MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Avustralya Dil Okulları  Avustralya  Dil Okulları

Kısa Bilgi

Bir ada ülkesi olan Avustralya, ikliminden yaşam şekillerine kadar farklılığıyla keşfedilmeyi bekliyor. Eğitim konusunda oldukça yetkin kurumlarıyla, ülkeden biraz uzak olsa da, kaliteli eğitim ve yüksek standartlı bir yaşam vaat ediyor.


İdealsas
Alkan Tüfekçibaş

Hiç biri Çalışma ve Tatil vizesi kadar uzun soluklu ve kolay edinilebilir türden degildi...

Bölgeler / Eyaletler

ŞehirlerTarih

1606'da Vanuatu'ya ayak basan Pedro Fernandes de Queirós, tarafından İspanya Krallığı’na ait olduğu söylense de, Avustralya ismi, kıtanın etrafını gemi ile dolaşan bilinen ilk insan, kaşif Matthew Flinders'ın A Voyage to Terra Australis (1814) eseri ile popüler hale gelmiştir. Britanya Krallığı'nin bakış açısını yansıtan ismine rağmen, eserinde Flinders Avustralya ismini kullanmış ve bu isim geniş kitlelerce telafuz edilen bir terim olmuştur. New South Wales valisi Lachlan Macquarie sonraları bu ismi İngiltere'ye yolladığı yazılı mesajlarda kullanmıştır. 1817'de Macquarie bu ismin resmi olarak kabul edilmesini önerdi ve 1824'de Britanya Krallığı, kıtanın resmen Avustralya ismiyle tanınmasını onayladı.

Coğrafi Bilgiler

Genellikle yüksek ve uzun olmayan yaylalar, güneydoğuda verimli ovalar yer almaktadır. Erozyonla ortaya çıkan asıl ana kara 3 milyar yıldan daha yaşlıdır. Toprak bakımından Rusya, Kanada, Çin, ABD ve Brezilya'dan sonra 6. en büyük ülkedir. Avustralya, dünyanın en büyük adası ve en küçük kıtasıdır..Yüzölçümü bakımından sıralandığında altıncı büyük ülke olduğu görülür.

Eğitim Sistemi

Yüksek standartlarda eğitim veren Avustralya’da üniversiteler devlete bağlıdır ve bütçeden eğitime ayrılan pay dünyanın gelişmiş ülkeleri içerisinde Kanada ile birlikte ilk sıralarda gelmektedir. Uluslararası öğrenciler, Avustralya eğitim ve öğretim sisteminin her düzeyinde (Ortaöğretim okulları, İngilizce kursları, mesleki eğitim öğretim ve üniversite) yer almaktadır.

Avustralya eğitim sistemi, Amerikan sisteminden çok İngiliz sistemine yakındır. Geniş kapsamlı ve kaliteli eğitim veren Avustralya üniversitelerinin diplomaları bütün dünyada kabul görmektedir. Üniversiteye giriş için öncelikle bir dil okuluna gitmek ve yeterlilik sınavını geçmek gerekmektedir.
 
Avustralya'da eğitim sistemi ilk ve orta dereceli okullar, yüksek eğitime hazırlık, yabancı öğrenciler için İngilizce dil öğrenimi veren ELICOS kurumları ya da özel İngilizce dil okulları, Devletin Teknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır, ve özel sektörün işbirliği ile staj sistemli mesleki eğitimi sağlayan TAFE ve üniversiteler olmak üzere 5 bölüme ayrılabilir.
 
Avustralya'da eğitim yılı Türkiye’den farklı olarak Şubat’ta başlamaktadır. Haziran ayında Türkiye'de eğitim yılını tamamlamış öğrencilere bu 6-7 aylık arada İngilizce bilgilerini tazeleme fırsatı sunulmaktadır. Şubat ayından Aralık ayına süren eğitim yılında birçok kurs için son başvuru tarihleri Ekim ayı içerisindedir. Bazı üniversite ve meslek okulları ayrıca sömestr arasında da öğrenci alır. İngilizce dil kurslarının tarihleri esnektir, bazen aylık bile olmak üzere sık sık yeni kurs dönemleri başlar.
 
Yüksek standartta, uluslararası tanınan diploma veren Avustralya üniversiteleri, Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder ve kurs ücretlerini garanti altında tutar. Yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir.
 
 Bu kategorilerde eğitim veren kurumlar ya devlete ait ya da özeldir. Özel kurumların çoğu, merkezi hükümet ya da eyalet hükümetlerinden belirli bir miktarda para desteği alır. Okullarda verilen eğitim konusunda en büyük sorumluluk devlete aittir. Bazı bölgelerde küçük farklılıklar olsa da, Avustralya’nın hemen her yerinde eğitim sistemi temel olarak aynıdır. Örneğin, Batı, Güney ve Kuzey Avustralya ile Queensland’de ilkokul 7 yıl, orta öğrenim ise 5 yıldır. New South Wales, Victoria, The Australian Capital Territory ve Tasmania’da ise hem ilkokul, hem de orta öğrenim 6 yıldır. Her iki sistemde de öğrenciler, ortaöğrenimlerini tamamladıklarında, mesleki eğitim veren kurumlara ya da üniversiteye gidebilecek duruma gelirler.
 
Western Australia, Sydney, New Soutwales, Perth ve Brisbasne Üniversiteleri ülkenin en tanınmış üniversitelerindendir.

Günlük Hayat ve Yaşam

Avustralya halkının çoğunluğu göçmen kökenlidir.

Çalışma Durumu

Avustralya'da öğrenciler okul dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatillerde ise tam zamanlı resmen çalışabilirler. Ancak yarı zamanlı çalışma ile kazanılan para eğitim masrafları için yeterli değildir ve öğrenciye ancak 'harçlık' olarak katkı sağlayabilir.

Eğlence ve Kültür

1788’den sonra Batı kültürünün etkisinin görüldüğü Avustralya’da 20’nci yüzyılın ortalarından itibaren popüler Amerikan kültürünün etkisindedir. Özellikle yakın olan Asya kültürlerinden etkilenen Avustralya, göçmen nüfusu nedeniyle çok kültürlü bir yaşamı vardır. Sanatın her alanı devlet tarafından desteklendiği Avustralya, 1930’lu yıllarda Hollywood filmlerinin hemen hepsinin çekildiği yer oldu.

Öğrenci Yaşamı

Avustralya’da öğrenciler kendilerini gösterebilecekleri alanlarda eğitim almak üzere yetiştiriliyor. Okurken yasal olarak çalışan öğrenciler, üniversitenin bitiminden itibaren kariyerinde önemli bir yere gelmiş oluyor. Okurken çalışabilme olanağı sağlayan Avustralya sadece bu yönüyle bile kendini rakiplerinden ayırıyor. Üniversiteyi sadece ders alınan ortam olarak görmeyen Avustralya, hem çalıştığı yerde uygulama hem de hayatına değer katma olarak algılıyor. Avustralya’ya gitmek isteyenler için uygun mutlaka bir seçenek sunan ülke, bilinmeyen güzellikleriyle öğrenciliği güzel bir anı olmaktan öte, değer katılmış bir hayat tarzı sağlıyor.

Sağlık Sistemi

Ülke dışından gelen öğrencilerin Öğrenci Sağlık Sigortası (Overseas Student Health Cover - OSCH) yaptırmaları vize gereklerinden biridir. OSHC ile yabancılar için çok pahalı olan muayenede %80 indirim ve devlet hastanelerinden faydalanma olanağı sunuyor. Ancak dikkat edilmesi gereken iki nokta var. Sigorta Avustralya’da bulunduğunuz ilk 18 ay içinde önceki sağlık sorunları, psikoterapi ve diş hastalıklarını kapsamıyor.

Siyasi Sistemi

Avustralya parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen bir federasyondur. Devlet Başkanı ve hükümdarı “Avustralya Kraliçesi” sıfatı ile Kraliçe II. Elizabeth'dir. Kraliçe'nin Avustralya'daki temsilcisi Genel Vali'dir ve genellikle emekli olmuş eski politikacılar veya diğer seçkin Avustralyalılar arasından Başbakan önerisiyle Kraliçe tarafından atanır. 6 eyalet ve 2 bölgeye ayrılmıştır. Her eyalet kendi içinde yönetilmekle birlikte başkent Canberra’da bulunan merkezi hükümetle birlikte çalışırlar.

Ekonomik Durum

Dünyanın en büyük 9’uncu borsasına sahip Avustralya’da serbert ekonomik sistem uygulanmaktadır. 2009 BM İnsan Gelişim Endeksi’nde ikinci sırada yer alan Avustralya, küresel krizi rahat atlatmış ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Para ve Banka

GST adı verilen yüzde 10 vergi bütün ürünlere uygulanmaktadır.

Spor

Approximately 24% Australians over the age of 15 regularly participate in organised sporting activities in Australia. Australia has strong international teams in cricket, soccer / football, field hockey, netball, rugby league, rugby union, and performs well in cycling, rowing, and swimming. Some of Australia's most successful sportspersons are swimmers Dawn Fraser, Murray Rose, and Ian Thorpe, sprinter Betty Cuthbert, tennis players Rod Laver and Margaret Court, and cricketer Donald Bradman. Nationally, other popular sports include Australian rules football, horse racing, surfing, football (soccer), and motor racing. Australia has participated in every summer Olympic Games of the modern era, and every Commonwealth Games. Australia hosted the 1956 Summer Olympics in Melbourne and the 2000 Summer Olympics in Sydney, and has ranked among the top six medal-takers since 2000. Australia has also hosted the 1938, 1962, 1982, and 2006 Commonwealth Games. Other major international events held in Australia include the Grand Slam Australian Open tennis tournament, international cricket matches, and the Formula One Australian Grand Prix. The highest-rating television programs include sports coverage such as the summer Olympic Games, State of Origin, and the grand finals of the National Rugby League and Australian Football League.

Konaklama

Avustralya’da konaklama seçenekleri kiralama ve aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklama, gideceğiniz okulda bir uzman tarafından gerçekleştirilen bir sistemdir. Kiralama seçeneğinde ise, yerel gazeteler ve site ofisleriyle iletişime geçebilirsiniz. Kiralama ülkede, hem ev, hem de oda şeklinde olabilmektedir.

Burs Veren Kuruluşlar

Yabancı öğrencilerin Avustralya üniversitelerinden burs temin edebilmeleri oldukça güçtür. Normal olarak, üniversiteler yabancı öğrencilere ilk sene burs ya da asistanlık vermeme eğilimindedirler. Öğrenciler birinci yıldan sonra akademik başarılarına ve ihtiyaçlarına göre burs alabilirler. Bununla birlikte, akademik ve İngilizce dil düzeyi bakımından en üst düzeyde başarı göstermiş olan öğrencilerin birinci senede burs almaları mümkün olabilir. Burslar çoğunlukla kısmidir, yani genellikle toplam masrafın bir kısmını karşılar. Devlet okullarının lisans düzeyindeki yabancı öğrencilere hiç burs vermezler. Çok iyi İngilizce bilen, TOEFL ve SAT sınavlarında üst %1'e girebilen lise birincisi, ikinci yada üçüncülerini, veya not ortalaması 10 üzerinden en az 8.5 veya 9 olmalarını, çok iyi referansları ve aynı zamanda kültürel, sportif ve bilimsel vb. ödülleri veya etkinlikleri olması durumunda bazı Avustralya Üniversiteleri'nden burs almaları mümkün olabilir. Ancak sonuçta, bu düzeydeki öğrencilerin bile küçük bir bölümünün burs alabildiği unutulmamalıdır.

 

 

Bazı Üniversiteler ve Web Siteleri

Üniversite : University of New South Wales
Web Site : http://www.infonet.unsw.edu.au

Üniversite : University of South Australia
Web Site : http://www.unisa.edu.au

Üniversite : Monash University
Web Site : http://www.monash.edu.au
Web Site : http://www.monash.edu.au/phdschol/schols/

Üniversite : Swinburne University of Technology
Web Site : http://www.ld.swin.edu.au

Üniversite : UTS, University of Technology Sydney
Web Site : http://www.ipo.uts.edu.au/courses/iprs.html

Üniversite : RMIT University
Web Site : http://www.rmit.edu.au/international/scholarships
Web Site : http://www.rmit.edu.au/browse?SIMID=loa1ds2di8cw

TÜBA Bursları (Türkiye Bilimler Akademisi)
Web Site : http://www.tuba.gov.tr/burs.html

 

 

 

Türk Kuruluşları

 

 

Türklere Bakışları

Avustralyalılar, geçmişten gelen bağlarla Türkiye’ye sempati beslemektedirler. Her yıl düzenli olarak gelip gidenler vardır. Anzak Günü dolayısıyla her yıl Çanakkale’de çeşitli etkinlikler yapmaktadır. Ülkede çok büyük bir grup oluşturmasa da, Türklerin varlığı hissedilmektedir.

Vize Başvuru Adımları ve İşlemleri

İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sizin için tüm vize işlemlerinizi ücretsiz gerçekleştiriyor. Avustralya vize başvuru süreci belgelerin hazırlanmasıyla başlıyor. Vize için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra, başvuru yapılıyor. Ön kabül anlamını taşıyan sağlık formu gelir ve anlaşmalı doktorlara muayene olunması istenir. Muayene sonucunda, doktor belgeleri konsolosluğa göndermesinin ardından pasaportun gönderilmesini ve ücretin ödendiğini gösteren teyit yazısını istemektedir.

Etnik Yapısı

Ülkenin genel olarak en eskileri ve yerlilerini kapsayan Avustralyalılar nüfusun %37’sini kapsıyor. İngilizler %31, İrlandalılar %9, İskoçyalılar %7.5, İtalyanlar %4, Almanlar %4, Çinliler %3.3, Yunanlılar %1.8 paydayla en büyük etnik grubu oluşturuyor.

Başkent

Canberra

Resmi Dil

Resmi dil İngilizce’dir. Bunun yanı sıra Anglosakson asıllı olmayan göçmenlerin konuştukları çeşitli azınlık dillerine de rastlanır. Avustralya yerlilerinin ise farklı bir sisteme sahip, her biri küçük topluluklar tarafından konuşulan, bazıları ortadan kalkmış çok sayıda dilleri vardır

Yüzölçümü

7.617.930 km2

Nüfus

22.198.596

Para Birimi

Avustralya Doları

Saat Dilimi

Kışın Greenwich’e 8 ila 10.5 saat, yazın 8 ila 11.5 saat ekleniyor

İnternet Alan Adı Uzantısı

.au

Telefon Kodu

+61

Ülke Hakkında

Avustralya, canlı, enerjik ve en önemlisi sıcakkanlı insanların yaşadığı bir k. Dünü renkli, yarını parlak, bugünü ise son derece hoş olan bir kıtadır. Kültürel ve coğrafi çeşitlilik diyarı, uçsuz bucaksız toprakları ve hareketli, zevkli, dünyanın en yaşanabilir şehirlerini bünyesinde barındırır. Dünya üzerinde hayat standardı en yüksek ülkelerden birisi olan Avustralya, Avrupalı göçmenler tarafından kurulmuştur. Kıtada oldukça farklı etnik kökenlerden gelen yaklaşık 19 milyon insan yaşamaktadır. Üçte biri tropikal kuşakta yer alan Avustralya’nın kıyıdaki verimli arazilerine rağmen, iç kısımlarının büyük bir kısmı çöllerle kaplıdır. Buna rağmen genel olarak Avustralya muhteşem bir iklime sahip olup yılın büyük bir kısmı ılık geçer. Güney yarımkürenin bir hayli güneyinde yer alan Avustralya'nın iklimi bizden oldukça farklıdır. Türkiye'de "Ağustos Sıcakları" diye tabir ettiğimiz sıcaklara Avustralya'da "Aralık ya da Şubat Sıcakları" denilmektedir. Bu durumda ilkbahar ve sonbahar mevsimleri de doğal olarak Türkiye'dekinden farklı zamanlarda gerçekleşmektedir. Yaz; Aralık, Ocak, Şubat, Sonbahar; Mart, Nisan, Mayıs, Kış; Haziran, Temmuz, Ağustos ve İlkbahar ise; Eylül, Ekim, Kasım aylarında yaşanmaktadır.

 

Büyükelçilik ve Konsolosluk

Avustralya Ankara Büyükelçiliği

Uğur Mumcu Caddesi No: 88 Kat 7 MNG Binası Gaziosmanpaşa 06700 Ankara

Telefon: 0312 459 9550

Faks: 0312 459 9560

www.turkey.embassy.gov.au

 

Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu

Asker Ocağı Cad. No: 15 Elmadağ Şişli 34367 İstanbul

Telefon: (90-212) 243 13 33

Faks: (90-212) 243 13 32

 

Kurulus Tarihi

1 Ocak 1901

Olumlu Yönler

Eğitimin kaliteli olması, okurken çalışma izninin olması

Olumsuz Yönler

Bir ada ülkesi olması, uzak olması, Türkiye’yle iklim farkının olması

Güvenlik ve Acil Durumlar

Avustralya içinde her türlü acil durumda 000 numaralı acil durum hattından yardım alabilir, bilgi verebilirsiniz.

Din Dağılımı

 

Avustralya’da yaşayanların büyük çoğunluğu %75.8’lik bir oranla Hıristiyanlar oluşturmaktadır; diğer dinlere mensup olanlar %13.4, belirli bir dine mensup olmayanlar ise %10.8 oranındadır. 1986 resmî sayım sonuçları Müslüman nüfusu 97.741 olarak göstermekte ise de The Australian Federation of Islamic Councils’in (AFIC) kayıtlarına göre kıtadaki Müslüman nüfus 250.000 dolayındadır. Bu nüfusun hemen tamamına yakın kısmını Avustralya’ya başka kıtalardan göç etmiş yirmi üç ayrı etnik gruptan oluşan Müslümanlar meydana getirmektedir. Bunlar arasında ilk sırayı Türkler’le (100.000) Lübnanlılar (85.000) almakta, onları Yugoslavlar, Malezyalılar ve Endonezyalılar takip etmektedir. Ülkede 150 kadar da Anglosakson asıllı Avustralyalı Müslüman aile yaşamaktadır.

Yıllık Kişi Başına Düşen Milli Gelir

41.981$


Öğrenci İzlenimleri

Avustralya Ülkesinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Brisbane Dil Okulu
New South Wales Brisbane
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Sidney Dil Okulu
New South Wales Sidney
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Melbourne Dil Okulu
New South Wales Melbourne
Ability English Dil Okulları Dil Okulu Ability English Dil Okulları Ability English Melbourne Dil Okulu
New South Wales Melbourne
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Perth Dil Okulu
New South Wales Perth
Embassy English Dil Okulları Dil Okulu Embassy English Dil Okulları Embassy Gold Coast Dil Okulu
New South Wales Gold Coast
AIPE Dil Okulları Dil Okulu AIPE Dil Okulları AIPE Sidney Dil Okulu
New South Wales Sidney
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Cairns Dil Okulu
--- Cairns
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Perth Dil Okulu
--- Perth
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Brisbane Dil Okulu
--- Brisbane
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Sidney Dil Okulu
--- Sidney
Hawthorn-Melbourne English Dil Okulları Dil Okulu Hawthorn-Melbourne English Dil Okulları Hawthorn Melbourne Dil Okulu
Victoria Melbourne
Perth International College of English Dil Okullar Dil Okulu Perth International College of English Dil Okullar PICE Perth Dil Okulu
Western Australia Perth
Ability English Dil Okulları Dil Okulu Ability English Dil Okulları Ability English Sidney Dil Okulu
New South Wales Sidney
Language Studies International (LSI) Dil Okulları Dil Okulu Language Studies International (LSI) Dil Okulları LSI Brisbane Dil Okulu
--- Brisbane
Access Language Centre Dil Okulu Access Language Centre Access Sidney
New South Wales Sidney
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Adelaide Dil Okulu
--- Adelaide
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocenters Melbourne Dil Okulu
--- Melbourne
Deakin University Üniversite Deakin University Deakin University Melbourne
Victoria Melbourne
Sydney Film School Üniversite Sydney Film School Sydney Film School Sydney
New South Wales Sidney
University of Western Sydney Üniversite University of Western Sydney UWS Bankstown Campus
New South Wales Sidney
Monash University Üniversite Monash University Monash University Avustralya
Victoria Melbourne
University of Central Queensland (CQU) Üniversite University of Central Queensland (CQU) CQU Avustralya
New South Wales Sidney
Curtin University Üniversite Curtin University Curtin University of Technology (CIC)
Western Australia Perth
Curtin University Üniversite Curtin University Curtin Business School (CBS)
Western Australia Perth
La Trobe University Üniversite La Trobe University La Trobe University Avustralya
Victoria Melbourne
Kangan Institute Üniversite Kangan Institute Kangan Batman Institute of T.A.F.E
Victoria Melbourne
University of Canberra (UC) Üniversite University of Canberra (UC) UC Avustralya
Australian Capital Territory Canberra
Hales Institute Üniversite Hales Institute Hales Institute Avustralya
Victoria Melbourne