Avustralya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Avustralya’da 90 günden daha fazla süre ile dil eğitimi alacak kişiler aşağıdaki evrakları hazırlamak zorundadır. Bireysel başvuru ve mülakat gerekmediği için firmamız evraklarınızı kargo ile elçiliğe ulaştıracaktır.

 

1)En az 1 yıl geçerli pasaport (Varsa eski pasaportunuzla birlikte) ve resimli sayfasının fotokopisi (Henüz pasaportu olmayanlar epasaport.gov.tr adresinden online randevu alarak pasaport başvuru yapabilir)  Not: İdealsas’a pasaportun orijinali de mutlaka gönderilmesi gerekir.

 

2)3 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraflar, 45 x 35 mm ebadında, Arka fon tek renk, açık, desensiz (tercihen nötür gri tonda) resim üzerinde yüz tam ortalanmış ve çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalı. Yüz kısmının yüksekliği resmin yüzde 70 ila 80`ini kapsamalıdır. Resim yüksek kaliteli kağıt üzerine basılmalı ve asgari 600 dpi de çekilmeli (leke ve bükülmeler olmamalı). Resim üzerinde renkler doğal olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalı.

 

3)535 Avustralya Doları karşılığı Vize Başvuru Ücreti (1.115 TL) Herhangi bir banka hesabına ödenmesi gerekmemektedir. Başvuru dosyası ile birlikte büyükelçiliğe gönderilir. Kurye ücretleri de dâhil olmak üzere 1.150 TL ödemeyi firmamıza yapmanız gerekmektedir.

 

4)En son mezun olduğunuz okulun diploması ya da çıkış belgesi ve resmi not dökümü (transkript) mümkünse renkli çekilmiş fotokopileri ile birlikte. Dil eğitimi sonrası üniversite ya da master düşünüyorsanız,  hocalarınızdan referanslar almanız da tavsiye edilir. Halen öğrenciyseniz yurtdışındaki eğitiminiz süresince okulunuzdan hangi koşullarla uzak kalacağınızı açıklayan bir yazı ile birlikte orijinal öğrenci belgesi almanız gerekmektedir.

 

5)İngilizce kurs belgeleri, (Eğer) İngilizce biliyorsanız, nerede öğrendiğinize dair belge, sertifika ya da yazılar. Hazırlık okuduysanız, lise ya da üniversiteden durumu açıklayan resmi bir yazı, özel dil kursuna gitmişseniz, kurs bitirme sertifikası, sertifika almadıysanız, kursun antetli (resmi) kağıdına kursa hangi tarihler arasında ve ne kadar süre ile katıldığınızı ve en son hangi seviyede tamamladığınızı gösterir bir yazı alabilirsiniz. Ayrıca, (Eğer) son iki sene içinde IELTS ya da TOEFL sınavına girmişseniz test neticesini de getirmeniz gerekmektedir.

 

5) Başvuru sahibi adına alınmış, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Anne, Baba, Kardeşler, Eş ve Çocukların bilgileri de olacak)

 

6) Başvuru sahibinin okunaklı ve arkalı önlü çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopisi

 

7) Başvuruya dâhil edilen 16 yaşından büyük herkes için, Adliye’den alınacak olan “Arşiv Kayıtlı Adli Sicil Sabıka Kaydı” Sabıka kaydı başvuru tarihinden en geç 1 ay içinde alınmış, yani güncel tarihli olması gerekir.

 

NOT:5 – 6 ve 7 nolubelgelerin İngilizce’ye yeminli tercüme ettirilmesi gerekmektedir.

 

8) 18 yaş altı küçükler için (yalnız, sadece bir ebeveyn ile veya vasi refakatinde seyahat edenler) Anne babadan, her ikisinden de, seyahate ilişkin noter onaylı muvafakatname (refakat eden kişi tek velayet sahibi ise bu belgeye gerek yoktur)

 

9) (Erkek) öğrenciler için askerlik durumunu gösterir belgenin temiz ve okunaklı çekilmiş fotokopisi.

 

10) (Başvuru sahibi evliyse) Evlilik cüzdanının tüm yazılı sayfalarının temiz ve okunaklı çekilmiş fotokopisi.

 

11) (Eğer Avustralya'da 1. dereceden akrabalarınız varsa), o kişi ya da kişilerin Avustralya’daki yasal durumlarını gösteren pasaportlarının ve iş/eğitim durumlarını gösteren belgelerin fotokopisi

 

12) (Bir işyerinde ücretli çalışıyorsanız);  İşyerinizden izin mektubu, (Eğer) dönüşte aynı işyerinde çalışacaksanız durumu açıklayıcı bir şirket mektubu da gerekir. Ayrıca, son 3 ayın maaş bordrosu ve SGK sigorta bilgileri, işe giriş bildirgesi de gerekir. (Ve mümkünse) çalıştığınız şirketin, Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhası, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi.

 

13) Kurs ücretlerini ödeyebileceğinizi gösteren kanıtlar

(Eğer masraflarınızı kendiniz karşılıyorsanız)

a)Gelirinizi gösteren evrak, örneğin çalışıyorsanız son 3 aylık maaş bordronuz

b) Bankadan, güncel tarihli, antetli (logolu) kağıda, o günün hesaptaki miktarını gösteren bir referans yazısı. Hesap en az 3 ay öncesi açılmış ve son üç aylık hesap bakiyesi, sizin yurtdışı eğitim maliyetinizin toplamının altına düşmemesi gerekiyor. Yani toplam maliyet 35.000 TL ise, son 3 ayda bakiyeniz hiçbir şekilde 35.000 TL’nin altına inmemiş olmalıdır. Bu hesap B tipi fon hesabı da olabilir. Bu konuda danışmanlarımız size daha detaylı bilgi verecektir. Not: Eğer dil eğitimi sonrası bir paket eğitime başvuruyorsanız 3 ay para bekletme kuralı uygulanmaz.

 

(Eğer masraflarınızı aileniz ya da bir sponsor tarafından karşılanıyor ise)

a)Ailenizin ya da sponsorunuzun gelirlerini gösteren evraklar. (Evraklar, kişinin; şirket sahibi, ücretli çalışan ya da emekli olmasına göre değişkenlik gösterir. Kişi, ekstradan kira geliri alıyor olabilir, emekli ama aynı zamanda çalışıyor da olabilir, tüm bunların detaylarını danışmanımız ile vize hazırlığı esnasında karşılıklı görüşerek öğrenebilirsiniz)

b) Sponsora aitbankadan, güncel tarihli, antetli (logolu) kağıda, o günün hesaptaki miktarını gösteren bir referans yazısı. Hesap en az 3 ay öncesi açılmış ve hesabın son üç aylık hesap bakiyesi, sizin yurtdışı eğitim maliyetinizin toplamının altına düşmemesi gerekiyor. Yani toplam maliyet 35.000 TL ise, son 3 ayda bakiyeniz hiçbir şekilde 35.000 TL’nin altına inmemiş olmalıdır. Bu hesap B tipi fon hesabı da olabilir. Bu konuda danışmanlarımız size daha detaylı bilgi verecektir. Not: Eğer dil eğitimi sonrası bir paket eğitime başvuruyorsanız 3 ay para bekletme kuralı uygulanmaz.

b) Sponsorunuzdan, tüm eğitim, yaşam ve konaklama masraflarınızın karşılanacağına dair sponsor mektubu (Altta örneği var)

 

14) Başvuru sahibinin aldığı eğitimleri ve iş geçmişini detaylıca gösteren bir Türkçe CV

 

15) Başvuru sahibinin, neden Avustralya’da eğitim almak istediğini, eğitim almak istediği okulu hangi özellikleri sebebi ile seçtiğini, almayı düşündüğü eğitimin akademik kariyerine ya da mevcut iş hayatına nasıl bir katkı sağlayacağını ve son olarak alacağı eğitimin gelecek iş kariyer ya da akademik kariyer planlamasına nasıl bir etki yapmayı düşündüğüne dair fikirlerini açıkladığı bir niyet mektubu yazması gerekmektedir. Firmamızdan hizmet alan öğrenciler için, bu mektubu basit anlamda tarafınızca yazdıktan sonra, gerekli eklemeler yapılıp, uygun hale getirilecek ve İngilizce olarak tekrar kaleme alınacaktır.

 

Öğrenci Vizesi Yaşam Maliyetleri ve Finansal Kanıtları Hesaplama Yöntemi (Student Visa Living Costs and Evidence of Funds)

Avustralya Öğrenci Vizelerinde, 3 ay önceden hesapta tutulması gereken miktar şu şekilde hesaplanır.

 

Harcama Türü

Kişiler

Gerekli Avustralya Doları Tutarı

Seyehat

Asıl Başvuru Sahibi

Gidiş Dönüş Uçak Bileti Ücreti (2.000$)

(Varsa) Aile Üyeleri

Tek Yön Uçak Bileti Ücreti (Her biri için 1.000$)

Eğitim

Asıl Başvuru Sahibi

Gideceği Kursun Ücreti

(Varsa 5–18 yaş arası çocukları için)

Her bir çocuk için yıllık 8.000$ Eğitim ücreti

Yaşam Giderleri

Asıl Başvuru Sahibi

Yıllık 18.610 AV$ (Aylık 1.550 AV$)

(Varsa) Partneri

Yıllık 6.515 AV$ (Aylık 550 AV$)

(Varsa) Tek Çocuk için

Yıllık 3.720 AV$ (Aylık 310 AV$)

Sonraki Her Çocuk için

Yıllık 2.790 AV$ (Aylık 235 AV$)

 

 

 

SPONSOR BELGE TASLAĞI

[TARİH]

SPONSOR’S CERTIFICATION

 

[Öğrencinin İsmi] is going to attend English Language Programme for [hafta sayısı] weeks in [Gideceği Şehir],  Australia.

 

I certify that I will provide financial support to my [sponsor ile ilişkiniz]’s educational and living expenses for the duration of [his/her] study in [Gideceği Şehir], Australia.

 

[Sponsorun Adı ve Soyadı]

 

 

ÖRNEK SPONSOR BELGESİ

                                                                                                                                                                                                            05.08.2013

SPONSOR’S CERTIFICATION

 

Ahmet YILMAZis going to attend English Language Programme for 40 weeks in Sydney,  Australia.

 

I certify that I will provide financial support to my son’s educational and living expenses for the duration of his study in Sydney, Australia.

 

[Mehmet YILMAZ]