Sıkça Sorulan Sorular

WORK AND HOLIDAY PROGRAMI NEDİR?

Work and Holiday (WAH, W&H) Programı, üniversite öğrencilerinin ve mezunlarının Avustralya' da 12 aya kadar gezmelerine, eğitim almalarına ve piyasa koşullarında çalışmalarına imkân sağlayan bir dil eğitimi, tatil ve çalışma programıdır.

WORK AND HOLIDAY PROGRAMININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Avustralya’da 12 aya kadar kalma olanağı sağlar

 

Hem tatil yapıp hem de cep harçlığı kazanmanızı sağlar.

 

Alacağınız vize ile 12 ay çalışabileceğiniz gibi tek bir işte maksimum 6 aya kadara çalışabilir, 4 aya kadar eğitim alabilirsiniz.

 

Birden fazla giriş-çıkış sağlayan bu vize ile programın belli bir süresinde Avustralya’da kalarak, belli bir süresinde de Türkiye’ye dönerek sınavlarınıza girip tekrar dönme imkân sunar.

WORK AND HOLIDAY İLE AVUSTRALYA’DA NE KADAR KALABİLİRİM?

Work and Holiday esnek bir program olup size 12 aya kadar olmak şartı ile dilediğiniz kadar Avustralya'da kalma izni verir. Bu süre içerisinde 4 ayı geçmemek şartıyla Avustralya’da dilediğiniz eğitim kurumunda eğitim alarak, İngilizce dil becerilerinizi geliştirebilir veya mesleki eğitim programlarına katılarak kariyeriniz için önemli avantajlar elde edebilirsiniz. Üstelik istediğiniz zaman Türkiye’ye gelip gidebilirsiniz.

WORK AND HOLIDAY PROGRAMINA KİMLER KATILABİLİR?

Türkiye’de lisans veya lisansüstü öğrencileri (açık öğretim dâhil) veya mezunları

 

Çalışma ve tatil vizesi için 18 ile 30 yaş arasında olanlar

 

Orta düzey veya üzerinde İngilizce bilgisine sahip olan her aday (İngilizce yeterlilik için IELTS Sınavından toplamda 4,5 puan almış olmak yada eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede eğitim alıyor olmak)

 

ve elbette İDEALSAS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI ile başvuru yapanlar

WORK AND HOLIDAY İLE AVUSTRALYA’DA NE KADAR ÇALIŞABİLİRİM?

Work and Holiday programı için alınan vizeyle Avustralya'da bulunduğunuz süre içerisinde aynı işyerinde sadece 6 ay çalışmanıza izin verilmektedir. Fakat başka bir iş bulmanız durumunda ilk 6 ayın sonunda da çalışabilirsiniz.

WORK AND HOLIDAY PROGRAMINA NE ZAMAN KATILABİLİRİM?

Work and Holiday başvuruları Temmuz ayında başladığı gibi ancak 100 kişilik bir kontenjana sahiptir. Bu açıdan başvuruların Mayıs ayında yapılması, Temmuz ayında ise vizenin yetişmesi için evrakların hazır edilmesi gerekmektedir. Programa katılmak isteyen üniversite öğrencileri yaz tatilinde 4 aylık bir süre içerisinde Avustralya' ya gidebilirken, yıl boyunca programdan faydalanmak isteyenlerse okullarını dondurarak 12 aya kadar Avustralya' da kalabilirler.

WORK AND HOLIDAY PROGRAMINI KİMLER DÜZENLİYOR?

Work and Holiday, Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) ve Dış İşleri Bakanlığı denetiminde Avustralya Büyükelçiliğindeki tüm vize işlemlerini İDEALSAS’ın gerçekleştirdiği bir programdır. Dolayısıyla sizler herhangi bir vize görüşmesine girmiyor ve stresli vize işleriyle uğraşmaktan kurtuluyorsunuz.

WORK AND HOLIDAY PROGRAMI İLE NE KADAR KAZANABİLİRİM?

Program esnasında çalışma saatinize ve yapacağınız işe göre kazanacağınız para miktarı da farklılıklar göstermektedir. Çalışma saatleriniz yaptığınız işe göre değişir, çalışma saatleri ile ilgili bir alt veya üst sınır ise bulunmamaktadır. İş alanları ABD’de yapılan Work and Travel programında olduğu gibi sadece turizm ve hizmet sektöründe olmayıp gelecek beklentilerinizle doğru orantılı ve kariyer gelişiminize fayda sağlayacak işler de olabilir. Çalışacağınız işler geçmiş iş tecrübenize, eğitim aldığınız bölüme ve yeteneklerinize göre değişmekle beraber aylık 1.000 AV$ ile 2.500 AV$ arasında para kazanabilirsiniz. 

WORK AND HOLIDAY PROGRAMI ESNASINDA AVUSTRALYA’DA NEREDE KALACAĞIM?

Work and Holiday programı için gittiğiniz Avustralya’da işinize başlamanızla birlikte elde edeceğiniz gelirle Avustralya şartlarında kolaylıkla kendinize uygun bir konaklama yeri bulabilirsiniz. Bulacağınız işe göre en az 1.000 AV$ ile 2.500 AV$ arasında para kazanacağınız gibi tek kişinin kalabileceği ortalama konaklama maliyetleri kalitelerine göre aylık 400 AV$ ile 1.000 AV$ arasında değişmektedir. Üstelik oradaki Türklerle bir araya gelerek birkaç arkadaş ev kiralayarak konaklama ücretini daha da düşürebilirsiniz. Dilerseniz İDEALSAS olarak size daha gitmeden önce çok uygun fiyatlara kısa süreli konaklama sağlayabiliriz. Tercihinize göre aile yanında yada paylaşımlı öğrenci evlerinde barınmanız mümkün olabilmektedir.

WORK AND HOLIDAY PROGRAMINDA ÇALIŞABİLECEĞİNİZ ÖRNEK İŞLER NELERDİR?

İş Kategorisi

Full time

Part Time

İş Tecrübesi Şartı

İngilizce Şartı

Saatlik Kazanç

Temizlik

Ofis Temizliği

no

yes

no

intermediate

15-18 AUD

Araba Yıkama

no

yes

no

intermediate

13-15 AUD

Ofis İşleri

Resepsiyon Görevlisi

yes

yes

no

low advance

16-20 AUD

Büro işleri, sekreterlik, bilgi girişleri

yes

yes

usually

advance

18-22 AUD

Muhasebe

yes

yes

yes

upper intermediate-advanced

22-30 AUD

Restorant İşleri

Şef

yes

yes

yes

iıntermediate

20 -24 AUD

Mutfak İşleri

yes

yes

no

intermediate

14-16 AUD

Garsonluk

no

yes

usually

upper intermediate-advanced

16-20 AUD

Barista (coffee maker)

no

yes

Barista course certificate ( 30 AUD )

upper intermediate-advanced

15-18 AUD

Barmen

no

yes

RSA certificate, exp. Required

upper intermediate-advanced

18-25 AUD

Kebap Shop

yes

yes

no

intermediate

12-14 AUD

 

WORK AND HOLIDAY SÜRESİNCE DİL EĞİTİMİ ALMAK ZORUNDA MIYIM?

Work And Holiday programına katıldığınızda dil veya diğer eğitimleri almak zorunda değilsiniz.

WORK AND HOLIDAY PROGRAMININ TOPLAM MALİYETİ NEDİR?

IELTS Sınav Ücreti: 425 TL

Vize Başvuru Ücreti: 900 TL

Pasaport Masrafları: Her yıl 1 Ocak’ta Harçlar Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Öğrenciler okullarından öğrenci olduklarını gösterir belge ibraz etmeleri durumunda harç ödemekten muaftırlar.

Uçak Bileti: 950 - 1.200 € arasında değişmektedir.

Cep Harçlığı: 500 – 750 AV$

12 Aylık Sağlık Sigortası

Danışmanlık Ücret: Güncel fiyat için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

 

VİZE ALAMAZSAM ZARARIM NE OLACAK?

Vize alamayan öğrencilerimiz için Avustralya Büyük Elçiliğinin aldığı vize başvuru ücreti iade edilmemektedir. Ayrıca British Council’a ödenen IELTS sınav ücreti de iade alınamamaktadır.  

İDEALSAS öğrencilerinin Avustralya için vize alma oranı %98 olmuştur. 

WORK AND HOLIDAY PROGRAMININ İSTEDİĞİ IELTS SINAVI NEDİR?

9,0 üzerinden puanlanan IELTS sınavı için 4,5 skoru intermediate düzeyde dil bilgisi gerektirir. IELTS sınavı Türkiye’de British Council tarafından ayda iki kere olmak üzere (bazı aylarda 3 kere yapılmaktadır) İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Bursa ve Adana illerinde gerçekleştirilmektedir. IELTS sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz

http://www.britishcouncil.org/tr/turkey-learning-exams-ielts.htm

WORK AND HOLIDAY İLE 1 YILLIK VİZEMİ DAHA FAZLA UZATABİLİR MİYİM?

Hayır uzatamazsınız. 

WORK AND HOLIDAY PROGRAMINDA KAÇ SAAT ÇALIŞABİLİRİM?

Program için alacağınız Work and Holiday vizesi kapsamında çalışma saatlerinde bir sınırlama bulunmamaktadır. Part time ya da full time çalışabilirsiniz. 

WORK AND HOLIDAY İÇİN VİZE ALDIKTAN SONRA NE KADAR SÜRE İÇERİSİNDE AVUSTRALYA'YA GİTMELİYİM?

Vize aldıktan sonra 12 ay içerisinde Avustralya’ya giriş-çıkış yapılması zorunludur.

WORK AND HOLIDAY PROGRAMINDA İDEALSAS HANGİ HİZMETLERİ SUNUYOR?

Vize başvuru dosyanızın hazırlanması, formların doldurulması ve vize danışmanlığı,

 

Program süresince tüm işlemlerinizin yürütülmesi (kargo, posta, telefon, fax vs.),

 

24 saat ulaşabileceğiniz acil durum telefonları,

 

Ekonomik uçak bileti temini konusunda rezervasyonlarınızın yapılması,

 

İstenmesi durumunda uygun konaklama ayarlanması,

 

İstenmesi durumunda uygun fiyatlarda dil okulu ayarlanması,

 

İDEALSAS danışmanlarıyla 7/24 iletişim ve yardım hizmeti… 

WORK AND HOLIDAY PROGRAMINA BAŞVURU SÜRECİ NASIL?

İDEALSAS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI ofisleriyle veya internet sitesiyle Avustralya’da Work and Holiday programına katılma isteğinizi belirterek başvuru formunu doldurunuz. Danışmanlarımız sizinle hemen irtibata geçerek program için uygun olup olmadığınızı belirleyeceklerdir.

 

Eğer program için uygunsanız İngilizce olarak hazırlanmış cvnizi oluşturun. Daha önce cv hazırlamamış veya İngilizce cvsi bulunmayan adaylara İDEALSAS danışmanları tarafından yardım edilecektir.

 

Üç aydan eski olmayan 2 adet vesikalık fotoğrafınızı ve pasaportunuzun yazılı sayfalarının fotokopisini İDEALSAS ofislerine gönderiniz. Henüz pasaport çıkartmamış öğrencilerin il/ilçe emniyet müdürlüğüne bizzat başvurması gerekmektedir.

 

İşlemlerinize başlamak için danışmanlık ücretinin  İDEALSAS’a ödedikten sonra başvuru formunu elle dolduracaksınız.

 

Yukarıda belirtilen evrakların İDEALSAS’a ulaşmasından sonra eğitim danışmanlarınız vize işlemleri ve yapılması gereken diğer işlemler konusunda hemen çalışmalara başlayacaktır. 

WORK AND HOLIDAY PROGRAMINA NEDEN KATILMALIYIM?

ÇÜNKÜ, Avustralya ABD, Kanada ve İngiltere’ye göre çok daha uygun eğitim ve yaşam masraflarının yanı sıra yüksek gelir seviyesine sahip olup kolay bir yaşam sunar.

 

ÇÜNKÜ, Avustralya gelişmiş bir ekonomiye sahip olup çeşitli işlerde çalışarak hem gelecekteki iş hayatınıza çok daha yüksek noktalardan başlar ve iyi bir kariyer sahibi olabilirsiniz hem de mevcut İngilizcenizi kusursuz bir seviyeye getirebilirsiniz.

 

ÇÜNKÜ, Avustralya tüm eyalet ve şehirleriyle oldukça güvenli, sıcakkanlı ve enerji dolu bir yaşam sunar.

 

ÇÜNKÜ, Avustralya’daki devlet kuruluşları, üniversiteler ve toplumsal kuruluşlar yabancılara farklı gözle bakmak yerine onların ihtiyaçlarına duyarlılık göstererek, kültürel ve demokratik beklentilerine uygun hareket ederler, yeni ortamlarına uyum sağlamalarında destek olurlar.

 

ÇÜNKÜ, Avustralya suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu, güvenli bir yer olup Dünyada suç oranının en düşük olduğu ülkelerden biridir.

 

ÇÜNKÜ, Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarından biridir. 100 yıllık geçmişi olan yeni bir ülke olmasından dolayı diğer kültürlere karşı güçlü bir anlayış ve saygı yerleşmiş durumdadır. 

WORK AND HOLIDAY SURESİNCE NE KADAR DİL EĞİTİMİ ALABİLİRİM ve BUNUN MALİYETİ NE OLUR?

Work and Holiday vizesi ile en fazla 4 ay olmak üzere dil eğitimi alabilirsiniz. Daha uzun süreyle eğitim almak isterseniz ayrıca bir Öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Eğitim türü ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. İster dil eğitimi alabilir ya da mesleki bir eğitim programına katılabilirsiniz. 4 aylık Dil eğitim programı ücretleri gidilecek okula ve programın yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 3.000 – 5.000 AV$ arasında değişmektedir.