Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Anıl Beçken

  Ama İdealsas’a geldiğimde bütün düşüncelerim pozitif yönde değişti. İçerideki po

 2. Ama İdealsas’a geldiğimde bütün düşüncelerim pozitif yönde değişti. İçerideki pozitif hava beni yurt dışına gitme konusunda tetikledi desem yalan olmaz...

  Sadece dilimi değil düşüncelerimi de pozitif yönde değiştiren Kanada Üniversitenin daha son yılındayken kapı kapı dolaşıp bütün ülkeler hakkında bilgileri toplamaya çalışıyordum. Öyle yurtdışı eğitim danışmanlıkları gezdim ki. Bana sen yurt dışına çıkamazsın diyenler bile oldu. Ama İdealsas’a geldiğimde bütün düşüncelerim pozitif yönde değişti. İçerideki pozitif hava beni yurt dışına gitme konusunda tetikledi desem yalan olmaz. İbrahim Abiyle yaptığımız çalışmalar sonunda Kanada Toronto‘da karar kıldık ve Toronto’ deki ILAC’a kaydımı yaptırdım.

   

   

  Her şey sadece 2-3 gün içerisinde gerçekleşti Toronto’ya gittiğim ilk haftalarda tabi ki uyum sorunları yaşadım yalnız kurstaki rehber öğretmenler; ders öğretmenleri ve aktivite görevlilerinin sıcakkanlılığı ve arkadaş gibi davranması beni iki haftada motive etti. Kursla beraber yaptığımız futbol; baseboll; ice hockey vb gibi spor aktiviteleri, şehir dışına yaptığımız hafta sonu 3 günlük geziler şehir turları ve tabi ki New York gezileri muhteşemdi. Bu aktiviteler sayesinde Dünyanın her yerinde arkadaş sahibi oldum. Bu kadar çok arkadaş sahibi olmam ve içinde bulunduğum sıcak ortam sayesinde dilimi üç ay gibi kısa sürede inanılmaz geliştirdim. Intermediate seviyesinde gittiğim Toronto’ dan Advanced sertifikasıyla döndüm. Öğrendiğim tek şey tabi ki sadece dil değildi. Eğer bir sıralama yapacak olsam dil benim için öğrendiklerimin arasında beşinci ya da altıncı gelir.   

   

   

  Toronto’ya gitmek isteyen arkadaşlar varsa kesinlikle tavsiye ediyorum; kolay ulaşım ve kibar insanları sizin hayatınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak. İnsanlar sizin dil öğrenmenizi motive ediyor. Aynı zamanda Kanada gerçekten diğer ülkelere göre fiyat açısından daha cazip; öğrencilere uygulanan özel indirimlerden de yararlanabilirsiniz.  İnsanların para kazanmak ve hayatlarımızı nasıl sürdürebilirleriz gibi stresli düşünceleri yok. Herkes acaba yarın bugünden daha fazla nasıl eğlenebilirim diye düşünüyor. Ücretsiz kütüphaneye kayıt olun. Metroda yayınlanan ücretsiz gazeteleri her gün okuyun daha fazla yabancı arkadaş edinip zamanınızın çoğunu onlarla geçirin. Orada sadece dil öğrenmeyecek bunun yanında Kanada kültürüne de öğrenebilirsiniz. Sahip olduğunuz değişik ülkelerden arkadaşlarınız sizi Dünya vatandaşı gibi hissettirecek. Yabancı arkadaşlarım Türkiye’ye gelmeye başladılar bile. Şimdi sırada diğer ülkeler var.

   

   

  İbrahim Abiye buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü her şeyi kolaylaştıran o oldu. Karar verdikten sadece dört gün sonra uçak biletimi elimde gördüm ve hayatımın 3 ayını geçirdim. Sizin verdiğiniz öğütler bana Kanada’da yol gösterici oldu. Tecrübeleriniz benim hayatımı kolaylaştırdı. Her şey için teşekkürler. Elbette başka bir ülke için Tekrardan görüşeceğiz. 

   

  Anıl BEÇKEN

  İstanbul Üniversitesi, İşletme öğrencisi

  ILAC Toronto Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  Kanada, Ontario, Toronto