Kanada Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  İrfan Kerem Boyar

  Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla k

 2. Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla kışlık eşya aldım ama çok soğuk görmedim...

  Merhaba Ben İrfan Kerem Boyar. 24 haftalık bir dil eğitimi için Vancouver’dayım.

   

  Vancouver gerçekten çok güzel bir şehir çok büyük değil 2 milyon civarında nüfusu var. Kanada’nın 3. büyük şehri. Şehir merkezi yarım ada üzerinde, şehirde çok güzel parklar var. Buraya gelmeden önce internette bir makale okumuştum; dünyada yaşanabilir en güzel şehirlerarasında Vancouver 1. seçilirken, New York 10. sırada idi. Şehrin %60’ı Asyalı (Japon, Koreli, Çinli...) kendinizi burada yabancı hissetmiyorsunuz, çünkü hemen her milletten insan var şehirde. İnsanlar birbirine çok saygılı burada duyacağınız en fazla söz `sorry`. Sabahları otobüse bindiğinizde şoförler günaydın teşekkür ederim diyorlar. İlk günler çok şaşırmıştım. Türkiye'de alışık olmadığımızdan olsa gerek. Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla kışlık eşya aldım ama çok soğuk görmedim. Fakat çok sık yağmur yağdığını söyleyebilirim.

   

   

  Ben aile yanında tek kişilik odada kalıyorum. Ailem orta yaslı İtalyan asıllı. Şimdiye kadar bir problem yasamadım. İtalyan yemekleri bizim yemeklerimize benzer olduğu için yemek konusunda da zorluk çekmedim. Geldiğim ilk gün domuz eti yemediğimi söyledim. Onlarda yemekte domuz eti olduğu zaman bana başka yemek hazırlıyorlar. Ben ailenin yanında kalan ilk Türk öğrenciyim. Türkiye hakkında konuşuyoruz zaman zaman, pratik yapmak için iyi oluyor.

   

  Yurt dışında yabancı dil öğrenmek isteyen arkadaşlara benim tavsiyem Türkiye’de altyapı yaptıktan sonra yurt dışına çıkmaları. Çünkü aynı anda anlama, dinleme, konuşma ve yeni kelime öğrenme gibi farklı becerilerin hepsini bir arada kazanmak çok zor oluyor. Türkiye'de bir dil kursu bitirip ondan sonra yurt dışına gidilirse konuşma ve pratik yapmaya ağırlık verilir. Tabiî ki bunlar benim kişisel tecrübem.

   

   

  Ben okuldan memnun sayılırım. Okulda çok fazla Asyalı var bu dezavantaj, çünkü konuşmaları biraz farklı, zaman zaman anlaşılmıyor. Ama Vancouver’daki diğer okullarda da durum aynı. Ben buraya geldiğimde İngilizcem başlangıç seviyesindeydi, 2 ay geçti konuşulanları anlama konusunda çok aşama katettim, konuşma becerilerim ise daha yavaş ilerliyor.

   

  Yurt dışına gitmeyi düşündüğümde birçok danışmanlık şirketi ile görüştüm ama İdealsas ile görüştüğümde bana okulların iyi yanlarının yanında dezavantajlarına söyledi, mesela okulda çok sayıda Asyalı öğrenci olduğu gibi. Diğer danışmanlık şirketleri sadece olumlu yönlerini söylediler. İdealsas bana dürüst davrandığı için onları seçtim. Tercihimde de yanılmamışım. Gerek vize alma aşamasında gerek şimdi bana çok yardımcı oluyorlar. Teşekkürler İdealsas...

   

  İrfan Kerem BOYAR

  Uludağ Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisi

  LSI Vancouver Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  Kanada, Vancouver

 3. İdealsas
  Anıl Beçken

  Ama İdealsas’a geldiğimde bütün düşüncelerim pozitif yönde değişti. İçerideki po

 4. Ama İdealsas’a geldiğimde bütün düşüncelerim pozitif yönde değişti. İçerideki pozitif hava beni yurt dışına gitme konusunda tetikledi desem yalan olmaz...

  Sadece dilimi değil düşüncelerimi de pozitif yönde değiştiren Kanada Üniversitenin daha son yılındayken kapı kapı dolaşıp bütün ülkeler hakkında bilgileri toplamaya çalışıyordum. Öyle yurtdışı eğitim danışmanlıkları gezdim ki. Bana sen yurt dışına çıkamazsın diyenler bile oldu. Ama İdealsas’a geldiğimde bütün düşüncelerim pozitif yönde değişti. İçerideki pozitif hava beni yurt dışına gitme konusunda tetikledi desem yalan olmaz. İbrahim Abiyle yaptığımız çalışmalar sonunda Kanada Toronto‘da karar kıldık ve Toronto’ deki ILAC’a kaydımı yaptırdım.

   

   

  Her şey sadece 2-3 gün içerisinde gerçekleşti Toronto’ya gittiğim ilk haftalarda tabi ki uyum sorunları yaşadım yalnız kurstaki rehber öğretmenler; ders öğretmenleri ve aktivite görevlilerinin sıcakkanlılığı ve arkadaş gibi davranması beni iki haftada motive etti. Kursla beraber yaptığımız futbol; baseboll; ice hockey vb gibi spor aktiviteleri, şehir dışına yaptığımız hafta sonu 3 günlük geziler şehir turları ve tabi ki New York gezileri muhteşemdi. Bu aktiviteler sayesinde Dünyanın her yerinde arkadaş sahibi oldum. Bu kadar çok arkadaş sahibi olmam ve içinde bulunduğum sıcak ortam sayesinde dilimi üç ay gibi kısa sürede inanılmaz geliştirdim. Intermediate seviyesinde gittiğim Toronto’ dan Advanced sertifikasıyla döndüm. Öğrendiğim tek şey tabi ki sadece dil değildi. Eğer bir sıralama yapacak olsam dil benim için öğrendiklerimin arasında beşinci ya da altıncı gelir.   

   

   

  Toronto’ya gitmek isteyen arkadaşlar varsa kesinlikle tavsiye ediyorum; kolay ulaşım ve kibar insanları sizin hayatınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak. İnsanlar sizin dil öğrenmenizi motive ediyor. Aynı zamanda Kanada gerçekten diğer ülkelere göre fiyat açısından daha cazip; öğrencilere uygulanan özel indirimlerden de yararlanabilirsiniz.  İnsanların para kazanmak ve hayatlarımızı nasıl sürdürebilirleriz gibi stresli düşünceleri yok. Herkes acaba yarın bugünden daha fazla nasıl eğlenebilirim diye düşünüyor. Ücretsiz kütüphaneye kayıt olun. Metroda yayınlanan ücretsiz gazeteleri her gün okuyun daha fazla yabancı arkadaş edinip zamanınızın çoğunu onlarla geçirin. Orada sadece dil öğrenmeyecek bunun yanında Kanada kültürüne de öğrenebilirsiniz. Sahip olduğunuz değişik ülkelerden arkadaşlarınız sizi Dünya vatandaşı gibi hissettirecek. Yabancı arkadaşlarım Türkiye’ye gelmeye başladılar bile. Şimdi sırada diğer ülkeler var.

   

   

  İbrahim Abiye buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü her şeyi kolaylaştıran o oldu. Karar verdikten sadece dört gün sonra uçak biletimi elimde gördüm ve hayatımın 3 ayını geçirdim. Sizin verdiğiniz öğütler bana Kanada’da yol gösterici oldu. Tecrübeleriniz benim hayatımı kolaylaştırdı. Her şey için teşekkürler. Elbette başka bir ülke için Tekrardan görüşeceğiz. 

   

  Anıl BEÇKEN

  İstanbul Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  ILAC Toronto Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  Kanada, Ontario, Toronto

 5. İdealsas
  Tarık Çağlar

  Toronto da kaldığım üç ay içinde İngilizce seviyem umduğumdan daha fazla bir şek

 6. Toronto da kaldığım üç ay içinde İngilizce seviyem umduğumdan daha fazla bir şekilde gelişti...

  Merhaba arkadaşlar,

   

  Ben Tarık Çağlar. Eğer İngilizce  sizin içinde vazgeçilmez ise öğrenebileceğiniz en iyi yöntem yerinde öğrenmektir ve bunun içinde ilk adım hangi ülkeye, hangi danışmanlık şirketi ile gideceğinize karar vermenizdir. Ben dil eğitimi için Kanada’yı tercih ettim tabi ki İdealsas tecrübesi ile. İlk etapta bu iş olur mu, yapabilir miyim, vize işlemlerini nasıl yapacağım, alışabilir miyim diye çok düşündüm; ancak zamanla İdealsas danışmanların da etkin yardımları ile bütün şüphelerimden kurtuldum.

         

   

  Kanada  özelliklede Toronto dil eğitimi alabileceğiniz en iyi şehirlerin başında gelmektedir. Suç oranı çok düşük, yaşanılması çok rahat, kaybolma şansının nerdeyse olmadığı, tüm şehrin metro ağı ile kaplı olduğu bir metropoldür. İngilizce öğrenmemin yanı sıra eğlence imkanlarının, gezip görülecek yerlerin fazlası ile olduğu bir yerdir. Toronto’nun  soğuk olduğu doğrudur ancak yaz aylarında giderseniz mevsim çok sıcaktır. Özellikle bu mevsimde Niagara şelalesi ile Wasaga Beach’e gitmenizi öneririm.
   


  Toronto da kaldığım üç ay içinde İngilizce seviyem umduğumdan daha fazla bir şekilde gelişti. Teorinin yanında pratik imkânı da olduğu için çok kolay öğrenebiliyor insan. Toronto’da eğitim almak bana İngilizce katkısının yanı sıra dünya farklı kültürlerinden bir çok arkadaş edinmemi de sağladı. Onlarla muhabbet etmek, gezmek  bir şeyleri paylaşmak bende dünya insanıymışım hissi sağladı ve kendime olan özgüvenimi arttırdı.

   

   

  İlk gittiğimde yabancılık çekemiyim diye düşündüysem de bu, okulun başladığı ilk haftada tamamen değişti, o kadar sıcak bir ortamla karşılaşıyorsunuz ki geri dönmek bile istemeyebilirsiniz. Şimdi tatil planları yaparken bile yurt dışından arkadaşlarla görüşüp acaba ortak bir yerde buluşabilir miyiz diye konuşuyoruz.

   

   

  Eğer halen karar vermediyseniz ve iyi bir dil eğitimi almak, dil eğitimi alırken unutulmayacak bir yaz geçirmek istiyorsanız size önerebileceğim en iyi yer Kanada’dır.

   

   

  Bu kararı verirken her şekilde sizin yanınızda olmayı başaran İdealsas tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Her şey için teşekkür ederim İdealsas...

   

   

  Tarık ÇAĞLAR

  Bilgisayar Mühendisi

  Haliç Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği

  ILAC Toronto Dil Okulu’ndaİngilizce dil eğitimi aldı

  Kanada, Ontario, Toronto

 7. İdealsas
  Gözde Özaydın

  Normalde benim asla aklıma gelmeyecek ilaveler ile İdealsas vize dosyamı güçlend

 8. Normalde benim asla aklıma gelmeyecek ilaveler ile İdealsas vize dosyamı güçlendirdi...

  Merhaba Arkadaşlar, ben Gözde.

   

  Ağustos ayında başlayan Kanada Toronto dil eğitim sürecimi geçen ay yani Nisan ayı sonunda tamamladım. 9 aylık bir eğitim süreci ile alakalı izlenimlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

   

   

  Aslında Kanada'ya gitmeden 1 sene önce her şey hayalden ibaretti. Ailemin ve arkadaşlarımın büyük desteğiyle bunu gerçeğe dönüştürmek için çalışmalara başladım. Bütün belgeleri Kanada Danışmanım Aydın abinin sayesinde daha hızlı ve kolay bir biçimde tamamladım. Normalde benim tek başıma asla aklıma gelmeyecek ilaveler ile vize dosyamı güçlendirdik. Moda ve Tekstil Tasarımı mezunu olduğum için Zorlu Center’da gerçekleştirdiğimiz defilenin fotoğraflarını, tasarladığımız elbiselerin renkli çıktılarını ve sonrasında medyada çıkan haberlerin tüm çıktılarını da vize dosyama ekledik. İngilizcenin mesleğim için ne kadar önemli olduğuna dair ilaveler ile Kanada’ya temelli gitmediğimi, geri döneceğimi dair güveni elçilik görevlilerine vermek istedik.

   

  Ondan sonrasında ise stresli bir bekleyiş başladı. Vizeyi elime alana kadar hala gideceğime inanamıyordum. Daha sonra İdealsas'tan mutlu haberi aldım ve gideceğim kesinleşmişti. Gideceğim gün gelip çattığında çok bir şey hissetmiyordum ama Kanada'ya adım atar atmaz durumun ciddiyetini anladım. Artık ciddi ciddi Kanada'ya gelmiştim ve hayallerime kavuşmuştum. İlk haftalar kolay geçti diyemem. Dilimin yetersiz olması, ülkeye yabancı olmam ve en önemlisi tek olmamdan dolayı korktum ve ürkek davrandım. Fakat ülkeye alışmaya ve keşfetmeye başlayınca güzellikleri görmeyi de başardım. Artık korkmadan otobüsü ve metroyu kullanmaya başladım.

   

   

  2. Ve 3. aydan sonra arkadaşlarım sadece okul arkadaşı olmaktan çıkıp yakın arkadaşlarım olmaya başladılar ve zaman artık su gibi akıp gitmeye başladı. Kanada'da dışarı çıktığımda gece eve dönerken hiçbir korkum olmadan rahatlıkla sokakta tek başıma yürüyebilmemin mutluluğu da ayrı bir konu. Kanada'da hayran olduğum diğer bir konu ise insanlara verilen değerdi. Dışarda özgürce yürüyebildiğin, araçların önceliği yayalara verdiğini gördüm.

   

  Dil konusuna gelirsek. Kesinlikle çok Türk arkadaşı yapmadım olan arkadaşlarımla da dışarda buluşacak kadar muhabbeti ilerletmedim. Oraya neden gittiğimi hiç unutmadım. Burada bana kaldığım ailenin de çok yardımı oldu. Kesinlikle aile yanında kalmayı tavsiye ederim. Normal oda kiralamadan biraz daha pahalı fakat dil konusunda size çok yardımı dokunacağını söyleyebilirim.

   

   

  Gittiğim okul ILAC Toronto’ydu. Ben okuldan ve hocalardan memnundum. Fakat her yerde olduğu gibi orada da Türkler var. Bunun dengesini sizin kurmanız gerekiyor. Tek tavsiye veremeyeceğim veya öneride bulunamayacağım konu özlemdir. Özlemeyi önleyecek hiçbir şey yok maalesef. Ama hayatımda aldığım en önemli kararlardan bir tanesi Kanada'ya gitmekti. İyi ki gitmişim ve herkese şiddetle tavsiye ederim. Teşekkürler

   

   

  Gözde ÖZAYDIN

  Yeditepe Üniversitesi, Moda ve Tekstil Tasarım

  ILAC Toronto Dil Okulu’ndaİngilizce dil eğitimi aldı

  Kanada, Ontario eyaleti, Toronto şehri