MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

IUS Saraybosna  IUS Saraybosna

Derecelendirme:
Şube Türü Üniversite
Ülke/Bölge/Şehir Bosna-Hersek / --- / Saraybosna
Kuruluş Tarihi 2003
Adres International University of Sarajevo Hrasnicka cesta 15, 71000 Sarajevo, BiH
Web www.ius.edu.ba/...
Mail info@ius.edu.ba
Tel +387 33 957 101/102
Fax +387 33 957 105

Akredite Olan Kuruluşlar Harita

İdealsas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Türk Öğrencilere Özel İndirimler


Okul Hakkında Kısaca

Uluslararası Sarajevo Üniversitesi (IUS), Sarajevo Eğitimi Geliştirme Vakfı (SEDEF) tarafından 2003 yılında kurulmuş, 2004 yılında İngilizce Hazırlık Okulu’nu açmıştır. SEDEF üniversite kurmak amacıyla bir araya gelen Türkiye’li ve Bosna-Hersek’li bürokrat, aydın, akademisyen ve hayırseverler tarafından kuruldu.

IUS’ta halen 3 fakültede 15 lisans programı ile, 5 lisans üstü program eğitim-öğretime yapıyor.

Eğitim ve iletişim dili İngilizce olan üniversitemizde öğrenci kitlesinin üçte ikisi Türkiye'den, diğerleri ise başta Bosna-Hersek olmak üzere 23 ülkeden gelmektedir. 222 kişi İngilizce hazırlık, 765 kişi lisans, 102 kişi yüksek lisans ve doktora olmak üzere toplamda 1089 öğrencimiz birlikte huzur ve barış içinde öğrenim görmektedir. Toplam 1089 öğrenciden, 217 kişi Hazırlık öğrencisi, 532 kişi lisans öğrencisi ve 24 kişi yüksek lisans olmak üzere 773 Türk öğrenci üniversitede eğitim almaktadır .Akademik kadro şimdiden 12 ülkeyi temsil etmektedir. IUS idari personeli tamamen Bosna-Hersek vatandaşlarından oluşmaktadır.

Saraybosna kanton kanunlarına göre kurulan IUS'ta öğretim Avrupa Kredi Transfer Sistemine (ECTS) göre tasarlanmıştır. IUS diploması tüm Bosna-Hersek'te ve Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. YÖK tarafından tanınan üniversiteler arasındadır.

Geleneksel bir yönetim ve öğretim sistemine sahip olan ve Bologna süreciyle yeniden yapılandırılması öngörülen bölge üniversiteleri için örnek olacak modern bir eğitim modeli olarak tasarlanan IUS bölgede benzeri olmayan model bir kampüs üniversitesi olarak kurulmaktadır.

IUS'ta  öğrenci ve öğrenme odaklı, sürekli ölçme ve değerlendirmeye dayalı, takım çalışmasını, proje ve uygulamalı öğretimi esas alan, bilgisayar ağırlıklı bir öğretim felsefesi hayata geçirilmektedir.

Dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrenciler, yine dünyanın değişik ülkelerinden gelen seçkin akademisyenler tarafından Sarajevo'nun çok kültürlü ortamında eğitilmektedirler.

IUS’ta öğrencilerin özgür ve özgün düşünmeleri ve fikirlerini serbestce ifade etmelerine önem verilir, 21. yüzyıl işletmelerinde görev alacak donanıma, bilgi ve beceriye sahip mezunlar yetiştirilmesi amaçlanır.
 

Yerleşim Yeri Özellikleri

KAMPÜSTE YAŞAM

 

Yemek Servisi: IUS kampüsünde bir kafeterya olup öğrencilerine ekonomik yiycek ve içecek imkanları sunmaktadır. Ayrıca kampüs çevresinde çeşitli ve ucuz restorant, kafe, lokanta vb. vardır.

 

Spor ve Sosyal Faalitler: IUS öğrencilerine her türlü spor ve sosyal aktiviteyi sunmaktadır. Bunun yanında Saraybosna kültürel yaşam için Avrupa'da zengin seçenek sunan şehirlerden biridir.

 

Sağlık Hizmetleri: Yabancı öğrenciler uygun bir ücretle mutlaka sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. IUS çevresindeki klinik ve hastaneler ile öğrencilerine gerekli sağlık hizmetlerini kaliteli ve üst düzey olarak sunmaktadır.

 

Ulaşım: Üniversite kampüsü Saraybosna havaalnına sadece 8 km uzaklıkta olup şehir merkezi ve çevre yolunun ortasında bulunmaktadır. Kent merkezine ve havaalanına ulaşım için taksi, belediye otobüsleri ve tramvaylar kullanılabilir.

 

Banka ve İltişim Araçları: Üniversite kampüsünde çeşitli bankaların ATMleri olduğu gibi çevrede bir çok banka bulunmaktadır. Bu yüzden aileler çocuklarına para göndermekte hiç bir sıkıntı çekmemektedir.

 

Kampüs alanında ve yurt dışında sigara içmek serbest ama bina içlerinde kesinlikle yasaktır.

Okulun Sunduğu Programlar

AKADEMİK YAPI

SınıflarımızIUS’taki müfredat programları, birinci yıl ortak üniversite dersleri, ikinci yıl ortak fakülte dersleri, daha sonra ise zorunlu ve seçmeli fakülte ve alan derslerinden oluşur. Öğrenci hangi programı okuyacağına karar vermek için 3. sınıfa kadar bekleyebilir. Fakülteler ve programlar arasında kolay geçiş ve çok sayıda serbest seçmeli ders almak imkanı temel ilke olarak kabul edilir. Çift anadal ve yandal uygulaması vardır.

IUS Avrupa Kredi Transfer Sistemine dahildir. Böylece Avrupa ve ABD üniversiteleriyle öğrenci transferi kolayca yapılabilmektedir.

IUS’ta eğitim-öğretim öğrenci ve öğrenme merkezli, uygulama ve katılım ağırlıklı yapılır. Yeni öğretim kavram, yöntem ve teknolojilerinin kullanılmasına önem verilir. Her öğrencinin seçtiği alanda en iyi şekilde yetişmenin yanında, takım çalışması ve liderlik birikimleri kazanmış, kendini yazılı, sözlü olarak ve topluluk önünde rahatça ifade edebilen, kendi değerlerini koruyup geliştirirken farklılıkları zenginlik olarak görmeyi öğrenmiş, pozitif enerjiyle dolu ve sosyal sorumluluk sahibi bir birey olarak mezun olması amaçlanır.

 

İNGİLİZCE HAZIRLIK OKULU
Bu program; öğrencilerimizi, İngilizce öğretim ve eğitim ortamına hazırlamayı amaçlar. Her biri  8 haftalık ve 200 saatlik 5 seviyeli bir programdır. Yaz Okulu da açılmaktadır. Okutmanların çoğu anadili İngilizce olan ve uzun yıllar akademik İngilizce öğretim tecrübesi olan elemanlardır. IUS’ta Boşnakça, Türkçe ve isteğe göre diğer lisan dersleri de açılmaktadır.

 

SANAT VE SOSYAL BİLGİLER FAKÜLTESİ
Şu akademik programlar (bölümler) bulunmaktadır:  
Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
Sosyal ve Siyasi Bilimler
İngiliz Dili ve Edebiyatları
Psikoloji

 

EKONOMİ ve YÖNETİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
Şu akademik programlar (bölümler) bulunmaktadır:
Lisans sınıfımızYönetim Bilimleri
Ekonomi
Uluslararası İlişkiler

 

MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
2004-2005 akademik yılında İngilizce olarak eğitime başlayan Uluslararası Sarajevo Üniversitesi'nin, ilk üç fakültesinden biri olan Mühendislik ve Fen Bilimleri Fakültesinde aşağıdaki akademik programlar tercih edilebilir:
- Genetik ve Biomühendislik Programı
- Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Programı
- Endüstri Mühendisliği Programı
- Elektronik Mühendisliği Programı
- Mimarlık Programı
- Makine Mühendisliği Programı

 

EĞİTİM FAKÜLTESİ
2010-20011 akademik yılında İngilizce olarak eğitime başlayacak olanUluslararası Sarajevo Üniversitesi'nin, 4.cü fakültesinden biri olan Eğitimi Fakültesinde aşağıdaki akademik programlar tercih edilebilir:
- İngilizce Öğretmenliği Programı
- Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Programı

 

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLAR
Lisansüstü sınıfımız- Mekatronik ve Sistem Mühendisliği
- Bilgisayar Mühendisliği
- Yönetim Bilimleri
- Stratejik Analiz ve Risk Değerlendirmesi
- İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Önümüzdeki akademik yıllarda yeni programlar açılacaktır.

Konaklama Seçenekleri

Kız Öğrenci Yurdu: IUS bünyesinde kız ve erkek öğrenciler için ayrı yurtlar vardır. Odalar 3-6 kişilik olup 4-6 kişiye bir müstakil banyo – WC düşmektedir. Ayrıca, bazı öğrenciler küçük gruplar oluşturup Sarajevo’da yaygın ve hesaplı olarak bulunan mobilyalı evleri paylaşarak barınmayı tercih etmektedirler.

 

Erkek Öğrenci Yurdu: 2010 – 2011 akademik yılı için Vakıf tarafından belirlenen yurt ücreti Erkek yurtları için aylık 110 €, fiyata sabah kahvaltıları dâhildir. Odalar 4 kişiliktir.

 

Kız yurtları yemeksiz olup 2 kişilik odalar içinaylık 100 €, 4’er kişilik odalar aylık 80€’dur. Yurtlar, kampus bünyesindedir, ve 3 yıldızlı otel konforundadır.

Neden Tercih Edilmeli ?

Bosna-Hersek geografik ve kültürel olarak dünyanın doğunun ve batının buluştuğu bir noktada olup 500 yıllık bir ortak tarihimizin ve kültürümüzün olduğu bir ülkedir.

Doğasıyla, tarihi geçmişi ve kültürel zenginliği ile dolu olan ve hoşgörünün hakim olduğu Saraybosna da gençlere eğitim hizmeti veren üniversitemizde okumak bir ayrıcalıktır diye düşünüyoruz.

Öğrenciler üniversite eğitimi yanısıra bu tür zenginliklere sahip bir şehirde yaşama imkanına sahiptirler.

Bunun yanısıra Saraybosna’da yaşamak son derece ekonomiktir.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerimizde yaşadığımız ve öğrencinin başarısını etkileyen trafik sorunu Saraybosna da mevcut değildir.

Başvuru ve Ayrıntılı Bilgi İçin

Daha fazla bilgi ve broşür için lütfen Bilgi & İstek Formu'muzu doldurunuz. İstenen bilgileri eksiksiz doldurup gönderdikten hemen sonra danışmanlarımız sizinle irtibata geçerek sadece size özel uygun bütçe ve seçenekler sunarak tüm sorularınıza cevap vereceklerdir.

İlgili okula başvurmak için lütfen Üye Giriş kısmından sistemimize üye olup bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz. Başvurunuzdan çok kısa bir süre sonra size özel atanmış danışmanınız sizinle irtibata geçecektir.

Eğer çok vaktiniz yoksa ve hemen bilgi almak istiyorsanız Online Danışmanımız ile irtibata geçebilirsiniz.

TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN BİZ SİZİ ARAYALIM!


Öğrenci İzlenimleri

Okula Ait Şubeler
Okul Resmi Şube Adı Şube Derece Ülke Bölge/Eyalet Şehir
IUS Saraybosna IUS Saraybosna Bosna-Hersek --- Saraybosna