MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Montana   ABD / Montana

Kısa Bilgi


ABD’nin kuzeybatı eyaletlerinden birisi olan Montana (MT), yüzölçümü bakımından ABD eyaletleri içinde 4. olmasına karşın, nüfus açısından 44. dür. Dolayısıyla nüfus yoğunluğu sıralamasında en tenha 3. Eyalettin başkenti Helena’dır.


ŞehirlerTarihi

19.yy da altın bulmak hayaliyle batıya göç edenler Montana'da amacına ulaşmıştı. Nitekim 1888 yılında en çok zenginin yaşadığı şehir Montana'nın başkenti Helena'ydı.

Coğrafi Yapı

Eyaletin batısındaki üçte ikilik bölümde, Rocky Mountains bölgesinin dağları yer alır. Eyaletin adı da İspanyolcada dağ anlamına gelen montaña sözcüğünden gelir. Eyalet, sahip olduğu 500 kilometrekarelik su havzası ve yaklaşık 300 kilometrelik sahil şeridi ile Batı Amerika'nın en büyük temiz su kaynağıdır. Bu doğal ortam, Montana'nın en çok memeli canlı türünün yaşadığı eyalet olmasını sağlamaktadır.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

381.156 km²

Nüfus

902.195

Bölge Hakkında

Ekonomisi tarım, ormancılık ve madenciliğe dayanır. Öte yandan, eyalette yer alan Glacier Milli Parkı ve Yellowstone Milli Parkı nedeniyle turizm de önemli yer tutar. Eyalet ekonomisi ağırlıklı olarak madenciliğe dayanır, bu yüzden 'Treasure State' (Hazine Eyalet) adıyla anılır. Günümüzde ise madenciliğin yanı sıra kerestecilik, tarım ve tarıma dayalı endüstri diğer önemli gelir kaynaklarıdır.

Kurulus Tarihi

8 Kasım 1889

İklim ve Bitki Örtüsü

Amerika’da geniş topraklara sahip olan Montana’da iklim farklılıklar gösterir. Eyaletin batısı genelde daha ılıman bir iklime sahiptir. Kış aylarında batıdaki ovalar da Kanada'dan gelen sert kar fırtınaları ve şiddetli rüzgâra maruz kalır. En çok yağış kış ve yaz aylarının başında alınır.

Önemli Şehri

Billings

Öğrenci İzlenimleri

Montana Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı