Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Tuğçe Arugün

  Yapmadığım spor faaliyeti, yakmadığım kamp ateşi, tanışmadığım milletten insan k

 2. Yapmadığım spor faaliyeti, yakmadığım kamp ateşi, tanışmadığım milletten insan kalmadı...

  Üniversitenin bitmesine çeyrek kala bu Amerika çılgınlığı gerçekten hayatımda aldığım en doğru karardı diyebilirim. Nasıl başlasam, nerden başlasam bilemiyorum…

   

  7’si 24’ünü doya doya yaşadığım esasında göz açıp kapayıncaya kadar geçen 3 buçuk muhteşem ayı kelimelerle ifade etmeye çalışırken zorlanıyorum. Öyle bir yerde yaşadım ve çalıştım ki 100’e yakın çalışanı bulunan bu kampın her bir bireyi kendi içerisinde o kadar muhteşem, o kadar enteresan özelliklere sahipti ki bu yarışma programlarına 'seçmece' diye aldıkları insanların hepsine bir kamara koysak bizim hayatımızı imrenerek izleyebilirdi.

   

   

  Evet, çalışma koşulları benim gibi hayatını hep ekmek elden su gölden idame ettirmiş bir insan için zorluydu ama şimdi geriye bakınca bir tane bile kötü anı aklıma gelmiyor. İlk gittiğimde havaalanından beni karşılamaya geldiklerinde adımı telaffuz etmeye çalıştıklarını bile anlayamayışımdan başlayan, kültürel farklılıkların etkisinde korku dolu süreç ve akabinde bütün sınırların yıkıldığı, söylenmeyenin söylenip yapılmayanın yapıldığı çılgın bir süreç. Böyle bir tecrübeyi ben 23 yaşımda ilk defa yaşarken o camper çocukların ne kadar şanslı olduğundan söz etmek bile istemiyorum.

   

   

  Yapmadığım spor faaliyeti, yakmadığım kamp ateşi, tanışmadığım çeşit çeşit insan kalmadı. Bildiğim bütün tabuları bu kampta yıktım ben. İnsanları sevmeyi, anlamayı, dinlemeyi ve hatta dokunmayı burda yeniden öğrendim. Gerçekten samimi bir tavsiye istiyorsanız duygularının gerçekten esiri biriyseniz gitmeyin! Öyle bir şey ki dünyanın her yerinden onlarca seçilmiş insanın bir arada, her anı, iyisiyle kötüsüyle yaşadığı, tek yürek olduğu bir yerde aylarınızı geçirip sonrasında o veda anı geldiğinde bir daha herkesi aynı yer ve zaman dilimi içerisinde göremeyeceğini bilmek bile bile lades demek.

   

   

  Şuan nereye aitim, hangisi benim ailem bilemiyorum. İlk başta adımı söylemeye çalıştıklarını anlamadığım insanlar sayesinde adımın telaffuzunu dönene kadar unuttum. Şansım mı diyim, nasıl düşünürsünüz bilemem ama kampımda hiç Türk olmaması asıl amacım olan İngilizce pratiğime sonsuz faydalı oldu. Bundan önce de cesaret edip bir türlü üstesinden gelemediğim, evde beni bekleyen İngilizce romanlarımı yalayıp yutuyorum. Daha önce kafamda düşünüp sonrasında söylediğim tüm cümleleri düşünmeden konuşmayı öğrendim ben başka bir dilde.

   

  Nasıl söylesem benim kalbim hala Amerika'daki ailem ve kampım için atıyor…

   

   

  Tuğçe ARUGÜN

  Kadir Has Üniversitesi, İletişim Tasarımı Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Maine Eyaleti, Kingsley Piles Camp’ında Çalıştı