından oluşturulmuş ve çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren CEC Network tarafından tanıtılmaktadır.

Büyükelçilik ve Konsolosluk

 

Ankara’da büyükelçiliği, İstanbul’da konsolosluğu vardır. Ancak, işlemler Ankara’dan yürütülmektedir.
 
Kanada Ankara Büyükelçiliği
Cinnah Caddesi No: 58 06690, Çankaya, Ankara
Tel.: +90 (312) 409 27 00
Faks: +90 (312) 409 28 11
E-posta: ankra@international.gc.ca
 
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Perşembe: 08.30 - 12.30 ve 13.30 - 17.45 Cuma: 08:30 - 13:00
 
Kanada İstanbul Konsolosluğu
İstiklal Caddesi, 189/5 Beyoğlu, 34433 İstanbul
Tel.: + 90 (212) 251-9838
Faks: + 90 (212) 251-9888
 
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Perşembe: 09:30 – 12:30 ve 13:30 – 17:30 Cuma: 09:30 – 12:30

Kurulus Tarihi

10 Şubat 1841

Olumlu Yönler

Yüksek yaşam standardı, yüksek eğitim kalitesi, sürekli gelişen yapısı, fiyatının uygunluğu, yaşam koşullarının rahatlığı

Olumsuz Yönler

Kışın biraz soğuk yaşanması, Türkiye’ye olan uzaklığı.

Güvenlik ve Acil Durumlar

Ülkenin herhangi bir yerinde acil durum ya da güvenlikle ilgili bir durum olduğunda 911 no’lu tek numaradan yardım alabilirsiniz.

Din Dağılımı

%77.1 Hristiyanlar, %16.5 Din tanımayanlar, %2.0 Müslümanlar, %1.1 Yahudiler, %1.0 Budistler, %1.0 Hindulardan oluşmaktadır.

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

39.217 $


Öğrenci İzlenimleri
 1. İdealsas
  İrfan Kerem Boyar

  Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla kışlık eşya aldım ama çok soğuk görmedim...

 2. İdealsas
  Anıl Beçken

  Ama İdealsas’a geldiğimde bütün düşüncelerim pozitif yönde değişti. İçerideki pozitif hava beni yurt dışına gitme konusunda tetikledi desem yalan olmaz...

 3. İdealsas
  Tarık Çağlar

  Toronto da kaldığım üç ay içinde İngilizce seviyem umduğumdan daha fazla bir şekilde gelişti...


Kanada Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
ZONI Language Centers Dil Okulları Dil Okulu ZONI Language Centers Dil Okulları ZONI Vancouver Dil Okulu
New York Vancouver
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Toronto Dil Okulu
--- Toronto
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Vancouver Dil Okulu
--- Vancouver
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Montreal Dil Okulu
--- Montreal
GEOS Languages Plus Dil Okulları Dil Okulu GEOS Languages Plus Dil Okulları GEOS Calgary Dil Okulu
Ontario Calgary
GEOS Languages Plus Dil Okulları Dil Okulu GEOS Languages Plus Dil Okulları GEOS Montreal Dil Okulu
Ontario Montreal
GEOS Languages Plus Dil Okulları Dil Okulu GEOS Languages Plus Dil Okulları GEOS Ottawa Dil Okulu
Ontario Ottawa
GEOS Languages Plus Dil Okulları Dil Okulu GEOS Languages Plus Dil Okulları GEOS Toronto Dil Okulu
Ontario Toronto
GEOS Languages Plus Dil Okulları Dil Okulu GEOS Languages Plus Dil Okulları GEOS Vancouver Dil Okulu
Ontario Vancouver
GEOS Languages Plus Dil Okulları Dil Okulu GEOS Languages Plus Dil Okulları GEOS Victoria Dil Okulu
Ontario Victoria
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Montreal Yaz Okulu
--- Montreal
The Language Gallery (TLC) Dil Okulları Dil Okulu The Language Gallery (TLC) Dil Okulları The Language Gallery Toronto Dil Okulu
--- Toronto
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Toronto Dil Okulu
New South Wales Toronto
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocenters Vancouver Dil Okulu
--- Vancouver
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocenters Toronto Dil Okulu
--- Toronto
ILAC Dil Okulları Dil Okulu ILAC Dil Okulları ILAC Toronto Dil Okulu
Ontario Toronto
Language Studies International (LSI) Dil Okulları Dil Okulu Language Studies International (LSI) Dil Okulları LSI Vancouver Dil Okulu
--- Vancouver
Language Studies International (LSI) Dil Okulları Dil Okulu Language Studies International (LSI) Dil Okulları LSI Toronto Dil Okulu
--- Toronto
St Giles International Dil Okulları Dil Okulu St Giles International Dil Okulları St Giles Vancouver Dil Okulu
--- Vancouver
ILAC Dil Okulları Dil Okulu ILAC Dil Okulları ILAC Vancouver Dil Okulu
Ontario Vancouver
University of The Fraser Valley Üniversite University of The Fraser Valley UFV Kanada
British Columbia Vancouver
University of Windsor Üniversite University of Windsor Faculty of Engineering
Ontario Windsor