MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Maine   ABD / Maine

Kısa Bilgi


ABD'nin kuzeydoğusunda bulunan Maine Eyaleti (ME), Başkenti Augusta olan Maine, Amerika Birleşik Devletleri'nin 50 eyaletinden biridir. Eyalet, New England bölgesinde yer alıp birçok adayı içine almıştır.


İdealsas
Eda Yücerman

Bu benim ilk Amerika tecrübemdi ve samimiyetle diyebilirim ki, iyi ki de katılmışım!

ŞehirlerEtnik Yapı

Nüfusun %21,5’ni İngiliz, %15,1’ni İrlanda, %14,2’ni Fransız, %9,4’ü Amerikan ve %6,7’si Alman kökenlidir.

Tarihi

Avrupa'dan gelen göçmenler ilk defa 1607 yılında buraya yerleştiler. 1652 yılında Maine, Birleşik Krallık'a bağlı olan Massachusetts Körfez Kolonisinin bir parçası oldu. 1776 yılında Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlığını ilan ettiği zaman hala Massachusetts Eyaletinin bir parçasıydı. Ancak 1820 yılında nüfusunun çok artmış olması ve Massachusetts eyaletinden çok uzakta kalması nedeniyle ayrı bir eyalet olarak ayrılmasına karar verildi. 1832 yılına kadar başkenti Portland kenti iken, bu tarihte başkent Augusta kentine aktarılmıştır.

Coğrafi Yapı

Maine eyaleti sınırlarların en büyük bölümünde Kanada ülkesiyle komşudur. Kuzey, kuzeydoğu ve kuzeybatısında hep Kanada ülkesi yer alır. Komşu olduğu tek Amerikan eyaleti güneybatısındaki New Hampshire'dır. Güneydoğusunda Atlas Okyanusu bulunur. Maine eyaleti ABD'nin en doğuda bulunan eyaletidir. Maine'in en büyük gölü Moosehead Gölü, en yüksek dağı da Katahdin dağıdır.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

86.542 km²

Nüfus

1.274.923

Bölge Hakkında

Maine eyaletinin en büyük kenti olan Portland ABD'nin kuzeydoğu bölgesindeki en büyük limandır. Portland limanı taşımacılık alanında son yıllarda Boston kentinin bile önüne geçmiştir. Maine eyaleti balıkçılık, hayvancılık ve tarım alanında önem taşır. Maine eyaletinin istakozları dünyaca ün yapmıştır. Ayrıca diğer eyaletlere tavuk, yumurta, et ve süt ürünleri, elma ve akçaağaç şurubu ihraç eder. Maine eyaletinde kış ayları soğuk ve sert geçmekle birlikte yaz aylarında ılımandır ve bu aylarda Maine'nin okyanus kıyıları çok sayıda turistin ilgisini çeker. Acadia Milli Parkını her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Maine'in nüfusunun %95'ten fazlası beyaz ırktan insanlardan oluşur.

Kurulus Tarihi

15 Mart 1820

İklim ve Bitki Örtüsü

Yazları serin, kışları soğuk ve uzun geçer. Yaz ayı sıcaklık ortalaması 18°C iken kışın bu sıcaklık sıfırın altına kadar iner.

Önemli Şehri

Portland

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Tuğçe Arugün

    Yapmadığım spor faaliyeti, yakmadığım kamp ateşi, tanışmadığım milletten insan kalmadı...

  2. İdealsas
    Yahya Develioğlu

    İdealsas’ın farkını vize işlemlerinde özelliklede Amerika’ya gittikten sonra fark ettim...


Maine Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı