Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Gözde Özaydın

  Normalde benim asla aklıma gelmeyecek ilaveler ile İdealsas vize dosyamı güçlend

 2. Normalde benim asla aklıma gelmeyecek ilaveler ile İdealsas vize dosyamı güçlendirdi...

  Merhaba Arkadaşlar, ben Gözde.

   

  Ağustos ayında başlayan Kanada Toronto dil eğitim sürecimi geçen ay yani Nisan ayı sonunda tamamladım. 9 aylık bir eğitim süreci ile alakalı izlenimlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

   

   

  Aslında Kanada'ya gitmeden 1 sene önce her şey hayalden ibaretti. Ailemin ve arkadaşlarımın büyük desteğiyle bunu gerçeğe dönüştürmek için çalışmalara başladım. Bütün belgeleri Kanada Danışmanım Aydın abinin sayesinde daha hızlı ve kolay bir biçimde tamamladım. Normalde benim tek başıma asla aklıma gelmeyecek ilaveler ile vize dosyamı güçlendirdik. Moda ve Tekstil Tasarımı mezunu olduğum için Zorlu Center’da gerçekleştirdiğimiz defilenin fotoğraflarını, tasarladığımız elbiselerin renkli çıktılarını ve sonrasında medyada çıkan haberlerin tüm çıktılarını da vize dosyama ekledik. İngilizcenin mesleğim için ne kadar önemli olduğuna dair ilaveler ile Kanada’ya temelli gitmediğimi, geri döneceğimi dair güveni elçilik görevlilerine vermek istedik.

   

  Ondan sonrasında ise stresli bir bekleyiş başladı. Vizeyi elime alana kadar hala gideceğime inanamıyordum. Daha sonra İdealsas'tan mutlu haberi aldım ve gideceğim kesinleşmişti. Gideceğim gün gelip çattığında çok bir şey hissetmiyordum ama Kanada'ya adım atar atmaz durumun ciddiyetini anladım. Artık ciddi ciddi Kanada'ya gelmiştim ve hayallerime kavuşmuştum. İlk haftalar kolay geçti diyemem. Dilimin yetersiz olması, ülkeye yabancı olmam ve en önemlisi tek olmamdan dolayı korktum ve ürkek davrandım. Fakat ülkeye alışmaya ve keşfetmeye başlayınca güzellikleri görmeyi de başardım. Artık korkmadan otobüsü ve metroyu kullanmaya başladım.

   

   

  2. Ve 3. aydan sonra arkadaşlarım sadece okul arkadaşı olmaktan çıkıp yakın arkadaşlarım olmaya başladılar ve zaman artık su gibi akıp gitmeye başladı. Kanada'da dışarı çıktığımda gece eve dönerken hiçbir korkum olmadan rahatlıkla sokakta tek başıma yürüyebilmemin mutluluğu da ayrı bir konu. Kanada'da hayran olduğum diğer bir konu ise insanlara verilen değerdi. Dışarda özgürce yürüyebildiğin, araçların önceliği yayalara verdiğini gördüm.

   

  Dil konusuna gelirsek. Kesinlikle çok Türk arkadaşı yapmadım olan arkadaşlarımla da dışarda buluşacak kadar muhabbeti ilerletmedim. Oraya neden gittiğimi hiç unutmadım. Burada bana kaldığım ailenin de çok yardımı oldu. Kesinlikle aile yanında kalmayı tavsiye ederim. Normal oda kiralamadan biraz daha pahalı fakat dil konusunda size çok yardımı dokunacağını söyleyebilirim.

   

   

  Gittiğim okul ILAC Toronto’ydu. Ben okuldan ve hocalardan memnundum. Fakat her yerde olduğu gibi orada da Türkler var. Bunun dengesini sizin kurmanız gerekiyor. Tek tavsiye veremeyeceğim veya öneride bulunamayacağım konu özlemdir. Özlemeyi önleyecek hiçbir şey yok maalesef. Ama hayatımda aldığım en önemli kararlardan bir tanesi Kanada'ya gitmekti. İyi ki gitmişim ve herkese şiddetle tavsiye ederim. Teşekkürler

   

   

  Gözde ÖZAYDIN

  Yeditepe Üniversitesi, Moda ve Tekstil Tasarım

  ILAC Toronto Dil Okulu’ndaİngilizce dil eğitimi aldı

  Kanada, Ontario eyaleti, Toronto şehri