MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Güney Afrika Dil Okulları  Güney Afrika  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Güney Afrika Cumhuriyeti (bilinen adıyla Güney Afrika), Afrika'nın en güney ucunda yer alan bir ülkedir. Yakın zamanda 2010 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştır. El değmemiş doğal güzellikleri, modern şehirleri, ekonomik yaşam ve eğitim giderleriyle son yıllarda İngilizce dil eğitimi için yıldızı parlayan Güney Afrika, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz kalma hakkı tanıyor. Güney Afrika’da yaşam standartları oldukça yüksek ancak geçim kolay ve ucuzdur.


ŞehirlerTarih

Güney Afrika’daki arkeolojik bölgeler, kazılar ve mağaralar bölgenin tarihinin üç milyon yıl öncesine dayandığını ispatlamaktadır.

 

Güney Afrika’nın bilinen yazılı tarihi, Doğu Hindistan’dan Güney Afrika’ya geçen Avrupalı denizcilerin raporlarıyla başlar ve bölge ile bilinen ilk tarih, Portekizli denizci Bartolomeu Dias’ın ülkeye geldiği 1488 yılıydı. Bartolomeu Dias, Lisbon’a döndüğünde, ‘Fırtınalar Burnu’ adını verdiği bu keşif hikâyesini ülkesine götürdü. Ama onun kefili Denizci Henry, farklı bir isim seçti: Ümit Burnu. Çünkü onlara göre Ümit Burnu onları Portekiz’de aranan zenginliği Hindistan’a yönlendirmişti. 17. ve 18. yüzyıl boyunca da ülkeye Hollandalılar yavaş yavaş yerleşip hâkim oldu.

 

1795’de Büyük Britanya, Avustralya’ya ve Hindistan’a giden yol üstünde bir durak olarak kullanmak amacıyla Ümit Burnu’nu işgal etti. Büyük Britanya’nın burayı işgal etmesinin bir başka sebebi ise bölgenin Fransa’nın eline geçmesini engellemekti. 1803’de bölge tekrar Hollandalıların eline geçse de İngilizler bölgeyi geri aldı. Bölgede altın ve mücevherin bulunması üzerine bu coğrafyaya göç akınları başladı. Ülkede refah düzeyi artmaya başladı. Hollandalılar bölgenin kuzeyine çekildi ve burada kendi cumhuriyetlerini kurmaya çalıştılar. Üç yıl süren Boer savaşı sonunda 1902’de Güney Afrika Birliği, ırk ayrımcılığına maruz kaldı. Afrika’ azınlık konumundaki beyazlar yüksek standartlarda yaşamlarını sürdürürken çoğunluktaki zenciler tıpkı Tanzanya ve Gana’dakiler gibi eğitim, barınma, gelir standartlarından mahrum kaldılar. Irk ayrımcılığının kaldırılmasına rağmen halen çoğu zenci yoksulluk sınırının altında yaşıyor

 

Coğrafi Bilgiler

Güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Hint Okyanusu vardır. Kuzeyde Namibya, Botsvana ve Zimbabve, kuzeybatısında Mozambik ve Swaziland vardır. 29 00 Güney enlemi, 24 00 Doğu boylamında yer alır. İç kısımdaki geniş platolar engebeli tepeler ve dar kıyı ovaları ile arazi yapısını oluşturur. Ülkenin en alçak noktası: Atlas Okyanusu 0 m; en yüksek noktası: 3,408 m ile Njesuthi’dir. Ülkenin Doğal kaynakları: Altın, krom, antimon, kömür, demir, manganez, nikel, fosfat, kalay, uranyum, değerli taşlar, platin, bakır, vanadyum, tuz, doğalgaz’dır.

Eğitim Sistemi

Güney Afrika, eğitim sistemi üzerinde 1995 yılından bu yana yaptığı yeniliklerle geleneksel yaklaşımdan eğitim odaklı sisteme geçiş yapmıştır. Beş ana hedeften oluşan bu plan eğitimin kalitesini artırmak kadar, ülke geçmişinde önemli sorunlara yol açmış bulunan Apartheid politikasının etkilerini silecek şekilde ırk ve cinsiyet ayrımı yapmayan, demokratik bir ortamın üniversitelerde oluşturulmasını da amaçlamaktadır. Yeni plan şu ilkelere dayanmaktadır: Islahat, demokratikleşme, gelişme, kalite, etkililik ve verimlilik, akademik bağımsızlık ve kurumsal özerklik, kamusal sorumluluk. Güney Afrika’da siyahların ve beyazların gittiği üniversiteler ayrıdır. İkisi daha çok açık öğrenim veren kurumlar olmak üzere, Güney Afrika'da 21 üniversite ile 15 sanat okulu bulunmaktadır.

Günlük Hayat ve Yaşam

Ülkenin alışverişleriniz için sunduğu geniş yelpaze içinde çeşitli dükkânlar ve büyük alış veriş merkezlerinin yanında sokaklarda rastlayacağınız çok renkli tezgâhlardan da alış veriş yapabilirsiniz. Güney Afrika'da el sanatları çok gelişmiştir. Ülke para birimi Rand'ın döviz karşısındaki değeri ziyaretçilerin limitsiz harcamalarına imkân tanımaktadır. Alışveriş saatleri : Hafta içi: 08.00–17.00 Cumartesi: 08.00–13.00 arasıdır. Büyük şehirlerde dükkânların çoğu Pazar günleri de açıktır.

 

Çalışma Durumu

Güney Afrika’da yabancı öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. Ancak, Öğrencilere, “Study Permit” yani 3 ay üzeri başvurularında çalışma izni verilmektedir. Fakat çalışmayı düşündüğünüz işyeri ile ilgili belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Güney Afrika’ya vardıktan sonra bulacağınız işlerle ilgili de gerekli yasal prosedür izlenerek, haftada 20 saate kadar çalışma izni alınabilmektedir.

Eğlence ve Kültür

Güney Afrika’da gezilip görülecek yerler açısından çok zengin bir ülkedir. Cape Town Dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Ümit Burnu Üzüm bağları, Stellenbosch kasabası ve Franschhoek köyü de ülkenin en güzel yerlerinden. Jeffrey’s Körfezi Dünyada en iyi sörf yapılabilecek yerlerinden biri. Tsitsikamma Milli Parkı Olağanüstü güzellikte. Bu parkta çok ünlü yürüyüş parkurları var. Durban Güney Afrika’nın plaj cenneti, özellikle yazın çok hareketli ve Güney Afrika’nın en farklı şehri… Darkensberg Bölgesi Lesotho sınırında milli parklar ve ve doğa koruma alanları silsilesi. Zulu Bölgesi, özellikle Hluhluvve/ Umfolozi Milli Parkları ve St Lucia, Zulu kültürünün en canlı olduğu yer. Kruger Dünyanın belki de en iyi milli parkı.

Johannesburg Yüksek suç oranıyla kötü şöhretli, fakat aynı zamanda da Güney Afrika’nın en zengin ve önemli şehri. Sun City Korkunç fiyatları ve inanılmaz eğlence dünyasıyla görülmeye değer yerlerden. Pilansberg Milli Parkı; diğer milli parklardaki fiyatları karşılayamayanlar için Pilansberg iyi bir seçenek. Kalahari Çölü kendine özgü bir nitelik taşıyor ve buradaki Gemsbok Milli Parkı’nda Kalahari Aslanı’nı görme şansınız var. Güney Afrika’nın vahşi çiçeklerini görmek için Namaqualand Bölgesi’ne giderseniz burası sizi dramatik manzaraları ve kendine has güzellikte kıyılarıyla da vuracak.

Öğrenci Yaşamı

Şehirde öğrenciler için birçok mekân bulunmakta şehir merkezinin hemen ortasında Water front denilen alışveriş merkezinde hemen her şeyi bulmanız mümkün bunun dışında şehirde Tall Street denilen caddede her türlü Cafe, bar, eğlence yerleri lokantalar bulunuyor gece halk ve öğrenciler bu mekânlara gidiyor Water Frontta ayrica birçok sinema bulunmakta

 

Sosyal aktivite olarak her okulun ortak çalıştıkları aktiviteler var hangi okulda bulunursanız bulunun her okuldan geziye katılacaklar adlarını yazdırıp ortak olarak gidilecek yerlere götürülüyorlar en popüler gezi yerleri Table Mountain, Cape Point, balinaları izlemek, dağda bisiklet turu, Penguenleri seyretmeye gitme ve en güzeli Safariye gitmek, Ümit burnuna gidip Hint okyanusu ve Atlantik okyanusu birleşimini görebilirsiniz.

 

Sağlık Sistemi

Ülkede sağlık hizmetlerine her an ulaşabilirsiniz. Büyük illerde ve hemen hemen tüm ilçelerde bazı eczaneler ve hastaneler 24 saat acil servis hizmeti vermektedir. Büyük otellerin doktor ve diş hekimleri ile anlaşmaları vardır. Ziyaretçilerin reçetelerini veya önemli ilaçlarını yedekleriyle yanlarında bulundurmaları, ve ülkede bulundukları süre içinde sağlık sigortaları kapsamında olmaları tavsiye edilir.

 

Güney Afrika’da sıtma ülkenin doğu bölümünde hâlen ciddi bir problem. Yine ülkenin doğu bölümünde, kana giren bir asalağın meydana getirdiği “bilharzia” adlı bir hastalığa rastlanıyor. Bu hastalıktan sakınmak için öncelikle güvenli olduğundan emin olamadığınız suları kesinlikle içmemeniz ve yine güvenliğinden emin olmadığnız herhangi bir yerde yüzmemeniz gerekiyor.

Türkiye İlişkileri

İki ülke arasındaki resmi ilişkiler 1991 yılında konsolosluk düzeyinde kuruldu. Bu yılda İstanbul ve Johannesburg'da konsolosluklar açıldı. 1992 yılında ilişkilerin büyükelçilik düzeyine yükseltilmesiyle iki konsolosluk da kapatıldı. Şu anda Türkiye'nin Pretoria'da, Güney Afrika'nın da Afrika'da büyükelçilikleri vardır. Türkiye Apartheid hükümetiyle herhangi bir ilişki kurmamıştır.

Günümüzde, Türk Hava Yolları`nın (THY), İstanbul-Johannesburg-Cape Town hattını hizmete açmasıyla birlikte Güney Afrika ile Türkiye arasında ticaret köprüsü için önemli adımlar atıldı.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Çoğunlukla yarı çöl iklimi, doğu kıyısında subtropikal iklim görülür. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin genel olarak doğu bölümleri dağlıktır. Basutoland civarında dağlar 3.280 m'ye kadar yükselir.Namibya ile Güney Afrika sınırını çizerek denize dökülen Oranj nehri tamamen ülke sınırları içinde kalır. İkinci büyük akarsuyu kuzeyde Rodezya ve Bechuanaland ile sınır çizen Limpopo nehridir. Güney kıyılarında tipik bitki örtüsü Akdeniz bitkileri, kuzeybatı şeridinde çöl ve çöl bitkileri, kuzeydoğu şeridinde yağmur mevsiminde yeşil muson ormanlar, iç bölgelerde doğuda bozkırlar, batıda da yarı çorak yerler bulunur.

Siyasi Sistemi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin yönetim biçimi Başkanlık Tipi Cumhuriyet’dir. Ülke 9 bölgeden teşekkül eder; Doğu Cape, Serbest Bölge, Gauteng, KwaZulu-Natal, Mpumalanga, Kuzey Batı, Kuzey Cape, Kuzey Eyaleti, Batı Cape.

Ekonomik Durum

BM sınıflandırmasına göre, Güney Afrika orta gelirli ülkeler arasında yer alır. Bol kaynaklara sahip olan ülke, gelişmiş finans sektörü ve taşımacılık sektörleri ve enerji kaynakları ülkenin ekonomisinde büyük payı vardır. Ülkenin, tüm bölge boyunca mal dağıtabilen gelişmiş bir altyapı sistemine sahiptir.

 

Bazı özellikler bakımından ülke az gelişmiştir. Özellikle ticari faaliyetler şu dört merkezin etrafında toplanır: Cape Town, Elizabeth Limanı, Durban ve Pretoria. Bu bölgeler dışında gelişme sınır seviyededir ve yoksulluk oranı tüm çabalara rağmen oldukça yüksektir. Güney Afrika dünyada en büyük gelir eşitsizliğine sahip ülkelerden biridir. Her ne kadar ırkçılık bitmiş gibi görünse de azınlık olan beyazlar diğerlerinden çok daha zengindir ve refah düzeyleri çok daha yüksektir. Ülkede çözümlenmesi beklenen işsizlik, suç, rüşvet ve AIDS gibi büyük sorunlar vardır.

 

2000 yılında başkan Thabo Mheki ekonomik büyümeyi ve yabancı yatırımları arttırmak amacıyla özelleştirme politikasına başladı ve devlet tarafından yapılan gereksiz harcamaları kıstı.

 

Haberleşme

Kullanılan telefon hatları: 4.729 milyon (2005)
Radyo yayın istasyonları: AM 14, FM 347, kısa dalga 1 (1998)
Radyolar: 13.75 milyon (1997)
Televizyon yayını yapan istasyonlar: 556 (1997)
Televizyonlar: 5.2 milyon (1997)
Internet kısaltması: .za
Internet servis sağlayıcıları: 44 (2000)
Internet kullanıcıları: 5.1 milyon (2005)

Spor

2010 yılında Dünya Kupasına ev sahipliği yapmıştır.

Vize Bilgisi

Güney Afrika’ya 30 güne kadar yapılacak seyahatler için vize istenmemektedir. 3 aya kadarki süreler için Turistik vize verilebilmektedir. 3 ayı aşan sürelerde ise amaçlarına göre vizeler verilmektedir. Vize değerlendirme süreleri 5 iş günü olup, yoğunluk durumuna göre daha uzun da sürebilmektedir. Türkçe olarak sunulan tüm evrakların İngilizce tercümesi istenmektedir. Noter onayına gerek yoktur.

 

Öğrencilere, “Study Permit” yani 3 ay üzeri başvurularında çalışma izni verilmektedir. Fakat çalışmayı düşündüğünüz işyeri ile ilgili belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Güney Afrika’ya vardıktan sonra bulacağınız işlerle ilgili de gerekli yasal prosedür izlenerek, haftada 20 saate kadar çalışma izni alınabilmektedir.

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

3 AY ve ÜZERİ EĞİTİM AMAÇLI GİDİŞLERDE İSTENEN EVRAKLAR ŞUNLARDIR

 

— En az 6 ay geçerli pasaport ve pasaportun ilk 4 ve son sayfalarının fotokopisi (Henüz pasaportu olmayanlar ikamet ettikleri il veya ilçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi'ne 4 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı, fotokopisi ve pasaport harç parası ile birlikte başvurmalıdırlar.)

 

— Eğer varsa eski pasaportlarınız.

 

— Eksiksiz ve hatasız doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu. Eğer İdealsas öğrencisi iseniz formunuzun doldurulmasında danışmanınız yardımcı olacaktır

— 2 adet yeni çekilmiş arka fonu beyaz ve parlak kâğıda basılmış olan vesikalık fotoğraf. 1 Adet fotoğraf da İdealsas Kayıt Dosyası için gerekmektedir.

— En son mezun olduğunuz okulun diploma/mezuniyet belgesi ve transkript fotokopileri. Ayrıca özellikle hocalarınızdan referanslar almanız da tavsiye edilir. Hala öğrenciliğiniz devam ediyor ise öğrenci belgeniz ve tatil dönemi dışında gidiyorsanız okuldan alacağınız izin belgesi.

 

— Türkiye’de bir dil kursuna gidilmişse; sertifika ya da dil kursundan bir yazı ve farklı kurslara gidilmişse, o kurslara ait sertifikalar Herhangi bir dil yeterlilik sınavına girilmişse (TOEFL, IELTS vb) alınan neticeyi gösteren belge.

 

Vize ücreti 36 Euro’dur. T.C. İş Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi EURO 4241- 516989 numaralı hesaba yatırılarak banka dekontunun elçiliğe verilmesi gerekmektedir

— Eğitim göreceğiniz kurumdan, kurs süresini de gösteren kabul mektubu. Eğer İdealsas öğrencisi iseniz akseptansınızın alınmasını firmamız sağlayacaktır.

- Güney Afrika’da yanında kalacağınız ailenin ad-soyad, adres, telefon gibi bilgilerle birlikte, hangi sürelerde kalınacağını gösteren bir doküman ve yanında kalınacak kişiye ait kimlik belgesinin bir fotokopisi de sunulmalıdır.

— Herhangi bir sağlık ocağından da alınabilecek olan bir sağlık raporu. Tam teşekküllü bir heyet raporu istenmemektedir.

Akciğer Röntgeni çektirilmeli ve sonuçları elçiliğe gönderilmelidir.

— Cumhuriyet savcılığından sabıka kaydı.

— Evli olan öğrenciler için evlilik cüzdanının fotokopisi

— Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu

— Başvuru sahibi 21 yaşın altında ise Güney Afrika’da öğrencinin veliliğini yapabilecek bir kişiden, bu durumu açıklayıcı bir mektup ayrıca Anne ve babasının izni olduğuna dair noter onaylı muvafakatname.

 

MADDİ DURUMU GÖSTERİR BELGELER

— Çalışıyorsanız işyerinizden izin mektubu ve dönüşte aynı işyerinde çalışacaksanız referans mektubu, son 3 ayın maaş ve sigorta bilgileri, işe giriş bildirgesi.

— Bankadan, bankanın antetli kağıdına o günün hesaptaki miktarını gösteren yazı veya hesap cüzdanları (Bu miktarın gerçekliği, bankadan elçilik tarafından teyit edilebilir) Hesap öğrenci ve/veya ailesi üzerine olabilir. (Hesap cüzdanlarınızın güncel olması, hesaplarda en az yurt dışında kalacağınız süre boyunca eğitim, yaşam, konaklama ve gidiş – dönüş uçak bileti giderleriniz için yeterli olacak miktarda para bulunması, hesaplarının geçmişinin ve hesap hareketlerinin görünmesi, yeni yatmış paranın kaynağının ispatlanması tavsiye edilir.)

— Kendinize veya ailenize ait tapular, araba ruhsatları, kira kontratları

— Eğer kendiniz veya ailenizden herhangi biri şirket sahibi ise; şirketinizle ilgili evraklar. (Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhanız, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi.) Aileniz maaşlı çalışıyorsa maaş bordoları.

— Aileniz masrafları karşılıyor ise durumu açıklayan bir yazı

— Eğitim giderlerinize sponsor firma yada şahıs var ise durumunuzu açıklayan yazı, sponsora ait banka hesap cüzdanı, Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhası, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi. (Sponsor, yakın akrabalarınıza ait şirketler, çalıştığınız veya gelecekte çalışacağınız şirketler olabilir.) 

— 3 Ayı geçen vize başvurularında geri dönüş garantisi olarak 800 EURO depozit istenmektedir. Tüm dokümanlar incelenip kabul edildikten sonra Vize başvuru ücreti ve geri dönüş depoziti . T.C. İş Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi EURO 4241- 516989 numaralı hesaba yatırılarak banka dekontunun elçiliğe verilmesi gerekmektedir. Geri dönüş depozitosu, geri döndükten 1 hafta sonra istenilen hesaba geri gönderilmektedir.

— Tüm dokümanların İngilizce çevirisi hazırlanarak sunulması istenmektedir.

Başkent

Ülkenin başkenti Pretoria (yürütme), Bloemfontein (yargı) ve Cape Town (yasama)

Resmi Dil

Güney Afrika’nın 11 resmi dili vardır. Bunlar; Afrikanca, İngilizce, Ndebele, Pedi, Sotho, Swazi, Tsonga, Tswana, Venda, Xhosa, Zulu

Saat Dilimi

Güney Afrika GMT'ye göre iki saat, Orta Avrupa kış saatine göre bir saat ve Doğu ABD standard kış saatine göre de yedi saat ileridir. Ülkede yaz saati uygulaması yoktur.

İnternet Alan Adı Uzantısı

Güney Afrika’da intenet alan adı uzantısı .za’dır.

Telefon Kodu

Güney Afrika’nın uluslararası telefon kodu +27’dir.

Ülke Hakkında

Önemli şehirleri Johannesburg, Pretoria, Cape Town, Kimberley, Durban ve Bloem Fontein’dir. En büyük şehir ise Johannesburg’dur. Sınırları: toplam: 4,862 km’dir. Sınır komşuları: Botsvana 1,840 km, Lesotho 909 km, Mozambik 491 km, Namibya 967 km, Svaziland 430 km, Zimbabve 225 km’dir. 2,798 km uzunluğunda sahil şeridine sahiptir. Güney Afrika’nın %75.2’si siyahilerden, %13,6’sı beyazlardan, %13.6’sı Hintlilerden ve  %2.6’sı da diğer milletlerden meydana gelir.

 

Nüfus: 49,320,000

Nüfus Artış Oranı: % -0.4 (2006 verileri)

Yüzölçümü: 1 221 037 km²

Para Birimi: Rand (ZAR)  (1$=6,53 Rand)

GSMH: 5,5 Milyar ABD Doları

Kişi Başına GSMH: 10,136 ABD Doları

 

Nüfus

Güney Afrika’nın Nüfusu: 49,320,000

Yüzölçümü

Güney Afrika’nın Yüzölçümü: 1 221 037 km²

Büyükelçilik ve Konsolosluk

Türkiye’deki Güney Afrika Büyükelçiliği, Filistin Sokak No 27 Gaziosmanpaşa  06700 Ankara, Türkiye

Tel : 0 312 446 40 56     Fax: 0 312 446 64 34

E-mail: general.ankara@foreign.gov.za

Web: www.southafrica.org.tr

 

Güney Afrikadaki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Adres: 1067 Church Street  Hatfield, 0028 Pretoria South Africa

Tel:  27 12 342 60 53    Fax: 27 12 342 60 52           

E-mail: pretbe@global.co.za

Web: www.turkishembassy.co.za

 

Kurulus Tarihi

31 Mayıs 1961 (Cumhuriyetin İlanı)

Olumlu Yönler

İngilizce'yi ekonomik koşullarda, vize sorunu yaşamadan öğrenmek; bunu yaparken farklı bir kültür deneyimi yaşamak isterseniz Güney Afrika sizin için doğru seçim olacaktır.

Güney Afrika'da 11 resmi dilin akıllara durgunluk veren varlığı kültürel çeşitliliğin kanıtıdır.

Güney Afrika'da İngilizce öğreniminin maliyeti İngilizce konuşulan kimi ülkelerle kıyaslandığında daha ekonomiktir. Ayrıca Türk vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz kalma hakkı tanınıyor. 1-3 ay arası eğitim görecek olanlar turist vizesi ile çıkış yapabilirlerken daha uzun kalacak olanların  öğrenci vizesi ile başvuru yapmaları gerekiyor.

Güney Afrika'da dil öğrenen öğrenciler modern bir ülkenin olanaklarından yararlanırken  bozulmamış doğal ve coğrafi zenginliklerden faydalanarak, halk ve farklı ülkelerden gelen diğer öğrenciler ile iletişim kurarak pratik yapabilmekteler

Din Dağılımı

Güney Afrika’da Hıristiyanların oranı %68, Müslümanların oranı %2, Hinduların oranı %1.5 ve yerel inançlar ve animizmin oranı ise %28.5’dir.

Faydalı Linkler

Güney Afrika Hakkında Genel Bilgiler

www.southafrica.info

 

Güney Afrika’da Eğitim

www.education.gov.za

 

Güney Afrika’da Turizm

www.southafrica.net

 

İnteraktif Güney Afrika Haritası

www.c2a.co.za 

 

Güney Afrika Hava Durumu

www.weathersa.co.za

 

Güney Afrika İstatistik Kurumu

www.statssa.gov.zr

 

Cape Town Resmi Sitesi

www.capetown.gov.zr

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

Güney Afrika’nın Kişi Başına GSMH: 10,136 ABD Doları


Öğrenci İzlenimleri

Güney Afrika Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız