MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Brezilya Dil Okulları  Brezilya  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Brezilya bayrağında sarı topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi denizi ve yeşil ormanları temsil eder. Karnavalları, festivalleri ve danslarıyla ünlü Brezilya, Latin Amerika'nın önemli ülkelerinden biridir. Brezilya, coğrafi olarak tropikal iklim içinde yer alır ve en yüksek hava sıcaklığı 40’ın üzerine çıkmaz. Ülkede çok küçük bir dönem dışında sürekli yazı görmek mümkün. Amazon yağmur ormanları ülkenin en çok bilinen doğal güzelliklerinden ve bu ormanların, iklimi belirleyen bir özelliği de var.
Tarih

21 Nisan 1500 yılında Portekizli bir gemici olan Pedro Alveras Cabrol, Hindistan'a gidiyorum zannıyla Güney Amerika'ya ayak bastı ve ülkeyi Portekiz kralı adına zaptettiğini ilan etti. 1530 yıllarında Martin Alfonso de Sousa liderliğindeki bir keşif gezisi esnasında, stratejik noktalar olan yerlere, Rio de Janerio ile bir yıl sonra da bugünkü Santos şehrinin banliyosü olan Sao Vicente şehirlerini kurdular.:

Piratiningo şehri de, 1532 yılında Sao Vicente yakınlarında yüksek bir bögede kuruldu. Portekizlerin İspanya hakimiyetine girdiği 1580'den 1640 tarihine kadar Brezilya bir İspanya sömürgesi oldu. 1640'ta Portekizliler Brezilya'yı tekrar ele geçirdiler. Hükumet merkezi 1763'te Salvador'dan Rio de Janerio'ya taşındı. Zira burası coğrafi ve stratejik bakımdan merkez olmaya daha uygundu.

1698 yılında Sao Paulo'da bol miktarda altın bulundu. Daha sonra iç kesimlere Amazon havzasına yapılan keşif gezileri sonucu altından başka madenler de bulundu. Bölgede çeşitli feodal gruplar ortaya çıktıysa da fazla yaşamayıp yeniden birlik sağlandı.

1572 yılında Brezilya'yı yönetim bakımından Salvador ve Rio de Janerio'dan ibaret olmak üzere ikiye ayıran sistem, 17. yüzyıl çeyreğine kadar devam etti. On altı ile on yedinci yüzyılda İspanyollar, İngilizler, Fransızlar ve Almanlar zaman zaman bu bölgeyi ele geçirmek istedilerse de muvaffak olamadılar. 1807'de Portekiz'in Napolyon Bonapart tarafından işgal edilmesi üzerine kral ailesi ve devletin bazı ileri gelenleri Brezilya'ya kaçtılar ve ertesi sene hükumet merkezini Rio de Janerio'da kurdular.

Bu esnada Brezilya'nın nüfusu 2.500.000 olup, bunun 400.000'i beyaz 1.300.000 zenci ve 800.000'ini yerli halk teşkil ediyordu. Zenciler büyük şekerkamışı çiftliklerinde ve madenlerde çalıştırılmak üzere 1538 yılında Afrika'dan köle olarak getirilmişlerdi. 1819'da Napolyon'un Avrupa devletlerine yenilmesi üzerine Portekiz kralı, yeğeni Don Pedro'yu, Brezilya Genel Valisi bırakarak Portekiz'e geri döndü.

1822'de Portekiz parlamentosu ilk koloni statüsüne geri dönmek isteyince, Brezilyalılar, Don Pedro Jose Boni Facia deAndrada Silvan'ın liderliğinde bağımsızlık hareketlerini başlattılar ve 7 Eylül 1822'de bağımsızlıklarını ilan edip, 1824'te liberal bir anayasa kabul ettiler. Düzensiz savaşlardan sonra Portekizliler Brezilya'nın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldılar. Brezilya 1889 yılına kadar krallıkla idare edildi.

Latin Amerika'da en uzun süre krallıkla idare edilen tek ülke Brezilya idi. 1831 yılında Don Pedro, oğlu İkinci Don Pedro'ya tahtı terk etmek zorunda bırakıldı. İkinci Don Pedro zamanında modern Brezilya'nın temelleri atıldı. 1888'de 800.000 köylüye hürriyet verildi. 1889'da kansız bir darbe ile krallık idaresi yıkılarak cumhuriyet idaresi kuruldu. 1914'te siyasi birliği temin eden Brezilya, bütün dünya ülkeleri tarafından tanındı. İstikrarsız bir ülke olup, sık sık anayasa değişiklikleri ve ihtilaller olmaktadır.
 

Coğrafi Bilgiler

Brezilya, Güney Amerika’nın doğusunda, Atlas Okyanusu boyunca uzanır. Okyanus kıyısı dışında, kıtanın iç kesimlerinde de toprakları vardır. Ekvador ve Şili dışında tüm Güney Amerika ülkeleri ile komşu olan Brezilya’nın güneyinde Uruguay, güneybatısında Arjantin ve Paraguay, batısında Bolivya ve Peru, kuzeybatısında Kolombiya, batısında Venezüella, Guyana, Surinam ve Fransız Guyana’sı yer alır. Ülkenin kuzeyini Amazon ve yağmur ormanları kaplarken, güneyinde dağlar yükselir. Orta batısında savan iklimi görülürken, halkın büyük bir kısmı Atlantik Okyanusu kıyısındaki büyük kentlerde yaşar. Dünyanın beşinci büyük ülkesi Brezilya, 190 milyonu bulan nüfusuyla Güney Amerika’nın da en kalabalık ülkesi konumunda.

Eğitim Sistemi

Okuma-yazma bilmeyenlerin oranı bazı kırsal bölgelerde çok yüksektir. Sao Paulo, Rio Grande do Sul, Minas Geraıs'de ise düşüktür. Anayasada eğitim için devlet gelirlerinin % 10'u ayrılmıştır. İlköğretim mecburidir. Üç çeşit ilkokul vardır. Yaygın olanı devlet ilkokulu olup, eyalet yöneticileri tarafından idare edilir. İkincisi belediye okulları, üçüncüsü de özel ilkokullardır. İlkokul 4 senedir ve 7 veya 8 yaşında öğrenci kabul eder. Ortaokullar Kuzey Amerika'daki ortaokullara benzetilmektedir. Brezilya'da ilk üniversite 1920'de kurulmuştur. Bununla beraber 20. yüzyılda da dikkate değer gelişmeler olup yeni üniversiteler de kuruldu. Bazı üniversiteler kilisenin kontrolü altındadır. En büyük üniversitesi Brezilya Üniversitesi olup, Rio de Janerio'dadır.

Günlük Hayat ve Yaşam

Beslenme
Şehirlerde yerel yemekleri tadabileceğiniz birçok yer bulabilirsiniz. Küçük şehirlerde büyük bakkallar genelde lokanta hizmeti de sunarlar. Ayrıca bazı evlerde yerel yemekleri sunan lokanta olarak hizmet verirler.
Yemek genelde kilo üzerinde satılır. Açık büfeden istediğiniz yemeği tabağınıza koyarsınız ve ağırlığı oranında ücret ödersiniz. Diğer yaygın yöntem sabit bir ücret ödeyip daha sonra açık büfeden istediğiniz kadar yemektir. Çoğu lokanta her iki türde de hizmet verir. Bazı lokantalarda fiyatı sabit “günün yemeği” bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra menü ile satış yapılan ve büyük şehirlerde farklı ülke tatlarını sunan lokantaları da bulabilirisiniz. Ücret bahşişi kapsar ayrıca ödemeye gerek yoktur. Yemek kültürü genelde et ve balık üzerine kurulmuştur. Brezilyalıların damak tadı bizden farklıdır. Et kulturumuz benzemekle birlikte hayvan vucudu avrupa haritası gibi irili ufaklı kesimlere ayrılmıştır. Her parçanın kullanım yeri farklıdır. “Mamia” olarak tanımlanan etin ızgarası tavsiye olunur. Her türlü et genelde az pişmiş ve kanlı servis yapılır iyi pişmiş isterseniz özellikle istemeniz gerekir. Bizdeki kebabın benzeri olan "Churrasco" en yaygın yemektir. Değişik türdeki etler şişlerde pişirilir. İsterseniz yemek süresince küçük miktarlarda sıcak sıcak size servis yapılır ya da tabağınıza istediğiniz kadar kesilir ve verilir. Salata yaygın değildir ama farklı ot ve sebzeleri tadabilirsiniz. Milli yemek siyah fasulyeden (feijão) yapilan yemektir. Genelde domuz eti ile pisirilir bizim kuru fasulyeye benzer. Eğer bunlarda hoşlanmazsanız hamburger zincirlerine her yerde ulaşabilirsiniz.

Eğlence
Eğlenmeyi gerçekten seven bir ülkedir. Her eyalet farklı müzik ile dans eder. Örnek olarak Rio de Janeiro samba yı, kuzey kesimler forro yu Bahia reggie benzeri bir müziği daha çok dinler. Eğlence yerleri bizdeki pavyonlar, dans kulüpleri ve barlar olarak sınıflanabilir. Brezilyalılar genelde barları tercih ederler. Barlar bizdeki kafeler gibidir. İster ayaküstü ister oturarak içebilirisiniz. Hafta sonu geleneği öğlenden itibaren cadde üstü bir barda küçük bir sandalyeye oturmak ve gece yarısına kadar bira içip barın özel yemeğinden (genelde Churrasco veya herhangi bir deniz ürünü) yemektir. Ülkenin kuzeyinde sahil kesimlerde hafta sonu perşembe gününden başlar. Köşe başlarında mangalda et pişirip satanlar hafta sonun geldiğine işaret ederler. Bazı yerlerde kendi müziğini yapan toplulukları da görebilirsiniz.

Karnaval
Turistik anlamı dışında, karnaval samba okulları arasındaki bir yarışmadır. Hükümetin uyuşturucu ile mücadele etmek ve insanları sokaklardan çekmek için para önermesi ile ticari anlam da kazanmıştır. Ödüller bir para aktarım aracıdır. Hazırlıkları bir yıl sürer. Gösteride anlatılacak bir hikaye seçilir, bando şarkısı bestelenir, konuya uygun yürüyen dekorlar hazırlanır, katılımcıların elbiseleri belirlenir. Sürekli çalışma yapılarak karnavala hazırlanılır. Her katılımcı kendi masraflarını karşılamak zorundadır. 'Karnaval' sonuç olarak bir yil çalisip toplamda 500 m uzunluğunda sambadromda yürümekten ibarettir. Her şehrin kendi karnavalı vardır ve karnaval mevsimi subat ayi olmakla birlikte 12 ay sürekli bir yerlerde karnaval  benzeri etkinlikleri bulmak olasıdır. Turistik açıdan Rio de Janeiro, Pernambuco ve Bahia karnavalları öne çıkmaktadır. Karnaval öncesinde küçük okullar mahalle aralarında kendi gösterilerini yaparlar. Aslında bu gösteriler çok daha eğlencelidir. Sizde katılıp dans ederek yürüyebilirisiniz.

Eğlence ve Kültür

Sinemalar yabancı filmleri genellikle altyazılı olarak gösterime koyarlar. Sinemalarda film arasında sigara molası verilmez.

Tüm şehirlerde gece hayatı son derecede hareketli olduğundan bol miktarda dans kulübü, bar, pavyon ve gece kulübü vardır. Bölgesine göre danceteria, gafieira veya forrô adı verilen dans salonları yerel halkın dans ettiği kalabalık ve sıcak ancak nisbeten nezih ve güvenli yerlerdir. Boate ve night club adı verilen yerler genelde aileler için uygun değildir.

Sağlık Sistemi

Genel bir sağlık problemi yoktur. Devlet ve Özel Hastanelerin hizmet verdikleri Brezilya' da Özel Hastaneler tavsiye ediliyor...
Ülkeye giriş yapacak 3 aylıktan 6 yaşına kadar olan çocuklardan çocuk felci aşısı olduklarına dair belge istenmektedir.

Amazon ormanları bölgesine gidecek yabancıların sarı hummaya karşı aşı olmaları tavsiye edilmektedir ancak herhangi bir mecburiyet yoktur. Bu aşıyı Brezilya'ya giriş tarihinden en az 10 gün önce Istanbul ve Ýzmir Uluslararası havaalanlarında veya Istanbul'da Karaköy Limanındaki Hudut ve Sahiller Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Sağlık Biriminde yaptırabilirsiniz. Aşılandığınızda Uluslararası Aşı Belgesini almayı unutmayınız. Sarı Humma aşısının etkisi 10 yıl boyunca devam eder.

İklimi ve Bilgi Örtüsü

Brezilya geniş bir coğrafyaya yayıldığı için, birbirinden farklı iklim özellikleri gösterir. Ancak yoğun olarak tropik iklim kuşağında yer alan Brezilya’da yıl içinde büyük sıcaklık değişimleri yaşanmaz. Ancak bölgeler arasında mikroklima örneklerine sıkça rastlanır. Kuzeydeki Amazon bölgesinde çok nemli bir iklim hakimdir, yılın hemen her zamanı yağış alır. Ülkenin orta bölgelerindeki savan iklimi görülür, yağış belli dönemlerde etkili olur. Ülkenin batısındaki dağlık bölgelerde soğuk kış ayları yaşanır. Özellikle yükseklerde kar görülür. Brezilya bitkileri üç grupta incelenir.ormanlık, savan, otlaklar.

Siyasi Sistemi

Brezilya 22 eyaletten meydana gelen federal bir cumhuriyettir. Başkanlık sistemi ile yönetilir. Parlamento, Senato ve Millet Meclisinden meydana gelir. Her eyaletten 3 senatör 8 yıllığına, millet vekilleri 4 yıllığına seçilirler. Eyaletlerde ayrıca halk tarafından seçilen bir vali ve bağımsız yargı organları bulunur. Okur-yazar 18 yaşını doldurmuş her Brezilyalının oy kullanması mecburidir. Erler oy kullanamaz. 67 yaşından büyük olanlar için de oy kullanmak mecburi değildir. Vergiler eyaletler tarafından toplanır.

Para ve Banka

Brezilya’da en yaygın yabancı para birimi Amerikan Dolarıdır. Euro henüz fazla tanınmadığından her ne kadar döviz bürolarında kabul edilmekteyse de verilen kur düşük olacaktır. Travellers Checks birçok yerde kabul edimektedir ve döviz bürolarında ve bankalarda rahatça bozdurulabilir. Brezilyada Visa, Mastercard, American Express ve Diners Club kartları geçmektedir. Brezilya’dan yurt dışına para göndermek yasaktır. Gerektiğinde Türkiye’den Brezilya’ya havale çıkartmak için Finansmank şubelerinde Western Union gişesinden Banco do Brasil Western Union gişelerine isme yapılan havale anında dolar şeklinde alınabilir. Bankalar ve diğer resmi kurumlar 09.00–15.00 (Pazartesi-Cuma) ve 08.30–11.00 (Cumartesi).

Toplu Taşıma

Brezilya çok büyük bir ülke olduğundan şehirlerarası seyahatların uçak ile yapılması büyük zaman tasarrufu sağlayacaktır. Her ne kadar ülkenin her yerine otobüs seferleri bulunsa da yol şartlarının kötü olması ve seyahatlarin uzun sürmesi büyük bir dezavantajdır. Brezilya’da tren ve gemi seferleri yük taşımacılığı dışında kullanılmamaktadır ancak Amazonlarda tekne ile turları düzenlenmektedir.

Kiralık araç bulmak sorun değildir ancak her brezilyalı kendisini ralli yarışçısı sandığından buyuk şehirlerde araç sürmek gerçekten dikkat ister. Benzetme yapmak gerekirse İstanbul Laleli trafiğinin saate 90 km ile hareket ettiğini düşünmeniz bir bilgi verebilir.

Belediye otobüsleri özelleştirilmiştir her bir hat farklı firma tarafından işletilir hatları renkler ile de ayırabilirisiniz. Üzerinde sadece şort olan elinde sörfü ile binen yolcular normal karşılanır. Nakit odemeyi sofor veya varsa biletciye yapabilirsiniz. uzun sureli klacaksaniz toplu tasima kartida alabilirsiniz. Otobuslerin içindeki doner kapilar(!) ilginizi cekebilir.

Brezilyada tren yolu sadece Rio de Janeiro ile Sao Paulo ve Sao Paulo ile Minas Gerais arasında düzenli olarak işlemektedir. Diğer yollar terk edilmiştir. Bu nedenle nakliye işi kamyonlara kalmıştır. Ülkenin her yerinde devasa kamyonları görebilirisiniz. Bazılarında aileler araçta yaşamaktadır.
 

Sosyal Hayat ve Kültür

Brezilya, sosyal bünyesi bakımından çok büyük farklılıklar arz eder. Güney kesimleri, daha fazla şehirleşmiş, daha fazla (tarım dahil)sanayileşmiş ve siyasi ve sosyal ağırlığa sahiptir. Kuzey ve kuzeydoğu kesimleri ise, kırsal bölgeler olup, daha ziyade aristokratlaşmıştır. Bu sebepten dolayı tarihçiler Brezilya'dan bahsederlerken, kuzey ve kuzeydoğudaki an'anevi ziraatle meşgul olan aristokrat sınıfla, güney kesimindeki sanayileşmiş demokrat sosyal sınıfı birbirinden ayırırlar.

Brezilya'da nüfus artışı çok fazladır. Yirminci asrın sonlarında dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi olacağı tahmin edilmektedir: Brezilya nüfusu 4 etnik gruptan meydana gelmektedir: Yerli Kızılderililer, KoloniciPortekizliler, Afrika zencileri ve 1850'den beri Avrupa ve diğer memleketlerden gelen göçmenlerdir. Nüfus sayımı kayıtlarına göre nüfusun % 62'si beyazlar, % 11'i zenciler, % 27'si kahverengi derililerden meydana gelir. Ancak farklı ırklar arasında evlenmeler sebebiyle melez halk artmaktadır. Brezilya'ya dışardan oldukça fazla göç yapılmıştır. Halen Brezilya'da 300.000 insan, Portekiz doğumlu olarak yaşamaktadır. 1875 ile 1960 yılları arasında Brezilya'ya 5 milyon Avrupalı göç etmiştir.

Halkın % 90'ı Roma Katolik mezhebine mensuptur. % 5 civarında Protestan bulunur. Brezilya'da diğer bir dini grup, Ruhçular (Spiritualistler)dır. Bunların 2 binden fazla toplantı yerleri vardır. Ailede baba hakimdir. Ancak son zamanlarda bu hakimiyet zayıflamıştır. Resmi dili Portekizcedir. Brezilyalılar yazın ve havanın normal olduğu kış günlerinde sokağa dökülürler. Evlerini açık, ancak gölgeli yerlere bina ederler. Müzik ve samba halkın çok fazla rağbet ettiği oyunlardır. Sporun her çeşidi yapılmaktadır. Bilhassa futbolda dünyada söz sahibidir. 1958, 1962 ve 1970 yıllarında Dünya Kupasını kazanmıştır. Nüfusun bir kısmı sahildeki yerleşim merkezlerinde toplanmıştır. En önemlileri Sao Paulo ülkenin eski başşehridir. Yeni kurulan başkent Brasilia, Salvodor, Parto Alegre diğer önemli şehirlerdendir.
 

Haberleşme

Brezilya’nın gelişmiş telefon şebekesi sayesinde dünyanın her yerine telefon ile ulaşılabilir. Yurtdışı veya yurtiçi şehirlerarası telefon görüşmeleri yapmak için çeşitli telekomunikasyon şirketleri etkinlik gösterdiğinden ülke veya şehir kodu (0xx) şeklinde yazılır. Buradaki (xx) yerine dilenen telekomunikasyon şirketinin kodu çevrilmelidir. Kolaylık açısından ülke çapında en yaygın olan 21 kodunun kullanılmasını tavsiye ederiz. Bu durumda Türkiye’ye telefon etmek için Brezilya’nın herhangi bir yerinden 00 21 90 dan sonra şehir kodu ve telefon numarası çevrilecektir. Dünyanın herhangi bir yerinden Brezilya’ya telefon etmek için ülke kodu 55’tir. Alan kodları (Eyalet Başkentleri) : Aracaju : 79 , Belem : 91 , Belo Horizonte : 31 , Brasilia : 61 , Campo Grande : 67 , Cuiaba : 65 , Curitiba : 41 , Florianopolis : 48, Fortaleza : 85 , Goinaia : 62 , Joao Pessoa : 83 , Macapa : 96 , Maceio : 82 , Manaus : 92 , Natal : 84 , Niteroi : 21 , Porto Alegre : 512 , Porto Velho : 69 , Recife : 81 , Rio Branco : 68 , Rio de Janerio : 21 , Salvador : 71 , Sao Luiz : 98 , Sao Paulo : 11, Teresina : 86 , Vitoria : 27

GSM teknolojisiyle çalışan cep telefonları Brezilya’nın büyük şehirlerinde kullanılabilir.

Büyük merkezler kadar küçük şehirlerde de bulunan internet cafeler  de iletişimin kolay ve ucuz şekilde kurulabilmesini sağlar. Mektup, kartpostal veya paket göndermek için herhangi bir yerde “Correios” adı verilen postaneler kullanılmalıdır. Paket ve hatta mektup gönderilerinde hem çabukluk hem de paketin veya mektubun kaybolmaması için güvenlik açısından SEDEX servisinin kullanılmasını tavsiye ederiz.
 

Spor

Brezilya da spor deyince akla futbol gelmektedir. Her köşe başında her sokakta futbol oynayan çocuklarla karşılaşmanız oldukça olağan bir durumdur.

Konaklama

Yurtta Konaklama:
Yurtta konaklama birçok harika imkanı sunar. Bunlardan en önemlisi farklı ülkelerden gelmiş öğrencilerin bir aile gibi konaklaması ve bu durumda sürekli pratik yapma imkanları vardır. Seçtiğiniz kente göre standart yada konfor apartmanlarda konaklayabilirsiniz. Tek kişilik yada çift kişilik odaklarda konaklayıp ek ücret ödeyerek yemek servislerinden de faydalanabilirsiniz.

Otelde Konaklama:
Derslerden sonra kendilerine vakit ayırmak isteyenler için harika bir seçimdir. Tek yada çift kişilik odalarda konaklayabilirisiniz.

Aile Yanında Konaklama:
Dil öğrenmenin yanı sıra gittiğiniz ülkedeki insanların yaşam tarzlarını ve kültürlerini öğrenmeniz için en uygun yoldur. Özenle seçilmiş güvenilir ve son derece konforlu ortamda konaklama yaparsınız.

Stüdyoda Konaklama:
Kendinize ait özel odanın, banyonun ve tam donanımlı mutfağı olan bir konaklama şeklidir. İsteyen öğrenciler ek ücretle yemek servisinden faydalanabilir.

Apartman Konaklama:
Tam donanımlı mutfak ve banyo bulunmaktadır. Mutfak ve banyo aynı daireyi kullanan öğrenciler için ortaktır. Öğrenciler kendi yemeklerini kendileri hazırlarlar. Apartmanlarda tek ve çift kişilik odalar vardır.
Standart Apartman: Tam donanımlı mutfak ve banyo bulunmaktadır. Apartmanlar okulun içinde yada dışında olabilir. Bazı dil okullarında öğrenciler ücret ödeyerek yemek servislerinden faydalanabilir.
Konforlu apartman: standart apartmanlardan daha konforlu ve daha iyi döşenmiştir. Genellikle haftada iki kez temizlik şirketi tarafından temizlenir. Bazı dil okullarında öğrenciler ücret ödeyerek yemek servislerinden faydalanabilir.
 

Burs Veren Kuruluşlar

FAESP Bursu

Kimlere Verilir?
Ülkenin belirli yüksek öğretim merkezlerindeki lisans öğrencilerine, doktor veya es bir vasfa sahip bir danışmanın yönetimde, teknolojik ve bilimsel araştırmaların gelişmesi için bütün özgeçmişi değerlendirilerek verilir yalnız öğrencinin araştırma projesini ilerletebilmesi için yeterli ders kredisine sahip olması gerekir.

Öğrencinin iyi bir akademik başarısı, transkript yoluyla ispati, bursun verilmesi için temel şarttır.

Araştırma projesinin sorumluluğu danışman aittir, fakat sonuçların analiz edilmesi ve tartışılması için aday tarafından hazırlanmış olması gereklidir.
Bursun Süresi

Verilen burs, normal şartlarda, burs alan öğrencinin başarı analizi ve transkriptinin güncelleştirilmesinden sonra bir yıl sureyle yenilenebilir. Altı aydan daha az bir zaman dilimi için burs verilmez. Geçerli olan burs, öğrencinin aldığı eğitimin son döneminin bitiş tarihini geçemez. Yılın herhangi bir döneminde burs başvurusu yapılabilir. Burs miktarı aylık R$396 dır.

Adaydan İstenenler:

   1. Lisans eğitimi alıyor olmak.
   2. Proje ile alakalı derslerden yeterli krediye sahip olmak.
   3. İyi bir akademik başarı, transkript ile izah edilerek.
   4. Burs haftada en az 12 saatlik bir kursla kendini adamak gerektirir. Burslu öğrenci, öğretim yılı ve yoğunlaştırılmış bir şekilde tatiller boyunca kurs için gerekli aktiviteler ile kendini araştırma projesine adar.
   5. Burslu öğrenci araştırma projesinin gelişmekte olduğu enstitüden herhangi bir araştırma, staj veya benzer aktiviteleri yapmak haricinde ayrılamaz
   6. Burslu öğrencinin, yürürlükte olan burs boyunca,  başka bir kuruluşla, burs almasa bile herhangi bir issel bağlılık, maaş veya herhangi bir organizasyonun aktivitelerinden kazanılan ikramiye sahibi olamaz.

Gerekli belgeler ve formlar:

   1. Burs için kayıt
   2. Burs adayının kadastrosu
   3. Danışmanın kadastrosu
   4. Araştırma projesi
   5. Adayın okul lisans geçmişi
 

Türklere Bakışları

Çok çeşit insanın olduğu bir ülke olduğu için farklı milletten kişilere alışkındırlar. Bu yüzden türklere bakış açıları nötrdür.

Vize Bilgisi

20 Ağustos 2001 tarihinde Ankara’da imzalanan Brezilya Federatif Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında Umuma Mahsus Pasaport Hamillerinin Vize Yükümlülüklerinin Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma 14 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Her türlü geçerli pasaport taşıyan (Diplomatik, Servis, Hususî veya Umuma Mahsus Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Brezilya Federatif Cumhuriyetine, turizm veya iş amacıyla, vize almaksızın girebilecekler ve 90 (doksan) günü aşmayan bir süre kalabileceklerdir.

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

Brezilya Öğrenci Vizesi

Brezilya Vize Başvurusu için gerekli evraklar

   1. En az 6 ay geçerli pasaport
   2. Eğer varsa eski pasaportlarınız.
   3. Brezilya Konsolosluğunun vize bölümüne yazılmış olan dilekçe
   4. 2 adet yakın zamanda çekilmiş vesikalık fotoğraf (fotoğraflar beyaz arka zeminde çekilmiş olmalı ve başvuru formuna yapıştırılmalıdır).
   5. Yurtdışındaki kurs, konaklama ve ücretleri içeren belgeler.
   6. Eğer Türkiye’de öğrenci iseniz: Öğrenci kayıt belgeniz, eğitim belgeleriniz (asılları)
   7.  18 yaşının altında anne-baba ile seyahat etmeyen tüm çocuklar, yanlarında anne-baba tarafından seyahat etmelerine izin verdiklerini teyid eden noter tasdikli muvaffakatname.
   8. Evli iseniz aile belgeleri.  Evlilik Cüzdanı, eşinizin ve çocuklarınızın kimlik fotokopileri
   9. Erkek müracaatçılar Askerlik durumlarını açıklayıcı belgeleri
  10. Seyahat ve  sağlık sigortası
  11. Maddi ve mesleki durumunuzu gösteren belgeler;

  o   Eğer bir şirkette çalışıyorsanız maaş bordrosu veya gelirlerinizi gösteren evrak, işe giriş sigorta bildirgesi ve iş yerinden yetkili makamın onayının olduğu görev yazısı
  o   Eğer iş sahibi iseniz firma belgeleri : Ticaret Odası kaydı, en son vergi levhanız, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi (fotokopileri)
  o  Kurs, konaklama ve yurtdışındaki yaşam masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı gösteren banka cüzdanları (fotokopileri) veya banka yazıları (asılları)
  o   Ailenizin maddi durumunu ve mesleki durumlarını gösteren evraklar (fotokopileri)
  o   Mal varlığınız varsa ruhsat veya tapularının fotokopisi
 

Etnik Yapısı

Brezilya, etnik çeşitlilik bakımından zengin bir ülke. Portekizliler’in sömürgesinden sonra Portekizce resmi dil olmuş. Elbette çok farklı halkların yaşaması nedeniyle, çok farklı diller de konuşuluyor. Yerli halkın konuştuğu diller var. Arawak, Tupi, Carib bunlardan bir kısmı. Ayrıca Afrikalılar’ın konuştuğu diller de var. İspanyolca ise; Peru, Kolombiya ve Arjantin gibi ülkelerin buraya yakın olması nedeniyle konuşulan dillerden.

Brezilya'da aile kavramı önemli, bu nedenle İspanyol kültürüne de bir yakınlık söz konusu. Gelenekler nesilden nesile aktarılmaya çalışılıyor. Çok renkli etnik zenginlik görülüyor. Brezilya’da insanlar ten renklerine göre değil sosyal sınıflara göre ayrılıyor.

Milattan önceki dönemlerde bu bölgeye yerleşmiş ilk gruplar Kızılderililer. Çok farklı isimlerle de anılıyorlar. Brezilya’da yaşayan bu ilk yerliler “Tupi yerlileri” ya da Tupi-Guarani olarak biliniyor. Bunlar dışında; Je, Arawaklar, Caraibalar olarak isimlendirilen halklar yaşamakta. Daha sonra Portekizliler’in bu bölgeye gelmesi ve asimilasyon politikaları, pek çok kültürel değişim ve dönüşümün nedeni oluyor.

Sömürgecilik döneminde buradaki yerli halk köle olarak çalışmaya zorlanmış ancak ağır yaşam koşullarına dayanamayınca Afrika’dan köle olarak çalıştırılmak üzere insanlar getirilmeye başlanmış. Zaman içinde de karma bir ırk oluşmaya başlamış. Portekizliler farklı renkte insanları birleştirmenin daha iyi olacağını düşünmüşler ve böylece çok ırklı (melez) bir kesim oluşmaya başlamış. Şu anda da nüfusun büyük bir çoğunluğu; Portekizliler, Afrikalılar ve melez halklardan oluşuyor. Bunlar dışında pek çok ülkeden göçlerle büyük bir çeşitliliğe sahip oluyor Brezilya. Bir dönem, Avrupa göçleri ile İtalyan ve Almanlar yerleşiyor ama sonrasında buradan ayrılmak zorunda bırakılıyorlar. Tabii hala orada yaşayan bir kesim var.

Arap göçleri ile Lübnan ve Suriye’den halklar da burada yaşamaya başlıyorlar. Bu halklar, Brezilya’da yaşayanlar tarafından Türk olarak adlandırılıyorlar. Bu bölgelerin bir dönem Osmanlı toprakları içinde olması bu düşünceye neden olmuş olabilir.

Başkent

Brasilia

Resmi Dil

Portekizce (resmi), İspanyolca, İngilizce, Fransızca

Yüzölçümü

8,511,965 km²

Nüfus

198,739,269 (Temmuz 2009)

Para Birimi

Real

Saat Dilimi

GMT -3

İnternet Alan Adı Uzantısı

.br

Telefon Kodu

55

Ülke Hakkında

Brezilya 1500 yılında Portekizli denizci Pedro Alvares Cabral tarafından keşfedildi ve Portekiz kolonisine dönüştürüldü. Bağımsızlığını 1822 yılında ilan eden ülke, önce imparatorluk oldu, 1889 yılından itibaren de Brezilya Federal Cumhuriyeti olarak hayatına devam ediyor.

Güney Amerika’nın en kalabalık ülkesi Brezilya’nın en büyük kenti, 20 milyonu bulan nüfusuyla kıtanın en kalabalık kenti de olan Sao Paulo. Nüfusu 11. 4 milyon olan Rio de Janeiro, 4 milyonluk Belo Horizonte, 4 milyonluk Porto Alegre, 3.6 milyonluk Refice, 3.4 milyonluk Fortaleza ve Salvador da Bahaia, 2.2 milyonluk başkent Brasilia ülkenin en büyük ve kalabalık yerleşim merkezleri.

Bu kentlerden Sao Paulo ülkenin ekonomik ve endüstri merkezi. Ülkenin tek borsası Bovespa burada işlem görüyor. Ekonomisinin gelişmesiyle nüfusu her geçen yıl artan kent, bununla birlikte trafik ve çevre sorunlarıyla karşı karşıya. Kent nüfusunun büyük bir bölümü İtalyan kökenli. Panoramik kent manzarası sunan restoranıyla, Sao Paulo’nın 168 metrelik en yüksek ikinci binası Edificio Italia, kentin tiyatroları, venüleri, gece yaşamıyla ünlü olmasının yanında, İtalya dışında İtalyan kültürünün yaşatıldığı en büyük merkez Bixiga, yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik alanıyla Sao Paulo’nun “Central Park”ı konumundaki devasa doğal alan Ibirapuera Park gezilebilecek başlıca yerler. Rua Oscar Freire, Houte Couture markalar ve mücevher; Rua Jose Paulino, uygun fiyatlı tekstil; Rua Santa Ifigenia da elektronik alışverişi yapılabilecek caddeler. Formula 1’in Intergalos pistindeki yarışı, dünyanın en eski bienali, dünyanın en büyük eşcinsel yürüyüşü Pride Parade kentteki önemli etkinlikler.

Yaklaşık 200 yıl ülkenin başkenti konumundaki Rio de Janeiro, aynı zamanda en çok tanınan kent konumunda. Bugünse bürokratik öneminden öte dünyanın en renkli festivali Rio Karnavalı, Copacabana ve Ipanema gibi plajları, dünyanın yeni yedi harikasından biri kabul edilen Kurtarıcı İsa Heykeli, Maracana Stadyumu, futbol, müzik ve samba ile anılıyor. Sokaklarında her ten rengin insanı görmenin mümkün olduğu Rio, ülkenin etnik çeşitliliği en fazla olduğu ve bu konuda en rahat yerlerin başında geliyor. Sugarloaf Dağı’nın tepesine yapılan yolculuk ve Rio manzarasını izlemek kentteki turistik aktivitelerin birincisi. Şehir içinde 32 kilometrekare alana yayılan Tijuca Milli Parkı, Brezilya kıyısındaki Atlantik yağmur ormanlarında nesli tehlike altında bulunan pek çok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Rio, gece hayatıyla da oldukça ünlü. Bir yanda dünyaca ünlü gece kulüpleri, diğer yanda tam bir “yer altı” eğlence dünyası var. Ronaldo gibi futbol yıldızlarını ya da Mick Jagger gibi isimleri girişin çok pahalı olduğu Baronetti, Nuth, Catwalk, Help, Skylounge gibi mekânlarda görebilirsiniz. Kentte kriminal olaylar çok fazla olduğundan turistlerin çok dikkat etmesi gerekiyor.
 

Büyükelçilik ve Konsolosluk

Brezilya büyükelçiliği
Reşit Galip Cad. İlkadım Sok. No:1 
06700 - G.O.P. - ANKARA
Tel.: (0312) 448 1840 (4 hat)  
Faks: (0312) 448 1838
Çalışma saatleri :P.tesi-Cuma 09:00 - 17:00

Türkiye Büyükelçiliği
Ses - Av. das Nações - Qd. 805 - Lote 23 - Brasília - DF - Cep:70452-900
Tel:(005561) 242 1850/244 4840
Faks:(005561) 242 1448
Çalışma saatleri :P.tesi-Cuma 09:00 - 17:00

Brezilya İstanbul Başkonsolosluğu
Adres : Bankalar caddesi No: 31-33 Kat: 2 Karaköy- Eminönü / İstanbul
Tel : 0(212) 251 47 35
Fax : 0(212) 293 91 29

Kurulus Tarihi

7 Eylül 1822

Olumlu Yönler

# Dünyanın en büyük 9.cu ekonomisi
# Dünyanın en çok yeşili olan ülkesi
# Dünyanın oksijen deposunun %21’ine sahip ülke
# Dünyanın ekilebilen topraklarının %22’sine sahip ülke
# Turistik ve fantastik bir ülke (yılda 5 milyon turist)
# Avrupa standartlarında bir yaşam şekli vardır.
 

Olumsuz Yönler

Büyük şehirlerdeki güvenlik sorunu her yerdeki kadardır. Polislerin uzun namlulu otomatik silahlarla dolaşmaları normal bir durumdur. Brezilya da dikkat edilmesi gereken birkaç ayrıntıyı sıralarsak, Favelalardan uzak durulmalıdır. Üzerinizde göz alıcı takı olmaması yararlı olur. Turistik dönemlerde kırsal kesimlerden büyük şehirlere, özellikle Rio de Janeiro ya mevsimlik göç başlar. Şehre gelen çocuklar toplu olarak çalışır ve kalabalık Pazar yerlerinde hedef bir kişiyi seçerler, kişiyi aniden sararak elbiseler dahil her şeyini alırlar. Benzer durum bizde Taksimde de yaşanmaktadır. Gece tek başınıza eğelenecekseniz salaş yerlerdeki barlarda ne içtiğinize dikkat etmelisiniz. “Boa noite cinderalla” (iyi geceler sindirella) adı verilen uyuşturucu ile organlarınızı mafya ya kaptırabilirisiniz. Turistik bölgelerde sizinle konuşmak isteyen güzel bayanlar (!) normal bayan değildir hata çoğunlukla bayanda değildir.

Güvenlik ve Acil Durumlar

Değerli eþyaların ve pasaportların otellerde bulunan kasalarda saklanmasını tavsiye ederiz. Otelden çıkarken harcamalara yeterli olacak miktarda para, bir kredi kartı ile pasaportun kimlik bölümünün fotokopisinin taşınması yeterli olacaktır. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Brezilya’da da tehlikeli  sayılabilecek bölgeler olduğundan yalnız başınıza gezmeye çıkmadan önce rehberinizden veya otel resepsiyonundan gezmeyi düşündüğünüz yerler hakkında bilgi alınız.
Tüm ülke çapında 190 – Polis, 192 – Ambulans, 193 - İtfaiye

Din Dağılımı

%81’i Katolik,  %18’i Protestan, %1’i ise Müslüman ve Musevidir.

Faydalı Linkler

Brezilyada lisans ve yüksek lisans için üniversite araştırmak
http://www.educacaosuperior.inep.gov.br/curso.stm

Milli Eğitim Bakanlığı Sitesi
http://portal.mec.gov.br/index.php

lisanüstü ve doktora için burs programı
http://www.capes.gov.br/

celpe-bras hakkında bilgi
http://www.mec.gov.br/sesu/celpe

celpe-brasa başvuru sitesi
https://www.security.cespe.unb.br/CELPE_BRAS_08_2/

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

3,060 $


Öğrenci İzlenimleri

Brezilya Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı