MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Sorularla & Cevaplarla Malta'da Yaşam ve Eğitim

Sorularla & Cevaplarla Malta'da Yaşam ve Eğitim

Malta’da Hangi Konaklama Türü Tercih Edilmelidir?

Malta’da konaklama için 3 seçenek vardır. Birincisi paylaşımlı apart daire (hostel) İkincisi Aile yanı konaklama ve durumu iyi olanlar için otel konaklaması. Ama ekseriyetle birinci seçenek tercih edilmektedir. Paylaşımlı apart daire konaklamasında, Okullar genelde 4+1 geniş bir ev satın alır veya kiralar, siz okula kayıt olurken konaklama tercihinde “öğrenci paylaşımlı evi” seçerseniz odalardan birini single (tek) veya çift kişilik olarak kiralar ve konaklarsınız. Malta için en iyi konaklama şeklidir diyebiliriz.

 

Paylaşımlı Apart Dairelerde Kalmanın Avantajları Nelerdir?

Sınırsız internet, istediğiniz an eve arkadaş getirme, yasak olsa da istediğiniz an parti yapabilme, (birçok ev) okula ve barlar sokağına çok yakındır, diğer konaklama çeşitlerine göre daha konforludur, en fazla 8 kişiye 1 mutfak düşer ve kendi yemeğinizi çok daha ucuza yapabilirsiniz. Genellikle 2-4 kişiye bir banyo tuvalet düşer. Evde kalan diğer öğrencilerle sürekli İngilizce pratiği yapabilirsiniz.

 

Aile Yanı Konaklama Neden Çok Tercih Edilmez

Bu konaklama türünde yemekler fiyata dahil olduğu ve size özel bir oda olduğundan bir kere daha pahalıdır. Okullara ve barlar sokağına uzaktır. Otobüsle gidip gelmeniz gerekir. Apart konaklamalara göre özgürlüğünüz kısıtlıdır. Ailenin kurallarına uymak durumundasınız. Eve arkadaş getirmeniz sorun olabilir. Duş almanız bile sınırlı ve sürelidir. Kendi yemeğinizi kendiniz pişiremezsiniz.

 

Dil Öğrenmek için Malta’ya Ne Zaman Gidilir

Malta’nın ülke gelirinin %97’si turizm geliridir ve haliyle yaz ayları hem çok kalabalık hem de sezon dışı zamanlara göre daha pahalıdır. Tabi ki Amerika ve İngiltere gibi alternatifleri ile kıyaslandığında yarı yarıya ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı okulların özel indirim ve Türkiye özel fiyatları ile yaz – kış aynı fiyatlar ile de eğitim alınabilmektedir. Ama unutmamak gerekir ki, yaz aylarında kısa süreli dil öğrenmeye gelen Türk öğrencilerle okulda ve sınıfınızda bolca Türk öğrencilerle bir arada olabilirsiniz. Bu sebeplerden ötürü Eylül ile Haziran ayı arasındaki zaman dilimi Malta’da dil eğitimi için en ideal zamanlardır. Yazın gidecek öğrenciler de, gitmeyi düşündükleri okullardaki Türk öğrenci sayılarını öğrenip, sayıca daha az Türk olan okulları tercih edebilirler.

 

Sıfır İngilizce ’ye sahibim, Malta’ya tercih etmeli miyim?

Malta’yı dil öğrenilebilecek bir yerden daha çok mevcut dilinizi geliştirebileceğiniz bol pratik yaparak sosyalleşebileceğiniz bir ülke. Bu sebepten dolayı kesinlikle sıfır İngilizce ile gidilmesini önermiyoruz. İngilizce biliyorum ama konuşamıyorum seviyesinde bir dil bilgisine sahipseniz MALTA tam size göre diyebiliriz.

 

Malta’da Ne Kadar Süre Kalmalıyım?

Aslında bu sorunun cevabı kişiye, kişinin amaçlarına ve İngilizce seviyesine göre değişmekle birlikte ortalama 3 ay sıkılmadan kalabilirsiniz. Sonuçta Malta büyük bir ülke değil ve yapabileceğiniz şeyler sınırlı. Eğer maddi durumunuz iyiyse 30 Avrupa ülkesine seyahat edebilirsiniz. Ama 3 ay dil için yeterli bir süre olmadığı için bizim önerimiz ortalama 24 hafta bir eğitimin size amacınıza ulaştırabileceğidir.

 

Malta’da Çok Fazla Türk Var Diyorlar? Doğru Mu?

Türkün olmadığı yer var mıdır J Malta’nın Türkiye’ye yakın olması, ekonomik olması, vize sürecinin çok zor olmaması gibi sebeplerden dolayı çok sayıda Türk olabiliyor. Türk yoğunluğu daha çok yaz aylarında sizi zorlayabilir. Ama unutulmamalı ki, Malta’da 50’den fazla dil okulu var. Ama Türkiye’deki acenteler özellikle 3-4 okulu satmaya çalışır. Siz mutlaka alternatif okulları da araştırmalısınız. Bazı okullarda Türk sayısı parmakla sayılacak kadar olabilirken, popüler okullarda rakam 80-90 öğrenciye çıkabiliyor.

Bu konuda şunu da belirtmek gerekir; sınıfınızda çok fazla Türk olmaması önemlidir. Bunun için İngilizce seviyeniz minimum B1 (Intermediate) olursa, sınıfınızda daha çok Avrupalı öğrenci olacaktır. Türkiye’deki İngilizce eğitimin zayıflığı sebebi ile giden Türk öğrencilerin seviyeleri temel düzeyde olduğu için okullar aynı sınıfa yerleştirmek zorunda kalıyor. Halbuki Avrupalı öğrenciler orta düzey gelip pratik için Malta’yı tercih ediyorlar. Yani seviyeniz yüksek gidiyorsanız Türk sayısını çok önemsemenize gerek yok sınıfın dışında kendinizi Türklerden uzak tutmak kendi elinizde. Eğer daha az Türk öğrencinin eğitim gördüğü bir dil okuluna gitmeyi tercih ediyorsanız, Türk öğrencilerin daha az yoğunlukta rağbet ettiği okullar hakkında bizden daha doğru bilgi edinebilirsiniz.

Son dönemde artan döviz kurları sonrası Malta’nın en düşük Türk öğrenci sayılarında olduğunu hatırlatır, şu sıra tam Malta zamanı diyebiliriz.

 

Malta’da Ne Tür Dil Programları Verilmektedir

Başta “Genel İngilizce Kursu” olmak üzere Yoğun İngilizce Kursu, Birebir İngilizce Kursu, İş İngilizcesi kursları, Sınav hazırlık kursları ( IELTS, TOEFL, Cambridge sınavları), Akademik yıl İngilizce kursları, 30 yaş üstü İngilizce kursları ve 18 yaş altı yaz kampı kursları.

 

Malta’daki Dil Kursları Kaliteli Midir? Güvenebilir Miyiz?

Malta’da İngilizce eğitim veren dil okullarını denetleyen FELTOM kuruluşu vardır. FELTOM kuruluşu tarafından onaylanan bir dil okulu tercih etmeniz durumunda eğitim ve konaklama standartları iyi olacaktır. Tabi okulların modern, merkezi konumu ve hangi ülkelerden öğrenci geldiği de önemlidir. 2008 yılında Malta ülkesi Avrupa Birliği’ne tam üye olarak adını tüm Avrupa ülkelerine duyurmuştur. Bu sebepten dolayı Avrupa’dan İngilizce eğitim amaçlı Malta’yı tercih eden kişi sayısı fazladır. Rusya, Japonya, Kore ve Kolombiya gibi ülkelerden de kişiler gelmektedir.

 

Malta’da Okul Sonrası Sosyal Hayat ve Okulların Sosyal Programları Nelerdir?

İster Miami’ye gidin ister savaşın ortasındaki bir Ortadoğu kentine. Gittiğiniz yerde iyi vakit geçirebilmek tamamen sizin elinizde olan bir şey. Kimi insan vardır, gittiği her yerde eğlenmesini bilir. Gittiği yere neşe götürür. Kimisi vardır hiçbir şeyden mutlu olmaz. Malta turistik bir ülke olduğu için Malta’ya dil öğrenmeye gidenler aynı zamanda güzel bir tatil de yapmış olurlar ve çok güzel vakit geçirirler. Tüm okullar, ders sonraları hafta içi ve hafta sonu harika geziler ve sosyal & kültürel aktiviteler düzenlemektedir. Eğlence denince Malta’da akla ilk gelen şey Pacheville’dir. Bu cadde üzerinde birçok kulüp ve pub bulunmakta. Bizdeki kulüplerin aksine içeri girmek için çok zengin ya da şık olmanız da gerekmiyor. Hatta yanınızda bir kadın bulunması da gerekmiyor. Ancak Malta’da gece hayatındaki en büyük avantaj uygun fiyatlar.

 

Malta Vizesi Hakkında En Önemli Hususlar Nelerdir?

Öncelikle iki tip vize verilmektedir. 90 güne kadarki kısa süreli başvurular için tüm Avrupa ülkelerine verilen Schengen vizesi verilmektedir. 90 günden daha uzun süreler oturum gerektirdiği için D Tipi Malta Vizesi verilmektedir. Her iki vizeyle de Malta’dan Avrupa’ya seyahat edebilirsiniz. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Biometrik Başvuru Sistemine geçildiği için, başvuru sahipleri bizzat başvuruya gelmek zorundadır. Başvurular, İstanbul Harbiye, İstanbul Altunizade, Ankara, Bursa, İzmir, Edirne, Gaziantep, Antalya ve Bodrum’daki VFS Malta Vize ofislerinden yapılabilmektedir. 9 Eylül 2013 tarihinden itibaren başvuru yapacak tüm başvuru sahipleri 0212 373 58 03 numaralı müşteri hizmetlerinden vize randevusu almak zorundadır.

 

Malta Vizesi Almak Zor Mudur?

Çok kolay olduğu söylenemez ama eğer istenen evrakları eksiksiz hazırlarsanız vize almanız zor olmayacaktır. Özellikle İdealsas gibi Yetkili Vize Acenteleri ile başvurunuzu hazırlarsanız sürpriz yaşamazsınız. Malta’yı neden tercih ettiğinizi, daha önceki dil eğitimi tecrübelerinizi ve Malta dönüşü neler yapacağınızı bilmeniz vize almanızı kolaylaştıracaktır. Masraflarınız için eğer sponsor (anne-baba ve yakın akraba) kullanacaksanız evraklarınızı daha bir titiz ve detaylı hazırlamanız gerekir. Özellikle sponsorun salt emekli aylığı gelirine sahip olması durumunda, vizenizin red edilebileceğini söyleyebiliriz. Mutlaka ek gelire sahip, ya da aktif çalışan bir başka aile üyesi gösterilmesini öneririz. İdealsas Yurtdışı Eğitim, Malta Konsolosluğunun yetkilendirdiği 15 firmadan biridir.

 

Malta’da Ne Kadar Bir Cep Harçlığı Yeterli Olur?

Malta'da bir öğrencinin yaklaşık olarak normal aylık harcamaları 300 € civarındadır. Bu rakamlar kişiye göre değişmektedir. Malta'da mağazalar ve alışveriş merkezleri € ile satış yapmaktadırlar. Malta'da yaşam masrafları, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında makul seviyelerdedir. Malta'nın hemen her şehrinde bir Türk lokantasına rastlamak mümkündür. Turkish Food, Turkish Cuisine, Kebap House gibi adlar altında faaliyet gösteren bu lokantalarda mercimek çorbası, fasülye vb. geleneksel Türk ev yemekleri bulmanız da ihtimaller dâhilinde. Daha çok döner ve kebap türü yemekler satılıyor buralarda. Bir tavuk döner dürüm ortalama 3-4 €, son derece doyurucu bir kebap menü ise 7-8 € civarında. Malta yüzölçümü olarak çok küçük bir ülkedir. Çok ekstrem durumlar dışında bir çok yere yürüyerek gidiyorsunuz. Ama bunun dışında otobüsleri de kullanabilirsiniz. Otobüs hatları oldukça hızlı ve sık. 2-3 sene öncesine kadar ülkenin de sembolü olan sarı otobüsler artık kullanılmıyor. Diğer yaşam giderleri ise ortalama olarak şu şekildedir.

Haftalık Otobüs Kartı:  Haftalık 21€ (Sınırsız Biniş), Normal otobüs kartı alınırsa seyahat başı 0.75 cent

Gece Çalışan Taksi Dolmuş: Kısa mesafeler 2€, Uzun mesafeler 3-4 arası

1 Litre Benzin:1.27 €

1 Litre Su: Süpermarkette 0.35 cent civarı büfelerde 1 Euro ( 6'lı 2 litre suyun fiyatı 2.35 Euro )

1 Şişe Bira: Marketlerde 0.50 cent, eğlence merkezlerinde 1.50 ile 3 Euro arası değişir.

1 Paket makarna: 50-60 cent

1 Kg Patates: 1-2 euro civarı

200 Gr Ekmek: 50 cent

1 paket altılı hamburger ekmeği: 0.80 cent ile 1.20 euro arası

1 dilim Pizza: 1 ile 2 euro arası

1,5 litre Coca Cola’nın fiyatı: 1.75 ile 2.50 Euro arası

Big Mac Menü: 6.10 euro

Sandviç: 2 ila 4 Euro arası

Alkolsüz İçecek: 0.5 lik sprite kola fanta 0.50 cent, meyve suları da o civarda. 1 litre meyve suyu ise 1.5 euro civarı

Disko Giriş: %95 ücretsiz 1-2 yer ücretli onlarda eğer striptease clup ise 10 Euro ( 1 içki bedava içerde ), elit bir club ise yine 10  Euro civarındadır.

Sinema Bileti: 7-8 euro ( öğrenciye 1-2 euro indirim olabiliyor )

Telefon Kartı: Sim Kart Ücretsiz. Aylık her şey dahil paketler içeriğine göre değişiyor )

Malta’da Telefonu Kullanımına Dair Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de kullandığınız cep telefonu hattınızı Malta’da kullanabilmek için gitmeden önce uluslararası dolaşıma açtırmanız gerekmektedir ama Malta’da Türkiye hattınızı kullanmak pahalı gelebilir. Bunun yerine, Türkiye’deki hattınızı kapatmak ya da ayda 30 TL’ye yurt dışında 60 dakika arama/aranma paketi gibi bir paket almayı tercih edebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise Malta’ya vardıktan sonra ise kontürlü ve içinde internet paketi olan bir sim kart satın almak en mantıklı olandır. Öğrenciler için evlerini aramanın en kolay ve ucuz yollarından biri de telefon kartı edinmektir. Bu kartlar Malta'daki çoğu alışveriş mağazalardan 5-10 Euro'ya alınabilir. Bu kartlarla yerel ve uluslararası telefon görüşmelerinizi Malta da ki birçok telefon kulübesinden yapabilirsiniz.

 

Malta’ya ve Günlük Hayata Kısa Kısa Bilgiler.

Malta 400 bin nüfuslu bir ülke olup nüfusun %98’inin koyu Katolik bir inanca sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yazın nüfus 2 katına çıkmaktadır. Türkiye’den bir saat geridedir. Genel olarak İngilizce konuşulur ama ayrıca Maltaca ve İtalyanca konuşulan diller arasındadır. Kışın ortalama 12 derece, yazın ise 30-35 derece sıcaklık vardır. Elektrik için 3’lü fişler kullanılır. Türkiye’deki yapı marketlerden ya da Havaalanlarında ve Malta’da da “travel converter” (dönüştürücü) satın alabilirsiniz. Para birimi Euro’dur. Uluslararası banka kartları (Mastercard, Visa) kabul edilmektedir. Bankalar (HSBC), ATM ler ve döviz büroları adanın her yerinde bulunabilir. Alışveriş Saatleri Pazartesiden Cumartesiye 9:00 ve 13:00 arası ve 16:00 ve 19:00 arası dükkanlar açıktır, Süpermarketler tüm gün açıktır. Resmi tatillerde ve Pazar günleri mağazalar kapalıdır. Bay Street hariç. Okulların doktorları hastalandığınızda kaldığınız yerde sizi ziyaret edebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk önce okula haber verirseniz çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Okulların doktorları ücretli muayene yaptıkları için, doktor ücreti öğrenciler tarafından direk ödenir. Eğer sağlık sigortanız var ise ve geçerli ise, doktor faturası ve muayene raporu ile birlikte Türkiye’ye döndüğünüzde doktor ücretinizi sigorta şirketinizden alabilirsiniz. Malta’da ki musluk suları içmek için güvenlidir. Fakat tadı biraz tuzlu olduğu için şişe suları tercih etmelisiniz. Su Malta’da ithat edilen bir ürün olduğu için pahalıdır. Son olarak, Malta’nın çeşme suyunun gerçek anlamda “arıtılmamış” olduğunu belirtmek isteriz. İçmek şöyle dursun, çeşme suyu ile duş alırken bile deniz suyunun kokusunu hissedebiliyorsunuz, zira Malta’da baraj olmadığı için, deniz suyu arıtılmakta ve şebeke suyu olarak kullanılmaktadır.

 

MALTA ÖĞRENCİ İZLENİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

ADIM ADIM MALTA ÖĞRENCİ VİZESİ BAŞVURUSU

MALTA YAZ OKULU FIRSATLARI BURADA!

MALTA VE ŞEHİRLERİ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY!

MALTA FOTO GALERİSİ

MALTA VİDEO GALERİSİBiz Sizi Arayalım

 ( * ) Zorunlu alanlar.-