MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Maryland   ABD / Maryland

Kısa Bilgi


ABD’nin Middle Atlantic bölgesinde yer alan Maryland (MD) eyaleti, toplam nüfus olarak Amerika’nın en büyük 19. eyaletidir. Başkenti Annapolis olan Maryland eyaleti, çok sayıdaki devlet kurumlarında ve askeri kurumlarda da çalışan beyaz yakalı teknik ve idari personel açısından ABD’nin en kalabalık eyaletlerinden birisidir.


ŞehirlerEtnik Yapı

Maryland’i oluşturan nüfusun % 15,7’i köken olarak Alman, % 11,7’si İrlandalı, %9’u İngiliz, %5,8’i Amerikalı ve %5’i İtalyan asıllıdır. Zenci nüfusun çoğunluğu Baltimore civarında yaşar. Bir kısmı da çoğunlukla İngiliz asıllı Amerikalıların bulunduğu güney ve doğu bölgesindedir.

Coğrafi Yapı

Maryland, ABD'nin eyaletlerinden birisidir. Chesapeake Körfezi’nin kuzeydoğusundadır. Doğusunda Delaware ve Atlas Okyanusu güneyinde Virginia, kuzeyinde Pennsylvania vardır.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

32.160 km²

Nüfus

5.296.486

Bölge Hakkında

Devlet sektöründe Başkent Washington DC.’ye yakınlığı sebebiyle savunma, havacılık, tıp ve biyoteknoloji alanlarında öne çıkmakta olan Maryland, üniversite ve tıp araştırma laboratuarların da çok tanınmıştır. 61 adet yüksek öğretim kurumunda 325,000 den fazla öğrenci eğitim görmektedir. Maryland Üniversitesi 11 kampusu olan gelişmiş bir devlet (eyalet) üniversitesidir. Enformasyon teknolojisi ve biyoteknoloji konusunda çok güçlü olan John Hopkins Üniversitesi de bu eyalettedir. Bu üniversitelerin kurduğu 250’den fazla araştırma merkezi bilim ve teknoloji alanında çalışma yapmaktadır. 16 meslek yüksekokulunun 23 kampusu ve birçok eğitim merkezi de Maryland da bulunmaktadır. 2004 istatistiklerine göre eyaletin üretimi 228 milyar doların üzerindedir. Kişi başına düşen 37.500 dolar ve aile başına düşen 53.000 dolar gelirle ABD’de 4. sıradadır. Maryland’den geçen eyaletler arası yolların en önemlisi eyalete kuzeybatıdan girip Baltimore’un içinden geçen I-95 otoyoludur. I-68 eyaletin batısını I-70 numaralı yola bağlar, bu yol da Baltimore’a devam eder. Maryland’in en büyük havaalanı Baltimore-Washington Uluslararası Thurgood Marshall Havaalanıdır (eski adıyla Friendship Havaalanı) Hagerstown ve Salisburyde de birer ticari havaalanı bulunmaktadır. Amtrak trenleri Baltimore’u New York ve Washington DC.’ye bağlar. Maryland’de ayrıca Baltimore şehri ve çevresindeki banliyölere hizmet veren metro sistemi de vardır.

Kurulus Tarihi

28 Nisan 1788

İklim ve Bitki Örtüsü

Maryland küçük sayılabilecek bir eyalet olmasına rağmen iklimi bölgesel olarak çok farklılıklar göstermektedir. Bölgenin suya yakınlığı, yüksekliği gibi değişkenlere göre hava durumu da farklılık gösterir. Maryland’in doğu yakası Atlantik kıyısındaki çok düz alanın üzerinde kurulmuştur. Bu bölgede toprak çok kumlu ve çamurludur. Bölgedeki diğer eyaletler gibi nemli tropikale yakın bir iklimi vardır. Yazlar sıcak ve nemi kışlar kısa kısmen soğuk geçer. Bu bölgede Salisbury, Annapolis, Ocean City ve Baltimore şehirleri yer alır. Eyaletin orta bölgesi ise nemli kıyı iklimi ile nemli kıta iklimi arasında bir iklime sahiptir. Yazlar sıcak ve nemli kışlar çok karlı genel olarak soğuk geçer. Hava soğukluğu sıfırın altına düşer. Bu bölgede Frderick, Hagerstown, Westminister, Gaithersburg, ve kuzey ve batı Baltimore yer alır. En batıdaki yüksek bölgede ise Allegany Garet Countyleri bulunur. Bu bölge de nemli kıta iklimine sahiptir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar soğuk ve karlı geçer. Atlantik kıyısından gelen rüzgârlar genellikle gücünü kaybetmiş olduğu için fırtınaya sebep olmazlar ancak çok miktarda yağmur yağışına sebep olurlar.

Önemli Şehri

Baltimore

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Emel Ayaz

    İkinci hatta üçüncü işi bulmak hiç de zor değil. Amerika bu konuda bol seçeneği olan bir ülke...


Maryland Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı