Malta Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Elif Vargelen

  Malta’yı seçmemin iki sebebi var aslında...

 2. Malta’yı seçmemin iki sebebi var aslında...

  Temmuz ayında 2 hafta süreyle EC Malta dil kursu kapsamında Malta’da bulunma şansını elde edenlerdenim ben de. İlk olarak şunu söyleyerek başlamak istiyorum ki hayatımda unutamayacağım bir anı oldu benim için…

   

  Malta’yı seçmemin iki sebebi var aslında; yerel dil olarak İngilizce konuşulması ve fiyatların diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun olması… İdealsas ile ilk irtibata geçtiğim andan itibaren hiçbir zorluk yaşamadan tüm gerekenler gitmeme birkaç ay kala halledildi. Her ince ayrıntı düşünüldü ve bana birçok seçenek içerisinden seçme şansı verildi. Takıldığım her konuda İdealsas’ın deneyimli danışmanları sabırla yardımcı oldular. Kendilerine minnettarım!!

  maltada ingilizce dil kursları

  EC Dil Kursu Malta’da bulunan, başarısı kanıtlanmış en iyi dil kursu. Elemanları son derece yardımsever ve güler yüzlü. Aktiviteler çok yoğun ki bazen hangisini seçeceğinize karar veremiyorsunuz. Kurs bünyesinde görev yapan tüm hocalar alanlarında uzman ve son derece sıcakkanlılar. İki haftalık kursun bendeki muazzam katkısını yadsıyamam. EC Malta grubunu seçtiğim ve yazımın bir kısmını Malta’da yararlı ve eğlenceli bir şekilde geçirdiğim için çok mutluyum. İleride mutlaka yine bu tür bir aktivite ile yurtdışında bulunmak istiyorum! Malta yaz için ideal, küçük, sıcak, davetkâr ve tarihle dolu bir ülke. Malta halkı çok sıcakkanlı ve misafirperverler. Her yıl dünyanın her yerinde yüzlerce misafiri ağırlayan bu küçük adayı mutlaka görün derim ben... Shengen vizesi sayesinde Gozo, Sicilya ve İtalya feribot seferleri de çok cazip oluyor…

  maltada öğrenci tatili

  Eğer siz de benim gibi yurtdışında biraz zaman geçirmek, İngilizce konusunda kendinizi geliştirmek, ama sıkılmadan aynı zamanda eğlenerek öğrenmek, öğrenirken dinlenmek, tatil yapıp yeni yerler görmek, farklı kültürlerle tanışmak, dünyanın her yerinden arkadaşlar edinmek istiyorsanız, Akdeniz’in kalbi Malta’yı size şiddetle öneriyorum!!! İdealsas’a ve tüm çalışanlarına, özellikle danışmanım Gökçe Bayram’a yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Sonraki yıllarda tekrar farklı deneyimlerde buluşmak üzere!!

   

  Elif VARGELEN

  Dumlupınar Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı

  EC Malta Dil Okulu'nda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  Malta, St. Julians

 3. İdealsas
  Kader Beyazıt

  Öncelikle Neden Malta sorusunu kendi açımdan cevap vereyim...

 4. Öncelikle Neden Malta sorusunu kendi açımdan cevap vereyim...

  Merhabalar, ben Kader.

   

  Çukurova Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olduktan bir ay sonra dil eğitimi için Nisan başında Malta, Chamber College Dil Kursuna İngilizce dil eğitimine geldim ve 4,5 ay kaldım.

  Öncelikle Neden Malta sorusunu kendi açımdan cevap vereyim; her ne kadar Maltaca da konuşulsa resmi dili İngilizce olan bir ülke. İkinci olarak diğer İngilizce konuşulan ülkelere göre daha ucuz bir ülke. Avrupa Birliği üyesi olduğu için diğer Avrupa ülkelerine seyahat imkanı olması çok iyi. Kendi adıma 4 farklı Avrupa ülkesini eğitim sürem boyunca görme şansı elde ettim. Hem de çok ucuza getirerek. Son olarak da Malta bir turizm ülkesi. Yani hem eğitim hem tatili bir arada yapabileceğiniz bir yer.

  Küçük bir ada olduğu için her tarafa kolayca erişebiliyorsunuz. Her yerde denize girilebiliyor. Çok gelişmiş bir eğlence hayatı da cabası. 4,5 aylık eğitim yetti mi diye soranlar olabilir? Ben Anadolu Lisesi çıkışlı olduğum için var olan temelimin üzerine pratik yapma fırsatı buldum. Zaten okulda ders alıyorum deyip kişisel çalışmayı elden bırakmamanız da gerekiyor. Kendimizi yeterli derecede geliştirebilmemiz her şeyden önce kendi elimizde çünkü. Hiç İngilizce bilmeyen bir arkadaşımın 8 ay gibi bir sürede İngilizcesinin yeterli düzeye geldiğine tanık oldum.

  Peki, buraların hiç mi olumsuz tarafı yok. Sadece diyebilirim ki, 15 Haziran’dan sonra gelmeyi düşünenler için okuldaki Türk sayısının fazlası ile arttığını söyleyebilirim. Yaz ayları dışında çok rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir ülke.

   

  Kader BEYAZIT

  Çukurova Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği

  Chamber College Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  Malta, Gzira

 5. İdealsas
  Özge Türksoy

  Malta’daki 16. haftamı bitirmiş bulunmaktayım ama çok fazla canımın sıkıldığı...

 6. Malta’daki 16. haftamı bitirmiş bulunmaktayım ama çok fazla canımın sıkıldığı...

  Malta'ya gelmeden önce İngilizce dil eğitimi alabileceğim tüm ülkeleri araştırdım. Hem bütçemi fazla zorlamadığı hem de Türkiye'ye yakın olduğu için Malta tercihini yaptım. Diğer seçeceğim ülkelere göre yaşam şartları daha uygun ve Malta'da yaşam gerçekten çok rahat.

   

  ESE Dil okulunda eğitim alıyorum ve bence Malta'da ki en kaliteli okullardan biri olduğunu düşünüyorum. Malta'nın en büyük dezavantajı çok fazla Türk'ün dil eğitimi almak için buraya gelmesi. Doğal olarak sınıfta da kendinden başka kesin birkaç tane daha Türkle karşılaşıyorsun. Sınıf yaz aylarında en fazla 10'ar kişiydi ama kışın gelmesiyle sınıf mevcudu dörde beşe kadar düştü. Ben ESE Dil okulunun Land's End Residans'ında kalıyorum. Kaldığım yerden çok memnunum. Özellikle deniz manzarası olması cezbedici bir özelliği. Okula biraz uzak ama otobüsle gelip gittiğim için sorun yaratmıyor. Bazen yürümeyi tercih ediyorum deniz yolundan gelindiğinde bir hayli keyifli oluyor. Seçtiğim konaklama beklentilerimi fazlasıyla karşıladığını söyleyebilirim. Yemeği genellikle kendim evde yapıyorum.  Bu şekilde hem istediğim şeyi yiyorum hem daha uygun oluyor. Yemek konusunda hiçbir sıkıntı çekmiyorum. Büyük alışveriş merkezine yakın bir yerde kaldığım için istediğim her şeyi orada bulabiliyorum.

  Eğer Malta’ya dil eğitimine gelirseniz cep harçlığı olarak eğer çok lüks yaşayan biri değilseniz 400–500 Euro civarı yeterli olacaktır. Malta çok küçük bir ülke ama ben Malta’daki 16. haftamı bitirmiş bulunmaktayım ama çok fazla canımın sıkıldığı bir zamana rastlamadım. Malta da hayat eğlenceli gece hayatını sevenler için güzel bir seçim olabilir. Özellikle yaz aylarında Avrupa ülkelerinin tatil yapmak için seçtiği yerlerden biri ve bir hayli kalabalık oluyor. Gozo ve Comino adaları görülmesi gereken yerlerden. Dalış yapmayı seviyorsanız güzel seçim olabilir. Onun dışında ben bir haftalık Avrupa turu yaptım ve benim için çok güzel bir deneyim oldu. Malta Avrupa ülkesi olduğu için buradan uygun uçak biletleri bulup Avrupa ülkelerini gezme şansına da sahipsiniz. Vizeniz hiçbir sorun yaratmıyor bu konuda endişelenmeyin.

  Buradaki herkes Maltaca biliyor fakat eskiden İngiliz sömürgesinde olan bir ülke olduğu için çoğu kişi aynı derecede İngilizce de konuşuyor. Evet Malta aksanı biraz değişik fakat zaten İngiltere’ye de gitmiş olsanız kısa bir sürede sizin onların aksanı gibi konuşabilmeniz mümkün olmayacaktır. Genel olarak İdealsas Eğitim Danışmanlığından memnun kaldım. Ama alabileceğimiz İngilizce dil eğitimleri konusunda daha fazla bilgi verilmesi gerekliydi. Genel İngilizce, Akademik İngilizce, ya da birebir dersler bunlar hakkında bize fazla bilgi verilmedi. Bilgi verilmiş olsaydı akademik İngilizce almayı tercih ederdim o konuda pişman oldum. Eğer Malta'da dil eğitimi almak istiyorsanız ilk başta tavsiye edeceğim şey Türk arkadaş gruplarından uzak durun:) Yoksa burada İngilizce eğitimi almanızla Türkiye'de İngilizce eğitimi almanız arasında hiçbir fark olmayacaktır. Zamanınıza yazık edersiniz sadece. Gece hayatının 7–24 olduğu bir yer olduğu için fazla kendinizi kaptırsanız, İngilizce öğrenmeden geri dönersiniz buradan. Bu şekilde birçok Türk öğrenci gördüm o yüzden söylüyorum:) Diğer ülkelerdeki dil eğitimini bilmediğim için kıyaslama yapamayacağım ama eğer dediğim şeylere dikkat ederseniz Malta'da İngilizce öğrenebilirsiniz.

   

  Ben buraya geldiğim için pişman değilim ve burada yaşamaya gerçekten çok çabuk alıştım. Her şey kendinizde bitiyor arkadaşlar İngiltere ya da başka bir ülkeye de gitseniz bir şeylere çaba göstermedikten sonra bir sonuç alamazsınız.

   

  Özge TÜRKSOY

  Yıldız Teknik Üniversitesi, Matematik Mühendisliği

  ESE Malta Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  Malta, St. Julians

 7. İdealsas
  Esin Raşitoğlu

  Yazın dil öğrenmenin yanında tatil de yapmak istiyorsanız elbette Malta...

 8. Yazın dil öğrenmenin yanında tatil de yapmak istiyorsanız elbette Malta...

  MALTA!

   

  Anadili Maltaca olarak düşünülen ancak herkesin İngilizce konuştuğu ve aynı zamanda da turistlerin akın akın geldiği adacıklar ülkesi. 2013 yazında 10 haftalık bir programla Ec School‘a gittim ve İdealsas şirketinden çok memnun kaldım. Pek çok arkadaşımdan gittikleri şirketler hakkında bir çok olumsuz şey duydum. Benim için ise her şey çok basit oldu kısacası bunu bütün içtenliğimle dile getirebilirim ki ben pek bir şey yapmadan kendimi Malta’da buldum. Oraya giden öğrenci arkadaşlarımın da söylediği gibi Ec School Malta’daki en iyi dil okullarından birisi ancak şunu da belirtmem gerekir ki özellikle Ağustos ayında birçok Türk ile karşılaşacaksınızdır, bu kaçınılmaz bir gerçek. Bazı arkadaşlarım vardı kendilerini aldattılar, eğitim görüyorum diye hep Türklerle gezdiler; bazıları ise Türklerle bile İngilizce konuştular. Dil öğrenmek kişinin ne yapmak istediği doğrultuda ya ilerler ya da durduğu yerde seker kalır…

  maltada öğrencilik nasıl

  Şunu da unutmamak gerektiğini düşünüyorum Türkler her yerde! Konaklama olarak aile yanı Malta için pek iyi değil. Öğrenciler, genelde aileler okula uzak olduğu için okul civarındaki okulun yurtlarında kalmayı tercih ediyorlar. Ancak uzun süre kalacaklar için şunu da önerebilirim ki orda arkadaş bulabilirseniz kiraya çıkmak çok daha uyguna geliyor. Ben okula yaklaşık yarım saat yürüme mesafesindeki Patricia Residence‘da kaldım. Okula uzaklığı dışında çok memnun kaldığımı dile getirmem gerek. Ama okula yakın Tania, Roulette gibi apartların da iyi olduğunu gördüm. Eğer ki yazın dil öğrenmenin yanında tatil de yapmak istiyorsanız elbette Malta sizin için çok güzel bir seçenek olabilir. Dilin gelişimi ona harcadığın zamanla doğru orantılıdır ve bu yüzden ne kadar üstüne düşüp ona zaman harcarsan karşılığını o kadar alırsın. Umarım birazda olsa aklınızdaki soruları cevaplandırabilmişimdir, teşekkürler.

   

  Esin RAŞİTOĞLU

  Marmara Üniversitesi, İngilizce İktisat

  EC Malta Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  Malta, St. Julians

 9. İdealsas
  Ersin Sezgin

  İngilizceyi iyi bir şekilde konuşabilmek için minimum altı ay kalmak gerekiyor..

 10. İngilizceyi iyi bir şekilde konuşabilmek için minimum altı ay kalmak gerekiyor...

  Merhaba, ben Ersin Sezgin!

   

  3 aylık bir dil eğitimi için European Centre (EC) isimli okulda eğitim alıyorum. Ve benim gibi Malta’da eğitim düşünenlere Malta’da eğitim ve yaşam hakkında izlenimlerimi aktarmak isterim.

  maltada dil kursu

  Malta denince ilk olarak denizinden, güzel sahillerinden ve ziyaret edilebilecek birçok tarihi yerleri ve şehirlerini dikkat çekiyor. Malta’da insanlar ve yaşamdan kısaca söz edecek olursam genellikle burada hayat çok sakin. Sadece cuma ve cumartesi geceleri burada hayat hareketli oluyor gündüzleri ise çok sakin bir şekilde devam ediyor. İnsanları ise saygılı ve yardımsever. Trafikten bahsedecek olsak burası 400 bin kişilik bir ülke ve aşağı yukarı herkesin arabası var ve günün belli saatlerin de trafik yoğunlu yaşanıyor ve Maltalılar bundan şikâyetçi fakat ben onlara İstanbul trafiğinden bahsedince rahatlıyorlar. 

   

  Okula gelince ise okul karşılıklı iki binadan oluşuyor. Bugüne kadar 6-7 öğretmenin dersine girdim hepsi iyi birer eğitimci ve dersleri de oldukça eğlenceli geçiyor. Okulun çalışanları da sorunlarımı çözmede bize oldukça yardımcı oluyorlar. Burada farklı milletlerden çok iyi arkadaşlıklar kurdum. Benim şu anki İngilizcem beklediğim kadar gelişmese de fena değil sanıyorum. Burada İngilizceyi iyi bir şekilde konuşabilmek için minimum altı ay kalmak gerekiyor.

  maltada öğrencilik hayatı

  Burada kaldığım süre zarfında Maltalı bir ailenin yanında konaklamadım ve bu konuda da oldukça şanslı hissediyorum kendimi. Benim ailem ile herhangi bir sorunum olmadı ve genellikle bana yardımcı olup memnun etmeye çalıştılar. Malta’da hayat bana göre ne çok pahalı nede çok ucuz ama paraları bizim paramıza göre bayağı değerli 1 malta lirası, 4 ytl'den fazla yapıyor. Burada otellerde ve apartlarda kalıp yemeğini kendisi yapan insanlar Malta’nın daha ucuz olduğunu söylüyorlar.

   

  Ben burada okul ile birkaç tura katildim ve günübirlik. Turlar güzeldi. Hafta sonları birer kez Gozo ve Malta turlarına katildim. Gozo'nun Malta’ya göre küçük olmasına rağmen doğal güzellikleri daha fazla, Malta’nın ise gezilecek tarihi yerleri fazla ve oldukça ilgi çekici diyebilirim. Buraya gelmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem, Malta küçük bir şehir, her ne kadar yazın Turizm sezonu olmasından dolayı nüfus kalabalıklaşsa da belli bir süre sonra yapacak şey konusunda sıkıntıya düşüyorsunuz. Açıkçası benim açımdan buraya geldiğim ilk günler iyi ve eğlenceliydi. Ben uzun süreli gelmediğim için bu çok büyük bir sorun olmasa da eğer uzun dönemli bir kurs düşünüyorsanız önceliklerinizi iyi belirleyin derim.

  maltada konaklama

  Son söz olarak, eğitim için Malta’yı seçmemde İdealsas’ın katkısını burada belirtmeden geçmek istemem. Malta hakkında gitmeden önce anlattıkları, okul, aile seçimi, uçak bileti gibi hizmetleriyle bana pek bir iş bırakmadılar. Gerek büyük ve eski bir kuruluş olması, gerekse ofis görüşmelerimizde verdikleri bilgi ve destekle ve hissettirdikleri güvenle İdealsas’a ve özellikle Aydın Bey’e çok teşekkür ediyorum.

   

  Ersin SEZGİN

  EC Malta Dil Okulunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  Malta, Sliema

 11. İdealsas
  Derya Kaya

  Okulda internship olarak çalışma şansınız bile olabilir, benim gibi...

 12. Okulda internship olarak çalışma şansınız bile olabilir, benim gibi...

  Malta’ya geldiğim ilk hafta çok zorluk çektim. Büyük bir evde hiç tanımadığım ve aynı dili konuşmadığım insanlarla yaşamak zor geldi.

   

  Çünkü daha önce buna benzer bir tecrübem olmamıştı ama zaman ilerledikçe okul ile ev arasında ki bağlantıdan dolayı herşey daha kolay olmaya başladı. Şöyle ki ayda bir ana sınavlardan sonra sınıflar değişiyor ve aynı level da her öğrenci bir şekilde aynı sınıfı paylaşıyor. Dolayısı ile bu öğrenciler arasındaki duygusal bağı güçlendiriyor. Keza okulda ve okul dışında yapılan aktivitelerde bu durumu güçlendiriyor. Sonrasında gelişen dostluk sürekli birlikte yemekler haftasonu programlarına dönüşüyor ki bu da pratik yapma olanağını güçlendiriyor.

  malta öğrencileri

  Malta hayatı ben İstanbul'dan geldiğim için ilk etapta normal olarak çok yavaş ve sıkıcı idi ama sonrasında sakin ve huzurlu olduğunu gördüm. Hayat kolay yürüyerek şehir değiştirebiliyorsunuz. isterseniz 3 şehri belki 4 şehri yürüyerek birbirine bağlayabilirsiniz. Benim yaşadiğim eve yakın bir Türk bakkal var satılan tum markalar Türk ve çok yakında bir Arap bakkal var. Evime yakın bir eczane ve doktor var. Hastane otobüsle 10 dk. ve taksiyle ortalama 3-5 dk. Okulun doktorunu acil durumlarda arayıp eve çağırabiliyorsunuz. Geceleri evleri dışarıdan kontrole gelen güvenlik görevlileri ve apartmanda her katta kapıları ve asansör çıkışını gören kameralar var. Çevrede çok fazla Türk restaurantı var ve büyük bir market var farklı iki bölgede. Birine yürüyerek yarım saatte diğerine otobüsle yarım saatte gidilebilir.

  maltanın gzira şehri

  Okulda ki öğretmenler öğrencilere destek olabilmek icin her şeyi yapıyorlar breaktime da bile 15 dakikalık tutorial veriyorlar. Okul yönetimi ve çalışanları öğrenciyi olumlu gönderebilmek için var gücüyle çalışıyor. Zaman zaman aksi olduğu oluyor fakat yapılabilecek herşey yapılmış oluyor.

  malta dil kursları

  Gece hayatı cok aktif her Çarşamba ve Cuma istediğiniz takdirde okulun düzenlediği ve öğrencilerin katıldığı "welcome party" düzenleniyor ve grup halinde gidiliyor ki bu da çok güvenli ve yine ilişkileri güçlendiren diğer bir durum. Bunun dışında yaz aylarında scuba diving ve boat turları yapılıyor.

   

  Eğer ilişkilerinizi iyi tutarsanız okulda internship olarak çalışma şansınız bile olabilir, benim gibi :)

   

  Derya KAYA

  Anadolu Üniversitesi, İşletme

  Chamber College Malta Dil Okulu'nda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  Malta, Gzira 

 13. İdealsas
  Özge Görücü

  Yarıyılda sadece iki haftalığına gitmiş olmama rağmen, bu iki haftanın en güzel

 14. Yarıyılda sadece iki haftalığına gitmiş olmama rağmen, bu iki haftanın en güzel geçmesini sağlayan...

  Ben Özge, İTÜ’de hazırlık öğrencisiyim ve yurtdışında ilk dil okulu deneyimimi Malta’da Am Language Studio’da yaşadım.

   

  Okulu benim tercih etme şansım olmadı fakat bir daha Malta’ya dil okulu için gidecek olsam yine aynı okulu seçeceğimi düşünüyorum. Yarıyılda sadece iki haftalığına gitmiş olmama rağmen, bu iki haftanın en güzel geçmesini sağlayan, Malta’nın gezip görülecek yerlerinin çok olması dışında, bütün bu yerleri görmemi sağlayan okulumdu. Hem ders olanakları hem de düzenlediği etkinlikleri açısından gerçekten mükemmel bir okul olduğunu söyleyebilirim. İki haftanın sonunda keşke daha fazla kalabilseydim demiş olmam da bunun sonucu.

  Dersler her sabah 9’da başlıyor ve isteğe göre bazı günler öğlen de ders olan programlar var. Sınıf ortamı gerçekten çok iyi, genelde sınıflar az kişilik. Benim öğretmenim çok eğlenceli biriydi. Derste gurup çalışmaları ve oyunlarla dersi hem daha eğlenceli hem de öğretici hale getiriyordu. Bir şeyi anlamadığım zaman öğretmenime söylemem yetiyordu, bir kelimenin anlamını bilmediğimde sözlük kullanmama gerek kalmıyordu. Sınıflarda farklı milletlerden öğrencilerin olması hem onlarla anlaşabilmek için İngilizce konuşmak zorunda olmam hem de farklı milletlerin kültürlerini, davranışlarını tanımam açısından oldukça iyiydi.

   

  Derslerden sonra okulun düzenlediği etkinlikler sayesinde diğer sınıflardan da kişilerle tanışmış oldum. Gitmeden önce “Hiçbir şey bilmiyorum Malta’da nereleri gezeceğim, nasıl yapacağım? “ diye düşünüyordum ama düşünmeme hiç gerek olmadığını gittikten sonra öğrendim. Okulun aktiviteleri sayesinde Malta’nın birçok yerini gezmiş oldum ve birçok arkadaş edindim. Onlar her konuda yardımcı olmaya hazırlardı.

   

  En başta da söylediğim gibi tekrar Malta’ya gidersem okul olarak Am Language Studio’yu seçerim.

   

  Özge GÖRÜCÜ

  İTÜ, Geomatik Mühendisliği öğrencisi

  Am Language Studio Malta Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  Malta, Sliema

 15. İdealsas
  Dilek Çatkın

  Etraftan duyduğum bilgilere göre Malta’da çok fazla Türk olduğu ve İngilizce öğr

 16. Etraftan duyduğum bilgilere göre Malta’da çok fazla Türk olduğu ve İngilizce öğrenemeyeceğim söyleniyordu. Şimdi ise iyi ki gitmişim diyorum...

  “Kendim olmayı, kendime yetmeyi öğrendim”

  Merhaba ben Dilek, 2 aylık dil eğitimi için Malta AM Language School’a gittim. İlk başlarda çok kararsızdım, etraftan duyduğum bilgilere göre Malta’da çok fazla Türk olduğu ve İngilizce öğrenemeyeceğim söyleniyordu. Şimdi ise iyi ki gitmişim diyorum. Çünkü farklı kültürlerden arkadaşlar ve ingilizce pratiği edindim. Hayatımın en çabuk geçen 2 ayı oldu. Rüya gibiydi. Kendim olmayı, kendime yetmeyi, yeni yerler, yeni insanlar keşfetmenin güzelliğini öğrendim.

   

  “Malta ilk başta çok renksizdi”

  25 Nisanda Malta havaalanına indiğimde okuldan gelen liderler beni karşıladılar ve kalacağım yere götürdüler. Havaalanından kalacağım paylaşımlı apart daireme gelene kadar gördüğüm kadarıyla Malta çok renksizdi. Ülkede çok nadir ağaç vardı ve ben nasıl geçecek bu 2 ay diye düşünmeye başlamıştım. Daha sonra aparta geldik. Oda arkadaşlarım çok yardım sever Fransız ve İtalyan’dı.

   

   

  “Hayatımı değiştiren öğretmenim Seema “

  Pazartesi okula gittiğimde kısa bir okul tanıtımından sonra sınıfıma girdim Öğretmenim Seema isimli Hindistan doğumlu ama yıllarca İngiltere’de yaşamış bir insandı. O gün bilmiyordum ama Seema benim hayatımı değiştiren ve hayatımda en sevdiğim öğretmen oldu. İlk başlarda hiç kimseyi anlamıyor ve kendimi zorladığım için baş ağrıları çekiyordum. Daha sonra alışıyorsun ve kendini konuşurken buluyorsun.

   

  “Çekingen olmama rağmen insanlar bir şekilde sizinle tanışıyor”

  Okulun eğitimi çok güzel, birkaç Türk’le aynı sınıfta olsanız bile asla Türkçe konuşmuyorsunuz dersler eğlenceli geçiyor, farklı kültürleri tanıyorsunuz. Sınıfınızda Alman, İtalyan, Japon, Çinli, Koreli, İspanyol, Libyalı ve Brezilyalı çoğunlukta oluyor. Herkes kendi ülkesinin yemeklerini danslarını müzik zevkini ekonomisini anlatıyor biranda kendinizi Türkiye’den bir şeyler anlatırken bulabiliyorsunuz. 1,5 saat ders sonrası 30dk. Mola oluyor ve molada terasta diğer arkadaşlarla sohbet edip okulun etkinlikleri hakkında size bilgiler veren liderler gelip sizinle konuşuyorlar. Ben normalde çok çekingen biriyim ve kolay kolay insanlarla kaynaşamam buna rağmen insanlar bir şekilde sizinle tanışıyor. Okulun haftalık etkinlik programları çıkıyor her pazartesi Welcome Partisi mevcut, ücretsiz buna katılıyor ve eğlenceli bir gece geçirebiliyorsunuz. Katıldığınızda çok para harcamanıza da gerek kalmıyor çünkü içecekler ücretsiz oluyor. Bunun gibi haftalık bir çok etkinlik sizi bekliyor sinema gecesi, barbekü partisi, Mexico gecesi, Havuz partileri, At Binme, Dalma, Sörf…  Bu etkinliklerden bazıları ücretli olabiliyor. İsteğe göre katılabiliyorsunuz. Okul da her Perşembe sınav oluyor isteyen öğrenciler sınava katılıp yeterli puan alırlarsa level atlayıp gelecek haftayı bir üst seviyede geçirebiliyorlar. Her Cuma elektrik-su faturası ödeniyor haftalık, ben en fazla 10 Euro ödedim 8-11 Euro arasında değişiyor.

   

   

  “2 Haftada Tüm Malta’yı Gezebilirsiniz”

  Malta çok küçük bir yer olduğundan 2 haftada tüm ülkeyi gezerek bitirebilirsiniz. Başkentiyle kaldığınız şehir arasında en fazla 1 saat uzaklık olabilir. Başkenti Valetta’da her Pazar festivaller düzenleniyor; örneğin Müzik festivalleri, yemek festivalleri, dans festivalleri gibi. Ülkenin çoğunu İtalyanlar oluşturduğu için ben ilk başlarda anlamada zorluk çekiyordum.  İtalyanların konuştuğu aksan size garip gelebiliyor ama bir süre sonra alışıyorsunuz. Ülke tarihini o kadar güzel korumuş ki yeni yapı evlere rastlamak nerdeyse imkânsız. Küçük şirin dar sokakları mevcut. Ülkede çok fazla turist bulunurken, Malta’nın yerel halkını bulmak nerdeyse imkânsızdır.

   

  “Malta’da her türlü damak tadını tadabilirsiniz”

  Malta’da yemek olarak çoğunlukla pizza ve makarna bulabiliyorsunuz. Çok fazla yemek kültürleri yok ama birçok yerde Türk kebapçısına rastlıyorsunuz. Yemek fiyatları biraz yüksek ama market alışverişi yapıp evde yemekler yaparsanız çok daha uyguna geliyor. Zaten okulda edindiğiniz arkadaşlar ara ara yemek geceleri düzenliyor. İtalyan yemekleri, Çin yemekleri ve başka yöreye ait yemekler tadabiliyorsunuz. Bizde kalabalık bir Türk yemek gecesi düzenlemiştik. Herkes Türk yemeklerine hayran kalmışlardı. Bunların dışında malta çok sıcak bir ülke bundan dolayı herkes günde birkaç saatini denize girerek geçiriyor. Denize girmeniz için özel plajlara gitmenize gerek yok ben Sliema’da kaldım, Slieam merkezinde bile denize girebiliyor hatta akşamları mangal bile yapabiliyorsunuz. Ama hafta sonları deniz için Golden Bay ya da Paradise plajı daha güzel. Golden Bay’de dağların arasından yürüyerek zirveye çıkabiliyor orada güneşlenebiliyorsunuz.

   

   

  Malta’nın en güzel yanlarından birine tüm Avrupa ülkelerine rahatlıkla geçiş yapabiliyor olmanız. Ben okula 1 hafta ara verip Avusturya ve Hollanda’ya gittim. Hayatımda yaşadığım en güzel zamanlardı. Malta’dan geleli 2 gün oldu. Malta 2-3 ay için yeterli bir süre daha fazlası aynı şeyleri tekrarlamanızı sağlayabilir.

   

  Son olarak, bana bu fırsatı sunan İdealsas çalışanı Aydın Bey’e çok teşekkür ederim. Bir şeylere en uygun ve en güzel yolla başlamamı sağladı.

   

  Dilek ÇATKIN

  Muğla Üniversitesi, Hemşirelik öğrencisi

  Am Language Studio Malta Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  Malta, Sliema

 17. İdealsas
  Mustafa Tunçel

  Eğer tatil tadında bir dil eğitimi almak istiyorsanız hiç düşünmeden Malta'yı te

 18. Eğer tatil tadında bir dil eğitimi almak istiyorsanız hiç düşünmeden Malta'yı tercih etmelisiniz...

  Merhaba ben Mustafa,

   

  Üniversiteden mezun olduktan tam 12 gün sonra European School of English (ESE) isimli okulda 24 hafta İngilizce dil eğitimi almak üzere Malta'ya hareket ettim ve Aralık ayında da dönüş yaptım.

   

   

  Öncelikle kafanızdaki "Neden Malta?" sorusuna açıklık getirmekte fayda var. Ben Malta'yı tercih ettim ve pişman olmadım. Çünkü eğer tatil tadında bir dil eğitimi almak istiyorsanız hiç düşünmeden Malta'yı tercih etmelisiniz ayrıca bu durum dil öğrenmenizde de büyük bir avantaj. Sosyal aktivite alanınız gayet geniş olmakta ve aslında eğlenerek öğreniyorsunuz. Malta'nın bir diğer avantajı da Avrupa Birliği üyesi olmasıdır.

   

   

  Eğer multi vizeye sahipseniz bir hafta sonu bile ucuz bir şekilde uçağa atlayıp bir Avrupa ülkesini görebileceğinizi Atletico Madrid-Galatasaray maçına gitmiş biri olarak söylüyorum. Ayrıca ekonomik anlamdaki avantajınız ise İngilizce konuşulan ülkeler arasında ucuz bir ülkeye gidecek olmanızdır. Benim gibi gece hayatından geri durmayan ama abartmayan da biriyseniz aylık ortalama 450 Euro size yetecektir. Bu arada bütün banka hesap kartlarınızı ya da kredi kartlarınızı dilediğiniz gibi sorunsuzca kullanabilirsiniz ve ayrıca Malta'da birçok HSBC ATM leri ile karşılaşacaksınız.

   

   

  Tıpkı gitmeden veya Malta'ya karar vermeden önce bende de olduğu gibi sizin de kafanızda oluşabilecek sorulara da açıklık getireyim. Öncelikle yerel dil konusundaki abartılı söylemlere inanmayın. Çünkü yediden yetmişe herkes İngilizce biliyor ve özellikle muhatap olacağınız genç neslin anadili ya da diğer bir deyişle birinci dili İngilizce tıpkı ESE'de ki hocalarım Miguel ve Julia'nın olduğu gibi. Bir diğer konu Malta'nın küçük olması ve sıkılır mıyım korkusu. Evet, Malta küçük bir yer ve kışın yaklaşık 450 bin kişi nüfusu var ancak yaz döneminde bu rakamın yaklaşık 1.5 milyona çıktığını hesaba katarsanız emin olun sıkılmayacaksınız. Son olarak da en önemli konu Malta'daki Türk nüfusu. Evet Malta'daki Türk oranı çok fazla hatta sınıfınızda da sizden başka 1-2 kişi daha Türk olacaktır ancak benim bu konudaki görüşüm ABD'de Work&Travel yapmış İngiltere'de dil okuluna gitmiş arkadaşlarımın da görüşleriyle gelişmiştir. Kısacası biz Türkler her yerde ve eğer Türklerle takılacaksanız bence rakamın çok bir önemi yok. Benim bu konudaki tavsiyem ise Malta'ya karar verecekseniz eğer turist sayısının yüksek olduğu yaz dönemini tercih edin, bunu yılbaşına kadar kalmış biri olarak söylüyorum ve bu tavsiyemi dikkate alın derim.

   

  Malta dil okullarıyla ünlü bir ada ülkesidir ve gerçekten de gelirlerinin büyük bir kısmını bu sektör oluşturmakta. Birçok okul seçeneğiniz olacak. Ben okulum ESE'den memnun kaldım. Disiplinli, eğitim kalitesi yüksek ve öğretmen kadrosu iyi bir okul ve hatta bence Malta'da en iyi ilk üçte bulunuyor. Aynı zamanda okulun konumu da çok güzel. Okulda ve yurtlarda ücretsiz WiFi hizmeti mevcut ve ilk gününüzde size ücretsiz olarak Vodafone Malta sim kartınız sunulacak. 

   

  Genel İngilizce, Akademik İngilizce konusunda ya da konaklama konusunda kararsızlık yaşıyorsanız eğer huzursuz olmayın çünkü gittiğinizde değişiklik yapabileceksiniz. Ben ESE'nin ekonomik apartında (Tania Flats) kaldım ve gayet memnundum.

  Tavsiyem ekonomik apartı seçerek gidip, beğenmezseniz gittiğiniz değiştirmenizdir. Önerimi soracak olursanız kalite fiyat açısından sırasıyla okul rezidansı, Tamarisk ve ekonomik apart (Tania Flats) ı önerebilirim. Okul rezidansı hariç her konaklamada yemeğiniz size ait olacak. Paylaşımlı dairelerde kalacaksınız, mutfağınız ve her türlü mutfak araç gereciniz mevcut olacak. Tek kişilik oda seçeneğiniz de mevcut olmakla beraber genelde 2 kişilik odalar mevcuttur ve bende 2 kişilik odada kaldım.

   
  Aslında Malta'dan çok fazla bahsetmedim, bunun sebebi de muhteşem bir güzelliğe sahip 

  olmasıdır ve kısacası anlatılmaz yaşanır. Karar verdiyseniz şimdiden iyi eğlenceler:)

  Son olarak her konuda adeta bir abim gibi elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan İdealsas çalışanı danışmanım Aydın Cemil Aykaç'a teşekkürü bir borç bilirim. Kendisine dilediğinizi sorabilirsiniz yardımcı olacaktır arkadaşlar :)

   

  Mustafa TUNÇEL

  Niğde Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslar Arası İlişkiler öğrencisi

  EC Malta Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  Malta, St. Julians

 19. İdealsas
  Fulya Ayşe Nurgün

  Whenever we want, İdealsas were ready to help us in any way…

 20. Whenever we want, İdealsas were ready to help us in any way…

  I could not love Malta and the education which was given by Chamber College more...!

   

  I would like to start the people how pretty and hospitalty to students. They were pretty kindly when we had even a huge problem. I never felt like a foreign person.

   

   

  I spent just 6 months but it did not take ages to me. If I stand on the education, I can say a lot of things about that.

  One of them is, all teacher's patience it was unimaginable..!

  If student does not understand something, they can explain even after the lesson, during the our break time.

  Even though they don't have to explain out of the lessons..

   

  On the other hand, I would like to give a huge thank İdealsas to accommodation. Whenever we want, 

  they were ready to help us in any way. It appreciated..

   

  Also, I started with Pre-int. Level, before I left I was Upper-int. Passing 3 hardest level was not easy 

  but I succeed.

   

  Everyone can do that.. If I had a chance, I could have gone again without thinking.

   

  All the best compliments for them. Many thanks for all helps and kindly behaviors...

   

   

   

  Fulya Ayşe NURGÜN

  Lise son sınıf öğrencisi

  Chamber College Malta Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  Malta, Gzira

 21. İdealsas
  Erdinç Çak

  Yeni Zelanda’ya vizem reddedildi, ben de Malta’da dil eğitimi almaya karar verdi

 22. Yeni Zelanda’ya vizem reddedildi, ben de Malta’da dil eğitimi almaya karar verdim...

  Merhaba Ben Erdinç ÇAK,

   

  Ankara’da özel bir firmada Makine Mühendisi olarak çalışıyorum. Kariyerim için İngilizce öğrenmem gerekiyordu. Niyetim Yeni Zelanda’ya gitmekti ama daha önce yurtdışına çıkmadığım için vizem reddedildi, ben de Malta’da dil eğitimi almaya karar verdim.

   

   

  Malta’ya karar vermem de diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olması büyük rol oynadı. Siz de gideceğiniz süreyi dikkate alarak toplam maliyetleri kıyasladığınızda buranın çok daha ekonomik olduğunu görebilirsiniz. 12 haftalık bir eğitim için EC Malta’da bulunmaktayım. Size burada kaldığım süre içindeki izlenimlerimi aktarayım;

   

   

  Malta kısa süreli İngilizce eğitimi için uygun bir yer gerçekten. Üç ay çok ideal bir süre. Üç aydan sonra insan sıkılmaya başlıyor. Neden derseniz;  Malta küçük bir ülke ve yapılacak aktivite yok denecek kadar az. Okulum EC’den çok memnunum. Geride bıraktığım 8 hafta içinde beklentimin üstünde bir eğitim aldım. Sunduğu alternatif konaklama seçenekleri ile memnun kalacağınız bir konaklama mutlaka bulursunuz. Ben aile yanı konaklama tercih ettim. Aslında burada çok fazla tercih edilmediğini gördüm. Bir arkadaşım hep aynı yemekleri yaptıkları ve genelde çok yaşlı ailelerin bu işi yaptığını söylemişti. Ama benim şansıma, çok iyi bir aile denk geldi. İlk zamanlar ben İngilizce konuşamadığım için bana çok yardım ettiler. Hatta her akşam bir saat birebir benimle konuşmaya çalıştılar. Yani aile iyi çıkarsa bence hiçbir sorun yok. Diyelim ki aile ile sorun oldu, beğenmedin; bunun için üzülmeye gerek yok. Okulla konuştun mu 1 gün içerinde gerekirse apartmana gerekirse başka ailenin yanına yerleştiriyorlar. Yalnız apart konaklamaların çok kalabalık olduğunu, Türk öğrenciler de dahil öğrencilerin geceleri eğlenmeye gidip, geç vakit döndükleri ve çok gürültü yaptıkları söyleniyor. Tabi bunu bizzat görmedim ama duydum.

   

   

  Gerçekten İngilizce eğitim için bir tercih yapmanız gerekiyorsa, dürüst olayım tercihiniz Malta değil, İngiltere olmalıdır. Bana göre sokak isimleri, tabelalar, trafik, baktığın her yerde İngilizce görmen lazım İngilizce öğrenmek için. Malta’da böyle bir şey yok, her şey Maltaca yazıyor.

   

  Son olarak buraya gelmemde en baştan beri destek olan Malta Danışmanı Aydın Beye ve İdealsas Yurtdışı Eğitim’e gösterdikleri ilgi ve alaka için çok teşekkür ederim.

   

   

  Erdinç ÇAK

  Makine Mühendisi

  Atatürk Üniversitesi, Makine ve Çevre Mühendisliği

  EC Malta Dil Kursundaİngilizce dil eğitimi aldı

  Malta, St. Julians

 23. İdealsas
  Arif Çakır

  İdealsas 10 gün içerisinde vizemi çıkarmayıp, bütün kayıt işlemlerini halletmese

 24. İdealsas 10 gün içerisinde vizemi çıkarmayıp, bütün kayıt işlemlerini halletmese Malta’ya gelemeyecektim...

  Merhaba, ben Arif Çakır,

   

  Boğaziçi Üniversitesi mezunuyum, ayni zamanda özel bir şirkette çalışmaktayım. Hazırlık eğitiminde takılmam sebebiyle İngilizce konusunda hep bir özgüven eksikliği hissediyordum. Sonrasında yurtdışı dil eğitimi için araştırmalar yapmaya karar verdim. Çalışma hayati öncesi son uzun fırsatımdı. Konuştuğum acenteler bana o yakinliği hissettiremedi, İdealsas Danışmanı Aydın Aykaç ile karşılasana kadar. İlk önce mailleştik fakat ben o sırada İdealsas'ı ve Aydin abiyi çoktan seçmiştim çünkü gayet net bir insandı kendisi yazışmalarda. İlk görüşmeye gittiğimde gayet samimi ve doğrucu bir tutumla karşılaştım. Öncelikle İrlanda’ya gitmem konusunda karar kıldık fakat çeşitle sebeplerle kararımı Malta'ya çevirdik. Bu süreçte Aydin Abi'nin iyiliklerini unutmam mümkün değil. Kendisini tatildeyken bile rahatsız ettiğim halde güler yüzle karşıladı hep beni sağ olsun. İyi ki de Malta olmuş diyorum kendime.

   

   

  4 haftalık Malta maceram başlamıştı, daha önce hiç yurtdışına çıkmamıştım ve tek gidiyordum. Heyecanlıydım. Normalde çok atılgan biri değilimdir. EC Malta okuluna kayıtlıydım. İlk günden okulun tanışma etkinliği olmuştu ve 4 farklı milletten arkadaş edinmiştim bile gün sonunda. Sonra okul başlayınca yeni yeni arkadaşlar edinmeye başladım. Ve yemekleri birlikte yiyip, okul sonrası birlikte takılıyorduk. Yeni insanlarla tanıştıkça özgüven gelmeye başladı, özgüven geldikçe konuşmaya devam ettim. İlk haftanın sonunda 13 farklı milletten arkadaşım olmuştu ve konuşmam akıcılaşmıştı. Artık Türkçe düşünüp çevirmiyordum. Direk konuşabiliyordum. Bununla birlikte okuldaki derslerimi hiç aksatmadım, okul bittiğinde mümkün olduğunca extra ders çalıştım. Okulun aktiviteleri size yeni insanlarla tanışma ortamı yaratmakta ve aynı zamanda tatil imkânı sunmakta. Eğer İngilizceniz orta düzeydeyse gelişiminiz daha hızlı olacaktır. İkinci ve üçüncü haftam öyle güzel İtalyan arkadaşlarla geçti ki okul sonrası bir haftalık İtalya tatilimde bana rehberlik edecekler. Okul hayatim boyunca tek bir Türk arkadaşla muhatap oldum ve o da benim kafadandı. Kendi aramızda genelde İngilizce konuştuk. Yeri geldi onun gramer yanlışlarını düzelttim, onu zorladım ama iyi oldu. Simdi bana teşekkür ediyor.

   

   

  Malta insanın aklını çelebilir çünkü gece hayati ve aktiviteleri insani cezbediyor ama hiç bir zaman asıl amacınızın İngilizce olduğunu unutmayın. Okulu sakin aksatmayın ve yeni insanlarla tanışın. İnsanlarla tanışmaktan çekinmeyin, buradaki insanlar çok sıcakkanlı. Malta’da 15 farklı ülkeden 30’dan fazla yabancı arkadaş tanıyarak ayrılıyorum. Bazıları bir arkadaştan fazlası oldu benim için. Çalışma hayatı öncesi güzel bir tatil oldu, İngilizcem gelişti ve bana burası çok şey kattı olumlu anlamda.

   

  EC okuluna da değinmek istiyorum. Herhangi bir sorun yasadığınızda hep güler yüzle yardımcı olmaya çalışıyorlar, hocaları gayet kaliteli zaten uluslararası bir okul, ben memnun kaldım. Buradan bir kez daha Malta Danışmanı Aydın Abime çok teşekkür ediyorum her şey için. Bana 10 gün içerisinde vize çıkarmayıp, bütün kayıt işlemlerini halletmese Malta’ya gelemeyecektim.

   

   

  Buradan %100 attandance ile, akıcı bir İngilizceyle, uluslararası geçerli Ec sertifikamla ve güzel arkadaşlık-anılarla ayrılıyorum. Yurtdışı ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa İdealsas size yardımcı olacaktır. Bir kere kapısını çaldığınızda farkı hissedeceksiniz.

   

  Goodbye Malta!

   

   

  Arif ÇAKIR

  Boğaziçi Üniversitesi, Kimya Öğretmenliği

  EC Malta Dil Kursundaİngilizce dil eğitimi aldı

  Malta, St. Julians