MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Avustralaya’da Vizesiz Dönem Başladı

Avustralaya’da Vizesiz Dönem Başladı

MÜJDE, AVUSTRALYA VİZESİZ DÖNEM BAŞLADI !!

Başlığa bakıp hemen sevinmeyin! 16 Temmuz 2012 itibariyle Avustralya’ya gitmek için vize talebinde bulunanların pasaportuna artık vize basmayacak. Yeni uygulamaya göre tüm havalimanı görevlilerine yeni durumla alakalı eğitimler verildi ve vizesiz geçişler de başlamış oldu. Vize yerine bir onay mektubu (Visa Grant Letter) ile giriş yapılabilecek. Uygulama oturum vizesi, iş, turistik ve öğrenci vizesi gibi vize türlerinde geçerli olacak.

Peki neden böyle bir uygulamaya gidildi? İlk amaç sahte vizelerin önüne geçmek. Avustralyalı yetkililer, taklit edilebilir bir vize etiketi yerine, elektronik ortamda doğrulanacak bir onay mektubuyla bu sahteciliğin önüne geçmeyi planlamaktadır. Örneğin, vizesi basıldıktan sonra herhangi bir nedenden ötürü vizesi iptal edilen bir kişi, pasaportundaki vize etiketini kullanabilirken, yeni sistem ile olası vize iptalleri anında sistemden görülecek ve o kişi vizeyi kullanamayacak. Avustralya hükümeti vize etiketsiz seyahat politikasını (label-free travel policy) 1996’dan beri uygulamakta olup, Türkiye bu halkaya katılan son ülkelerden biri olmuştur.

 

TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN HEMEN ARAYALIM, info@idealsas.com

 

Yeni sistemin, vize alacaklara ve acentelere artısı ve eksisi nelerdir, kısaca bakalım. 

1  –  Pasaportun aslı istenmeyecek: Vize görevlisi, başvuru evrakları ile birlikte artık pasaportun aslını istemeyecek. Bunun yerine biyometrik Kişisel bilgilerin yer aldığı resimli sayfanın noter onaylı sureti başvuru için yeterli olacak.

2  – Kargo Ücreti Yok: Eğer başvuru sahibi, başvuru evrakları arasında geri iadesi zorunlu olmayan bir evrak, ya da orijinal evrak göndermemişse, yani geriye gönderilecek bir evrak olmayacağı için kargo maliyeti de olmayacak. 

3 – İşlem Süresi Kısalacak: Vizesi onaylanan başvuru sahibinin işlem süresinden tasarruf sağlanarak, neticenin kendisine elektronik ortamda ulaştırılması ile zaman kazanılmış olacak.

4  – Vize başvurunuz devam ederken farklı ülkeye başvuru yapma imkanı: Pasaportun kendisi elçiliğe gönderilmeyeceği için, vize değerlendirme süreci devam ederken pasaportunuzu seyahatleriniz için kullanmaya devam edebileceğiniz gibi, farklı bir ülkeye de vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

5 – Pasaportu kaybetseniz dahi vizenizi kullanma imkanı: Pasaportunuzu kaybetseniz dahi, basılı bir vize olmadığı için yeniden vize alma zorunluluğu olmadan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Peki size verilmiş olan vizenin şartlarını nereden bileceksiniz? Bu sorunun cevabı size gönderilecek olan vize onay mektubunda (Grant Letter) vizenin koşulları ve geçerlilik süresi açıklanmış olacaktır. Bu mektubun kaybedilmesi, ya da vizeniz ile alakalı ek sorularınız için Avustralya’ya vardığınızda VEVO denilen sistemde online bilgi alınabilecek.

 

HEMEN ARAYINIZ, 0212 292 3904

 

VEVO SİSTEMİ NEDİR?

VEVO sistemi, vize sahipleri için online ve ücretsiz hizmet alabilecekleri bir sistemdir. Bu sistem ile vizeleri hakkındaki tüm detaylara çok kolay bir şekilde erişebilirler. VEVO sistemi vize sahibi ile ilgili şu bilgileri içermektedir;

- Vizeniz hangi sınıf ve alt sınıfı içermektedir (class and subclass). Örneğin Öğrenciler için Elicos 570 & Level 3

- Vizenin verildiği ve geçerli olduğu tarih (visa grant and expiry dates)

- Vize Numarası (Visa Grant Number)

Hangi tarihten önce Avustralya’ya girebileceğiniz (must enter Australia before date)

 

VEVO sistemi ile ilgili daha geniş bilgi için: www.immi.gov.au/managing-australias-borders/compliance/working-legally/evo-for-visa-holders.htm

 

AVUSTRALYA DİL OKULLARINDAKİ KAMPANYALAR BURADA!

ONLINE DANIŞMANIMIZDAN ANINDA BİLGİ ALABİLİRSİNİZ!

BİLGİ veya KAYIT İÇİN BİLGİ FORMUNU DOLDURABİLİRSİNİZ!Biz Sizi Arayalım

 ( * ) Zorunlu alanlar.Avustralaya’da Vizesiz Dönem Başladı