CampUSA Öğrencileri Anlatıyor

 1. İdealsas
  Mustafa Kaptan | 16.11.2016

  Aldığım maaş¸, program için harcadığım paradan fazlaydı ve gezmek için param var

 2. Aldığım maaş¸, program için harcadığım paradan fazlaydı ve gezmek için param vardı...

  Merhaba,

  Geçtiğimiz yaz Amerika’nın New Hampshire eyaletinde bulunan Camp Cody’de landscaper olarak yaklaşık 3 ay çalıştım.

   

  Yazın başında Amerika’ya giderken sanki kendi evime gidercesine bir rahatlıkla gitmiştim (bu arada kendime de şaşırıyorum nasıl bu kadar rahat hissediyorum diye

   

   

  Her şey en başından en sonuna kadar mükemmeldi. Zaten kampın yanında bulunan güzel bir gölün yanı sıra kampın kendisi de çok güzel, bakımlı ve büyüktü. Yaz boyunca dünyanın her yerinden çocuklarla ve çalışanlarla beraberdik, sonra inanılmaz bir arkadaşlık ortamının içinde buldum kendimi. Bence yaptığım işin ve benim kişisel girişkenliğimle 150’den fazla yeni arkadaş¸ edindim, bazılarıyla mektuplaşma bile yapıyoruz.

   

  İşe gelince, preseason döneminde kampın normal sezona hazırlanması için biraz yoğun çalışıyorduk sonrasında ise bazı rutin işleri yapmaya başladık; sulama, çim biçme, budama, kampın genel temizliği gibi şeyler. İşverenlerle ve supervisorlarımızla iletişimimiz hep gayet iyiydi, ben onlardan memnundum onlarında benden memnun olduğuna oldukça eminim, hatta arkadaş¸ gibiydik desem yeridir. Konaklamada herhangi bir sıkıntı yaşamadım, çok iyi bir konaklamadan bahsetmiyorum ama normal ve yeterliydi. Bunun yanı sıra yemekler gayet iyiydi özellikle farklılıklar için seçenek bulunması bence en iyi yönü.

   

   

  İş dışındaki zamanlarda kampın faaliyetlerine katıldım. Benim favorilerim paddle boarding başta olmak üzere ok atma ve wibitti. Neredeyse her gün bunlardan biriyle ilgilendim. Akşamlarda ise arkadaşlarla hep beraberlik halindeydik vesaire.

    

  Pre-season, normal sezon ve post-season toplamında elde ettiğim maaş¸, program için harcadığım paradan fazlaydı dolayısıyla gezme dönemi için yeteri kadar param vardı. Aşağı yukarı 2 haftalık gezi dönemimde çok farklı ve ünlü yerleri gezdik. Kısaca East Coast.

   

   

  Son olarak bu yaz Camp Cody’de olduğum için gerçekten kendimi şanslı hissediyorum, hayatımdaki en güzel ve dolu yaz olduğu için; hem dil anlamında hem de diğer imkânlar anlamında.

   

  Gelecekte bir gün tekrar Amerika’ya gitmeyi dört gözle bekliyorum...

   

  Mustafa KAPTAN

  Karabük Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, New Hampshire Eyaleti, Camp Cody’de Çalıştı

   

 3. İdealsas
  Rümeysa Çelik | 18.11.2016

  Şikayet edebileceğim eleştirebileceğim bir konu var mı diye çok düşündüm ama bul

 4. Şikayet edebileceğim eleştirebileceğim bir konu var mı diye çok düşündüm ama bulamadım...

  Merhaba,

   

  Benim gittiğim kamp Vermont Eyaletindeki Brown ledge kampıydı.

   

  Ben başta kamp direktörlerim olmak üzere herkesten çok memnun kaldım çok cana yakın ve yardımsever insanlardı. Gerçekten şikayet edebileceğim eleştirebileceğim bir konu var mı diye çok düşündüm ama bulamadım işim, patronlarım arkadaşlarım herkes ve her şey tam anlattığınız gibiydi ve asla üzücü bir olayla karşılaşmadım.

   

   

  Hatta Amerika’da kaldığım süre zarfı içerisinde tek yaşadığım problem 20’lik diş ağrımdı ki bunda da tabi ki kimsenin bir suçu yoktu ve hatta bu konu da kampımdan gereken desteği gördüğüm için çok mutluyum.

   

   

  Ben 2 haftalığına başka bir kampta da post kamp olarak çalıştım yine aynı eyaletteki tyler place adında bir kamptı ve orada sadece 2 hafta kalmama rağmen mükemmel zaman geçirdim eğer tekrar beni davet ederlerse oraya tekrar gitmeyi çok isterim.

   

   

  Her şey için teşekkür ederim size de tüm yardımlarınız için umarım tekrar görüşme fırsatımız olur.

   

  Rümeysa ÇELİK

  Yeditepe Üniversitesi, Endüstri ve Sistem Mühendisliği öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Vermont Eyaleti, Brown Ledge Camp’ta Çalıştı

   

 5. İdealsas
  Berna Koç | 18.11.2016

  Kamptan sonra Amerika’da görmek istediğim bütün şehirleri gördüm...

 6. Kamptan sonra Amerika’da görmek istediğim bütün şehirleri gördüm...

  Amerika’ya gitmeyi son iki yıldır düşünüyordum ancak karar verdiğimde her şey için çok geç kalmış oluyordum. Bu sene, internette ‘Amerika’da Çalışmak’ gibi araştırmalar yaparken CampUSA diye bir siteye denk geldim ve bu siteden de İDEALSAS’ı buldum daha sonra kampın koşullarını ve sistemini öğrenip gitmeye karar verdim. Gitmeden önce çok heyecanlıydım çünkü deniz aşırı bir yolculuğu ve yurtdışında çalışmayı ilk defa deneyimleyecektim. Haziran’ın başında kampa gittim ve ilk bir hafta gerçekten kolay geçmedi. Çünkü alışma sürecine girmiştim. Ancak her yeni gelen çalışanla birlikte daha çok alıştım. Gerçekten hayatımda geçirdiğim en eğlenceli yazlardan biriydi. Amerika ve Amerikan kültürü hakkında çok fazla şey öğrendim ve tabi ki dil açısından da beni inanılmaz geliştirdiğine inanıyorum.

   

   

  Ben, Aloha Foundation’ın Aloha Hive kampına mutfak çalışanı (kitchen staff) olarak yerleşmiştim. 7-12 yaş arasındaki kız çocuklarına mutfakta yemek hazırlıyorduk. Ancak bizim kamp, çocuklar kadar çalışanları da önemsiyordu. Her akşam hem çalışanlar hem de çocuklar için 20’ler partisi, uptohill ve Harry Potter günü gibi konsept partiler ve aktiviteler düzenleniyordu. Ayrıca, kamptayken canoe yapmak, bisiklete binmek ve trekking gibi bir çok outdoor spor aktivitelerine de katılıyorduk ve boş günlerimde kampa yakın şehirleri gezmeye gidiyorduk.

   

  Kesinlikle çok eğlenceli bir yaz geçirdim ve kamptaki iş sürem dolduktan sonra Amerika’da görmek istediğim bütün şehirleri gördüm. Böyle bir yaz geçirdiğim için çok memnunum. Daha iyisini düşünemezdim. 

   

  Berna KOÇ

  İstanbul Üniversitesi, İngilizce Mütercim öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Vermont Eyaleti, Camp Aloha Hive’de Çalıştı

 7. İdealsas
  Ahmet Ateş | 16.11.2016

  Gönül rahatlığıyla iyi ki gitmişim diyebilirim...

 8. Gönül rahatlığıyla iyi ki gitmişim diyebilirim...

  Merhaba,

   

  Öncelikli her şey için İdealsas’a tekrar teşekkür ediyorum. Benim genele baktığımda her şey çok güzeldi.

   

   

  Tabi ki campla alakalı ufak tefek sıkıntılarımız oldu. Mesela: altı gün çalışmak biraz yorucu oldu onun haricinde kalma yeriyle alakalı biraz sıkıntı yaşadık 4 kere falan kabin değiştirdik. Onun haricinde kampta bütün imkanlardan yararlanabiliyorduk. Eğer seneye arkadaşlara Camp Jewell denk gelirse rahatlıkla güzel şeyler söyleyebiliriz.

   

   

  Travel kısmında yalnız olduğum için çok farklı yerlere gidemedim bir hafta New York gezisi planladım kendime ve çok keyifli zaman geçirdim.

   

  Gönül rahatlığıyla iyi ki gitmişim diyebilirim.

   

  Ahmet ATEŞ

  Kocaeli Üniversitesi, İktisat öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Connecticut Eyaleti, Camp Jewell’de Çalıştı

   

 9. İdealsas
  Ece Eren | 15.01.2016

  Türkiye’ye döndüğümde sanki evimden ayrılmış gibi hissettim, kamptaki herkes öyl

 10. Türkiye’ye döndüğümde sanki evimden ayrılmış gibi hissettim, kamptaki herkes öyle hissetmiş ve hala hissediyoruz aslında...

  Amerika maceram inanılmazdı!

   

  İlk olarak bana bu konuda yardımlarınız ve desteğiniz  için çok teşekkür ederim. Kamptan çok memnun kaldım bunu check-in’lerimde de hep belirttim. Arkadaşlarımın hepsiyle arkadaştan çok aile gibi olabildik, benim en büyük şansım buydu. Şefim de aşçımız da hiç bir zaman patron gibi olmadılar. Uzun çalışma saatlerimize rağmen o kadar eğlenerek oyun oynayarak çalışıyorduk ki yorgun bile hissetmedim.

   

   

  Araba kiralama imkanımız vardı ve kullanabilecek biri vardı grubumuzda böylece hemen hemen her izin günü bir yerlere gidebildik. Salı akşamları ya bowlinge yada sinemaya gidiyorduk.

   

  Kampla ilgili tek sorunum sağlık konusunda yetersiz olmaları. Doktor son hafta geldi ve hemşirede yetersizdi. Bir kere hasta oldum onda da çok ilgili olmadılar kendi götürdüğüm ilaçları kullandım. Kampımızın direktörü değişti, seneye daha iyi olacağımdan emin olduğum biri geçti. Ama mutfak ekibimizden kimse geri dönmeyecek ve kazıya devam etmek istediğim için bu yıl gitmemeye karar verdim. O kadar gezmenin ardından eve döndüğümde sanki evden ayrılmış gibi hissettim, kamptaki herkes öyle hissetmiş ve hala hissediyoruz aslında:) Gezme sürecime gelirsek mutfaktan tanıştığım Polonyalı bir arkadaşımla Washington DC ve New York'u gezdik.

   

   

  Tabi ki ufak tefek aksilikler, ben burada ne yapıyorum dediğim anlar oldu ama bu yaz benim en güzel yazımdı. İyi ki cesaret edebilmişim. Dilim gelişti, kendime cesaretim arttı. Tabi benim dil konusunda en büyük şansım hiç Türk'ün olmamasıydı bütün yaz sadece İngilizce kullanmak zorunda olmamdı.

   

  Benim izlenimlerim, düşüncelerim, yaşadıklarım kabaca böyle. Dediğim gibi bu yaz gitmeyeceğim ama bir kere daha gideceğim mutlaka :)

   

   

  Her şey için teşekkürler tekrar...

   

  Ece EREN

  Ege Üniversitesi, Protahistorya ve Ön Asya Arkeoloji Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Connecticut Eyaleti, Awosting/Chinqueka Camp’ta Çalıştı

 11. İdealsas
  Seda Esra Önal | 15.10.2015

  Geleli 1 ay oldu ve hala hergün çok özlüyorum kampımı, arkadaşlarımı, Amerika'yı

 12. Geleli 1 ay oldu ve hala hergün çok özlüyorum kampımı, arkadaşlarımı, Amerika'yı...

  Hayatımın en güzel üç ayını nasıl nereden başlayarak anlatsam bilemiyorum.

   

  Yolun başında aklımda bile yoktu. Amacım sadece dilimi geliştirmekti. Bir yıl hazırlık okumama, iyi bir gramer bilgisine sahip olmama rağmen konuşamıyordum. Bunun için en mantıklısı yurtdışına çıkıp pratik yapmaktı. Neyse ki bu harika programı buldum.

   

  Süreç başlangıç ücretini ödememle başladı. Açıkçası ben uçaktan inene kadar bir an bile inanmadım Amerika'ya gittiğime çünkü daha önce hiç yurtdışına çıkmamıştım. Çok büyük korkularım vardı; İngilizcem çok kötüydü, yol uzun, ülke uzak, ormanda yaşamak bana göre değil, o kadar insanla nasıl aynı odada kalıcam, acaba insanlar nasıl, çalışırken çok yorulucak mıyım... Bunlar sadece bir kaçı aklımdan binlerce soru geçti. Artık  "bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete" dercesine gidiyordum. Neden bilmiyorum hiç bir zaman kabul edileceğime de inanmadım ve tabi ki herkes gibi kabul edildim. Zor bir yarış değildi benim büyüttüğüm gibi güler yüzünüz yeterli karşı taraf için.

   

   

  Bu süreçte benim kampımda çalışan İstanbul’da yaşayan bir arkadaş buldum. Açıkçası benim en büyük şansımdı. Birbirimizi Facebook’tan ekledik. Aynı gün işe başlayacağımız ve birbirimize ihtiyacımız olduğu için uçak biletlerini de birlikte aldık. Korkularımı biraz olsun hafifletmişti açıkçası bu durum.

   

  Tabi ki vize almayı da büyük bir dert haline getirmiştim ama aşırı kolaydı. Eğer öğrenciyseniz böylesine güvenli bir programla gidiyorsanız vize vermemeleri için hiç bir sebep yok demektir. Uçak biletleri, ilk gece New York hostel rezarvasyonu, vize, pasaport her şey tamam. Hayatımın en heyecanlı ve güzel günlerine başlıyordum. 12 saat uçak yolculuğu kulağa korkunç gelse de o heyecanla hiç bir şey anlamadım uçaklar çok geniş, konforlu oturma gibi bir zorunluluğunuz yok. Hiç zorlanmadan geçmişti yolculuğumuz. Times Square'i gördüğüm an gerçekten filmde gibi hissettim. Benim için Amerika sadece bir rüyayadı. Bir gece hostelde kaldıktan sonra ertesi gün otobüsle kampımıza geçtik.

   

   

  Benim kampım otobüsle ve trenle New York'a 2 buçuk saatti. İndiğimiz yerde bizi patronumuz karşıladı ve kampımıza götürdü. O büyük korku hala devam ediyordu çünkü hayatım boyunca tüm hayvanlardan korkan bir insandım. Ormanda yaşamak bana aşırı uzaktı. Kampın girişindeki evimizde bir çok çalışan birlikte kalıyorduk. Bizim odamız 10 kişilikte ama 8 kişi kalıyorduk. Kampım harikaydı izlediğim videolardan bile güzeldi büyük bir gölümüz 2 tane büyük havuzumuz birde spor salonumuz vardı.

   

   

  Kampa geldiğimizin ertesi günü çalışmaya başladık. Ben hausekeeping olarak çalıştım. Tekrar gitsem kesinlikle tekrar yapmak isteyeceğim bir iş çünkü kampın en rahat işiydi belki de. Asla Amerikan temizliği burada ki gibi değil. Sabah 8.30 akşam 16.30 da işimiz bitiyor gün bize kalıyordu genelde işten sonra ya göle gidiyorduk yada havuzda  yüzüyorduk. Açıkçası hiç bir zaman çok çalıştık çok yoruldum diyemem. Patronlarım harika ve çok güler yüzlü insanlardı. Maksimum 5 kez büyük kamp değişiklerinde normalden fazla çalıştık ama öyle günlerin ardından hep işimizi daha erken bitirdik yada fazladan izin günü aldık.

   

   

  Kamptaki arkadaşlarımın hepsi harikaydı. Çoğunun İngilizcesi benden iyiydi. Başlarda büyük sorun olsa da aslında çok büyük bir avantajdı çünkü öğreneceğim çok şey vardı. Gerçekten öğrendim de ilk 3 haftam çok kötüydü. Hiç bir zaman sessiz kalmadım ama ilk zamanlar sadece yes, no dan ibaretti İngilizcem patronları anlamak imkansızdı. Zaman geçtikçe tabi ki hızla geliştim. Üç  ayın sonunda artık çekinmeden derdimi anlatabiliyor ve sohbet edebiliyordum.

   

  Oda arkadaşlarım mükemmel insanlardı. Hepsi oldukça temizdi. Herkes boş zaman bulduğunda odayı temizliyordu. Bir gün bile en ufak bir problemimiz olmadı. Sanırım  bu benim şansımdı. Hala her gün  konuşuyoruz ve gerçekten birbirimizi ve kamptaki evimizi çok özlüyoruz. Birbirimizden ayrılmak inanılmaz zor oldu. Saatlerce  ağladık ve söz verdik birbirimizi ziyaret edeceğimize.

   

   

  Kampımın New York'a yakınlığı bir çok izinli günümüzde NY'a gitmemizi sağladı. Bu sayede travelımızda zamanımızı NY'ta hiç harcamadık. Çalışma süresince NY dışında Niagara Falls'a ve bir çok outlete gitme şansımız oldu.

   

  Travel planı yapmadan kampa gitmiştim. Açıkçası bu büyük bir zorluk oldu. Çünkü genelde herkes planlı gelmişti yada benimle aynı tarihte ayrılmıyordu. Açıkçası her şey tek tek zorlu oldu bu konuda. Ben California'ya gitmek istiyordum 3 arkadaşımı daha ikna ettim. Uçak biletleri, tur rezervasyonu kolay şeyler değil. Kamptan ayrılmaya son bir buçuk ay kala araştırmaya başlamamıza rağmen  son iki gün her şeyi satın aldık. Amerikan hesabımız olmadığı için patronlarımızın kredi kartını kullandık. Açıkçası tekrar gitsem kesinlikle travel için her şeyi ayarlayıp öyle gitmek isterim. Hem daha ucuz hem daha güzel olurdu.

   

   

  California'ya gelince harikaydı, inanılmazdı, gördüğüm en güzel yerlerdi. New York'u gördüğüm ilk an buradan daha güzel bir yer göremem demiştim. Yanılmıştım çünkü California büyüleyiciydi.

   

  Para konusuna gelince 1500 dolar cep harçlığıyla gittim. Türkiye'ye geri döndüğümde 1300 dolarım vardı. 11 hafta çalışmamın karşılığı 2400 dolar kazandım. Hiç teknolojik bir şey almadım ama çok gezdim. New York aşırı pahalı bir şehir. Son gün Los Angeles uçak bileti ve tur almakta açıkçası pahalıya patladı. Eğer kamp süresince ben yerimde duramam gezerim diyorsanız yanınıza iyi para alın derim. Evet belki cebimden 200 dolar çıktı sadece ama maaş gününüz gelene kadar sıkıntı olabiliyor para konusu. Eğer telefon gibi teknolojik bir şey almayı planlıyorsanız tavsiyem 1500 dolardan aşağısıyla gitmemeniz.

   

   

  Kısacası hayatımın en en en güzel günlerini geçirdim. Amerika inanılmaz güzel, insanlar harika, herkes medeni  gezilecek çok yer var. Ömrünüz boyunca kaç kez ormanda yaşayacaksınız. Şuan dünyanın bir çok yerinde arkadaşlarım var. Bu gerçekten harika hissettiriyor. Biraz büyümek dünyaya başka açılardan bakmak için harika bir deneyim. Geleli 1 ay oldu ve hala her gün çok özlüyorum kampımı, arkadaşlarımı, Amerika'yı. Her şey için Gökçe'ye çok ama çok teşekkürler.

   

  Seda Esra ÖNAL

  Yeditepe Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğrencisi

  İdeal CampUSA 2015 Katılımcımız

  ABD, Pennsylvania Eyaleti, Camp Marston’da Çalıştı

 13. İdealsas
  Gülçin Fırat | 15.10.2015

  İngilizcemi üç haftada inanılmaz geliştirdim...

 14. İngilizcemi üç haftada inanılmaz geliştirdim...

  Benim kampım Camp Marston adında, San Diego’da bir kamptı.

   

  Kampa gittiğimiz ilk gün çok sevecen ve sıcak bir şekilde  karşılandık. Gece geç geldiğimizden ve uykusuz olduğumuzdan dolayı bizden ilk gün sabah erkenden kalkmamızı istemediler. Çalıştığımız ekip sevecen yardım sever bir ekipti. Zaman zaman anlaşmazlıklar olsa da genel olarak yardım istediğimizde hiçbir zaman geri çevirmediler ve iş dışında da bize her zaman yardımcı olup çevreyi gezdirmeye çalıştılar.

   

   

  Kampımıza yakın olan gene bir YMCA kampı Camp Raintree’ye de gitme imkanı bulduk. Raintree’de çok eğlenceli ve faaliyeti bizden faklı bir kamptı. Kampta bulunduğumuz 9 hafta boyunca yaklaşık 4-5 defa kamp tarafından hafta sonları dışarıya çıkarıldık. Bazı hafta sonları oradan edindiğimiz arkadaşlar ile dışarı çıkma fırsatı bulduk.

   

   

  Bizim kampımız çok sıkı kuralları olan ve kısıtlayıcı bir kamp değildi. İş saatleri dışındaki bütün sürede yapmak istediğimizde serbesttik ve kamp hiçbir şekilde karışmıyordu.

   

   

  Kampımız şehir merkezine yaklaşık 3 saat uzaklıkta olduğu için ve toplu taşıma olmadığı için merkeze inme konusunda sıkıntılar yaşadık. Ama ben İstanbul’da yaşayan ve kalabalıktan bunalan biri olarak doğayla iç içe kalmaktan ve

  dağ gezileri yapmaktan hiç rahatsız olmadım.

   

  Ben gitmiş olduğum kampı öneririm. 

   

   

  Gülçin FIRAT

  Okan Üniversitesi, Dış Ticaret Öğrencisi

  İdeal CampUSA 2015 Katılımcımız

  ABD, California Eyaleti, Camp Marston’da Çalıştı

 15. İdealsas
  Diğdem Erdoğan | 17.09.2015

  WAT programından çok CampUSA programının çok daha avantajlı olduğunu gördüm...

 16. WAT programından çok CampUSA programının çok daha avantajlı olduğunu gördüm...

  Work and travel programından çok Campusa programının çok daha avantajlı olduğunu gördüm.

   

  Çünkü kamp daha samimi bir ortam, gitmeden yaşayacağın yer belliydi nerde yiyeceğim derdi yoktu. Çocuk kampı olduğu için her gün hamburger yeme zorunluluğu yoktu, biraz daha dikkat ediyorlardı.

   

   

  Benim kampım dini kamptı, Yahudilere ait. Geleneklerini sürdürme amaçlı olduğundan onları yakından tanıma fırsatı buldum yani 2 kültürü birden öğrendim o açıdan çok memnunum. Ben mutfakta servis elemanı olarak çalıştım, çalışanların hepsi iyiler, tatlı insanlardı. Buradaki çalışma ortamından farklı olduğu kesin.

   

   

  Benim yaşadığım tek dezavantaj Türklerin olmasıydı. Çok nadir olan şey bizim başımıza geldi 9 kişiydik maalesef. Bizim kamp ilk defa Türk çalışan almış aldım mı da tam almış. Buna dikkat edilmeli! Kampta çok kalabalıktık support staff olarak o yüzden güzeldi, çok güzel zamanlar geçirdik. Dil konusunda ise ilk başlarda daha zordu zamanla adapte olmaya başladık.

   

   

  Ayrıca şunu da ilave etmem gerekir bizim kampımızda çevre yerleri gezme imkanı veriyorlardı, servis koyuyorlardı. Çok büyük bir eğlence Parkı'na da götürdüler (her şey park) Bu birçok kampta olmayan özellikti. Kamp sonrasında 3 arkadaş birçok yeri gezip görüp öyle döndük memlekete.

   

  Diğdem ERDOĞAN

  Marmara Üniversitesi, İktisat

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Pennsylvania Eyaleti, Capital Camp’ında Çalıştı

   

   

 17. İdealsas
  Emre Işık | 17.09.2015

  Belki klasik olacak ama keşke CampUSA programına daha önce katılsaydım diyorum..

 18. Belki klasik olacak ama keşke CampUSA programına daha önce katılsaydım diyorum...

  İlk defa yurtdışına çıkan her insanın aklında bazı soru işaretleri vardır. Özellikle Amerika gibi ülkenden binlerce kilometre uzak okyanus ötesi bir yere gidiyorsan içinde büyük bir heyecan ve endişe duyuyorsun.

   

   

  Ancak Amerika’ya adım atar atmaz endişelerin yerini hayranlık ve daha güçlü bir heyecan alıyor. New York City’e ilk adımımı attığım an hissettiklerimi hayatım boyunca unutamam. Devasa binaların arasında, hayatında belki bir daha göremeyeceğin kalabalık bir insan topluluğunun ortasında hissettiklerinizle iyi ki bu deneyimi yaşamaya karar verdim diyorsunuz. Belki klasik olacak ama keşke daha önce bu programa katılsaydım diyorum çünkü bir kere gittiğinizde her yaz tekrar oraya gidebilmek için can atıyorsunuz. O yüzden mümkün olan en erken zamanda bu programa dâhil olmak; Amerika’yı doya doya yaşamak için büyük bir fırsat.

   

   

  Gittiğim kamp gidilebilecek kamplar arasında en iyilerindendi. New York City’e yakın olmasının yanında, kampın içerisinde yer alabileceğiniz aktivitelerin çokluğu ve çalışma saatleri dışında özgür olmanız çok önemli artılar. Akşam 5 buçuktan sonra ister kampın havuzunda yüzüyordum, istersem basketbol, futbol ya da tenis gibi sportif aktivitelere katılabiliyordum. Özellikle Jamaikalı arkadaşlarımızla yaptığımız maçları ömrüm boyunca gülümseyerek hatırlayacağım. Haftanın bir günü izinliydik. İzin günlerimizde ya New York City’e gidip şehri gezme şansımız oluyordu ya da yakın yerlerdeki alışveriş merkezlerinde uygun fiyatlara alışveriş yapıyorduk.

   

   

  Kafasında CampUSA programına katılma düşüncesi olan arkadaşlara tavsiyem asla ben yapamam demesinler. İngilizce konusu herkesin kafasını kurcalıyordur fakat emin olun ki kamp içerindeki o sinerjiyle bir süre sonra rahatlıkla kamptaki yabancılarla iletişim kurabildiğinizi fark ediyorsunuz. Elbet başlarda farklı kültürün ve dil sorunun etkisiyle zorluklar yaşanabilir ama ilk haftadan sonra hayatınızda unutamayacağınız bir deneyimin parçası olacaksınız.

   

   

  Emre IŞIK

  Özyeğin Üniversitesi, İşletme Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti, Hopewell Junction Camp’ında Çalıştı

 19. İdealsas
  Duygu Bekli | 15.10.2015

  İşinizi ciddiye alırsanız liderler ve kamp yöneticisi kariyerinizde size referan

 20. İşinizi ciddiye alırsanız liderler ve kamp yöneticisi kariyerinizde size referans olabilirler...

  CampUSA programına İdealSas aracılığıyla gidişimin ikinci seferiydi. Programa geç başvurmam sebebiyle kamp bulmak neredeyse imkansızdı. Ancak, Eğitim Danışmanı Gökçe Hanımın desteğiyle kamp bulduk nihayet. Haziran başında kampı bulduk, vize, uçak bileti derken Haziran sonrasında kampa başladım. Gökçe Hanımın gerek kamp, gerekse uçak bileti bulmamda emeği çoktu. Kendisine bir kez daha buradan teşekkür etmek isterim.

   

  Velhasıl kampa geldim. Ben Ohio’da bir yaz kampında Camp Counselor olarak çalıştım. Yoğun bir çalışma temposu sizi bekliyor olacak. Kamplar genellikle sabah 7’den gece 10’a kadar sürer (bu süre bazen daha da uzun olabiliyor). Ancak, bu tempoda her ne kadar yoruluyorsanız da bir o kadar çok eğleniyorsunuz. Kampınızda yüzmeden, okçuluğa kadar geniş yelpazede aktivite bulunuyorsa şanslısınız demektir. Tadını çıkarın.

   

   

  Kampa başvurmayı düşünen veya bana soran arkadaşlara önerilerim şöyle olacaktır. Unutmayın kampa siz bir çalışan olarak gidiyorsunuz, her kampın kendisine ait kuralları ve çalışma şekli var, bunlara uymak zorunluluğunuz var. Kamp dışında istediğinizi yapmakta serbestsiniz. Çocuklarla iletişiminiz çok önemli, buna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Amerika çocuk haklarına ve çocuk istismarına çok önem bir ülke. İşinizi ciddiye alırsanız kamptaki herkes (özellikle sizden sorumlu liderler ve kamp yöneticisi) sizi çok sevecektir ve ileriki kariyerinizde size referans olabilirler. Girişken olun, guruplara katılmaya çalışın böylece kamptaki etkinliklerden haberdar olursunuz ve daha çok eğlenirsiniz, uzun süren arkadaşlıklar edinirsiniz. Farklı toplumda insanları tanıma şansınız olur.  Kamp sonrasında asıl Amerika macerası başlar, ver elini New York, Chicago, LA, LV. Unutulmaz bir deneyim sizi bekliyor…

   

   

  Duygu BEKLİ

  İstanbul Üniversitesi, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Mastır Öğrencisi

  İdeal CampUSA 2015 Katılımcımız

  ABD, Ohio Eyaleti, Y-Noah Camp’ta Çalıştı

 21. İdealsas
  Duygu Bekli | 25.08.2016

  Anılarınız arasına unutulmaz bir Amerika macerası sokmak istiyorsanız...

 22. Anılarınız arasına unutulmaz bir Amerika macerası sokmak istiyorsanız...

  New York'ta Bear Mountain kampında "counselor" dedikleri yani çocuklarla 24 saat ilgilenmeni gerektiren bir işte çalıştım. Kampta tek Türk olmanın avantajını yasadım çünkü İngilizce pratik yaparak İngilizcemi geliştirme fırsatım daha da artmıştı. Kampta çalışanların % 45'i farklı ülkelerden gelmişlerdi. Bu sayede, birçok arkadaşım oldu ve farklı kültürleri bir arada öğrenme fırsatı buldu.

  duygu bekli campusa fotografi


  Kampların neredeyse tamamı "lake" denen büyük bir göl kenarında olduğundan, eğer yüzmeyi, doğayı seviyorsanız ve gün batımının o muhteşem görüntüsü sizi cezp ediyorsa Amerika'da bir kampta bulunmak inanılmaz bir deneyim olacaktır sizin için. Üstelik karşılaştığınız her zor durumda İdealsas’ın sizin en büyük destekçiniz olacağını unutmayın, size bilgisi ve deneyimleri ile en doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır. Anılarınız arasına unutulmaz bir Amerika macerası sokmak istiyorsanız, İdealsas ile kamp macerasına başvurmak yapacağınız ilk iş!"

                                                    

  Duygu Bekli

  Boğaziçi Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  New York Eyaleti, Mountain Kamp'ta Çalıştı

 23. İdealsas
  İbrahim Ethem Yıldız | 17.09.2015

  Yurtdışına çıkmak için hep bir fırsat bekleriz ama beklemek zaman kaybetmek deme

 24. Yurtdışına çıkmak için hep bir fırsat bekleriz ama beklemek zaman kaybetmek demektir...

  Herkesin hayalidir yurtdışında farklı bir deneyim yaşamak. Hep fırsat bekleriz ama bilinmez ki beklemek zaman kaybetmektir.

   

   

  İlk yıl kamp deneyimi yaşayacağım zaman oldukça heyecanlı ve stresliydim gerek dil probleminin oluşu gerekse de farklı bir ülkede farklı insanlarla bir arada bulunma hissi hem heyecanlandırıyor hem de strese yapıyordu. Ama kampa ulaşınca endişeye kapılmanın yersiz olduğunu gördüm çünkü gelen tüm ekip benim gibi farklı bir heyecan yaşamak için kampa gelmişti.

   

  Kampa katılacak arkadaşlara tavsiyem kesinlikle dil konusunda endişeye kapılmasınlar. 2 aylık kamp döneminde İngilizcelerinin gözle görülür seviyede ilerlediğini görecekler. İş seçme konusunda özgürlüğünüz varsa eğer mutfakta çalışmayınJ

   

   

  WAT programına hiç katılmadım ama katılan çok arkadaşım ve kuzenim var ve memnun olanların sayısı bir elin parmaklarının sayısını geçmez ben aynı kampa 3 yıl gittim ve hepsinde de ayrı bir deneyim yaşadım kurduğum sıkı arkadaşlıklar oldu. Belki ekonomik anlamda getirisi üst düzeyde olmayabilir ama ilginç bir deneyim yaşamak isteyenler için kamp programı bulunmaz bir fırsat...

   

   

  İbrahim Ethem YILDIZ

  Marmara Üniversitesi, Gazetecilik Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti, Hopewell J. Camp’da Çalıştı

   

 25. İdealsas
  Tuğçe Arugün | 17.09.2015

  Yapmadığım spor faaliyeti, yakmadığım kamp ateşi, tanışmadığım milletten insan k

 26. Yapmadığım spor faaliyeti, yakmadığım kamp ateşi, tanışmadığım milletten insan kalmadı...

  Üniversitenin bitmesine çeyrek kala bu Amerika çılgınlığı gerçekten hayatımda aldığım en doğru karardı diyebilirim. Nasıl başlasam, nerden başlasam bilemiyorum…

   

  7’si 24’ünü doya doya yaşadığım esasında göz açıp kapayıncaya kadar geçen 3 buçuk muhteşem ayı kelimelerle ifade etmeye çalışırken zorlanıyorum. Öyle bir yerde yaşadım ve çalıştım ki 100’e yakın çalışanı bulunan bu kampın her bir bireyi kendi içerisinde o kadar muhteşem, o kadar enteresan özelliklere sahipti ki bu yarışma programlarına 'seçmece' diye aldıkları insanların hepsine bir kamara koysak bizim hayatımızı imrenerek izleyebilirdi.

   

   

  Evet, çalışma koşulları benim gibi hayatını hep ekmek elden su gölden idame ettirmiş bir insan için zorluydu ama şimdi geriye bakınca bir tane bile kötü anı aklıma gelmiyor. İlk gittiğimde havaalanından beni karşılamaya geldiklerinde adımı telaffuz etmeye çalıştıklarını bile anlayamayışımdan başlayan, kültürel farklılıkların etkisinde korku dolu süreç ve akabinde bütün sınırların yıkıldığı, söylenmeyenin söylenip yapılmayanın yapıldığı çılgın bir süreç. Böyle bir tecrübeyi ben 23 yaşımda ilk defa yaşarken o camper çocukların ne kadar şanslı olduğundan söz etmek bile istemiyorum.

   

   

  Yapmadığım spor faaliyeti, yakmadığım kamp ateşi, tanışmadığım çeşit çeşit insan kalmadı. Bildiğim bütün tabuları bu kampta yıktım ben. İnsanları sevmeyi, anlamayı, dinlemeyi ve hatta dokunmayı burda yeniden öğrendim. Gerçekten samimi bir tavsiye istiyorsanız duygularının gerçekten esiri biriyseniz gitmeyin! Öyle bir şey ki dünyanın her yerinden onlarca seçilmiş insanın bir arada, her anı, iyisiyle kötüsüyle yaşadığı, tek yürek olduğu bir yerde aylarınızı geçirip sonrasında o veda anı geldiğinde bir daha herkesi aynı yer ve zaman dilimi içerisinde göremeyeceğini bilmek bile bile lades demek.

   

   

  Şuan nereye aitim, hangisi benim ailem bilemiyorum. İlk başta adımı söylemeye çalıştıklarını anlamadığım insanlar sayesinde adımın telaffuzunu dönene kadar unuttum. Şansım mı diyim, nasıl düşünürsünüz bilemem ama kampımda hiç Türk olmaması asıl amacım olan İngilizce pratiğime sonsuz faydalı oldu. Bundan önce de cesaret edip bir türlü üstesinden gelemediğim, evde beni bekleyen İngilizce romanlarımı yalayıp yutuyorum. Daha önce kafamda düşünüp sonrasında söylediğim tüm cümleleri düşünmeden konuşmayı öğrendim ben başka bir dilde.

   

  Nasıl söylesem benim kalbim hala Amerika'daki ailem ve kampım için atıyor…

   

   

  Tuğçe ARUGÜN

  Kadir Has Üniversitesi, İletişim Tasarımı Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Maine Eyaleti, Kingsley Piles Camp’ında Çalıştı

 27. İdealsas
  Mustafa Cenker Can | 17.09.2015

  2 ay kampta çalıştıktan sonra kazandıklarımla 15 gün Amerika’nın tüm doğu sahili

 28. 2 ay kampta çalıştıktan sonra kazandıklarımla 15 gün Amerika’nın tüm doğu sahilini gezdim...

  2011 yılının yazında hazırlıkta aldığım İngilizce eğitimine destek olması ve ABD de bir yaz geçirmek için CCUSA programına katıldım.

   

  Elbette ki programa katılmadan önce dil okulu, work and travel gibi birçok programı araştırdım ancak CCUSA de karar kıldım. Bu programda karar kılmamda pek çok etken olmasına rağmen en büyük etkenler bana yurt dışında pek çok farklı milletten üniversite öğrencisiyle birlikte 3 ay geçirme şansı vermesi, ortam nedeniyle sürekli İngilizce konuşmamı sağlayacak olması ve bugünlerde iş dünyasında önemli bir yer tutan yurt dışı iş tecrübesini bana katacak olmasıydı. CCUSA programında karar kıldıktan sonra İdealsasyetkililerinden Gökçe Hanımla e-mail ve telefon irtibatı kurdum ve programa katılım için gereken her türlü belgeyi Gökçe Hanım'ın ilgisi ve yardımıyla internet üzerinden temin ettim. Başvurular kolaylıkla yapıldıktan belgeler alındıktan sonra geriye bir tek bir kamp tarafından kabul edilmek kalmıştı ve başvurumdan bir kaç ay sonra West Virginia da bulunan Timber Ridge Camp tarafından istediğim pozisyon olan kitchen staff olarak kabul edildim.

   

   

  Haziran ayı başında ABD ye gittiğimde doğrusu ilk hafta İngilizce konusunda biraz zorlandım çünkü bulunduğum kamptaki hatta belki de kampımın bulunduğu kasabadaki tek Türk bendim ancak bu durum İngilizcemi geliştirmem konusunda bana çok yardımcı oldu. Kampta benim dışımda 2 Avustralyalı, 2 Güney Afrikalı, 5 Macar ve 6 Rus international staff ayrıca toplamda 60 adet ABD’li counselor vardı. Biz, international stafflar çocuklardan ayrı cabin denilen ahşap büyük kulübelerde kaldık. Benim kabinimde ben hariç 3 Macar arkadaş vardı. Cabinimiz çok lüx olmasa da her türlü ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde ve gerçekten 4 kişi için çok büyüktü ayrıca ömrümde ilk kez tanımadığım insanlarla aynı odada kaldığım için oda arkadaşlığı kavramını kazanmamı sağladı.

   

  İş konusuna gelirsek doğrusu beklediğimden daha zordu ancak yine de work and travel’a katılan arkadaşlarımın işleri kadar zor değildi. Kabaca anlatmak gerekirse mutfakta hazırlık, servis, bulaşık ve temizlik işlerinden sorumluyduk kampım çok büyük olduğu için mutfakta 2 aşçı, 2 yardımcı aşçı ayrıca1 Rus ve 4 Macar international staff çalışıyorduk iş niteliği nedeniyle mutfakta 7 bayan 3 erkektik ancak doğrusu bundan şikâyetçi olduğu söyleyemem:) İşe sabah 7 de kahvaltı hazırlığı  ve kahvaltı servisi ile başlayan gün kamptaki 300 kişiye yemek servisi ardından bulaşıklar ve yemekhane temizliğiyle devam ediyordu saat 10.30-11 gibi işimizi bitirip 2-2.30 saatlik bir molanın ardından aynı işleri öğle yemeği için yapıp tekrar bir mola verip ardından akşam yemeğiyle işi bitiriyorduk. Haftada 1 day-off ve 1 night-off umuz vardı bu günler de kamp bizi Virginia’nın Winchester adında ki küçük kasabasına bırakıyordu ve biz o kasabada eğlence de dâhil her türlü ihtiyacımızı küçük olmasına rağmen karşılayabiliyorduk.

   

   

  Kampta eğlenceli arkadaş ortamında geçen 2 aydan sonra 15 gün boyunca ABD’nin doğu sahilinde seyahat ettim. Doğrusu gezim maaşımdan fazlaya mal oldu ancak bunun sebebi kesinlikle benim kişisel konaklama tercihlerimdi yani biraz tasarruf yapıp hostellarda konaklanırsa kazandığınız para 2 hafta boyunca her türlü seyahat masrafınızı karşılayacaktır.

   

  Kısacası amacı İngilizce geliştirmek, ABD’de kısmen de olsa kendi ayakları üstünde durup uluslararası bir arkadaş ortamında 3 ay geçirmek isteyen herkese bu programı tavsiye ediyorum ve eğer rahat bir başvuru dönemi yaşamak ve hızlı cevap almak istiyorsanız İdealsas’lakontak kurmanızı öneriyorum. Benim TR de veya ABD de attığım her maile anında cevap veren Gökçe Hanıma da teşekkürlerimi sunuyorum umarım amacınıza ulaşır ve ömrünüzde önemli bir yer edecek deneyimlerden biri olan CCUSA deneyimini sorunsuz bir şekilde yaşarsınız.

   

   

  Mustafa Cenker CAN

  Gazi Üniversitesi, İşletme Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Virginia Eyaleti, Timber Ridge Camp’da Çalıştı

   

   

   

   

 29. İdealsas
  Çağrı Türkmen | 17.09.2015

  Kampta Rus, Çek, İrlandalı, Slovak, Kolombiyalı, Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve

 30. Kampta Rus, Çek, İrlandalı, Slovak, Kolombiyalı, Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve Güney Afrikalı 14 çalışandık...

  2011 yazında İngilizcemi geliştirmek amacıyla yurtdışına çıkmak istiyordum ve bu yüzden arkadaşımın bana söylediği CCUSA programına başvurmak için İdealsas ofisine gittim.

   

   

  İşlemler kolay oldu İdealsas sağ olsun. Belgeler tamamlandıktan sonra bir süre kamp çıkmasını bekledim. Ne kadar olduğunu hatırlamıyorum ama çok fazla değildi. Kaliforniya’daki Camp Bloomfield'tan çağrıldım. Kampa ilk gittiğimde ilk hafta İngilizce anlamında çok sıkıntı yaşadım ama sonradan sonraya alıştım. Zaten ilk aydan sonra tamamıyla adapte olmuştum. Kampta iş zordu ama çokta eğlenceliydi. Sabah 7.30'ta başlıyorduk. Her gün yapılacak bir sürü iş oluyordu. Kısaca bahsetmek gerekirse 4 kişiydik ve bahçıvanlık, boyama, taşıma, temizleme gibi işler yapıyorduk.

   

   

  İki Rus, iki Avustralyalı, bir Yeni Zelandalı, bir İrlandalı, bir Çek, bir Slovak, bir Güney Afrikalı, üç Kolombiyalı ve bir Meksikalı olmak üzere 14 kişilik bir international staffımız vardı. 16-17 kişilikte Amerikan staff vardı. Biz 10 kişi filan aynı kabinde kalıyorduk. Arkadaş ortamımız çok iyiydi. 4 buçuk gün çalışıp 3 buçuk gün de off oluyorduk. Off günlerde yakınlardaki yerleri gezmeye gidiyorduk. Ben Vegas'a Hollywood'a filan gittim.

   
  Fırsatım olursa bir daha gitmeyi düşünüyorum.
  İdealsas’a özelliklede Gökçe'ye teşekkürler.

   

  Çağrı TÜRKMEN

  İTÜ, Elektrik Mühendisliği Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, California Eyaleti, Camp Bloomfield'ta çalıştı

   

 31. İdealsas
  Gözde Kaya | 19.10.2011

  10 gün boyunca tüm Kaliforniya'yı arabayla gezdik

 32. 10 gün boyunca tüm Kaliforniya'yı arabayla gezdik

  Öncelikle gerçekten çok teşekkür ederim. İyi ki gitmişim diyorum bu yaz için. Başta çok uzun gibi düşünmüştüm ama uzun da değilmiş:) Bütün kamplar o şekilde mi bilmiyorum gerçekten. Benim olduğum kamp resmen aile gibiydi. Komün hayatı yaşadık üç ay boyunca. Tatil günlerinde de hep farklı bir program yapıyorlardı. Birlikte bişeyler yapıyorduk.

  Hiç Türk olmaması çok büyük bir avantajdı zaten benim için. O yüzden İngilizcem için baya faydası oldu diyebilirim. Herkesin kamp ismi vardı, o yüzden bütün yaz boyunda "Fanfan" dım. Gözde dediklerinde zaten anlamıyordum telaffuzlarından ve bakmıyordum. Onun dışında kamp tam bir doğa harikasıydı. Okyanusun kıyında ve ormanın içinde, ana yola gitmek için araba yoksa bir saat orman yolundan yürümemiz gerekiyordu. Ayrıca kampta ayı ve puma tehlikesi vardı. Kamp onların doğal yaşam alanındaydı çünkü. Heryerde ayı veya puma görürsek ne yapmamız gerektiği yazıyordu. Ama ben hiç göremedim, en çok üzüldüğün şey o oldu:)

  Mutfaktaki işimden sonra kampta serbest oluyordum. Bazı akşamlar kamp ateşinde çocuklar için yaptıkları gösterilerde bende oynuyordum. En şanslı olduğum nokta "travel camp"e gidebilmem oldu. Yazın başında travel kamp koordinatörü gelmek ister misin diye sorduğunda öylesine soruyor diye düşünmüştüm ama sonunda ben gittim. 10 gün boyunca Kaliforniya'yı arabayla gezdik. Altı tane lise öğrencisiyle.

  Travel camp'e katılan sadece bir kız vardı benimde görevim o kızla aynı çadırda kalmaktı. Onun dışında sadece hiç para ödemeden gezmiş oldum. Hergün farklı kamp alanlarında çadır kurduk. Kamp ateşinde kendimize yemek yaptık. Tek zorlandığım şey gittiğimin ikinci haftası bir hafta hasta yatmamdı. O da benim şanssızlığım:) O bir haftayı saymazsak her şey çok güzeldi. Ama çadırda kalmak, böcek vs gibi korkuları olanlar için kesinlikle tavsiye etmeyeceğim bir program:)

   

  Teşekkür ederim çok çokk :)

   

  Gözde KAYA

  Kadir Has Üniversitesi – İç Mimari Öğrencisi

  İdeal CampUSA 2011 Katılımcımız

  ABD, Oregon Eyaletindeki Camp Westwind'de çalıştı 

 33. İdealsas
  Erkin Seyfi Bozdoğan | 17.09.2015

  Bence, kampı eviniz gibi hissetmemeniz için hiç bir neden yok...

 34. Bence, kampı eviniz gibi hissetmemeniz için hiç bir neden yok...

  Merhaba ben Erkin,

   

  2 yıl önce ben de arkadaşım aracılığıyla tanıştım CampUSA ile. Kampa gitmeden önce kamp programı ve kamp yaşamı hakkındaki birçok şeyi ondan öğrenmiştim ama yaşayarak öğrenmek tabi ki daha farklıydı. Kampa geldiğimde kafamda bazı soru işaretleri tabi ki vardı ama arkadaşlığın yüksek seviyede olduğu kamp ortamı gerçekten bunları sildi diyebilirim. Tabi bu durum sosyal olmanın gerekliliğine de bağlı tabi ki. Kamp işi için birkaç işin arasından mutfakta çalışmayı seçmiştim. Kampta işi en erken açan ve en geç kapatan işti ama molaların olması olayı bence daha iyi yapıyordu. Kampa ilk geldiğimiz gün biraz garipti ama bu güzel bir garipsemeydi, normal bir şeydi çünkü ilk defa yeni bir ülkeye geliyorsunuz. Bunun yanı sıra, kampı düşündüğümüzde 9 hafta gibi bir süre her gün göreceğiniz insanlar, yepyeni bir ortam, dünyanın her yerinden gelmiş arkadaşlar ve bunun gibi birçok şey var.

   

   

  İş kısmına geldiğimde, çalıştığım yer olan mutfakta günde 3 periyotta çalışıyorduk. Sabah 7-9.30 arası yine öğlen yemeği için 11.30-14.00 arası ve son olarak akşam yemeğinde 17.00-20.00 arasıydı. Toplamda mutfakta 8-8,5 saat civarı bir zaman geçiriyorduk. Kâh biraz yorucu kâh eğlenceli geçmişti ilk günler ama 1-2 haftadan sonra alışınca işler biraz olsun kolaylamaya başladı.

   

   

  Tabi iş aralarında neler yapıyoruz diye sorarsanız, ilk ara biraz az olduğundan biraz dinlenme biraz geyikle geçiyordu. İkinci aramızı ise kampta havuzda yüzmek olsun, göldeki aktiviteler olsun oldukça güzel vakit geçirerek değerlendiriyorduk. Daha sonra tabi yine iş başı. Akşam servisinin bitişi saat akşam 8’i buluyordu. Bu biraz da işe alışmaya bağlı dediğim gibi ilk zamanlar işler yavaş gidiyor haliyle geç bitiyordu, ortalarına geldiğimizde öğrendiğimizden hızlanmış oluyorduk bu da saate yansıyordu tabi ki. İşiniz bittikten sonra bütün gece size iyi bir zaman kalıyor ve bu, yine arkadaşlarınızla takılmak için gerçekten güzel bir zaman. Bu arada, kamplar genellikle şehir merkezlerinden uzak, sadece bazı küçük kasabalara yakın olduklarından yapılacak şeyler de belirliydi. Bazı akşamlar kampa yakın kasabadaki bara kampın sağladığı araçlarla gidip eğleniyorduk, bazı akşamlar futbol veya basketbol oynuyorduk, bazı akşamlar kampta genel aktiviteler oluyordu ve onlara katılıyorduk.

   

   

  Zamanı nasıl değerlendireceğiniz konusu biraz da size bağlı ama bence kampı eviniz gibi hissetmemeniz için hiçbir neden yok. Öte yandan tabi ki her kamptaki durum aynı veya benzer olamayabilir. Anlattığım imkânlar başka kamplarda bundan daha iyi ya da daha kötü de olabilir. Ama en azından kendi çalıştığım kamptaki ortamı ve olası kamp işleyişini anlatmak istedim. Kampın sonuna geldiğimizde oradan birçok tecrübeyle ayrıldık. İngilizce pratiğimizin gelişmesinin yanı sıra yeni insanlar ve kültürler tanımak, yeni ve farklı ülkelerden arkadaşlarla tanışmak kesinlikle çok güzeldi. Belki de işten veya birçok şeyden çok daha önemlisi de buydu.

   

   

  Erkin Seyfi BOZDOĞAN

  Marmara Üniversitesi, Radyo-Tv-Sinema Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, New York Eyaleti’nde Çalıştı

 35. İdealsas
  Eda Yücerman | 21.08.2015

  Bu benim ilk Amerika tecrübemdi ve samimiyetle diyebilirim ki, iyi ki de katılmı

 36. Bu benim ilk Amerika tecrübemdi ve samimiyetle diyebilirim ki, iyi ki de katılmışım!

  Amerika'nın Maine eyaletinde, Portland şehrine çok yakın bir kamp olan Camp Vega'da çalıştım. Bu benim ilk Amerika tecrübemdi ve samimiyetle diyebilirim ki: iyi ki de katılmışım!

   

   

  Şansıma kampta tek Türk bendim ve böylece sürekli İngilizce pratik yapma imkânı buldum. Başka kamplar nasıldı pek bilemiyorum fakat benim kampım gerçekten çok profesyonel ve anlayışlıydı. Çalışma şartlarım o kadar rahattı ki bazen kendimi ben burada çalışıyor muyum yoksa tatil mi yapıyorum diye sormaktan alıkoyamadımJKamp süresince kalacak yer ve yemek ihtiyaçlarım kamp tarafından karşılandığı için neredeyse kazandığım bütün para kampın bitiminde elimdeydi. Ayrıca çoğuyla hala görüştüğüm dünyanın dört bir yanından bir sürü arkadaşım oldu. Kısacası hedefi dilini geliştirmek ve kendi kazandığı parayla Amerika'yı gezmek isteyen biri için kamplarda çalışmak en iyi fikir smiley

   

  Eda YÜCERMAN

  Boğaziçi Üniversitesi, Tarih Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Maine Eyaleti, Camp Vega’da Çalıştı

 37. İdealsas
  Demet Gül | 17.09.2015

  CampUSA programı hayatımda başıma gelen en güzel şeydi...

 38. CampUSA programı hayatımda başıma gelen en güzel şeydi...

  Bu yaz hayatıma damgasını vurdu!

   

  Bunu tüm içtenliğimle, hiç tereddüt etmeden söyleyebiliyorum. İdealsas ile camp Amerika başıma gelen en güzel şeydi. Bu programa katılmak isteyen ama gerekli cesareti bulamayan arkadaşlara sesleniyorum: Hiç tereddüt etmeyin çünkü çok güzel ve farklı bir tecrübe edinmeye gidiyorsunuz! Döndüğünüzde ise tekrar gitmek için can atacaksınız. Ben Washington State‘de Orcas adında bir adada kaldım. Başta biraz çekiniyordum. Ada sonuçta, imkânlar kısıtlı nasıl yaparım diye... Öyle değilmiş işte.  Kamp ormanlık bir alandaydı ve tabiî ki okyanus kıyısındaydı. Biz ahşap 2 katlı çok şirin bir kabinde kaldık 8 kız. Ev son derece konforluydu. Mutfakta çalıştım ben ve mutfak çalışanları hep ayrıcalıklıydıJ! Bizler kabinde kalırken counselor’la çadırda kalıyordu. Bizim gün içinde  bir dolu serbest vaktimiz varken onların yoktu…

   

   

  Çalışma koşullarına gelince, ben sabah shiftinde çalışmak istedim. Sabah 6 da mutfakta olup öğlen 12’de işi bitiriyorduk. Bu arada 1 saatlik molamız var.  Shiftini tamamladıktan sonra ister kampta kal ve çocukların katıldığı faaliyetlere katıl ister dışarı çık adayı gez, denize gir ya da al kahveni okyanusa karşı kitap oku, müzik dinle… Biz çalışmaktan ziyade tatil yapıyorduk oradaJAyrıca kamptaki tek Türk bendim ve ilk birkaç hafta dışında hiç zorluk çekmedim. Başta sohbet etmek zor gelirken kampın sonlarına doğru kendime inanamadım! Resmen saatlerce sohbet ediyordum ana dili İngilizce olan insanlarla! Ayrıca çok güzel arkadaşlıklar kurdum çoğuyla hala görüşmekteyim, hala oturup saatlerce ahh ah kamp ne kadar da keyifliydi! muhabbeti yapıyoruzJAyrıca Amerikalıların yemek kültürünü keşfetmek (aslında daha çok Meksika), mutfakta kendiniz geliştirmek ve Türk yemeklerini tanıtmak açısından bulunmaz fırsat!

   

   

  Vee en güzel kısmı, kamp sonrası seyahat! Vizeniz bittikten sonra bile 1 ay gezme hakkınız var Amerika’da. Ben Polonyalı arkadaşımla tura katıldım. Fiyatı ve güvenilirliği açısından çok uygundu. Bir haftalık bir paketti ve San Francisco, Los Angeles ve Las Vegas içeriyordu. Tüm görülmesi gereken yerleri gezdik bu turla. 4 gün daha Los Angeles’da vakit geçirip Seattle ve oradan da İstanbul’a döndüm. Uçağa nasıl bineceğim bileti nasıl hallederim yolumu nasıl bulurum diye korkmayın. Çünkü cidden kolay. Ayrıca kampa giderken beni direk havaalanında alıp kampa kadar getirdiler. Sözün özü,

   

  Her anı her dakikası bende iz bıraktı Amerika’nın. Duvarlarım fotoğraflarla dolu. Düzenli skype görüşmeleri yapıyoruz artık Amerika’daki arkadaşlarlaJ

   

   

  Hiç korkmayın! Döndüğünüzde birçok şey değişmiş olacak sizde. Çok iyi İngilizce konuşacaksınız, istediğiniz yere istediğiniz gibi korkusuzca seyahat edebileceksiniz ve Gökçe’ye binlerce teşekkür edeceksiniz! Gerek gitmende önce gerek gittikten sonra gerekse döndükten sonra olsun, hep hep ilgilendi benimle ve hiçbir mailimi cevapsız bırakmadı!

   

  Tekrar binlerce Teşekkürler İdealsas’a!!

   

  Demet GÜL

  Trakya Üniversitesi, İngilizce Tercümanlık Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Washington Eyaleti, Four Winds Westward Camp’ında Çalıştı

   

 39. İdealsas
  Kemal Mert Makinacı | 17.09.2015

  Work and Travel, dil kursu gibi çeşitli programları araştırdım, en iyisi CampUSA

 40. Work and Travel, dil kursu gibi çeşitli programları araştırdım, en iyisi CampUSA idi...

  İdealsas:Kamp Programına katılmaya nasıl karar verdiniz?

  K. Mert Makinacı:Üniversitede hazırlık sınıfındayken İngilizcemi pratik olarak geliştirmem gerektiğini fark ettim, günümüz iş dünyasında akıcı İngilizce artık çok istenen bir durum olduğu için. Ayrıca A.B.D. gezip görmek isteğim bir ülkeydi. Çeşitli programlar araştırdım work and travel, ccusa ve dil okulu programları. Araştırmalarım sonucu en iyi fiyat, en güvenilir iş anlaşması ve İngilizcem için en iyi ortamın CCUSA programı ile gidebileceğim yerlerde olduğuna karar verdim.

   

  İdealsas: Hangi Kapma gittiniz ve genel olarak kampın konumunu, genel yasam şartlarını anlatır mısınız?

  K. Mert Makinacı:Massachusetts eyaletinde bir kız izci kampı olan Timber Trails kampına gittim. Boston şehrine 3 saatlik konumda idi. Ayrıca 1’er saatlik mesafelerde 2 büyük şehir daha vardı. Kamp ormanlık büyük bir bölge içindeydi ayrıca arazi içinde göl vardı. Kamptaki tahtadan yapılmış kabinlerde konaklıyorduk. Benim kaldığım kabinde yataklarımız haricinde TV ve DVD oynatıcı koltuk vardı kabinde 4 kişi kalıyorduk. Hepimiz mutfak ekibiydik. Counselarların kaldığı kabinler farklıydı onlar çocuklarla kalıyor ve kabinlerinde yalnızca yatakları vardı, ayrıca ortak duş alanları bizim ise 6 kişinin ortak kullandığı 2 duş ve wc vardı.

   

   

  İdealsas:Kamptaki göreviniz neydi? Örnek olarak bir gününüzü bize anlatabilir misiniz?

  K. Mert Makinacı:Kampta mutfak elemanıydım mutfaktaki her türlü iş görevimizdi ve dönüşümlü olarak yapıyorduk bu işler; yemek yapımına yardım, malzemelerin organizasyonu, servis, bulaşık, mutfak ve çevresinin temizlenmesi. Sabah 6 ya da 6.30 da gün başlar kahvaltı sonrası bizim hızımıza bağlı olarak 10 civarı mola verilirdi. 11.30 gibi öğle yemeği hazırlığı için tekrar mutfağa gidilir yine hızımıza bağlı olarak 2 civarı mola verilir 4.30da akşam yemeği için gidilir akşam yemek servisinden sonra günlük mutfak temizliği bitimi ile gün sona ererdi.

   

  İdealsas:Kampa ilk giderken ne gibi zorluklar yaşadınız? Havaalanından indikten sonra kampa ulaşımda herhangi bir zorluk çektiniz mi?

  K. Mert Makinacı:İlk kez yurtdışına çıkıyordum ve tek başınaydım ayrıca daha öncesinde anadili İngilizce olan kişilerle konuşma fırsatı olmamıştı. Tüm bu tecrübesizliğime rağmen bana İdealsastarafından verilen yönlendirmeler sayesinde hiçbir problem yaşamadım sadece verilen direktifleri izledim. Havaalanı kamp arasında da kamp kabul mektubundaki direktifleri izleyerek sorunsuzca ulaştım. New York JFK havalında şehre metroyla gitmem gerektiği ve şehirdeki otobüs terminalinden hangi şehre gitmem gerektiği yazıyordu. Aynen uyguladım. Kamp yetkilileri de tam belirttikleri saatte gittiğim şehir terminalinde beni aldılar.

   

  İdealsas:Kamp programına katıldığınız için memnun musunuz? Size kattıkları nelerdir?

  K. Mert Makinacı:Bu kamp hayatımda gerçekleştirdiğim en önemli olaydı ve çok memnunum. Bana ulusları insanlarla iletişim pratiği, müthiş bir İngilizce pratiği, değişik kültürleri anlam yorumlama yeteneği ve birçok müthiş arkadaş kazandırdı.

   

   

  İdealsas:Genel olarak kamp programını tavsiye eder misiniz?

  K. Mert Makinacı:Para amacını ön planda tutmayan herkese bu programı öneririm. Müthiş arkadaşlıklarım oldu kamp ortamı arkadaşlık için en uygun ortam. Ayrıca arkadaşlık üst düzeyde olduğu için farklı konularda çok uzun süre konuşabiliyorduk bu da İngilizce pratiği açısından çok büyük bir fırsat. Ayrıca diğer Amerika çalışmalarından farklı olarak iş güvencesi daha yüksek. Konaklama ve yemek sorununuz yok tüm bunlar programı eşsiz kılıyor.

   

  İdealsas:Kazandığınız ücret Amerika'da gezmenize yetti mi? Sizce yeterli miydi?

  K. Mert Makinacı:Benim kazandığım para Amerika’ya gitmek için harcadığım her türlü gideri (pasaport defter parası, vize parası, CCUSA’ye ödediğim ücret, uçak biletim vs.) karşıladı ve bana bunun üstüne 300 usd gibi bir miktar kaldı. Ben Boston, New York ve Washington’u kapsayan 12 günlük bir gezi gerçekleştirdim. Bu 300 usd tabi ki bu gezi için yeterli değildi ama harcamalar kişiye göre değişiyor. Ben bu gezi süresince yemeklerim dâhil 750 usd harcamıştım. Yanımda götürdüğüm cep harçlığı ile birlikte hiçbir sorun yaşamadan gezmiş oldum.

   

   

  İdealsas:İdealsas’ınverdiği hizmetten memnun musunuz? Şikâyetleriniz ya da önerileriniz varsa nelerdir?

  K. Mert Makinacı:İdealsas’ınverdiği hizmet kusursuzdu. Ben Eskişehir’de yaşıyorum şirketle ayrı şehir olmama rağmen verdikleri destekten çok memnunum. Gökçe Hanım’a çok teşekkürler.

   

   

  Kemal Mert MAKİNACI

  Anadolu Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Massachusetts Eyaleti, Timber Trails Kampında Çalıştı

 41. İdealsas
  Ekin  Gabay | 21.08.2015

  Bu deneyimi yaşamayı seçmemin hayatımda verdiğim en doğru karar olduğunu söyleye

 42. Bu deneyimi yaşamayı seçmemin hayatımda verdiğim en doğru karar olduğunu söyleyebilirim.

   

  Merhabalar,

   

  Camp Wah-Nee'de geçirdiğim 2 ayın her günü ayrı ayrı çok özeldi. Stresten uzak, herkesin birbiriyle iyi anlaştığı, eğlenceli ve çok özel bir kamptı. Fakat bu özelliklerin sadece benim gittiğim kampa ait olmadığına da eminim. Kamp ruhu tüm çocuklar ve çalışanlar tarafından benimsenmişti bu da tüm aktiviteleri daha eğlenceli hale getirdi. Herkes birbirine karşı hoşgörülü ve güler yüzlüydü ve bu sayede hem işimi severek yaptım hem de yeni arkadaşlıklar edindim.

   

   

  Kurduğum arkadaşlıklar, hayat boyu sürecek cinsten. Bu kış İsveç’ten ve Kanada’dan arkadaşlarım beni ziyarete geliyor. Bu deneyimi yaşamayı seçmemin hayatımda verdiğim en doğru karar olduğunu söyleyebilirim. Daha çalışkan ve daha iyi bir insan olarak döndüm ülkeme. Bütün bunlar olurken hayatımın en iyi yazını geçirdim. Kamp sonrası, arkadaşlarımla Amerika’yı keşfetme şansı da buldum. Seneye şüphesiz bir daha gideceğim…

   

   

  Ekin GABAY

  Koç Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  Connecticut Eyaleti, Camp Wah-Nee’de Çalıştı

 43. İdealsas
  Alkan Tüfekçibaş | 17.09.2015

  Keşke, Amerika serüvenine daha önce çıksaymışım diyorum...

 44. Keşke, Amerika serüvenine daha önce çıksaymışım diyorum...

  Yaz tatilimi İdealsas sayesinde ABD’nin Pennsylvania Eyaletinde bir kampta geçirdim ve bu hayatımın en eğlenceli yazıydı diyebilirim.

   

  Bu yaza kadar aklımda olan Amerika serüvenini gerçekleştirdim ve şimdi keşke daha önce yapsaydım diyorum. Çünkü halen yapılacak o kadar şey var ki! Kamptaki çalışma sürem boyunca hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım. Yöneticilerim bana, kampın ilk gününden son gününe kadar son derece iyi ve sevecen davrandılar.

   

   

  Destek elemanı olarak gittiğim halde kampta her işi yapma özgürlüğüne sahiptim. Bu da çalışma süremi eğlenceli kılan en önemli faktördü. Ne kadar çok iş, o kadar çok tecrübe. Çalışmadan arta kalan zamanlarda (ki bu zaman sosyal aktiviteler için bir hayli fazla) tıpkı bir kampçı gibiydik. Onlarla güldük, onlarla eğlendik. Kamp içinde hiçbir ayrım yoktu. 12 haftalık çalışma sürem boyunca çok güzel arkadaşlıklar edindim ve bu arkadaşlıklar İngilizce seviyemi yükseltmemde bana çok yardımcı oldu. Kamp içinde olduğu kadar, kamp dışında da çok güzel vakitler geçirdim. Doğayla bütün, hava kirliliğinden uzak bir yerde hem çalışıp hem dinlenmek herhalde en güzel duygulardan biri olsa gerek.

   

  Kamptan sonraki gezi süremi de en iyi şekilde değerlendirip Amerika’nın doğusunu ve kuzey doğusunu gezdim. Yeni yerler görüp, yeni kültürleri öğrenmek son derece heyecan vericiydi. Uçağa binip Türkiye’ye geri dönme vaktim geldiğinde fotoğraf makinemde yüzlerce fotoğraf ve aklımda yine aynı ölçüde fazla anı vardı. Gelecek yaz kampıma döneceğim vakti şimdiden dört gözle beklemeye başladım bile.

   

  Alkan TÜFEKÇİBAŞ

  Trakya Üniversitesi, İngilizce Tercümanlık Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Pennyslyvania Eyaleti’nde Çalıştı