WAT Öğrencileri Anlatıyor

 1. İdealsas
  Gülsün Şendul | 16.11.2016

  WAT maceranız başladığında tüm soruları düşünmenin gereksiz olduğunu anlayacaksı

 2. WAT maceranız başladığında tüm soruları düşünmenin gereksiz olduğunu anlayacaksınız...

  Sevgili arkadaşlar,

   

  Hayallerinizi gerçekleştirmek sadece bir uçak bileti kadar uzaklıkta ise ve hayallerinizi gerçekleştirmek bu kadar kolaysa, neden work and travel yapmayasınız?

   

   

  Benim WAT maceram 31 Mayıs'ta başladı ve 22 Eylül'de sona erdi. Tabi ki, gitmeden önce aklınızda bir sürü cevapsız sorular oluyor.

   

  Bunları birincisi İdealsas WAT Danışmanı Gökçe Hanıma sorabilirsiniz elinden geldiğince yardımcı olacaktır.

   

   

  İkincisi, Wat maceranız başladığında bu sorularını düşünmenin gereksiz olduğunu anlayacaksınız. Çünkü fark edeceksiniz ki her şey akışına göre gitmiş. Bu yüzden hiç endişelenmenize ve korkmanıza gerek yok.

   

   

  Ben yalnız gittim. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Her öğrencinin muhakkak work ABD travel programına katılması gerektiğine inanıyorum çünkü farklı insanlarla tanışmak, onların kültürlerini öğrenmek, İngilizceni geliştirme fırsatı, çok değerli bir deneyim kazanımıdır. Sizde deneyimlerle dolu, unutulmaz bir yaz geçirmek istiyorsanız mutlaka WAT programına katılmalısınız.

   

   

  Tabi bunun için iyi bir şirket seçmeniz gerekiyor. İdealsas'ı tavsiye ederim çünkü çok yardımseverler ve çok ilgileniyorlar. İlgilerinden dolayı İdealsas ailesine minnettarım.

   

  Gülsün ŞENDUL

  Gaziantep Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, North Carolina Eyaleti,Blue Mainsail’de çalıştı

 3. İdealsas
  Ezgi Soykan | 16.11.2016

  İnternette gördüğümüz olumsuzlukların çoğu başıma gelmedi...

 4. İnternette gördüğümüz olumsuzlukların çoğu başıma gelmedi...

  Merhaba,

   

  14 ekim cuma günü ülkeye giriş yaptım hayatımın en güzel yazlarından biriydi deneyim ve yenilik dolu bir yazdı.

   

   

  Bizim kaldığımız yer çok büyük bir yerde değildi kasabaydı Pensilvanyanın Pittsburg şehrine bağlı Grove City. Ev ortamı falan güzeldi tabi ki de arabasız hiç bi yere gidilmiyordu market, çamaşırhane vb vb bile.

   

   

  İş verenimiz iyi bir adamdı sağ olsun yardımcı oldu internette gördüğümüz olumsuzlukların çoğu başıma gelmeden sağ sağlım döndüm. Para konusunda biraz düşüktü ama bize tip falanda kalıyordu çok masrafımız olmuyordu yani.

   

  Bi şikayetim yok aynı yere umarım bir daha gidebilirim diye düşünüyorum. 

   

  Ezgi SOYKAN

  Süleyman Demirel Üniversitesi, Maliye öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Pennsylvania Eyaleti,Seivers Concessions’ta çalıştı

   

   

 5. İdealsas
  Vahide Caymaz | 16.11.2016

  Giden paranın iki katini kazandım tabi alışverişler de yaparak...

 6. Giden paranın iki katini kazandım tabi alışverişler de yaparak...

  Work and travel hayalim yaklaşık 5 yıl önce ablamın gitmesiyle başlamıştı hep gideceğim diye ağzımdaydı gün geldi geçti işlemler oldu bitti be bir baktım Boston havalimanındayım.

   

   

  Elimde dergim gideceğim adres belli (Old orchard beach -Maine). Tabi Amerika dayım biraz heyecanlıyım İngilizce öğretmenliği okumama rağmen o native speakerlar anlamak çok zordu adres soruyorum iki adım sonra söylediklerini unutuyordum (sadece ilk iki gün için geçerliydi bu sonra sihirli değnek değmiş gibi her şeyi tıkır tıkır anlayıverdim) Neyse baktım orda Türkler var gittim onlara nasıl North Stationa giderim dedim. Sen Southa git orda her tren geçer dediler. Ama burada North demeye kalmadan bi baktım South Stationdayım İlk Amerika günüm ilk kaybolmam ve Boston.. Sanırım 3 saat sonra olmam gereken noktaya varabildim oturdum güzelce istasyonda kolumda kırılmış bavulu taşımanın verdiği acıyla bir güzel ağladım. Sonra geldi trenim bindim ve vardım ait olduğum yere. Hiç kimse karşılamadı unutmuşlar beni internet filan yok tahmini bir şekilde yürüyüp buldum sonunda oh be yi çektim. İlk günüm böyle unutulmaz rezillikti sonrası baya normalleşti.

   

   

  İlk işim dunkin donutti ikinci işim de housekeeping tabi ki. 4 gün dayanabildin dunkin donuta bana göre çok stresli bir iş ve kahve kokuları midemi bulandırıyordu hala kokusu burnumda. Sonra bu iş olaylarını managerim halletti bana amusement park da ride operatörlük ayarladı. Ve sanırım çalışmaktan mutlu olmak orası içindi sanırım. Bildiğimiz kiddie rides larini çalıştırıyoruz gelenlere her ne kadar içimizden söylensek de bi beş dakika bos olduğunda ordan oraya sohbet filan ortam çok iyiydi. Ve ordayken tabi ki zaman hızlı geçiyordu.

   

   

  6 Haziran da Amerika’daydım 20 Eylüle kadar aralıksız çalıştım. Artık çok yorgun olduğumu hissediyordum. Travela gücüm kalmamışta gibi düşünüyordum ta ki las vegasa varana kadar. Hi ondan önce Boston'i filan araba kiralayıp gezmiştik. O yüzden direk batıya gittik. Vegas, grand canyon, san francisco, los angeles ve santa barbara derken bitti bati bizim için döndük New York'a iki gece de orayı gezdik Amerika da olduğumuzu doya doya hissettik.

   

   

  Şimdi döneli sanırım iki hafta oldu ama şimdiden bile çok özledim. Belki bir daha olur artık bakalım. Bu arada giden paranın iki katini kazandım tabi alışveriş 2-3 iphone filan derken 2300 dolarla Türkiye ye döndüm. Housekeepingden iyi kazanamadım o yorulmama değmedi hiç.

   

  Neyse ben hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum çok güzel bir tecrübeydi benim için, güzel, iyi kalpli dostlar kazandım ve gelecek için unutulmaz anlar.

   

  Vahide CAYMAZ

  Çukurova Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Maine Eyaleti,Cafua Management’te çalıştı

   

 7. İdealsas
  Ayşenur İnak | 16.11.2016

  Ya orası neresi New York ta falan iş yok mu ilk tepkimdi...

 8. Ya orası neresi New York ta falan iş yok mu ilk tepkimdi...

  Çok tedirgin bir şekilde gittiğim work and travel macerasının hayatımın en güzel kısmı olacağını tahmin edemezdim.

   

   

  WAT danışmanım Gökçe Abla başta Old orchard beach deyince ya orası neresi New York ta falan iş yok mu ilk tepkimdi. Şu an yaşamak istediğim yer hakkında o zaman haksızlık yapmışım.

   

  İşimin lunaparkta palace playland de olması dünyanın pek çok yerinden yeni insanlar tanıma imkanı verdi, yedisinden yetmişine hala iletişim halindeyiz ve bu duygu çok güzel.

   

   

  Öncelikle bana uygun bu kadar nokta atışı gibi beni maine eyaletine gönderen İdealsas’a tesekkür ederim ve herkesin bu tecrübeyi yaşamasını isterim.

   

  Ayşenur İNAK

  Medipol Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Maine Eyaleti,Palace Playland’de çalıştı

   

 9. İdealsas
  Yiğit Gençay | 16.11.2016

  Bu işte en deneyimli, en profesyonellerden biri olan İdealsas’a gittik...

 10. Bu işte en deneyimli, en profesyonellerden biri olan İdealsas’a gittik...

  Üniversitemde hazırlık okuduktan sonra kazandığım İngilizce bilgimi unutmamak hatta daha da ilerletmek için yurtdışına çıkmak aklımda her zaman olan bir programdı.

   

   

  Arkadaşımın ‘work & travel’a mı gitsek?’ sorusundan sonra etraflıca bir araştırmadan sonra hem 4 aya yakın bir süre Amerika’da kaldığımızı göz önünde bulundurup hem de kazanacağımız deneyimleri düşününce bu soruyu hemen ‘neden olmasın?’ diye yanıtladım ve başladık şirket araştırması yapmaya. İnternetten bulduğumuz İstanbul’daki şirketleri gezerken internetten de aldığımız yorumlara bakarak bu işte en deneyimli, en profesyonellerden biri olan İdealsas’a gittik. Yaptığımız görüşmelerde Gökçe Hanım’ın kafamızdaki tüm soru işaretlerini silmek için sabırlı bir şekilde programı tüm detaylarıyla anlatmasıyla artık kararımızı vermiştik. Work and travel programını yapacaktık ve yapacağımız şirket İdealsas olacaktı.

   

   

  Gün be gün işlemlerimizi gerçekleştirdik. Gideceğimiz yeri de seçmiştik. New Jersey eyaletinin Atlantic City şehrinde eğlence parkında Game Attendant olarak çalışacak hem eğlence parkındaki oyunlara gelen insanlarla birebir iletişime geçip İngilizcemizi geliştirecek hem de güzel vakitler geçirip değişik kültürden belki de hayatımız boyunca hiç gitmeyeceğimiz ülkeden insanlarla çok yakın arkadaş, dost olacaktık. Bütün işlemler tamamdı son iş olan Amerika’ya gitmek kalmıştı ki oda işin en zevkli kısmıydı.

   

  Direkt uçuşla New York’a ve oradan otobüsle Atlantic City’e geçtik. Gittikten 1 hafta sonra işimiz başladı. Oradaki herkes sizinle aynı durumda olduğu, ülkelerini 3 aylığına Amerika’da sınırsız deneyimler yaşamak için bıraktığından herkesle çok kısa bir sürede çok yakın birer dost olduk. Çalışma saatlerimiz çok iyiydi bu yüzden para sıkıntısı yaşamadık. Öyle ki bazı zamanlar işverenimle bana daha az saat vermesi için konuşuyordum.

   

   

  Çalıştığımız zamanlarda da yakında bulunan Philadelphia, New York gibi yakındaki şehirlere gidip günü birlik gezdik. Bu sırada da işteki arkadaşlarımızdan ülkelerinin geleneklerini, yaşayış şekillerini, insanlarının nasıl olduklarını öğrendik. Ve tabii biz de Türkiye’yi öğrettik. İşten ayrılmamıza kısa süre kala travel planımızı yaptık, biletlerimizi aldık ve travel için hazırdık. Amerika’da deneyim kazanarak geçen 3 ay çalışmanın, para kazanmanın meyvesini çok güzel hazırlanmış bir travel programıyla aldık.

   

  Doğu bölgesinde olduğumuz için Batı’ya gitmeye karar verdik ve Los Angeles’ta 1 hafta kaldık. Ünlü Hollywood filmlerinin çekildiği Universal Studios’dan oyunlarda gezdiğimiz, araba sürdüğümüz Venice Beach’e, günümüz yabancı popçularının evlerinden, Walk of Fame’e her yeri deneyimleme fırsatımız oldu. Los Angeles’tan sonra uçakla Washington DC’ye döndük ve burada da 2 gece kaldık. Burada da bildiğiniz üzere White House, US Capitol’a kadar yine filmlerde gördüğümüz yerleri gördük. En son durağımız Türkiye’ye uçuşumuz buradan olduğu için New York’tu. New York kesinlikle anlatılmaz yaşanılır cinsten bir tecrübeydi. Times Square, Empire State, 5th Avenue, Statue of Liberty, Wall Street, Central Park ve dahası…

   

   

  Size şuan sadece çalışıp, para kazanıp, gezip ülkeme döneceğim düşüncesi varsa kesinlikle yanılıyorsunuz. Work and Travel ne sadece çalışmak ne sadece gezmek ne de sadece para kazanmak. Work and Travel belki de hayatınızda tadabileceğiniz, olgunlaşabileceğiniz, hayat tecrübesi edineceğiniz, yeni kültürler öğreneceğiniz, yeni bir sürü insanlarla tanışacağınız, yeri gelince dostluğu yeri gelince fedakarlığı öğreneceğiniz 3 ayın toplamıdır.

   

  Şuan da belki abartıyorum gibi gelebilir ama siz de deneyimledikten sonra ne demek istediğimiz çok iyi anlayıp bana hak vereceksiniz. Hayatınızın dönüm noktasına hazır olun…

   

  Yiğit GENÇAY

  Bahçeşehir Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New Jersey Eyaleti,Atlantic Pier Amusements’te çalıştı

   

 11. İdealsas
  Hasan Abaza | 16.11.2016

  Şirket seçimi en kilit noktalardan bir tanesi birçok şirketle konuştuk fakat...

 12. Şirket seçimi en kilit noktalardan bir tanesi birçok şirketle konuştuk fakat...

  Her şey internette okuduğum bir yazıyı en yakın arkadaşıma anlatmamla başladı.

   

  Work And Travel programını öğrenmiş olduk ve araştırmaya zaman kaybetmeden başladık. Edindiğimiz bilgilere göre şirket seçimi en kilit noktalardan bir tanesi birçok şirketle konuştuk fakat en güvenilir ve gerçekçi anlatan ve samimi olan İdealsas oldu. Bu seçimimizin doğru olduğunu Amerika’da tanıştığımız başka arkadaşların yaşadığı problemlerden sonra daha iyi anladık.

   

   

  Zaman kaybetmeden erken kayıt yaptırdık yavaş yavaş her şey hazırlanıyordu. Mülakatları da başarıyla geçtikten sonra geriye bir tek Amerika’yı beklemek kalmıştı. Zaman çok hızlı geçti ve Amerika’ya yola çıktık.

   

  İşimiz New Jersey eyaletinin Atlantic City şehrinde eğlence parkında Game Attendent olarak çalışmaktı. Atlantic City Amerika’nın doğu kıyısında okyanus kenarında bulunan çok büyük olmayan bir şehir.  İlk gittiğimiz zamanlar da çalışma ve Amerika ortamına ayak uydurmak biraz zor olsa da üstesinden geldik ve Amerika’nın tadını çıkarmaya başladık. 

   

   

  İşimden bahsetmem gerekirse parkta bulunan oyunlarda görev alıyordum. İşyerimizde birçok ülkeden gelen bizim gibi çalışanlar vardı. Sadece Amerika değil diğer uluslar hakkında da bilgimiz oldu ve dünyanın belki de hiç gitmeyeceğimiz yerlerinden birçok insanla tanıştık ve arkadaş olduk. Zaman zaman iş biraz yorucu olsa da genel olarak eğlenceli geçti, bolca çalışma saati alıyordum bu nedenle para konusunda sıkıntı çekmedim. Çalışmadığımız zamanlarda boş günlerimizde yakında bulunan şehirlere gittik gezdik günü birlik.

   

  İşimizin bitmesine az zaman kala travel için harekete geçtik ve gideceğimiz yerleri ve rotamızı belirledik. Los Angeles’ta 7 gün kaldık ve içini dışını gezdik. Hollywood denince aklımıza gelen yerlerden olan Universal Studios bir günümüzü aldı ve filmlerde gördüğümüz bir çok mekanı canlı canlı deneyimleme fırsatımız oldu. Santa Monica Pier den Venice Beache yürüdük ki buralar GTA oyunundan bildiğim için benim açımdan çok farklı bir deneyim oldu ve dahası… Daha sonra Washington DC ye gidip Beyaz Saraydan US Capitola kadar birçok önemli yerleri gezdik ve gördük. Daha sonra New York’a gidip bu metropolde elimizden geldiğince gezdik.

   

  Çok ayrıntıya girmek istemiyorum ama Work And Travelın imkanı olan herkesin hayatında bir kez deneyimlemesi gereken bir tecrübe olduğunu düşünüyorum. Bu programı sadece çalışmak ve gezmekten ibaret sanıyorsanız yanılıyorsunuz, WAT sayesinde yeni hayat tecrübelerinden yeni bakış açılarına, para kazanmanın zorluğundan para harcamanın biriktirmenin ayarına, kadar bir çok şey öğreniyorsunuz. Kendiniz deneyimleyerek demek istediklerimi daha iyi anlayabilirsiniz.

   

   

  Hasan ABAZA

  Bahçeşehir Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New Jersey Eyaleti,Atlantic Pier Amusements’te çalıştı

   

 13. İdealsas
  Zindan Çakıcı | 16.11.2016

  Hayatımda farklılıklar yaratan ve bakış açımı değiştiren Work and travel...

 14. Hayatımda farklılıklar yaratan ve bakış açımı değiştiren Work and travel...

  Work and Travel programı gençlerin Amerika hayallerini tatmin etmek için oluşturulmuş bir program. Ve tabi ki İdealsas kurumu gençlerin bu hayallerini gerçekleştirmek için hizmet veren bir danışmanlık kurumu.

   

  Ben Zindan ve ben de o Ortadoğulu gençlerden yalnızca biriyim. Work and Travel programını ikinci kez yaşadım. Çünkü herkesin hayran olduğu Hollywood filmlerinin mekanı olan New Jersey’de ikinci defa nefes almak bana çekici geliyordu.

   

  Hikaye 12 saatlik uçak yolculuğu ile başladı ve biraz hüzün, biraz keder ve kısa sürede kurulmuş güçlü dostluklara veda etmekle bitti. Work and Travel okyanusun üzerinde kurulmuş bir eğlence parkında dünyanın farklı renklerini tanımak için mükemmel bir fırsat oldu benim için.

   

  Work and Travel size çok para, iyi bir travel ve İngilizceden öte unutulmaz dostlukların nasıl kurulduğunu öğretir. Aynı zamanda Work and Travel; çok yorulacağınız, çok gezeceğiniz, çok kazanacağınız, çok iyi dostluklar kuracağınız bir program. Hayatımda farklılıklar yaratan ve bakış açımı değiştiren Work and travel her öğrencinin ısrarla yapması gerektiğini düşündüğüm bir program.

   

  İdealsas’a ve en önemlisi Gökçe ablaya teşekkür ediyorum.

   

  Zindan ÇAKICI

  Kadir Has Üniversitesi, Siyaset Bilimi öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New Jersey Eyaleti,Atlantic Pier Amusements’te çalıştı

 15. İdealsas
  Merve Kahraman | 16.11.2016

  Başka bir şirketle gittiğim wat programında işimi kendim bulmak zorunda kaldım

 16. Başka bir şirketle gittiğim wat programında işimi kendim bulmak zorunda kaldım ve...

  2015 yazında New York'ta katıldığım work and travel programından inanılmaz deneyimler edindim.

   

  Manhattan'da Shake Shack 'te çalıştım. Konum olarak ve iş arkadaşlığı açısından wat programındaki en güzel yerlerden biri olduğunu düşünüyorum. Çalışanların hemen hemen hepsi siyahi ya da Latin kökenliydi ve onlardan gerek müzik kültürleri olsun gerek yaşam tarzları olsun çok şey öğrendim. İşe gelince yemek sektöründe çalışmak kolay değil ama kapanış saatlerini hip hop dinleyerek ve  şarkılara eşlik ederek yapmak çalışmanın en güzel yanlarından biriydi:) İş yerinde Türk olmamasına rağmen kendimi hiç yalnız hissetmedim.

   

  Amerika’nın en güzel şehirlerinden birinde, Amerikalıların bile yaşamak için can attıkları New York 'ta yasama imkânı buldum. Şimdi Üniversiteden sonra NY'a gitmeyi düşünüyorum. 

   

   

  Eğer güzel anlarla dolu bir yaz deneyimlemek istiyorsanız İdealsas’la gitmenizi öneririm. Bana söyledikleri, ayarladıkları işte sorun çıkmamış olması (2014 yılında  başka bir şirketle gittiğim  wat programında işimi kendim bulmak zorunda kaldım ve sponsor bana bulduğum işte bile sorun çıkardı) İdealsas’ı başka bir yurtdışı programında da seçmem için iyi bir neden.

   

  Gitmeyi düşünen herkese şimdiden harika bir yaz diliyorum:)

   

   

  Merve KAHRAMAN

  Mimar Sinan Üniversitesi, Sinema-Tv öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti,Shake Shack’te çalıştı

   

 17. İdealsas
  Merve Baykara | 16.11.2016

  Tek başıma gittim, kimseyi tanımadan. Ama hiç yabancılık çekmedim...

 18. Tek başıma gittim, kimseyi tanımadan. Ama hiç yabancılık çekmedim...

  Amerika benim için çok güzel bir tecrübeydi. Her şeyden önce farklı bir ülke, farkı bir dil ve farklı bir kültür, din..

   

  Tek başıma gittim, kimseyi tanımadan. Ama hiç yabancılık çekmedim, çekinmedim. Benim izlenimime göre ırkçılık ve ayrımcılık olmayan bir ülke. Yoldan geçen bir insanın günaydın deyip halinizi hatırınızı sorması bile çok samimi. Açıkçası kendimi Amerika’da çok değerli hissediyordum çünkü Housekeeperlık yapmama rağmen müşteriler benimle gelip sohbet muhabbet kuruyorlardı. Üstümdeki iş kıyafetlerine aldırmadan dostça sarılabiliyorlardı. Açıkçası Türkiye’de bu işi yapıyor olsam en fazla kolay gelsin ve iyi günler kelimesi dışında bir şey duymazdım. Yani Amerika’da insanları güzel, çirkin, zayıf, şişman yada zengin fakir diye ayırt etmeksizin sizi siz olduğunuz için sevip konuşuyorlar.

   

   

  Onun dışında Amerika’nın bir çok şehrini gezdim ama filmlerde gördüğüm gibi değildi maalesef. Biraz hayal kırıklığına uğradım. Beklediğim kadar güzel olmasa bile harikaydı. Her şehri birbirinden farklı Amerika’nın. Ama benim favori şehrim New York oldu. Çok kalabalık olmasına rağmen ulaşımın kolay olması ve binaların büyüklüğü beni çok etkiledi. Amerika’nın her eyaletinde insanlar çok yardımcı. Yoldan geçen birine bir soru sormaktan hiç çekinmedim. En basit örneği olarak yol tarifi sorduğum zaman bilmeseler bile hemen maptan bakıp yardımcı oluyorlar. O yüzden kaybolmaktan hiç korkmadım Amerika’da.

   

  Tekrar gitmeyi de çok isterim :)

   

  Merve BAYKARA

  Okan Üniversitesi, Sivil Havacılık öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti,Red Roof Inn’da çalıştı

 19. İdealsas
  Cansev Çelik | 16.11.2016

  Kendi isteğimle günde 12 saat çalıştığım oluyordu...

 20. Kendi isteğimle günde 12 saat çalıştığım oluyordu...

  Selam,

   

  öncelikle Amerika deneyimimin bana çok şey kattığını, başımdan çok güzel şeylerin geçtiğini ve WAT'ın iyi ki yapmışım dediğim bir program olduğunu söylemek isterim.

   

   

  Oraya gider gitmez de haber verdiğim gibi konaklamam oldukça sıkıntılıydı. Sürekli aramızda tartışma ve sürtüşmelerin geçtiği bir ev sahibim vardı. Daha sonra başka arkadaşlarımdan dinlediğim wat deneyimlerini de göz önünde bulundurursam sanırım konaklama konusunda en şanssızı bendim. Yalan söyleyemeyeceğim ama wat'ı ve benim işimi her ne kadar başka bir öğrenciye önersem de konaklamayı hiç önerebileceğimi sanmıyorum. Çünkü evde ben de dahil 9 öğrenci de o ev sahibinden şikayetçiydik sürekli.

   

   

  Onun dışında işe gelirsem, gerçekten hem bulunduğum şehirdeki en kaliteli işlerden biriydi hem de iş ortamım çok güzeldi. Herkes çok arkadaş canlısı ve iyi niyetliydi. Çok güzel dostluklar kurdum ve iş de gayet rahattı. Çok kısa sürede adapte olunup kolayca iş temposuna alışılabilir bir ortamdı. İş hem çok yorucu değildi hem de bir süre sonra maaşın gerçekten tatmin ettiğini farkettim. Yorucu olmadığı için çoğu zaman overtime yaptım ve kendi isteğimle günde 12 saat çalıştığım oluyordu. İş verenlerim, süpervisorlarim hep çok kibardı ve arkadaş gibi olmuştuk bu yüzden ne zaman overtime istesem kabul ettiler. Onun dışında ilgili ve adildiler modumun düşük olduğunu gördükleri zaman hep neyim olduğunu sordular ve işin sevdiğim bölümüne geçmemi söylüyorlardı (fırın kısmından kasaya geçmek gibi:)

   

   

  Evdeki arkadaşlarla uyumsuzluk yaşadığım çok oldu başlarda. Bunun belki de nedeni 4 ayrı ırktan, ayrı kültürden insanların toplanmasıydı ve kalabalıktık. Ama ben zaten gittiğim evde ya da bölgede Türklerin olmaması taraftarıydım ve gayet de memnun oldum bu durumdan. 3 ay boyunca sadece 4-5 tane Türk müşterim dışında hiçbir Türk görmedim ve böylece hiç Türkçe konuşmak zorunda kalmadım:) Ev arkadaşlarıma dönersem çoğuyla problemimizi hallettik ve çok yakın dostluklarımız oldu evden ayrıldıkları gün benim için çok zor bir gün ve çok zor bir vedaydı. Şimdiyse iyi ki onları tanımışım diyorum hala neredeyse her gün konuşuyoruz en kısa zamanda birbirimizin ülkelerini ziyaret edicez.

   

   

  Genel olarak Amerika ile ilgili hayatıma da okuduğum bölüme de katkıları olacak çok güzel gözlemler yaptım ve birçok şeyi yaşayarak gördüm. İnanılmaz alışverişler yaptım ona rağmen hala daha çok şey alsaymışım diyorum:) ve güzel bir tatil planı yapınca tatilin de çok eğlenceli geçtiğini gördüm üstelik Türkiye'ye iyi bir miktarda parayla da döndüm. İyisiyle kötüsüyle Amerika'yı çok seveceğimi biliyordum ve gerçekten de çok sevdim. Tekrar WAT yapmayı düşünüyorum hatta şu an çevremde kime anlatsam bütün arkadaşlarım yapmak istiyor, sürekli arayıp süreci soruyor ya da yakın olmayanlar sosyal medyadan mesaj atıyor:)

   

  Ben de bu süreçte bana yardımcı olduğunuz ve hep ilgilendiğiniz için İdealsas’a teşekkür ederim :)

   

   

   

  Cansev ÇELİK

  Bahçeşehir Üniversitesi, Psikoloji öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Pennsylvania Eyaleti,Villa Enterprises’da çalıştı

   

   

 21. İdealsas
  Sezen Yıldırım | 16.11.2016

  Kesinlikle iyi ki İdealsas aracılığıyla WAT yapmışım diyorum çünkü...

 22. Kesinlikle iyi ki İdealsas aracılığıyla WAT yapmışım diyorum çünkü...

  Work and Travel programını seçme sebebiniz neydi?

   

  Bu programa katılmayı istedim çünkü hem İngilizcemi geliştirmek istiyordum hem de Amerika’da olma rüyasını yaşamak istiyordum.

   

   

  Work and Travel programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa nelerdi?

   

  Beni nelerin beklediğini bilmediğim ve yalnız gittiğim için ister istemez endişelerim vardı. 

   

   

  Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

   

  Başvuru sürecinde bir zorlukla karşılaşmadım. Neler yapmam gerektiğini Gökçe Hanım sürekli maillerle ayrıntılı bir şekilde anlattı. Onun dışında istediğim zaman ofise gidip aklıma takılanları sorma, konuşma şansımda vardı. Vize öncesinde sorulabilecek sorular konusunda, uçak biletleri, iş ayrıntıları, iş seçimi vs. her konuda yardım aldım.

   

   

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli"

   

  Kesinlikle iyi ki İdealsas aracılığıyla Wat yapmışım diyorum çünkü orda da her durumda şirketinizle iletişim halinde oluyorsunuz ve İdealsas dışında başka bir şirketle gelen bir grup arkadaş bazı problemlerinde hiç bir şekilde kendi şirketleriyle iletişime geçememişlerdi. 2013 yazı için WAT düşünen birkaç arkadaşımı da gönül rahatlığıyla İdealsas'a Gökçe Hanıma yönlendirdim.

   

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

   

  Gitmeden önce belli bir seviyede İngilizcem vardı elbette ama en büyük eksikliğim pratik yapmıyor olmaktı. Çalıştığım yerindeki konumum itibariyle de günde en az 200-250 müşteriyle muhatap oluyordum. İlk başlarda anlamakta ve derdimi anlatmakta çok güçlük çeksem de bir yerden sonra zaten alışıyorsunuz.

   

   

  Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? 

   

  Gitmeden önce işim belliydi. Virginia, Richmond'ta McDonalds'ta çalıştım ve işimden de, iş arkadaşlarımdan da memnundum.  

   

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

   

  Genelde günde 8 saat ve haftada 4-5 gün çalışıyorduk. Mesai olarakta akşam mesaisinde çalıştık ama manager imiz çok iyi bir insandı ve istediğimiz takdirde sabah mesaisine de geçme şansımız vardı.

   

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

   

  Benim iş yerimdeki tek sorunum managerlarımızdan birisinin bana takmış olmasıydı. Benim dışımda çalıştığım McDonalds'ta çalışan 3 Türk daha vardı ama onların hiçbirisine bana yaptıklarını yapmadı. Ettiği bütün hakaretlere rağmen genelde sesimi çıkarmadım. Zaten diğer manager ve çalışanlarda bizi çok seviyordu. Ama malum managerımız, adı Sonya, ciddi bir tavır gördüm. En sonunda da zaten isyan ettim. Travel'a başlamamıza son 1 hafta kala ben ve erkek arkadaşım işten atıldık. Aslında işle ilgili verilecek çokta bi tavsiyem yok. Her konuda çok anlayışlı managerlarla çalıştım çünkü.

   

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

   

  3 ay boyunca Richmond'ta kalınca gerçekten bi yerden sonra çok sıkılmıştım çünkü iş beni cıdden cok yoruyordu. Ama travel kısmında gercekten büyüleyiciydi. 

   

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

   

  Konaklama zaten gitmeden önce ayarlanmıştı. 4 kişi olarak gittik ve bir otelde kaldık 1 ay boyunca. haftalık kişi başı 110$ verdik. Daha sonra bir ev kiraladık yine 4 kişi ve 2 ayda orda kaldık. Aylık kişi başı 150$ verdik.

   

   

  Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? 

   

  Travel kesinlikle yapılmalı. Cunku dedigim gibi Richmond'tan cok sıkılmıstım ve traveli düsünerek orda günleri gecirdim bi yerden sonra. 2 haftalık bi gezi yaptık. Gittiginiz şehirlerde kalacagınız yerlere önceden rezervasyon yaptırırsanız kesinlikle cok daha hesaplı olacaktır, biz öyle yapmıştık ve elimizde olan parayla olabildigince gezdik. 

   

   

   

  Sezen YILDIRIM

  İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Virginia Eyaleti,Richmon McDonalds’da çalıştı

 23. İdealsas
  Sema Meltem Saydam | 25.08.2016

  İkinci haftanın ardından birçok arkadaşım gibi ben de ikinci bir işte çalışmaya

 24. İkinci haftanın ardından birçok arkadaşım gibi ben de ikinci bir işte çalışmaya başladım...

  Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki, WAT çok önemli bir deneyim. Sorumluluk almayı öğrendiğiniz, farklı bir kültürü tanıma şansı elde ettiğiniz ve elbette yabancı dilinizi geliştirme fırsatı veren bir süreç. Bu sürecin içinden geçen biri olarak WAT düşünen arkadaşlara önerim, iki konuya özellikle dikkat etmeleri. Birincisi şirket seçimi, başvurduğunuz şirketin güvenilirliği en önemli konu.

   

  Bu noktada mükemmel bir yaz geçirmeme katkısı olan Gökçe'ye ve İdealsas ailesine ayrıca teşekkür etmeliyim sanırım. Bir diğer dikkat çekmek istediğim konu ise beklentiler. Bu programa başvururken WAT'ın bir tatil programı olmadığı ve ilk süreçte çalışmanız gerektiğini unutmamak gerek. Ayrıca orada sizleri bambaşka bir kültür ve yemek alışkanlıkları bekliyor, bunu da hatırlatmak gerekiyor sanırım. Ama bu gözünüzü korkutmasın farklılıklardan zevk almak bu sürecin en önemli parçası.

   

  Ben, Old Orchard Beach, ME'de bir eğlence parkında ride operator olarak işe başladım. İkinci haftanın ardından da birçok arkadaşım gibi ben de ikinci bir işte çalışmaya başladım. Yorucu bir süreç olduğunu kabul etmeliyim ama bir o kadar da zevkliydi. Old Orchard Beach küçük şirin bir tatil kasabasıydı. Yeni başvuracak arkadaşlara bir diğer tavsiyem de büyük şehirlerden çok küçük kasabaları tercih etmeleri. Çünkü bu tarz yerlerde gerçek "Amerikan Kültürü"nü tanımanız ve insanlarla kaynaşmanız çok daha kolay.

   

  OOB'da insan ilişkileri benim en sevdiğim şeylerden biriydi. İnsanların yolda gülümseyip birbirine selam verdiği, bir kaç kere uğradığınız bir kafede çalışanların size adınızla hitap ettiği, hatta bankaya gittiğinizde bile görevlilerin size tatil planlarınız için bol bol tavsiye verdiği küçük bir tatil kasabasıydı. Amerika ile ilgili bahsetmem gereken bir diğer konu ise kurallara sıkı sıkıya bağlı oldukları. Özellikle çalıştınız yerde buna dikkat etmeye çalışmalısınız. Kurallar konusunda titiz davrandığınız sürece sizin için ellerinden geleni yapacaklardır.

   

  Ortalama üç aylık bir sürecin ardından da "travel" kısmı başlıyor.  Ben Doğu sahilini kapsayan bir tura katıldım, ardından da bir kaç gün daha NewYork'da kaldım. Eğer tatil planlarınızı önceden yaparsınız ve bütçenizi de bu doğrultuda ayarlarsanız yararlı olacaktır. Çünkü işin bir de alışveriş kısmı var ki bu da Amerika'da kaçınılmaz!

   

  Daha anlatılabilecek çok şey var şüphesiz ama geçtiğimiz yaz benim hayatımın en güzel dönemiydi. Hayat boyu sürecek çok güzel dostluklar kazandığım ve birbirinden renkli anılarla dolu geçen bir süreçti.

   

   

  Sema Meltem SAYDAM

  Kocaeli Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDMaine Eyaleti, Old Orchard Beach'de çalıştı

 25. İdealsas
  Mithat Şenol | 25.08.2016

  Bir WAT'çının Las Vegas macerası...

 26. Bir WAT'çının Las Vegas macerası...

  Minot havaalanında uçağımızı aramaya koyulduk Las Vegas yazısını görünce ikimizde de biraz heyecan oldu çünkü aylardır hayal ettiğimiz tatile başlamak üzereydik. Uçağa bindik çok uzun sürmedi sanırım 3 saate yakın bi uçuştan sonra Vegas görünmeye başladı ucu görünmez bi düzlük tamamıyla ışıktan oluşan bir şehir nefes kesici bir görüntüydü. Gece 11 gibi sanırım iniş yaptık.
  İlk gördüğümüz havaalanındaki kumar makineleriydi

   

  Sonra arabamızı almaya gittik. İşlemleri yaptık. Dışarda Mustang, Camaro, Challenger vardı, istediğimiz arabayı alabiliyorduk çok zor bi karardı ama Mustang'a karar verdik. İlk siftahı Harun yaptı, sonra otelimizin yoluna koyulduk. Luxor'da kalacaktık hotele gittik o yorgunlukla çok fazla etrafa bakınmadan uyumuşuz.. Sabah oldu yemek yiyecek yer bakınıyoruz Mcdonald’ta 1 dolara cheeseburger vardı onlarla çok karnımızı doyurduk. Mustangla geziyoruz 1 dolarlık hamburger yiyoruz diyenler olabilir ama bunları yapmadan da bazı istekler olmuyor maalesef. Arabayla Vegas turu yaptık ama akşam harika parti vardı aklımız ondaydı Las Vegas Crawl adında bi organizasyon. Akşam 7 de toplanıyorsun sabah 2-3’e kadar Vegas’taki lüks clublara vip olarak girip eğleniyorsun.. Normalde club girişleri 30-40 dolar 5 farklı club + içkileri eklersek bütün maaşı oraya bırakır dönerdik Türkiye’ye sanırım. Facebook adresleri de var https://www.facebook.com/vegascrawl?fref=tsinanılmaz eğlenceli bi gece geçirdik...

   

  Sonraki gün gecenin yorgunluğuyla geç kalktık kahvaltı için yine Mcdonalt'a gittik fastfooddan bıkmıştık ama başka çaremizde yok maalesef. Diğer hotelleri gezmeye koyulduk 2 adım öteye arabayla gidiyorduk çünkü Vegas’ta tüm otoparklar bedava ve her hotelin arkasında 4-5 katlı otoparklar var. Harika bi şehir tamamıyla eğlence ve rahatlık üzerine kurmuşlar. Muazam hoteller yapmışlar. Zamanımız bile yetmedi hepsini gezmeye Luxor, Newyork, Excalibur, Venetian, Cesar, Bellegio ve dahası. Her akşam clublara giriyorduk ücretsiz olarak.. Las Vegas'a giderseniz bi club'a 40 dolar vermeyin akşam üstü yani 6-7 gibi club'ın önüne gidin orda görevliler bedava giriş bileti dağıtıyor ya da rezervasyon yapıyorlar.. En güzel club Luxor'un içindeydi. LAX diye bi club her gün bedava bilet alıyorduk. Bu sayede 4 gece bedavaya girdik eğlendik.

   

  Son güne yaklaşırken Vegas'tan ayrılacağımız için içimizde tatlı bi üzüntü vardı. Çok benimsemiştik şehri. 3 ay North Sakota’ta işten eve evden işe çalışıp direk eğlencenin göbeğine düşmemiz bizi mest etmişti açıkçası sonra Harun’la Grand Canyon turu için plan yapmaya başladık sabah Canyon'u gezip akşam Vegas’ta kaldıktan sonra Los Angelas'a geçecektik tabi ki plan tutmadı yolda birkaç macera ve aksilik yaşadık.. Vegas’tan ayrılırken Venetian’ı gezelim dedik harikaydı ama çok zaman kaybettik 6 saatlik yolumuz vardı saat 3’ü geçiyordu ve hala yola çıkamamıştık... Sonra yakıtımızı fulledik ve Harun’la Grand Canyon yoluna çıktık..

   

   

  Mithat ŞENOL

  Namık Kemal Üniversitesi, Makine Mühendisliği

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDNorth Dakota EyaletiWilliston'da çalıştı

 27. İdealsas
  Harun Atik | 25.08.2016

  Aslında tatilinizi sona bırakmak zorunda da değilsiniz, çalışırken de küçük tati

 28. Aslında tatilinizi sona bırakmak zorunda da değilsiniz, çalışırken de küçük tatiller yapabilirsiniz...

  Son pişmanlık fayda etmez derler ya aynen öyle. Bu programa kayıt olma şansını 4. sınıfta yakaladım, stajlar yaz okulu derken bu vakite kaldı. Halbuki üniversiteye gitmeden öncesinde bile haberdardım. Bu program Amerika’da 4 ay boyunca kalınabilecek minimum masraflı en iyi program. Gitmeden önce bi miktar harcıyorsunuz ama gittiğinizde çalıştığınız için günlük masraflarınızı, konaklamanızı, alışverişlerinizi ve en sonunda tatilinizi yapacak kadar para kazanmanızı sağlıyor ve kaldığınız süre boyunca yaptığınız İngilizce pratik size kar kalıyor.

   

  Aslında tatilinizi sona bırakmak zorunda da değilsiniz, çalışırken de küçük tatiller yapabilirsiniz. Benim Minneapolis’te Jennifer Lopez konserine gittiğim gibi. 3 günlük güzel bi tatildi ve sonrasında çalışmaya devam ettik. Güzel bir motivasyon oluyor. Çalışmanın sonunda ise karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz. Tatilimize Las Vegas’tan kiraladığımız Mustang Coupemiz ile başlayıp; Grand Canyon, Los Angelas, San Francisco ve tekrar Las Vegas’ta noktaladık bu tatil 2 hafta sürdü ve uçakla Miami’ye geçtik 5 günde Miami de kaldıktan sonra New York’a geçtik 6 günde burda kalıp Türkiye’ye geldik. 25 gün boyunca güzel bi tatil yaptım. Tabi herkesin tatili böyle olmayabilir, herkesin çalışma koşulları aynı değil ama sizde gönlünüzden geçen tatili yapabilirsiniz. 

   

  Bilmeniz gereken şeylerden birisi de oraya ilk önce çalışmaya gidiyorsunuz. Gitmeden önce buna hazır olmalısınız. Tabi bu gitmeden önce seçtiğiniz işe göre değişir. Benim işim zordu ve karşılığını tatilde aldım. Size tavsiyem; eğer böyle bi planınız varsa ertelemeden uygulamanız. Tekrar böyle bi fırsatı yakalayamayabilirsiniz. Sağlıcakla kalın...

   

   

  Harun ATİK

  Sakarya Üniversitesi, Metalürji ve Maden Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDNorth Dakota Eyaleti, Willistan’da çalıştı

 29. İdealsas
  Ezgi Dağlı | 25.08.2016

  Work and Travel programına 3. sınıfta katıldığım için gerçekten çok pişmanım...

 30. Work and Travel programına 3. sınıfta katıldığım için gerçekten çok pişmanım...

  Work and Travel programına 3. sınıfta katıldığım için gerçekten çok pişmanım. Bunu yer yaz yapabilmek vardı.

   

  Work and Travel, Amerika’yı keşfetmenin ve orda uzun süre ikamet etmenin en ucuz yolu. Farklı kültürlerden insanlarla 4 ay geçirmek çok güzel bir deneyimdi. Üstelik kazandığın parayla Amerika turu yapmak hem ucuz hem de çok kolay. Hem alışveriş yaptım hem de tüm doğu kıyısını araba kiralayıp gezdik.

   

  Ayrıca Amerika’dayken de bizi arayıp soran her şey yolunda mı diye mail atan İdealsas WAT danışmanı Gökçe’ye de teşekkürler. Her konuda beni bilgilendirdiler ve yönlendirdiler bu güzel yaz için teşekkürler =)

   

   

  Ezgi DAĞLI

  İstanbul Üniversitesi, İktisat öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDNew Jersey Eyaleti, Atlantic City’de Çalıştı

 31. İdealsas
  Erdi Karatepe | 25.08.2016

  Ayrıca iş mülakatlarında da WAT'a katılmanın faydasını göreceksiniz...

 32. Ayrıca iş mülakatlarında da WAT'a katılmanın faydasını göreceksiniz...

  Work and travel, fırsatı olan her üniversite öğrencisinin katılması gereken bir program. İdealsas'da bu süreçte yanınızda olup, her sorunuza yanıt bulabileceğiniz, size bir takım hayalleri değil olanı anlatan bir work and travel şirketi, maalesef bu şirketlerden çok fazla yok. Amerika'da Maine eyaletindeydim, işverenler, insanlar her şey çok iyiydi, öyle ki 3 sene üst üste aynı yere gittim. Bu programda insanların farkında olması gereken şey, kimse size gelip Amerika’da 3 ay boyunca refah  içerisinde yaşayıp günde sadece 2 saat çalışıp bütün gün eğleneceksiniz diye bir şey demiyor, Wat’ı böyle algılayan arkadaşlarımız vardı.

   

  Öncelikle Amerika size minimum ücret veriyor, watın mantığı zaten ucuz iş gücü, Wat’da çalışacaksınız arkadaşlar, ama iş zamanı iş, işten sonra sosyal hayatınızın getirdiği ölçüde eğlence sizi bekliyor. Hayatınızın unutulmaz günlerini yaşayacaksınız. İlk günlerde uyum sorunu çekebilirsiniz, ancak hiç bilmediğiniz bir yere, hiç bilmediğiniz bir kültüre gidiyorsunuz, sonradan alışınca geçecektir. Ayrıca iş mülakatlarında da wata katılmanın faydasını göreceksiniz. Her mülakatta en az 5-10 dk wat üzerine konuşuyorsunuz, bu süre bir mülakatta az bir süre değil, Cv'nizde fark yaratan olaylardan biri Wat. Herkese tavsiye ederim. 3 sene katıldım, mezun olduğum için artık Wat yok ama yine olsa yine yaparım.

   

   

  Erdi KARATEPE

  İstanbul Üniversitesi, Ulaştırma ve Lojistik öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDMaine Eyaleti, Old Orchard Beach’te çalıştı

 33. İdealsas
  Demet Yağcı | 25.08.2016

  Daha önce hiç uçağa binmemiş olmamama rağmen 3 aktarmayla Amerika'daydım...

 34. Daha önce hiç uçağa binmemiş olmamama rağmen 3 aktarmayla Amerika'daydım...

  2012 yazı, belki de hayatımın dönüm noktasıydı.

   

  Karar vermem, İdealsas’ı seçmem, vize işlemleri, çalışacağım işi seçmem, uçak biletimi almam darken hazırlık sınıfını bitirmemle kendimi Amerika’da bulmam bir oldu. Daha önce hiç uçağa binmiş olmamama rağmen, bir cesaretle, 3 aktarmayla oradaydım. İlk gece havaalanında sabahladıktan sonra üstüne bir de 9 saat otobüs yolcuğuyla Sheridan, Wyoming’e ulaştım.

   

  HAUSEKEEPING işi yaptım. Uyarmalıyım ki, hiç de kolay bir iş değil bu iş. Kültürlerimiz biraz farklı olduğu için zorlanmadım değil ilk başta. 2 hafta boyunca hiç izin yapmadan çalıştığım oldu. Oldukça yorucu bir iş. Ama alışmama en büyük neden tabi ki patronumdu. Patronum ve ailesinin Müslüman olması, birbirimizi daha kolay tanımamızı sağladı ve her konuda bize yardımcı oldu.

   

  İngilizce seviyem intermediate olarak gittim, çok sıkıntı çekmedim bu yüzden çünkü özellikle Sheridan insanları çok içten, güler yüzlü ve yardımsever insanlardı. Work and Travel dil geliştirir mi diye soracak olursanız, bir yorum yapamam çünkü bu gerçekten insanın kişiliğiyle alakalı.

   

  Travel kısmındaysa yanımda İdealsas’ta tanıştığım arkadaşlarım vardı. Los Angeles, Las Vegas, Arizona ve San Francisco’yu dilediğimizce gezebildik çünkü araba kiraladık. Seyahat ederken hiç sıkıntı çekmedim çünkü Sheridan oldukça fazla para biriktirmemi sağladı. Her akşam ayrı bir otelde konakladık, rahatça uyuduk ve çok güzel 10 gün geçirdik.

   

  4 aylık maceramın bana çok şey kattığına inanıyorum. Gidecek arkadaşlara tavsiyem biraz atılgan olmaları ve her zaman çekinmeden konuşmaya çalışmaları. Her şey sizin yararımıza ve onlar gerçekten çok iyi insanlar.

   

  Demet YAĞCI

  İTÜ, İç Mimarlık öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDWyoming Eyaleti, Old Orchard Beach'de çalıştı

 35. İdealsas
  Cenk Elverdi | 25.08.2016

  Duyduklarımız hep, çoğu kişinin work&travel'da zor koşullarda yaşadığı kaldıklar

 36. Duyduklarımız hep, çoğu kişinin work&travel'da zor koşullarda yaşadığı kaldıkları yerden memnun kalmadıklarıydı...

  Daha Üniversiteye girmeden Amerika’yı gidip görmek her zaman hayalimdi. Bunda hem dış kültürlere karşı olan merakım hem de küçüklükten beri izlediğimiz Hollywood filmlerinin etkisi vardı. Üniversiteye girdim fakat 3. Yıla kadar nedense gitmek nasip olmadı.

   

  Biz 3 arkadaş gittik. Tabi insan en yakın arkadaşlarıyla gidince Work and travel daha heyecanlı ve daha zevkli oluyor. Tabi şimdi iş güvenilir bir Work and Travel şirketi bulmaktı. Çünkü etraftan duyduklarımız, bir çok öğrencinin dolandırıldığı, işiniz ayarlandı deyip işlerinin ayarlanmadığı vaad edilen yerden çok farklı yerlere öğrencilerin gönderilmesi gibi şeyler duymuştuk. Çok yakın bir arkadaşımın referansıyla Idealsas'ı buldum. İyi ki de bulmuşum. Daha gider gitmez bana work and travel’ın zor, çalışma gerektiren bir program olduğunu Amerika’nın gerçekleriyle yüzleşmem gerektiğini anlattılar ki bir çok firma sizi kayıt etmek için Amerika’yı ve programı rüya gibi anlatır.

   

  Teksas’ın Port Aransas diye Meksika körfezine kıyısı olan kumsalı olan, sıcak mı sıcak küçük bir kasabaya gittik. Oranın en büyük souvenier store’unda çalıştık. İnanılmaz eğlendik. Benim programımın en artı yeri, iş yerinde birlikte çalıştığımız menajerlerimiz ve diğer work and travel öğrencileriydi. Gerçekten tam bir aile ortamı vardı orada. Keza iş verenlerimizde bizlere çok ama çok sıcak davrandılar. Program ile ilgili çok sıkıntı yaşamadık, en ufak bir problemde bile İdealsas’tan Gökçe anında cevaplarıyla bizlere Amerika’da kaldığımız sürece bizlere sürekli destek ve yardımcı oldu. Off daylerimizde ise kumsala gidip güneşin ve denizin tadını çıkarıyorduk. Tabi çevremizden de duyduklarımız çoğu kişinin work and travel da zor koşullarda yaşadığı kaldıkları yerden memnun kalmadıklarıydı. Bizim kaldığımız yer ve çalıştığımız iş çok rahattı. Sanki work and travel öğrencisi değil de orada yaşayan çalışan bir Amerikalı gibiydik. İnanın siz sadece isteyin, gerçekten Amerika kolay para kazanılacak bir yer.

   

  Asıl olayın zevkli yanı ise kazandığınız para ille alacağınız şeyler. Buradan alamadığımız Tommy, Calvin Klein gibi markalar orada o kadar ucuz ki. Tabi 3 ay bitti sıra traveldaydı. Teksas Miami’ye uçakla 2,5 saat uzaklıkta olunca tabi ki bizim için Miamiye gitmek kaçınılmaz oldu. Miami’nin o Güney Amerika setting i anlatılmaz sadece yaşanır. 4 gün Miamide kaldıktan sonra Boston a geçtik ki. Arkadaşlar işte bir üniversite öğrencisinin yaşaması gereken Dünyadaki en güzel yer belki de. Boston gerçekten inanılmaz bir şehir. Yolda gördüğünüz herkesin sırtında çanta tam bir öğrenci şehri. Çok da Avrupai bir şehir. Amerikanın diğer şehirlerinden çok daha farklı. Yol boyunca yollara taşmış eğlenceler, masalarda içen öğrenciler, eğleniyorlar. Ayrıca çok da doğal bir şehir. Parklar ve binalar iç içe. Son durak New Yorktu. Boston kadar sevmesem de tabi ki Newyork kesinlikle ama kesinlikle görülmeli. Times Square, 5. Cadde, Empire state building’in o muhteşem manzarası.

   

  Sonuç olarak bu deneyimi bana yaşatan İdealsas şirketine gösterdikleri samimiyet, dürüstlük ve ilgileri için kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum. Kayıt işlerinden başlayarak sonuna kadar bizlere her türlü kolaylığı sağladılar. Ve siz arkadaşlara fırsatınız varsa bir kere değil birkaç kere gitmenizi tavsiye ediyorum.

   

   

  Cenk ELVERDİ

  İstanbul Kültür Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDTeksas Eyaleti, Port Aransas’ta çalıştı

 37. İdealsas
  Caner Tosun | 25.08.2016

  WAT programı biz üniversite öğrencileri için kesinlikle kaçınılmaz bir fırsat, e

 38. WAT programı biz üniversite öğrencileri için kesinlikle kaçınılmaz bir fırsat, evet biraz cepten para çıkıyor ama...

  • Uçuştan 24 saat önce değiştirdiğimiz iş yeri (Gökce ve Aydın abinin inanılmaz çabaları)!
  • NY sokaklarında Arabesk müzik dinleyen Türk gençleri!
  • Şahane bir tecrübe!
  • Hayatımda ilk defa kendimi bu kadar şanslı hissettiğim bir dönem!
  • Unutulmaz bir macera!
  • 4 ayda verdiğim 16 kg!
  • Harika bir İngilizce geliştirme fırsatı!
  • Ve hergün kendine sorduğun o soru; "Abi ben şimdi  gerçekten Amerika'da mıyım yani?"

  4 aylık USA maceramı özetlemek gerekirse tam anlamıyla, wo0 hoo!!!

   

  20'li yaşlardaki bir öğrenci için Amerika denince akla uçsuz bucaksız hayaller gelir, bende 6 ay öncesine kadar o uçsuz bucaksız hayalleri olan öğrencilerden bir tanesiydim (gerçi halende öyle gibiyim:) İdealsas sayesinde tek kelimeyle muhteşem bir yaz tatiline ve Amerika macerasına sahip oldum. Bütün kayıt işlemlerinin başladığı günden Türkiye'ye geri döneceğim son ana kadar yapmış oldukları herşey için onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Karşılaştığımız her sorunda (NewYork sokaklarında kaybolmak hariç) yardımcı oldular, öyle ki Amerika'ya gitmeden 1 gün önce Gökçe’ye işi değiştirmek istediğimi söylediğimde tereddütsüz evraklarımı hazırlayıp işi değiştirmem konusunda yardımcı oldular, Aydın abi uçak bileti konusunda diğer firmalar aracılığı ile programa katılan arkadaşlardan çok daha ucuza bilet almamı sağladı. Gökce ve Aydın abi, tek kelimeyle muhteşemdiler.

   

  WAT programı biz üniversite öğrencileri için kesinlikle kaçınılmaz bir fırsat, evet biraz cepten para çıkıyor ama şu garanti ki iş kaynaklı bir sorun olmadığı sürece o paranın en az 2 katını kazanıyorsunuz. Çalıştığımız yer New York City'e 30dk uzaklıkta East Norwich şehriydi, iş arkadaşlarımız ve çalışanların hepsi son derece sıcakkanlı iyiydiler haftanın belli günleri çalışıyorduk ve her cuma günü haftalıklarımız bankaya yatırılıyordu, haftada bir gün havuz partilerimiz oluyordu, en güzel yanlarında bir tanesi de yiyecek ve konaklama ücreti vermememizdi, tabi ki de bu İdealsas sayesinde oldu.

   

  Kesinlikle güler yüz ve dürüst olmak çalışma için en önemli etken, eğer işveren sizde o ışığı görüyor ise işverenin gözünde her zaman her şey için +1 'iniz var demektir ve bu da fazladan (Benjamin Franklin demektir;). Çalıştığım yerdeki arkadaşlar benim muhteşem bir doğum günü partisi düzenlediler ve hepsi son derece mütevazi insanlardı  ve bir o kadar da misafirperverdiler öyle ki 13 yıldır USA de yaşayan Çinli dostumuz Shuu bizi ailesi ile tanıştırdı ve hep beraber bir Çin restoranında akşam yemeği yedik. 40 yıldır Amerika’da yaşayan bir akrabamı ziyaret etme fırsatım oldu ve fırsatını bulduğumuz her dakika gezdik.

   

  Ancak ne yazık ki her şeyin olduğu gibi onunda sonu geldi ve Türkiye’ye döndüm. Şu anda halen ordaki arkadaşlarla işveren ile contact halindeyiz ve birçoğu Türkiye’ye gelmek için sıraya girmiş durumda, tabi ki bu da orda yaşarken bırakmış olduğun izlenim ile alakalı.

   

  Türkiye’ye geldikten sonrada İdealsas ile bağlantımız kopmadı ve gelir gelmez hemen TaxBack başvurularımız yaptık ve Ocak ayı gibide ödediğimiz vergileri geri alcaz.

   

  Önerilerim,

  - Çalışacağınız yeri muhakkak çok iyi araştırın,

  - Kesinlikle herhangi birinin sizi havaalanından almasını istemeyin ve o heyecanı birebir yaşayın,

  - İşverenle skype görüşmesinde işin detayları ile ilgili soru sormayı sakın ola unutmayın

  - Çok yemek seçen biriyseniz bol kilo kaybetmeye alışın ve sakın ailenize bu durumu söylemeyin :)

  - Beraber gideceğiniz arkadaşınızın kafa dengi biri olması çok ama çok önemli,

  - Biz Türkleri çok iyi anlatmaya bakın zira "Senin deven varmı, Çölde safari yapıyomusunuz, babanın 4 tane eşi var mı?" gibi sorularla karşılaşmanız çok muhtemel çünkü Türkiye’yi klasik bir Ortadoğu ülkesi zanneden çok kişi var,

  - Kesinlikle anı yaşamaya çalışın,

  - Çin yemeklerinden uzak durun derim,

  - Kesinlikle elektronik eşya ihtiyacınız var ise Türkiye’den almayıp ordan alın,

  - Dışardan gelmiş insanların birçoğu bahşiş verme yarışı içerisindedirler ama asla Türk olduğunuzu unutmayın;),

  - Ve tabi ki de en önemlisi  sağlam ve güvenilir bir firmaya başvurun !.. (like İdealsas:) )

   

   

  Caner TOSUNER

  Kadir Has Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New York EyaletiEast Norwich’te çalıştılar

 39. İdealsas
  Bilge Ağrak | 25.08.2016

  Amerika’da inanılmaz güzel bir yaz geçirdim...

 40. Amerika’da inanılmaz güzel bir yaz geçirdim...

  Amerika’ya gitmek üniversiteyi kazandığım günden beri düşündüğüm bir şeydi. Hayatım boyunca iyi ki yapmışım diyebileceğim bir şey yaptığıma inanıyorum.

   

  Amerika’da inanılmaz güzel bir yaz geçirdim. Kendi paramı kazanmak, onu istediğim şekilde harcamak, gezmek, yeni insanlarla farklı kültürlerle tanışmak bütün bunların hepsinin bir arada olması çok güzel bir şey. Ve tabi ki rüya kent New York sokaklarında gezmek:)

   

  Ben Atlantic City’de yaşadım ve bir eğlence parkında çalıştım. Eğlence parkında çalışmak çok eğlenceli. Gerçekten her üniversite öğrencisinin yaşaması gereken bir macera. Herkese tavsiye ederim. Birçok yer görme imkânımda oldu. Bunlardan ilk olarak tabi ki New York ikinci olarak da Niagara Şelalesi beni çok etkiledi. Mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer.

   

  Umarım tekrar gitme imkânım olur. Herşey için teşekkürler İdealsas.

   

   

  Bilge AĞRAK

  Fatih Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDNew Jersey Eyaleti’ndeki, Atlantic City’de Çalıştı

 41. İdealsas
  Yener Aydoğan | 25.08.2016

  WAT programına İngilizce öğrenmeye değil, İngilizce geliştirmeye gidilmesini ve

 42. WAT programına İngilizce öğrenmeye değil, İngilizce geliştirmeye gidilmesini ve sorumluluk almayı öğrenmek için gidilmesini tavsiye ederim...

  Birçok öğrencinin hayalinde olan hem çalışıp hem de İngilizceyi geliştirmek için gittiği USA gerçekten yaşanılmaya değer. İlk ayak bastığımda karşımda bambaşka bir dünyayı görünce heyecanım doruktaydı.

   

  İlk zamanlar düzeni ve çevreyi kavramaya çalıştım çünkü alışmak biraz zaman alıyor ama yalnız değildim benim gibi bir sürü WAT öğrencisi çevremdeydi. Yabancı arkadaşlarla beraber macera dolu günler geçirdik.

   

  Çalıştığım yerde ortam çok iyiydi. USA’a çalışma kültürü TR’deki gibi değil; adamlar işlerini çok ciddiye alıyorlar ve taviz vermiyorlar. Bu arada kendi kazandığım parayı harcamak çok özgür bir duyguymuş onu öğrendim. Sonra 2. İş buldum çünkü 15 gün gezmek istiyordum. 2 işte çalışınca baya bir yoruldum ama son 15 günü hayal ederek kendimi motive ettim.

   

  Sonra gün geldi ev arkadaşlarım, komşularım, iş arkadaşlarımla vedalaştım. Work kısmını tamamladım sıra travel a gelmişti. New York’tan Philadelphia‘ya ordan Wahington’a, Niagara Falls’a, Boston’a, New Jersey’e sonra da Chicago’ya gittim. Sonra dedim yetmez bir de Cincinnati’ye gittim. Sonra gezmekten yorgun argın bir şekilde dönüş uçağına bindim. Aileme veya kimseye gerçek dönüş tarihimi söylemedim yani 6’sında gelicem dedim, 1’inde çıkıp geldim ve herkese sürpriz yaptım.

   

  WAT programına İngilizce öğrenmeye değil, İngilizce geliştirmeye gidilmesini ve sorumluluk almayı öğrenmek için gidilmesini tavsiye ederim.

   

   

  Yener AYDOĞAR

  Marmara Üniversitesi, İngilizce İşletme Öğrencisi

  İdeal Work And Travel Katılımcımız

  ABDNew York Eyaletin'de Çalıştı

 43. İdealsas
  Mehmet Hakan Tohma | 25.08.2016

  Bütün Work&Travel şirketlerini gezdim. Ancak İdealsas, beni diğer şirketlerden d

 44. Bütün Work&Travel şirketlerini gezdim. Ancak İdealsas, beni diğer şirketlerden daha fazla tatmin etti...

  Benim Amerika’ya gitme kararım çok hızlı gelişti aslında. Hep görmek ve gezmek istemiştim ama bir türlü fırsatım olmamıştı. Amerika’ya giden arkadaşlarımı ve onların tecrübelerini dinledikten sonra neden olmasın diye geçirdim aklımdan. Düşüncemi ailemle paylaştığımda, babam yapamayacağımı düşünerek biraz hevesimi kırdı. Ama ben pes etmedim. Aynı gün bütün Work & Travel şirketlerini gezdim. Ancak son olarak geldiğim İdealsas, beni diğer şirketlerden daha fazla tatmin etti. Bu durum danışmanımızın sıcak sohbeti ve programın diğer şirketlerde bahsedilmeyen taraflarını anlatması ile oluştu. O gün hiç beklemeden kaydımı yaptırdım. Eve geldiğimde aileme “Amerika’ya gidiyorum, bugün kaydımı yaptırdım.” dediğimde önce şaşırdılar sonra ise baştaki tutumlarından tamamen farklı olarak olumlu bir tepki gösterdiler. Aklımda tek bir düşünce vardı aslında. Bunu aileme ve kendime ispat edecektim. O da şuydu: “Ben, ailemden destek almadan hayatımı sürdürebilirim. Hem de hiç bilmediğim bir ülkede ve ailemden binlerce kilometre uzakta dahi.”

   

  Vize görüşmem, not ortalamam düşük olmadığı için ve orta seviye İngilizcem sebebiyle beklediğimden rahat geçti. Tabi yadsınamayacak diğer bir konu ise tüm vize süresince İdealsas ve danışmanımızın yardımları ve bilgilendirmelerinin en büyük yardımcım olmasıydı. Beni görüp, kararlılığımdan ve şirketimin güvenilirliğinden etkilenen bir arkadaşım hemen benimle gelmek istediğini söyledi ve hiç vakit kaybetmeden kaydını yaptırdı. Artık 2 kişiydik. Arından danışmanımız ile uzun istişareler sonrası bize en uygun olduğunu düşündüğümüz, North Carolina Eyaleti’nde karar kıldık. Sahil kesiminde yer alan Super Wings Mağazaları’nda çalışacaktık. Her şey hallolup sadece Amerika’ya uçmamız kalmıştı. Nitekim o da oldu. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. W&T programı için iş seçimi çok önemlidir. Tüm Amerika macerasını etkileyecek olan en önemli konudur. Bu yüzden ilgili ve iyi bir kadrosu olan bir şirketle çalışmak her zaman bir avantajdır. Nitekim İdealsas beni en uygun işe yerleştirmeyi başarmıştı.

   

  Türkiye’de de çalıştığım için Super Wings’te çok sorun yaşamadım ama ilk hafta belirtmeliyim ki çok zordu gerçekten. Hatta ikinci gün mesai saatinde eve gelip arkadaşıma “Bavulları topla, dönüyoruz abi. Burda ne işimiz var bizim?” dediğimi çok iyi hatırlıyorum. Akşam oturup konuşup ve biraz daha dayanmamız gerektiğini kararlaştırdık. Bu karara varmamızda Danışmanımız Gökçe’nin ve önceden giden arkadaşların “İlk haftalar çok zorlar ama sonrasında her şey güzelleşir” demeleri etkili olmuştu tabi. Gerçekten de öyle oldu. Hayatımın en güzel 4 ayını yaşadım. İsteğimize bağlı olarak daha çok saat alıp çalışabiliyor ve iyi para kazanıyorduk. Hem de çalışırken eğleniyorduk. Gittiğimiz yer sahil kasabası olduğundan iş dışındaki zamanlar resmen tatildeymiş gibi bir his uyandırıyordu.

   

  Gelelim işverenlerimize. İşverenlerimiz çok iyi insanlardı. Tabi bunda bizim samimiyetimiz ve çalışkanlığımız büyük rol oynuyordu. İşinin hakkını vererek yapmak Amerika’da büyük bir yükümlülük ancak bu durum size çok fazla da avantaj sağlıyor aynı zamanda. Çalıştığım iş İngilizce geliştirmek için birebirdi. İlk zamanlar biraz konuşmakta zorlansam da program sonuna doğru oturup saatlerce sohbet edebilecek seviyede buldum kendimi. Çalışma dönemi bittiğinde gezmeye başladık. İlk defa kimsenin seni tanımadığı hatta dilini dahi bilmediği bir ülkede sırtında çanta gezme keyfini yaşadım. İyi çalışıp, iyi para kazandığımız için batı yakası, doğu yakası, orası, burası demeden gezdik. Belirtmeliyim ki Amerika’da çalışıp kazanılan paranın, yine Amerika’da gezerek harcanması muazzam bir hazdı. Miami, New York, Vegas...

                         

  Bana hem kişisel gelişimim adına, hem de profesyonel iş hayatım adına yararı olan bu program için İdealsas’a ve danışmanımız Gökçe’ye çok teşekkür ediyorum. Özellikle oradayken tanıştığım diğer Türk katılımcıların sıkıntılarını görünce daha fazla anladım ki İdealsas ile gitmek çok doğru bir karardı. Daha programa kayıt olurken, danışmanımız Gökçe’nin programın zor yönlerinden bahsetmesi ne gibi zorluklarla karşılaşabileceğimize dair bir fikir oluşturmuştu zaten. Bunu bilerek ve buna hazırlıklı olarak gitmiştik Amerika’ya.

   

  Bunun yanı sıra en ufak sorunumuzda bile e-mail ile danışmanımıza ulaşabiliyor olmamız ve ertesi gün sorunumuzun çözüldüğüne dair mail almamız da bir ayrıcalıktı bizim için. Bazı arkadaşlarımızın şirketlerine telefon ederek dahi ulaşamadıklarını ya da şirketlerinden yapabileceğimiz bir şey yok cevabını aldıklarını duyduğumuzda onlar adına ne kadar üzülüyor olsak da kendi adımıza seviniyorduk. Her şey için çok, çok teşekkürler İdealsas ve Gökçe...

   

  Mehmet Hakan TOHMA

  Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektronik Haberleşme Mühendisliği Öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDNorth Carolina Eyaleti, Super Wings Mağazaları'nda çalıştı

 45. İdealsas
  Mehmet Ceyhun Olgun | 25.08.2016

  Mükemmel bir Miami tatili ve ardından harika Amerika turu...

 46. Mükemmel bir Miami tatili ve ardından harika Amerika turu...

  Öncelikle bana böyle bi deneyimde yaşattığınız duyguların ifadesi yok, gerçekten herşey için ne kadar teşekkür etsem az. İlk günden beri yanımda oldunuz, her türlü sorunumda hiç çekinmeden yardım ettiniz, beni oralarda yalnız olmadığım duygusunu hissettirerek güçlendirdiniz. Daha sonrasında herşey yoluna girdikten sonra arayıp soramadım sizi. O kadar çok yoğun bi şekilde çalışıyordum ki haftada 92-95 saat, o yorgunlukla ailemi bile aramadığım zamanlar oldu.

   

  Bana gerçekten hayallerim olan ülkeyi gezmemde yardımcı olduğunuz için özellikle İdealsas ailesine sonsuz teşekkür ediyorum. Orda tanıdığım diğer work and travel öğrencileriyle konuştuğumda sizin de ne kadar değerli insanlar olduğunuzu daha iyi anladım. Mükemmel bir Miami tatili ve ardından harika Amerika turu yapmamda, oradan döndüğümde yüzümde gülümsemeyle geldiğim için mutluyum. Tekrar tekrar sonsuz teşekkür ettiğimi söylemek istiyorum. Ama yine de İstanbula gelirsem, yanınıza uğrayıp orda da teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca bu saatten sonra benim de sizin için yapabileceğim birşey varsa mutlaka bana söyleyin.

   

  Bundan sonra Miami Beach e eğer öğrenci gönderecek olursanız mutlaka bana haber verin. Orada çok fazla Türk ile irtibat kurdum ve ne kadar iş sahibi insan varsa hepsini tanıyorum. Burdan gittiğinde hiç bi zorluk çekmemesi için yardımcı olabilirim. Ya da diğer öğrenciler içinde herhangi bi sorunları olursa ya da ne yaşadığımızı, neler yapmaları gerektiğini bilmek istiyorlarsa bana yönlendirebilirsiniz. Her şekilde yardım etmeye hazırım. Araba kiralama, konaklama ya da gezi planı ne olursa :)

   

  Hepinize çok teşekkür ederim :) İyi çalışmalar

   

   

  Mehmet Ceyhun OLGUN

  Dokuz Eylül Üniversitesi – Matematik Öğretmenliği Öğrencisi

  İdeal Work And Travel Katılımcımız

  ABDFlorida Eyaleti'ndekiMiami Beach’te Çalıştı

 47. İdealsas
  Emre Mor | 25.08.2016

  Amerika aklımdaki en büyük hayallerimden biriydi ve bir o kadar uzaktı da...

 48. Amerika aklımdaki en büyük hayallerimden biriydi ve bir o kadar uzaktı da...

  Amerika aklımdaki en büyük hayallerimden biriydi, bir o kadar uzaktı da. Hep hayal olarak kalacak sanırdım. Belki de henüz yeterli olgunluğa ulaşmamış olmak, etrafındaki fırsatları görememek, yeterince araştırma yapmamak vs. sebeplerdi bu hayali uzak görmeme neden olan. Neden sonra internetten deneyimler okudum, yanıma birkaç kişi daha aldım, cesaret kazandım derken her şeyin o kadar da uzak olmadığını gördüm. Yine küçük bir araştırmadan sonra bu amacımı gerçekleştirmek için, özellikle öğrencilik yıllarında, en iyi yolun ‘work and travel’ programı olduğundan zaten az çok haberdardım. Vize, pasaport, çalışma vizesi, formlar gibi işlemler zamanında ve düzenli hareket ettiğiniz sürece gayet rahat ve sorunsuz ilerler. Biz ilk başta üç kişi başvurduk, amacımız beraber gidip çalışıp eğlenip dönmekti, aynı zamanda birbirimize destek olacaktık, fakat iş konusunda fazla seçici davrandığımız için üçümüzün de istediği bir işin kontenjanını ikiden üçe çıkartamadık. Yaşadığımız ilk sorun buydu. Diğer iki arkadaşım o işe başvurdu, ben de biraz bekleyip aşağı yukarı aynı özelliklerde başka bir işe girdim. Yalnız gitme fikri Türkiye’deyken beni çok tedirginleştirdi, özellikle uçağa bir iki gün kala.. ama geri döndüğünüzde her şeyi tek başınıza halletmiş olmanızın size verdiği güven!! JBu deneyim sizi olgunlaştırır bir kere, yol yordam öğrenirsiniz, etrafınızda Türk yoksa dil konusunda grup olarak orda bulunanlara nazaran daha karlı çıkarsınız, yeni bir çevre daha keyiflidir vs. Dünyanın neresinde olsa yaşarım hissi de cabası JYaşadığım esas duygular bunlardı gerçekten.

   

  Daha somut deneyimlerime gelirsek.. Uçak yolculuğu gayet konforlu ve elit bir muameleyle geçer JÖzellikle aktarma yaptığınız şehirden Amerika’ya seyahat ettiğiniz uçak havaya girmeniz için yeterlidir. Havaalanından gideceğiniz yere ulaşım hakkında önceden az çok bilginiz olmasında çok büyük fayda var. Ben bu konuda şanslıydım, gitmeden bir iki hafta önce sponsor firmanın ‘koordinatör’ sıfatı altında şoförü benimle iletişime geçip beni alacağını bildirdi, öyle de oldu. Bu ilk aşama için çok güzel bir şanstı benim için. Eve vardım, benden önce gelen üç beş kişiyle tanıştım, odamı seçtim, yerleştim. Evimiz dubleksti, sabahları elit bi kahvaltı için, akşam yemeği ziyafeti, parti vesaire için uygun kocaman bi bahçesi vardı. Sincap, tavus kuşları, yılanlar evcil hayvan muamelesi görürdü. İlk hafta tam bi kültür şoku yaşadım. Çok kez dönmeyi düşündüm. Damak tatları farklıydı, o farklı bu farklı her şey farklıydı, daha uçaktan indiğimde zaten ülkeye başka bir koku hakimdi, her yerde bir şeyler küflenmiş olamazdı, Amerikalılar bana özel ‘geri dön’ kokusu da üretmediklerine göre, bayağı bildiğin ‘gavur kokusu’ buydu demek ki JBir hafta sonra her şey yolundaydı. Kendimi oradan biri gibi hissetmeye başladım, benden sonra gelenler oldukça bu hissim daha da pekişti J

   

  Fakat maalesef ki şanssızlıklarım kültür şokunu atlatmakla son bulmadı. İş yerinde çalışanlar ve yönetenlerle çok problemler yaşadım. İlk kez bu kadar uzun soluklu ve fiziksel güç gerektiren bir işte çalışmak ilk zamanlar gerçekten tökezlememe sebep oldu ve bu gibi aksaklıklara hiç göz yumulmadı. Ben de alttan almadım, bir süre sorunlu devam etti günlerimiz, hatta sorunlar arada kişisele dönüşerek hareketli günler yaşamamıza neden olduysa da insanlar beni tanıdıkça daha samimi ilişkiler kurmayı başardık. Sabah sekizde kalkıp akşama kadar sıcağın altında çalışmaya alıştım, her şey yolunda, arkadaşlarla güle eğlene etrafı keşfediyoruz, partilerin tadını çıkarıyoruz, tam özgürlük derken bir ay kala ev sahibi evin mahvolduğunu gördü ve ertesi gün polislerle gelip tutanak tutturdu JBu harekete karşılık olarak bir grup arkadaş kendilerine başka bir yer bularak evi terk ettiler. Diğer bir grubun zaten işi bitti ve travel kısmına geçtiler. Biz evde iki kişi kaldık ve ev sahibimiz iki kişi için koca evi kiralayamam diyerek bize de yolu gösterdi. Ben ve Sırp arkadaşım bu aşamada ‘Work and Travel – Survivor’ moduna geçerek kalacak yer arama çalışmalarına başladık. Tabii ki İdealsasbizi yalnız bırakmadı ve dublex evimiz kadar görkemli olmasa da ufak bir yere yerleştik. Çalışırken de para parayı çekti ve yirmi günlük travel kısmımı, ikinci işimi on gün daha uzatarak california’yı da sonraki seneler görürüm dedim ve on güne indirdim.

   

  Haftalık tatil günlerinizde zaten sınır eyaletleri gezip görme şansı bulursunuz. On günlük travel kısmında en çok merak ettiğim iki şehri, Boston ve New York’u gezdim. İki şehri de keşfetmek için yeteri kadar vaktim oldu, her ikisine de hayran kaldım. Times meydanı, Empire State binası, Madison Square Garden, özgürlük anıtı vs. tabii ki ilk tecrübeniz için görülecek yerlerin başında gelir ama ben bunlara ek olarak, asıl olarak, bütün sokakları, caddeleri, ulaşım aracı kullanmadan, tek tek yürüyerek oradaki hayatı, yaşamı, oradan biriymiş gibi gözlemlemek, hissetmek istedim. Yaptım da. Her sabah erkenden otelden çıktım, akşama kadar ziv ziv gezdim JGezmek görmek alışverişi de beraberinde getirdi. Zaten New York beşinci caddenin ışıltısı, babama jest olsun diye ayırdığım parayı da sildi hesabımdan JÇok keyif verici anlar, duygular, detaylar yaşadım. ‘Top 10’umda Boston Üniversitesi de vardı. Girdim, içim burkuldu, öğrencileri çok kıskandım. İçeride Amerikan filminden sahneler çekiliyordu sanki. Amerikan futbolu ve adını dahi bilmediğim bir takım oyunlar oynayanlar, ormanlık alanda doğa sporları yapanlar, nehirde botuyla takılanlar.. Gerçek kampüs burasıydı sanki, bir üniversitelinin hak ettiği gerçek yaşam alanı. Orada okumak için neler vermezdim. Türkiye için toparlanmaya son iki gündü artık, yaşadığım eyalet Maine’e geri döndüm, valizler toparlandı, milletle vedalaşıldı, hüzünlü sahneler derken havaalanı kendini gösterdi ama bi yandan dört aydır aileme biriktirdiğim özlem ‘yeter artık dön’ de dedirtmişti.. mutluydum.. huzurluydum.. kafamda hayalden öte somut bi Amerika vardı artık, merakımı gidermiştim, üstüne bi dünya da anı. Daha ne olsun ki.. Zaten umarım son da değildi..

   

   

  Emre MOR

  Yıldız Teknik Üniversitesi – İngilizce Öğretmenliği Öğrencisi

  İdeal Work And Travel Katılımcımız

  ABDMaine Eyaletinde Çalıştı

 49. İdealsas
  Emre Kahraman | 25.08.2016

  Amerika'ya geldiğimizde işimiz ve kalacağımız yer İdealsas sayesinde zaten hazır

 50. Amerika'ya geldiğimizde işimiz ve kalacağımız yer İdealsas sayesinde zaten hazırdı...

  Work and travel adlı bir programın olduğunu aslında yıllar önceden biliyordum. Ve bu yaz Amerika’ya gitmeye karar verdim. İdealsas’tan daha önceden haberim vardı ve çok güvenilir olduğunu daha önce giden bir arkadaşımdan biliyordum. Nihayetinde gitmeye karar verdim ve İdealsas’ı aradım. WAT hakkında hiçbir bilgim yoktu. Pasaport çıkarma, vizeye başvurma ve birtakım belgeler konusunda bana çok yardımcı oldular ve hepsini tamamladım. Ayrıca vize görüşmemde de çok rahattım ve hiçbir sorunla karşılaşmadan vizeyi de aldım. Uçak biletimi ve belgelerimi tamamladıktan sonra artık Amerika’ya gitmeye hazırdım. Uzun bir uçak yolculuğundan sonra Amerika’ya vardık ve kalacağımız yeri kolayca bulduk. Geldiğimizde işimiz ve kalacağımız yer İdealsas sayesinde zaten hazırdı. İlk birkaç hafta kültür ve özellikle dil konusunda sıkıntı çektik. Çünkü orada konuşulan sokak dili bizim Türkiye’de öğrendiğimiz İngilizceden çok farklıydı. 

   


  Ve artık Amerika’ya alışmaya başladım. İşime alıştım ve dilimi gerçekten geliştirdiğimi her geçen gün hissediyordum. Ayrıca ne zaman bir sorunum olsaydı İdealsas’a mail atarak rahatlıkla ulaşıyor ve meseleyi hallediyordum. Orada tanıştığım diğer şirketlerle gelen Türk arkadaşlarım çok sıkıntılar çektiler. Hayatımın en güzel aylarını yaşadım. Size tavsiyem oraya gittiğinizde İngilizce konuşmaya özen gösterin. Çünkü eğer devamlı Türkçe konuşursanız İngilizcenizi çok yüksek düzeyde geliştiremezsiniz. Ama eğer benim gibi  şanslıysanız çok iyi İngilizce bilen bir sevgili bulabilir İngilizcenizi inanamayacağınız düzeyde geliştirebilirsiniz:D

   

  Bana Amerika hayalimi gerçekleştirmem konusunda büyük yardımları olan başta Gökçe Hanıma ve İdealsas’açok teşekkür ederim. Şimdiden seneye de gideceğimin garantisini verebilirim.

   

  Emre KAHRAMAN

  Karadeniz Teknik Üniversitesi - İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

  İdeal Work And Travel Katılımcımız

  ABD, Maine Eyaleti, Palace Playland'da çalıştı

 51. İdealsas
  Emre Kahraman | 25.08.2016

  Her şeyden önce work and travel’a çalışmak için gidilir...

 52. Her şeyden önce work and travel’a çalışmak için gidilir...

  Gecen yaz gittiğim Amerika’da zamandan dolayı pek fazla gezememenin bana verdiği sıkıntı yüzünden hemen Gökçe Hanımı aradım. Başka herhangi bir firma düşünmedim çünkü İdealsas Türkiye’deki en güvenilir birkaç firmadan birisidir.

   

  Gecen seneden tecrübeli olduğumdan belge işlemlerini rahatlıkla hallettim ve biletimi alarak geri saymaya başladım. Ve sonunda zaman geldi. Hayatimin en güzel anılarını yaşadığım yere tekrar gidecektim. Uçağa bindim. Aktarmalı uzun bir uçak yolculuğundan sonra kalacağım yere vardım. Trenden indim ve kaldığım yerde en ufak bir değişiklik olmadığını gördüm. Sanki aslında yıllardır oraya gelen oranın yerlisi gibi hissettim bir an kendimi. Zaten birkaç ay önceden isimi İdealsas güvencesiyle hazırlamıştım. Bu sefer geldiğim gibi hemen ikinci bir iş de buldum.

   

  Her şeyden önce work and travel’a çalışmak için gidilir. İşten arta kalan zamanda ve travel kısmında zaten bol bol gezilir. Ben eylülün başında iki isimden ayrılarak gecen yaz göremediğim Newyork’a doğru yola çıktım. İçimde müthiş bir heyecan vardı çünkü hep o tvden izlediğimiz yerleri bizzat görecektim. Önceden otel ayarlamıştım. Otele yerleştim ve 4 gün boyunca Newyork’un her yerini gezdim. Ve sonra uçakla Newyork’tan Los Angeles’a geçtim. Önce bir tura katildim. Las vegas ve Grand Canyon’ı gezdim. Sonra Los Angeles a geri donup 3 gün Hollywood da daha önceden ayarladığım bir otelde kaldım. Sanki rüyada gibiydim. Çocukluğumdan beri hayal ettiğim her yere tek tek gidiyor kendime göre paha biçilmez fotoğraflar çekiyordum. Ve tüm bunları sadece 3 ay çalışarak yaptım. Ayrıca bilgisayar ve telefon aldım.

   

  Amerika’ya gitmeyi düşünen arkadaşlar. Birçok güvenilmez firma var Türkiye’de. Ama İdealsas sizin her zaman Amerika’da bile yanınızda olacağı için hiç düşünmeden hemen işlemlere başlayın.2 senedir her konuda bana yardımcı olan Gökçe Hanıma sonsuz teşekkürler...

   

   

  Emre KAHRAMAN

  Karadeniz Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDMaine Eyaleti, Old Orchard Beach’te çalıştı

 53. İdealsas
  Volkan Aktaş | 21.01.2016

  Vize mülakatı öncesi bana mülakatta karşıma çıkacak sorularla ilgili bilgi veril

 54. Vize mülakatı öncesi bana mülakatta karşıma çıkacak sorularla ilgili bilgi verildi, zaten konsolosluğa gitmeden her şeyim hazırlanmıştı...

  WAT programıyla tanışmam arkadaşım sayesinde oldu, daha önce de bilgim vardı fakat maddi olanaksızlıklardan dolayı başvuramadım.

   

  İdealsas bu konuda bana gerçekten çok yardımcı oldu, ne zaman istersem yanımda oldular, her sıkıntımda yardımcı oldular bana, orada nelerle karşılaşacağım konusunda her şeyi bildirdiler bu yüzden başıma geleceklerden az çok önceden haberim vardı ve ona göre yola çıktım. İdealsas'ı dediğim gibi arkadaşım vasıtasıyla tanıdım ve her şeyin yolunda gideceği konusunda güvenimi kazandılar, sonuçta da pişman olmadım. Amerika'nın New York eyaletine gitmeyi tercih ettim. New York herkesin gezip görmek isteyeceği bir yer. İşyeri listesinde en çok ilgimi çeken orası oldu ve New York'u seçtim. Orada bir lunaparkta fast food satan bölümde çalıştım, zaman zaman mutfakta çalıştım, bazen de kasiyerlik yaptım. Yeri geldi hamburger sattım yeri geldi dondurma ve pizza:)

   

   

  Vize aşaması Amerika'ya gitmeden önceki en zahmetli en sıkıntılı aşamaydı, ama onun da üstesinden İdealsas sayesinde geldim, vize mülakatı öncesi bana mülakatta karşıma çıkacak sorularla ilgili bilgi verildi, zaten konsolosluğa gitmeden her şeyim hazırlanmıştı, bütün belgelerim hazırdı, bana sadece gidip orada birkaç soruyu cevaplamak kaldı. İdealsas'ın da vize konusunda %98 başarısı olduğu da bilinen bir gerçek. Amerika'ya gittiğimde beni orada karşılayan olmadı. Sadece elimde kalacağım yerle alakalı üzerinde otelin adresi telefonu yazan bir belge vardı. Sora sora önce otobüse ardından trene, sonra da taksiye binerek zahmetli bir yolculuğun ardından otele vardım. Oraya gidecek arkadaşların gitmeden önce kalacakları otele rezervasyon yaptırmaları şart yoksa sıkıntı oluyor. Ne olur ne olmaz deyip yanınızda para bulundurmanızda fayda var, olur olmadık sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Uçaktan inip Amerika'ya ilk ayak bastığımdaki duygularımı hala kelimelere dökemiyorum, nasıl bir duyguydu o eski hayatına dair ne bir kimse ne bir ses yanınızda, tamamen yeni bir hayat önünüzde, komutan da sizsiniz asker de yardım edecek kimseniz yok ve bu durum da insani inanılmaz olgunlaştırıyor ve tek başınıza nelerin üstesinden gelebileceğinizi tartmış oluyorsunuz bir bakıma. Kalacak yerimi ayarladıktan sonra sıra çalışacağım yere geldi, gittiğimde sadece bir form doldurdum ve ertesi gün işe başladım, yani işe başlamak bu kadar kolay, İdealsas gerekli her şeyi önceden ayarladığı için ekstra bir durum olmazsa işe hemen başlayabiliyorsunuz. Dediğim gibi lunaparkta çalıştım, hani burada görmüşsünüzdür Mc Donalds'ta çalışan kişileri, onlardan pek bir farkı yok, farkı varsa o da aleyhinizde zaten, yani daha fazla para kazanıyorsunuz ve daha insanca çalışıyorsunuz çok da eğlenceli...

   

   

  Lunaparkta saati 7$’dan çalışıyordum, haftalık 40 saat üstüne de mesai fazlası olduğu için saat başı ücret 10$a çıkıyordu. Haftada 45-48 saat çalışma imkânı oluyordu, son zamanlarda haftalık 50-55 saat çalışma fırsatımız oldu. Bu şekilde program için harcadığım paranın büyük bir kısmını aileme geri ödeyebildim, gezdim tozdum, alışveriş yaptım, hediyeler aldım ve orada yaşamak için gerekli paramı kazanabildim hatta Türkiye’ye döndüğüm zaman bile cebimde param vardı. Daha çok kazanmak isteyenler bunu rahatlıkla yapabilirler, ikinci bir iş bulup daha fazla para kazanabilirler. Elbette ki ilk başlarda biraz ortama adapte olma konusunda sıkıntı yaşanıyor ama bunu en geç bir hafta da atlatmak mümkün, çünkü oradaki şartlar eşit diğer insanlarla, bütün Avrupa'dan öğrenciler geliyor ve hepsi sizin gibi tek başına, işyerindeki süpervizör ve menajerler de her sene aynı durumla karşılaştıkları için her konuda yardımcı oluyorlar, en kısa zamanda üzerinizdeki gerginliği atıyorsunuz. Çalıştığım yerde iki tane daha Türk arkadaşım vardı, insan Türkleri özlüyor tabi ki anadilini kullanmak istiyor, ama bu İngilizce öğrenme konusunda size büyük bir dezavantaj oluyor, mümkün olduğunca az anadil konuşmak gerekiyor hatta hiç.

   

   

  Sıkıntılı bir şekilde otele yerleştikten sonra, üç hafta otelde kaldım, sonra arkadaşlarım sayesinde ev kiraladık ve orada kalmaya başladık. Evin parka uzaklığı yürüyerek 25 dakikaydı, kolaylıkla gidebiliyorduk, hatta otobüs bile vardı ama gerek yoktu, çünkü para biriktirmek gerekiyordu. Bir ay sonra da başka bir evde kalmaya başladım, bu evin uzaklığı 5 dakikaydı iş yerine hiçbir problem yaşmadım o konuda. Ayrıca otelde kalırken de her sabah otelin servisiyle işyerine gidiyorduk, akşam da gelip alıyorlardı. Ben zaten New York’da kalıyordum, her yerini gördüm, herkese de nerede çalışırlarsa çalışsınlar mutlaka New York’u görmelerini öneririm. Ayrıca Washington D.C. ve Niagara Şelalesini görmelerini isterim, gezebildikleri kadar gezsinler. İnsanları gerçekten çok sıcak, en azından ben iyilerine denk geldim ama özellikle gece tek başına dışarı çıkmasınlar, dikkatli olsunlar. Bir yandan da mesela sabah yürüyüşe çıktığım zaman herkes birbirine selam veriyor tanıdık olsun olmasın, bu durum ilk başta garibime gitti, çünkü Türkiye’de böyle bir durum söz konusu değil. Yiyecek konusu sıkıntı, damak tatları bizimkine uymuyor, sürekli tatlı şeyler ve fast food tüketiyorlar, bu da sağlıksız beslenmeye yol açıyor. Bize uyan yiyecekler de merkezlerde satılıyor ve biraz da pahalı. Work & Travel programının İngilizceye şüphesiz katkısı oluyor ama Türkçeden uzak durmak şartıyla ve Türkiye ye dönünce de sürekli imkân buldukça pratik yapıp unutmamak için çalışmak gerekiyor, hani derler ya “İngilizce kadın gibidir, ilgi göstermezsen kaçar gider” diye, aynen öyle.

   

   

  Türkiye de insan başka bir şehre gidiyor o zaman bile garipsiyor bulunduğu ortamı ama yurtdışına çıkıyorsunuz, düşünsenize bir insan bile yok tanıdık, daha sonra bir sürü arkadaşınız oluyor, Ukrayna’dan, Rusya’dan hatta Jamaika’dan, o insanlarla evinizi, yemeğinizi, gerekirse paranızı paylaşıyorsunuz ama Türkiye’ye dönünce onlarla görüşmeniz neredeyse imkânsız hale geliyor, ancak telefon ve internet yoluyla görüşebiliyorsunuz, insan düşündükçe çok garip hissediyor kendini. Bahsettiğim gibi gidecek olanlar yanlarına alabildikleri kadar para alsınlar, kazanana kadar sıkıntı çekmemek için ve çok dikkatli olsunlar. Ayrıca internetten veya telefondan da özellikle New York ile ilgili bütün sorularını elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım. Hepiniz iyi eğlenceler…

   

   

  Volkan AKTAŞ

  18 Mart Üniversitesi, İktisat öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti’nde,Da Lunapark’ta çalıştı

   

 55. İdealsas
  Burak Ediz | 15.01.2016

  İkinci işimi bir pizzacıda bulmuştum. Sabah haftada 6 gün 9-5 mağazada ve haftad

 56. İkinci işimi bir pizzacıda bulmuştum. Sabah haftada 6 gün 9-5 mağazada ve haftada 3 gün aksam 6-11 de pizzacıda çalışıyordum...

  Üçüncü Work and Travel macerama başlamak üzere (son ikisi İdealsas’la), beraber gideceğim arkadaşlarımla British Airways kontuarında buluştum.

   

   

  İlk deneyimim Maine ve ikincisi Alaska’dan sonra Amerika’nın güneyindeki meşhur Texas eyaletine gitmek beni ilk gidişimmiş gibi heyecanlandırmıştı. Üç arkadaş Londra ve Dallas aktarmalarından sonra Texas’taki Corpus Christi şehrine ulaştık. Gece saat 1 ve havalimanının önünde daha önceden haberleştiğimiz gibi patronumuz ve eşi bizi karşılamaya gelmişti. Beyaz büyük bir Amerikan jeepi üzeri daha önceki Türk watçıların onlara hediye ettiği Türk bayrağını arabanın üstüne asarak bizi karşılamaya gelmeleri, bizim için büyük bir jest oldu. Corpus Christiye bağlı küçük ama bir hayli büyük bir plajı olan tatil kasabasına gittik. Kasaba içerisinde bizim patronların 3 tane hediyelik ve plaj malzemeleri satan storeları vardı. Diğer iki arkadaş ISLANDER adlı büyük bir mağazada, ben kasaba dışında, biraz daha küçük bir mağazada işe başladım. Yaptığım iş dressing room dedikleri kıyafet deneme kabinlerinin önünde gelen müşterilere “do you need dressin room” diyip kapıları açmak ve daha sonrasında “they work out for you” deyip beğenip beğenmediklerini öğrenip ona göre onları kasaya yönlendirip beğenmedikleri ürünleri de yeri geri koymaktı. Benden başka mağazada 3 yetişkin Amerikalı ve 2 tane de biri 16 diğeri 17 yaşında teenagerlar çalışıyordu. Özellikle o iki teenager, İngilizcemin gelişmesinde bana çok yardımcı oldular. Günlük hayatta sıkça kullandıkları slanglere alışmamı sağladılar.

   

   

  İş konusunda patronumuz Wendy esnek ve rahat biriydi. Gündüz ve akşam saatlerine göre ne zaman müsaitsen ona göre schedulını ayarlıyordu. İkinci işimi bir pizzacıda bulmuştum. Sabah haftada 6 gün 9-5 mağazada ve haftada 3 gün aksam 6-11 de pizzacıda çalışıyordum. Wendy overtime ı bizden esirgemediği için 2 işle beraber çalışan herkesin eline iyi bir para geçiyodu. İşten sonra Floridaya gittik. Orda Key Wes,t Miami ve Orlando’da bulunduk, Key West görülmesi gereken yerlerdin biri. Cubaya 90 mil uzaklıkta bir ada. Miamiye club ve party yeri ve Orlando ve tabi ki universal studios. Orda harika iki gün gecirdik. Daha sonrasında arkadaşın kuzenini görmek için Chicago’ya gectik. Ordan Niagara şelaleri, Boston ve en sonunda New york’ a geçtik. Boston tipik bir Avrupa şehrine benziyo. New york ise acayip kalabalık bir yer, açıkçası biraz bunaldık ve tabi ki TÜRKİYE’ye geri dönüş.

   

   

   

  Burak EDİZ

  İstanbul Üniversitesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Texas Eyaleti,Islander Souvenirs’ta çalıştı

 57. İdealsas
  Hasan Güler | 15.01.2016

  Neden İdealsas derseniz şunları söyleyebilirim; İşin her noktasını her türlü yaş

 58. Neden İdealsas derseniz şunları söyleyebilirim; İşin her noktasını her türlü yaşanılabilecek olayları anlatmaları, bunların yanı sıra oradayken gerektiğinde ailem arasında bir köprü görevi görmeleri...

  Work and Travel herkesin tatması gereken bir yaz programıdır bence.

   

  Yurt dışında yaşamak hem de kendi imkânlarınla yaşamak anlatılmaz bir şey. Diyebilirim ki birçoğumuz halen baba parası yemekteyiz. Orada şu “alın teri” olayı var ya onu tatmak… Amerika'ya birçokları gibi ben de hayran oldum yaşanılacak memleket diyebilirim. Başlarda zorluk çekmedim değil. Bu sene geçen seneye göre çok şanslıydım. Çünkü çok iyi bir patronumuz vardı, sanki tatile gitmişiz gibiydim. Kendisi bizzat bizi havaalanından alarak en başında gösterdi iyi bir insan olduğunu. İdealsas'a bana bu işi önerdikleri için teşekkür ederim.

   

   

  Amerikalılar benim gözümde çok değiştiler. Aslında birçok Amerikalı ile tanıştım. Hepsi de her türlü konuda yardımcı olmak için can atarlar diyebilirim. Gerçeği bu gittiğiniz eyalete göre değişir diyorlar. Ama hep iyileri de bana düşmez ya... Demek ki milleti gerçekten sıcakkanlı bilhassa yabancılara...

   

   

  Peki, neden İdealsas derseniz şunları söyleyebilirim; İşin her noktasını her türlü yaşanılabilecek olayları anlatmaları, bunların yanı sıra oradayken gerektiğinde ailem arasında bir köprü görevi görmeleri, her türlü sorunu(oradayken) gününde bana tekrar dönmeleri...

   

  Hasan GÜLER

  Sakarya Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Texas Eyaleti,Waterworld Park’ta çalıştı

 59. İdealsas
  Elif Çelik | 15.01.2016

  Teker teker bütün şirketlere gittim ama İdealsas’taki sıcaklığı hiçbir yerde his

 60. Teker teker bütün şirketlere gittim ama İdealsas’taki sıcaklığı hiçbir yerde hissetmedim; girdiğimde oturduğumda sanki kendi evim gibiydi her şeyi bütün gerçekliğiyle anlatıyorlardı…

  Hayatımın en güzel ayları…

   

  İlk olarak okuduğum bölümden de gözüktüğü gibi tam bir Amerika hayranı olduğumu belirtmek istiyorum… Her şey üniversitemin konferans salonunda Work and travel stantlarını görmemle başlamıştı.. O ana kadar bu programla  hiç bir bilgim yoktu ama Amerika’ya gitmek istiyordum. Birer birer stand başındaki danışmanlarla konuştum ve Work and Travel ile Amerika’nın hem daha eğlenceli hem ucuz hem de daha uzun olacağını düşündüm gelelim neden  o kadar şirket arasında İdealsas’ı seçtiğime doğrusunu söylemek gerekirse ilk baştaki sebebi Gökçe Bayram’dı. Stand başındaki görüşmemizde o kadar içten o kadar sıcaktı ki birden ısınıvermiştim. Bir de ailemi ikna etme konusunda bana söz vermişti. Ve Gökçe Bayram sayesinde başladı Work and Travel maceram. Daha sonra başladım araştırmaya teker teker bütün şirketlere gittim ama İdealsas’taki sıcaklığı hiçbir yerde hissetmedim; girdiğimde oturduğumda sanki kendi evim gibiydi her şeyi bütün gerçekliğiyle anlatıyorlardı…

   

  Yola bir kız  arkadaşımla başladım gidecektik kararlıydık. Ama not 

  ortalamamız düşüktü ama ben kendime çok güveniyordum; alacaktım o vizeyi ve çok istiyordum da. Not ortalamam düşük olsa bile alacaktım. Bu arada not ortalamam 1,8’di; arkadaşımın da öyleydi… Vize görüşmesine girdik kendime o kadar güveniyordum ki gülerek çok mutlu bir şekilde gittim görüşmeye vize görevlisiyle biraz daha konuşsaydım harika olacaktı diyebilirim. Ve vizeyi aldım arkadaşım alamadı çünkü çok stres yapmıştı ve bununla birlikte 3 kere daha ret yedi. Ama sakın bunu okuduğunuzda stres falan yapmayın ret yemesinin tek sebebi her halinden her davranışından çok stresli olduğunu anlayabiliyorduk. Rahat değildi hiç bir şekilde vize görevlisine bir güven vermiyordu. Sonuç olarak kaldım tek başıma herkes vazgeçmemi bekledi gitme yapamazsın diyenler gidemeyeceksin diyenler kısacası her kafadan ayrı bir ses çıkıyordu…  Ama gidecektim kararlıydım tek başıma keşfedecektim Amerika’yı. Ailem ilk basta tedirgin olsalar da güveniyorlardı bana; yapabilirdim biliyorlardı. Ve tek başıma düştüm yollara…

   

  Amerika’nın Maine eyaletine gittim, ilk bir hafta tabii ki çok zorluk çektim ilk bir hafta herkes zorluk çekecektir. Eminim farklı bir ortam her şeyi oturtmaya çalışıyorsunuz. Yabancı bir ortam işi öğrenmeye çalışıyorsunuz ama sonra her şey çok güzel olmaya başlıyor Otelde Laundry kısmında çalışıyordum. Her şey süperdi. Günde 8 saat çalışıyordum ve saatim 9 dolardı.  Yani Haftalık 300 dolar alıyordum. Gider gitmez bir de araba aldım; keyfim keyifti. Orda birçok Türk’le tanıştım başka bir şirketle gelmişlerdi ve ikinci haftada yarısı geri döndü, diğer yarısı da ailelerinden para göndermelerini istemişlerdi. Çok şanslı olduğumu düşünüyorum, Tek başıma bir sürü şey yapmıştım. Evde 5 kız kalıyorduk diğer 4 kız Amerika’nın Florida eyaletinden gelmişti yani İngilizcem aldı basını ilerledi. İdealsas emailleriyle her zaman yanımdaydı. Hemen hemen her gün konuşuyorduk diyebilirim… Ve tek başıma bile olsam gezmediğim eyalet kalmadı. Bu sene için tekrar yazıldım. Her ne kadar gidip gezmiş olsam da hala  çok ama çok heyecanlıyım.

   

  Buradan Idealsas ailesine çok ama çok teşekkür ederim iyi ki üniversitemizi ziyaret ettiniz.  

   

  Elif ÇELİK

  Fatih Üniversitesi, Amerikan Kültür ve Edebiyatı öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Maine Eyaleti,Majestic Regency Hotel’de çalıştı

   

 61. İdealsas
  Duygu Orçun | 15.01.2016

  Seçtiğiniz şirket de bu deneyimiz de çok önemli. İdealsas bu sürecin her aşaması

 62. Seçtiğiniz şirket de bu deneyimiz de çok önemli. İdealsas bu sürecin her aşamasında bizden desteğini esirgemedi. Gitmeden önce de oradayken de kendimizi güvende hissetmemizi sağladı...

  Monoton yazlardan sonra biraz kültürel biraz da eğlence amaçlı Work&Travel programına katılmaya karar verdik ve 2009 yazında Ocean City'e gittik.

   

  Hayatımızın en eğlenceli deneyimlerinden biriydi. Sadece dilimizi geliştirmekle kalmadık, dostluklar kurduk gezdik eğlendik. Eğer siz de farklı bir yaz geçirmek, unutulmaz anılara sahip olmak ve kendi ayaklarınızın üstünde durmanın keyfini yaşamak istiyorsanız hiç durmayın. Bu program bunları sağlamanız için harika bir fırsat!

   

   

  Seçtiğiniz şirket de bu deneyimiz de çok önemli. İdealsas bu sürecin her aşamasında bizden desteğini esirgemedi. Gitmeden önce de oradayken de kendimizi güvende hissetmemizi sağladı. Her şey için teşekkürler.

   

  Duygu ORÇUN

  Maltepe Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışma öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Maryland Eyaleti,Brass Balls Saloon’da çalıştı

 63. İdealsas
  Yasin Çınar | 15.01.2016

  Daha şirketleri tanırken İdealsas’la görüşmeye gittiğimde o kadar gerçekçi bir t

 64. Daha şirketleri tanırken İdealsas’la görüşmeye gittiğimde o kadar gerçekçi bir tablo çıkarıldı ki önüme, öyle her şeyin birçok WAT acentesinin söylediği kadar da Amerikan Rüyası olmadığını anladım...

  2 Yıl araştırmıştım...

   

  Daha şirketleri tanırken İdealsas’la görüşmeye gittiğimde o kadar gerçekçi bir tablo çıkarıldı ki önüme, öyle her şeyin birçok WAT acentesinin söylediği kadar da Amerikan Rüyası olmadığını anladım, hayatın ve programın tam da kendisini anlatmıştı bana İdealsas, önce nelerle karşılaşacağımı nasıl baş edeceğimi, kendiliğinden gelmeyeceğini hiç bir şeyin... Döndükten sonra zengin olmayacağımı da… Hâlbuki bir çoğu dönüşümde dolar $$$ milyonerleri gibi iyi kazanacağımı söylemişlerdi:-) İngilizcemin sırf ben Amerika'ya ayak bastım diye akıp gideceğinin aksine, geliştiremeyebileceğim gibi bir gerçeği çekinmeden, müşteri kaybetme korkusu olmadan söylediler ve ben de ancak bu kadar açık sözlü olan bir şirketi seçebildim çünkü araştırmam çok uzun sürmüştü...

   

   

  Gidene kadar her türlü işlemi şehir seçimi bile dâhil İdealsas önerdi, kendileri halletti ben sadece para kısmına geciktirmeden baktım ve vize görüşmesine girdim sadece, tam da şirkette söylenen tüyo sorular soruldu ve kolaylıkla vize de aldım... Vaat edilenin dışına  çıkılmadı... Artık Amerika'daydım ve yanız gitmek istediğim için de yalnız gittim. Söylenenler yine harfiyen çıkmıştı, İdealsas’ın ayarladığı işin dışında ikinci iş bulmak çok zordu, günlerce yürüdüğümü bilirim ama orada 15 kadar Türk arkadaşlarımızla karşılaştığımda farkın farkına vardım çünkü hepsi tam da benim kaldığım otelin yanındaki WET AND WILD adıyla bilinen su parkında çalışacaksınız diye kandırılmış ama ortada ne iş vardı ne başka bir şey. Yine onlar gibi diğer Jamaikalı gençler de kandırılmıştı. Bizim Türk arkadaşlar lanet okumaya başlamıştı şirketlerine ki karşılaştırıyorduk şirketlerimizi, ben anlattığımda İdealsas’ın bana sunduklarını birçoğu kontak için bilgiler istediler, verdim de, bir daha ki yıl İdealsas’la geleceklerini söylediler. Peki, ne mi oldu kandırılan arkadaşlara? İş bulamadılar ve başka eyaletlere iş aramak için gözü kara gittiler, daha sonra haber alamadım...

   

   

  Peki ben? Orlando'da Amerika'nın en geniş-büyük McDonalds'ında 3 ayı aşkın çalıştım, bir zamandan sonra  2. ve 3. işleri de bulabildim kendi girişimlerimle ama dediğim gibi bu tamamen sizin aktifliğiniz ve girişiminiz ile alakalı. Çünkü 3 ay boyunca hiç iş bulamayıp sürekli Türkiye'den para isteyerek TATİL gibi kalanlar da vardı... Açıkçası 2 işte birden çalışmak çok zordu, ben de gitmeden ne kadar zor olabilir  diyordum ama yaşamak gerekli çünkü verdikleri paranın centi centine hakkını alıyorlardı... Gezme imkânı da bulabilmiştim, Florida’da olduğumdan Miami ve Kissimi’ye gittim. New York'a da Türkiye'ye dönerken gittim. Para konusu mu:-) Orada sıkı çalışma, hırs ve en baştan İdealsas’ın verdiği öğütlere göre hayatımı  ayarlamalarım ardından, Türkiye’ye dönerken 3.500 dolar nakitim vardı. Diğer harcamalarımın dışında ama tabi daha önce de dediğim gibi bu da tamamen size kalmış çünkü tek işle bunu yapmak çok zor; zira haftalığınız yalnız otel ve yiyecek olarak uçabilirde. Eğer bir işte çalışırsanız ve çok harcama yaparsanız.

   

  İngilizce konusu ki beni ne para, ne gezmekti, beni tatmin edecek olay, İngilizceydi. Bulduğum 2.işte kasiyerlik yaptım, çok sosyal bir ortamdı ve kendimi inanılmaz geliştirdim. Bu konuda aynı zamanda McDonalds'da da arka tarafta değil Bistro denen kısımda idim, ki burası en sosyal, müşteriyle iç içe olan bölümüydü. Bundan dolayı da konuşmamı akıcı yapabildim... Tabi burada benim kısmetli olmamın etkisi büyük. Türkiye'ye döndüğümde alamadığım son Paycheck’i de İdealsas getirtti Türkiye’ye, benim bir faktörüm olmadı, vergi iadelerinde de bütün işi İdealsas hallediyor ki bir çok şirket siz Türkiye'ye döndükten sonra değil daha siz Amerika'da iken sizi tanımıyor:-) Komik ama gerçek!!!.. 

   

   

  Şimdi sıra sizde, her şirkete sorun ama İdealsas’ı es geçmeyin, HAYAT TECRÜBEDİR ANCAK KÖTÜ TECRÜBE BİR HAYATA BEDELDİR. Kendinize iyi bir kılavuz edinin derim ben hem de daha yolun başından... Bana sormak istediğiniz bir şey olursa, yassin1907@hotmail.com hem Msn, hem de e-mail olarak kullandığım adresime yazabilirsiniz, cevaplamaktan mutluluk duyarım.

   

  Yasin ÇINAR

  Sakarya Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Orlando Eyaleti,McDonalds’da çalıştı

   

 65. İdealsas
  Rana Nur Özdeşlik | 15.01.2016

  Şuan programı bitirmiş, Boston’da bir hostelde yarın ki uçuşumu bekliyorum. Ve y

 66. Şuan programı bitirmiş, Boston’da bir hostelde yarın ki uçuşumu bekliyorum. Ve yine hemen söyleyeyim benim açımdan muhteşem bir tatildi...

  Öncelikle gecen 3 ay içinde neler olduğunu anlatmadan önce bildirmeliyim ki şuan programı bitirmiş, Boston’da bir hostelde yarın ki uçuşumu bekliyorum. Ve yine hemen söyleyeyim benim açımdan muhteşem bir tatildi.

   

  Bir ailenin yanında kalıyordum; ve daha güzel yani ailenin bütün bireyleriyle birlikte ayni DD da çalışıyorduk (bu kısmı cok onemli cunku kalidigimiz yerle is yeri yuruyerek 1 saatlik uzakliktaydi; is yerine onlarla birlikte arabayla gitmek super oluyodu.) Ayrica tabiki Amerikali is arkadaslarimiz da oldu. Sunu onemle bildirmeliyim ki etrafta tanidik birilerinin olmayisi cok iyi oldu benim acimdan; yani aradigim sey baska insanlarla tanismak bu sayede biraz ingilizce pratik onun yaninda o mesur american kulturunu icinde yasayarak tanimakti. Arkadasimla en azindan kucucuk Portlandda gezilecek okadar yeri nasil bulduk ben de anlamadim ve suanda da Bostoni birlikte geziyoruz. Ikimizinde hala gozleri sis evden ve isten ayrilirken oldukca agladik...  Ve isin guzel tarafi oradakilerle bukadar yakin olduktan sonra gelecek senelerde de green kartimin faydalarindan yararlanarak Manageri direk aramamin ayni DD de calismak icin yeterli oldugunu ve kalicak yer olarakta zaten arkamda tanidigim yakin bir ailenin varligi gercekten sahane bisi. gelecek yaz icin planlarimin bu oldugunu soylemem zor ama varligi benim icin bir guc.

   

   

  SIMDI,,, Genel durum buydu da Peki ne ogrendim 3 ay icinde bana ne katti.

   

  Oncelikle suan yapabildigim yaptigimdada para kazana bildigimi bildigim bir aktivitem var. Cebimde bu ugrasi yapipta kazandigim bir miktar param var (Hicte ogle azimsancak bir mebla da degil hani). Kafamda calisirken edindigim deneyimler, tanisim arkadas oldugum insanlar ve gezip visyonumda yeni pencereler actigim yeni cografyalar var. Ve kalbimde geride biraktigim kisa bir sureligine de olsa bir birlikteligi paylastigimiz o guzel insanlar.

   

  Aslinda simdi bakinca cok sey anldigimi daha rahat goruyorum. Work&Travel isi daha kafamda fikir asamasindayken bile kulagima fisildaniyordu; bu hayatinda 1 kere bile olsa tatman gereken bir deneyim diye... evet bu tanim oldukca dogru ama ben buna bisey daha eklemek istiyorum. Work&Travel basi ve sonu onceden planlanmis bir program ama ben kendi acimdan orada sanki hep oradaymisim ve orada olacakmiscasina yasadim. Bu noktada uyarmaliyim ki her aninizi Turkiyeyi, ailenizi, guzide Turkiyeli arkadaslarinizi dusunerek gecirirseniz o 3 ay pekte kolay gecmez. Yerinize yerlesip, isinize basladiktan, paycheckinizi alip onunla aldiginiz ilk yemeginizi yedikten sonra siz oralisiniz, oradasiniz ve geri kalan suredede orada yasayacaksiniz. Bir ruyadan uyanmiscasina bir gun gelecek birileri artik uyanma zamanini geldigini hatirlatacak.

   

   

  Sizde elinizdeki biletle yine mutluluk ve ayrica gururla tanidiginiz yere yurda geri doneceksiniz cebiniz cantaniz kafaniz ve kalbiniz daha sisman...

   

  Rana Nur ÖZDEŞLİK

  Boğaziçi Üniversitesi, Genetik Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Maine Eyaleti,Dunken Donuts’da çalıştı

   

 67. İdealsas
  Oğuzhan Gözek | 15.01.2016

  Orada bazen mağdur öğrencilere rastladım; daha çok işleriyle ilgili sorunlar yaş

 68. Orada bazen mağdur öğrencilere rastladım; daha çok işleriyle ilgili sorunlar yaşıyorlardı. Sanırım gelmeden önce yeteri kadar bilgi sahibi olmamışlardı...

  Soru 1: Merhaba Oğuzcan, ilk olarak Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi, bunu öğrenerek başlayalım röportajımıza?

  O.G:En önemli sebep hayat tecrübesi edinmekti. İkinci en önemli sebep İngilizceydi. 

   

  Soru 2: Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

  O.G:Herkes gibi benim de vardı. Bu endişeler daha çok orada mutlu olup olmayacağım üzerine yoğunlaşmıştı. Ancak ne olursa olsun sonucun benim yararıma olacağını biliyordum.

   

  Soru 3: Senin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından başvuru sürecinde neler yaşadın? Tecrübelerine dayanarak onlara vereceğin tavsiyeler var mı?

  O.G:Başvuru süreci gayet kolaydı. İdealsas’ın rehberliğinde bana yapacak pek bir iş kalmadı. 

   

   

  Soru 4: İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğin durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli”

  O.G:“İyi ki İdealsas’ı seçmişim” dediğim durum en çok seyahatimden önce işverenle aramdaki sağlıklı iletişimden kaynaklandı. Orada bazen mağdur öğrencilere rastladım; daha çok işleriyle ilgili sorunlar yaşıyorlardı. Sanırım gelmeden önce yeteri kadar bilgi sahibi olmamışlardı. 

   

  Soru 5: İngilizcen gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın senin dil eğitimine ciddi bir katkısı oldu mu?

  O.G:İngilizcem gitmeden önce dilbilgisi açısından gayet iyi durumdaydı ancak uzun zamandır İngilizce konuşmamış durumda olduğum için Wat programı günlük İngilizce konuşmalarım için çok yararlı oldu diyebilirim.

   

  Soru 6: Gitmeden önce işin belli miydi? Orada ne iş yaptın? İşinden memnun kaldın mı?

  O.G:İşim belliydi. Her şey önceden planlanmıştı. İşimden memnun kaldım. Aslında her türlü iş yapılabilir Wat programında. Müşteriye yönelik mağaza işleri (müşteri temsilciği tarzı) ya da çok daha yorucu olsa da daha iyi finansal getirisi olan restoran işleri iyi tercih olabilir. Ya da ikinci iş düşünülüyorsa kolay bir iş seçilip oraya gidince 2. iş arayışına girilebilir.

   

   

  Soru 7: Günde kaç saat çalıştın? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştın mı?

  O.G:Günde ortalama olarak 6-8 saat arasında çalıştım. Ancak ilk zamanlarda bu konuda birtakım sorunlar yaşadım. Çok fazla çalışan olduğu için bana az saat düşüyordu. Ancak zamanla bu durum kendimi de ispatlamamla geç de olsa düzeldi. Mesai olarak bir işte çalışmanın mümkün olup olmadığı ne yazık ki oraya gitmeden anlaşılmayacak bir sorunsal. Benim işim parasal anlamda beni tatmin etmiyordu ama yine de ikinci bir iş tercih etmedim.

   

  Soru 8: İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştın? Bunları nasıl aştın? Öğrencilere tavsiyelerin var mı?

  O.G:Birkaç kere geç gelip azar işitmem, ilk zamanlarda az mesai saati almam ve genel müdürümüzün zaman zaman sinir bozucu konuşmaları dışında hiçbir sorun yaşamadım. Genel olarak keyif verici bir işti. Ancak iyi para getirisi olan bir meslek isteniyorsa Build a Bear Workshop'ın iyi bir seçim olduğunu söyleyemeyeceğim. Yine de denemeye değer.

   

  Soru 9: Amerika’da hangi eyalete ve şehre gittin? Gittiğin şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldın mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misin?

  O.G:South Carolina'nın Myrtle Beach şehrindeydim. Gittiğim yer tam bir tatil mekânı olduğu için belirgin bir kültür izlenimi edinmedim. İnsanların 1–2 hafta gelip tatil yapıp geri gittiği bir şehirdi. Ulaşım gerçekten çok zayıftı. Ancak bildiğim kadarıyla Amerika'nın çoğu şehrinde toplu ulaşım sistemi çok zayıf. Bu durum da herkesin arabasının olmasından kaynaklanıyormuş. Gittiğim yer aslında zaman zaman eğlenceli olması dışında pek görkemli bir yer değildi. Hatta şehir olarak baz aldığımda Myrtle Beach şehrini pek sevmediğimi söyleyebilirim. Daha çok kısa süreliğine gelinip para harcanıp gidilecek bir yer. Fakat neyse ki benim orada çok fazla ve samimi dostluklar edinmem bu durumu yeteri kadar dengeledi. Biraz şanslıydım diyebilirim.   

   

   

  Soru 10: Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

  O.G:Belli bir süre sonra “aynı”laşıyor aslında. Her yer gözünüze aynı gelmeye başlıyor. Bunun getirdiği belirgin bir sıradanlaşma hissediyorsunuz. Çünkü Amerika'nın neresine giderseniz gidin her yerde aynı restoranlar, aynı şirket reklamları ve hatta aynı şehir planlaması var. Gittiğim yerler arasında ise New York (özellikle Manhattan semti) gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici ama zaten her üç Hollywood filminin biri Manhattan'da çekiliyor. =) 

   

  Soru 11: İş dışı zamanlarda neler yaptın? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

  O.G:İş dışı zamanlarda genellikle arkadaşlarla zamanımı geçirdim. Myrtle Beach dışında yine South Carolina'da olan Charleston (oldukça güzel bir şehir) ve Columbia'yı gezme fırsatım oldu. Charleston'a birkaç arkadaşımla araba kiralayarak gittim. Columbia'ya ise Amerika'lı bir arkadaşımın arabasıyla bir arkadaşımızı yolcu etmek için gittim. Bunun dışında arkadaşlarımla Myrtle Beach dışında çeşitli küçük yerleri gezme fırsatım oldu. Son olarak ise uçakla New York'a gittim. 1 hafta doya doya gezdim, iyi vakit geçirdim. İyi bir arkadaşım orada okuduğu için çok şanslıydım, beni konaklama masraflarından kurtardı. Yoksa seyahat için özellikle konaklama konusunda bir miktar para gerekiyor.

   

  Soru 12: Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

  O.G:Wat programında genel olarak konaklamayı işverenler ayarlasa da benim seçtiğim işte konaklamam işverenden bağımsız olduğu için konaklamayı ben ayarladım. Tabi Myrtle Beach'e gitmeden önce İdealsas’ın çalıştığı sponsor firma olan CHI'ın mail aracılığı ile birkaç motel vb. önerisi vardı.

   

  Soru 13: Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

  O.G:Bu sorunun cevabı aslında kişiden kişiye değişebilir. Ancak gitmeden önce 800 ile 1500 dolar arasında cep harçlığı almanın yararı var.

   

   

  Soru 14: Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

  O.G:Gitmeden önce yanlış hatırlamıyorsam 1000 ile 1500 dolar arasında bütçem vardı. Orada ise haftada yaklaşık olarak 200-250 dolar arasında kazanıyordum. Elbette zaman zaman dışarıda yemem ve bolca alışveriş yapmamdan dolayı kazancım oldukça yetersiz kaldı. Aileme bir miktar masrafım oldu. Fakat isteseydim biraz daha fazla yorulup kazancımı işimi değiştirerek ya da ikinci bir işte çalışarak rahatça artırabilirdim.

   

  Soru 15: Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misin? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

  O.G:Program sonunda daha önceki sorularda da belirttiğim gibi New york'a gittim. Program sonu gezisini kesinlikle tavsiye ederim. Bu gezide başka bir eyalete gidiyorsunuz, konaklama masraflarınız oluyor. Elbette daha önceki zamanlarınıza göre daha masraflı günler geçiriyorsunuz ancak bu gezi harcamalarınıza fazlasıyla değiyor. Daha az maliyetli olması açısından örneğin New York'a gitmek isteniyorsa dönüş uçak bileti New York'tan alınabilir.

   

  İlgi ve sabrın için teşekkür ederiz Oğuzcan, derslerinde başarılar dileriz.

   

  Oğuzcan GÖZEK

  Sabancı Üniversitesi, Mekatronik öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, South Caroline Eyaleti,Teddy Bear’da çalıştı

   

 69. İdealsas
  Mücahit Küçük | 15.01.2016

  Amerika’ya yalnız gittim. Ne kaldığım evde ne de çalıştığım yerde Türk yoktu...

 70. Amerika’ya yalnız gittim. Ne kaldığım evde ne de çalıştığım yerde Türk yoktu...

  Öncelikle söylemem lazım ki benim İngilizce seviyem hiç iyi değildi.

   

  Gitmeden önce gidersem orda kötü bir sürprizle karşılaşır mıyım, vize alabilir miyim gibi bir sürü konuda sıkındı çektim. Amerika’ya yalnız gittim. Ne kaldığım evde ne de çalıştığım yerde Türk yoktu. İlk gittiğim zaman İngilizcede biraz zorlandım. Evdekilerde benim gibi öğrenci oldukları için onlarla anlaşmak zor olmuyordu. İş yerinde de hep aynı terimler kullanıldığı için fazla zorlanmadım. İlk başlarda geri dönsem mi dediğim zamanlar olsa da alıştıkça ve eğlendikçe her şey daha zevkli hale gelmeye başladı. Orada araba kiraladık, arkadaşlarla bol bol gezdik, eğlendik ve daha güzel nasıl yaşanabileceğini öğrendik. Çevremde hiç Türk olmadığı için İngilizcemde gerçekten büyük ilerlemeler oldu. Bu konuda kendimi şanslı görüyorum.

   

   

  Yaşadığım yerin adı “Harrisburg”du. Harrisburg küçük bir şehirdi. İkinci iş imkânı pek yoktu. İkinci iş bulmamız biraz uzun sürdü sonra alışveriş merkezinde stantlarda satış elemanlığı yaptım. Ama ikinci işi bulduktan sonra gerçekten iyi para kazandım. İlk işim McDonalds biraz zor olsa da eğlenceli ortamı bakımından daha iyiydi diyebilirim. Pensilvanya sıradan bir yer ama  New York’a arabayla 2,5 saat uzaklıkta olması büyük avantaj. Ayrıca Atlantic City’ye ve Washington’a falan da yakın olması sebebiyle arabası olanlar için merkezi bir yer.

   

   

  Gitmeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem vize alabilir miyim diye kesinlikle endişelenmesinler. Orada konaklama nasıl falan gibi konulara kafalarını fazla yormasınlar, sadece işlerini seçerken iş hangi özellikleri kapsıyor, ne kadar kira verecekler, ayda ne kadar kazanacaklar gibi ayrıntılara baksınlar. Birinci amacı İngilizceyi geliştirmek olanlar Amerikalılarla takılsınlar. Özellikle erkekler için söylüyorum; gittiğiniz gibi Amerikalı bir kız arkadaş bulun. İngilizceyi geliştirmenin en iyi yolu bu (şaka yapmıyorum). Harika bir hayat yaşayabilirsiniz ve seneye bu zamanlar gelecek yazı iple çekiyor olacaksınız; tıpkı şuan benim olduğum gibi.

   

  Mücahit KÜÇÜK

  KATÜ, İktisat öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Pennsylvania Eyaleti,Philadelphiaşehrindeki McDonalds’da çalıştı

   

 71. İdealsas
  Gökhan Tavşan | 15.01.2016

  Bu benim için büyük bir fırsattı günde yüzlerce müşteriyle yüz yüze konuşma fırs

 72. Bu benim için büyük bir fırsattı günde yüzlerce müşteriyle yüz yüze konuşma fırsatım olup bu benim mevcut olan İngilizce seviyemi bir kademe arttırmak için iyi bir imkândı ve bende bunu iyi bir şekilde değerlendirdiğime inanıyorum...

  Öncelikle gerek program öncesi ve gerek program sonrası göstermiş olduğunuz yardım ve kolaylıklardan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum.

   

  Bildiğiniz üzere ben Pennsylvania eyaletinde 3 ay boyunca kaldım ve programın son zamanlarında New York’u gezme fırsatı elde ettim. Programa katılacak olan arkadaşlarımıza öncelikle uçuş ve yasal olarak çalışma esnasında gerekli olacak tüm evrak, dosya ve belgelerinin hazır olup olmadığını, ayrılmadan kontrol etmelerini önemle hatırlatıyorum, biliyoruz ki bu tur belgelerin eksik çıkması durumunda geri dönüş olmadığı için önemli problemlerle karşılaşma ihtimali doğabilir.

   

   

  Nitekim ben tüm ve belge ve evraklarımı hazırladım ve yanıma bazı kişisel eşyalarımı aldıktan sonra havaalanının yolunu tuttum, artık gitmek için hazırdım önümde uzun bir yolculuk vardı, bağlantılı bir uçuşa sahiptim (İstanbul-Amsterdam-Detroit-Pennsylvania) sevinçli olduğum kadar heyecanlıydım da, Detroit'e kadar güzel bir yolculuk geçirdim ama ne olduysa oraya indikten sonra oldu, uçağımız 1 saat rötar yapmış ve ben son uçağımı kaçırmıştım ve Amerika'ya gelir gelmez benim Amerika maceram bu şekilde başlamış oldu:) neyse ki bir yolunu bulup Pennsylvania' ya gelebildim.

   

  İlk zamanlarda tabi ki ben de oranın kültürüne alışmak adına biraz zorluk çektim ama günler geçtikçe çabucak oranın yasam tarzına adapte olabildim. Güzel bir işim ve arkadaş grubum vardı ve işimi artık gerçekten çok iyi yapar hale gelmiştim, kendim McDonalds'da Front Counter görevlisi olarak çalışıyordum, müşterilerden sipariş alıp onlara yemek konusunda yardımcı oluyordum. Bu benim için büyük bir fırsattı günde yüzlerce müşteriyle yüz yüze konuşma fırsatım olup bu benim mevcut olan İngilizce seviyemi bir kademe arttırmak için iyi bir imkândı ve bende bunu iyi bir şekilde değerlendirdiğime inanıyorum. Elbette bende kimi zaman maddi-manevi zorluklarla karşılaştım ve bunlar bana gerçekten tecrübe kazandırmış oldu ve ben bunları zamanla atlattım, artık o gibi durumlarda neler yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi oldum.

   

   

  Programın benim için ayrı bir önemi de; ilk defa uçağa binecektim, ilk defa ülke dışına çıkacaktım ve ilk defa bir işyerinde çalışacaktım, kendim çalışıp kendi paramı kazanacaktım ve bunları bilmek çok heyecan vericiydi. Orada yaşadığım müddetçe gerek eyalet içi ve gerekse eyalet dışında birçok şehri gezme fırsatım oldu bu sure zarfında ise çok güzel arkadaşlar edinme fırsatı elime geçti. Benim için harikulade bir duyguydu, bambaşka bir yaz dönemi geçiriyordum ve çok mutluydum ve nitekim aynı güzel duygularla programı tamamlayıp ülkeme hayırlısıyla dönüş yapmış oldum.

   

  Programa katılmak isteyen arkadaşlara gelince onlara şunları söyleyebilirim; Gerçekten seveceğiniz ve sizi maddi ve manevi acıdan tatmin edecek işleri seçmeye çalışın. Yanınıza mutlaka ilk birkaç hafta size yetecek kadar para bulundurun. Sorumlu olduğunuz işi elinizden gelen en iyi şekilde yapın çünkü oradaki işverenler çalışkan ve istekli olan çalışanlarını severler ve onları maddi-manevi her zaman kollarlar. Son olarak ve en önemlisi bir kültürü yansıttığınızı asla unutmayın; bu yüzden her zaman açık sözlü, ahlaklı ve dürüst olun çünkü bir Türk olarak hiçbirimiz ülke ve milletimizin kotu şeylerle anılmasını istemeyiz

   

   

  Siz birkaç paragraf demiştiniz ama sanırım benim paylaşacaklarım biraz uzun oldu:) ama inanın daha sizlere hiç bir şey anlatmadım:) Son olarak e-maile birkaç resim ekliyorum.  Yüksek Lisansa başlamam durumunda sizlerle bir başka Amerika macerası neden olmasın.

   

  Hoşçakalın...

   

  Gökhan TAVŞAN

  Erciyes Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Pennsylvania Eyaleti,Philadelphiaşehrindeki McDonalds’da çalıştı

   

 73. İdealsas
  Birkan Kahraman | 15.01.2016

  Oradayken hissettim Amerika’da olduğumu. Bu sene Amerika’ya gidecek arkadaşlara

 74. Oradayken hissettim Amerika’da olduğumu. Bu sene Amerika’ya gidecek arkadaşlara New York mutlaka uğramalarını tavsiye ederim...

  İdealsas:  Vermiş olduğumuz Work and Travel hizmetinden genel olarak memnun kaldınız mı?

  Birkan:Genel olarak memnun kaldım çünkü olabilecek her konu hakkında bana ellerinden gelen yardımı yaptılar ve de benim insanı bunaltacak sorularıma da gerekli sabrı gösterdiler.

   

  İdealsas:  WAT’a İdealsas güvencesi ile katılmanın en büyük avantajını neydi?

  Birkan:İşimizin ve de kalacak yerimizin garanti olmasıydı.

   

   

  İdealsas:  Amerika’da karşılaştığınız en büyük problem neydi ve bu problemi çözerken nasıl bir yol izlediniz?

  Birkan: En büyük problem demek istemiyorum ama Alaska’dan dönüşte uçağa binmek için x-ray cihazından geçerken valizimin içinde unuttuğum traş bıçağım yüzünden yaklaşık yarım saat kadar ayrıntılı arandım. Ama şanslıydım ki güvenlik görevlilerinden biri Türkiye’de yaklaşık 1 yıl kalmış ve benim de Türk olduğumu öğrenince bu yarım saat boyunca hep Türkiye ve de burada neler yaptığım hakkında konuştuk. Olumsuz durum benim için iyi bir pratik deneyime dönüştü.

   

  İdealsas:  Amerika’da hangi iste çalıştınız, çalıştığınız is maddi açıdan sizi tatmin etti mi? Seçtiğiniz isin sizin için eksileri ve artıları nelerdir?

  Birkan: Alaska’da balık fabrikasında çalıştım. Maddi açıdan pek tatmin olmadım ama manevi açıdan olarak hayatımda yaşadığım en iyi yazdı diyebilirim. Maddi açıdan memnun kalmamamın sebebi bu seneki somon sezonun benim bulunduğum yerde çok kötü olması ya da fabrikanın başarısızlığı da olabilir. Çünkü fabrikaya çok az balık geliyordu.

   

   

  İdealsas:  Bu sene de work and travel programına gitmeyi düşünür müsünüz?

  Birkan: Sadece düşünüyorum ama imkânım olsa her yıl gitmek isterim.

   

  İdealsas:   Work and travel’a giderken beklediklerinizle , karşılaştıklarınız arasındaki farklar nelerdir ?

  Birkan: Aslında kafanda hiç bir şey hayal etmemiştim; burası şöyledir burası böyledir diye. Ben sadece yaşayıp öğrenmek istiyordum. Bu yüzden pek bir hayal kırıklığım yok. Tek hayal kırıklığım herkesin dediği “Alaska’da çok iyi para kazanılıyor” teziydi. Ben bunu biraz yanlış düşünüyorum çünkü sezon çok kötüyse yapacak hiçbir şeyiniz olmuyor; para kazanmak için ama tek iyi yanı konaklamama ve de yemeğe para vermemem oldu. Çünkü bunları fabrika karşılıyordu.

   

   

  İdealsas:   Bir kaç cümle ile genel izlenimlerinizi ve eklemek istediklerinizi aktarabilir misiniz?

  Birkan: Tatilimin Alaska kısmı çok güzeldi. Oraya benim gibi dünyanın her yerinden gelen bir sürü öğrenci arkadaşla tanıştım. Hatta çoğuyla haberleşmem devam ediyor. Hatta biri Türkiye’ye bile geliyor. New York kısmı ise benim için ayrı bir şeydi. Oradayken hissettim Amerika’da olduğumu. Bu sene Amerika’ya gidecek arkadaşlara New York mutlaka uğramalarını tavsiye ederim.

   

  Birkan KAHRAMAN

  Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Alaska Eyaleti’ndeçalıştı

   

 75. İdealsas
  Rıza Kaya | 15.01.2016

  İlk önce İdealsas’ın ayarladığı otelde kalıyordum. Daha sonra şehri yavaş yavaş

 76. İlk önce İdealsas’ın ayarladığı otelde kalıyordum. Daha sonra şehri yavaş yavaş keşfetmeye başlayınca iş yerine daha yakın bir yere tasındım...

  Sevgili arkadaşlar,

   

  Eminim şu an hepiniz bir takım şeylerin peşinden koşuyorsunuz. Üniversite öğrencileri olarak yıl boyunca gösterdiğimiz emeğin hakkını hepimiz almak için uğraşıyoruz ama bu süreçte kendimizi akademik yönden geliştirirken sosyal yönelimleri eksik bırakıyoruz. Özellikle staj dışında çoğu üniversiteli yaz tatilinde sadece zaman geçiriyor ve belki bize hayatımıza çok önemli şeyler katacak faaliyetlerden uzak duruyoruz.

   

   

  Şimdi hepiniz bu yazıyı okuduğunuza göre work and travel programı hakkında bilgi edinmeye çalışıyorsunuz. Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. 2. sınıf öğrencisiyim. Bu programı gecen sene duymuştum ve baştan ilgimi çekmişti. Bu sebeplerle programın içeriğini, şartlarını, bana katacaklarını öğrenmek için araştırmaya başladım. Daha önce bu programla Amerika’ya gitmiş öğrencilerle irtibata geçtim ve baştan heveslendiğim bu işi şüpheyle bakmaya başladım. Çünkü birkaç kişi dışında genelde insanlar oraya gittiklerini ve sadece çalışıp döndüklerini anlattılar. Ama yine de ben kendim araştırmaya devam ettim. Sonunda bir karar verip kayıt oldum. Öncelikli amacım yabancı dil sorununu halletmekti.

   

   

  Okul bittikten bir kaç gün sonra toparlandım ve 3 ay boyunca kalacağım bilmediğim bir ülkeye yola çıktım. Basta her şey çok zor görünüyordu ve kafamda birçok soru işareti vardı. Kalacağım yer, oradaki isim, oradaki insanlar ve neyle karşılaşacağım konusunda endişeliydim. Gittiğim yer Mrytle Beach güzel turistik bir sahil kasabasıydı. Başta alışamasam da burayı zamanla sevmeye başladım. İlk önce İdealsas’ın ayarladığı otelde kalıyordum. Daha sonra şehri yavaş yavaş keşfetmeye başlayınca iş yerine daha yakın bir yere tasındım. Otobüs hatlarını ve durakları öğrenip ulaşım sorununu çözdüm. Daha sonra beraber kaldığım arkadaşlarımla araba kiralayarak hem ise rahat gidip gelmeye hem de boş zamanlarımızda Amerika’nın sahil kasabalarını dolaşmaya başladık. Bundan sonra ikinci ise girdik. Hem de tanıdığım herkes rahatlıkla boş zamanlarında yapacak uğraşlar edindi. Bu dediklerimizi yapamayanlar da oldu tabi ki. Ama biz de bu yaptıklarımızı soruşturarak konuşarak cesaret ederek yaptık. 3 ay boyunca tekdüze bir hayat yaşamayı seçmedik. Sonuç olarak insanlarla iyi ilişkiler kurduk ve bu sayede sadece dilimiz değil diğer özelliklerimizi de geliştirme fırsatı yakaladık. Ayrıca iyi para kazandık ve dolu dolu bir 3 ay geçirdik.

   

   

  Benim kanaatimce WAT programı insanların hem kendine vakit ayırması hem çalışarak hayata bir başlangıç yapması hem de yeni bir ülkede farklı insanlarla yaşamayı öğrenmesi bakımından hayatimin en önemli devrelerinden biriydi. İnanın eğer kendinize güvenirseniz yapamayacağınız şey yok. Yasayacağınız zorluklardan bile ileride ders alacak ve tek başınıza onları çözmeyi öğreneceksiniz. Şimdiden hepinize hayırlı yolculuklar dilerim.

   

   

  Rıza KAYA

  İTÜ, Elektrik Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, South Carolina Eyaleti’nde,Steak-N Shake’de çalıştı

 77. İdealsas
  Bilge Kaan Eroğlu | 15.01.2016

  Masrafınızı çok rahat çıkarıp iyi bir ücretle geri donuyorsunuz ülkenize. Çünkü

 78. Masrafınızı çok rahat çıkarıp iyi bir ücretle geri donuyorsunuz ülkenize. Çünkü ben iyi para kazandım...

  Merhaba arkadaşlar.

   

  Size öncelikle şunu söylemek isterim Amerika’yı mutlaka görmenizi isterim Amerika’da çalışmak ise çok zevkli, hem çalışıyorsunuz hem de İngilizcenizi çok iyi seviyeye taşıyorsunuz.

   

   

  Amerika’da çalışmak ayrıca kolay ve fazla yorucu değil yaptığınız işler. İnsanları ise gerçekten iyi Türkleri seviyorlar. Yeni kültürler görmek yeni insanlarla tanışmak güzel, değişik ülkelerden gelen insanlarla beraber çalışıyorsunuz ve tanışmak fırsatınız oluyor, bu çok güzel bir olay bence.

   

   

  Ücrete gelince masrafınızı çok rahat çıkarıp iyi bir ücretle geri donuyorsunuz ülkenize. Çünkü ben iyi para kazandım, bu arada İdealsas ayrıcalığını da unutmamak gerekir. Amerika’da çalışmak ve gezmek için daha fazla beklemeyin!

   

   

  Bilge Kaan EROĞLU

  Nahcivan Devlet Üniversitesi, Resim Bölümü öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti’nde,New Yorkşehrindeki Darien Lake Six Flags’de çalıştı

   

 79. İdealsas
  Paşa Fırat Özer | 15.01.2016

  Programı seçecek arkadaşlar en büyük tavsiyem ise beklentilerini iyi belirleyip

 80. Programı seçecek arkadaşlar en büyük tavsiyem ise beklentilerini iyi belirleyip programın karşılayabilecek olmasını iyi hesap etmeleridir...

  Merhaba bu yaz döneminde New York eyaletinin Buffalo şehrinde Darien Lake isimli Eğlence Parkında çalıştım.

  Hayatımdaki tecrübeler arasında en ilginci olduğunu söyleyebilirim. İlk etapta zorlu bir çalışma evresi geçirdim bu dönemde yemek ve o kültüre alışma konusunda çok zorluk çektim. Sonralarda alışmaya başladım ve Amerika hayalini kafamda farklı kurduğum için bu gezi bana zevk vermemeye başladı ve bu yüzden 2 aylık bir sureden sonra programı bitirme kararı aldım ve bitirdim...

  Benden sonra gelen arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre kalan zamanlarda ortama daha fazla alışıp çok zevkli zamanlar geçirip güzel bir birikim yapabilmişler... Programı erken bitirdiğim için pişman değilim ama kalsaydım daha güzel zamanlar geçirebilirdim kim bilir???:)

  Programı seçecek arkadaşlar en büyük tavsiyem ise beklentilerini iyi belirleyip programın karşılayabilecek olmasını iyi hesap etmeleridir... Ama bence Amerika rüyasına değer....:)  

   

  Paşa Fırat ÖZER

  Nahcivan Devlet Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti’nde,New Yorkşehrindeki Darien Lake Six Flags’de çalıştı

   

 81. İdealsas
  Hülya Topal | 15.01.2016

  Bence herkes en az bir kere gitmeli. Kararsız kalanlar kesinlikle iç rahatlığıyl

 82. Bence herkes en az bir kere gitmeli. Kararsız kalanlar kesinlikle iç rahatlığıyla tercihlerini gitme yönünde kullansınlar...

  İdealsas:Work&Travel programıyla ilk tanışmanız nasıl oldu?

  H.T:Adana’ya arkadaşlarımın yanına gitmiştim onlar da Amerika’ya work and travel programına katılmayı düşünüyorlardı. Anlattılar şartları gerekenleri söylediler. Böylece tanışmış oldum.

   

  İdealsas:İdealsas’ın bu programı tanıtmakta sana ne gibi faydaları dokundu? Gitmeden önce sana anlatılanlarla gittikten sonra gördüklerin ve yaşadıkların arasında bir fark var mıydı?

  H.T:Aslında pek fark yoktu. Klasik anlatılanlar… Gittim, çalıştım, gezdim, alışveriş yaptım geldim.

   

  İdealsas:Neden İdealsas? idealsas Work&Travel programı adına sana, diğer şirketlerde olmayan ne sundu?

  H.T:Açıkçası İdealsas bir tesadüf oldu arkadaşımızın bir tanıdığı bu şirkette çalışıyordu onun vasıtasıyla bu şirketi seçtik ama bir şikâyetim yok yani şirketten memnun kaldım. Orda tanıştığımız diğer firmalardan gelen bazı arkadaşlarımdan memnun olmayanlar vardı.

   

   

  İdealsas:Bir sürü Yurtdışı Eğitim firmasının arasından İdealsas’ı seçtin. İdealsas sana Amerika’ya giderken ve gittikten sonra ihtiyacın olduğunda destek oldu mu?

  H.T:Bizim tek bir şikâyetimiz oldu o da otel konusunda onda da sanırım iletişim probleminden kaynaklandı.

   

  İdealsas:Amerika’nın hangi şehrine gitmeyi tercih ettin? Hangi işi seçtin, neden?

  H.T:Virginia Williamsburg’a gittik. McDonalds’da da çalıştık. İdealsas bizi grup şeklinde McDonalds’a kabul ettirdi, onun için de orayı tercih ettik. Ama tavsiye isterseniz kesinlikle eğlence parklarını öneririm.

   

  İdealsas:Vize aşamasında İdealsas sana danışmanlık hizmeti verdi. Bu hizmetin sana ne gibi faydaları oldu?

  H.T:Vizede çıkacak bütün soruları söylediler.

   

  İdealsas:Amerika’ya ilk ayak bastığında neler hissettin?

  H.T:  Heyecanlandım dünyanın bir ucu sonuçta…

   

  İdealsas:İş yerin nasıldı? Çalışma ortamından ve yaptığın işten memnun kaldın mı?

  H.T:Eğlenceli değildi ama sonuçta çalıştım.

   

   

  İdealsas:Çalışma hayatına başladıktan sonra yaşadığın ülkeye ve yeni ortamına uyum sağlamakta sıkıntı yaşadın mı? Yaşadınsa bunları nasıl aşmayı başardın? Program süresince arkadaşlarını Türk öğrencilerden mi yoksa diğer ülke öğrencilerinden mi seçtin?

  H.T:  Ben sıkıntı çekmedim çünkü biz 8 Türk arkadaştık ve hep beraberdikJBenim İngilizcem çok iyi değildi geliştirmek yerine Türk arkadaşlarla muhabbet etmeyi tercih ettim yani gelişmemesi tamamen benim suçum.

   

  İdealsas:Sence programa Türk arkadaşlarla beraber katılmak ve aynı iş yerinde çalışmak avantaj mı dezavantaj mı? Neden?

  H.T: Elbette İngilizce açısından dezavantaj çünkü genelde onlarla konuşuyorsun McDonald küçük bir mekan o küçücük mekanın içinde 8 Türk

   

  İdealsas:Çalışma saatlerin nasıldı? Fazla mesai yaptın mı?

  H.T: Her gün 8 saat çalıştık bazı günlerde de mesai oluyordu.

   

  İdealsas:İstediğin ya da beklediğin kadar kazanabildin mi?

  H.T: Vergi kesilmiş haliyle 3000 dolar civarı kazandım.

   

  İdealsas:Birikim yapabildin mi? Yoksa Türkiye’ye eli boş mu döndün?

  H.T: Evet, birikim yapabildim.

   

   

  İdealsas:Daha fazla para kazanmak istiyorum diyenler için ikinci hatta üçüncü bir iş bulmak zor mu?

  H.T: Hayır değil. Bunun için biraz erken gitmek lazım (temmuz başı çok geç) çünkü diğer ülkelerden de birçok öğrenci geliyor hatta onlar Türklerden daha önce geliyorlar ve nerdeyse bütün işlere yerleşiyorlar.

   

  İdealsas:Kaldığın yerle çalıştığın yer arasındaki mesafe ne kadardı?

  H.T: Yürüyerek bir saatti…

   

  İdealsas:Ulaşım konusunda herhangi bir zorluk yaşadın mı? Hangi ulaşım aracını kullandın?

  H.T: Otobüs kullandık çünkü bir buçuk dolara bir bilet alıyorduk gün boyu bu bileti sınırsız kullanabiliyorduk.

   

  İdealsas:İş dışında gezip dolaşma fırsatın oldu mu? Nereleri gezdin? Bu programa katılacak olan öğrencilere nereleri gezmelerini önerirsin?

  H.T: Evet iş çıkışlarında hep geziyorduk. Ekstra olarak Washington, Virginia Beach ve New York’u gezdim.

   

  İdealsas:Amerika’da yaşayan insanlar hakkındaki görüşlerin nelerdir? Size yaklaşımları nasıldı? Samimi ve sıcak mı? Yoksa soğuk ve önyargılı mı?

  H.T: Bizlere çok sıcak ve samimi davrandılar ve birçok konuda ellerinden geldikçe yardım ettiler. Baba ve anne gibi tavsiyelerde bulundular.

   

   

  İdealsas:Amerika’nın yemeklerinin çok kalorili olduğu söylenir. Yiyecek konusunda bir sıkıntı yaşadınız mı? Daha çok nerelerde yemek yedin?

  H.T: Biz sürekli McDonald da yedik, her gün bir öğün ücretsizdi otele gidince de çorba, makarna, pizza yapıp yiyorduk orada her şey dondurulmuş mikro dalgaya atıp ısıtıyorduk.

   

  İdealsas:Yeni bir ülkede yaşamaya başlayan insan gittiği ülke ile kendi ülkesi arasında çeşitli karşılaştırmalar yapar. Sence Amerika’da olup da keşke Türkiye’de de olabilseydi dediğin yönler oldu mu? Ya da tam tersine Türkiye’nin ve Türklerin sahip olup da Amerika’da olmayan eksiklikler tespit ettin mi?

  H.T: Orda her şey araba ile yapılıyor ve bunu çok sevdim en güzeli de aldığın bir ürünü açıklama yapmadan geri verebiliyorsun ya da aldığın herhangi bir üründe sorun çıkarsa onu geri alıp açılmamış başka bir paket veriyorlarJYalnız biz New York’a otobüsle gittik bilet aldık otobüsün saati belli olduğu halde o otobüse binemedik sıraya giriyormuşsun kim kaparsa oluyormuş tabi biz Türkiye’de ki gibi koltuk numaralı falan zannettik. Alakası yokmuş bir sonraki otobüs için 2 saat daha bekledik ve ben bu durumu ABD’de yaşadığım için çok şaşırdım…

   

  İdealsas:Bundan sonra Amerika denince aklına ilk gelen ne olacak? Seni en çok etkileyen yönü nedir Amerika’nın?

  H.T: AlışverişJBu kadar ünlü markaların orada bu kadar ucuz olması.

   

   

  İdealsas:Amerika’ya gitmeden önceki dünyaya bakış açınla şu anki bakış açın arasında bir değişiklik oldu mu?

  H.T: Pek olmadı açıkçası aynı görüş açılı ben

   

  İdealsas:Work and Travel programına keşke katılmasaydım dediğin seni hayal kırıklığına uğratacak durumlar oldu mu?

  H.T: Olmadı iyi ki gitmişim diyorum. Bence herkes en az bir kere gitmeli. Kararsız kalanlar kesinlikle iç rahatlığıyla tercihlerini gitme yönünde kullansınlar. Ben gitmeden o kadar çok kararsızlıklar yaşadım ki kararsız kalanları çok iyi anlayabilirim. O yüzden boşuna gitmeme fikriyle yorulmayın.

   
   

  İdealsas:Work and Travel programının sana en cazip gelen ve sana en fazla katkısının olduğunu düşündüğün yönü nedir?

  H.T: Evet bu sayede kolaylıkla Amerika’ya gittim aileme yük olmadan çalışma hayatını orda öğrendim birçok eyalet gezdim gördüm. Alışveriş yaptım ve hayatımda ilk defa çalıştım ve ilk maaşım dolar oldu bu çok hoşuma gitti.

   

   

  İdealsas:Work&Travel İngilizce’ni geliştirmeni sağladı mı?

  H.T: Aslında bu tamamen kişisel çok fazla Türklerle olmazsan illa ki gelişiyor ama dediğim gibi ben genelde Türk arkadaşlarla takıldığım için pek fazla bu konuda fayda sağlayamadım.

   

  İdealsas:İngilizcesini geliştirmek isteyenlere Work&Travel’ı önerir misin?

  H.T: Öğrenmek isteyene hayır derim, geliştirmek isteyenlere ise evet öneririm.

   

  İdealsas:Amerika’da yaşamış biri olarak yeni katılımcılara tavsiyelerin ya da uyarıların var mı?

  H.T: Hayır pek yok. iş olarak eğlence parkını seçmelerini öneririm. Hem daha eğlenceli hem de daha yüksek ücret kazanıyorlar. Ayrıca da İngilizce oralarda daha iyi gelişiyor bir de bavullarını boş götürmelerini öneriyorum çünkü oradan dolup geliyor.

   

  Hülya TOPAL

  KATÜ, Çalışma Ekonomisi öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Virginia Eyaleti’nde,Washingtonşehrindeki Mc Donalds’da çalıştı

 83. İdealsas
  Halil İbrahim Kurt | 15.01.2016

  En önemlisi iş fakat biz o konuda çok şanslıydık. İdealsas’ın söylediği gibi haf

 84. En önemlisi iş fakat biz o konuda çok şanslıydık. İdealsas’ın söylediği gibi haftalık saatleri olsun alacağımız ücretler olsun aynısıydı...

  Merhaba arkadaşlar ben Halil. Geçen yaz work and travel ile Amerika’ya gittim. South Carolina’nın Myrtle Beach şehrinde Steak’n Shake isminde bir restoranda 3 ay 20 gün çalıştım.

   

  Arkadaşlar buradan giderken en çok ben orada yapamam diye korkan kişilerden birisiydim. Korkmamın nedeni İngilizcemin çok kötü olması hatta vizeyi alırken bile çok heyecanlanmıştım. Her gün alabilir miyim diye İdealsas’da benimle bire bir ilgilenen Aydın Bey’i arıyordum. Neyse ki tek sefer de aldım. Yola çıkacağım son gün Aydın Bey bana havaalanında, uçakta ve oraya varınca ne yapacağımı anlattı. Tabi ilk kez böyle bir yolculuğa çıkacağım için hem korku hem de heyecanlıyım fakat uçakta ve indiğimde her şey bana anlatılanlar gibi geçtiğinden dolayı bayağı rahatlamıştım.

   

   

  Hiç sorun olmadı değil tabi böyle bir riske girmenin en güzel yanı da yaşayarak öğrenmek ve sorunlarla tek başına savaşmak. En büyük sorunumuz kalacak yer oldu. İlk kaldığımız motel hem pahalı hem de işe bayağı uzaktı. Bir diğer problem otobüsler otobüslerin hareket saatlerini biliyorduk fakat geçtiği yeri bulamayınca kaçırıyorduk. Kaçırınca taksi çağırıyorduk fakat taksiler çok pahalı fakat bizden sonra gelen arkadaşlar çok konuda bizden çok şanslıydı. Onlar geldiğinde kalacak yeri de otobüs sorununu da çözmüştük. Aslında en önemlisi iş fakat biz o konuda çok şanslıydık. Bize İdealsas’ın söylediği gibi haftalık saatleri olsun alacağımız ücretler olsun aynısıydı. Orada yine Türk arkadaşlarımızı gördük işi istediği gibi olamayınca bütün düzenleri bozulmuştu. Bazıları geri dönmeyi düşündü bazıları ise eyalet değiştirmek zorunda kalmıştı.

   

   

  Başta da söylediğim gibi İngilizcem iyi olmadığından dolayı en çok korktuğum işte başarısız olmak veya atılmak. Buda beklediğim gibi olmamıştı. Buradan giderken arkadaşım bana korkma sen bu güler yüzünle en iyisi olur ve çok iyi anlaşırsın söylemişti. Nitekim öylede oldu işte hiç sorun yaşamadım hatta müdür benim çok iyi olduğumu söyledi. Kısa zamanda bulunduğum bölümde adeta vazgeçilmez olmuştum. Birde arkadaşımın söylediği gibi güler yüzüm sayesinde adeta oranın maskotu olmuştum. Dönmeme yakın fotoğrafımı panoya asıp güler yüzümden dolayı beni örnek gösterdiler ve CHI’dan çalışmamdan dolayı teşekkür maili aldım.

   

   

  Arkadaşlar gördüğünüz gibi ne dil önemli nede tecrübe biraz güler yüz birazda saygı, sevgi oldu mu inanın yapamayacağınız ülke, başaramayacağınız iş yok. Arkadaşlar ben orda birde kaza geçirdim. Caddenin ortasından giderken başım döndü ve arabanın önüne düştüm. Bisikletim kırıldı beni ambulansla hastaneye kaldırdılar. Neyse ki çok kötü bir şey yoktu.  Fakat çıkışta duyduğum rakamla şaşırdım iki sargı bezi için 185 dolar istediler veya varsa Insurance istediler neyse ki Türkiye’den bana vermişlerdi ve onu verdim ve parayı ödemekten kurtardım.

   

   

  Dahası da var bütün bu tecrübelerin yanında en güzel şekilde eğlendim. Bir tatilde yapabileceğim her şeyi yaptım ve hiç görmediğim sadece sinemalardan görebileceğim yerleri gördüm.

   

  Halil İbrahim KURT

  Sakarya Üniversitesi, Otomotiv Öğretmenliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, South Carolina Eyaleti’nde,Steak’n Shake’de çalıştı

 85. İdealsas
  Emel Ayaz | 15.01.2016

  İkinci hatta üçüncü işi bulmak hiç de zor değil. Amerika bu konuda bol seçeneği

 86. İkinci hatta üçüncü işi bulmak hiç de zor değil. Amerika bu konuda bol seçeneği olan bir ülke...

  Work&Travel programıyla ilk tanışmanız nasıl oldu?

  WAT programıyla tanışmam okulda gördüğüm afislerle oldu. Basta hiç bir fikrim yoktu bu program hakkında daha sonra kendimce biraz araştırma yaptım ve benim için uygun bir program olduğuna karar verdim.

   

  İdealsas’ın bu programı tanıtmakta sana ne gibi faydaları dokundu? Gitmeden önce sana anlatılanlarla gittikten sonra gördüklerin ve yaşadıkların arasında bir fark var mıydı?

  İdealsas ile ilk tanıştığımda aslında bilmediğim bir çok ayrıntı olduğunu öğrendim. Hiçbir soruya gerek kalmayacak şekilde eksiksiz bir tanıtım yaptılar bana. Benim seçtiğim is ilk defa WAT programıyla öğrenci alan bir iş olduğu için aslında gitmeden önce iş hakkında pek bilgisi yoktu kimsenin yanı ben ilk olarak gidip yasayarak öğrenmiş oldum.

   

  Neden İdealsasİdealsas Work&Travel programı adına sana, diğer şirketlerde olmayan ne sundu?

  İdealsas’ta ki samimi ortam her şeyden önce endişelerimi en aza indirmemi sağladı bundan dolayı seçimimi İdealsas yönünde kullandım.

   

   

  Bir sürü Yurtdışı Eğitim firmasının arasından İdealsas’ı seçtin. İdealsas sana Amerika’ya giderken ve gittikten sonra ihtiyacın olduğunda destek oldu mu?

  Her zaman destek oldu, ne zaman aklıma bir soru takılsa hepsine bıkmadan cevapladılar.

   

  Amerika’nın hangi şehrine gitmeyi tercih ettin? Hangi işi seçtin, neden?

  Amerika’da Maryland eyaletinde Salisbury şehrine bağlı Hurlock’a gittim. Gıda üretimi yapan bir firmada çalışmayı tercih ettim çünkü aynı zamanda eğitimimle ilgili güzel bir tecrübe yasayabilmeyi amaçladım

   

  Vize aşamasında İdealsas sana danışmanlık hizmeti verdi. Bu hizmetin sana ne gibi faydaları oldu?

  Vize alma konusunda bütün evraklarımı İdealsas hazırladı ve bana gereken tüm bilgileri anlattı, vizemi aldığım gün hiçbir zorluk çekmeden kolayca vizemi aldım.

   

  Amerika’ya gittiğinde havaalanında seni karşıladılar mı? Kalacağın yere nasıl gittin?

  Evet, Amerika’ya gittiğimde beni işyerimden değil kendi tanıdığım bir yakınım karşıladı. Hafta sonu olduğu için onunla birlikte pazartesine kadar kaldım, pazartesi günü otobüs ile New York’tan Salisbury’e geçtim orda işverenim karşıladı ve beni kalacağım yere götürdü.

   

  Amerika’ya ilk ayak bastığında neler hissettin?

  Uzun bir uçuştan sonra birazda yalnız olmanın etkisiyle havaalanından çıkana kadar gergindim daha sonra yeni bir yeri keşfetmenin heyecanıyla gerginlik kalmadı, halimden gayet memnundum.

   

   

  İş yerin nasıldı? Çalışma ortamından ve yaptığın işten memnun kaldın mı?

  İşyerimden çok memnun kaldım, gerek işveren gerek çalışanlar olsun gayet iyi davrandılar. Yaptığım iş konusunda da çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

   

  Çalışma hayatına başladıktan sonra yaşadığın ülkeye ve yeni ortamına uyum sağlamakta sıkıntı yaşadın mı? Yaşadınsa bunları nasıl aşmayı başardın?

  Tabi ki yasamakta olduğun ülkede yeni bir kültürün getirdiklerini hemen kabul etmek kolay bir durum değil ama zamanla alıştım. Diğer ülkelerden gelen arkadaşlarımla tanışıp kaynaşmak zorlukları daha kolay anlatmamı sağladı, onlarla kültür alışverişinde bulunmak oldukça eğlenceliydi.

   

  İş yerinde senden başka Türk öğrenciler var mıydı? Program süresince arkadaşlarını Türk öğrencilerden mi yoksa diğer ülke öğrencilerinden mi seçtin?

  Türkiye’den gelen benle birlikte toplam 6 öğrenciydik. Arkadaşlarımı seçerken hiçbir ayrım yapmadım hem diğer Türklerle çok iyi arkadaş hem de diğer ülkelerden çok güzel arkadaşlara sahip oldum.

   

  Sence programa Türk arkadaşlarla beraber katılmak ve aynı iş yerinde çalışmak avantaj mı dezavantaj mı? Neden?

  Aslında bu duruma göre değişir bence, şöyle ki; İngilizceyi geliştirme açısından dezavantaj olsa da bu da çalıştığınız yere bağlı. Benim çalıştığım yerde herkes farklı kısımlarda çalıştığı için aramızda konumsa gibi bir durum olmadı ancak isten sonra bir arada olduğumuz için kendi aramızda Türkçe konuşuyorduk ama eğer ki diğer ülkeden arkadaşlarla berabersek ortak dil İngilizce konuşuluyordu. Türklerle beraber olmanın avantajı ise ülkenden bu kadar uzak yabancı bir yerde kendi milletinden birileriyle birbirine destek ve dayanışma içinde olmak zorluklara karşı tutumunuzu güçlendiriyor.

   

  Çalışma saatlerin nasıldı? Fazla mesai yaptın mı?

  Normalde günde 8 saat haftada 5 gün çalışıyorduk fakat zaman zaman hafta içi iş bitmediği zamanlarda 8 saatten fazla zaman zamansa hafta sonu fazla mesai yaptığım zamanlar oldu.

   

   

  İstediğin ya da beklediğin kadar kazanabildin mi?

  Kesinlikle beklediğim kadar kazandım.

   

  Birikim yapabildin mi? Yoksa Türkiye’ye eli boş mu döndün?

  Dönmeden önce tüm WAT öğrencilerinin yaptığı gibi biraz alışveriş yapmama rağmen elimde ufak da olsa bir miktar para ile döndüm.

   

   

  Daha fazla para kazanmak istiyorum diyenler için ikinci hatta üçüncü bir iş bulmak zor mu?

  İkinci hatta üçüncü işi bulmak hiç de zor değil. Amerika bu konuda bol seçeneği olan bir ülke.

   

  Amerika’ya gittiğin zaman kalacağın yer konusunda bir zorluk yaşadın mı? Yoksa belirtildiği gibi her şey hazır mıydı?

  Kalacağım şehre vardığımda her şey hazırdı.

   

  Kaldığın yerle çalıştığın yer arasındaki mesafe ne kadardı?

  Çalıştığım yer ile kaldığım yer arası araba ile yarım saat mesafedeydi.

   

  Ulaşım konusunda herhangi bir zorluk yaşadın mı? Hangi ulaşım aracını kullandın?

  Ulaşımımızı çalıştığım firmanın sağladığı servis ile gerçekleştirdik.

   

  İş dışında gezip dolaşma fırsatın oldu mu? Nereleri gezdin? Bu programa katılacak olan öğrencilere nereleri gezmelerini önerirsin?

  Düzenli çalışma saatlerim olduğundan gezmek için bol vaktim olsa da benim ikinci isim olduğundan hafta sonları da çalıştım dolayısıyla bos zaman buldukça gezmeye çalıştım. New York, Pennsylvania ve kaldığım eyalet(Delaware)’in sahildeki kasabalarını gezdim. Programa katılacak arkadaşlara kesinlikle New York’u görmelerini tavsiye öneririm.

   

  Amerika’da yaşayan insanlar hakkındaki görüşlerin nelerdir?  Size yaklaşımları nasıldı? Samimi ve sıcak mı? Yoksa soğuk ve önyargılı mı?

  Özellikle çalıştığım yerdeki insanlar gayet sıcak davrandılar, kaldığımız yerdeki komsularımızla da iyi anlaştık.

   

  Amerika’nın yemeklerinin çok kalorili olduğu söylenir. Yiyecek konusunda bir sıkıntı yaşadınız mı? Daha çok nerelerde yemek yedin?

  Yemeklerin kalorili olduğuna tamamen katılıyorum. Gidip de dikkat edilmezse birkaç kilo alınıp gelmek muhtemel bir durum. Genelde Türkiye’den bildiğim yerlerde yemek yedim ama Amerika birçok ülkeden gelen insanlardan oluştuğu için zaman zaman farklı kültürlerin yemeklerini de tattım.

   

  Yeni bir ülkede yaşamaya başlayan insan gittiği ülke ile kendi ülkesi arasında çeşitli karşılaştırmalar yapar.  Sence Amerika’da olup da keşke Türkiye’de de olabilseydi dediğin yönler oldu mu? Yâda tam tersine Türkiye’nin ve Türklerin sahip olup da Amerika’da olmayan eksiklikler tespit ettin mi?

  Amerika hemen hemen her alanda çok düzenli bir ülke olduğu için gittiğim ilk günden itibaren bunu fark etmemek mümkün değil ve orda bulunduğum süre içerisinde hep keşke bizde bu kadar düzenli olabilsek diye düşündüm. Fakat bizde olup onlarda olmayan şey ise yemek kültürüydü sürekli hazır yemeğe yöneldikleri için Türkiye’deki ev yemeklerini anmamak elde değil bence kesinlikle böyle bir kültüre sahip olmaları gerekirdi.

   

   

  Bundan sonra Amerika denince aklına ilk gelen ne olacak? Seni en çok etkileyen yönü nedir Amerika’nın?

  Amerika denince geçirdiğim güzel yaz aklıma gelecek, beni en çok etkileyen yani ise insanların çalışma konusundaki düzen ve azimleri oldu.

   

  Amerika’ya gitmeden önceki dünyaya bakış açınla şu anki bakış açın arasında bir değişiklik oldu mu?

  Döndükten sonra çok daha geniş bir pencereden dünyaya baktığımı fark ettim çünkü gerek edindiğim tecrübe gerekse yaşadığım ülke başlı başına bir pencere olduğu için gidecek olan herkese çok şey katacağından eminim.

   

  Work and Travel programına keşke katılmasaydım dediğin seni hayal kırıklığına uğratacak durumlar oldu mu?

  Hiç böyle bir durumla karsılaşmadım aksine gitmeden önceki tereddütlerimin hepsi olumlu yönde değişti ve iyi ki böyle bir programa katılmışım dedim.

   

  Work and Travel programının sana en cazip gelen ve sana en fazla katkısının olduğunu düşündüğün yönü nedir?

  Bu soruya biraz özel olarak cevap vermek istiyorum. Benim çalıştığım yeri, almakta olduğum eğitime uygun olarak seçmiş olmam ve gerçektende bu konuda yanılmamam beni çok mutlu etti ve çalıştığım bölümde yine gayet isime yarayacak tecrübeler edinmemi sağladı.

   

   

  Work&Travel’ın İngilizceni geliştireceği söylendi. Doğru mu? Gerçekten de artık daha mı iyi konuşabiliyorsun?

  Bulunduğunuz ülkenin dili İngilizce olduğu ve yaşamınızı orda sürdürebilmek için mutlaka İngilizce konuşmak zorunda oluyorsunuz bu da ister istemez siz farkında olmasanız da İngilizcenizin gelişmesini sağlıyor ama bunu ancak geri döndüğünüzde daha iyi anlıyorsunuz.

   

  İngilizcesini geliştirmek isteyenlere Work&Travel’ı önerir misin?

  İngilizceyi geliştirmenin en eğlenceli yollarından biri diye düşünüyorum.

   

  Amerika’da yaşamış biri olarak yeni katılımcılara tavsiyelerin ya da uyarıların var mı?

  İngilizce konusunda kimsenin benim İngilizcem yeterli değil konuşamam, konuşsam da karşımdaki beni anlayamaz gibi bir endişesi olmasın çünkü öyle ya da böyle karşıdaki insan sizi anlıyor, işveren ise zaten ne amaçla oraya gittiğinizi bildiğinden aksine onlar bu konuda size yardımcı olma eğiliminde oluyorlar.

   

  Son olarak Amerika’da yaşadığın ve unutamadığın bir anını bizimle paylaşır mısın?

  Ben Amerika’nın büyük şehirlerinden birinde kalmadım hatta küçük, oranın tabiriyle “country” dediğimiz tarza bir kasabasında kaldım. Buna rağmen ilk günlerde Romanyalı arkadaşlar için ikinci bir is bakmak için girdiğimiz bir restoranın Türklere ait olduğunu öğrenince oldukça şaşırmıştım. Burada da Türklerle karşılaştım diye düşünmüştüm…

   

  Emel AYAZ

  Sakarya Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Maryland Eyaleti’nde,Hurlock’da çalıştı

   

 87. İdealsas
  Cihan Bülbül | 15.01.2016

  Diğer firmalarda yaptığım görüşmelerde, herkes Work&Travel’in iyi tarafından bah

 88. Diğer firmalarda yaptığım görüşmelerde, herkes Work&Travel’in iyi tarafından bahsediyor kimse negatif şeylerden bahsetmiyor, yani orada ekstra olabilecek sıkıntılardan...

  Work&Travel programıyla ilk tanışmanız nasıl oldu?

  İlk Tanışmam üniversitede yapılan seminer programları ile oldu. Daha sonra çevremdeki insanların bu programa katılması ile yakından tanıma imkânı buldum.

   

  İdealsas’ın bu programı tanıtmakta sana ne gibi faydaları oldu? Gitmeden önce sana anlatılanlar ile gittikten sonra gördüklerin ve yaşadıkların arasında bir fark var mıydı?

  Tabii ki de, programın içeriği artısı ve eksisi ile detaylı bir şekilde anlatıldı. Ne denildiyse o gerçekleşti. Ekstrada bir durum söz konusu değildi.

   

  Neden İdealsas? İdealsas, Work&Travel programı adına sana diğer şirketlerde olmayan ne sundu?

  Her şeyden önce, güven ve dürüstlük benim için en önemli şeydir. Bu güveni İdealsas ile yaptığım görüşmelerde hissettim. Diğer firmalarda yaptığım görüşmelerde, herkes Work&Travel’in iyi tarafından bahsediyor kimse negatif şeylerden bahsetmiyor, yani orada ekstra olabilecek sıkıntılardan. Fakat İdealsas’ta her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve her şey çok acık ve netti. Ayrıca şirketteki müşteri ilişkisi çok samimiydi. Tabiri yerindeyse danışmandan çok bir arkadaş gibiydiler.

   

   

  Bir sürü Yurtdışı Eğitim firmasının arasından İdealsas’ı seçtin. İdealsas sana Amerika’ya giderken ve gittikten sonra ihtiyacın olduğunda destek oldu mu?

  Tabi ki de her zaman İdealsas desteği vardı. Bir problemin olduğunda danışabileceğin birilerinin olması çok güzel…

   

  Amerika’nın hangi şehrine gitmeyi tercih ettin? Hangi işi seçtin, neden?

  Ben New York Buffalo ya gittim. New York şehrine 650 mildi. Niagara Şelaleri’nin olduğu bölge…  Orada büyük bir dinlenme tesissinde, Lavvaza da çalıştım (bir tür Starbucks tarzı kahve satılın yerdi).

   

  Vize aşamasında İdealsas sana danışmanlık hizmeti verdi. Bu hizmetin sana ne gibi faydaları oldu?

  İdealsas’ın tecrübelerinden yaralanarak, gitmeden önce ne tip sorular çıkabilir onlar söylendi ve sorunsuz bir şekilde kolayca vize alabildim.

   

  Amerika’ya gittiğinde havaalanında seni karşıladılar mı? Kalacağın yere nasıl gittin?

  Beni herhangi bir karşılayan olmadı… Zaten öyle bir vaatte söz konusu değildi. Kalacak yerin adresi Türkiye’deyken bize verilmişti. Orada kendi imkânlarımızla motelimize gittik ve sorunsuz bir şekilde yerleştik.

   

   

  İş yerin nasıldı? Çalışma ortamından ve yaptığın işten memnun kaldın mı?

  Benim işyerim güzeldi, tesisin ortasında kahve satılan bir yerdi. Yaptığım işte iyiydi. Genelde kahve hazırlayıp müşteriye servis yapıyordum. Tabi bunu yanı sıra her işi herkes yapmak zorundaydı. Yer temizliğinden, depo da çalışmaya kadar her şeyi yaptık. Çünkü dediğim gibi herkes her işi bilmeli ve yapmalıydı sonuçta sistem buydu. Ara sıra sıkıntı yaşasak da ben memnundum.

   

  Çalışma hayatına başladıktan sonra yaşadığın ülkeye ve yeni ortamına uyum sağlamakta sıkıntı yaşadın mı? Yaşadınsa bunları aşmayı nasıl başardın?

  Şu bir gerçek farklı bir ülkeye gidiyorsun. Milleti, dini, dili, kültürü… Her şeyi farklı. İlk zamanlarda, yani ilk 2 hafta diyelim her şey çok zor geliyordu. Çünkü hiçbir şey bilmiyorsun anlamaya çalışıyorsun hatta anlayamıyorsun da... Ama zamanla her şeye alışıyorsun ve hayatın düzene giriyor. Bunu atlatmanın en ideal yolu, sabretmek ve zamana bırakmak. Tabi birde her şeyin mükemmel olmasını istememek. Çünkü mutlak surette hayatta sıkıntılar olacaktır ve bunlara takılmamak gerek. Aksi takdirde sıkıntılar çekilmez hale gelir.

   

  İş yerinde senden başka Türk öğrenciler var mıydı? Program süresince arkadaşlarını Türk öğrencilerden mi yoksa diğer ülke öğrencilerinden mi seçtin?

  İş yerinde benim haricim de 2 Türk daha vardı. Biri gece çalışıyordu. Onunla görüşme imkânımız olmuyordu. Diğer arkadaşla da çalışma saatlerimiz denk geldiğinde ancak görüşebiliyorduk. Fakat işyerinin bağlı olduğu McDonalds’da çalışsan Türklerin sayısı çoktu. Arkadaşlarım çeşitli milletlerdendi çünkü onları tanıma imkânı bulmuştum. Ama şu da bir gerçek, gezmeye veya dışarıya markete çıktığımda kesinlikle samimi olduğum bir Türk arkadaşımla giderdim. Çünkü diğer milletlerden gelenlerin çoğu hırsızlık yapmaya çok meyilliydi. Bu konuda da yabacı bir arkadaşımızın başı yanmıştı. Hiçbir şey yapmadığı halde polislerle uğraşmış, mahkemelik olmuştu. Onun için sohbet, muhabbet güzel ama beraber gezme ve alışveriş tavsiye etmem.

   

  Çalışma saatlerin nasıldı? Fazla mesai yaptın mı?

  Çalışma saatlerim çok karışıktı. Sabah saat 6’ta işe gidip 2’de geldiğim, öğlen işe gidip gece geldiğimde oluyor… Çalışma zamanın sabit olmaması çok kotu. Fazla mesai yapma imkânımız olmadı. Patronumuz sağ olsun çok para canlıydı. Overtime fazla yazdığı için hafta da 40 saatten fazla çalıştırmıyordu…

   

  İstediğin ya da beklediğin kadar kazanabildin mi?

  Gitmeden önce kafamda belli bir miktar koymuştum ve hedefimin %80’ni tutturdum.

   

  Birikim yapabildin mi? Yoksa Türkiye’ye eli boş mu döndün?

  Ben 2 ay kalmıştım oradaki masraflarımı karşıladım, buradan götürdüğüm cep harçlığımı ve hediyelerimi de alıp birazda gezip Türkiye’ye geldim.

   

   

  Daha fazla para kazanmak istiyorum diyenler için ikinci hatta üçüncü bir iş bulmak zor mu?

  Açıkçası benim gittiğim yerde 2.iş imkânı zordu ve benimde çalışma saatlerim sabit olmadığından maalesef fazla bakamadım. Fakat 2.iş yapabilmek mümkün, bu yaşadığınız eyalete ve ilk işinize bağlı.

   

  Amerika’ya gittiğin zaman kalacağın yer konusunda bir zorluk yaşadın mı? Yoksa belirtildiği gibi her şey hazır mıydı?

  Çok bir zorluk yaşamadım. Elimde zaten adres vardı yani her şey düşünülmüş ve hazırdı…

   

  Kaldığın yerle çalıştığın yer arasındaki mesafe ne kadardı?

  15 mil falandı.

   

  Ulaşım konusunda herhangi bir zorluk yaşadın mı? Hangi ulaşım aracını kullandın?

  İşveren ulaşım sağlıyordu, servis vardı.

  İş dışında gezip dolaşma fırsatın oldu mu? Nereleri gezdin? Bu programa katılacak olan öğrencilere nereleri gezmelerini önerirsin?

  Bana yakın olması sebebiyle Niagara Şelaleri’ne gittim. Daha sonra New York’a gittim. Orada meşhur ve ünlü her yeri gezdim. New York’a mutlak surette gidip gezmek ve alışveriş yapmak lazım…

   

   

  Amerika’da yaşayan insanlar hakkındaki görüşlerin nelerdir?  Size yaklaşımları nasıldı? Samimi ve sıcak mı? Yoksa soğuk ve önyargılı mı?

  Samimi, sıcakkanlı ve kolay iletişim kurulabilen insanlar bence.

   

  Amerika’nın yemeklerinin çok kalorili olduğu söylenir. Yiyecek konusunda bir sıkıntı yaşadınız mı? Daha çok nerelerde yemek yedin?

  Tabi ki de en büyük sorunumuz yemekti… En güzeli marketten malzeme alıp, Türk usulü yemek yapmaktı.

   

  Yeni bir ülkede yaşamaya başlayan insan gittiği ülke ile kendi ülkesi arasında çeşitli karşılaştırmalar yapar.  Sence Amerika’da olup da keşke Türkiye’de de olabilseydi dediğin yönler oldu mu? Ya da tam tersine Türkiye’nin ve Türklerin sahip olup da Amerika’da olmayan eksiklikler tespit ettin mi?

  Amerika’da beni en çok etkileyen insanları oldu. Orada insana ayrı bir değer var. Bir sıkıntınız olduğunda ve bir şey hakkında bilgi edinmeniz gerekiyorsa o konuda yapabilecekleri tüm yardımı size yapıyorlar.

   

  Bundan sonra Amerika denince aklına ilk gelen ne olacak? Seni en çok etkileyen yönü nedir Amerika’nın?

  Özgürlük ve insana değer…

   

  Amerika’ya gitmeden önceki dünyaya bakış açınla şu anki bakış açın arasında bir değişiklik oldu mu?

  Kesinlikle. İnsanın ufku genişliyor. Artık olayları daha iyi değerlendirebiliyor, daha iyi analiz edebiliyorsunuz.

   

  Work and Travel programına keşke katılmasaydım dediğin seni hayal kırıklığına uğratacak durumlar oldu mu?

  Zaman zaman sıkıntıya düştüğümde, özellikle su, yemek ve ulaşım mevzusunda Türkiye’yi çok aradım. Bazen diyordum, nerden girdik bu işlere diye. Ama sonuçta şimdi onlar bile çok güzel hatıralar olarak kaldı hayatımda.

   

   

  Work and Travel programının sana en cazip gelen ve sana en fazla katkısının olduğunu düşündüğün yönü nedir?

  Tek kelime ile Özgüven…

   

  Work&Travel’ın İngilizceni geliştireceği söylendi. Doğru mu? Gerçekten de artık daha mı iyi konuşabiliyorsun?

  Açık konuşmak gerekirse, çok değil. Gelişiyor fakat bir yere kadar ondan ötesi yok. Çünkü oralarda konuşulan kelimeler cümleler hep aynı şeyler, günlük konuşmaydı.

   

  Amerika’da yaşamış biri olarak yeni katılımcılara tavsiyelerin ya da uyarıların var mı?

  Work And Travel kesinlikle katılması gereken bir program. Çok amaçlı gelişim söz konusu, bu bir fırsattır ve değerlendirilmelidir. Gitmeye niyeti olan ve gidecek olan arkadaşlara tavsiyem, kesinlikle tek gitsinler. Orada öğrenilecek çok şey var… İnsan İngilizceyi zora düştükçe öğreniyor. Ve son bir şey daha, hayat orada tozpembe değil… Her şeyi göze almış sıkıntıya hazırlıklı olarak gidilmeli….

   

  Herkese iyi şanslar…

   

  Cihan BÜLBÜL

  Fatih Üniversitesi, Uluslar Arası İlişkiler öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti’nde,Lavvaza’da çalıştı

   

 89. İdealsas
  Kenan Karakuş | 15.01.2016

  Benim için gerek İngilizce pratiği gerekse hayat deneyimi açısından bulunmaz bir

 90. Benim için gerek İngilizce pratiği gerekse hayat deneyimi açısından bulunmaz bir fırsattı. Orada ki hayat tecrübesi hayata bakış açımı değiştirdi...

  Öncelikle belirtmek isterim ki WAT programına hazırlanmak gerçekten büyük titizlik ve sabır istiyor.

   

  Eğer Amerika gibi çok gelişmiş ve her kültürden insanın yaşadığı bir ülkeye gitmek için kendinizi hazır hissediyorsanız ve buna karar verdiyseniz bence İdealsas bu program için başvurulacak en iyi aracı kurumdan bir tanesi. Tabi ki her şey aracı kurumla da bitmiyor, sizin bu programa kafa yapısı olarak uygun olmanızda önemli. İdealsas’a benimle her konuda titizlikle ilgilendiği için tekrar teşekkür ederim ve WAT programına katılmak isteyen yeni arkadaşlara yol göstermesi açısından Amerika’daki tecrübelerimi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

   

   

  WAT programının tek eksik yanı bence Amerika’ya indiğimizde karşılama olmaması. Ben Amerika’ya indiğimde havaalanından gideceğim adrese herhangi bir toplu taşıma aracı bulamadım. Zaten Amerika’da toplu taşıma araçları pek yaygın değil. Böyle olunca ben de bir taksi buldum ve gideceğim yere beni 70$’a götürdü. Taksi şoförü ret etmeme rağmen içimde bir şüphe kalmasın diye taksimetreyi açtı. Ve taksimetrede yazan rakam 100$’di. Amerikalılar gerçekten çok dürüst ve yardımsever insanlar.

   

   

  Orada bulunduğum süre içerisinde hiçbir insanla herhangi bir sorun yaşamadım. İş yerimde tüm çalışanlar gayet nazik insanlardı. Hiç bir zaman kimsenin işten kaytarma düşüncesi aklından geçmezdi. Genel müdürümüz bile eline süpürgeyi alır sağı solu süpürür ve bize selam vererek yanımızdan geçerdi. İş yerinde bazı teknik yanlışlıklarımız olduğu halde hiçbir sorun yaşamadık. Ben New York Eyaletinde Six Flags eğlence parkında çalıştım ve günde 12 saat çalışmama rağmen hiç yorgunluk hissetmiyordum. Çünkü iş yerinde herkes birbirine saygılı ve anlayışlıydı. Bazen iş anında genel müdürümüzle ufak oyunlar bile oynadığımız oluyordu. Orada dünyanın farklı yerlerinden gelmiş çok farklı kültürde insanlarla tanışma fırsatım oldu.

   

  Benim için gerek İngilizce pratiği gerekse hayat deneyimi açısından bulunmaz bir fırsattı. Orada ki hayat tecrübesi hayata bakış açımı değiştirdi. Şimdi dünya bir başka dönüyor benim için. Size tavsiyem elinizdeki fırsatları değerlendirin ve kesinlikle kaçırmayın.

   

   

  Arkadaşlara son aylarında gezmelerini de tavsiye ederim. Ben New York City ve Amerika’nın bağımsızlık savaşını verdiği Philadelphia’ya gittim. Amerika’nın bağımsızlık kararının alındığı kongre salonunu ziyaret ettim. Bu arada yeterli vaktim olsaydı Kanada’ya da gidecektim ama okulum açıldığından dönmek zorunda kaldım. Bence gezin ve yaşayın.

   

  Kenan KARAKUŞ

  Nahcivan Devlet Üniversitesi, Matematik öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti’nde,Darien Lake Flags Eğlence Parkında çalıştı

   

 91. İdealsas
  Furkan Karagöz | 15.01.2016

  Yanımda 1000$’lık bir para götürmüştüm. Orada 3 ayda 3500$’a yakın bir para kaza

 92. Yanımda 1000$’lık bir para götürmüştüm. Orada 3 ayda 3500$’a yakın bir para kazandım. Daha fazla çalışıp da çok daha fazlasını kazanmak tamamen kişinin kendisine kalmış...

  Soru 1: Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

  Bu programa katılmaktaki amacım İngilizcemi geliştirmek ve Amerika’da belli bir süre yaşamaktı. Bunun dışında böyle bir ülkeyi görmenin hayatıma olumlu katkı yapacağını ve vizyonumu genişleteceğini düşünüyordum.

   

  Soru 2Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

  Bu programa katılmadan önce çekincelerim vardı. Bu çekinceler yapacağım işin zorluğu, gideceğim yerin hakkında çok fazla bir şey bilmememdi. Fakat oraya gidince bu çekincelerimin gereksiz olduğuna karar verdim.

   

   

  Soru 3: Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı?

  Vize alma sürecinde biraz heyecanlanmıştım. Belgeleri İdealsas’ın yönlendirdiği şekilde hazırlayınca vizede hiçbir problem çıkmadı. İdealsas zaten bu konuda çok tecrübeli. İdealsas’ın dediklerini harfiyen yerine getirdiğiniz takdirde vize sürecinde hiçbir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

   

  Soru 4: İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli”

  Bu programa giderken bence önemli şey firma tercihi. Ben açıkçası firmamdan çok memnun kaldım ve orada hiçbir sorun yaşamadım. Maalesef orada bazı Türk arkadaşlarla karşılaştık. Onlar gerçekten mağdur durumlarda kalmışlardı. İdealsas ile orada gerçekten hiçbir sorun yaşamadan Türkiye’ye döndük.

   

  Soru 5: İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

  İngilizcemin özellikle konuşma kısmının ilerlediğini söyleyebilirim. 3 ay İngilizcemin belli bir dereceye gelmesini sağladı. Çok yararlı oldu.

   

   

  Soru 6: Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

  Gitmeden önce işim belliydi. Ben eğlence parkında oyun departmanında çalıştım. İşten çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Bütün gün ayakta kalma zorluğuna rağmen yapılabilecek fazla yorucu olmayan bir iş bence. Eğlence parklarında önerebileceğim işlerin başında oyun departmanları geliyor. Ayrıca İngilizcenin gelişimine çok katkısı oluyor.

   

  Soru 7: Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

  Günde ortalama 10-12 saat çalıştım. Bizim eğlence parkında ekstra çalışmak isteyen herkesin çalışmasına izin verildi. İkinci bir işte çalışmayı düşünmedim.

   

  Soru 8: İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

  Bu programda bütün işler aşağı yukarı aynı zorlukta. Gittiğiniz ilk günlerde biraz ortama alışma açısından zorluklar yaşamıştım. Sonrasında oradaki diğer çalışanların da yardımıyla bu zorlukları aşabildim. Gidecek öğrencilere eğlence parklarındaki işleri tavsiye edebilirim.

   

  Soru 9: Amerika’da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

  Massachusets eyaletinde Springfield şehrindeydim. Burası Küçük fazla sosyal hayatı olmayan bir şehirdi. Fakat Boston’a 2 saat ve New York’a 4 saat mesafede olması büyük bir avantajdı.

   

  Soru 10Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

  Amerika tabi buradan bakıldığı gibi ya da filmlerde abartıldığı kadar olağanüstü değil. Fakat büyüklüğünü ve gelişmişliğini inkâr etmemek gerekir. Work and travel programıyla gidenler için gezilmesi ve eğlenmemenin olanaksız olduğu bir ülke.

   

   

  Soru 11: İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

  İş dışı zamanlarda yakınlarda bulunan büyük şehirlere gittim. Bu şehirler Boston ve Newyork. En son 15 günlük zaman diliminde ise Miami’ye gittim. Gerçekten müthiş geçti.

   

  Soru 12: Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

  Konaklamayı buradan İdealsas ayarladı. Uluslararası öğrencilerin kaldığı yurtta kaldık. Bu yurtta da hiçbir sorun yaşamadık. Aylık 300$ para verdik bu yurt için.

   

  Soru 13: Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

  Aylık 600-700$’lık bir bütçe benim için yeterli oldu. Bu kişinin harcamalarına göre değişen bir şey. Yiyecek ve içecek Amerika’da çok pahalı olan bir şey değil.

   

  Soru 14: Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

  Yanımda 1000$’lık bir para götürmüştüm. Orada 3 ayda 3500$’a yakın bir para kazandım. Daha fazla çalışıp da çok daha fazlasını kazanmak tamamen kişinin kendisine kalmış. Bu programda çok rahatlıkla bu işe harcadığınız parayı kazanmanız mümkün. Onun için bütün arkadaşlara bu programı tavsiye ederim.

   

  Soru 15: Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

  Program sonunda 2 arkadaşımla birlikte nereleri gezeceğimizi planlarını yapmıştık. Her şeyimizi yurttan ayrılmadan önce hallettik. Daha sonra New York, New Jersey, Miami ve son olarak da Boston’u gezdik. Ben en çok bu son gezide eğlendiğimi söyleyebilirim. Oralarda kalacağımız yerlerin rezervasyonunu daha yurttan ayrılmadan yaptığımız için ekonomik olarak da hiç sıkıntı çekmedik. Gördüğümüz eyaletler: Massachusets, New York, New Jersey ve Florida.

   

  Furkan KARAGÖZ

  Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Massachusetts Eyaleti’nde,Six Flags Eğlence Parkında çalıştı

   

 93. İdealsas
  Evren Çakırsoy | 15.01.2016

  Gittiğim yabancı dil kursunda WAT için kime ve nasıl başvurmam gerektiğini sordu

 94. Gittiğim yabancı dil kursunda WAT için kime ve nasıl başvurmam gerektiğini sorduğumda bana kesinlikle İdealsas’ı tercih etmelisin denmişti ve bende onlara güvenerek bu tercihimi yaptım...

  Bu yaz Wat Programına İdealsasyardımıyla katıldım. İlk olarak İdealsas’ı seçmemdeki nedenleri açıklamak isterim.

   

  Birincisi WAT’ı tam olarak bilmiyordum ve bu kadar uzak bir ülkeye gitmekte açıkçası biraz ürkütüyordu. Gittiğim yabancı dil kursunda WAT için kime ve nasıl başvurmam gerektiğini sorduğumda bana kesinlikle İdealsas’ı tercih etmelisin denmişti ve bende onlara güvenerek bu tercihimi yaptım. İlk olarak kalacağım yeri ve işimi tespit ettik daha sonrada beni vize için hazırlayarak vize başvurusunda bulunduk tabii vize almanın ne kadar zor olduğunu bildiğim için önceleri büyük bir karamsarlık vardı fakat İdealsas’ın sağladığı güvenle gittiğim ilk seferde vize almayı başarmıştım. Burada şirket üstüne düşen görevi fazlasıyla yapmıştı.

   

   

  Amerika’da ise beklediğimden daha güzel günler geçirdim. İlk günlerde çok zorlansam da Amerikalılar gibi yaşayıp onlar gibi çalışmayı öğrenince her şey yoluna girdi. Oradaki çalışma temposu buradakinin çok daha üstünde ama herkes hak ettiğini alıyor tabii ki. Az çalışmak isteyen az çok çalışmak isteyense çok çalışabiliyor ben biraz daha gezmeye önem verdiğim için çok çalıştığım söylenemez. Bu arada birçok yeri gezdim New York, Boston, Niagara, New Jersey, Philadelphia, Washington DC… İnsanın her zaman hayalini kurduğu şeyleri yakından görmesi inanılmaz bir duygu, özellikle arkadaşlarımın direnmelerine rağmen ilk New York‘a gidişimizde direk olarak Özgürlük heykeline götürmem de hayallerimin aslında çok ta uzak olmadığının bir göstergesiydi. Özellikle bazen yanlış olarak öğrendiğimiz Amerikalıların soğuk insanlar olduğunun da doğru olmadığını belirtmek isterim gördüğüm ve tanıdığım tüm Amerikalılar dost canlısı ve sıcakkanlılardı, gerek metroda gerekse terminallerde ve havaalanlarında yardıma ihtiyacınız olan her yerde birileri size yardım ediyor yeter ki siz yardım isteyin.

   

   

  Çalıştığım yer de Six Flags adındaki eğlence parkıydı burada çalışmak bazen çok zevkli bazense o kadar zordu çünkü herkes eğlenirken siz çalışıyorsunuz bu da insana çok ama çok zor gelmekte. Fakat sizin de boş günleriniz olduğunda parka gidebiliyor ve orada eğlenebiliyor olmanız gerçekten çok güzeldi, parktaki bazı aletlerden çok korkmuş olsam da hepsini denemiş ve hayatımda belki de hiçbir zaman tekrar bulamayacağım tecrübeler edinmiştim. Son 1 ayımda ise işi bırakıp gezdim Washington ve Boston bu gezilerimden birkaçı olmuştu. Özellik Boston benim aşık olduğum bir şehir oldu. 

   

  Dönüş zamanı geldiğinde ise uçak biletimi 2 kere değiştirip öne almak istedim ve her defasında İdealsasbilet tarihlerimi değiştirip istediğim tarihe biletimi temin etti ve bunun için hiçbir ekstra ücret talep etmedi.

   

   

  Benim söylemek istediğim Amerika’ya gitmek ve para kazanmak aynı zamanda da gezmek isteyen arkadaşlara WAT’ı tavsiye edebilirim.

   

  İdealsas’ı seçerek işlerini çok daha kolaylaştırabilirler ve güvenli bir şekilde Wat programına katılabilirler. Amerika gerçekten de hayaller ülkesi herkes görmeli diye düşünüyorum hele ki böyle kolay bir yol varken bence isteyen herkes bunu denemelidir. Benimde gitmemde yardımcı olan herkese ayrıca teşekkür etmek isterim…

   

   

  Evren ÇAKIRSOY

  Sakarya Üniversitesi, MBA öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Massachusetts Eyaleti’nde,Six Flags Eğlence Parkında çalıştı

 95. İdealsas
  Can Tezcan | 15.01.2016

  Arkanızda güven veren bir şirket olduğunu bilmek gerçekten güzel bir şey. Çünkü

 96. Arkanızda güven veren bir şirket olduğunu bilmek gerçekten güzel bir şey. Çünkü bu bir süreç; anlaşma sadece göndermekle bitmiyor...

  Sevgili gençler,

   

  Ufkunuzun açılmasını istiyorsanız, hayallerinizin peşinden gitmeyi asla bırakmayın. İnsanlar hayatlarında yaptıkları için değil yapamadıkları için pişman oluyorlar. Eğer bu fırsatlarda zaman kısıtlaması varsa, bu biraz daha önem kazanıyor. Üniversite hayatımız boyunca zaten kendi ayaklarımız üstünde durabilmeyi sağlayabiliyorsak, bunu Amerika’da yapmamak için hiçbir engel yok. Ayrıca bunun ekstra bir maliyeti olmadığını düşünürsek (program hiç olmazsa, kendi kendini finanse ediyor), kaçırılmayacak bir fırsat. Yepyeni yüzler, yepyeni kültürel ve sosyal yapı... Ayrıca dil pratiği için çok çok önemli. Bir de dile yatkınlığınız varsa İspanyolca öğrenmek bile mümkün (özellikle güney bölgeler için).

   

   

  Gelelim benim hikâyeme... Ben iki senedir yazlarımın iki ayını Alaska’da geçiriyorum. İlk maceramda Alaska’da kazandıklarımı deyim yerindeyse ABD’de çatır çatır yedim. İnsanın kendi parasını harcaması gibi bir şey yok. 7 eyalet gezdim, teknolojinin sonuna vardım. Tabi işler böyle gidince ikinci yolculuk kaçınılmaz oldu. Bu defa bazı arkadaşlarıma da önderlik yaparak hep beraber yine mekânımıza gittik. Bu sene işler pek parlak değildi,  balık azdı vs. vs. ama yine de kılavuzumuz sağlam olunca pek zorluk çekmedim. Arkanızda güven veren bir şirket olduğunu bilmek gerçekten güzel bir şey. Çünkü bu bir süreç; anlaşma sadece göndermekle bitmiyor, önemli olan orada ve burada güven hissetmek ve Alaska yolculuğumu Avrupa yolcuğuyla tamamladım. Amerika’dan dönüşte bir Avrupa turu Alaska’nın tüm yorgunluğunu aldı.

   

   

  Şimdi donup baktığımda, hayatımda büyük tecrübe, içeride ve dışarıda sadık dostlar ve pasaportumda 3 vize bulunuyor ve yaşım sadece 22... Sizce bu herkese nasip olur mu?

   

   

  Can TEZCAN

  ODTÜ, İşletme öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Alaska Eyaleti’ndeçalıştı

 97. İdealsas
  Eda Çağlar | 16.10.2015

  İşimi kendim seçtim, bu İdealsas’ın bize sunduğu güzel bir lükstü...

 98. İşimi kendim seçtim, bu İdealsas’ın bize sunduğu güzel bir lükstü...

  Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

   

  Öğrenci iken yapılabilecek en etkili program bence. Programı tercih sebebim; farklı bir kültürü tanıma isteği ve lisanımı geliştirebilme fırsatını bana sunması oldu. Ayrıca daha da önemlisi hayatıma  yeni bir bakış farklı bir soluk getireceğini düşündüm. 

   

   

  Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz varmıydı? Varsa bunlar nelerdi?

   

  Katılımcılardan edindiğim bilgiler ve onların tecrübeleri bu süreçte yararlandığım kaynaklardı çünkü çevremde bu konuda rehberlik edebilecek bizzat tanıdığım kişi yoktu, ve hal böyle iken şüphelerim oldukça fazlaydı: Hangi koşullarda çalışacak? Nerede kalacak? Olası sağlık sorunlarımı nasıl giderebilecektim ve tüm bunları lisanım bozukken nasıl başarabilecektim?

   

   

  Programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından soruyorum; başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz  tavsiyeler var mı?

   

   

  Vizeyi alabilecek miyim kaygısını yoğun yaşadım. Fakat gerekli koşulları sağladığınız taktirde; özellikle vize görüşmesinde kendinizden eminseniz gerisi avucunuzun içinde… Karamsar olmamakta yarar var, sizden istenilenlere iyi hazırlanırsanız kazanan çoğunlukla  siz olursunuz.

   

   

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli” ?

   

  Firma seçiminde isabetli olmak çok önemli. Programı tanıma surecinde edindiğim bilgi ve dokümanlar adım adım yapmam gerekenlerde yol gösterici oldu. Programımı sorunsuz tamamlamamda İdealsas’ın etkisi büyüktü. Farklı firmalardan bazı arkadaşlara havaalanında karşılama, ev tutma yada kiralama gibi sözler verilmiş ve mağdur olmuşlardı. İdealsas bize sadece gerçekleri anlattı. Yapmayacağı vaatlerde bulunmadı. Havaalanı demişken; yolculuğa çıkmadan önce ineceğiniz havaalanından  gideceğiniz yere taksiden daha ucuza götüren shuttle’lar için internetten bilet  alabilirsiniz. dolarlar cebinizde kalsınJ

   

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip geldikten sonra ne seviyede döndünüz? Bu programın  dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

   

  6 yıl önce aldığım hazırlık sınıfımı baz alırsam dil seviyem upper’a yakın yükseldi. 4 aylık sure de kazandığım pratik, eğitimimi 2 yıl öne attı diyebilirim. Kendinizi iletişim kurmada zorlar ve çaba sarf ederseniz  dil problemini kısa sürede aşabilirsiniz, Türk çevrelerinden dozajında uzak durmakta yarar var. Amaç öncelikle ciddi bir dil eğitimi ise  program seçiminde  bir kez daha düşünmelisiniz.

   

   

  Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

   

  İşimi kendim seçtim, bu İdealsas’ın bize sunduğu güzel bir lükstü. Universal Studios’un eğlence parklarından birinde cafede servis yaptım. Wat’a ilk katılacak adaylara Firma seçiminde çok dikkatli olmalarını öneririm. Güvenilir kurumla gittiğinizde sizi bekleyen kötü sürprizlerle karşılaşma durumunuz olmaz.  Örneğin  bir Watzede arkadaş gittiği cafe sahibi tarafından ‘’biz bayan bekliyorduk bay için yerimiz yok’’ denilerek kaderine terk edildi. Sponsor firması yapması gereken desteği vermeyince  o arkadaşın parası bitip Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

   

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı? Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

   

  Ortalama 6-8 saati geçmiyordu. Overtime ile bu sure 12 ye çıkabilmekteydi. Sosyal güvenlik numaranız elinizde ise ek is bulmada pek sorununuz olmaz. Cep harçlığı 1000$ almıştım, gitmek için harcadığınız miktarları kazanmanız mümkün… 2.bir isim vardı (MC donalds) 3.ye de ok verseydim tip pozisyonlu bir işte yakalamıştım ama seçimimi yaşamımı sürdürebilecek bir bütçe ve tatilden yana kullandım. Evet verdiğiniz miktarları katlayarak kazanabilirsiniz ama yine de bu hırsın eğlencenizin hızını kesmesine izin vermeyin derim.

   

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

   

  Orlando Latin Amerika ve Hispanik’lerin  yoğunlukta olduğu bir yerdi. İyi seviyede İngilizcisi olan arkadaşlar dahil alışma döneminde iletişimde sorun yaşadık. Bu durumu olağan karşılarsanız eğer kendinize de eziyet etmemiş olursunuz. Benim ne işim var burada? Kaygısını ilk zamanlar yaşıyorsunuz. Sizi nelerin beklediğini bilerek gitmek ve kendinizi yaşayacağınızı düşündüğünüz psikolojiye hazırlamak alışma döneminizi hızlandırıyor. Stres ve üzerine eklenen kültür şoku bazen hoş olmayan tavırları da beraberinde getirebiliyor. Anlayış ve sabırla  sorunlarınıza  çözüm bulabilirsiniz…

   

  Danışman firmamdan edindiğim Oryantasyon CD’lerinin oldukça yararını gördüm. Sponsor firmalarınız olası sorunlarınızla ilgilenmekle yükümlü, haklarınızı ve sorumluluklarınızı bilerek hareket edin. Sorunlarınızla tek başınıza mücadele etmeniz söz konusu değil…

   

   

  Amerika’da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz? 

   

  Turistik bir şehir olan Orlando’daydım. Florida eyaletinde. Pozisyonum itibariyle beslenmemi çalıştığım cafeden sağlıyordum, konakladığım yer 15dk’lık yürüme mesafesindeydi. Bisiklet almakla nispeten ulaşımıma çözüm bulmuştum. 3 ay garanti kapsamında olan  bisikletimi geri dönüşümde iade edip vergisine kadar ücretini almam oldukça şaşırtıcı ve sevindiriciydiJ, kendinizi son ayiniz da gezerek ödüllendirmelisiniz, seçeneklerden en ideali kafanıza uygun birkaç arkadaşla  araba kiralamaktan geçiyor. Hem eğlenceli hem ekonomik.

   

   

  İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

   

  Turistik bir şehirde olduğum için  gezme  konusunda pek sıkıntım olmadı. Araba kiralayıp gezme  tercih edilen seçeneklerden. Şehir içindeki ulaşımımda lynx otobüslerinden yararlandım, uçak firmalarının belli zamanlarda yaptığı promosyonları takip ederseniz oldukça ekonomik fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Gezmek için büyük miktarlar ayırmak gerekmiyor. Artakalan zaman ve bütçemle elektronik eşyalar aldım (cazibeli fiyatlardan kendinizi alıkoymanız oldukça güç dikkatli olunJ) + alışveriş ve civar da yaptığım seyahatlerle tatilimi tamamladım.

   

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

   

  Konaklamamı İdealsas ayarlamıştı, iş yerime 15dk’lık yürüme mesafesinde bir hosteldi. 4 kişi haftalık 300$ ödüyorduk. İlerleyen zamanda  nispeten daha işlek ve hareketli bir mevkiye taşındık orada da konaklamamızı  200$ a ayarladık.

   

  Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

   

  500$-600$ civarında, ihtiyaçlarınıza göre bu rakam değişiyor.

   

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

   

  Beklentileriniz…

  Emin olun ki gidip geldikten sonra hayatınızda bir şeyler değişecek. Ya hayata daha sıkı sarılacaksınız yada farklı açılardan düşünüp kendinizi analiz edeceksiniz… Bu birazda programa kanalize olmanızla alakalı. Sadece zamanınızı tüketmekse amaç; büyüleyici Amerika’nın sıradanlaşması kaçınılmaz… İlk ay benim için çok şaşırtıcıydı hayretler içerisinde kaldım; bir çok şeye ‘’ bu kadarda olmaz’’ diyorsunuz ister istemez. 2.ay sistemin tıkır tıkır isleyişindeki kusursuzluğa hayran oluyorsunuz. 3.ay da yaşamı ve kültürü olağan karşılıyorsunuz. Son ay da daha yeni başlamıştık demeye kalmadan programın bir çırpıda bittiğini fark ediyorsunuz.

   

   

  Gerek Karadeniz Teknik Üniversitesi gerekse diğer üniversitelerden size   ulaşmak isteyen arkadaşlara iletişim bilgilerinizi vermemizin bir sakıncası olur mu? Wat Adaylarına eklemek  istedikleriniz ?

    

  Gecen sene bu zamanlarda bir aday olarak tedirginlikle okuduğum bu sayfaların içinde su an bir katılımcı olarak  endişelerinizi hissedebilmiş ve giderebilmiş isem ne mutlu. Yine de aklınıza takılan sorular var ise  yardımcı olmak isterim.

   

  Kafanızda oluşan soru işaretlerine  kesin  yanıtı gittiğiniz zaman bulacaksınız… Seyahat surecine kadar rahat olun ve hazırlıklı gidin… Vizeyi aldıktan sonra başlıyor  pek çok şey..

   

   

   

  Eda ÇAĞLAR

  Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fen ve Teknoloji Bilimleri öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Florida Eyaleti, Universal Stüdyoları’nda çalıştı

   

 99. İdealsas
  Burak Macit | 15.10.2015

  Work&Travel programında gezmek için büyük paralara gerek de yok...

 100. Work&Travel programında gezmek için büyük paralara gerek de yok...

  Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

  İngilizcemi geliştirmek, değişik bir ülke görmek ve farklı kültürlerden insanlarla arkadaşlıklar kurmak bunları yaparken de aileme çok fazla yük olmadan kendi harçlığımı orada çalışarak çıkarabileceğim bir program olduğu için tercih ettim…

   

  Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

  Evet vardı… Programa katılıp yurtdışına çıkınca söz verilenin aksine iş ve kalacak yerin ayarlanmamış olmaması korkusu vardı ki, böyle bir şeyle karşılaşmadık. İşim de Konaklayacağım yer de ayarlanmıştı.

   

  Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı?      

  Bu konu ile ilgilenen tüm firmaları gezmeleri ve akıllarına yatan en mantıklı açıklama yapan firmayı bulmalarıdır. İdealsas’ı seçmemizin sebebi ise çalışacağımız işi kendimizin seçme imkânı sunmasıydı. Diğer firmalarda bu imkânın sunulmadığını biliyordum. Onların gösterdiği işleri seçmek zorundaydık.                  

   

   

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli" ?

  Evet oldu. Kendi ülkemizden olmasa da başka ülkelerden mağdur olan insanlar gördük. İnternetten takip ettiğim kadarıyla da mağdur olmuş çalıştığı ve kaldığı yerdeki koşulları çok kötü olan birkaç kişi olduğunu biliyorum… Firma tercihi çok önemli ben flas eğlence parkında çalıştım. Çok büyük bir firma olduğundan 150 tane international üniversite öğrencisi ile çalışma ve aynı yerde yaşama imkânı buldum. Yaklaşık 2000 çalışanı günlük 10.000 müşterisi ile yeni arkadaşlıklar kurma değişik bir kültürü tanıma imkânı oldukça fazlaydı. Ayrıca büyük işyerlerinde çalıştığınızda çalıştığınız bölümü değiştirme ya da kendine uygun bir iş seçme gibi imkânları da daha kolay oluyor.

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

  Okuma ve yazma anlamında iyi fakat konuşma ve olarak kötüydü.. Gitmeden önce derdimizi zor anlatırken döndüğümüzde her türlü konuda çok rahat anlaşabileceğimiz seviyeye geldi fakat gerçek anlamda bir dil eğitimi düşünülüyorsa o bile hakim olunup konuşulan her şeyi anlamak gibi bir amaç güdülüyorsa work&travel yerine daha uzun vadeli bir dil kursuna kayıt yaptırılmasını tavsiye ederim…

   

  Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

  İşimiz belliydi. Eğlence parkında admission bölümünde sezonluk kart verme bilet kesme gibi işlerde çalıştım. Sezon sonuna doğru roller coster’larda ride operatörlük gibi işlerde de çalıştım. Çalıştığım işlerde memnun kaldım…

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

  Haftada 40 saat çalışıyordum… Mesai olarak her departmanda çalışmak mümkün değil seçtiğiniz bölüme göre de çok çalışmayı ya da az çalışmayı seçmiş oluyorsunuz. İkinci bir iş bulmak çok kolay bir çok yerde iş imkânı var. Tabi ulaşım sorununuz yoksa…

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

  İş hayatında en düşük saat ücretli daha az sorumluluklu ve en kolay işleri seçtiğimden büyük zorluklar yaşamadım…

   

  Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

  Maryland eyaletine gittim yaşadım yer Laurel di… Washıngtona 45dk. New York'a 4 saat uzaklı olması gezme açısından bize çok faydalı oldu. Yaşadığımız yer çoğunlukla siyahların yaşadığı bir bölgeydi ama öyle filmlerde gördüğümüz korkulacak tipler falan değiller insanlara karşı çok sıcak ve yardımseverler. Ulaşım ve konaklama çalıştığımız iş yeri tarafından ayarlanmıştı. Konaklama ücreti haftalık pay check’lerimizden kesiliyordu.

   

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

  Elbetteki Washington da Beyaz Sarayı görmek Pentagon'a gitmek Lincoln'u Capitol'u görmek MCI Center'da maç seyretmek New Yorkta Times Meydanında dolaşmak, Özgürlük Anıtı'na İkiz kulelere gitmek Wall Street'te dolaşmak, Empire State'in en üstünden şehri seyretmek Central Parkta gezinmek Brooklyn köprüsünden geçmek bunların büyüleyici şeyler olmadığını söylemek yalan olur… Tabii unutmamak gerekir orada belli zamanlarda bu aktiviteleri yapabiliyorsunuz. Çalıştığınız İşyerinin kurallarına göre davranmak zorundasınız…

   

  İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

  Ulaşım için büyük paralar gerekmiyor hatta uçak ile bile çok uzak eyaletler görmeye gidilebilir Gezi için büyük paralara gerek de yok. Ama yapacağınız şeyleri biraz sınırlamanız gerekiyor.

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

  Haftalık 84 dolar kira ödüyorum. Firma tarafından burası ayarlanmıştı. Çalıştığımız yere 40 dk uzaklıkta içerisinde yüzme havuzu fitness salonu tenis kortu olan bir site de kaldık. Evlerde 4 kişi kalıyorduk…

   

  Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

  Aylık 350 dolar konaklama – 75 dolar ulaşım – 150 dolar beslenme – 250 dolarda gezme

  İçin ayırtılabilir. Aylık olarak da ortalama 900-1600 dolar arası kazanılabilir…

   

  Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz?

  Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü? Gitmeden önce cebinde 1000 dolarım vardı. Vergi ve kira düşüldükten sonra elime 2000 Dolar para geçti. Ben kazandığım tüm parayı gezmeye ve alış veriş harcadım. Ama tanıdığım birçok kişi bu program için harcadıkları paranın büyük bir kısmını kazanarak geri döndüler…

   

   

  Burak MACİT

  Yıldız Teknik Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Maryland Eyaleti’nde çalıştı

   

 101. İdealsas
  Seçkin Keleşoğlu | 15.10.2015

  Gitmeden önce eğlence parkında çalışacağımı biliyordum fakat ne işi yapacağım ne

 102. Gitmeden önce eğlence parkında çalışacağımı biliyordum fakat ne işi yapacağım net değildi...

  Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

  Özellikle yurt dışını görmek. Farklı kültürleri tanımak. Değişik arkadaşlıklar kurmak. Gezmek

   

  Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

  Hiç bilmediğim bir yere gitmenin verdiği tedirginlik.

   

  Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

  Gidecekleri yeri iyi seçmeliler. Evraklarını büyük bir titizlikle hazırlamalılar. Kendileri fazla kaptırmamalılar. Vizenin alınamaması çok büyük hayal kırıklığı doğurabilir.

   

   

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli” ?

  Çok önemli. İdealsas`ın, iş tercihi sırasında iş seçeneklerini netten online olarak görebilmemi sağlaması benim için ikinci etken oldu. Birinci etken ise referans almam. Mağdur kalan arkadaşla karşılaşmadım fakat mağdur olanlar olduğunu duydum (otel rezervasyonu yapılmamış, taahhüt edilen işi yok gibi)

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

  Hazırlık sınıfını okumuş her öğrenci teknik olarak İngilizceyi öğrenmiş olabilir fakat uygulamaya gelince çuvallar. Bu sebeple sürekli orada İngilizce konuşarak dilini iyi bir düzeye getirebilir. Benim de İngilizcemde fark edilir bir ilerleme oldu

   

  Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

  Gitmeden önce eğlence parkında çalışacağımı biliyordum fakat ne işi yapacağım net değildi çünkü yapılacak iş oraya gidince seçiliyor. Eğlence parkındaki iş çeşitleri: lifeguard, security, admission, food service, park service.

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

  Haftada minimum 40 saat idi fakat parkta çok müşteri olmadığı zamanlar erken gönderdikleri oluyordu böylece haftalık çalışma saati 40 saatin altına inebiliyordu. Mesai ücreti almıyorduk. 40 saatin üstüde aynı ücretlendiriliyordu. 2. bir işte çalışma imkânı var fakat şarlar çok zorlaşır.

   

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

  İlk günlerde çok yabancılık çektik. Fakat bu zamanla aşıldı. Çünkü herkes bizim gibi ve herkes birileriyle tanışma çabası içerisindeydi

   

  Amerika’da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

  Maryland, Laurel. Washington`a yakın olduğu için gezecek yer bulmakta sıkıntı çekmedik. Fakat toplu taşıma olayı çok zayıf. Hatta yok gibi bir şey. Çünkü herkesin aracı var ve yakıt çok ucuz. Ulaşım konusu, Washington metrosu yakın olduğumuz için pek problem teşkil etmedi fakat şehirden uzakta yaşayan arkadaşlar için büyük sıkıntı olabilir.

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

  Kesinlikle hayır, gayet sıradan. Fakat alıştıktan sonra, yani ülkemize göre sıra dışı olan sosyal düzene ve temizliğe alışmak gerek.

   

   

  İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

  Haftada 4 gün çalışıp 3 gün geziyorduk. Bol bol gezdik yani. Gezmek için çok para harcamak kendi elinizde fakat şehir içi ulaşım çok büyük para değil örneğin evden Washington`a gitmek 3,5 $`a mal oluyordu.

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

  İşyeri ayarladı ve çok güzeldi. Amerikan vatandaşlarının da kaldığı, merkezi kliması, her türlü ev gereçlerinin içinde olduğu, havuzu ve fitness salonu olan bir sitede kaldık. Haftalık 84$ maaşımızdan kesiliyordu.

   

  Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

  Haftada bütün giderler (vergi, konaklama, işyerine ulaşım gibi) çıkınca net 100$ gezmek ve yiyecek için yeterli. (kendini fazla yormak, para biriktirmek isteyenler hariç)

   

   

  Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

  Yanıma 1000$ harçlık aldım. Para kazanmak amacım olmadığı için dönerken sadece 200$ gibi yol harçlığı vardı. Orada da kendimi yormadan, haftalık geçimimi sağlayacak kadar çalıştım

   

   

  Seçkin KELEŞOĞLU

  Yıldız Teknik Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Maryland Eyaleti’ndeçalıştı

   

 103. İdealsas
  Rıza Oğuzhan Akaydın | 15.10.2015

  2 ay kadar çalıştıktan sonra da 4 arkadaş Florida’ya tatile gittik. Bu tatil içi

 104. 2 ay kadar çalıştıktan sonra da 4 arkadaş Florida’ya tatile gittik. Bu tatil için yine bir araba kir...

  Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

  Bu programı seçmemin temel sebebi öncelikle günümüzde tüm üniversite öğrencilerinin ortak sorunu olan İngilizce problemimi çözmekti. Ayrıca değişik kültürler tanımak, yabancı bir ülkede yaşamı görmek fikri bu programı seçmemde etkili oldu.

   

  Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

  Herkes gibi benim de bazı çekincelerim vardı. Öncelikle daha önce yurtdışı deneyimim olmadığı için neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Ayrıca İngilizce seviyemin yeterli olup olmayacağı konusunda biraz endişeliydim.

   

  Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

  Başvuru sürecinde pek zorlukla karşılaşmadım. İbrahim Bey’in rehberliğinde işlemler sadece birkaç günümü aldı. Öğrencilerin en çok çekindiği konu olan konsolosluktan vize almak da son derece kolay oldu. Konsolosluğa gitmeden önce İbrahim Bey bana orda karşılaşabileceğim sorular ve benim vermem gereken cevaplar konusunda rehberlik etti. Benim öğrencilere tavsiyem bu programa katılmaya karar verdikten sonra danışmanlık şirketlerine güvenmeleri ve hiçbir konuda endişe etmemeleridir. 

   

   

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli" ?

  Bence Work and Travel programını seçerken en önemli konulardan biri firma tercihidir. Ben bu programa katılmaya karar verdikten sonra en az 5 değişik firmayla görüştüm. Bu firmalardan bazıları bana güven vermedi, bazılarının ise benimle yeteri kadar ilgilenmediğini düşündüm. En son olarak İdealsas'a geldiğimde hem aradığım güven ortamını hem de beklediğim ilgiyi İdealsas’da buldum. İdealsas’ı seçmemin temel nedenlerini bu şekilde belirtebilirim. Öğrencilere tavsiyem firma tercihine önem versinler, bu program için gerçekten önemli bir husus.

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

  Gitmeden önce burada İngilizce kursuna giderek İngilizcemi biraz geliştirmiştim. Ama pratik yapma şansım olmadığı için konuşma konusunda problemim vardı. Bu programın bana en büyük katkısı İngilizce konuşurken yaşadığım tedirginliği üzerimden atmamdı

   

  Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

  Gitmeden önce işim ve kalacağım yer belliydi, Alabama eyaletinde büyük bir eğlence parkında ride operatör olarak çalıştım, işimden çok memnundum. Görevim parktaki aletleri çalıştırmak, insanlara yardımcı olmaktı. Benim öncelikli amacım insanlarla sürekli iletişim içinde olarak İngilizce pratik yapabileceğim bir işte çalışmaktı ve bu amacımı gerçekleştirdim. Bu programda herkesin amacına göre bir iş bulması mümkün.

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

  Günde 10 saat ve haftada 6 gün çalıştım ama bu çalıştığınız yere göre değişen çok göreceli bir durum, genel bir ifade kullanmak yanlış olur. Benim çalışma saatlerim uygun olduğu için ek iş bulmama gerek yoktu ama kesinlikle ek iş bulma veya çalıştığınız işi değiştirme imkânı her zaman vardı.

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

  İş hayatında çok fazla zorlukla karşılaşmadım, her türlü sorunumda çalıştığım yerdeki yöneticiler yardımcı oluyorlardı.

   

  Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

  Amerika’da Alabama eyaletinde, Bessemer şehrinde kaldım. Gittiğim şehirde sosyal hayat konusunda biraz problemim vardı. Şehir merkezinden biraz uzakta kalıyordum, sadece izin günlerimde şehre gezmeye gitme şansım oluyordu. İnsanların farklı kültürlere bakışı çok değişkendi. Genellikle beyaz Amerikalılarla hiç problemim olmadı ama zenciler bu konuda bize pekiyi davranmıyorlardı. Kaldığım eyaletin %70’i zenci olduğu için bu konuda biraz sorunum vardı. Konaklama, beslenme konuları ilk bir haftadan sonra halledilebilecek küçük problemler. Güvenlik konusunda bir sıkıntı yaşamadım, kaldığım yer de çalıştığım yer de bu konuda çok iyiydi. Ulaşım olarak ise Amerika’da genel bir problem var, toplu taşıma yaygın değil. Ama bu sorunu çözmek için araba kiralamak hatta satın almak mümkün. Amerika’da araba kullanmak Türkiye’ye oranla çok kolay, kiralama maliyetleri ucuz olduğu için bu iyi bir çözüm.

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

  Amerika’nın birçok yeri gerçekten çok güzel. Benim belli bir süre çalıştıktan sonra gezme şansım da oldu ve gerçekten büyüleyiciydi. Çalışırken bazı günler hayatın çok sıradan olduğunu düşünebilirsiniz ama bence gezmek için de mutlaka zaman ayırın.

   

  İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

  Haftada bir gün iznim vardı, genellikle araba kiralayıp yakınlardaki şehirleri gezerek zaman geçiriyordum. Alabama eyaletinde Hoover, Birmingham, Bessemer gibi şehirleri genelde izin günlerimde gezdim. Buralarda alışveriş yapma imkânım da oluyordu. 2 ay kadar çalıştıktan sonra da 4 arkadaş Florida’ya tatile gittik. Bu tatil için yine bir araba kiraladık ve bir haftada bütün Florida eyaletini gezdik. Orlando, Daytona, Miami, Jacksonville, St Augustine gezdiğimiz yerlerden bazıları… Böyle bir tatil için büyük paralar ayırmak gerekmiyor, iki haftalık kazandığımız paradan daha fazlasını harcamadık diyebilirim.

   

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

  Konaklamamızı İdealsas’tan İbrahim Bey ben gitmeden önce ayarlamıştı. Çalıştığım yer yakınlarında bir otelde kaldım, haftalık 127 dolar para ödedim. Ama şöyle bir durum var; ben oraya yanımda bir arkadaşımla gittim ve otelde odalar 4 kişilikti. Dolayısıyla biz 4 kişilik odada 2 kişi kaldığımız için 127 dolar ödemek zorunda kaldım,4 kişi kalan arkadaşlarımız vardı ve haftalık adam başı 63,5 dolara kalabiliyorlardı.

   

  Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

  Yaşam masrafı olarak aylık ortalama 500 dolarla geçinebilirsiniz.

   

  Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

  Giderken yanımda 550 dolar vardı ve bu bana 2 hafta rahatlıkla yetti. 2 hafta sonra para kazanmaya başladım ve ondan sonra kazandığım parayla yasamaya başladım. Orada aylık 1500-1700 dolar kazanabiliyordum. Gitmek için harcadığınız parayı çıkarmanız mümkün ama eğer hem gezmek, hem alışveriş yapmak, hem para biriktirmek isterseniz biraz zorlanabilirsiniz. Açıkçası ben para kazanmayı 2. planda düşünmüştüm, öncelikli olarak İngilizcemi geliştirmek ve gezmek amacım vardı. Amaçlarımı bir ölçüde gerçekleştirdiğimi düşünüyorum, bu programa katıldığım için memnunum.

   

  Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

  Ben herkese mutlaka gezmelerini tavsiye ederim, çünkü çok büyük bir tecrübe bence. Birçok insanın rüyalarını süsleyen Amerika’ya kadar gidip gezip görmeden dönerseniz gerçekten yazık olur.

   

   

  Rıza Oğuzhan AKAYDIN

  Marmara Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Alaska Eyaleti’nde çalıştı

   

 105. İdealsas
  İsa Pedük | 15.10.2015

  Gitmeden önce yanımda 1.000 Dolar vardı orada 3,5 ayda yaklaşık olarak 4.500 Dol

 106. Gitmeden önce yanımda 1.000 Dolar vardı orada 3,5 ayda yaklaşık olarak 4.500 Dolar kazandım...

  Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

  Her şeyden önce Amerika’yı görmekti amacım. Türkiye de herkesin bir Amerika rüyası vardır. Yani bizim ülkede Amerika oldukça popular bir ülke bu popülaritesinde sanırım birçok ırkı bir arada bulundurmasına ve bunların hepsine eşit mesafede durmasına borçlu her ne kadar 11 Eylül’den sonra bu özgürlük alanı kısıtlansa da gerçekten Amerika herkesin gidip görmesi gereken bir yer

   

  Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

  İşin açıkçası her şeyi göze almıştım. Yani her şeye hazırlıklıydım zaten bu yüzden oralarda karşılaştığım olumsuzluklar beni etkilemedi. Ama gideceğim yere ilişkin olarak merak ettiğim şeylerde yok değildi: acaba iş güzel olacak mı? Gittiğim yer güzel bir yer mi? İngilizcemi ne ölçüde geliştirebileceğim?

   

  Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

  Arkadaşların her şeyden önce gidecekleri iş ve yer hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmelerinde yarar var çünkü orda bizzat gördüm ki bazı arkadaşlar çok iyi şartlarda çalışırken bazıları için bunları söylemek gerçekten çok zordu. En önemlisi buradan giderken iyi bir kalacak yer bulmak buradan gittiğinizde gerçekten iyi bir iş ve kalacak yere sahipseniz alışma döneminde zorluklarla karşılaşmıyorsunuz. Alışma döneminden sonrası ise kolay çünkü sorun çıksa bile onunla baş etmesini öğreniyorsunuz. 

   

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli" ?

  Yukarıda da bahsettiğim gibi kalacak yer ve iş en önemlisi bunlar bunları da zaten danışmanlık firması sağlıyor. Ben İdealsas'ı seçtiğim için memnundum çünkü işim ve kalacak yerim açısından bir sorunla karşılaşmadım. Ayrıca İbrahim Bey ve çalışma arkadaşlarının güler yüzlü davranışları ve yardımseverliklerini de söylemeden geçemeyeceğim.

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

  İngilizcemi geliştirdim ama beklentilerimi karşılamadı sanırım bunda da Türk arkadaşlarla kalmam etkili oldu her ne kadar buradan giderken herkes dilinin gelişmesi için Türklerle kalmaması gerektiğini bilse de iş maliyetleri düşürmeye geldiğinde bir anlamda buna mecbur kalıyorsunuz. Çünkü hemen araba almak ve istediğiniz bir yerde oturmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken birkaç arkadaş bulmak ve o anda aklınıza ilk gelenler sizinle aynı sorunları yaşayan Türk arkadaşlar.

   

   

  Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

  İşim belli idi Alabama eyaletinde bir eğlence parkında çalışacaktım. Orada food and baverage departmanında kasiyer olarak çalıştım. 2,5 ay burada çalıştıktan sonra Pensilvanya eyaletine geçtim burada 1 ay bir çikolata fabrikasında ve Wendy’s de çalıştım. Ondan sonrada New York a geçtim.

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

  Bu değişiyor örneğin ilk işimde haftada 65–70 saat çalıştım. Ama bu çalışma saatleri sabit değil yani onlar yoğunluklarına göre size çalışma saatleri veriyor. Bu da bazen problem yaratıyor ama çoğu zaman ikinci bir iş bulma şansınız oluyor mesela ben Pensilvanya da iki işte çalıştım. Fazla mesai ise ancak sezonluk olmayan işlerde mümkün oluyor maalesef bizim ilk işimiz sezonluk olduğu için mesai alamadık.

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

  Bir kere çalıştığınız işler basit nitelikte işler bu yüzden çok büyük beklentilere sahip olmamak gerekiyor. Gerçi bu direkt sizin işle ilgili yani farklı yerde aynı işi yapan iki kişiden işleri hakkında farklı duyumlar aldığınız oluyor biri işinden çok memnun iken diğeri hiçte memnun olmayabiliyor. Yani bu biraz şans ben şanslıydım çünkü ilk işimde gerek çalışma şartları gerekse üstlerimin bana karşı tutumları son derece iyi idi. burada benim supervisor'ım olan Chris’e teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Gerçekten bana çok yardımları dokundu. Yine aynı şekilde tüm Visionland personelinin karşılaştığımız sorunlar karşısında takındıkları tutum gerçekten beni duygulandırmıştı. Buradan bir kez daha sizin aracılığınızla hepsine teşekkür ediyorum.

   

  Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

  İlk olarak Alabama eyaletine gittim burada Birmingham diye bir şehirde kaldık bir süre bir otelde kaldık ama otelin pek güvenli olmamsı sebebi ile oradan ayrılıp bir apartmana taşındık. Güvenlik açısından bir sorunla karşılaşmadım. Beslenme ise daha çok fast food lar aracılığı ile oluyor çünkü en ucuzu onlar birde apartmana taşınmaya başladıktan sonra kendimiz yemek pişirmeye başladık. Her ne kadar yorucu bir günden sonra eve gelip yemek pişirmek insana bazen zor geliyor ise de sanırım en iyi yol bu. Birde kaldığımız yerde ALI’s GRILL diye Ortadoğu yemekleri yapan bir yer vardı bazen arkadaşlarla beraber buraya takılıyorduk.

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

  Bir kere şunu söylemeden geçemeyeceğim izlediğiniz Amerikan filmlerindeki her şey gerçek hem de en küçük ayrıntısına kadar yani kesinlikle bir abartı yok. Amerika geçekten görülmeye değer bir yer buna kuşku yok ama maalesef bizim ülkede biraz abartılıyor yani çok süper bir ülkemi bence hayır. Fırsatlar ülkesini bence hayır yani buradan giderken size öyle bir bahsediliyor ki sanki her şey çok kolay olacakmış gibi geliyor oysa gitmeyi düşünen arkadaşların bilmesi gereken yaşama ilişkin temel zorlukların orada da aynen geçerli olduğu

   

  İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

  İş dışındaki zamanlarımızda hep gezdik bunun için her şeyden önce bir arabanız olması gerekiyor çünkü Amerika’da çok büyük şehirler dışında maalesef toplu taşıma denen bir şey yok bunun nedeni de herkesin arabasının olması Amerika’da bir arabaya sahip olmak için 1000$ yeterli oluyor. Benzin ucuz ve araba sahibi olmak kolay olduğundan gezmek için çok büyük paralar gerekmiyor. Biz boş zamanlarımızda Atlanta, Washington DC, Newyork ve Newjersey i gezdik.

   

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

  Buradan giderken bize bir otel ayarlanmıştı ama maalesef otel çok pahalı idi buradan daha ucuz başka bir otele geçtik burada 4 kişinin kalabileceği bir odaya haftalık 200$ veriyorduk. Bu otelin pek güvenli olmaması nedeni ile buradan ayrılıp bir Apartmana taşındık buraya da aylık 400$ verdik.

   

  Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

  Bu tabi sizin harcamalarınızla direk ilişkili çünkü bazı arkadaşlar harcamalarda çok tutumlu iken diğerleri bu konuyu çok umursamıyordu ama sanırım ortalama 350–400$ aylık bir masrafınız olacaktır.

   

  Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

  Gitmeden önce yanımda 1.000$ vardı orada 3,5 ayda yaklaşık olarak 4.500$ kazandım. Kanımca harcamalarda ölçüyü kaçırmamak ve gerektiğinde iki işte çalışmayı göze almak koşulu ile masraflarınızı her zaman çıkarabilmeniz mümkün.

   

   

  İsa PEDÜK

  Bilkent Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Pennsylvania Eyaleti’ndeçalıştı

   

 107. İdealsas
  Eyüp Akçakaya | 15.10.2015

  Amerika’ya 700$ götürmüştüm, Türkiye’ye 4.000$ kazanarak döndüm...

 108. Amerika’ya 700$ götürmüştüm, Türkiye’ye 4.000$ kazanarak döndüm...

  Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

  Amerika’yı görmek ve dünyanın en güçlü ülkesini gözlemleyip yaşam şartları ve iş standartlarını kendimce değerlendirip kişisel gelişimi artırmak.

   

  Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

  Yemek konusunda ve konaklama yeri ve arkadaşlar hakkında bazı çekincelerim vardı ama bu çekincelerimin yersiz olduğunu gördüm kısa sürede bu sorunları aştık çünkü biz 6 arkadaş bir grup olduk ve engelleri daha kolay aştık önceleri kaldığımız yer pahalı ve nahoştu ama araba kiralayıp izinli günlerimizde yeni yerler arayıp bulduk böylece daha ucuza daha konforlu konaklamış olduk. Gıda olayında da domuz eti problemdi ama onu da aldığımız ürünlerin ambalajındaki D ve K harflerine bakarak aldık çünkü bu harfler ürünün domuzla ilgili hiçbir katkının bulunmadığını gösteriyorlar

   

   

  Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

  Başvuru sürecinde bence en önemli şey zaman çünkü zamanı iyi değerlendirip oldukça erken başvurmakta yarar var ve başvuru yapıldıktan sonra da işlemler sıkı takip edilmeli ben başvurudan sonra biraz yavaş davrandım işlemleri kılı kılına yetiştirdim pasaportum vardı ama bulamadım tekrar çıkartmaya uğraştı. Dersler, bu işlemler sınavlar derken nerdeyse gidemeyecektim. 

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

  Olmuştur tabi ki, ama Amerika’nın güneyine değil de kuzeyde bir yere gitseydim daha fazla faydalı olabilirdi diye düşünüyorum.

   

  Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

  Tam olarak belli değildi. Eğlence merkezinde game departmanında çalıştım. Memnun kaldım kolaydı ve insanlarla bire bir diyalog halindeydim.

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

  Hafta içi 10 hafta sonu 12-13 saat çalıştım. Mesai için extra bir ücretlendirme yapılmadı mesai de aynı ücret üzerinden hesaplandı

   

  Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

  Alabama eyaletinin Bessemer ve Birmingham şehirlerinde kaldım. Toplu ulaşım çok zayıftı biz araba kiralamak zorunda kaldık.

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

  New York un çok etkileyici bir havası var ama diğer birçok eyaletin çok etkileyici bir havası yok.

   

  İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

  Bol bol alışveriş merkezi gezdik birçok giyim eşyası ve elektronik eşya aldık. Özellikle de Clearence taki ürünlerin fiyatları çok cazipti bir de New Jersey deki sıfır vergili yerler çok iyiydi.

   

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

  Buradan giderken konaklamamız ayarlanmıştı ama odalar 4 kişilik değil 2 kişilik olduğu için bize pahalı geldi bizde Birmingham da apartman dairesi kiraladık aylık 400-800 arası oda sayısına göre.

   

  Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

  Aylık 500-600 dolar gerekiyor

   

  Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

  700 dolar götürmüştüm. 4000 $ küsur kazandım. Evet, fazlasıyla kazanmak mümkün.

   

  Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

  Evet, 1 hafta New York'ta arkadaşlarla araba kiraladık gezdik. Bence Work and Travel programının en güzel tarafı gezme imkânı sağlaması biraz maliyetli oldu tabi. Ne de olsa New York pahalı bir şehir ama bence değdi. Arabayla her yeri gezdik Empire State'e çıktık. Statue of Liberty'i gördük New Jersey'e gittik alışveriş yaptık.

   

   

  Eyüp AKÇAKAYA

  Bilkent Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Alaska Eyaleti’nde, Six Flags’deçalıştı

   

 109. İdealsas
  Çağrı Çığ  Sığırcı | 16.10.2015

  WATçı olmak ya da WATçı olmamak...

 110. WATçı olmak ya da WATçı olmamak...

  Amerikan konsolosluğunun 2006 yazı Work and Travel katılımcıları arasında yapmış olduğu kompozisyon yarışma sonuçları açıklanmıştır. İdealsas öğrencilerinden Çağrı Çığ Sığırcı’nın ‘’To Wat Or Not To Wat‘’ başlıklı kompozisyonu ödüle layık görülmüştür.

   

   

  WAT’lı olmak ya da WAT’lı olmamak

   

  Amerika yeni bir dünya...

  Atlantik Okyanusu’nun öteki tarafında yaşayan insanlar için Amerika tarihi boyunca umutlar, fırsatlar ve özgürlükler ülkesi olmuştur.

   

  İlk koloniler dini sorunlar nedeniyle Britanya’dan Amerika’ya göç ettiler. Sonrasında yeni koloniler onları izledi ve değişik ülkelerden pek çok insan farklı nedenlerle bir araya geldiler.

   

   

  Takip eden yıllarda Amerika yeni bir yapılanmaya giderek “türünün tek örneği” olarak ”e pluribus unum” haline geldi. (yani pek çok medeniyetten tek bir medeniyet elde edildi)

   

  Amerika, benim gibi pek çok insanın da gidip görmek istediği bir yer. Çünkü teknolojinin ve globalizmin çocukları olan biz, Amerika sinemalarında, dizilerinde, reklamlarında, yemek sektöründe ve politik alanda pek çok farklı bakış açısıyla karşılaşıyoruz. Sürekli yeni bilgilerle ilişki içindeyiz.

   

  Amerika hakkındaki umutlarımı bir sıraya koyarsam, Amerika’ya WAT programı çerçevesinde gittim. Maceram, Orlando’nun “güneş ışığı eyaleti” olarak adlandırılan Florida eyaletinde başladı.

   

  Orada çok çeşitli işler yaptım. Mc Donalds’da amigolarla çalıştım, daha çok akşamları Brezilya Restoran’ında çalıştım ve bir keresinde dünyanın en eğlenceli insanlarının Brezilyalılar olduğunu anladım. Umuyorum ki herkes dünyaya onların gözlerinden bakmayı başarabilir.

   

   

  Bundan başka haftanın bazı günleri, Orlando caddelerinde kiralık araba şoförlüğü yaptım. Bu benim için yorucu ama bir o kadar da heyecan verici bir deneyimdi. Çünkü farklı kültürlerden insanları taşıdım; Arap, PortoRicolu, Amerikalı, İspanyol ve tabii Türkler (Türkler her yerdeler). Hepsiyle iletişim kurup bana ve ülkeme karşı sempatiyle yaklaştıklarını görmek beni oldukça mutlu etti.

   

  Amerika’da beni başka ne şaşırttı? Hayatın her aşamasında her alanında belli bir sisteme uyuluyor. Her şey belli bir düzen içerisinde yürütülüyor.

   

  Kurallar var ve insanlar onlara uyuyorlar. Aksi takdirde yaptırımların ağır olacağını biliyorlar. En çok da trafik kurallarına uyuyorlar. (Beni en çok şaşırtansa sürücülerin yayaları gördüklerinde durup onlara yol vermeleri olmuştu)

   

   

  Ayrıca küçük yaşta alkol kullanımıyla ilgili kısıtlamalar getirilmiş durumda ki insanlar bunu çok yapıyorlar. Diğer bir izlenimim ise, Amerika’da İspanyolca konuşan pek çok insanın bulunduğu... Ve pek çok insana göre, bundan 50 yıl sonra İspanyolca konuşan insanların sayısı İngilizce konuşan insan sayısını geçecek. Çalışırken anladığım bir diğer şey, çalışanlara bahşiş verilmesine önem verildiği. Ülkeme döndüğümde de bu nedenle çalışanlara az ya da çok bahşiş vermeye dikkat ettim. Çünkü artık bahşiş almanın onları mutlu ettiğini biliyorum. Diğer ilgimi çeken şey, düşünce özgürlüğüne önem verilmesi oldu. New York’un merkezinde insanların George Bush ve babası Washington Bush’a hakaret içeren tişörtleri giydiklerini ve sattıklarını gördüm.

   

  Bunun aracılığıyla, benim yolculuk hikâyemin ünlü Amerikan Rüyası’ndan bir bölüm olduğunu fark ettim. Aynı zamanda, tamı tamına Davit Lynch filminin benim filmim olmasını umdum. Yönetmen bendim, baş aktör bendim, film müziğini ben bestelemiştim. Filmin geçtiği yer Amerika, aktör ve aktrisler,  Orlando’dan Miami’ye, Fort Myers’dan Tapma’ya Amerika yolculuğumda karşılaştığım insanlardı. Pek çok arkadaş canlısı insanla, güzel bayanlarla tanıştım ve ağacından taze hindistan cevizi yedim. Başarılı sokak müzisyenleri gördüm. Hatta saksafon çalan bir adama, Türk şarkısının notalarını verdiğimde onu çaldı.

   

  Otobüs şoförlüğü yaptığı yerde restoran sahibi olan insanlarla tanıştım. Amerika’ya gemi yolculuğu yaparak zorluklarla gelen aşçılar tanıdım. İnanılmaz lüks yatlara, villalara ve gece hayatına karşın Amerika’nın zengin ve fakir olan taraflarını gördüm. Sokakta yaşayan hiç de azımsanmayacak derecede olan insanları da gördüm. Miami’yi gördüm, karanlık Miami sokaklarında Al Pacino olduğunu varsaydım: Çizikyüz’deki Tony Montana gibi ağzında sigara ve elinde büyük bir silahla “arkadaşıma merhaba de” Eğlence parkları gördüm. Büyük palmiye ağaçları gördüm. Tropikal yağmurlarda ıslandım. Çok güzel sahiller gördüm; cennetin bir parçası olduğunu düşündüğüm, Fort Myers’ın sessizliğinin ve renklerinin hâkim olduğu.

   

   

  WAT maceram bana hayatımın geri kalanında kullanabileceğim pek çok deneyim kazandırdı. Hayallerini gerçekleştiren ya da korkularını yenen pek çok insanla tanışma fırsatı buldum. Yeni yerler gördüm, değişik kültürleri tanıdım, farklı bir ülkede çalışmak bakış açımı oldukça genişletti. Bundan dolayı diyorum ki WAT’lı olmak ya da WAT’lı olmamak işte bütün mesele bu.

   

   

   

  Çağrı Çığ SIĞIRCI

  Bahçeşehir Üniversitesi, AB İlişkileri öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Florida Eyaleti, Falls Eğlence Merkezi’nde çalıştı

   

 111. İdealsas
  Ali Rıza Özdemir | 15.10.2015

  Amerika’da 800 - 900 Dolara iyi bir model otomobil satın alınabilir...

 112. Amerika’da 800 - 900 Dolara iyi bir model otomobil satın alınabilir...

  Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

  Temel sebep İngilizcemi geliştirmek ve Amerika’yı görüp gezmek.

   

  Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

  Amerika’ya gittikten sonra işverenin işe almamasından endişeleniyordum fakat böyle bir şeyle karşılaşmadım.

   

  Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

  Yaşanılan bazı zorluklara rağmen her öğrencinin katılması gereken bir program, özellikle mezun olduktan sonra Amerika’da master yapmak isteyenler mutlaka bu programa katılmalı ve tecrübe kazanmalı. Ancak en güneydeki ve orta kısımdaki eyaletlere pek tavsiye etmem. Türkiye’den bir arkadaş grubu ile gidilirse daha iyi olur.

   

   

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli” ?

  Firmadan dolayı bir sıkıntı yaşamadım. Gerekli olan bilgileri zamanında duyurdular ve orada sorun yaşayan bazı arkadaşların sorunlarını giderdiler.

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

  Biz İngilizce yönünden biraz şansızdık çünkü Alabama’da nüfusun %70i zenci idi ve anlaşılması zor bir aksanları vardı. İlk gittiğim gün beni karşılayan Kaliforniya’dan manager İngilizceni geliştirmek istiyorsan yanlış yere geldiğimi söyledi çünkü kendisinin de bazen bazı konuşmaları anlamakta zorlandığını söyledi. Buna rağmen yine de İngilizcemin iyi geliştiğine inanıyorum.

   

   

  Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

  Gitmeden önce işim belliydi eğlence parkında çalışacaktım ama oraya gidince farklı departmanlarda secim yapma şansımız var ama başka departmanda eksik varsa o zaman seçim yapma şansın azalıyor onların istediği departmanlara gitmek zorunda kalıyorsun ama bu çok nadir oluyor. Yiyecek, oyun, ride operator, temizlik, lifeguard gibi departmanlar vardı. Ben yiyecek departmanında pizza yaptım. İşim iyiydi, her şey hazır olarak geliyordu, dondurulmuş pizza ekmeğinin üzerine malzemeleri koymak ve pişirmek bana kalıyordu.

   

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

  Günde ortalama 10 saat çalıştım mesai olarak çalışmak mümkün, ikinci bir işte çalışmadım.  

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

  Çalıştığım yerde hiçbir zorlukla karşılaşmadım ama bazı arkadaşlar karşılaştı ve sorunlarını manager ya da supervisorlara bildirip hallettiler. İşyerinde bir sorununuz varsa supervisor ya da managerla beraber çözmelisiniz, yoksa kendi başınıza sorunu daha da büyütebilirsiniz. Bazen işyeri dışındaki sorunlarınızı bile çözmede yardımcı oluyorlardı.

   

   

  Amerika’da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

  Alabama’ya gittim Birmingham şehrinde idim. Alabama Amerika’nın fakir eyaletlerinden biriydi pek beklediğim gibi çıkmadı ama yine de fena sayılmazdı. Bize yabancı olduğumuz için kötü davranan hemen hemen hiç olmadı ama işyerinde zencilerlerle ufak tartışmalar olmadı değil. Gece yolda yürürken ya da yalnız bir yerlere yürüyerek giderken sizden para isteyebilirler onun için yanımızda fazla para taşımıyorduk. Konaklama olarak çoğunlukla otelleri kullanıyorduk ama yalnız iseniz kazandığınız parayı otele verirsiniz, ev tutmayı da düşündük fakat ev kiralamak için en az 6 ay kontrat yapmak istiyorlar. Şehir merkezinde öğrenciler ya da hostel tipi apartmanlar bulunabiliyor, onlar otellere göre çok ucuz, sonradan bu tarz bir apartman bulduk ve orada 1 ay kaldık. Sonra çeşitli nedenlerden dolayı apartmandan atıldık. Ulaşım konusuna gelince Amerika’da çoğu eyalette toplu taşıma yaygın değil, arabanız yoksa hiçbir şey yapamazsınız. Gidecek olanlara tavsiyem 3-4 kişi gidip gittiklerinde ilk önce bir araba satın almaları. 800-900 dolara 90,95 model arası bir araba satın alınabilir tabi bunun sigorta masraflarını da unutmamak lazım çünkü başınıza bir kaza gelebilir. Biz satın almadık kiraladık ve satın almadığımıza çok pişman olduk. 

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

  Bu tamamen sizin gittiğiniz eyalete bağlı mesela Alabama’nın pek büyüleyici bir tarafı yoktu ama Florida çok güzeldi. Birde para Amerika’da her şey çalışamazsanız ve parasız kalırsanız Amerikan rüyası kâbusa dönüşür.

   

   

  İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

  İş dışı zamanlarda gezdik alışveriş yaptık. Gittiğim şehirler Newyork, Atlanta, Orlando, Miami, St. Augustine, Jacksonville, Daytona, Savannah… Araba kiraladık. Yalnız iseniz büyük paralar gerekir diyebilirim ama 4 kişilik bir arkadaş grubuysanız kişi başına 500- 600 dolar parayla ve makul ölçülerde bir haftalık bir gezi yapabilirsiniz bunu içine araba kirası ve yakıt parası da dâhil.

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

  Konaklamamızı kendimiz ayarladık. İlk önce otelde sonra apartmanda sonra tekrar otelde kaldık. Bazı otellerde ve apartmanlarda uzun süreli kalacak olursanız pazarlık yapılabiliniyor.

   

  Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

  Bir aylık ortalama masraf 150 – 200 dolar civarında tabi sigara veya çeşitli alışkanlıklarınız yoksa.            

     

  Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

  Giderken 1000$ götürdüm Amerika’da 3000$ civarında para kazanabildim. Gitmek için harcadığın parayı hatta daha fazlasını kazanmak mümkün ama orada şartları zorlamak gerekiyor ikinci iş falan vs. Ya da hiç boş gün almadan çalışmak lazım yada garsonluk gibi bahşişli işlerde çalışmak gerekir, en çok bahşişli işlerde çalışanlar kazanabiliyor.

   

  Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

  Seyahat hakkımı kullanmak için program sonunu beklemedim 15 Ağustos’tan sonra 8 günlük bir Road Trip programına çıktık. Georgia, Florida ve South Caroline’yı gördük.  Bana göre bu programın en zevkli tarafı da çalıştıktan sonra kendi kazandığın parayla gezmek. Daha öncede söylediğim gibi 3-4 kişi olunursa maliyetler çok düşüyor. Program sonu gezisini herkes yapmalı bence çünkü çalışırken sadece bulunduğun eyaletin bile tamamını gezemezsin.

   

   

  Ali Rıza ÖZDEMİR

  Fatih Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Alaska Eyaleti’nde çalıştı

   

 113. İdealsas
  Gürkan Topbaş | 16.10.2015

  Doğru bir seçim yaptığımı Amerika’ya ilk adım attığımda anladım...

 114. Doğru bir seçim yaptığımı Amerika’ya ilk adım attığımda anladım...

  Eğlenceli ve yararlı bir yaz geçirmek için, İdealsas yardımıyla Work and Travel in USA programına katıldım.

   

  İlk korkularımı ve endişelerimi İdealsas ile ilk yüz yüze görüşmemizden sonra çok geçmeden yendim. Bu programa katılmamın sebebi ilk olarak İngilizce seviyemi en üst seviyeye yükseltmekti. İkinci sebebim ise filmlerde gördüğümüz eğlenceli Amerikan yazlarından birini yaşamak ve Amerikan kültürünü kalın kitaplar yerine yerinde öğrenmek.

   

   

  Doğru bir seçim yaptığımı Amerika’ya ilk adım attığımda anladım. Tabi ki gitmeden önce kafamda bazı sorular vardı işte bu noktada İdealsas’ın danışmanlığıyla ve düzenlediği Oryantasyonla kafamdaki soruların hepsinin cevabını aldım. Özellikle evrakları düzenlerken ve vize görüşmesinden önce İdealsas’ın yardımlarıyla hiçbir sorun yaşamadım.

   

  Ben New Jersey, Ocean City’ye gittim. Orada hayatımın en eğlenceli 3 ayını yaşadım. Kaldığım yerde Amerikalılar haricinde benim gibi Work and Travel programıyla gelmiş olan Rus, Bulgar kültürlerini tanıma fırsatı buldum. Son 15 gün gittiğim arkadaşlarla araba kiralayıp Washington’dan başlayarak Philadelphia, Boston ve New York’u gezdim. Özellikle New York’ta geçirdiğim geceler çok eğlenceliydi. Çalışıp kazandığım parayla hem alışveriş yaptım, hem gezdim hem de Türkiye’ye yanımda 1500 dolarla döndüm.

   

   

  Bence biraz cesaretli olup mutlaka bu programa katılmalısınız. Bu programınızın sorunsuz geçmesi için İdealsas’ı seçmelisiniz.

   

  Şimdiden iyi eğlenceler.

   

   

  Gürkan TOPBAŞ

  Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New Jersey Eyaleti, Ocean City’de çalıştı

   

 115. İdealsas
  Abdülkerim Elibol | 16.10.2015

  Farklı firmalarla gelen arkadaşların çok zorluk yaşadıklarını gördüm...

 116. Farklı firmalarla gelen arkadaşların çok zorluk yaşadıklarını gördüm...

  Merhaba,

   

  Ben Abdülkerim ELİBOL.

  Bu yaz düzenlenen W&T programına İdealsasfirmasının sponsorluğunda katıldım. Bu programa katılamadan önce kendimce bir araştırma yaptım. Öncelikle bir arkadaşımın tavsiyesiyle İstanbul’da bir firmaya geldim ve firma hakkında kendimce bir araştırma yaptım. Daha sonra pek güvenli olmadığı yönünde duyumlar aldım sonra vazgeçtim. Ardından Sakarya’da devam ettiğim kursta bir hocamızın tavsiyesiyle İdealsasla görüştüm.

   

   

  Daha sonra bir arkadaşımla birlikte katılmaya karar verdik. Birlikte gereken evrakları hazırladık. Bunları hazırlarken bir yandan da çevremizdeki insanların bazı moral bozucu sözleriyle mücadele ettik. İlk verebileceğim örnek devam ettiğim kurstaki hocanın senin ‘’İngilizcen yetersiz, vize alamazsın, paranı çöpe atıyorsun…’’ demesiydi. Bunun gibi birçok kişiden benzer şeyler duydum. Ama yine de ben moralimi bozmadım ve sonunda başardım. İngilizce seviyemin iyi olmadığının farkındaydım. Ancak konsoloslukta soğukkanlı ve rahat davrandım. Sonuç olarak hiç zorlanmadan vizeyi aldım. 

   

   

   

  Amerika’yı soracak olursanız, şahsen tekrar gitmek için can atıyorum. Amerika’da insanların alın terinin karşılığını aldıkları ve insanların karşılıklı saygı içinde yaşadıkları bir yer olması beni bu isteğe sevk etti. Ayrıca orda Türk kardeşlerimizin kurdukları vakıf, firma ve kurumlar beni baya etkiledi.

   

   

  Orda farklı firmalarla gelen arkadaşlarla tanıştım ve çok zorluk yaşadıklarını öğrendim. İdealsasfirma olarak çok iyi ve profesyoneller tavsiye ederim…

   

   

  Ayrıca unutmayın ki sonunu düşünen kahraman olamaz. Eğer bu işi yapacaksanız cesaretli olun, korkmayın ve yılmayın.

   

   

  Abdülkerim ELİBOL

  Sakarya Üniversitesi, Otomotiv öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New Jersey Eyaleti,North Capey May’de çalıştı

   

   

   

 117. İdealsas
  Ali Kulak  | 15.10.2015

  Atlanta, Orlando, Miami, Deytona, Savannah, Saint Austin olmak üzere bir sürü ye

 118. Atlanta, Orlando, Miami, Deytona, Savannah, Saint Austin olmak üzere bir sürü yer gezdik...

  Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

  Temel sebep İngilizcemi geliştirmek istemem ve Amerikan rüyasını merak etmem.

   

  Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa bunlar nelerdi?

  Tabi ki çekincelerim vardı. 11 Eylülden sonra Müslümanlara karşı Amerikalıların nasıl bir tavır aldığını bilmiyordum ve bu beni korkutuyordu. Bunun dışında hiç bilmediğim bir kültür, tanımadığım insanlar ve beni bekleyen bir sürü güzel şeyin yanı sıra tahmin bile edemeyeceğim bir sürü zorluk.

   

  Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı?                        

  Aslıda başvuru sürecinde konsolosluk dışında pek bir şeyle uğraştığım söylenemez gerekli belgelerin temini dışında. Çünkü bu işlerle daha çok şirket ilgilendi.                           

                                                       

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli" ?

  Orada firma mağduru kimseyle karşılaşmadım. Ama bu tür organizasyonlarda iş bilir ve güvenilir şirketlerle kontak kurmak çok önemli benim de bunun rahatlığını yaşadığım söylenebilir.

   

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

  Bu programın İngilizceme seviye olarak bir katkısı olmadı. Ben konuşmakta zorlanıyordum. Bu programın daha ok benim konuşmama ve telaffuzuma çok katkısı olduğunu söylenebilir.

   

  Gitmeden önce işiniz bellimiydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

  Gideceğim yer belliydi fakat ne iş yapacağımı bilmiyordum. Eğlence parkına gitmiştim ve oradaki aletleri kullanmayı tercih ettim. Evet, bu işten memnun kaldım. Çünkü ayakta kalmanın dışında bir zorluğu yoktu ve son derece eğlenceliydi. Benin işimin yanı sıra yemek bölümünde pizza yamayı ve buna benzer işlerde çalışmayı tavsiye edebilirim.

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

  Günde 10 saatin altında çalışmıyorduk bundan dolayı ne fazla mesai olarak çalışmak söz konusu değildi. Saat olarak yeterince çalıştığımızdan ikinci bir işte çalışmadım.

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

  İşte zorlandığım bir şey olmadı. Konuşmakta zorlandığım için ilk başta biraz zorlandım fakat bunu da çabuk atlattım.

   

   

  Amerika'da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz?

  Alabama eyaletinin Bessemer şehrine gittim. Orda herkesin arabası olduğu için toplu taşıma gelişmemiş yani arabasız bir yere gidilmiyor. İşe gidişlerimiz için ise bizi şirketten almaya geliyorlardı. Bir otelde konakladık. Beslenme konusunda ise alış veriş yapıp kendimiz bir şeyler hazırlıyorduk. Bunların dışında orada insanlar beklemediğim kadar iyi, sıcak ve yardım severdi. Çalıştığımız yerde Türk arkadaş çoktu hemen hemen her akşam iş çıkışında şarkılar ve türküler söylüyorduk ve bu oradakilerin çok hoşuna gidiyor bize katılıyor ve bizimle eğleniyorlardı. Kısacası çok güzeldi çok memnun kaldım.

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

  Amerika´daki her yere bir düzen hâkim ve her yerin kendine özgü kuralları var. Kimse bu kurallara ve düzene aykırı hareket etmiyor. Filmlerdeki kadar olmasa da yeterince etkileyici ve insanın gezip görmek istediği o kadar çok şey var ki ve de hepsini görmek bir o kadar da zor. Çünkü çok büyük bir yer

   

  İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Hangi şehirlere gittiniz? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

  Gezmek için araba kiralamak gerekiyor ve biz de dört arkadaş öyle yaptık. Atlanta, Orlando, Miami, Deytona, Savannah, Saint Austin olmak üzere bir sürü yer gezdik. Biz dört kişi olduğumuz için çok büyük paralar harcamadık fakat epey para ayırmak gerekiyor.

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

  Buradan giderken şirketin bize vermiş olduğu bir otel adresi vardı elimizde. Oraya gidince de orda kaldık. Odalar dört kişilikti ve haftalık 255$ ödedik. Üç aya yakın bir süre kaldım.

   

  Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

  Masraflarımız bölündüğü için aylık aşağı yukarı 500$ yeterli oluyordu.

   

  Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Orada ne kadar kazanabildiniz? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

  Bütün masraflarım ve yanıma aldığım para da dâhil yaklaşık 2500$ masrafım oldu. Orada gitmek için harcadığım parayı hatta daha fazlasını kazanmak mümkün.

   

  Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? Hangi eyaletleri gördünüz?

  Evet kullandım. Daha önceki sorulardan birinde bu soruya cevap vermişti. Atlanta, Orlando, Miami,.. Evet, bu geziyi yeni katılımcılara tavsiye ederim. Dört kişi olduğumuz için çok masraflı olmadı ama olsa da buna değeceğini düşünüyorum. Bu programın en güzel ve en zevkli tarafı zaten bu gezme olanağı. Bence ellerindeki bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye baksınlar. Umarım benim gibi memnun kalırlar.

                                                    

   

  Ali KULAK

  Marmara Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Alaska Eyaleti’ndeçalıştı

   

 119. İdealsas
  Yahya Develioğlu  | 16.10.2015

  İdealsas’ın farkını vize işlemlerinde özelliklede Amerika’ya gittikten sonra far

 120. İdealsas’ın farkını vize işlemlerinde özelliklede Amerika’ya gittikten sonra fark ettim...

  Gitme nedenim üniversiteyi bitirmeden yurtdışı tecrübesi elde etme isteğimdi. Bunu da en ekonomik bir şekilde sunan tek program WAT’tı.

   

   

  İlk önceleri her öğrenci gibi benimde endişelerim vardı. İşin gerçek olup olmadığı, kalacak yerin nasıl bir yer olacağı gibi. Ancak aldığım hizmet sonucunda bunların hepsi birer birer silindi.

   

   

  Ben gitme kararını verdiğimde çok geç kalmıştım. Bu konuda gidecek arkadaşlara erken başvuru yapmalarını tavsiye ederim. İdealsas’ın farkını vize işlemlerinde özelliklede Amerika’ya gittikten sonra fark ettim. Çevremdekiler 6-7 dolardan çalışırken ben 10 dolardan çalışıyordum. Bunun nedeni de benim daha kesin kaydım olduğunda nerede çalışacağımı hazır iş listesinden seçmemdi. Çevremdeki arkadaşlar çeşitli sorunlarla uğraşırken ben sorunsuz bir şekilde programımı tamamladım.

   

   

  Bu inanılmaz tecrübeyi herkesin yaşamasını isterim. Önümüzdeki yaz WAT programında yeniden görüşmek dileğiyle.

   

   

   

  Yahya DEVELİOĞLU

  Fatih Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Maine Eyaleti’ndeçalıştı

   

 121. İdealsas
  Cüneyt Koç  | 16.10.2015

  Kazandığım parayla araba kiralayıp New York, Boston, Philadelphia ve Washington’

 122. Kazandığım parayla araba kiralayıp New York, Boston, Philadelphia ve Washington’ı gezdim..

  Bu yaz İdealsas yardımıyla Work and Travel in USA programına katıldım.

   

   

  Size göre şanslı bana göre cesaretli kişilerden biriyim. Bu programı seçmemin amacı İngilizce seviyemi yükselterek gelecekteki iş hayatımda bir adım öne geçmek istememdi. Ayrıca Amerikan kültürünü yakından görmekti.

   

   

  Bu programa katılırken olan endişelerimi İdealsas danışmanlığıyla yendim. Özellikle vize görüşmesinden önce verdikleri öneriler sayesinde görüşmem sorunsuz geçti. Ben New Jersey, Ocean City’ye gittim. Burada ilk olarak markette çalıştım, daha sonra ikinci iş olarak eğlence parkında çalıştım. İkinci işi isteme sebebim daha çok para kazandım. Bu kazandığım parayla araba kiralayıp New York, Boston, Philadelphia ve Washington’ı gezdim. Özellikle Boston’a mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Amerika’daki son haftamda ise dünyanın en büyük metropollerinden biri olan New York’ta geçirdim.

   

   

  Eğer orada benim gibi çalışırsanız gitmek için harcadığınız parayı fazlasıyla kazanarak geri dönebilirsiniz. Yaptığınız ucuz alışverişler örneğin kıyafetler ve elektronik eşyalar ülkemize göre çok ucuz olduğundan bu size kar kalır. İmkânınız varsa mutlaka gidip görmenizi isterim. Kesinlikle korkulacak bir şey yok. Sadece cesaretli olun yeter.

   

   

   

  Cüneyt KOÇ

  Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New Jersey Eyaleti, Ocean City’de çalıştı

   

 123. İdealsas
  İbrahim Alper Us | 16.10.2015

  Programa başvurmadan önce birçok kişi ve kuruluşla görüşmelerim oldu ve sonu

 124. Programa başvurmadan önce birçok kişi ve kuruluşla görüşmelerim oldu ve sonunda...

  Yazın work&travel programı ve  İdealsas vasıtasıyla Amerika’ya gittim.

   

  Programa başvurmadan önce birçok kişi  ve  kuruluşla görüşmelerim  oldu ve  sonunda  İdealsas’ta  karar  kıldım.  Bu kararın isabetli olduğunu Amerika’da daha iyi anladım ve sonuçta da şirketimle ilgili sorun yaşamadım.

   

   

   

  Ben, New Jersey eyaletinin Mount Laurel şehrine gittim. Benim de Amerika’ya gidiş amaçlarım diğer arkadaşlarım gibi aynıydı, İngilizcemi daha iyi ve akıcı seviyeye getirebilmek ve çoğu insanın merak ettiği Amerikan kültürünü tanımaktı. Tabi ki gitmeden önce endişelenmemek mümkün değil, aklınıza bir sürü soru geliyor. Ama gerek İdealsas’ın verdiği bilgiler, gerekse oryantasyon eğitimiyle bu kuşkuları yeniyorsunuz. Tabi ki bilmediğiniz bir ülkede de yaşamak için belli bir süre alışma devresi geçiriyorsunuz.

   

   

  Ben Mount Laurel’da Falls şirketine bağlı bir eğlence merkezinde çalıştım. Türkiye de daha önce çalışmadığım için çok iyi bir çalışma deneyimi yaşamış oldum. Orda çalışan yabancılar ve Amerikalılarla çok güzel vakit geçirdik. Çalışma zamanları dışında da 15dk uzaklıkta olan Philadelphia ve 1.5 saat uzaklıkta olan bence dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan New York’ta gerek tarihi yerleri gezerek, gerekse alışverişle zaman geçirdik, bunların yanı sıra birçok yere de gittik. Ama size tavsiyem gidebileceğiniz her yere gidin.

   

   

  Eğlence parkında ki işimden memnun olduğum için tek bir işte çalışmayı tercih ettim, Türkiye’den götürdüğüm para ve orda kazandıklarım her türlü harcamaya yetti; hatta arttı bile. Amerika’da çok rahat iş bulma imkânına da sahipsiniz bu konuda bir düşünceniz olmasın.

   

   

  Sonuçta Türkiye’ye döndüğümde hem amaçlarımı gerçekleştirmiş, hem de çok farklı dünyalar tanımama vesile olduğundan programa katıldığımdan çok mutluyum.

   

   

  Sizlere de tavsiyem amaçlarınızı gerçekleştirmek ve birazda hareketli bir yaz geçirmekse hiç kuşkusuz endişelerinizi bırakın ve bütün olanaklarınızı kullanarak bu programa katılmayı deneyin. Sizlerde memnun kalacaksınız emin olun.

   

   

   

  İbrahim Alper US

  Uludağ Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New Jersey Eyaleti, Falls Eğlence Merkezi’nde çalıştı

   

 125. İdealsas
  Pınar Koçer | 16.10.2015

  İmkânı olan herkese tavsiye ederim. Korkulacak hiç bir şey yok. Biraz kendinize

 126. İmkânı olan herkese tavsiye ederim. Korkulacak hiç bir şey yok. Biraz kendinize güvenin yeter...

  İdealsas yardımıyla work&travel in USA programına katıldım. Orlando, Florida'ya gittim.

   

   

  Bu programı seçmemin amacı İngilizce seviyemi anadili olarak konuşulan yerde geliştirmekti. Ayrıca o çok anlatılan Amerikan kültürünü yakından görmekle kalmayıp, diğer birçok kültürden kişiyle tanışabilecektim. Hem bir iş deneyimi, hem para kazanma, çalıştığım işin mezun olduğumda bana referans olması da avantajlar arasındaydı. Doğru bir seçim yaptığıma inanıyorum. İlk başta tabi ki insan korkuyor. Ya derdimi anlatamazsam, ya bir sorun çıkarsa diye ama oraya gittiğimde her şeyin aslında çok kolay olduğunu fark ettim. Zaten şirket size her şeyi ayarlıyor. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

   

   

  Örneğin ben, başvuru süresinde evrak toplamak için, resmi dairelerde kuyruk bekleyip, bu işten soğuyacağımı düşünmüştüm. Ama dediğim gibi şirket her şeyi ayarlıyor. Orada birçok mağdur kişiye tanık oldum. Ama İdealsas'la giden kimse bu şekilde bir durumla karşılaşmadı. Deneyiminiz olmadan şirketlere güvenemiyorsunuz ama İdealsas kesinlikle güvenilir bir şirket.

   

   

  Amerika'ya gitmeden önce 9 senedir İngilizceyle uğraşıyordum. Writing, listening kısımları iyiydi fakat akıcı konuşamıyordum. Döndükten sonra bu sorun halloldu. Şuan İngilizceyle ilgili herhangi bir işte çok rahat başarılı olacağımı kesinlikle biliyorum. Çalışıp kazandığım paraların bir bölümüyle New York'a uçak bileti aldım. O müthiş şehri görmüş oldum. Kısacası, hem dil, hem sosyallik, hem para kazanma, hem de gezme açısından büyük bir deneyimdi benim için.

   

   

  İmkânı olan herkese tavsiye ederim. Korkulacak hiç bir şey yok. Biraz kendinize güvenin yeter.

   

   

   

  Pınar KOÇER

  İstanbul Üniversitesi, Amerikan Kültür ve Edb. öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Florida Eyaleti, Universal Stüdyoları’nda çalıştı

   

 127. İdealsas
  Cihan Sağlam | 16.10.2015

  ABD’de ilk olarak markette çalıştım ikinci iş olarak eğlence parkında çalıştım..

 128. ABD’de ilk olarak markette çalıştım ikinci iş olarak eğlence parkında çalıştım...

  Merhaba,

   

  Ben bu yazı İdealsas aracılığı ile Work&Travel programına katıldım. Orlando, Florida'ya gittim. Universal Stüdyoları eğlence parkında çalıştım. Gayet keyifli bir iş ve işyeriydi. Benim work&travel'a katılma kararım çok ani oldu. Bu yüzden hiçbir şekilde araştırma yapmadım. Şanslıyım çünkü karşıma çıkan ilk firma İdealsas oldu. Gerçekten gerek evraklar konusunda gerekse vize konusunda her şekilde yardımcı oldular.

   

   

  Amerika'ya gelince; muhteşem.....

   

   

  Mutlaka gezilmesi, görülmesi hatta yaşanması gereken bir yer. Zaten benim W&T’a katılma amacım ne para kazanmak ne de İngilizcemi geliştirmekti... Tek amacım eğlenmekti. Bu durumda da gerçekten Amerika biçilmiş kaftan.  

   

   

  Gitmeden önce hiçbir korku ya da çekincem yoktu ve oraya gidince de anladım ki bundan korkmak gerçekten saçmalık. Bence bir insanın hayatında yaşayabileceği belki en ilginç, belki en zor fakat kesinlikle en güzel deneyimlerden birisi. Türkiye'de belki bir ömür boyu göremeyeceğiniz, yapamayacağınız  şeyleri yapıyorsunuz. Birçok ülkeden arkadaş ediniyorsunuz, kazandığınız paranın çok az bir kısmıyla bile deliler gibi alışveriş yapabiliyorsunuz (özellikle giyim ve elektronik).

   

   

  Fakat bu kadar iyi yönüne rağmen bu programın çok kötü bir yanı var... O da çok kısa sürmesi. Göz açıp kapayıncaya kadar bitmesi. Son olarak gitmek isteyen arkadaşlara muhteşem bir yaz geçirmelerini diler, İdealsas'a bana böyle bir fırsat sağladığı için tekrar teşekkür ederim....  

   

   

   

  Cihan SAĞLAM

  Sakarya Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Müh. öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Florida Eyaleti,Universal Stüdyoları’nda çalıştı