Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Ahmet Tanır

  Almanya’da kafamdaki en önemli soru işaretlerinden biri de nerede kalacağımdı...

 2. Almanya’da kafamdaki en önemli soru işaretlerinden biri de nerede kalacağımdı...

  Almanya’ya  dilimi geliştirmek için gitmeye karar verdiğimde ne yapacağımı bilmiyordum. Kafam da bir sürü soru işareti vardı? Nasıl gidecektim, vizeyi nasıl alacaktım, iyi bir okulu nasıl bulacaktım, nerede kalacaktım…

   

  Tesadüfen İdealsas’a geldim ve aslında bu sorunların çok büyük olmadığını anladım, İbrahim Bey’in engin tecrübesiyle teker teker hepsini atlattık. İlk önce vize için gerekli belgeleri hazırladım ve İbrahim Bey vize görüşmesinde dikkat etmem gereken hususları ve püf noktalarını anlattı.

   

   

  Berlin’de GLS Dil okuluna gittim. Okul şehir merkezindeydi hiç ulaşım sorunu yaşamadım zaten Berlin ulaşım bakımından dünyanın en rahat şehirlerinden biri. Okulda ki hocalar her konuda yardımcı oldular, hiç yabancılık çekmedim. Okulumuz çok kaliteli bir okuldu çok yeni tekniklerle Almancayı bana sevdirdiler ve kısa zamanda Almanca bilgim üst seviyelere çıktı.

   

  Orada dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle kalıcı dostluklar kurdum. Ders dışındaki zamanlarda okulun düzenlediği şehir turlarına katıldım, rehber eşliğinde müzeleri, tarihi ve turistik yerleri gezdim, hiç sıkılmadım. Sadece dil öğrenmekle kalmadım, Berlin’in ilginç tarihini ve Alman kültürünü de tüm detaylarıyla öğrendim. Beraber futbol ve basketbol oynadık sinema ve konserlere gittik. Hafta sonları Berlin’e yakın olan şehirleri de gezdik. Yani tüm zamanımı dolu dolu geçirdim.

   

   

  Kafamdaki soru işaretlerinden biri kalacağım yerle ilgiliydi. Ama çok sıcak bir ailenin yanında kaldım evleri de çok şirindi, tüm endişelerim boşa çıktı. Bana her konuda yardımcı oldular zaman zaman uzun uzun sohbetler yaptık. Bana şehirde gidebileceğim yerleri yapamam gereken ve yapmamam gereken şeyleri anlattılar, ailemin yokluğunu hissettirmediler. Aile yanında konaklamanın dil öğrenimi için çok faydalı olduğunu düşünüyorum sürekli pratik yapma imkânınız oluyor.

   

  Son olarak yurtdışına gidecek arkadaşlara tavsiyem eğitim gibi ciddi bir konuda dikkatli adım atsınlar, kendilerini emin ellere teslim etsinler, İdealsas bu konuda gerçekten profesyonel bir kurum, herkese tavsiye ediyorum.

   

  Başta İbrahim Beye ve tüm İdealsas ailesine teşekkür ederim…

   

  Ahmet Zeki TANIR

  Yıldız Teknik Üniversitesi, İktisat öğrencisi

  GLS Berlin Dil Okulunda Almanca dil eğitimi aldı

  Almanya, Berlin