MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Western Australia   Avustralya / Western Australia

Kısa Bilgi


Avustralya’nın güneybatı köşesinde yer alan, ülkenin en geniş topraklara sahip eyaleti olan Western Australia, 2,3 milyona yakın nüfusu ile Avustralya’nın eyaletleri arasında dördüncü büyük nüfusuna sahiptir. Başkenti Perth şehridir.


İdealsas
Merve Arduç

Avustralya'daki işimde haftada 30 saat çalışıyorum ve haftalık yaklaşık 500 AU$ kazancım var

ŞehirlerTarihi

Batı Avustralya’nın tarihi, 40.000 ile 60.000 yıl önce kuzey-batı Yerli Avustralyalıların bu bölgeye yerleşmeleri ile başladı. Bölgenin ilk yerleşimcileri, daha çok doğu ve güney kıyılarına yerleşti ve bu bölgeler zamanla genişlemeye ve büyümeye başladı. Avrupalılarla ilk temas 1616 yılında Hollandalı kâşif Dirk Hartog ile meydana geldi. Bu tarihten sonra neredeyse 200 yıl boyunca birçok kaşifin ziyaretine rağmen bölgede kalıcı bir yerleşim oluşmadı. Bu dönemdeki kaşiflerin suyun yetersizliği ve arazinin verimli tarım için uygun olmaması nedeniyle bölgede kalıcı bir yerleşim gerçekleştirmediklerini anlıyoruz.

1826 yılında, King George Sound tarafından ilk İngiliz askeri karakolu kurulmuştur. Sonrasında ise 1829 yılında Daha sonra başkent olacak olan Perth, Fremantle’i de içeren Swan Nehri Colony kuruldu. 1880’lerde Altın’ın bulunmasına yerleşimciler bu bölgede zor şartlar altında yaşamlarını sürdürdü.

Batı Avustralya 1890 yılında, özyönetim hakkını kazandı ve beş diğer devletlerle birlikte 1901 yılında Commonwealth of Australia formuna katıldı. 1933 yılında yapılan referandum ile kendi yönetimini kurmak isteyen Batı Avustralya’nın bu isteği İngiliz Parlementosu tarafından reddedildi.

Coğrafi Yapı

Batı Avustralya, Güneyde, Güney Avustralya eyaleti ile sınırken, doğuda Northern Territory eyaleti ile sınıra sahiptir. Batı ve kuzey kesimlerinde ise Hint Okyanusu bulunur. Doğu sınırlarının toplam uzunluğu 1862km’dir.12.889 km uzunluğunda kıyı şeridine sahiptir. Toplamda 2,6 milyon kilometrekare yüz ölçüme sahiptir.

Konuşulan Dil

Konuşulan resmi dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Western Australia'nın yüzölçümü 2.645.615 km2

Nüfus

2007 nüfus sayımına göre Western Australia 'nın nüfusu yaklaşık 2,236,900’a ulaşmıştır. Bu nüfusun 1.560.000 kişisi Perth şehrinde yaşamaktadır. Kaynak: DFAT – Avustralya Dış İşleri Bakanlığı

Kurulus Tarihi

Batı Avustralya 1890 yılında, özyönetim hakkını kazandı ve beş diğer devletlerle birlikte 1901 yılında Commonwealth of Australia formuna katıldı.

İklim ve Bitki Örtüsü

Western Australia eyaletinin güneybatı kıyılarında Akdeniz iklimi görülür. Kısaca uzun kurak yazları ve yağışlı ılıman kışları ile Akdeniz iklimi olarak tanımlanabilir

Önemli Şehri

Western Australia'nın başkenti ve aynı zamanda en kalabalık, en önemli şehri Perth'dür

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Merve Arduç

    Avustralya'daki işimde haftada 30 saat çalışıyorum ve haftalık yaklaşık 500 AU$ kazancım var


Western Australia Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız