MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Oxford   İngiltere  /   /  Oxford

Kısa Bilgi


İngiltere'nin kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerinden biridir. Dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin varlığıyla oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Oxford'un yaklaşık nüfusu 140,000'dir. Tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan şehir, Oxford Üniversitesi'nin tarihi ve görkemli kolejleri, yemyeşil parkları, mimarisi ve kültürel geçmişiyle turistler için de bir cazibe merkezidir


İdealsas
Merve Can Eser

Sanki yanında kaldığım ailenin kızıydım ve ev de kendi evimmiş gibiydi...


Tarihi

Tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan bir şehirdir. Şehrin ilk kanalizasyon şebekesi 1870’li yıllarda yapılmıştır. Oxford – Londra arasındaki tren hattı ise 1844 yılında inşa edilmiştir. 1860 yılında Natural History Museum açılmıştır. İlk elektrik üretim istasyonu 1892 yılında kurulmuştur. İlk sinema 1910 yılında kurulmuştur. 1930 yılında Oxford önemli üretim merkezlerinden biriydi. Fakat bu üretim merkezleri ikinci dünya savaşında çok zarar görmüştür. Museum of Oxford 1975 yılında açılmıştır. Günümüzde araç üretimi ve montaj üzerine endüstriyel faaliyetlerine devam etmektedir.

Coğrafi Yapı

Oxford, İngiltere'nin güneydoğusunda bulunan bir şehirdir. Oxfordshire bölgesinde yer alır. Diğer Oxfordshire şehirleri ise şunlardır, Abingdon / Banbury / Bicester / Burford / Carterton / Chipping Norton / Cotswolds / Didcot / Faringdon / Henley / Kidlington / Thame / Wallingford / Wantage / Witney / Woodstock

Konuşulan Dil

Oxford'da Konuşulan resmi dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Oxford’un yüzölçümü 46 kilometrekaredir.

Nüfus

Oxford’un nüfusu 151.000’dir.

Şehir Hakkında

“Bazı binaları 800 yıllık bu üniversite kasabası, gerçekten heyecan verici. 700-800 yıllık dev taş yapılar, kasabanın yeşilleri içine serpilmiş. Sokaklarda, caddelerde genç nüfus dalgalanıyor. Otomobilin "en az sevildiği" yer burası... Kasabaya girerken genellikle otomobiller geniş park alanlarına bırakılıyor, sürekli ring seferleri yapan otobüslerle giriliyor içerilere... Çoğu sokak ve cadde de trafiğe kapalı. İmtiyazlı tek araç; bisiklet. Çevrecilik, bütün incelikleriyle uygulanıyor.

Bu tarihi dekoru, yemyeşil çayırlar, özenle işlenmiş bahçeler, taş duvarlar, 400–500 yıllık hâlâ dalları yeşil ağaçlar şenlendiriyor. Her biri, kolej adını taşıyan Oxford'un fakülteleri, kasaba içinde dağılmış. Kafeler, publar, restoranlar, diskolar gençlerin hizmetinde. Hafta sonları müthiş bir şenlik... Üniversite, kasaba belediyesinde temsil ediliyor. İçki içilebilir alanlar, içki saatleri, trafiğe kapalı caddeler ve yollar, müzik yayın saatleri belediyeye üniversite tarafından dikte ediliyor. Hemen herkes pedal çeviriyor” (Güneri Civaoğlu – Milliyet Gazetesinden alıntıdır)

Kurulus Tarihi

Oxford’un kuruluş tarihi 9. Yüzyıla dayanmaktadır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Oxford’ta iklim İngiltere iklimi gibi serin, yağmurlu ve aynı zamanda güneşli günlerde vardır. Oxford’un değişken iklimine uyum sağlamak için yapmanız gereken yanınıza hem şemsiye ve palto, hem de yazlık kıyafetler almanız. Yaz aylarında hava, parklarda piknik yapacak kadar güzeldir. Kışınsa geleneksel bir İngiltere iklimi Oxford’ta hâkim olacaktır. En sıcak ayı Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 11 – 21 derece arasındadır. En soğuk aylar ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Kış aylarında ortalama sıcaklık 2 – 8 derece arasıdır. Yıl boyu ortalama sıcaklık 6 – 14 derecedir.

Kentte Yaşam

Turistler için olağanüstü manzaralı bir yer olduğu kadar, Oxford Şehir Merkezi tüketicilerin ziyaret ettiği çekici bir yerdir.Westgate alışveriş merkezi "West Gate" de yer alır. Alıveriş merkezi ve civarında bulunan alan pekçok büyük dükkânları içerir, bunların başlıcaları Primark, Bhs, Marks & Spencer, Sainsbury's, Sports World (Eskiden Sports & Soccer) ve Game gibi meşhur yerlerdir. Ayrıca Oxford Şehir Merkezinde diğer büyük dükkânlardan olan Debenhams, HMV, McDonalds, Burger King, Boswells of oxford ve bir restaurantı olan geniş Waterstones kitap dükkânı vardır.

Konaklama

İdealsas Yurtdışı Eğitim ile birlikte Oxford’a giden öğrencilerin konaklamaları şirketimiz tarafından organize edilmektedir. Oxford’taki mevcut diğer konaklama seçenekleri öğrenci yurtları, stüdyo tipi daireler, ve paylaşımlı apartman daireleri. En popüler konaklama aile yanı konaklamalardır.

İş Fırsatı

İş fırsatı açısından çok fazla imkânının bulunmadığı bir yer. Turistik gezilerin çok sık yapıldığı bir kent olmasından dolayı şehir merkezi her daim kalabalık. Özellikle İngiltere’nin diğer şehirlerine eğitime gelmiş dil okulu öğrencilerinin de mutlaka ziyaret ettiği bir kent Oxford. Part-Time iş bulup çalışmak, masraflarının bir bölümünü bu şekilde karşılamak niyetinde olanlar için çok önerilecek bir şehir değil, fakat akademik kariyeri için doğal motivasyon bulabileceğiniz bir şehir burası.

Toplu Taşıma

Şehir içi ulaşımda birçok öğrenci gibi bisiklet kullanabilirsiniz. Otobüs ya da taksi ise diğer alternatifler. Trafiğinin çok yoğun olmadığı bir şehirdir. Rahatlıkla park yeri bulabileceğiniz bir şehirdir. İngiltere’nin ortalarında yer alan Oxford’a en yakın uluslararası havaalanları Londra’ya bağlı Heatrow ve Gatwick ile Birmingham Havalimanlarıdır. Bu üç havaalanından Oxford’a hızlı tren ve otobüs seferleri ile ulaşabilmeniz mümkün. Oxford Londra'nın merkezinden trenle sadece 60 dakika uzaklıkta, Londra Heathrow havaalanından 60 dakika ve Londra Gatwick Havaalanından sadece 120 dakika uzaklıktadır. Ayrıca, Birmingham Havaalanından da yaklaşık 2 saatlik bir otobüs yolculuğu sonucu ulaşılabilmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Harry Potter filminin çekildiği ünlü Christ Church'ün galerileri, yüzlerce gece lambasının süslediği o uzun yemek masaları, büyücülerin süpürge sopaları üzerinde uçtukları teraslar, muhteşem kütüphane, Bill Clinton'un kızı Chelsea'nin, bugünkü İngiltere Başbakanı Blair'in, daha nice ünlünün okudukları ve Hitler'in Nazi uçaklarına bombalama yasağı koydukları, küresel kültür ve statü simgesi Oxford... Bazı binaları 800 yıllık bu üniversite kasabası, gerçekten heyecan verici.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

700-800 yıllık dev taş yapılar, kasabanın yeşilleri içine serpilmiş. Sokaklarda, caddelerde genç nüfus dalgalanıyor. Otomobilin "en az sevildiği" yer burası... (Güneri Civaoğlu – Milliyet Gazetesinden alıntıdır)

 

Blackwells Kitabevi, Oxford'da turist çeken çok popüler bir yerdir. Diğer gezilebilecek yerler şöyledir, Ashmolean Müzesi, Pitt Rivers Müzesi, Bodleian Kütüphanesi, Carfax Kulesi, Oxford Botanik Bahçesi, Sheldonian Tiyatrosu ve Aziz Mary Kilisesi ve mutlaka görülmesi gereken dünyaca meşhur Oxford Ünüversitesi’dir.

Öğrenci İzlenimleri

Oxford Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız