Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  İrfan Kerem Boyar

  Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla k

 2. Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla kışlık eşya aldım ama çok soğuk görmedim...

  Merhaba Ben İrfan Kerem Boyar. 24 haftalık bir dil eğitimi için Vancouver’dayım.

   

  Vancouver gerçekten çok güzel bir şehir çok büyük değil 2 milyon civarında nüfusu var. Kanada’nın 3. büyük şehri. Şehir merkezi yarım ada üzerinde, şehirde çok güzel parklar var. Buraya gelmeden önce internette bir makale okumuştum; dünyada yaşanabilir en güzel şehirlerarasında Vancouver 1. seçilirken, New York 10. sırada idi. Şehrin %60’ı Asyalı (Japon, Koreli, Çinli...) kendinizi burada yabancı hissetmiyorsunuz, çünkü hemen her milletten insan var şehirde. İnsanlar birbirine çok saygılı burada duyacağınız en fazla söz `sorry`. Sabahları otobüse bindiğinizde şoförler günaydın teşekkür ederim diyorlar. İlk günler çok şaşırmıştım. Türkiye'de alışık olmadığımızdan olsa gerek. Havası İstanbul gibi öyle söylendiği gibi çok soğuk değil ben yanıma çok fazla kışlık eşya aldım ama çok soğuk görmedim. Fakat çok sık yağmur yağdığını söyleyebilirim.

   

   

  Ben aile yanında tek kişilik odada kalıyorum. Ailem orta yaslı İtalyan asıllı. Şimdiye kadar bir problem yasamadım. İtalyan yemekleri bizim yemeklerimize benzer olduğu için yemek konusunda da zorluk çekmedim. Geldiğim ilk gün domuz eti yemediğimi söyledim. Onlarda yemekte domuz eti olduğu zaman bana başka yemek hazırlıyorlar. Ben ailenin yanında kalan ilk Türk öğrenciyim. Türkiye hakkında konuşuyoruz zaman zaman, pratik yapmak için iyi oluyor.

   

  Yurt dışında yabancı dil öğrenmek isteyen arkadaşlara benim tavsiyem Türkiye’de altyapı yaptıktan sonra yurt dışına çıkmaları. Çünkü aynı anda anlama, dinleme, konuşma ve yeni kelime öğrenme gibi farklı becerilerin hepsini bir arada kazanmak çok zor oluyor. Türkiye'de bir dil kursu bitirip ondan sonra yurt dışına gidilirse konuşma ve pratik yapmaya ağırlık verilir. Tabiî ki bunlar benim kişisel tecrübem.

   

   

  Ben okuldan memnun sayılırım. Okulda çok fazla Asyalı var bu dezavantaj, çünkü konuşmaları biraz farklı, zaman zaman anlaşılmıyor. Ama Vancouver’daki diğer okullarda da durum aynı. Ben buraya geldiğimde İngilizcem başlangıç seviyesindeydi, 2 ay geçti konuşulanları anlama konusunda çok aşama katettim, konuşma becerilerim ise daha yavaş ilerliyor.

   

  Yurt dışına gitmeyi düşündüğümde birçok danışmanlık şirketi ile görüştüm ama İdealsas ile görüştüğümde bana okulların iyi yanlarının yanında dezavantajlarına söyledi, mesela okulda çok sayıda Asyalı öğrenci olduğu gibi. Diğer danışmanlık şirketleri sadece olumlu yönlerini söylediler. İdealsas bana dürüst davrandığı için onları seçtim. Tercihimde de yanılmamışım. Gerek vize alma aşamasında gerek şimdi bana çok yardımcı oluyorlar. Teşekkürler İdealsas...

   

  İrfan Kerem BOYAR

  Uludağ Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisi

  LSI Vancouver Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  Kanada, Vancouver