Sıkça Sorulan Sorular

CampUSA ile Amerika'da kamp programına katılmak bana ne sağlayacak?

CampUSA, alışık olduğunuz ortamın dışında tecrübe edebileceğiniz en büyük maceradır. Amerika’da kamp lideri olarak hem Amerikalı çocuklara örnek bir model olabilir hem de 8–9 hafta süresince büyük bir macera yaşayabilirsiniz. Çeşitli kamplarda yapacağınız liderlik deneyiminden sonra size verilen süre içerisinde gezebilir ve Amerika’nın güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

 

 

Programın size katkılarını şöyle özetleyebiliriz:

• Farklı kültürden insanlarla birarada bulunarak çevre edinme imkanı

• Yurtdışı deneyimi

• İş deneyimi

• CCUSA ve İdealsas aracılığıyla eğlenceli bir tatil imkânı

• Liderlik deneyimi

Amerika'da kamp programını hangi sponsor firma destekliyor?

İdealsas olarak alanında en başarılı sponsor olan CCUSA’la işbirliği içerisindeyiz. 

http://www.ccusa.com/ adresinden bakabilirsiniz.

Kimler Amerika'da kamp programına katılabilir?

İdeal CampUSA programına aşağıdaki özellikleri barındıran herkes katılabilir,

 

• 18 – 26 yaş arasında olanlar

• Üniversite lisans ya da yükseklisans öğrencisi olmak (Support Staff için)

• Orta seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak

• Çocuklarla birlikte olmayı sevenler

• Macerayı sevenler ve çok çalışmayı göze alabilenler

 

CampUSA programının sunduğu Amerika kamp çeşitleri nelerdir?

Bağımsız Kamplar

Bireyler ya da aileler tarafından düzenlenen bu kamplar, 4–8 hafta arası sürmektedir. Bu kamplar, sadece kızlardan ya da sadece erkeklerden oluşabileceği gibi karma da olabilir. Kampa katılanların gelir seviyesi yüksektir.

 

Acente Kampları

Topluluklar tarafından organize edilirler. 1–4 haftalık aralıklarla düzenlenirler. Kampda, grup halinde çalışabilme, iş bölümü ve sorumluluk gibi anlayışlara sahip olma becerilerinin gelişmesi sağlanır.

 

Şehir Çocukları Kampı

Sosyal yardımlaşma kurumları tarafından organize edilen kamplar, 1–2 hafta kadar sürmektedir. Pek çok farklı kültürden insanın bir araya geldiği kamp, daha önce kamp tecrübesi yaşamamış, şehirli çocuklara yöneliktir. Kamp boyunca yetenek ve becerilerini geliştirebilecekleri pek çok aktiviteye katılırlar. Bu kampların maliyeti çok azdır.

 

Kız İzci Kampları

Kızlara yönelik olan bu kamp, 1–2 hafta sürer. İzcilik tecrübesine gerek yoktur. Katılımcılar, sosyalleşme imkânı bulurken bir yandan da izcilik deneyimi edinirler.

 

Dini Kamplar

Dini kampların amacı, katılımcılara dinleri hakkında bilgi vermek ve eğlenceli bir tatil yaşamalarını sağlamaktır. Bu kamplar, kiliselerin ve dini kurumların sponsorluğunda yapılmaktadır. Kamp danışmanları öğrencilere dini kitapları anlamaları ve yönlendirilmeleri aşamasında yardımcı olurlar.

 

Özel İlgi Kampları

Özürlü çocukların katıldığı bu kampta lider olabilmek için tecrübeye gerek yoktur. Ancak çocukların özel ilgiye ihtiyaç duymalarından ötürü sabırlı olmanız gerekecektir.

 

Günlük Kamplar

Şehre yakın hatta şehirlerin kenarında kurulu olan bu kamplarda çocukların yiyecek ihtiyacı yakındaki aileler tarafından karşılanır. Danışmanlar hafta ortası çalışırlar. Hafta sonu izinlidirler.

 

Aile Kampları

Bu tür kamplar 2 gün ya da 2 hafta sürebilir. Çocukların aileleriyle birlikte katılabilecekleri bu kamplarda, danışmanlar hem ailelerle hem de çocuklarla ilgilenmek zorundadırlar.

Amerika'daki kamplarda hangi işlerde çalışabilirim?

Kamplarda çalışabileceğiniz işler:

• Destek Ekibi (Support Staff)

• Genel Danışman

• Özel Danışman

• Su Kenarı Destek Ekibi (Cankurtaran)

• Ring İpleri Oyunları Destek Ekibi

 

Destek Ekibi; Destek ekibi, arka plandaki tüm işlerin düzenli yürütülmesini sağlar. Mutfaktan, temizliğe kadar her işten sorumludurlar.  Bu pozisyona başvurabilme koşulu, bir okulda okuyor olmanız ve programın bitiminde o programa devam edecek olmanızdır.  Yapılacak işlerin arasında şunlar vardır: Tamir, bakım, marangozluk becerisi, elektrik işleri, boru tesisatı, boya, çamaşırhane, sürücü, mutfak işçiliği, şef aşçılık, aşçı yardımcılığı, yemek servisi, yer temizliği, daktilo işçiliği, bilgi-işlem departmanı, bilgisayar, sekreterya, kantin, dosyalama, muhasebe.

 

Genel Danışman: İsminden de anlaşılacağı gibi genel danışman, kamp içerisinde genel olarak düzenin sağlanması, öğrencilerin aktivitelerinin programının yapılması, yatış saatlerinin belirlenmesinde görevlidir. Gerektiğinde aktivitelere katılması beklenir.

 

Özel Danışman: Özel danışmanlar, bir grup öğrenciye belli bir aktivitenin yaptırılması konusunda görevlidirler. Bunun için özel danışmanın destek vereceği alan üzerine tecrübesinin olması gerekmektedir.

 

Su Kenarı Destek Ekibi (Cankurtaran): En az 19 yaşındaysanız ve iyi bir yüzücüyseniz öncelikle cankurtaranlık kursuna gitmeniz gerekecek. New York ya da Los Angeles’da bir süre kursa gideceksiniz. Cankurtaranlık en çok tercih edilen işlerdendir.

 

Ring İpleri Oyunları Destek Ekibi

Bu işte çalışabilmeniz için yine 19 yaşında olmanız gerekecektir. Kamplarda, ring ipleri denilen, esnek ve yumuşak iplerle yapılan aktiviteler vardır. Bu işte çalışacak olanlar önceden kapsamlı bir eğitime alınırlar. Daha sonra görevleri boyunca öğrencilerle deneyimlerini paylaşacaklardır.

CampUSA ile Amerika'da ne kadar kazanacağım?

Kamp danışmanı olacaksanız, yaşa göre farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 1.435$ -1.800$ dolar arası kazanabilirsiniz. Destek ekibi olarak çalışacaksanız 1.650 dolar kazanabilirsiniz, ama bu rakamın üstüne çıkma şansınız da var.

Kamplarda konaklama ve yiyecek ihtiyaçlarım karşılanacak mı?

Konaklama ve yiyecek ihtiyaçlarınız için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmeyecek. Konaklayacağınız yer camp tarafından sağlanacaktır ve herhangi bir ekstra ücret ödemeniz istenmeyecektir. Aynı şekilde yeme içmeniz de camp tarafından sağlanır.

CampUSA programı için Amerika'ya ucuz uçak biletini nasıl alabilirim?

Uygun Uçak bileti bulmanızda İdealsas size yardımcı olacaktır.