Konaklama Seçenekleri


İdeal Work & Travel İle Kendin Pişir Kendin Ye Yok! İdeal Work & Travel programına katılan öğrencilere hazır iş seçeneklerinin yanında kalacak yer imkanı da sağlıyor.

İşvereninizle önceden yapılan görüşmeler ile sizin adınıza kalacak yer ayarlanıyor. Amerika'ya gitmeden önce kalacağınız yerin adresi tarafınıza iletiliyor.

Konaklayacak yeri kendiniz bulmak isterseniz İdealsas sizi yine yalnız bırakmıyor...

Birkaç gün boyunca hotelde kalıcı konaklamanızı sağlayabiliriz. Aynı programa katılan diğer kişilerle bir oda da kiralayabilirsiniz.

Konaklama masrafınız haftalık 25 -120 USD arasında değişebilir.


Aile Yanı Konaklama

Aile yanı konaklama, yabancı bir ailenin arasında tam pansiyon ya da yarım pansiyon ücreti ödeyerek ailenin bir bireyi gibi onların yanında kalabileceğiniz bir konaklama çeşididir. Sıcak bir aile ortamında, aile yapısını ve kültürünü yaşayarak öğrenecek ve günlük hayatınızda bol bol pratik yapma imkanı bulacaksınız.

Bu konaklama türünün en önemli avantajlarından biri de yiyecek, çamaşır yıkama, nevresim, yastık gibi ihtiyaçlarınızın aile tarafından karşılanacak olmasıdır.

Aile yanı konaklamada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 • - Eve geliş-gidiş saatleriniz; akşam geç gelecekseniz ya da gelmeyecekseniz haber vermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde aile polisi arayabilir.
 • - Aileye ait özel eşyaların izinsiz kullanılmaması gerekir.
 • - Ailenin onayı olmadan eve arkadaşlarınızı getirmemelisiniz.

Yurt Konaklaması

Bazı okulların kendi bünyelerinde yurtları vardır. Üniversitelerin kampüslerinde ya da okullara yakın yerlerde yurtlar bulunmaktadır. Bu yurtlarda genelde çift kişilik odalarda kalınır. Yurda göre kahvaltı ve diğer yemekler verilebilmektedir. Yurtlarda bulunan kafelerden de yiyecek ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Yurt binalarında genelde televizyon, çamaşırhane ve jimnastik salonu mevcuttur. Ancak ihtiyaç duyulması halinde odalara da bilgisayar ya da televizyon bağlanabilir. Öğrenci, yiyecek ihtiyacını yurttan karşılayabileceği gibi dışarıdan da(fast-food restoranlardan veya kafelerden) karşılayabilir.

Oteller

Konaklama çeşitleri arasında en pahalı olanı otellerdir. Bu tip konaklamalar, kısa süreli olarak yurtdışında bulunan iş adamları ya da yöneticiler için uygundur. Öğrenciler eğitim amaçlı gittiklerinden ve daha uzun vadelerde kaldıklarından oteller öğrenciler için uygun bir konaklama çeşidi değildir.

Amerika'daki ucuz otellerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.
http://www.turkiye-hotels.com/america.cheap.hotels.home.html

Aşağıdaki adreslerden de ucuz otellere ulaşabilirsiniz:
http://www.booking.com
http://www.cheaptickets.com
http://www.orbitz.com
http://www.all-hotels.com

Ev veya Oda Kiralama

Amerika'da okulların konaklama birimleri bulunmakta ve bu birimlerde öğrencilere ev kiralamasıyla ilgili bilgiler verilmektedir. Bu birimlerde, kiralık ev ya da oda ilanlarıyla ev-oda arkadaşı arayan kişilerin ilanlarına rastlayabilirsiniz.

Bu yüzden ev ya da oda kiralamadan önce bu birime uğramayı ihmal etmeyin. Öğrencilere özel olduğundan, size maddi durumunuza uygun seçenekler sunacaklardır. Ev kiralamak istiyorsanız tek başınıza pek de avantajlı olmayacağını söyleyebiliriz. Birkaç arkadaş bir ev kiralamaksa size oldukça avantajlı gelecektir.

Amerika'ya gitmeden önce konaklama yerinizi ayarlayabileceğiniz gibi, gittikten sonra da ayarlayabilirsiniz. Amerika'ya gitmeden önce, uygun fiyata, kısa süreli bir otelde kalabilir ve bu süre içerisinde de kiralık ev araştırması yapabilirsiniz.

Kiralık Ev Araştırmasını Nereden ve Nasıl Yapacağım ?

 • - İnternetten Yararlanabilirsiniz. İnternet'te bazı sitelerde Amerika'daki evlerin kira ilanları bulunmaktadır.
  http://www.propertyworld.com
  http://www.myidealhome.com
 • - Yerel gazetelerin ilan sayfalarına bakabilirsiniz: Bölgedeki kiralık ev ilanları, gazetelerde yer alır.
 • - Eğitim göreceğiniz okulun konaklama servisinden yardım alabilirsiniz. Bu birimlerde öğrenciler için kiralık ev ilanları ve yanına ev arkadaşı arayan kişilerin ilanları bulunmaktadır.
 • - Öğrencilere indirimli konaklama sağlayan ve kar amacı gütmeyen bazı kuruluşlara başvurabilirsiniz.

Amerika'da Konaklama ile İlgili Başvurabileceğiniz Kuruluşlar

American Heritage Association Marylhurst College Campus PO Box 147 Marylhurst, Oregon 97036 1957'de kurulan, kar amacı gütmeyen ve vergiden muaf tutulan bir yardım derneğidir. 14 ve yukarı yaşlardan öğrenci ve gençlere Birleşik Devletler'de tatil ve öğrenim amaçlı aile yanı veya kampüste konaklama alternatifleri sunar. Ücreti haftada 100 dolardan başlamaktadır.

AIFS - American Institute for Foreign Study 25 Bay State Road Boston, Massachusetts 02215 1964'te kurulmuşltur. Yabancı öğrenci ve gençlere çeşitli eğitim ve konaklama alternatifleri sunan yarı resmi bir kurumdur.

Council on International Educational Exchange 205 East 42nd Street New York, NY 10017 ABD'de kurulu olan bütün seyahat ve öğrenci hizmetleri büroları ve diğer merkezler bu kurula bağlıdır. Kurul ve hizmetleri, bu kitabın ülkeler bölümünde, ABD ile ilgili bilgiler arasında verilmektedir.

Ev Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

 • - Evlerin içinde eşyalar olmayabilir. Oda kiralamanız bu açıdan daha avantajlı olabilir.
 • - Ev ve iş arasındaki mesafe sizin için çok önemlidir. Evden işyerine ulaşım kolay olmalı ve sizi sıkmamalıdır.
 • - Evin bulunduğu çevre, güvenli olmalı ve sıkılmamanız açısından şehir merkezine yakın olmalıdır.
 • - Kira kontratını imzalamadan önce kontratın içeriğini iyice inceleyin.
 • - Evin ya da odanın içerisinde bulunan tüm eşyaları kontrol ve rapor edin. Çıkarken zarar görmüş eşyaların ücretleri sizden alınacaktır.
 • - Faturalar konusunda dikkatli olun. Ödeme yaptığınız faturaları saklayın ki ileride bir sorun çıkarsa ödediğinizi ispatlayabilesiniz.
 • - Kira sözleşmesinin iptali ile ilgili durumları çok iyi okuyun.