MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Wisconsin   ABD / Wisconsin

Kısa Bilgi


ABD’nin Orta Batı Bölgesinde bulunan Wisconsin (WI) Eyaleti, nüfus bakımından ülkenin en büyük 20. Eyaleti olup başkenti Madison’dur.


ŞehirlerEtnik Yapı

Eyalet nüfusunun %42,6’nı Alman, %10,9’nu İrlanda, %9,3’nü Polonya, %8,5’ni Norveç ve %6,5’ni İngiliz kökenliler oluşturmaktadır.

Tarihi

Eyalet 1848 yılında Fransız kolonisi olarak kuruldu. Eyalette ilk yerleşimci olarak kızılderili kabileleri vardı. Eyaletin adı Wisconsin Gölünden gelir. Eyaletin ilk adı Green Bay'dır. Michigan Gölünün kenarında kurulmuştur.

Coğrafi Yapı

'Midwest Bölgesi' de bulunan Wisconsin'ın kuzeyi orman kaplı tepeler ve yüzlerce küçük gölden oluşmaktadır. Kuzey'den Wisconsin'ın doğu sınırına uzanan Great Lake Ovası'nda, eyaletin en verimli toprakları bulunur. Superior Gölü ve Michigan Gölü eyaletin doğal sınırlarıdır. Winsconsin'da toplam uzunluğu yaklaşık 27000 mili bulan 7446 adet akarsu bulunmaktadır.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

169.790 km²

Nüfus

5.453.896

Bölge Hakkında

Ayrıca ekonomik olarak en büyük gelişim 1973 yılında ABD Merkez Bankası'nın merkezinin Milwaukee şehrine açılmasıyla olmuştur. Amerika'nın ilk hidroelektrik santrali 1882 yılında Wisconsin’de bulunan Fox Nehri üzerinde inşa edilmiştir. En çok sütün üretildiği eyalet olan Winsconsin'a bağlı Milwaukee'de dünyaca ünlü Harley Davidson motosikletleri üretilmektedir.

Kurulus Tarihi

29 Mayıs 1848

İklim ve Bitki Örtüsü

Wisconsin'de yazlar ılık ve kısa, kışlar ise uzun ve soğuk geçer.

Önemli Şehri

Milwaukee

Öğrenci İzlenimleri

Wisconsin Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı