Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Derya Kaya

  Okulda internship olarak çalışma şansınız bile olabilir, benim gibi...

 2. Okulda internship olarak çalışma şansınız bile olabilir, benim gibi...

  Malta’ya geldiğim ilk hafta çok zorluk çektim. Büyük bir evde hiç tanımadığım ve aynı dili konuşmadığım insanlarla yaşamak zor geldi.

   

  Çünkü daha önce buna benzer bir tecrübem olmamıştı ama zaman ilerledikçe okul ile ev arasında ki bağlantıdan dolayı herşey daha kolay olmaya başladı. Şöyle ki ayda bir ana sınavlardan sonra sınıflar değişiyor ve aynı level da her öğrenci bir şekilde aynı sınıfı paylaşıyor. Dolayısı ile bu öğrenciler arasındaki duygusal bağı güçlendiriyor. Keza okulda ve okul dışında yapılan aktivitelerde bu durumu güçlendiriyor. Sonrasında gelişen dostluk sürekli birlikte yemekler haftasonu programlarına dönüşüyor ki bu da pratik yapma olanağını güçlendiriyor.

  malta öğrencileri

  Malta hayatı ben İstanbul'dan geldiğim için ilk etapta normal olarak çok yavaş ve sıkıcı idi ama sonrasında sakin ve huzurlu olduğunu gördüm. Hayat kolay yürüyerek şehir değiştirebiliyorsunuz. isterseniz 3 şehri belki 4 şehri yürüyerek birbirine bağlayabilirsiniz. Benim yaşadiğim eve yakın bir Türk bakkal var satılan tum markalar Türk ve çok yakında bir Arap bakkal var. Evime yakın bir eczane ve doktor var. Hastane otobüsle 10 dk. ve taksiyle ortalama 3-5 dk. Okulun doktorunu acil durumlarda arayıp eve çağırabiliyorsunuz. Geceleri evleri dışarıdan kontrole gelen güvenlik görevlileri ve apartmanda her katta kapıları ve asansör çıkışını gören kameralar var. Çevrede çok fazla Türk restaurantı var ve büyük bir market var farklı iki bölgede. Birine yürüyerek yarım saatte diğerine otobüsle yarım saatte gidilebilir.

  maltanın gzira şehri

  Okulda ki öğretmenler öğrencilere destek olabilmek icin her şeyi yapıyorlar breaktime da bile 15 dakikalık tutorial veriyorlar. Okul yönetimi ve çalışanları öğrenciyi olumlu gönderebilmek için var gücüyle çalışıyor. Zaman zaman aksi olduğu oluyor fakat yapılabilecek herşey yapılmış oluyor.

  malta dil kursları

  Gece hayatı cok aktif her Çarşamba ve Cuma istediğiniz takdirde okulun düzenlediği ve öğrencilerin katıldığı "welcome party" düzenleniyor ve grup halinde gidiliyor ki bu da çok güvenli ve yine ilişkileri güçlendiren diğer bir durum. Bunun dışında yaz aylarında scuba diving ve boat turları yapılıyor.

   

  Eğer ilişkilerinizi iyi tutarsanız okulda internship olarak çalışma şansınız bile olabilir, benim gibi :)

   

  Derya KAYA

  Anadolu Üniversitesi, İşletme

  Chamber College Malta Dil Okulu'nda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  Malta, Gzira