MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Southampton   İngiltere  /   /  Southampton

Kısa Bilgi


İngiltere'nin güneşli Güney Sahilinde ve Londra'ya yalnızca bir saatlik mesafede bulunur. Uzun bir denizcilik geçmişine sahip bir şehirdir. İngiltere’nin en tarihi özellikteki liman şehridir. Meşhur Titanik gemisi, Southampton limanından demir almıştır. Şehirde bu konu ile alakalı bir müze ve Titanik gemi kazasında ölenler için şehir merkezinde bir anıt bile bulunmaktadır. 230.000 nüfusu sahiptir. University of Solent’de 35.000 üniversite öğrencisi eğitim görür. Stonehenge, Winchester, New Forest National Park ve Isle of Wight gibi önemli turistik merkezlere yakın bir konumdadır.


İdealsas
Birol Bilgili

İnternet aracılığı ile birçok danışman firma ile bağlantıya geçtim...


Tarihi

Southampton, Birleşik Krallık'ta, İngiltere ülkesinde Güney-Dogu (South-East) bölgesinde krallik seremonik "Hampshire" kontluguna dâhildir; 1997de "tek-seviyeli yörel idare" olan "Southampton Sehri Yörel Idaresi" adı tasıyan yörel idare merkezi ve 1964de Kralice berati ile sehir statüsü verilen bir idare merkezi ve yerleskedir.

Konuşulan Dil

Konuşulan resmi dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Southampton kentinin yüz ölçümü 51,47 km² dir.

Nüfus

2007 nüfus sayımlarına göre Southampton şehrinin nüfusu 235.000 civarıdır.

Şehir Hakkında

İngiltere'nin güneşli Güney Sahilinde ve Londra'ya yalnızca bir saatlik mesafede bulunur. Uzun bir denizcilik geçmişine sahip bir şehirdir. İngiltere’nin en tarihi özellikteki liman şehridir. Meşhur Titanik gemisi, Southampton limanından demir almıştır. Şehirde bu konu ile alakalı bir müze ve Titanik gemi kazasında ölenler için şehir merkezinde bir anıt bile bulunmaktadır. 230.000 nüfusu sahiptir. University of Solent’de 35.000 üniversite öğrencisi eğitim görür. Stonehenge, Winchester, New Forest National Park ve Isle of Wight gibi önemli turistik merkezlere yakın bir konumdadır.

Kurulus Tarihi

1964’de Kraliçe beratı ile şehir statüsü kazanmıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Southampton iklimi, tipik İngiltere havasından oldukça uzak bir görüntü sergilemektedir. Yaz dönemi ortalama sıcaklığının 22 °C, kış dönemi ortalama sıcaklığının ise 8 °C olduğu şehirde İngiltere ortalamalarına göre ılıman bir iklim hâkimdir.

Kentte Yaşam

Southampton’da hayat hiç de Türkiye’deki gibi değil. Saat 6 oldu mu bütün dükkânlar kapanıyor ve caddelerde kimse kalmıyor. Bu durum bizim gibi hızlı yaşayan Türklere ve diğer milletlere çok garip gelse de değişen bir şey olmuyor. Gece 9’dan sonra ise gece kulüpleri ve barlar sayesinde tekrar bir canlanma oluyor. Müslüman öğrenciler için Southampton’da güzel bir camii’de mevcut. Southamptonlıların İslam dinine bakışları olumsuz değil. Örneğin, domuz eti yemediğimizi bilirler ve size hatırlatıp dikkatli olmamız için uyarabilirler.

 

Aylık cep harçlığı için minimum 300 sterlin ayırmanız fayda var. Bunun içinde okul aktiviteleri, okul gezilerinde harcayacaklarınız, market alışverişleriniz ve ulaşım ücretleri de dâhildir. Türkiye ile telefon görüşmesi oldukça ucuz. 5 sterlinlik bir kartla yaklaşık 1 saat rahat konuşabilirsiniz. Cep telefonunuza Southampton’dan bir hat alıp en azından Sms ile iletişim kurabilirsiniz, çünkü cep telefonu ile arama yapmak çok pahalı. Ulaşım masrafı için de aylık 30 – 40 sterlinlik bir kartla sınırsız ulaşım imkanınız var.

 

Kısacası Southampton ekonomik bir yer. Okulları kaliteli, muhit olarak güneyin en büyük yerleşim birimi. ngiizce öğrenmek için oldukça ideal bir yer. Söylemekte yarar var, Southamton denize kıyısı olan ve denizcilikte oldukça popüler bir şehir ama denize girilmiyor çünkü sanayi denizi ama havalar pek Türkiye’yi aratmıyor. Yazın öyle abarttıkları kadar sıcak olmasa da soğuk da olmuyor.

 

Konaklama

Southampton’da aile yanı konaklama çok popülerdir ve çok da kalitelidir. Aileler şehir merkezine otobüs ile 20 – 45 dakika mesafelerde konumlanmıştır. Evler klasik tuğlalı dubleks ya da triplex villa tipi evler olup, her evin bahçesi vardır. Evler sessiz, huzurlu ve bol yeşilli parklar içinde olup, 10 dakika aralıklarla düzenli işleyen otobüs seferleri ile merkeze ulaşmak mümkündür. İngilizlerin bakkal kültürleri çok olmadığı için evinize en yakın süpermarket için 10 dakika yürüme mesafesinde yerler mevcuttur. Evlerin bulundukları mahallelerde mutlaka kütüphaneler göreceksiniz.

Southampton’da dil eğitimi alacaksanız, en güzel alternatif aile yanı konaklamadır. Yaz ayında Southampton Solent Üniversitesi yurtlarında da dil okulu için gelen öğrencilerin kaldığını hatırlatalım

İş Fırsatı

Southampton orta büyüklükte bir şehirdir. Özellikle şehir merkezinde alışveriş merkezleri, restoranlar, barlar, publar, gece kulüpleri gibi yerlerde part-time iş bulma imkânları vardır. Ama artık İngiltere’de çalışma izni için orta düzey İngilizceye sahip olmak ve Tier 4 Puana Dayalı Sistemle vize almış olmak gerekiyor. Bu durum aslında herkesin çalışamaması anlamına gelip, Tier 4 ile gidenlerin daha rahat il bulup çalışabilecekleri anlamına geliyor.

Fakat Polonya ve Bulgaristan’ın AB’ye üye olması sonucu bu ülkelerdeki işsizler İngiltere’ye akın etmiş durumda. Sadece Polonya’dan 4 milyondan fazla gencin bu amaçla İngiltere’ye geldiğini söyleyebiliriz. Bu bilgiler ışığında çalışarak dil eğitimi almak artık İngiltere için çok da geçerli bir yol olmaktan çıkmış görünüyor.

Toplu Taşıma

Şehir içi ulaşımda da yoğunlukla tren ve otobüs kullanılır. Southampton’da şehir içi toplu ulaşım otobüsler (First Group) tarafından sağlanır. Aylık abonman kartları ile (öğrenciler için ortalama 40£) ile sınırsız ulaşım imkanı vardır. Bu kartlar gece otobüslerinde çalışmamaktadır. Gece özellikle, eğlenmek için merkezdeki gece kulübü ve barlara gidenler, dönüşte taksi tutmak zorundalar ya da iki kat ücret ödeyerek sınırlı sayıdaki otobüsleri beklemek durumundalar. Taksi ücreti ortalama 8 – 10 Sterlin civarındadır.

Ayrıca, şehir merkezine yaklaşık 30 dakika mesafede olan Southampton Havaalanı'ndan şehre düzenli tren, otobüs seferleri yapılmakta ve taksiler de 24 saat hizmet vermektedir. Southampton Tren İstasyonundan Londra’ya ve diğer şehirlere düzenli tren seferleri, otobüs istasyonundan da düzenli otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Şehri sarmakta olan Orta Çağ'dan kalma iç surlar bulunmaktadır. Merkezin etrafında geniş parklar bulunmaktadır. Şehirde Avrupa sanat tarihini gözler önüne seren Southampton Sanat Galerisi, denizciliğe ilgisi olanlar için Maritime Müzesi, yeşil alan sevenler için Queens Parkı ve Central Park, doğal besinleri sevenler için Hampshire Çiftçi Pazarı, yeni yerler keşfetmek isteyenler için Hythe Ferry ile denize açılıp tarihi New Forest, gece hayatını sevenler için West Quay Road bulunur.

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    İbrahim Enes Çolpan

    Hiç yurtdışına çıkmamış biri olarak tabi ki de kafamda türlü sorularla gittim İngiltere'ye


Southampton Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Lewis School of English Dil Okulları Dil Okulu Lewis School of English Dil Okulları Lewis School of Southampton Dil Okulu
--- Southampton