İngiltere Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  --- ---

  İngilizce dil kursu için Brighton’ı seçmem en isabetli karardı diye düşünüyorum

 2. İngilizce dil kursu için Brighton’ı seçmem en isabetli karardı diye düşünüyorum

  Merhaba, ben Caner AK.

  Kasım ayında İdealsas aracılığıyla İngiltere’ye dil eğitimi almaya gittim. İdealsas’ı seçmemin nedeni daha önce WAT programına yine onların aracılığıyla katılmam ve bana her konuda yardımcı olmalarıydı. İngiltere’de dil eğitimini ise mesleğim gereğince İngilizcemi geliştirmek istememdi ki bunu da kursa “upper-intermediate” seviyesinde başlayıp 6 ay sonunda “advance” seviyesinde bitirerek başardığımı düşünüyorum. Bunun yanında hepimizin bildiği gibi dili ülkesinde öğrenmek gibi bir avantajı da kaçırmak istemedim. Brighton’da 6 aylık bir dil kursu aldıktan sonraki düşüncelerim ve vizyonum öncesine göre çok farklı oldu. Okulum EC Dil Kursu bizlere gerek hocalarıyla gerekse dünyanın her yerinden tek bir amaç için gelmiş öğrencileriyle çok sıcak bir ortam sundu. 

   

  Yaz-kış fark etmeksizin Perşembe günleri okulun organize ettiği pub night'lar kaçırılmaması gereken bir aktiviteyken bununla birlikte basketbol, plaj voleybolu ve futbol gibi spor aktiviteleri, salsa kursları, free lecture ve pronunciation dersleri, çeşitli müzelere, şehirlere, hatta ülkelere geziler gibi aktiviteler düzenleyen bir okulumuzun olması bize 6 ay boyunca sıkılmadan İngilizce öğrenmemize olanak sağladı. 

   

  EC’nin Londra ve diğer birçok şehirde şubesi varken Brighton’ı seçmem ise en isabetli karardı diye düşünüyorum. Çünkü bir sahil şehri olan ve 2 büyük üniversiteyi barındıran Brighton, insanlarının sıcaklığıyla, kalabalığın ve trafiğin hâkim olduğu bir şehir yaşantısından uzak ve eğlenceyi doruklarda yaşayabileceğiniz bir şehir...

   

  Caner AK

  EC Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Brighton

 3. İdealsas
  Gülşah Saymaz

  Tekrar gitme şansım olsa yine gitmek isterim. Hem de tek başıma

 4. Tekrar gitme şansım olsa yine gitmek isterim. Hem de tek başıma

  Hiç yurtdışı deneyimi olmayan biri olarak İngiltere hakkında bazı önyargılarım vardı. Bu sebeple üniversiteden arkadaşımla aynı okula gitmeyi ve aynı aile yanında konaklamayı tercih ettim. Ancak İngiltere’ye gittiğim zaman zannettiğimden çok kolay bir hayatın beni beklediğini gördüm.

  Yağmurlu ve kasvetli hava durumu dışında bizi etkileyen olumsuz bir faktör yoktu. Yaşam kalitesi ve kültür seviyesi yüksek bir toplumla yaşamak oldukça kolay oldu. Yanında konaklama yaptığımız aile çok sıcakkanlı ve yardımseverdi. Konaklama süresince bize gerçek ailemiz gibi davranıp yakınlık gösterdiler. Sanılanın aksine İngiliz aileler oldukça sıcak insanlar.

  Günlük yaşam şartları Türkiye’ye kıyasla biraz pahalı. Ancak ailem sabah öğle ve akşam yemeklerimi hazırladığı için ekstra  benim inisiyatifimde olan harcamalardı. Harçlık bütçesini ayarlamak tamamen bana kalmıştı. Ulaşım ve okulun düzenlediği geziler biraz pahalı olsa da yeni yerler görmek pahalı oluşunu unutturan etmenler. Ayrıca otobüs ve trenlerin vaktinde durağa gelmeleri ve kalabalık olmaması da güzel yanlarından biriydi.

  Dil kursunun bitiminde öğleden sonralarımı gezip yeni yerleri keşfederek değerlendirdim. İngiltere Benim için gerçekten çok güzel bir deneyimdi. Hem İngilizce pratik yapma imkânı buldum hem farklı milletlerden arkadaşlar edindim.

   

  Tekrar gitme şansım olsa yine gitmek isterim. Hem de tek başıma ;)

   

  Gülşah SAYMAZ

  İstanbul Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği

  CES Worthing Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Worthing

 5. İdealsas
  Birol Bilgili

  İnternet aracılığı ile birçok danışman firma ile bağlantıya geçtim...

 6. İnternet aracılığı ile birçok danışman firma ile bağlantıya geçtim...

  Yurtdışında İngilizce eğitimi almaya karar verdiğim andan itibaren internet aracılığı ile birçok danışman firma ile bağlantıya geçtim. Bunlar arasından tercih yapmak o kadar zordu ki hayatımın en sıkıntılı dönemlerinden birini yaşamadım desem yalan olur. Fakat Aydın Bey’den aldığım telefon sonrası süreç daha hızlı gelişmeye başladı ve yardımları sayesinde Lewis School of English’e gitmeye kara verdim. Vize sürecinde ise sadece onların tavsiyelerine uyarak verdikleri dosya ile başvurarak kolay bir şekilde aldım.

  Lewis Dil Kursunda genelde kış döneminde sınıflar 6-8 kişi oluyor. Yaza doğru bu sayılar max.12 olsa da benim için hiçbir sorun teşkil etmedi. Gerçi ben olduğum seviyelerde max.6 kişi olduk. Hocalar aktif şekilde derse katılımınızı sağlıyorlar. Dersler dışında öğleden sonra isteğe bağlı olarak konuşma kulubü, film izleme ya da gramar clinic'e katılarak İngilizcenizi geliştirme fırsatı oluyor. Okul genelde her haftasonu farklı lokasyonlarda aktiviteler düzenlemekte. Dürüst olmak gerekirse ben bunlardan sadece birine katıldım. Biz daha çok kendi isteklerimiz doğrultusunda arkadaşlarla karar verip gezme taraftarıydık.

  Şehir olarak herşeyi bulabileceğiniz bir şehir fakat akşam 6 dan sonra şehirde hayat duruyor herkes evlerine çekiliyor. Ama diğer şehirlere yakın olması her haftasonu başka yerler görmeniz açısından büyük bir avantaj. Yanında kaldığım aile açısından da şanslı biriyim. İlk geldiğim günden beri aynı ailenin yanında kaldım ve onlar daima beni ailenin bir parçası olarak gördüler. Yemek konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım kilo bile aldım diyebilirim. Birbirimize o kadar alıştık ki seneye onları Türkiye de misafir edeceğim..

  Son olarak Aydın Bey'e tekrar teşekkür eder benim isteklerimi anlayıp Southampton'ı ve Lewis Dil Okulunu tavsiye ettiği için teşekkür ederim…

   

  Birol BİLGİLİ

  Uludağ Üniversitesi, Makine Mühendisiliği

  Lewis School Dil Okulunda Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Southampton

 7. İdealsas
  Funda İbiş

  İngiltere'de yaşadığım hayat tecrübem anlatmakla bitmez

 8. İngiltere'de yaşadığım hayat tecrübem anlatmakla bitmez

  Merhabalar,

   

  29 haftalık gittiğim dil okulum ve sonrasında danışmanlık firmam yardımıyla ve ailemin desteğiyle 9 hafta daha uzatabildiğim dil kursum ve İngiltere'de yaşadığım hayat tecrübem anlatmakla bitmez. Brighton, yaşadığım şehir hem Londra'ya 1 saat uzaklıkta hem de trafikten uzak küçük ama bi o kadar da canlı bir yer.

  st giles dil okulları, ingiltre dil okulları

  Öğrenciler için çok ideal bir şehirdir, Brighton'da yaşayan insanlar çok cana yakın ve yardımseverler. İngiltere’ye ilk gittiğimde pahalı bir şehir olduğu için çalışmak istedim, şansımın yardımıyla bir Türk restoranında 5 ay boyunca garson olarak çalıştım, daha sonra okulum St. Giles dil Kursunun kütüphanesinde, kütüphane görevlisi olarak çalışmaya başladım. Aynı zamanda hem para kazanıyor, hem de ders çalışabiliyordum, Bi taraftan da dilim daha çok gelişiyordu. Hiç bir zaman öğrenci olduğumu unutmadım, Asyalılar kadar olmasa da gezmeye çalıştım.

  Diğer ülkelere ya da İngiltere’nin diğer şehirlerine gitmek için cazip fiyatlara turlar düzenleniyor, boş vakitlerimde birçok yer gezdim. Okulumdan bahsetmem gerekirse St Giles Dil Okulları, eğitim bakımından çok kaliteli bir okul. Her sorunumuzla okul müdürü birebir ilgilenip yardımcı olmaya çalışırdı, öğretmenleri deneyimli ve arkadaş canlısı kişiler, dersler çok eğlenceli geçerdi. Dediğim gibi yaşadığım anılar anlatmakla ve yazmakla bitmez.

   

  Gidilmesi, görülmesi ve öğrenilmesi gereken bir deneyim, sadece İngilizceyi değil, hayat tecrübesini kazandım. İdealsas’a çok teşekkür ederim...

   

  Funda İBİŞ

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İşletme

  St. Giles Brighton Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Brighton

 9. İdealsas
  Burcu Tülin Bay

  İngiltere'de yaşadığım hayat tecrübem anlatmakla bitmez

 10. İngiltere'de yaşadığım hayat tecrübem anlatmakla bitmez

  Merhabalar,

  32 haftalık gittiğim dil okulum ve danışmanlık firmam yardımıyla gittiğim İngiltere'de yaşadığım hayat tecrübem anlatmakla bitmez. Canterbury yaşadığım şehir, hem ulaşım açısından kolay hem de trafikten uzak küçük ama bir o kadar da sevimli bir yer.

  Gece hayatını sevenler için küçük ama çok fazla pub var. İlk kez gidenler için kesinlikle görülesi bir mekân, bir de Catedral orda bir kilise görülmesi gereken büyüleyici ve bir o kadar da ürpertici bir havası var. Hayat şartları çok pahalı bir şehir, ben çalışmayı çok istedim ama çalışma iznim olmadığı için açıkçası cesaret edemedim.

  Okulumdan bahsetmem gerekirse, Stafford House Dil Kursu, sınıfları gayet güzel, aktivitelerinden bahsetmem gerekirse, sinema günleri oluyordu sınıfta film izliyorduk, spor aktiviteleri oluyordu erkek öğrenciler için futbola futbol sahasına gidiyorlardı. Bir de pub geceleri vardı okuldaki öğrenciler ve hocalar eşliğinde gidiliyordu. Bu tarz aktiviteler bazen geziler oluyordu günü birlik rehberle birlikte tarihi yerler gezdiriliyordu bu şekilde. Orda yabancı arkadaş edinmek daha da faydalı mümkünse

  Türklerden uzak durun dilinizi geliştirmeniz açısından. Anlattığım gibi ki anlatmakla bitmez gidilmesi, görülmesi ve öğrenilmesi gereken deneyim, sadece İngilizce değil, hayat tecrübesi kazandım. İdealsas’a çok teşekkür ederim…

   

  Burcu Tülin BAY

  Beykent Üniversitesi, Borsa ve Finans

  Stafford House Canterbury Dil Okulunda Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Canterbury

 11. İdealsas
  Selin Zengin

  İdealsas, İngiltere’ye gitme kararını aldığımdan itibaren oraya gidiş, orada kal

 12. İdealsas, İngiltere’ye gitme kararını aldığımdan itibaren oraya gidiş, orada kalınacak ailenin bulunması, vize işlemleri ve kurs konusunda çok yardımcı oldu...

  İngiltere’ye gitmekteki amacım İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmek konusunda kendimi geliştirmek istememdi. Bunu en iyi şekilde orada 2 ay kalarak yapabileceğimi düşündüm ve 2 ayın sonunda yanılmadığımı anladım:) CES Dil Kursunun eğitim yapısı bana göre çok basit ve eğitmenlerden memnun kaldım.

  İdealsas, İngiltere’ye gitme kararını aldığımdan itibaren oraya gidiş, orada kalınacak ailenin bulunması, vize işlemleri ve kurs konusunda çok yardımcı oldu. Danışmanım Gökçe Hanım’a ve İbrahim Bey'e çok teşekkür ediyorum çünkü ben ve arkadaşıma ne yapmamız gerektiği konusunda ve hazırlanma aşamasında yapılması gereken işlemler konusunda çok yardımcı oldular. Genel olarak, benim için çok iyi bir deneyim oldu. Yurtdışına ilk kez çıkmış olmama rağmen hiçbir aksaklık yaşamadım. Oradaki ailemden çok memnun kaldım. Herkesin böyle bir deneyim yaşaması gerektiğini düşünüyorum.

   

  Selin ZENGİN

  İstanbul Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği

  CES School Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Worthing

 13. İdealsas
  İbrahim Enes Çolpan

  Hiç yurtdışına çıkmamış biri olarak tabi ki de kafamda türlü sorularla gittim İn

 14. Hiç yurtdışına çıkmamış biri olarak tabi ki de kafamda türlü sorularla gittim İngiltere'ye

  Merhabalar, ben Enes.

   

  İngiltere'nin Southampton şehrinde bulunan Lewis School of English Dil Kursunda 8 haftalık bir dil eğitimi aldım. Aslında her şey üniversiteyi kazanmamla başladı.

  Kazandığım üniversitede 4 senelik eğitimin yanında 1 senelik de hazırlık eğitimi vardı. Şansımı deneyip hazırlık sınavına girdim ve geçtim. İlk zamanlarda çok mutluydum. Sonuç itibariyle 1 senelik bir avantaj elde etmiştim. Demek ki hazırlık sınavını geçecek kadar İngilizcem vardı; fakat zaman geçtikçe İngilizcemi tartmaya başladım ve İngilizcemin yeterli seviyede olmadığına karar verdim. Yurtdışında bir dil eğitimi fikri cazip gelmeye başladı.

  Bir tanıdık vasıtasıyla İdealsas'a başvurdum ve üniversite seçiminden sonra hayatım için önemli bir kararı daha vermiştim. Hiç yurtdışına çıkmamış biri olarak tabi ki de kafamda türlü sorularla gittim İngiltere'ye. Hiç bilmediğiniz bir ülke, farklı bir dil, farklı bir yaşam, farklı bir aile ve dünyanın dört bir yanından gelen rengârenk insanlar... İlk başlarda çoğu insan gibi ben de özellikle dil konusunda sıkıntı çektim. Konuşurken kafamda hep acabalar vardı. Tabi zamanla bunlar azalmaya başladı. Kendimi İngilizce konuşurken görmek beni mutlu ediyordu. İngilizce düşünmeyi, İngilizce yaşamayı artık öğrenmeye başlamıştım. İngilizlerin dil eğitimi bizimkinden biraz farklı. İlk başlarda biraz garip gelebilir; ama kesinlikle çok eğlenceli. Sosyal aktivite derseniz, zaten ondan bol bir şey yok. Her zaman öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurması amaçlanmış. Sizlerle her zaman iletişimde olan öğretmenleriniz ve sıkıntılarınızla birebir ilgilenen okul yöneticileri var. Gerçekten rahat ve kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir ortam.

  İngiltere gayet düzenli ve düz bir ülke. Bu nedenle de ulaşım çok kolay. Bulunduğum şehir olan Southampton çok büyük bir şehir değil ama gayet sevimli ve hoş. Londra'ya da gayet yakın. Özellikle hafta sonları arkadaşlarınızla birlikte diğer şehirleri gezebilir, daha değişik aktiviteler yapabilirsiniz. Hem ulaşım da gayet makul fiyatlarda. İşte böyle olanaklarınız olur da gezmemek olur mu?

  Ben de 8 haftalık bir eğitimim sonunda birkaç arkadaşımla birlikte ufak bir İngiltere turu yaptım. Hem eğlenceliydi hem de maceralarla doluydu. Yani kısacası daha çok yaşayarak İngilizce öğrendim dersem daha doğru olur. Eğer siz de benim gibi hayatınızın ufak bir dönemi bile olsa böyle bir maceraya adım atmış bulunduysanız emin olun pişman olmayacaksınız. İnanın hayata dair çok şey öğreneceksiniz.

   

  Benim de bu eğitimime aracı olan başta Aydın Abi'me ve tüm İdealsas ekibine çok teşekkür ediyorum.

   

   

  İbrahim Enes ÇOLPAN

  Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği

  Lewis School of English Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Southampton

 15. İdealsas
  Esra Yalçın

  İngilizce konuşma konusundaki yetersizliğimi yenmek için İngiltere’ye gitme kara

 16. İngilizce konuşma konusundaki yetersizliğimi yenmek için İngiltere’ye gitme kararı almıştım...

  İngilizce konuşma konusundaki yetersizliğimi yenmek için İngiltere’ye gitme kararı almıştım. İdealsas ve Aydın Bey sayesinde hiç bir zorlukla karşılaşmadım. Vize alma da okul kayıt işlemlerinde yardımcı olduğu gibi oradaki cep harçlığına; nasıl vasıtalar kullanıp kalacağım yere gidebileceğime varana kadar her konuda yardımcı oldu. Her şey için tekrar teşekkürler Aydın abi:)

  ces dil okulu, ingiltere worthing

  İngiltere’de hayatımın tecrübesini edindiğimi söyleyebilirim. 2 ay CES Dil Kursunda eğitim aldım ve oradaki eğitim anlayışı belki biraz daha iyi olabilirdi, ama eğitmenler çok memnun ediciydi. Sosyal aktivite olarak her hafta sonu uygun fiyata geziler düzenleniyordu ve hepsi gidilesi yerlerdi. İngiltere insan hakları konusunda her ülkenin örnek alması gereken bi yer bence, orada geçirdiğim iki ay boyunca en ufak bi rahatsız edici olay yaşamadım. Ben Worthing'de kalmıştım, çok nezih bir yerdi. CES Dil Okulu öğrencileri dışında pek fazla genç yoktu ama Londra'ya, Brighton'a çok yakın olması bu sorunu ortadan kaldırdı.

  ces dil kurları, ingiltere dil okulları

  İngiliz insanları evet çok fazla samimiyet sevmiyorlar ama yardım istenildiği zaman da ellerinden geleni yapıyorlardı. Yanında kaldığım aile konusunda çok şanslıydım; sanki çok uzun zaman tanışıyormuşuz gibi samimi sıcak ve içtendi. İngiltere’de aldığım eğitimin yeterliliği konusunda bir şeyler söylemem gerekirse; gitmeden önce klasik ''anlayabiliyorum ama konuşamıyorum'' modundaydım. Ama geldikten sonra böyle bi sorunum kalmamıştı, şuan rahatlıkla konuşabiliyorum.

   

  İngiltere benim için gerçekten çok iyi bir tecrübeydi. Hem dil alanında katkısı oldu hem de değişik milletlerden birçok insanla tanıştım; birçok kültür tanıma fırsatı buldum. Bir daha imkânım olsa hiç düşünmez tekrar giderdim:)

   

   

  Esra YALÇIN

  İstanbul Üniversitesi, İlahiyat

  CES Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Worthing

   

 17. İdealsas
  Nurtaç Parlak

  İyi ki İdealsas'ı seçmişim diyorum kendime çünkü bu seyahat sadece düşten ibaret

 18. İyi ki İdealsas'ı seçmişim diyorum kendime çünkü bu seyahat sadece düşten ibaretti...

  Merhabalar,

   

  Burası hakkındaki düşüncelerimi İngilizce olarak yazmayı düşünüyordum fakat maden hemen cevap bekleniyor Türkçeden devam edelim.

   

  Aydın Bey burası gerçekten çok eğlenceli ve bir o kadar da kültürel bir şehir... İyi ki İdealsas'ı seçmişim diyorum kendime çünkü bu seyahat sadece düşten ibaretti düşüncelerimi bir turlu isleme sokamıyordum fakat sizin sorun çözücülüğünüz sayesinde düşünceden çıktı ve iste buradayım...

   

   

  İngiltere'yi seçmekle çok iyi bir karar vermişim çünkü buranın bu kararsız havası dışında her şey mükemmel, birde dikkat edilmesi gereken en büyük sorun (Türkiye de araba kullananlar için) trafik bildiğiniz üzere burada ters tam 3 kere ezilme tehlikesi yasadım ama insanlar çok nazik ve kibarlar (yada bana öyle rastlıyor). Buranın yaslıları konuşmayı çok seviyor cumartesi günleri Hyde Parka gidip yaşlılarla pratik yapıyorum onun dışında aksamları da (bazen) arkadaşlarla pab'a gidiyorum. Ben aile yanında kalmıyorum o yüzden bu konuda fazla anlatabileceğim bir şey yok. Ben okulumla ev arasında çok fazla mesafe yok bazen underground'la bezende otobüsle gidiyorum. Okulum fena değil öğretmenler çok seker ve sempatikler, inanılmaz aktiviteler oluyor hemen her aksam ve her hafta sonu bir şey var yani hiç bos yok. 4 hafta da bir öğretmen değişiyor nedeni de şuymuş tekbir kişinin değil farklı kişilerden İngilizce duyup anlama...

   

  Bu hafta Halloween haftası ve inanılmaz eğlenceler ve partiler oluyor. Tabii tüm bu aktivitelerden yararlanmak için iyi bir cep harçlığına ihtiyaç var çünkü en önemlisi burada hayat çok pahalı gıdadan giyeceğe ulaşımdan aktivite katılımına kadar her şey oldukça fiyatlı (tabii biz TL’ye vurunca) bu yüzden parayı iyi ayarlamak gerekiyor.

   

  Son olarak sözlerimi şöyle bağlamak istiyorum gerçi daha anlatılacak çok şey var ama onları geldiğimde size uğrayarak yüz yüze konuşacağım çünkü her şey benim için çok güzel gidiyor ve sürekli söyle diyorum İdealsas’a tesadüfen rastladım ve bu benim hayatımda yaşadığım en güzel tesadüftü....

   

  Kendinize çok iyi bakin... Have a nice day.. Bye for now..

   

  Nurtaç PARLAK

  Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler öğrencisi

  UIC Londra Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Londra

 19. İdealsas
  Gülşah Dalgıç

  Yurtdışına çıkmaya ve İngilizce öğrenmeye karar verdiğimde Internet aracılığı il

 20. Yurtdışına çıkmaya ve İngilizce öğrenmeye karar verdiğimde Internet aracılığı ile İdealsas'a ulaştım...

  Yurtdışına çıkmaya ve İngilizce öğrenmeye karar verdiğimde Internet aracılığı ile İdealsas'a ulaştım.

   

  Hepsine çok teşekkür ederim. Bu karşılıklı güven meselesi. Bir taraftan vize için evraklarımı hazırlarken bir yandan da hep şüphe ediyordum. Vize alabilecek miyim? Okulum nasıl olacak? Çalışacağım yer nasıl olacak? Acaba gerçekten bu şirkete güvenebilir miyim? Ve en önemlisi vize alabilir miyim? Vize için gerekli evrakları hazırlayıp gönderdikten sonra her şey çok hızlı oldu.

   

   

  Vize geldi, İngiltere’ye geldim. Okulum çok kaliteli ve insanlar çok kibardı, yanında kaldığım aile çok ilgiliydi bir ay sonra çalışmaya başladım ve evet yorucuydu ama hiç bir zaman geldiğime pişman olmadım. Yeni bir ülke tanıdım. Pek çok ülkeden arkadaşlar edindim ve İngilizcemi geliştirdim. Simdi vizemi uzattım ve yeni bir İngilizce programı satın aldım. Bence uzun uzun yazmaya gerek yok eğer yurt dışına çıkmak ve İngilizce öğrenmek istiyorsanız korkmayın. Pişman olmayacaksanız ve kendinize çok şey katacaksınız

   

   

  Tüm İdealsas çalışanlarına çok teşekkür ederim.

   

  Gülşah Dalgıç

  Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Hizmetler öğrencisi

  Stafford House Canterbury Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Canterbury

 21. İdealsas
  İsmail Altun

  Dil eğitimi aldığım 4 hafta boyunca evinde kaldığım bayan çok nazik ve dostça da

 22. Dil eğitimi aldığım 4 hafta boyunca evinde kaldığım bayan çok nazik ve dostça davrana bir kadındı...

  Ben şuan Aylesbury’e yakın bir kasabada bir bar restoranda çalışıyorum.

   

  Haftada yemek ve konaklama masraflarım düşüldükten sonra ortalama 180 sterlin alıyorum; 153 Sterlin normal haftalığım, 30 Sterlin ise bahşişlerden geliyor. Benim bu programda tek sorunum yemekler oldu. Başka da bir sorun yaşamadım. Dil eğitimi aldığım 4 hafta boyunca evinde kaldığım bayan çok nazik ve dostça davrana bir kadındı.

   

   

  Çalışma saatlerim 10:30-15:00 ile 18:30-23:00 arasında. Haftada iki günü, Çarşamba ve Perşembe günleri çalışmıyorum.

   

   

  Son olarak yeniden söylemek gerekirse, Aldığım ücret konusunda gerçekten çok şanslıyım. Yani bana daha önce haftada 80 ile 110 sterlin arasında para alacağım söylenmişti. Şuan aldığım para 180 Sterlin. Aralık ayında bu 200 Sterlin olabilir. Belki daha fazla olacak. Bu programı herkese tavsiye ediyorum.

   

  İsmail ALTUN

  Erciyes Üniversitesi, İktisat öğrencisi

  Stafford House Canterbury Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Canterbury

 23. İdealsas
  Mustafa Delice

  Gidin! Gidin! Ayrıca anne kucağı arar gibi Türklerle bir araya gelip sıcak ortam

 24. Gidin! Gidin! Ayrıca anne kucağı arar gibi Türklerle bir araya gelip sıcak ortamlar peşinde koşmayın...

  Klasik bir cevaptır ama yine de gidip görmek lazım diyorum, arkadaşlar.

   

  Ben 1.5 aya yakın bir süre için gitmiştim. Brighton/İngiltere’ye Gitmeden başlıyor bir telaş vizede problem çıkar mı. Sorusuyla başlıyor İdealsas ile muhabbetiniz. Okul güzel mi. Harçlığım yeter mi. yanında kalacağım ailenin kedisi, köpeği var mı, sigara içebilir miyim? Yemekleri baharatlı mı? Çamaşırlarımı da yıkarlar mı.(Bazıları bunun için para alıyormuş,) Bodrumda İngiliz turistleri görmüştüm. İngilizlere soğukkanlı diyorlar ama hiç de öyle değil. Benim gördüklerimin hepsi sıcak insanlardı. Vs. Benzeri pek çok duyum, varsayım ve duyumlara dayalı nasıl olacak bu iş-okumuş zeki insanlarız hallederiz arasında bir yerlerde bir haylide para harcamış olarak (babanız sağ olsun) kendinizi İngiltere’de buluyorsunuz. Ne kadar konuşkan olursanız olun havalimanından yanında kalacağınız ailenin evine gidene kadar dünyanın en sessiz adamı siz olduğunuzu düşünüyorsunuz. İnsanlar burada çok konuşuyor canım. Çok mu gevezeler. Şu İngilizler. Bir taraftan hazine bulmuş, bir taraftan da hazineye siz dokunursanız değeri düşecek gibi bir manyetik alan oluşuyor İngilizce ile aranızda. Ailenin yanına varınca artık İngilizce ile aranızda oluşan bu romantik ilişkinin siz istemenizde fazla sürmeyeceği gerçeğini anlıyorsunuz. Sondan bakınca yanında kaldığım aile açısından şanslı olduğumu söyleyebilirim. (gerçi pek şans da inanılası birşey değil denebilir. İnsanın kendisi yaratabiliyor şansı) boşanmış kızı ve kızının erkek arkadaşı ile birlikte yaşayan Vanessa adında bir kadının evinde kaldım. Hani denir ya anlatabileceklerin karşıdakinin anlayabileceği kadardır. İngilizceniz belli bir düzeyde olunca olaylara yaklaşımınız ailenin sizinle paylaşabileceklerini, konuşma isteğini sizinle zaman harcama isteğini (zaman harcama denebilir bazı arkadaşlar hiç İngilizcesi olmadan yurtdışına gittikleri ve ailede bu arkadaşlarla neyi nasıl konuşacağını bilmediği, ayrıca insanların o kadarda -kendileri de dahil- başkalarına da ayıracak zamanları olmadığı, olsa da konuşamayan gulyabani gibi gelen bir insanla zaman harcamak istemedikleri için öğrencilerin aileleri sıkı eleştirdiklerini gördüm. Ne biçim insanlar annem ne güzel çorba hazırlardı. Yaprak sarması yapardı. Şirdan kebabı olsa ne güzel olurdu.

   

   

  Benimle hiç konuşmuyorlar- sanki kendisi inanılmaz konuşan bir insanda…- neyse arkadaşlar kültürün, yemeklerin, pek çok şeyin farklı olabileceğini kabul etmek, ama insanın her yerde insan olduğunu, etten kemikten yaratıldığını, sevinç ve üzüntülerinin olduğunu unutmamak lazım. Sözün özü. bir yer hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız insanlarla ilişkilerinizin iyi olmasını istiyorsanız. Sonuçta İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız. Kısa süreler (süre ne olursa olsun göreli olarak kullanmadıkça kısa gelecek) için yurtdışına gittiğinizi unutmamanız, İngilizcenizin de biraz iyi olması lazım ki orada geliştirebilirsiniz. Babanızın bizim kız/oğlan İngiltere’ye gitti. Veya Ben İngiltereDeyKeNe’den fazlasını istiyorsanız. Söylediklerime kulak verin derim.) değerli hale getiriyor. Dünyanın her bir yerinden gelen arkadaşlarla sınıf ortamında bulunmak farklı bir duygu, herkesten öğrenilecek o kadar şey olduğunu görüyorsunuz. Bir taraftan kendi çemberiniz daralıyor. Dünya Büyüyor. Bir taraftan da bilmek ve inanmak arasındaki farkı sorguluyorsunuz. Bizlerde bildiklerimizin çoğu inandıklarımız haline geliyor. Varsayımlara dayalı olarak her şeyi biliyoruz. İngilizce öğrenmenin yanında hayatı ve kendinizi bir şekilde yeniden sorgulama fırsatları ile sürekli karşılaşacaksınız. İnsanların farklılığında, çeşitliğinde ve bir araya gelmesindeki güzelliği tarif etmek zor. Yaşamanız lazım. ne yazılabilir ki yemeklerinden, gezilecek mekanlarından, arkadaşlarla ilişkilerden, okuldan, aileden yazacak çok şey var ama.  Kusuruma bakmayın doğaçlama yazdım. Yazdıklarımın. Diğer konulara da ışık tutacağını umuyorum. Her yerde işin felsefesi aynı arkadaşlar. İş size kalıyor. O yapsın deyip kendine toz kondurmama gibi yaklaşımların faydasını göremezsiniz. Başkalarını sorguya çekmeden her gün kendi kendinizi sorguya çekmeniz gerekiyor. İnsanlara kendinizi dikte etme peşinde de değilseniz. Everything will be perfect… Gidin. Gidin. Ayrıca anne kucağı arar gibi Türklerle bir araya gelip sıcak ortamlar peşinde koşmamanız gerektiğini hatırlatmaya gerek duymuyorum. Bu ortamları başkaları ile de yaratmaya çalışın. Düzeltmeye kendinizden başladığınız zaman oluyor. Siz dahil herkes insan.

   

   

  Konunun ayrıntılarını İdealsas ve İbrahim Bey’le İdealsas’ta bir gün kahve içerek paylaşmayı düşünüyorum. Her zaman davetlisiniz.

   

  Mustafa DELİCE

  Anadolu Üniversitesi, Siyasal Bilgiler öğrencisi

  St. Giles Brighton Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Brighton

 25. İdealsas
  Melike Uzun

  Hedefime ulaşmamda bana büyük yardımda bulunan İdealsas’a sonsuz teşekkürler…

 26. Hedefime ulaşmamda bana büyük yardımda bulunan İdealsas’a sonsuz teşekkürler…

  Geleceğim ve kişisel gelişimimde yapmış olduğum bu yatırımda benim için önemli olan güvenirlik, profesyonel destek ve gösterdiğim çabayı boşa çıkartmayacak bir organizasyondu. Bunu da İdealsas’da buldum.

   

  Tarafıma verilen bilgiler, önerilen yer ve okul gerçekten benim için doğru bir kararmış. Okulum muhteşemdi. Dersler çok neşeli, sınıf olarak gruplar halinde yaptığımız alıştırmalar ve yarışmalar sayesinde öğrenmeye teşvik ediciydi. Arkadaşlarımla hem eğleniyor hem de değişik kültürler öğreniyorduk. Öğretmenlerimin performansı ve bizimle olan birebir ilgisi daha da motive ediciydi. Bilgisayar odası ve laboratuvar çalışmalarından büyük keyif aldım ve bunlar sayesinde iletişimimin ilerlediğini hissettim.

   

   

  Tabi ki bu iletişimimin gelişmesinde yanında kaldığım ailenin desteğini unutamam. Bana göstermiş oldukları ilgi ve yakınlık sayesinde daha çabuk adapte oldum. Derslerime de yardımcı oluyorlardı ve benimle sürekli konuşuyorlardı. Onlar sayesinde birçok yeni İngilizce kelime öğrendim.

   

  Brighton benim için unutulmaz. Orada, hepsini teker teker yazmam imkânsız olan birçok anım var. Tanıştığım ve güzel dostluklar kurduğum arkadaşlarım ve aileyle de hala görüşüyorum.

   

   

  Hedefime ulaşmamda bana büyük yardımda bulunan İdealsas’a sonsuz teşekkürler…

   

  Saygılarımla,

  Melike UZUN

  Balıkesir Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  SNT Bournemouth Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Bournemouth

 27. İdealsas
  Özden Ergin

  Biz Türk kızları olarak bu tip programlara cesaretsiziz. Biraz cesaret, hayat ko

 28. Biz Türk kızları olarak bu tip programlara cesaretsiziz. Biraz cesaret, hayat kolay değil ama inanın değecektir...

  Merhabalar…

   

  Gelmek isteyen arkadaşlar için biraz bilgiler vereyim. İlk haftaları da ki dil eğitimi süresince yanında kaldığım aile harikaydı. Hala da görüşüyoruz :)  Okul ortamı da güzeldi. Hocalar gerçekten cana yakınlar ve iyiler. Kantin yemekleri fena değil hatta ben çalıştığım hotelin restoranında çalışırken bazen okuldaki yemekleri arıyordum. Çalıştığım restoran çok kaliteli bir yerdi herkes çok iyiydi ama ben sadece iki aya yakın kalabildim. Şuan otelde housekeping olarak çalışıyorum. Burası da fena değil. Kaldığımız ev güzel, yemeklerimizi kendimiz yapıyoruz. Tayvanlı bir kız arkadaşla ve Fransız bir çocukla kalıyoruz. Güzel bir ortam var evde herkes saygılı birbirine. Burada öyle kız erkek ayrımı yok onu belirtiyim (ama odalar ayrı tabi) Okulda her hafta sosyal faaliyetler, programlar oluyordu, ben katılmaya çalışıyordum. Çalıştığınız yerler de şehir merkezine yakın değildi, iki yerde merkeze 45 dk. otobüsle ama bir sure sonra yakın geliyor.

   

   

  Her şey bir yana ufkunuz genişliyor her ülkeden insanlarla karşılaşıyorsunuz. Kültürleri, yaşam düşünceleri hepsi çok değişik :). Her türlü duyguyu da yaşıyorsunuz. Seviyorsunuz, ağlıyorsunuz, kavga ediyorsunuz, sıkılıyorsunuz, güzel arkadaşlıklar kuruyorsunuz. Umarım bu bilgiler gelmeyi düşünen arkadaşlar için yeterlidir. Bizle Türk kızları olarak bu tip programlara cesaretsiziz. Biraz cesaret, hayat kolay değil ama inanın değecektir.

   

   

  Saygılarımla…

   

  Özden ERGİN

  Anadolu Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  Stafford House Canterbury Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Canterbury 

 29. İdealsas
  Murat Sezerkan

  İdealsas’la tanışmamdan bugüne kadar geçen süre aklıma geliyor bazen. Gerçekten

 30. İdealsas’la tanışmamdan bugüne kadar geçen süre aklıma geliyor bazen. Gerçekten her şey o kadar hızlı oldu ki...

  Merhaba,

   

  Bugun burada 1 ayim oldu. Alistim diyebilirim buradaki hayata ama biraz daha sureye ihtiyacim var. Su an iyi ki gelmisim buraya diyorum.

   

  İdealsas’la tanismamdan bugune kadar gecen sure aklima geliyor bazen. Gercekten hersey o kadar hizli oldu ki. Belki ruyalarimda gorebilecegim bir firsat
  elime gecti ve ilk bir ayimi tamamladim.

   

  Allah'in sevgili kuluymusun. Buraya geldigimden beri hicbir surpriz yasamadim. Yaninda kaldigim aile gercekten iyi. Zaten bir kadin ve onun 7 yasinda oglu. Fakat bazen akrabalarina gidip birkac gun gelmedikleri oluyor. O zamanlar biraz canim sikiliyor ama ev de bana kaliyor bu tarafi da iyi. Okumustum benden once gelen arkadaslarin yorumlarini. Hepsinin ortak gorusu yemeklere alismakta zorluk cektikleriydi. Evet yemekler gercekten sorun teskil ediyor. Buraya gelecek arkadaslar kuru fasulye, nohut, manti ... vb yemekleri unutsunlar. Bilmiyorum en azindan ben goremedim  Yedikleri hep dondurulmus urunler.

   

   

  Kaldigim Canterbury cok buyuk bir yer degil ama bir high streetleri(istiklal misali uzun bir cadde) var. aradiginiz herseyi bulmak mumkun. Okula gelince Stafford House gercekten kaliteli bir okul. Egitim sist emi ve ogretmenlerin yaklasimi cok iyi. Egitimin kaliteli oldugunu gordum. Ayrica belirtmeniz durumunda her turlu sorununuzla yakindan ilgileniyorlar. Okulda su siralar Arap ve uzak dogulu(Japonya, cin, vietnam...) ogrenciler yogunlukta. Benim en samimi arkadaslarim Araplar. Hatta 3 yakin arkadasim var ve surekli gorusuyoruz. Gecen hafta birlikte Londraya gittik ve cok iyi zaman gecirdik.
  Insanlarla anlasmak konusunda bir sikinti cekmiyorum. Ilk geldigimde bana bir sey soruldugunda kafamda cevirmeye calisiyordum Turkceye ve cevap verme suresi uzuyordu. Gecen surede sunu anladim; artik dusunmeden hizli cevaplar vermeye ve duzenli cumleler kurmaya basladim. Hatta bazi aksamlar yaninda kaldigim Bayan Alicia ile konusuyoruz ve rahatlikla anlasiyoruz. Ingilizcemin gelistigini gordukce de mutlu oluyorum. Tabi su an daha cok maddi seyleri anlatmakta kullanabiliyorum ingilizceyi. Bir dusunceyi yada soyut birseyi anlatmak kolay degil. Bunun icin daha cok kelime ogrenmem gerekiyor. Yaklasik bir ay sonra is basliyor. Bakalim orda ne yapacagiz.

   

   

  Ama sunu soyleyeyim gercekten İdealsas’a cok tesekkur ediyorum. Cok iyi bir danismanlik sureci verdi. Ve daha o zaman konustugumuz seylerden cok farkli seyler yasamadim. Yurtdisina egitim amacli cikacak arkadaslara tavsiyem İdealsas gercekten ideal. Tabi reklam olarak algilanmasin. Ben İdealsas’tan maas almiyorum ama aldigim danismanlik ve vize sureci bunlari yazmama yetiyor.

   

  Tekrar gorusmek uzere. Selamlar.

   

  Murat SEZERKAN

  Marmara Üniversitesi, Tekstil Öğretmenliği öğrencisi

  Stafford House Canterbury Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Canterbury 

 31. İdealsas
  Şükrü Ulupınar

  Vizem geldiğinde 1 senelik çalışma iznini de görünce çok şaşırdım. Ben aslında 1

 32. Vizem geldiğinde 1 senelik çalışma iznini de görünce çok şaşırdım. Ben aslında 1 senelik vize vermezler diye düşünüyordum ama yanıldım...

  Merhabalar…

   

  Biraz kendimden ve İngiltere’de bulunduğum süre içinde edindiğim izlenimlerden bahsetmek isterim.

   

  Turizm mezunuyum ve Marmaris’te turizm işletmeciliği yapmaktayım. Turizm denilince maalesef oturarak para kazanılmıyor. Durmadan mücadele etmek gerekiyor. İşletmenize gelen yabancı misafirlerin kültürlerini, en önemlisi de dillerini bilmek gerekiyor. Ben de bu düşüncelerle İngilizce üzerine yoğunlaşmaya karar verdim. Ülke olarak da İngiltere’yi düşündüm. Ve başladım araştırmalarıma. Üniversite eğitimimden bu yana Work and Travel tarzı programları çok hoşuma gidiyordu ama üniversitedeyken gitmek nasip olmadı. Bu düşünceler içindeyken İdealsas ile tanıştım ve mükemmel programlarına kayıt olmaya karar verdim. Tam bana göreydi. İngiltere’de önce dil eğitimi, sonra çalışma imkânı, hem de kendi işim olan otelcilik sektöründe. Lise ve üniversitede İngilizce seviyemi Intermediate yani orta düzeye çıkardım. Bu hem vize almamda hem de okula kayıt olmamda işimi oldukça kolaylaştıran bir etken oldu. Çünkü program için orta düzey İngilizce gerekiyordu. Eğer herhangi bir programa kayıt olmak isterseniz sadece programınızı seçin ve İdealsas’ın uzman personellerine bırakın her şeyi. Onlar profesyonel şekilde neyin nasıl olacağını size anlatıp vizenizi kolayca alıyorlar. Kendi başınıza denemeyin derim, ben denedim ve Almanya’dan iki kez ret aldım. Vize alma konusunda mutlaka profesyonel destek alın.

   

  Vizem geldiğinde 1 senelik çalışma iznini de görünce çok şaşırdım. Ben aslında 1 senelik vize vermezler diye düşünüyordum ama yanıldım. Hemen biletimi aldım ve Londra’daki Gatwick havalimanına indim.  Havalimanına ilk girişte İdealsas zaten okulla ilgili tüm belgeleri veriyor. Ben dönüş biletimi de gösterdim, polis baktı hepsine ve hiçbir soru sormadan sadece bir form doldurttu ve İngiltere’ye Hoş geldiniz dedi. Hiç zorluk çıkarmadılar. Bence dönüş biletinizi de mutlaka alın.  Okulun bulunduğu Canterbury’e gitmek için taksi tutmadım, çünkü çok pahalıydı (115 Sterlin). Sabahın ikisinde havalimanına indim ve hemen dışarı çıkmak yerine sabah 6’ya kadar bekledim. Sabah 6’da Canterbury’e giden otobüs gişesinden biletimi aldım ve çok daha ucuza gelmiş oldum. Çoğu havalimanında otobüs ve tren yolculukları var bütün şehirlere. Ulaşım imkânı sınırsız burada. Taksiye hiç ihtiyaç olmadı burada. Tüm anlattıklarımı insanlara sora sora öğrendim ve sorduğum herkese bana yardım etti. İngilizler söylenilenlerin aksine bu konuda çok sıcak ve yardımsever insanlar. Hatta beni şaşırır diye yaşlı bir kadın otobüs durağına kadar götürdü.

   

   

  Programın ilk aşaması gereği Stafford House School of English’de 8 haftalık bir eğitim alıyorum şu günlerde. Burada ortam çok güzel. Canterbury güzel bir şehir. Okul merkezde ve öğle saatlerinde 1,5 saat arada çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Haftasonları Londra’ya gidebilirsiniz, otobüsle sadece 1,5 saat sürüyor.

   

  Yanında kaldığım aile çok iyi gerçekten. Evde aile gibi oluyorsunuz. Evin bir anahtarı veriliyor ve siz de istediğiniz zaman eve girip çıkabiliyorsunuz. Asla ne yaptığınıza karışmıyorlar, odanıza gelmiyorlar. Bazı arkadaşlar ailelerinden memnun değillerdi. Eğer öyle bir durumda okula iletirseniz hemen başka eve yönlendiriyorlar. Ayrıca neden belirtmenize gerek yok. Sadece memnun değilim demeniz yeterli.

   

  Kısacası sıcak bir ortam ve ben çok sevdim. Burada İngilizler, Müslümanlar hakkında iyi bilgilendirilmiş. Yemeklerde domuz eti vb yok. Okulda her gün çeşit çeşit yemek çıkıyor. Yemekleri yağsız yapıyorlar ve ekmek yok, çok sağlıklı besleniyorlar.  Şimdilik izlenimlerim bu şekilde.

   

  Şükrü ULUPINAR

  Marmaris’te Turizm İşletmecisi

  Stafford House Canterbury Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Canterbury 

 33. İdealsas
  Alper Yangöz

  Ben ilk vizeye başvuru yaptığımda reddedilmişti. Buna rağmen ikinci başvurumda İ

 34. Ben ilk vizeye başvuru yaptığımda reddedilmişti. Buna rağmen ikinci başvurumda İdealsas bana yol gösterdi ve rahat bir şekilde vize almamı sağladı...

  Öncelikli olarak Ingiltere’ye gitmemde yardimci olan İdealsas ekibine ozellikle de Aydin Beye cok tesekkur etmek istiyorum.

   

   

  Ben ilk vizeye basvuru yaptigimda rededilmisti. Buna ragmen ikinci basvurumda tecrubelerinde faydalanarak bana yol gosterdiler ve rahat bir sekilde vize almami sagladilar. Ben on bes haftalik  egitim programina katildim ve Brighton I tercih ettim.Brighton Londra ya trenle elli dakika mesafede igilterenin guneyinde , denis kenarinda , sakin , ulasimin kolay oldugu ve inilterenin en hareketli gece hayatinin yasandigi bir sehir. Burada her milletten insanla tanismaniz arkadaslik kurmaniz ve bu sayede baska kulturleri tanimaniz hem de ingilizcenizi pratik yaparak gelistirmeniz mumkun olacaktir. Tabi gece hayati da eglenceyi seven arkadaslar icin ayri bir guzel olacaktir. Eminim ingilizcenizdeki ilelemeyi gidip dondugunuzde sizde farkedeceksiniz.tabi donmek isterseniz.

   

   

  Tekrar tesekkurler ve umarim tekrar oralara gitme firsati yakalarim.

   

  Alper YANGÖZ

  KATÜ Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisi

  LSI Brighton Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Brighton

 35. İdealsas
  Elif Gödek

  İdealsas danışmanlığı bana çok da tatlı bir arkadaş kazandırdı, şimdi tüm eğitim

 36. İdealsas danışmanlığı bana çok da tatlı bir arkadaş kazandırdı, şimdi tüm eğitim planlarımı birlikte yapıyoruz ve ben onlarla olmaktan çok mutluyum...

  Bournemouth...

   

  Hayatımın en unutulmaz yazlarından biri, İngiltere’nin en şirin sahil kasabası. Kurs sürem boyunca diğer şehirleri de gezme imkânım oldu ama her zaman iyi ki burayı seçmişim dedim.

   

  Geceleri kumsaldaki partileri, sabah saatlerinde okul çıkışı gidip uzandığımız yemyeşil parkları, cıvıl cıvıl meydanı ve eğer benim kadar şanslıysanız denize girecek kadar sıcak bir İngiltere yakalarsanız soğuk okyanus suları:) her anı bir başka güzeldi Bournemouth'un.

   

   

  BBSI 'a gelirsem; sınıf arkadaşlarımın internasyonelliği, hocaların tecrübesi ve öğrencilerin yabancılık çekmemesi için düşünülen bin bir türlü eğlenceli etkinlik. Eğer hayatınızda bir kez olsun kendiniz ve kariyeriniz için iyi bir şeyler yapmayı düşünürseniz mutlaka tavsiye ederim. İngilizlerin sıcak karşılamaları ve her ülkeden farklı farklı edindiğiniz yeni arkadaşlarınız bir yana eğitim ve genel kültür olarak da kendinize yepyeni bakış açıları kazandıracağınız kesin.

   

   

  Tüm bu maceram sırasında bana yardımcı olan İdealsas çalışanlarına, özelliklede danışmanım Gökçe'ye ne kadar teşekkür etsem az. Bu danışmanlık bana çok da tatlı bir arkadaş kazandırdı, şimdi tüm eğitim planlarımı birlikte yapıyoruz ve ben onlarla olmaktan çok mutluyum:)

   

  Elif GÖDEK

  Bahçeşehir Üniversitesi, Hukuk öğrencisi

  BBSI Bournemouth Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Bournemouth

 37. İdealsas
  Sinem Sebzeci

  Londra çok farklı daha hareketli kalabalık ancak diğer geri kalan tüm şehirlerle

 38. Londra çok farklı daha hareketli kalabalık ancak diğer geri kalan tüm şehirlerle Brighton'ı kıyasladığım zaman kesinlikle Brighton derim...

  İngiltere’de hemen hemen tüm şehirleri gezdim.

   

   

  Londra çok farklı tabi ki daha hareketli kalabalık ancak diğer geri kalan tüm şehirlerle Brighton'ı kıyasladığım zaman kesinlikle Brighton derim yine… Yani aslında benim için İngiltere de uzun süre kalınacak tek yer Londra’dan sonra Brighton. Ancak ben sakin şehir hayatından uzak bunun yanı sıra gece hayatının da hareketli olduğu bir yere gitmek istemiştim… Bu nedenle Brighton tam da benim aradığım şehir olmuştu. Festivalleri gece hayatı ve her nerde olursanız olun gecenin bir körü evinize kolaylıkla ve güvenle ulaşabileceğiniz bir yer Brighton:)))

   

   

  Son bir buçuk ay çoğu vaktim Londra’da geçti bir arkadaşımın orda olması dolayısı ile... Kesinlikle harika bir şehir ama yorucu. Diğer taraftan iş fırsatlarının çok daha fazla olduğu bir şehir. İş kaygınız çok fazlaysa Londra ilk tercih olmalı bana kalırsa.

   

   

  Şayet ben 6 ay kalacağım ve keyifli güvenli bi vakit geçirmek istiyorum diyorsanız Brighton :)

   

  Şimdilik Hoşçakalın :))

   

  Müzeyyen Sinem SEBZECİ

  İstanbul Ticaret Üniversitesi, Dış Ticaret öğrencisi

  St. Giles Brighton Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Brighton

 39. İdealsas
  Caner Ak

  İdealsas’ı seçmemin nedeni daha önce WAT programına yine onların aracılığıyla ka

 40. İdealsas’ı seçmemin nedeni daha önce WAT programına yine onların aracılığıyla katılmam ve bana her konuda yardımcı olmalarıydı...

  Merhaba, ben Caner AK.

   

   

  Kasım ayında İdealsas aracılığıyla İngiltere’ye dil eğitimi almaya gittim. İdealsas’ı seçmemin nedeni daha önce WAT programına yine onların aracılığıyla katılmam ve bana her konuda yardımcı olmalarıydı. İngiltere’de dil eğitimini ise mesleğim gereğince İngilizcemi geliştirmek istememdi ki bunu da kursa “upper-intermediate” seviyesinde başlayıp 6 ay sonunda “advance” seviyesinde bitirerek başardığımı düşünüyorum. Bunun yanında hepimizin bildiği gibi dili ülkesinde öğrenmek gibi bir avantajı da kaçırmak istemedim. Brighton’da6 aylık bir dil kursu aldıktan sonraki düşüncelerim ve vizyonum öncesine göre çok farklı oldu. Okulum EC bizlere gerek hocalarıyla gerekse dünyanın her yerinden tek bir amaç için gelmiş öğrencileriyle çok sıcak bir ortam sundu. 

   

   

  Yaz-kış fark etmeksizin Perşembe günleri okulun organize ettiği pub night lar kaçırılmaması gereken bir aktiviteyken bununla birlikte basketbol, plaj voleybolu ve futbol gibi spor aktiviteleri, salsa kursları, free lecture ve pronunciation dersleri, çeşitli müzelere, şehirlere, hatta ülkelere geziler gibi aktiviteler düzenleyen bir okulumuzun olması bize 6 ay boyunca sıkılmadan İngilizce öğrenmemize olanak sağladı. 

   

   

  EC’nin Londra ve diğer birçok şehirde şubesi varken Brighton’ı seçmem ise en isabetli karardı diye düşünüyorum. Çünkü bir sahil şehri olan ve 2 büyük üniversiteyi barındıran Brighton, insanlarının sıcaklığıyla, kalabalığın ve trafiğin hâkim olduğu bir şehir yaşantısından uzak ve eğlenceyi doruklarda yaşayabileceğiniz bir şehir...

   

   

  Caner AK

  Balıkesir Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisi

  EC Brighton Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Brighton

 41. İdealsas
  Mehmet Karaca

  Standart 20 ders program yerine yoğun 30 ders programı öneririm. Çünkü okuldaki

 42. Standart 20 ders program yerine yoğun 30 ders programı öneririm. Çünkü okuldaki tüm ders ve aktiviteler öğleden sonra gerçekleştiriliyor...

  Öncelikle okul ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak isterim.

   

  Bir kere okul beklentilerimin büyük çoğunluğunu karşılıyor. En ufak bir problemde bile muhatap bulabilmek çok güzel. Derslerde maksimum 14 kişi oluyoruz, ortalama ise 8 – 9 kişi ancak oluyor. Gerçi yaz aylarında okula gelenlerin sayısı artıyor ama yine de sınıfların mevcudu 14 kişiyi geçmiyor. Biz şu ara çok sık kullanmasak da sınıflarda akıllı tahta teknolojisi kullanılıyor. Hocamız, bir kelimeyi anlamadığımızda hemen akıllı tahtadan anlamını bulabiliyor. Bazı hocalar yaşlı olduğu için bu son teknoloji aleti kullanamayabiliyor. Bir iki hoca hariç hocaların kalitesi çok iyi. Öğrenciler, bu iki hocanın sınıfına denk gelmemek için sınıf bile değiştirebiliyor. Okul görevlileri, sınıf değiştirmek istediğinizde sebebini soruyorlar, sebebini söylediğinizde bir engel çıkartmadan bu isteğinizi anlayışla karşılıyorlar. Öğrenci memnuniyeti bu okul için çok önemli, öğrenci odaklı bir yönetim hâkim.

   

  Okulda şuan toplamda sadece 7 Türk öğrenciyiz. Bu açıdan gerçekten çok iyi bir durum. Okulda daha çok Koreli ve Arap öğrenciler ağırlıkta ve hemen hemen toplam öğrenci sayısının %80’ini oluşturuyorlar. Kısaca bu okulda okumayı düşünenlere gönül rahatlığı ile buraya gelmelerini öneriyorum. Yalnız gelen öğrencilere standart (20 ders) program yerine yoğun (30 ders) programa kayıt olmalarını öneririm. Çünkü okuldaki tüm program ve aktiviteler öğleden sonraki oturum sonrası gerçekleştiriliyor. Yani herkes dersteyken sen eve gitmek zorunda kalıyorsun ve yapacak bir şey de genel de olmuyor.

   

   

  İdealsas’tan aldığım hizmetten memnunum. Canterbury'e geldiğimde çok büyük bir sürprizle karşılaşmadım. Yani danışmanların anlattığına yakın şeylerle karşılaştım. İstediğim zaman İdealsas’tan geri dönüşte alabiliyorum. Gönül rahatlığıyla arkadaşlarıma tavsiye edebilirim.

   

  Canterbury eğlenceyi çok seven insanlar için çok da iyi bir yer değil gece kulüpleri falan çok yok. Eğer aklında bunları da yapmak istiyorum diye bir fikirle gelirlerse burada hayal kırıklığına uğrayabilirler. Her şeyin çok rahatlıkla bulunabileceği bir şehir, büyük süpermarketler var. High street’te markaların çoğu var. Canterbury’de bir şeyi bulamıyorum diye bir sıkıntı yaşamazlar. Burası, Türkler için tavsiye edebileceğim bir yer. Türk sayısı bakımından iyi bir şehir çoğunlukla Araplar var, ayrıca uzak doğulular var. Avrupalı öğrencilerin çok tercih ettiği bir şehir değil. 

   

  Bana göre okulun en iyi 3 özelliği,

  1) Okulun konumu çok merkezi olduğu için öğle yemeklerinde bile şehir merkezine inip birçok alternatiften faydalanabiliyorsun.

  2) Öğrenciye değer verdiklerini her hallerinden anlayabiliyorsunuz. En ufak bir probleminizde dahi çözmek için hemen harekete geçiyorlar.

  3) Sınıflar ortalama 8–9 kişi olduğu için etkili bir öğrenim ortamı sunuyor.

   

   

  Okulun bana olumsuz gelen yönleri,

  1) Okulda beğenilmeyen hocalar var, eğer bu hocalardan birine düşer ve sınıf değiştirmezseniz mutsuz olabilirsiniz

  2) Okulun aile yanı konaklamaları için ücretsiz servisi mevcut. Aslında olumlu bir hizmet. Fakat benim kaldığım eve saat 07.55’de geliyor. Okula 08.20’de ulaşmış oluyor. Hâlbuki dersler 09.00’da başlıyor ve 40 dakika gibi bir boşluk oluyor. O yüzden ben servisi kullanamıyorum. Akşam da saat 17.00’den sonra geri dönüyor. Yani programınız servise uymazsa çok da bir anlamı olmuyor.

  3) Sosyal aktivite yönünden biraz eksik bir okul. Öğrenci katılımına göre düzenledikleri için de olabilir tabi

  4) Yanında kaldığım ailenin okula yürüme mesafesinde olmaması. Burada herkes ailesinden memnun. Bir iki kişi ancak gördüm memnun olmayan.   

   

  Mehmet KARACA

  SAÜ, Endüstri Mühendisliği öğrencisi

  Stafford House Canterbury Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Canterbury 

 43. İdealsas
  Onur Özkan

  Okulum sosyal aktiviteler bakımından çok yoğundu haftanın her günü bir aktivitey

 44. Okulum sosyal aktiviteler bakımından çok yoğundu haftanın her günü bir aktiviteyle geçiyordu...

  Öncelikle danışmanım Aydın Cemil AYKAÇ’a her şey için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

   

   

  Okul hakkındaki düşüncelerime gelince her şeyiyle kusursuzdu. Okul yönetimi öğrenciler ve sorunlarıyla çok ilgiliydi. Tüm problemlerimize, istek ve şikâyetlerimize ellerinde geldiğince yardımcı oldular ayrıca okul sosyal aktiviteler bakımından çok yoğundu haftanın her günü bir aktiviteyle geçiyordu. %30 gelişmemi sosyal aktivitelerde sağladım diyebilirim. Cuma günleri okulun bahçesinde yapılan barbekü partilerinde de arkadaşlık ortamı tavan yapıyordu. Öğrenci bakımından Avrupa’nın her yerinden öğrencilerle tanışma fırsatı sağladım ayrıca ulus bakımından çok dengeli bir öğrenci kapasitesine sahip. Baskın olan bir ulus yok her ulus eşit düzeye yakındı.

   

   

  Londra’nın tam merkezlerindeki okullara nazaran şiddetle LSI HAMPSTEAD’ı önerebilirim. Kesinlikle öğretmen kalitesi ve okul yönetimi açısından unutulmaz bir deneyim yaşadım.

   

  İdealsas’ı seçtiğim ve böyle bir okulu bana önerdikleri için çok teşekkür ederim.

   

   

  Onur ÖZKAN

  KATÜ Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  LSI Londra Hamstead Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Londra

 45. İdealsas
  Tolga Altuntaş

  Tüm tedirginliklerim LSC'ye attığınız ilk adımla beraber, yerini 'iyi ki buraday

 46. Tüm tedirginliklerim LSC'ye attığınız ilk adımla beraber, yerini 'iyi ki buradayım' cümlesine bırakıp, uçup gidiyor…

  Farklı bir ülke ve farklı insanların arasında 'acaba ne ile karşılaşacağım' sorusunun tedirginliği, London Study Centre yani LSC'ye attığınız ilk adımla beraber, yerini 'iyi ki buradayım' cümlesine bırakıp, uçup gidiyor…

   

   

  Gerek eğitmenler gerekse öğrenciler, sınıfa adapte olma sürecinde ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Ben özellikle eğitmenlerin fazlasıyla sorumluluk almalarına hayran kaldım. Gerçekten öğretmek için çabalamaları, uyguladıkları farklı tekniklerle bu işi eğlenceli hale getirmeleri sizin de öğrenme isteğinizi arttırmakla kalmayıp performansınızı en uç noktaya çıkarıyor.

   

  Bunların yanı sıra okulun düzenlediği etkinliklerde olmaktadır. Çeşitli Müzeler ve Tarihi Üniversiteleri gezme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Samimiyetle söyleyebilirim ki hayatımın en eğlenceli günleriydi. Ayrıca okulun Londra Merkeze yakın olması (Sadece 1 otobüsle ulaşılabiliyor), ders sonrasında arkadaşlarınızla farklı planlar yapma açısından oldukça güzel.

   

   

  Okul ile alakalı tek olumsuz görüşüm Tuvalet temizliği daha iyi olabilirdi ve sınıflar bazen kalabalık olabiliyor…

   

  Tolga ALTUNTAŞ

  KATÜ Üniversitesi, Ekonometri öğrencisi

  LSC Londra Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Londra

 47. İdealsas
  Yusuf  Küçükerkan

  23 Ocak – 02 Mart tarihleri arasında 6 hafta Stafford House School of English Lo

 48. 23 Ocak – 02 Mart tarihleri arasında 6 hafta Stafford House School of English Londra şubesinde genel İngilizce dil eğitimi aldım...

  Başlarken “İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na” çok teşekkür etmek istiyorum, onların titiz gayretleri sonucunda doğru bir okula geldim. 23 Ocak – 02 Mart tarihleri arasında 6 Hafta Stafford House School of English Londra Şubesinde Genel İngilizce Dil Eğitimi aldım.

   

   

  İngiltere’yi (Londra) seçtim çünkü İngilizcenin en güzel konuşulduğu yerin burası olduğuna inanıyorum. Kaldığım kısa süre içerisinde (6 hafta) dinamik, çok aktif bir yaşamla karşılaştım Londra’da. Holborn metrosundan giren ve çıkan insanların koşturmaları, ortalama 3’er dakikada bir gelen metro, nereye bakarsanız bakın çift katlı otobüsleri, hem sabah hem de öğleden sonra basılıp dağıtılan ücretsiz mini gazeteleri, en ufak ayrıntıların bile dikkat edilip göze alındığı İngiliz mimarisiyle donatılmış caddeleri, farklı kültürden insanların bir arada yaşayıp değişik renkler sergilemelerinden oluşan kozmopolit bir yaşam. İnsanları gayet kibar ve nazik örneğin bir insana yanlışlıkla dokunsanız sizin ilk başta ona özür dilemeniz beklenirken o kişiden ilk önce “sorry” kelimesini duymanız. Herhalde Kebabın Türkiye’den daha meşhur olduğu yer. Hemen hemen her yerde Türk restorandı ve bakkalı bulmak mevcut. Yaşam standardı pahalı bir ülke. Eğer Türkiye’yle kabaca bir fiyat kıyaslaması yaparsak fiyatların 2 katı civarında olduğunu söyleyebilirim. Buna rağmen oluşan pazardaki rekabet sayesinde ve araştırmalarınız sonucunda neyi nereden nasıl ve ucuz bir şekilde alabilmeniz mümkün. İnternet alışverişin halk arasında yaygın olduğu bu ülkede her türlü alışverişi internetten daha ucuza alabilirsiniz.

   

   

  Malumunuz ilkokuldan beri bizlere İngilizce öğreniriz bu süreç üniversite son sınıfa kadarda sürebilir. Fakat iki üç cümleyi seri şekilde kurup etkin iletişim kurmakta zorlanırız. Bu gayet normaldir. Dil öğrenmenin de belli bir safhaları vardır ve bunlardan en iyisi de dilin kullanıldığı yerde halkın içinde kültürüyle öğrenmektir. Eğer İngilizceyi bildiğinize inanıyor ve kendinize güveniyor olsanız bile bence yut dışında bir deneyim kazanmanız, yeni değişikliklere olanak sağlamanız açısından bir de deplasmana çıkmayı tavsiye ederim. Görebileceğiniz bir yenilik, değişik bir fikir, tanışacağınız kişilerdeki azim kararlılık sizin ilerideki yaşamınızın şekillenmesinde etkin rol oynayabilir.

  Okula gelince, muhtelif fiyatlarda okul bulmanız mümkün. Fakat benim gibi eğer süreniz kısıtlı ise ve kaliteli bir eğitimi iyi bir kadrodan, modern sistemlerle donatılmış akıllı sınıflarından ve tertemiz bir ortamdan almak istiyorsanız gerçekten Stafford House College doğru bir adres derim.  

   

  Yusuf KÜÇÜKERKAN

  Fatih Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  Stafford House Londra Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Londra 

 49. İdealsas
  İsmail Savaş Köprülü

  İngilizcem ciddi anlamda gelişti 3 ay suresince . Ama sanırım 6 ay gelmek biraz

 50. İngilizcem ciddi anlamda gelişti 3 ay suresince . Ama sanırım 6 ay gelmek biraz daha mantıklı...

  Zaman çok hızlı akıp geçti. Şu an Heatrow’dayım dönüş yolunda.

   

   

  Ailem çok iyiydi o konuda çok şanslıydım. Aileyle anlaştım ödemeyi direk onlara yaptım oradan bir tasarruf yaptım.

   

   

  Kurs kaliteliydi sınıflar hocalar ekipmanlar hepsinden memnundum. Yoğun kurs beni biraz sıktı. 20 saat ideal  sanırım 30 fazla geliyor. İngilizcem ciddi anlamda gelişti 3 ay suresince . Ama sanırım 6 ay gelmek biraz daha mantıklı bide en azından 1 ay falan Türkiye’de kursa gitmek iyi olabilirdi.

  Brighton güzel bir şehir her gün eğlence vardı bar pub night club . Ulasim rahatti. Brighton’a geleceklere tavsiye, Gatwick Airport’u kullanın. Heatrow cok uzak Brighton’a..

   

   

  İsmail Savaş KÖPRÜLÜ

  Turizmci

  EC Brighton Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Brighton

 51. İdealsas
  Reydan Gizem Yıldırım

  İşe girmemde Londra’da almış olduğum diplomam oldukça faydalı oldu...

 52. İşe girmemde Londra’da almış olduğum diplomam oldukça faydalı oldu...

  Mezun olduğum sene, kafamda daha da belirginleşmiş olan kariyer planımla ilişkili olarak yurtdışında bir diploma programına katılmaya karar vermiştim. Karar vermiş olduğum bir diğer konu da bu okulun Londra’da olacağıydı. Daha önceden hem turist, hem de kısa süreli öğrenci olarak gittiğim bu şehirde, daha uzun süreli olarak kalmak ama kaldığım bu sürede de kendim ve geleceğim için iyi bir eğitim almak istiyordum.  Kendi araştırmalarımın, kafamı daha da karıştırmaya başladığını fark ettiğimde bir eğitim danışmanlık firmasından destek almaya karar verdim. Birkaç firmayla görüştüm, ancak İdealsas kafamdaki tüm soru işaretlerinin tamamını ortadan kaldırdı. Çalışanları, referansları,  vermiş oldukları bilgiler ve iletişimde oldukları okullar firmaya güven duymamı sağladı. Gerçekten de onların aracılığıyla gitmiş olduğum okulda, London College of International Business Studies, almış olduğum eğitim güvenimin boşa çıkmadığını gösterdi.

   

   

  London College of International Business Studies’de 6 aylık bir marketing eğitimi aldım. Okulun gerçekten Londra’da diploma ve sertifika kursu sunan bir çok okula göre çok daha kaliteli ve ciddi bir eğitim sunduğunu söyleyebilirim. Okulda hem İngiliz vatandaşları hem de uluslararası öğrenciler eğitim almaktaydı. Bu da İngilizce pratik anlamında benim için oldukça faydalı oldu. Pazarlama alanında ciddi bir program çerçevesinde oldukça iyi bir eğitim aldım. Şuanda Türkiye’de de yine pazarlama alanında uluslararası bir ilaç firmasında çalışmaktayım. İşe girmemde Londra’da almış olduğum diplomam oldukça faydalı oldu. Üniversite’den mezun olmuş, kendi alanında ya da farklı bir alanda kendini geliştirmek isteyen, uluslararası bir deneyim kazanıp Türkiye’de daha iyi şartlarda bir kariyer hedefleyen herkese bu tarz bir eğitimi tavsiye ederim.

   

  İdealsas’a bu deneyimde bana yardımcı oldukları ve profesyonel bir hizmet sundukları için çok teşekkür ederim.

   

   

  Reydan Gizem YILDIRIM

  İstanbul Üniversitesi, Veterinerlik öğrencisi

  LCIBS Londra Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere,Londra

 53. İdealsas
  İbrahim Durgut

  Yurtdışına çıkmaya karar verdikten sonra bir firmayla çalışmanın gerekli olduğun

 54. Yurtdışına çıkmaya karar verdikten sonra bir firmayla çalışmanın gerekli olduğunu anladım çünkü...

  Ingilizcenin yazilisinin ve telafuzunun farkli olmasi bir anlamda Ingilizcenin konusuldugu bir ulkede bulunmayi mecbur kiliyor. Sonucta gunumuzde CD ler telafuza yardimci olsada yalnizca 'proper' ingilizceyi tek bir aksani icerdigi icin pek gercekci olmuyor. Halbuki dilin konusuldugu dogal ortamlarda bulunmak formal, informal, slang, British, American, Irish aksanlarini tanimayi ve dil ogrenimi ve ogretimi konusuna daha genis bir pencereden bakmayi sagliyor.

   

  Artik mufredatlarinda 'yasayarak ogrenme' metoduna gore yeniden duzenlendigi bir donemde dil ogrenimin yasayarak ogrenilmesi kacinilmaz oluyor.Ingilizce ogretmeni olarak hayalimde mutlaka bu dilin konusuldugu bir ulkede bulunma fikrim vardi.

   

   

  Yurtdisina cikmaya karar verdikten sonra bir firmayla calismanin gerekli oldugunu anladim, cunku internetten sagladigim bilgiler bazen cok abartili bazen celiskili, bazen belli okullara yonlendiriciydi. Firma seciminde onceligim yurt disi tecrubesinin olmasinin yani sira sordugum sorulara ne netlikte cevap alacagimdi. Idealsas'la calisirken merak ettigim sorularin tamaminin tereddutsuz cevaplandigini gordum. Bu da firmaya guven duymami sagladi. Oncelikli olarak isin maddi boyutunu ve limitimi belirledim ki okul secimimde ilk etapta bunlar belli oldu. Mumkun oldugunca Turk ogrencilerin az oldugu okullari secmeye calistim ama bunun neredeyse imkansiz oldugunu gordum.

   

  Ilk olarak Hastings'te genel Ingilizce sonrasinda Londra'da Business ve Overseas' Teacher Training Course aldim. Gelmeden once acikcasi okulun cok onemli oldugunu dusunmuyordum ama gunluk 3 saate olsa ciddi oranda bir  ogrenme sinifta gerceklesiyor ve kendi seviyesendeki ogrencilerle aninda iletisim kurma sansi yakaliyorsun.

   

   

  Yurtdisinda dil egitimi almayi dusunenlere mutlaka aile yaninda konaklamayi oneriyorum. Surekli olarak pratik yapabilme, Ingiliz kulturunu yakindan taniyabilmek icin faydali diye dusunuyorum. En azindan ogrendiginiz seyleri surekli olarak sorabileceginiz ve en onemlisi normal bir ailenin kendi diline ne kadar hakim! oldugunu gormek adina mukemmel bir firsat. Normal bir aile gunluk yasamda dilbilgisine ne oranda onem veriyor, gunluk ortalama kac kelime kullaniyor, aile fertleri arasindaki iliskiler nasil? bunlari gormek dil ve dunya konusunda biraz daha vizyon sahibi olmayi sagliyor.

   

  Ozellikle telafuz anlaminda faydali oldugunu dusunuyorum. Ama amaci Turkiye'de ki sadece okuma ve dilbilgisi becerilerini olcen sinavlardan yuksek notlar almak adina yurtdisina cikmayi dusunenlere birkez daha dusunmelerini oneririm. Sonucta biz gunluk hayatta kendi dilimizin dil bilgisine ne oranda hakim ve ne oranda onem veriyorsak dogal olarak Ingiltere de durum bu. Bulundugum siniflarda advanced seviyede bile kullanilan ya da ogretilen gramer cok genel ve Turkiye'de herhangi bir kursta ya da okulda rahatlikla ogrenilebilecek seylerdi. Ingiltere yada ingilizcenin konusuldugu bir yer bence, kesinlikle dil bilgisini ogrenmek icin ideal bir yer degil. Aslinda burada ne kadar surede akici bir sekilde konusulabilecegi, ne kadar kalinmasi gerektigi buraya ne kadar donanimli gelindigi ve burda ki zamanin nasil degerlendirildigi ile alakali. Kisisel dusuncem en az 6 ay ve mumkunse daha fazla kalinmasi.

   

  Toplam maliyet ortalama bir harclik dahil 8 bin ytl civarinda oldu. Gıtmeyı dusunupte maddı olarak tereddut yasayan arkadaşlarıma asla ertelememelerını onerırım cunku verdıgınız paranın her kurusuna degıyor bır anlamda kuresellesıyorsunuz.

   

   

  Londra ozellikle ulasim acisindan cok pahali ve dogal olarak cok uluslu. Sadece kisa bir sure icin kalacagimdan Londra da kalmakta bir sakinca gormedim ve bence Londranin en buyuk dezavantaji aile yani konaklamada saf Ingiliz  bir aile bulmanin zorlugu ki bu da en onemli eksiklik. Ingılızler mantık olarak okula aıle olmak ıcın basvuran aılelerın ıllede saf Ingılız olması gıbı bır krıter ortaya koymuyor bu da Ingılızceyı ogrenmek ıcın gıttıgınız ulkede vaktınızın ve ogrenmenın cogunun gececegı kısılerın aslen Ingılız olamayacagı anlamına gelebılıyor. Bu nedenlerden dolayı Londra ılk etapta ozellıkle ulasımın pahalılıga da hesaba katıldıgında pek cazıp bır secenek gıbı gorunmuyor. Bence en onemlı sey sehır secımı ve bu konuda fırmada konunun uzmanlarından bılgı ve tavsıyeler almak gerekıyor. Hastings cok kucuk olmayan hos bir sahil kentiydi ve nufusun cogunlugu saf Ingilizdi en buyuk artisida buydu. Kucuk yerler Londraya kiyasla gunluk yasam acisindan daha ucuz. 

   

  Gitmeyi dusunen ogrencilere oncelikli tavsiyem mumkum oldugunca donanimli gelmeleri.En azindan kendini ifade edip derste konusulanlari anlayacak kadar bir altyapi ve ozellikle de gramer gerekiyor. Mutlaka guven duyduklari bir firmayla calismanin gerekli oldugunu dusunuyorum cunku firmanin kalitesi ve onemi burada birtakim zorluklarla karsilasildiginda ortaya cikiyor. Diğer arkadaşların bir takım pürüzler çıkınca firmalarını arayıp aldıkları cevapları duyunca ve firmamla kıyaslayınca ne kadar şanslı oldugumu anladım. Firmanın işlevi burdayken ortaya cıkıyor ınsan İngilteredeyken gercekten guven duydugu bır kurumu arkasında hıssetmek ıstıyor kı bu konuda çok şanslı oldugumu dusunuyorum. Fırmaların verdıklerı hızmetlerden ek bır ucret almamaları bir anlamda bedava onlarca sıkıntıdan ve soru işaretınden kurtulmayı saglıyor. Burada gecirilen surecte asla birseyleri ertelememelerini ve her firsatta konusmlarini oneriyorum. tespitim yurtdısına dıl öğrenmek amacıyla gıden öğrencilerin bir öğrenciden çok turıst gıbı yasayıp vakıt gecirdikleri. ulkemızın gelır durumu, hayat sartlarımız gozonune alındıgında yurtdısına cıkmanın ulkemız ıcın oyle sıradan bırsey olmadıgı ortaya cıkıyor kı gıden arkadaslarımın amaclarını unutmamaları ve mutlaka  ıngıltere'de gerektıgı kadar caba sarfedip calışmaları ve ozellıkle amacın Turkçe pratık yapma olmadıgını akıllarından cıkarmamaları hedeflerıne biraz daha yaklastıracaktır dıye dusunuyourm.

   

  Okul disinda evde mumkun oldugunca cok sayida film izlemeye calistim ki ozellikle yasiyan dili gormak adina faydali oluyor ve surekli olarak radyo dinleyip gazeteleri takip ettim cunku dil her dakika her yerde.

   

  Selamlar...

   

   

  İbrahim DURGUT

  İngilizce Öğretmeni

  Selçuk Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği

  Shane Global Hastings Dil Kursundaİngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Hastings

 55. İdealsas
  Mehmet Talha Çizmeci

  KURSUM arkadaşlık, öğretmenlerin samimiyeti ve yardımseverliği açısından birçok

 56. KURSUM arkadaşlık, öğretmenlerin samimiyeti ve yardımseverliği açısından birçok kurstan daha iyi...

  Okuldan nispeten memnun kaldım yani kurslar aslında aşağı yukarı genelde aynı oluyordu ama diğer arkadaşlarımdan dinlediğim kadarıyla benim kursum en azından onlarınkinden daha iyiydi sanırım.

   

   

  Sınıflar genel itibariyle geniş ve ferah bir odada oluyor genel itibariyle. Kursta arkadaşlık çok iyi. Dersler ciddi geçiyor yani devamsızlık yapmamak önemli, öğretmenler yardım etmek için çabalıyorlar her soruya cevap vermeye çalışıyorlar, tabi çok iyi öğretmenler de var çok kötüleri de var bu biraz da sizin şansınıza kalmış bana genelde iyi öğretmenler denk geldi ama arkadaşlarımdan dinlediğim kadarıyla çok çok daha iyi öğretmenler ve çok daha kötü öğretmenler de varmış. Kullanılan teknolojiler derken ders de listening olucaksa tape den oluyordu onun dışında klima vardı sınıflarda, ana bina da internet odası vardı başka da teknoloji falan görmedim.

   

   

  Sosyal aktiviteleri bence biraz zayıftı, okul personeli cana yakın yardım etme çabasındaydı. Hani süper dolu dolu bir öğretimdi kurs İngilizcemi çok çok ilerletti diyemem açıkçası özellikle general english dersleri genel de öğrencileri bayıyordu- özellikle de bizi. (seviye olarak advanced Class daydım) Bir haftalık konular oluyordu (mesela ilk hafta konu sağlık- sonra teknoloji, ertesi hafta politika v.s. şeklinde oluyordu) ve o haftaki konuyla içli dışlı değilseniz sıkıntıdan ölebilirdiniz yada bir hafta boyunca aynı konunun farklı uzantılarında gına gelebilirdi. Ben daha öncede kursa gittiğim için aşağı yukarı neyle karşılaşacağımı biliyordum ama yurtdışından ilk defa gelen birkaç arkadaş hiç beğenmediler mesela (gerçi o heralde shakespeare İngilizcesi görüceğini falan zannediyordu:) konular saçma gelince isyan bayrağını çekti) ama intensive Class en azından diğer general english Class larına oranla daha zevkli ve daha öğretici geçti. Birkaç hafta business english aldım ders ve hocası müthiş sıkıcı olmasına rağmen derste yeni şeyler öğrendiğim için birkaç hafta tahammül ettim sonrasında ise get talking diye sadece konusmaya ağırlık veren başka bir derse geçtim ve o mesela çok daha eğlenceliydi ve ondan da birçok yeni şeyler öğrendim.

   

   

  Özet olarak kurslar genelde aynıdır ama bu kurs arkadaşlık- öğretmenlerin samimiyeti ve yardımseverliği- intensive dersleri açısından birçok kurstan daha iyi sanırım, general english dersleri ise zaten genelde hep aynıdır biraz grammar, biraz speaking biraz listening biraz writing hani çok şaşırtıcı bir şey yok o sebeple burada iş öğretmende bitiyor açıkçası. Benim öğretmenleri süper olmasa da gayet iyiydiler ama çok daha kötü öğretmenleri olan ve daha iyi öğretmenleri olan arkadaşlarım da oldu ec.de...

   

  Umarım yardımcı olmuşumdur, genel olarak bir daha gidecek olursam sürpriz yaşamamak için yine ec.yi seçerim ama tabi biraz daha tecrübeli olarak öğretmenleri kontrol eder, intensive Class lara göz atar ve öğretmenlerine bakar,ona göre sınıfımı seçerim...

   

   

  Mehmet Talha ÇİZMECİ

  Satış & Pazarlama

  Bahçeşehir Üniversitesi, Finansal Ekonomi

  EC Londra Dil Kursundaİngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Londra

 57. İdealsas
  Erkan Bedir

  Tekrar gidecek olsam yine Bournemouth’a giderdim ama...

 58. Tekrar gidecek olsam yine Bournemouth’a giderdim ama...

  İngiltere genel olarak çok güzeldi. Okul biraz sıkıntılı idi bunun en büyük sebebi ise öğrencilerin neredeyse %60 – 70’lık bir kısmının ortalama 22 yaşındaki İspanyollardan oluşmasıydı. Örneğin sınıfımızın bir tanesinde 8 İspanyol, 1 Koreli 1 Arap, 1 Türk ve 1 İtalyan vardık. Okulu bizim kadar ciddiye almayan bu arkadaşlar maalesef kendi aralarındaki İspanyolca sohbetlerle, attıkları kahkahalarla, hocalarla girdikleri saçma diyaloglarla, yüksek özgüvenleri ve bitmeyen hayat enerjileri ile  dersi çok rahat kaynatabiliyorlardı:) Ayrıca pronunciation ve gramer olarak çok kötü olan bu arkadaşlarla ders aralarında sohbet etmek de pek mümkün olmuyordu. Ancak Upper ya da Advance seviyede olanları dediğini anlayabiliyor ve dediği anlaşılabiliyordu. Ama bunun için okulu suçlayamam çünkü İspanyollar ucuz diye o okulu seçiyorlardı. İspanyol istemiyorsan daha pahalı bir okullara gideceksin. Genelde bu işi biraz ciddiye alanlar ücretini ödedikleri süre dolunca okuldan kaydını alıp daha az İspanyol olan daha pahalı başka bir okula gidiyorlardı. Ama ben hepsini peşin ödediğim için öyle bir şansım olmadı. 6 saat o okuldan almaktansa 2 saat daha iyi bir okuldan almayı tercih ederdim ki zaten çoğu zaman derslerin sadece 2 saatine gittim bu yüzden devamsızlığım çok fazla oldu. İşin kötüsü hocaların birçoğu da İspanyolca biliyorlar ya da öğrenmeye çalışıyorlardı. Kısacası İngilizceden çok İspanyolca duyuyorduk. Okulda zaten sanırım sadece iki tane Native öğretmen vardı ama bu bence çok önemli değil.

   

   

  Bana göre okulda sadece iki hoca çok iyiydi bir tanesi ''Ben'' diğeri ise sadece birkaç dersimize girdiği için ismini unuttum. Michel diye Arap bir arkadaş yine bu kaydını başka okula alanlardan biriydi, okuldan gittikten yaklaşık bir ay sonra çarşıda rastladık biraz sohbet ettik gittiği okulda daha az İspanyol olduğunu ve çok daha hızlı öğrendiğini söylemişti ancak yeni okulun 1,5 kattan fazla daha pahalı olduğunu söylemişti. Ben okul dışında kurduğum arkadaşlıklarla okuldan daha faydalı ortamların içine girebildim. Bunun dışında Bournemouth şehir olarak oldukça güzeldi, hatta şu anda çok daha güzeldir. Gece hayatı, lokantaları, alışveriş merkezleri, sahili, diğer şehirlere ulaşımı ile güzeldi. Tekrar gidecek olsam yine Bournemouth’a giderdim ama tabi ki başka bir okula:)

   

   

  Şimdilik söyleyeceklerim bunlar, görüşmek üzere...

   

   

  Erkan BEDİR

  Sakarya Üniversitesi, Makine Mühendisliği

  United World Bournemouth Dil Kursundaİngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Bournemouth

 59. İdealsas
  Nurdan Kevşek

  Bournemouth’da hayat sadece okul değil herkes arkadaş canlısı, hocalar sıcakkanl

 60. Bournemouth’da hayat sadece okul değil herkes arkadaş canlısı, hocalar sıcakkanlı...

  Bournemouth'ta 7 hafta geçirdim ama sıkıldığım bir gün olduğunu hatırlamıyorum. Sakin görünüp bir o kadar da öğrenci dolu olan bir şehir istiyorsanız bence Bournemouth. Bournemouth'a gitmeden önce birçok endişelerim vardı. Küçük şehir, acaba sıkılır mıyım? Kalacağım aile yanında sıkıntı yaşar mıyım? Endişelerim gidene kadardı. Gittikten sonra bu endişelerin hiçbiri kalmadı.

   

   

  Bournemouth Londra'ya 2 saat uzaklıkta her yere ulaşımı çok kolay, küçük, sakin, sanki sadece öğrencilerden oluşmuş bir şehir aynı zamanda o kadar da canlı. Hafta içi yaşam sadece okuldan ibaret degil, eğlenmeyi seven biriyseniz her akşam kendinizi çeşitli aktivitelerde, partilerde, club’larda yada sahilde barbekü partisinde bulabilirsiniz. Tabi hafta sonlarını da iple çekmiyor değildim, her hafta sonunu başka bir şehirde geçirebilir, uygun fiyata turlar bulabilir ya da okulun düzenlediği gezilere katılabilirsiniz. Ama bence en güzeli arkadaşlarımla diğer şehirleri gezmek için yaptığımız programlardı. Mesela bisiklet kiralayıp diğer şehirlere tura çıkıp saat 22.00 da kendimizi ormanın içinde bulmak gibi:) Yani unutamayacağınız deneyimleri yaşamak sizin elinizde. İngiltere ne kadar soğuk bir ülke olsa da insanlar bir o kadar sıcak ve saygılı, bende 7 haftada İngilizlere karşı oluşan bir güven var.

   

   

  Okulum United World School of English, tekrar gitsem yine aynı okulu seçerdim diye düşünüyorum, çünkü orda hayat sadece okul değil, herkes arkadaş canlısı, hocalar içten sıcak ve bence hepsi İstanbul hayranı:) Ayrıca sanki hocaların tek derdi sizi konuşturmak, sürekli pratik yaptırmak bu sayede dersler grup çalışması ve diyalog halinde geçiyor ve sürekli İngilizce konuşulan bir ortamın içinde oluyorsunuz. Bu sayede ben bir süre sonra konuşulanları daha çabuk anlayıp daha hızlı konuşmayı başardım. United World School of English kaliteli hocaları ve sürekli olan aktiviteleriyle tavsiye edebileceğim bir okul. Tabi ki tavsiyelerimden biri de aile yanında kalınması, ve umut ediyorum ki kaldığınız evde sizden başka farklı ülkelerden gelen başka öğrencilerin de olması; herşey işte o zaman daha eğlenceli, farklı kültürler ve herkesin bulunduğu ortak bir nokta, ev içinde herkes hoşgörülü sevecen sürekli gülümseyen yüzler, yani kaldıgınız ev, okul ikisi de birbirinden renkli iki hayat olmuş oluyor.

   

   

  Ama şöyle de bir şey var Türkler her yerde, diğer okullarda olduğu gibi benim okulumda da Türkler vardı, ama yabancılarla vakit geçirmek yada Türklerle vakit geçirmek istemek sadece size kalmış bir şey. Yurtdışı yaşanılması gereken bir deneyim, benim ilk deneyimim oldu ve bu deneyim için geç kalmış olduğumu da düşündüm.

   

  Bu deneyimimde İdealsas'ın desteğini de unutamam. Buradaki işlemlerimle ilgilenmelerin yanında, İngiltere’de de ayrıca ilgilendiler, her şey için teşekkürler. İdealsas ve tabiki de irtibatı İngiltere’deyken de koparmayan Danışmanım Gökçe’ye çok teşekkürler :)

   

   

  Nurdan KEVŞEK

  Marmara Üniversitesi, ÇEKO

  United World Bournemouth Dil Kursundaİngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Bournemouth

 61. İdealsas
  Gülbahar Narin Barder

  İdealsas bana hep destek oldu, bilgilendirdi. Başından sonuna kadar çok profesyo

 62. İdealsas bana hep destek oldu, bilgilendirdi. Başından sonuna kadar çok profesyonelce, dürüst bir çalışma sundurlar...

  Bugün kursumun son günü maalesef:( Her şey süperdi, çok fazla insanla tanıştım burada, çok farklı milletten insanlar ile dostluklar kurdum. Çok fazla şey öğrendim ve bu yalnızca İngilizce değildi. Harika turlara katıldım, İngiltere’nin her yerini gezdim, oda yetmedi diğer şehirleri de gezdim; Cambridge, Oxford, Brighton vb . Süperdi. Burada yapılacak o kadar çok şey var ki sıkılmanız imkânsız. Genelde İngilizler soğuk insanlar derler ama ben çok iyi karşılandım burada.

   

   

  EC çok güzel bir ortamı olan bir okul. Ciddi anlamda mesai harcadım İngilizce için ve zannediyorum çok iyi bir noktaya getirdim. İlk geldiğimde tabi ki zor geldi çünkü aksan çok farklı ve zordu. Çok film, çok kitap ve sonuç şuan subtitle (altyazı) olmadan rahatça film izliyor, İngiliz ve diğer insanları çok rahat anlıyorum ve gayet güzel konuşuyorum:)

   

  Buraya geldiğim sürece içerisinde Türkçe konuşmamaya çok özen gösterdim. Ve şansıma geldiğim süreçte en fazla 4–5 Türk öğrenci vardı okulda. Onlarla da İngilizce konuştum.

   

   

  İdealsas ekibine ve özellikle size bu süreçte verdiğiniz emek ve anlayış için çok teşekkür ederim. Her süreçte bana destek oldunuz, bilgilendirdiniz. Başından sonuna kadar çok profesyonelce, dürüst bir çalışma şekliyle davrandınız. Çok teşekkür ederim.

   

  Gülbahar Narin BARDER

  Bütçe Uzmanı

  Sakarya Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği

  EC Londra Dil Kursundaİngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Londra

 63. İdealsas
  Merve Can Eser

  Sanki yanında kaldığım ailenin kızıydım ve ev de kendi evimmiş gibiydi...

 64. Sanki yanında kaldığım ailenin kızıydım ve ev de kendi evimmiş gibiydi...

  Ben EC okullarının Oxford şubesine gittim ve yaklaşık 2 ay yani 8 hafta orada bir aile ile kaldım. Çok harika zaman geçirdim İngiltere harika bi yerdi zaten çok düzenli ve kurallı aynı zamanda Oxford da son derece sakin ve küçük bi yer olmasına rağmen şehir merkezinde aradığım her şey vardı. Arkadaşlarımla başka şehirleri ziyaret ettik özellikle Oxford Londra'ya yakındı otobüsle 1,5 saat ve neredeyse her hafta sonu oradaydık.

   

   

  EC'nin Oxford şubesinden son derece memnun kaldım. Öğretmenler, öğrenciler herkes çok sıcakkanlı ve yardımseverdi. Bu utanmadan, çekinmeden rahatça İngilizce konuşmamı sağladı ve bu sayede İngilizcem düşündüğümden çok daha fazla gelişti. Etkinlikler bol ve eğlenceliydi dünyanın bi çok yerinden arkadaşlar edindim, gezilere katıldım, turla Paris'e bile gittim.

   

   

  Yanında kaldığım aile tam belirttiğim isteklere uygundu bu yüzden çok rahat zaman geçirdim. Hatta bir süre sonra artık sanki evin kızıymışım ve kendi evimdeymişim gibi hissetmeye bile başladım açıkçası. Aile yanında kalmak gerçekten çok daha faydalıydı çünkü onlarla hep bi iletişim içerisinde oluyorsunuz ister istemez ve bu da sizin daha çok İngilizce konuşmanız demek oluyor.

   

   

  Geri dönmekte gerçekten çok zorlandım daha fazla kalmayı çok isterdim gitmek isteyen herkese tavsiye ederim.

   

  Merve Can ESER

  Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik

  EC Oxford Dil Kursundaİngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere, Oxford

 65. İdealsas
  Çağla Arıç

  İngilizce öğretmeni olarak İngiltere'de “Teacher Training” programına katıldım..

 66. İngilizce öğretmeni olarak İngiltere'de “Teacher Training” programına katıldım...

  Merhabalar,

   

  Ben Çağla Arıç. İngilizce öğretmeniyim.

   

  Konuşma İngilizcemi geliştirmek üzere geçen sene İdealsas Yurtdışı Eğitim ve Danışman Aydın beyin desteği ile Malta’ya gitmiştim. Bu sene ise İngilizcenin ana vatanına gitmeye kararlıydım.

   

   

  İngilizce öğretmeni olarak İngiltere'de “Teacher Training” programına katılmak uzun süredir aklımdaydı. Aydın Bey'in Southampton da Lewis School of English'i önermesiyle bu düşüncemi gerçekleştirdim. 2 hafta General English ve hemen sonrasında 2 hafta “Reflective Teacher Training”  programına katıldım. Teacher training programı gerçek anlamda eğitim anlayışımı değiştirdi. Dersler İngilizce öğretmenliği eğitim fakültesi derslerine benzer ancak 2 haftalık programa bir İngilizce öğretmeninin meslek hayatı boyunca işine yarayacak veya karşılaşacağı problemleri çözebilecek dersleri koymuşlar ve tabi ki hepsi uygulamaya yönelik olduğu için akılda kalıcılığı çok fazla; kalabalık sınıflarda nasıl aktiviteler yapabiliriz veya hiç Türkçe konuşmadan ders içi her durumu öğrencilerimize nasıl İngilizce anlatabiliriz, öğrencilerimizi nasıl yakından tanıyabiliriz ve en güzeli hafta da bir dil okulunda ki dersleri gözlemleme ve ardından bizim “Micro Teaching” yapmamızdı.

   

   

  Anlattığımız dersi programa katılan meslektaşlarımız ve öğretmenimiz izliyor ve kendi dersimizle ilgili neyi çok iyi bulduk neyi daha da geliştirmeliyiz bunlar üzerinde konuşma ve kendimi tanımak adına harika bir deneyimdi. Öğretmenler her konuda yardımcı ve ilgili bir istediğiniz veya probleminiz olduğunda anında çözüm odaklılar. Okul gerçek anlamda standartlarını oluşturmuş ve dil öğrenmek, öğretmek isteyen herkes için fırsatlar oluşturmuş. Southampton ilk etapta sıkıcı bir şehir gibi görünse de şehri tanıdıkça yapılacak çok şeylerin olduğunu ayrıca diğer şehirlere çok yakın olduğundan dolayı her yeri ziyaret etme şansınızın olduğunu göreceksiniz.

   

  Çağla ARIÇ

  İngilizce Öğretmeni

  Uludağ Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği

  Lewis School of English Dil Kursunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Southampton

 67. İdealsas
  Şeyma Akdaş Beşli

  San Francisco hakkında ne bilmek istiyorsanız izlenimlerinden okuyabilirsiniz...

 68. San Francisco hakkında ne bilmek istiyorsanız izlenimlerinden okuyabilirsiniz...

  EC San Francisco’da asla sıkılmazsınız. Her gün mutlaka bir aktivite vardır. Her ayın 1 inde 30 günlük aktivite takvimi açıklanır. Ay içinde NBA maçı ya da ünlü bir müzikale gidilir. Beraber Kore ya Türk ya Çin yemeği organizasyonu yapılır. Okulda sinema günü, beysbol maçı, müze ya da üniversite gezilerine katılabilirsiniz. Öğretmenlerden Wasim ile birlikte Çarşamba günleri soccer günüJZaten SF de yapılacak o kadar çok var ki, siz de sınıf arkadaşlarınızla mutlaka plan yapmış oluyorsunuz.

   

   

  EC’nin bulunduğu yer konum olarak çok iyi. Tam merkezde ve çok işlek bir yerde. Okul çıkışı sahile yürüyerek gidebilirsiniz. EC’nin yönetim kadrosu çok eğlenceli insanlardan oluşuyor. İlk gün, oryantasyon ve seviye tespit sınavı yapılıyor. Oryantasyon sunumunda size şehri tanıtan sunumlar yapılıyor, alışveriş-yemek-ulaşım hakkında bilgi veriyorlar. Daha sonra bir banka ve bir telefon şirketi gelip öğrencilere bilgi veriyor. Eğer yanınızda yüklü miktarda para getirdiyseniz bankaya yatırmanız faydanıza olacaktır. Ve eğer uzun süreli kalacaksanız telefon hattı alabilirsiniz. Şehrin çoğu noktasında ücretsiz wifi olduğunu unutmayın. Burası Silikon Vadisi !! oryantasyon bittikten sonra yeni gelen öğrenci grubu ve koordinatör Ryan ile birlikte ufak bir şehir gezisine çıkıyorsunuz. Ertesi gün okulda sınıf listeleri açıklanmış oluyor ve sınıfınızda eğitim başlıyor. Her sınıfın 2 öğretmeni var. Okulda kitaplar ücretsiz veriliyor. Her 6 haftada bir seviye atlama sınavı yapılıyor. Burada aldığınız nota göre bir üst kura geçebilirsiniz. Ama insanlar sınavların zor olduğunu ve seviye atlamanın biraz zor olduğundan bahseder. (EC okullarının içinde en zor okul San Francisco’ymuş) Mezuniyette ise turuncu suits giyip kep atma töreni yapılır, herkes ufak bir konuşma yapar ve sertifikasını alır

   

   

  SF’de konaklama için fazlasıyla alternatif var. Ama yer bulmak oldukça zor. Rezervasyonlar genellikle 1 aylık ve üzeri şeklinde yapıldığından kısa dönemli yer bulmak sıkıntılı olabiliyor. EC’nin kendi yurdu olan Monastry’de kalırsanız çok eğlenceli bir yurt hayatınız olabilir. Çünkü o yurtta sadece EC’nin öğrencilerinin kalması avantaj. Çatı partileri, her akşam birisinin odasında toplaşma, yurttakilerle bara gitme ya da yurda çok yakın olan Dolares parkta piknikler. Bu yurdun dezavantajı kahvaltının dahil olmaması, okula yürüyüş mesafesinde olmaması ve bir de temizlik!. Bunlar önemli değil derseniz Monastry’de çok eğlenebilirsiniz. Özellikle 30 yaş altı gençler için ideal. Yok ben daha derli toplu temiz bir yer isterim derseniz, Usa Student Residance sizin için. Kahvaltısı güzel, temizlik iyi, okula yürüme mesafesinde. Buranın da etkinlikleri oluyor merak etmeyin. Konaklamada yapılması gereken en önemli nokta, 6 ay için gidiyorsanız 6 aylık para ödemeyin. Öncelikle 1 aylık para ödeyin ve gidip diğer yurt alternatiflerini de görün. Yoksa ödediğiniz parayı geri alamazsınız.

   

   

  SF yürümek için inşa edilmiş bir şehir. Yine de ben yürümem derseniz toplu taşıma çok güzel organize edilmiş. Aylık clipper card ücreti 70 usd. Metro-otobüs-vapur-tramvay hepsinde geçiyor. Cable cara binmeden gelmeyin tabi ki. Ve mutlaka bisiklet kiralayıp Golden Gate köprüsünü bisiklette geçinJ

   

   

  San Francisco’ya geldiyseniz gezecek çok yeriniz var demektir. San Diego-Los Angelas-Las Vegas-Monterey-Carmel-Grand Canyon-Tahoe Lake-Yosemite National Park, Silikon Vadisi.. daha bir çok yer.. Dünyanın en güzel sahillerinde gün batımını izleyebilir, belgesellerde gördüğünüz National Parklara gidebilir, Universal Studio’larında film çekme hilelerini görebilir, Six Flags’te hayatınızda binmediğiniz kadar roller costerlara binebilirsiniz. Bu yerlere arkadaşlarınızla beraber araç kiralayıp gidebilirsiniz. Okulda mutlaka gezi organizasyonu olur, onunla gidebilirsiniz. Ya da tren-uçak ulaşımlarını kullanarak gidebilirsiniz

   

   

   

  Şeyma Akdaş BEŞLİ

  Ticari Pazarlama Yöneticisi

  EC San Francisco Dil Kursundaİngilizce dil eğitimi aldı

  ABD, California eyaleti, San Francisco şehri