Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Mehmet Ertaş

  Burada üniversite bünyesinde akademik İngilizce eğitimi alıyorum. Kaldığım süre

 2. Burada üniversite bünyesinde akademik İngilizce eğitimi alıyorum. Kaldığım süre boyunca teknik anlamda kendi İngilizcemi çok geliştirdim...

  Çok yeni bir ülke olan yeni Zelanda şehir düzeni açısından İngiliz ülkelerine benziyor.

   

  Halkın hemen hemen yarısı Uzakdoğu kökenli, diğer kısmını da İngiliz kökenli halk oluşturuyor. İnsanların birbirine olan saygısı gerçekten çok büyük, bu diğer ülkelerde esine zor rastlanır bir durum. Yeni Zelanda halkına orijinal fikirli insanlar diyebiliriz. Gerek yaşam tarzları gerekse düşünceleriyle bunu gösteriyorlar. Ülkede ciddi suçlar hemen hemen yok denecek kadar az. Bir öğrenci olarak, yaşanabilecek en güvenli yerlerden birisi olarak görüyorum. Toplu taşıma sistemi yeni kurulduğu için trafik büyük bir problem yaratıyor. Doğal güzellikler açısından, çok güzel plajları ve parkları var. En büyük şehri Auckland. Deniz şehrin her köşesinden şehrin merkezine kadar uzanıyor. Volkanik yeryüzü şekillerini görülmeye değer olarak düşünüyorum.

   

   

  Burada üniversite bünyesinde akademik İngilizce eğitimi alıyorum. Kaldığım süre boyunca teknik anlamda kendi İngilizcemi çok geliştirdim. Yeni Zelanda eğitim sistemi diğer ülkelerden çok farklı bir yapıya sahip. Dersler sabahtan başlayıp aksama kadar sürüyor. Ortalama bir ders saati hiç ara verilmeden 1.5 saati buluyor. Bu yoğun programa alışmak uzun zamanımı aldı. Çok ciddi ve kuralcı bir eğitim sistemi var. Dil okulları ağırlıklı olarak Uzakdoğu kökenli öğrencilerden oluşuyor. Çok farklı bir aksana sahipler. Hafta sonları yapılacak aktiviteler açısından eşi bulunmaz bir yer diyebilirim. Dağcılık, yüzme, golf, rugby, kriket ülkenin en çok ilgi gören sporları.

   

  Yeni Zelanda ekonomik olarak Avrupa ile karşılaştırıldığında, biraz daha ucuz bir ülke, ama Türkiye’den pahalı bir yer olduğunu söyleyebilirim.

   

   

  Yurtdışı eğitimde İdealsas’ı seçmem bana çok şey kazandırdı. Ülkenin en yeni ve en iyi yabancı dil programlarından birinde eğitim olanağı buldum. Benim için gerekli olan tüm bilgileri tam zamanında ve eksiksiz aldım. Yeni Zelanda'nın Türkiye'ye çok uzak bir ülke olmasına rağmen bu ülkenin avantajlarını tam olarak öğrendim.

   

  Karar almamda İdealsas’ın payı çok önemliydi, herkese çok teşekkür ediyorum.

   

  Mehmet ERTAŞ

  Uludağ Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  Kaplan Auckland Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  Yeni Zelanda, North Island, Auckland