MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

New Hampshire   ABD / New Hampshire

Kısa Bilgi


ABD'nin kuzeydoğusunda New England bölgesinde yer alan New Hampshire (NH) Eyalet nüfus ve yüz ölçüm bakımında Amerika Birleşik Devletleri'nin en küçük 10 eyaletinden biridir. Başkenti ve en büyük şehri olan Manchester’ın bile nüfusu sadece 100.000 civarında kalır.


İdealsas
Mustafa Kaptan

Aldığım maaş¸, program için harcadığım paradan fazlaydı ve gezmek için param vardı...

ŞehirlerEtnik Yapı

Nüfusun %26,6’sı Fransız, %21,1’i İrlanda, %20,1’i İngiliz, %10,4’ü İtalyan, %10,3’ü Alman ve %7,8’i ise İskoç kökenlidir.

Tarihi

Avrupa'dan gelen göçmenler ilk defa 1623 yılında buraya yerleştiler. New Hampshire, 4 Temmuz 1776 tarihinde Bağımsızlık Bildirgesi'yle bağımsızlıklarını ilan ederek Amerika Birleşik Devletleri'nin çekirdeğini oluşturan ilk Onüç Koloni'den biri oldu.

Coğrafi Yapı

New Hampshire'in kuzeyinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kanada sınırı, güneyinde Massachusetts eyaleti, batısında Vermont eyaleti ve doğusunda Maine eyaleti yer alır. Eyalet güneydoğu köşesinde Atlas Okyanusu kenarında bulunan 29 kilometrelik bir kıyı şeridine sahiptir. Bu kıyı şeridinde Portsmouth ve Hampton Beach gibi şirin turistik kasabalar yer alırlar. Eyaletin en büyük nehirleri Merrimack Nehri ve Connecticut Nehri’dir. New Hampshire'da bulunan Beyaz Dağlar denilen dağ sırası Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğusundaki en yüksek dağ olan 2000 metreye yakın yükseklikteki Washington Dağını barındırır.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

24.239 km²

Nüfus

1.315.809

Bölge Hakkında

New Hampshire eyaleti Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin ilk aşaması olan ön seçimleri ilk yapan eyalettir. Her 4 yılda bir yapılan bu ön seçimler sırasında bütün ABD'nin gözleri New Hampshire'a çevrilir. Bütün büyük partilerin başkan adayları bu dönemde seçim kampanyalarını New Hampshire eyaletinde odaklaştırırlar. Küçük bir eyalet olduğu için bütün seçmenler, başkan adaylarıyla yüz yüze tanışma olanağına sahiptirler. Bu sürece bazen perakende siyaset adı verilir. Bu süreç sonunda başarılı olan adayların prestiji o kadar yükselir ki, o adayların ülke çapında başarılı olmaları şansına çok yüksek gözüyle bakılır. Yakın geçmişe kadar oldukça geniş bir taş işleme sanayi olan eyalette en büyük iş alanları makine sanayi, elektrikli aletler, kauçuk ve plastik sanayi ile turizmdir. Bunun yanı sıra süt işleme, yumurtacılık ve tarım ürünleri işleme sanayi önemli yer tutar.

Kurulus Tarihi

21 Haziran 1788

Önemli Şehri

Manchester

Öğrenci İzlenimleri

New Hampshire Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Southern New Hampshire University Üniversite Southern New Hampshire University SNHU Amerika
New Hampshire Manchester