MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Texas   ABD / Texas

Kısa Bilgi


Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde bulunan Texas (Teksas) Eyaleti (TX) yüzölçümü bakımından ABD’nin en büyük 2. Eyaletidir. Yüzölçümü Rusya ve Türkiye dışındaki tüm Avrupa devletlerinden geniş olan Texas Eyaleti’nin başkenti Austin’dir.


İdealsas
Hasan Güler

Neden İdealsas derseniz şunları söyleyebilirim; İşin her noktasını her türlü yaşanılabilecek olayları anlatmaları, bunların yanı sıra oradayken gerektiğinde ailem arasında bir köprü görevi görmeleri...

ŞehirlerEtnik Yapı

Texas Eyaleti’nin etnik yapışı şu şekildedir, Meksikalı (25,3%), Alman (10,9%), Afrikalı ve yerliler (10,5%), İngilizler (7,2%), ve İskoçlar ile İrlandalılar (7,2%) ve geri kalanlar oluşturur. Ayrıca nüfusun %17’sini siyahîler oluşturmaktadır.

Tarihi

Teksas ilk defa 1528'de İspanyol gemici Cabeza Da Vaca ile gelenler ayak basmıştır. O günden sonra sırasıyla Fransa, İspanya, Meksika'nın eline geçti. 1836'da bağımsız bir cumhuriyet oldu. 1845'te Amerika Birleşik Devletleri'ne katıldı. O sıralarda Texas'ta birkaç küçük şehir ve hayvan beslenen büyük çiftliklerden başka bir şey yoktu. Gerek hayvancılık, gerek tarım, gerekse petrol'ün bulunması 20.yüzyıl içinde Texas’ın gelişmesinde en önemli etkenlerdi. Texas eyaletinin diğer eyaletlere nazaran ayrıcalıklı olduğu söylenebilir. Halk oylaması sonucu gerekli çoğunluğa ulaştığı takdirde Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılma hakkı vardır.

Konuşulan Dil

Texas’ta en çok konuşulan dil İngilizcedir. İngilizceden sonra İspanyolca konuşulur ve İspanyolcayı Fransızca izler. Türkçe, Almanca, Lehçe, Çekçe, Korece, Vietnamca, Ermenice ve Urduca konuşan küçük gruplar vardır. Ayrıca Amerikan yerlileri kendilerine özgü bazı diller konuşurlar.

Nüfus

23.151.820

Bölge Hakkında

Texas’ta 254 şehir vardır. En önemli 7 şehri Houston, San Antonio, Dallas, Austin, Fort Worth, Lubbock ve El Paso'dur. Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük 20 şehri arasında buradaki birçok şehir bulunmaktadır. Texas’ta yüksek kalitede eğitim veren yüzün üzerinde üniversite ve bir çok kolej mevcuttur. Eyalet ekonomisi petrol ve doğalgaz, kimyasal ürünler, gıda ve makine sanayi ile madencilik, hayvancılık, süt işleme ve tarıma dayalıdır. Amerika'nın en büyük yün üreticisi eyaleti olan Texas aynı zamanda bilgisayar şirketleri Dell ve Compaq'a ev sahipliği etmekte ve 'Güneyin Silikon Vadisi' olarak anılmaktadır.

Kurulus Tarihi

29 Aralık 1845

İklim ve Bitki Örtüsü

Kıyılarda ve doğuda sıcak ve nemli alt tropikal, iç kesimlerde özellikle Panhandle'de kuru ve en düşük sıcaklık ile en yüksek sıcaklık dereceleri arasında fark büyük olan kara iklimi egemendir. Yüzölçümünün genişliği ve iklimin çeşitliliği, topraklarının ancak %20 kadarının ekildiği halde çeşitli bir tarımsal üretime olanak vermektedir.

Önemli Şehri

Houston

Coğrafi Yapı

Texas Eyaleti’nin doğusunda New Mexico, kuzeyinde Oklahoma kuzeydoğusunda Arkansas, doğusunda Louisiana ve güneydoğusunda Meksika Körfezi güneyinde Meksika vardır. Meksika'yla olan sınırı tamamen "Rio Grande" nehri ile çizilir. Eyaletin güneydoğusundaki West Gulf Coastal Düzlüğü Texas'ın neredeyse üçte birini kaplar ve toprakları verimli olduğundan hayvancılık, meyve ile hububatların yetişmesi için çok elverişli bir bölgedir. Texas'ın merkezini ve yarımadanın doğu kısmını işgal eden Merkez Kuzey Düzlükleri, daha çok ağaçsız çıplak vadiler bölgesidir. North Central Düzlüğü'nün batısında kalan Great Plains, Kanada'ya doğru açılan büyük ovanın bir parçasıdır.

Öğrenci İzlenimleri
 1. İdealsas
  Hasan Güler

  Neden İdealsas derseniz şunları söyleyebilirim; İşin her noktasını her türlü yaşanılabilecek olayları anlatmaları, bunların yanı sıra oradayken gerektiğinde ailem arasında bir köprü görevi görmeleri...

 2. İdealsas
  Burak Ediz

  İkinci işimi bir pizzacıda bulmuştum. Sabah haftada 6 gün 9-5 mağazada ve haftada 3 gün aksam 6-11 de pizzacıda çalışıyordum...

 3. İdealsas
  Cenk Elverdi

  Duyduklarımız hep, çoğu kişinin work&travel'da zor koşullarda yaşadığı kaldıkları yerden memnun kalmadıklarıydı...


Texas Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
ELS Language Centers Dil Okulları Dil Okulu ELS Language Centers Dil Okulları ELS Houston Dil Okulu
Texas Houston